32000D0820



Úradný vestník L 336 , 30/12/2000 S. 0001 - 0003


Rozhodnutie Rady

z 22. decembra 2000

o zriadení Európskej policajnej akadémie (EPA)

(2000/820/JHA)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, najmä jej článok 30 i) c) a článok 34 ods. 2 písm. c),

so zreteľom na iniciatívu Portugalskej republiky [1],

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu [2],

keďže:

(1) Na svojom zasadnutí v Tampere 15. a 16. októbra 1999 Európska rada odsúhlasila vytvorenie Európskej policajnej akadémie, ďalej len "EPA" na školenie vysokopostavených dôstojníkov policajných zborov, ktorými sa rozumejú zbory štátnych úradníkov na vynucovanie práva, ako je uvedené v bode 47 záverov predsedníctva.

(2) Európska rada v Tampere odsúhlasila, že EPA bude spočiatku pozostávať zo siete jestvujúcich národných vzdelávacích zariadení, pričom nevylúčila možnosť, že neskôr sa vytvorí stála ustanovizeň.

(3) V súčasnosti jestvujú národné európske a medzinárodné organizácie a orgány činné v oblasti policajného vzdelávania; na spoluprácu s nimi sa môže EPA spoliehať pri plnení svojich úloh.

(4) Je potrebné rýchlo nadviazať vzťahy medzi EPA a národnými vzdelávacími zariadeniami v kandidátskych krajinách, s ktorými Európska únia vedie predvstupové rokovania, ako aj s Islandom a Nórskom, aby tieto inštitúcie mali prístup k aktivitám EPA.

(5) Európska únia bola v tejto oblasti aktívna najmä v prijímaní a realizácii programov podľa hlavy VI zmluvy, ako je spoločný program pre výmenu, vzdelávanie a spoluprácu medzi orgánmi pre výkon práva (OISIN) [3] a program pre výmeny, vzdelávanie a spoluprácu pre osoby zodpovedné za boj proti organizovanému zločinu (Falcone) [4].

(6) EPA by mala uskutočňovať svoje úlohy v postupných etapách v zmysle cieľov stanovených v ročných pracovných programoch s náležitým ohľadom na dostupné zdroje.

(7) Je potrebné, aby sa toto rozhodnutie po období troch rokov preskúmalo, aby sa rozhodlo o rozšírení úloh EPA a o zmene jej inštitucionálnej štruktúry,

ROZHODLA TAKTO:

HLAVA 1

Organizácia

Článok 1

1. Týmto sa zriaďuje Európska policajná akadémia (EPA).

2. Bez toho, aby bol dotknutý ďalší vývoj, ako sa odporúča v článku 9, EPA sa vytvorí ako sieť spájajúca národné vzdelávacie zariadenia pre vysoko postavených dôstojníkov polície členských štátov, ktoré budú v tomto zmysle úzko spolupracovať.

3. Úlohou EPA je realizovať programy a iniciatívy, o ktorých rozhodne riadiaci výbor.

Článok 2

1. Riadiaci výbor EPA tvoria riaditelia národných vzdelávacích zariadení pre vysokopostavených policajných dôstojníkov. Ak niektorý členský štát má viacerých riaditeľov, vytvoria spolu delegáciu.

2. Riadiacemu výboru predsedá riaditeľ národného vzdelávacieho zariadenia toho členského štátu, ktorý predsedá Rade Európskej únie. Riadiaci výbor sa stretne aspoň raz za obdobie predsedníctva. Jednomyseľným rozhodnutím prijme svoj rokovací poriadok.

3. V riadiacom výbore má každá delegácia jeden hlas.

Zástupcovia Generálneho sekretariátu Rady Európskej únie, Komisie a Europolu sa pozývajú na zasadnutia ako nehlasujúci pozorovatelia. Členov riadiaceho výboru môžu sprevádzať experti.

Článok 3

1. Riadiaci výbor rozhoduje o ročnom programe trvalého vzdelávania (učebný obsah, druh, počet a dĺžka vzdelávacích opatrení, ktoré sa majú realizovať). Ak to je vhodné, prijme dodatočné programy a iniciatívy.

2. Riadiaci výbor pripraví výročnú správu o činnosti EPA.

3. Rozhodnutia riadiaceho výboru uvedené v časti 1 a 2 sa prijímajú jednomyseľne a odovzdajú sa Rade, ktorá ich vezme na vedomie a schváli ich. Každú pripomienku Rady riadiaci výbor náležíte zohľadní.

Výročná správa o činnosti EPA sa taktiež pre informáciu odovzdá Európskemu parlamentu a Komisii.

Článok 4

1. Riadiaci výbor vytvorí stály sekretariát, ktorý pomáha EPA s administratívnymi úlohami potrebnými na jej fungovanie a realizáciu ročného programu a ak to je vhodné, dodatočných programov a iniciatív. Stály sekretariát sa môže vytvoriť v rámci niektorej národnej policajnej akadémie. Výbor rozhodne o umiestnení sídla trvalého sekretariátu.

2. Sekretariát vedie administratívny riaditeľ vymenovaný riadiacim výborom na trojročné obdobie.

3. Všetky rozhodnutia, ktoré prijíma riadiaci výbor v súvislosti so sekretariátom, sa prijímajú jednomyseľne.

Článok 5

1. Sekretariát riadi rozpočet EPA na základe finančného poriadku.

2. Náklady na realizáciu opatrení v ročnom programe uvedenom v článku 3 spolu s nákladmi na administratívu EPA znášajú členské štáty spoločne. Z toho dôvodu sa stanoví ročný príspevok každého členského štátu na základe hrubého domáceho produktu (HDP) podľa stupnice pre stanovenie položky HDP vo vlastných zdrojoch pre financovanie generálneho rozpočtu Európskej únie. Ako referenčný základ pre každý členský štát sa zoberie HDP predchádzajúceho roku.

3. Finančný poriadok EPA a ročný rozpočet navrhne riadiaci výbor jednomyseľne a odovzdá ho na schválenie vládam členských štátov na zasadnutí rady.

4. Rozpočet EPA znáša nasledovné výdavky:

a) na prípravu, realizáciu a hodnotenie ročného programu;

b) honoráre pre externých prispievateľov;

c) cestovné výdavky členov riadiaceho výboru spojené s účasťou na zasadnutí výboru, a to po 2 členoch za členský štát;

d) všeobecné prevádzkové náklady sekretariátu s výnimkou odmien jeho členov;

e) náklady na ostatné iniciatívy schválené riadiacim výborom alebo uskutočnené administratívnym riaditeľom v súlade s finančným poriadkom;

f) náhrada nákladov, ktoré vzniknú členským štátom pri platení odmien členom sekretariátu podľa pomeru príspevkov členských štátov.

5. Bez toho, aby boli dotknuté požiadavky členských štátov a konajúc podľa pokynov riadiaceho výboru, sekretariát môže podať Komisii projekty vzdelávania alebo programy na spoločné financovanie, ktoré spadajú do sféry kompetencií rozpočtových programov spravovaných Komisiou.

HLAVA II

Ciele a úlohy

Článok 6

1. Cieľom EPA je pomáhať školiť vysokopostavených policajných dôstojníkov členských štátov prostredníctvom optimálnej spolupráce medzi rôznymi inštitúciami tvoriacimi súčasť EPA. Podporuje a rozvíja európske chápanie hlavných problémov, ktorým čelia členské štáty v boji proti zločinu, pri predchádzaní zločinnosti, zachovávaní práva a udržiavaní verejného poriadku a verejnej bezpečnosti, najmä v cezhraničných rozmeroch týchto problémov.

2. Ciele EPA sú nasledovné:

a) zvýšenie úrovne vedomostí o systémoch a štruktúrach vnútroštátnej polície iných členských štátov Europolu a o cezhraničnej policajnej spolupráci v rámci Európskej únie;

b) posilnenie úrovne vedomostí o medzinárodných dokumentoch, najmä dokumentoch, ktoré v súčasnosti jestvujú na úrovni Európskej únie pre oblasť spolupráce v boji proti zločinu;

c) poskytnutie vhodného odborného školenia s ohľadom na rešpektovanie demokratických záruk, najmä práva na obranu;

d) podpora spolupráce medzi EPA a inými inštitúciami policajného vzdelávania.

3. EPA tiež ponúkne svoju infraštruktúru vysokopostaveným dôstojníkom polície kandidátskych krajín, s ktorými Európska únia vedie predvstupové rokovania, ako aj Islandu a Nórska.

Článok 7

Na dosiahnutie týchto cieľov môže EPA uskutočňovať najmä nasledovné činnosti:

a) poskytovať školenia založené na bežných štandardoch pre vysoko postavených dôstojníkov polície;

b) prispievať k príprave harmonizovaných programov odborného školenia policajných dôstojníkov stredných hodností, výkonných policajných dôstojníkov stredných hodností a výkonných policajných dôstojníkov s ohľadom na cezhraničnú spoluprácu medzi policajnými zbormi v Európe a pomáhať vytvárať vhodné moderné školiace programy;

c) poskytovať špecializovaný výcvik pre príslušníkov polície, ktorí zohrávajú kľúčovú úlohu v boji proti cezhraničnej kriminalite, so zameraním najmä na organizovaný zločin;

d) rozvíjať a vzdelávať školiteľov;

e) rozširovať najlepšie praktiky a výsledky výskumu;

f) rozvíjať a vzdelávať policajné zbory Európskej únie, aby boli pripravené na účasť v nevojenskom krízovom manažmente;

g) rozvíjať a vzdelávať policajné orgány zo štátov žiadajúcich o členstvo v Európskej únii vrátane vzdelávania policajných dôstojníkov v kľúčovom postavení;

h) uľahčiť príslušné výmeny a odvelenia policajtov v rámci odborného výcviku;

i) rozvíjať elektronickú sieť pre poskytovanie informácií EPA pri výkone jej povinností a súčasne zabezpečiť zavedenie potrebných bezpečnostných opatrení;

j) umožniť vysokopostaveným policajným dôstojníkom členských štátov nadobudnúť potrebné jazykové znalosti.

HLAVA III

Ostatné ustanovenia

Článok 8

EPA zváži od prípadu k prípadu možnosť prijatia úradníkov európskych inštitúcií a iných orgánov Európskej únie.

EPA môže spolupracovať s národnými inštitúciami policajného vzdelávania nečlenských štátov Európskej únie. Najmä vytvára vzťahy s národnými inštitúciami kandidátskych krajín, s ktorými Európska únia vedie predvstupové rokovania, ako aj s Islandom a Nórskom.

EPA taktiež spolupracuje s príslušnými vzdelávacími orgánmi v Európe, ako je Severská pobaltská policajná akadémia (NBPA) a Stredoeurópska policajná akadémia (MEPA).

Článok 9

Najneskôr v priebehu tretieho roka po prijatí tohto rozhodnutia riadiaci výbor odovzdá Rade správu o prevádzke a budúcnosti siete v súlade so závermi Európskej rady v Tampere.

Článok 10

Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť dňom po prijatí Radou.

Bude sa uplatňovať od 1. januára 2001.

V Bruseli 22. decembra 2000

Za Radu

predseda

C. Pierret

[1] Ú. v. ES C 206, 19. 7. 2000, s. 3.

[2] Stanovisko vydané 17. novembra 2000 (doposiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

[3] Ú. v. ES L 7, 10. 1. 1997, s. 5.

[4] Ú. v. ES L 99, 31. 3. 1998, s. 8.

--------------------------------------------------