31998F0429



Official Journal L 191 , 07/07/1998 P. 0008 - 0009


JEDNOTNÁ AKCIA

z 29. júna 1998

prijatá Radou na základe článku K.3 Zmluvy o Európskej únii, ktorou sa zavádza mechanizmus pre spoločné hodnotenie prijímania, používania a účinného vykonávania acquis Európskej únie zo strany kandidátskych krajín v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí

(98/429/SVV)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii a najmä na jej článok K.3 ods. 2 písm. b),

so zreteľom na závery zasadania Európskej rady v Kodani v roku 1993 a v Luxemburgu v roku 1997,

so zreteľom na závery zasadania Rady v Bruseli 19. marca 1998,

keďže je žiaduce zaviesť mechanizmus, ktorý umožní odborníkom z členských štátov a Komisii hodnotiť spoločne v rámci Rady, akým spôsobom kandidátske krajiny prijímajú, používajú a účinne vykonávajú acquis Európskej únie v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí;

keďže tieto hodnotenia majú byť mala zohľadniť Komisia pri stanovovaní priorít a cieľov partnerstva a v rámci zavedených štruktúr Európskej únie v súvislosti s budúcimi rokovaniami o rozšírení,

PRIJALA TÚTO JEDNOTNÚ AKCIU:

Článok 1

Cieľ

1. Bez toho, aby boli dotknuté právomoci spoločenstva a zavedených štruktúr pre určovanie pozície členských štátov v rámci rokovaní o pristúpení, zavádza sa mechanizmus spoločného hodnotenia, ako štáty, ktoré sú kandidátmi na pristúpenie k Európskej únii (ďalej len kandidátske krajiny), prijímajú, používajú a účinne vykonávajú acquis Únie v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí v súlade s ustanoveniami definovanými nižšie.

2. Každý členský štát zabezpečí, aby jeho vnútroštátne orgány plne spolupracovali pri vykonávaní mechanizmu spoločného hodnotenia zavedeného na základe tejto jednotnej akcie (ďalej len mechanizmus hodnotenia).

Článok 2

Odborná skupina

1. Odborná skupina zriadená v súlade s rokovacím poriadkom Rady pod dohľadom Výboru stálych zástupcov členských štátov (Coreper) má za úlohu pripravovať a aktualizovať stave spoločné hodnotenie situácie v kandidátskych krajinách, pokiaľ ide o prijímanie, používanie a účinné vykonávanie acquis Únie v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí.

2. Jeden alebo viacero členských štátov môžu v úzkej spolupráci s Komisiou poskytnúť jednotlivým kandidátskym krajinám konkrétnu podporu pri príprave a aktualizácii celkových správ tvoriacich základ hodnotení uvedených v odseku 1, pričom sa zohľadňujú informácie dostupné podľa článku 3.

3. Odborná skupina nesmie opakovať už vykonané práce a prekrývať svoje činnosti s inými už vykonávanými činnosťami únie v tejto oblasti.

Článok 3

Zhromažďovanie informácií

1. Všetky relevantné materiály týkajúce sa toho, ako kandidátske krajiny prijímajú, používajú a účinne vykonávajú acquis únie v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí, odovzdajú členské štáty k dispozícii odbornej skupine, aby mohla pripravovať a aktualizovať spoločné hodnotenia situácie v jednotlivých kandidátskych krajinách a stanoviť oblasti možných problémov.

2. Hodnotenia uvedené v odseku 1 by mali predovšetkým vychádzať:

- z informácií poskytnutých jednotlivo i spoločne členskými štátmi, ktoré sú založené na ich bezprostredných pracovných skúsenostiach s kandidátskymi krajinami, včítane informácií dostupných v rámci Schengenu,

- prípadne zo správ z veľvyslanectiev členských štátov a od delegácií Komisie v kandidátskych krajinách, podľa potreby na základe dotazníka, ktorý by mala vypracovať odborná skupina,

- z informácií dostupných Komisii vzhľadom na jej úlohu v celkovom procese pristúpenia, včítane správ z misií vedených v rámci programu Phare,

- zo správ Rady Európy o vykonávaní dohovorov a odporúčaní Rady Európy, alebo iných zdrojov, ktoré sú, pokiaľ ide o obsah acquis, významné.

3. Pokiaľ sú nevyhnutné ďalšie informácie, vytvoria sa ad hoc skupiny zástupcov a odborníkov členských štátov a Komisie, ktoré uskutočnia ďalšie misie týkajúce sa konkrétnych aspektov, bez toho, aby boli príliš zaťažované kandidátske krajiny. O tom, či zriadiť takéto misie a o ich zložení, časovom pláne a poverení rozhoduje Rada, kvalifikovanou väčšinou na radu odbornej skupiny v úzkej spolupráci s Komisiou.

Článok 4

Priebeh a výsledky mechanizmu hodnotenia

1. Odborná skupina informuje Radu o tom, ako hodnotenie postupuje, a o výsledkoch hodnotenia prostredníctvom Coreper-u a v úzkej spolupráci s výborom zriadeným podľa článku K.4 zmluvy a s ostatnými útvarmi Rady zapojenými do procesu rozširovania. Skupina o svojej práci informuje i ďalšie príslušné útvary Rady.

2. Komisia sa vyzýva, aby vo svojich návrhoch na podstatnú úpravu hlavných priorít a cieľov prístupového partnerstva, ktoré sa predkladajú Rade na rozhodnutie podľa článku 2 nariadenia Rady (ES) č. 622/98 zo 16. marca 1998 o pomoci kandidátskym štátom v rámci predvstupovej stratégie a najmä o zavedení prístupového partnerstva([1]), brala do úvahy spoločné hodnotenia. Tieto hodnotenia treba taktiež brať do úvahy v rámci zavedených štruktúr Európskej únie v súvislosti s budúcimi rokovaniami o rozširovaní.

Článok 5

Preskúmanie mechanizmu hodnotenia

Najneskôr rok po nadobudnutí účinnosti tejto jednotnej akcie preskúma Rada fungovanie a pôsobnosť mechanizmu hodnotenia a v prípade potreby ho upraví.

Článok 6

Nadobudnutie účinnosti

Táto jednotná akcia nadobúda účinnosť v deň jej uverejnenia v úradnom vestníku.

Článok 7

Zverejnenie

Táto jednotná akcia sa uverejní v úradnom vestníku.

V Luxemburgu 29. júna 1998

Za Radu

predseda

R. COOK

[1] Ú. v. ES L 85, 20.3.1--998, s.1.