31994D0515



Úradný vestník L 207 , 10/08/1994 S. 0030 - 0032
Fínske špeciálne vydanie: Kapitola 3 Zväzok 60 S. 0142
Švédske špeciálne vydanie: Kapitola 3 Zväzok 60 S. 0142


Rozhodnutie Komisie

z 27. júla 1994,

ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie 86/130/EHS, ktorým sa ustanovujú metódy kontroly úžitkovosti a metódy odhadu genetickej hodnoty hovädzieho dobytka pre čistokrvné plemenné zvieratá

(94/515/EHS)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho hospodárskeho spoločenstva,

so zreteľom na smernicu Rady 77/504/EHS z 25. júla 1977 o čistokrvných plemenných zvieratách hovädzieho dobytka [1], naposledy zmenenú a doplnenú smernicou 91/174/EHS [2], a najmä na prvú zarážku jej článku 6 ods. 1,

keďže metódy kontroly úžitkovosti a metódy odhadu genetickej hodnoty hovädzieho dobytka pre čistokrvné plemenné zvieratá, ustanovené v rozhodnutí Komisie 86/130/EHS [3], by sa mali upraviť v súlade s vedeckým a technologickým pokrokom;

keďže odhad úžitkovosti a genetickej hodnoty hovädzieho dobytka štatistickým rozborom by mali vykonávať orgány schválené príslušnými úradmi členských štátov;

keďže opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre zootechniku,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Príloha k rozhodnutiu 86/130/EHS sa týmto nahrádza prílohou k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

Toto rozhodnutie je adresované členským štátom.

V Bruseli 27. júla 1994

Za Komisiu

René Steichen

člen Komisie

[1] Ú. v. ES L 206, 12.8.1977, s. 8.

[2] Ú. v. ES L 85, 5.4.1991, s. 37.

[3] Ú. v. ES L 101, 17.4.1986, s. 37.

--------------------------------------------------

PRÍLOHA

I. Príslušné úrady členských štátov majú schvaľovať orgány zodpovedné za stanovenie pravidiel evidencie úžitkovosti a odhadu genetickej hodnoty a uverejňovania výsledkov hodnotenia čistokrvných plemenných zvierat hovädzieho dobytka. Názvy schválených orgánov sa musia oznámiť Komisii a ostatným členským štátom.

Tieto orgány podávajú najmä správu o metódach kontroly, vzore opisu úžitkovosti, štatistickej metóde rozboru a genetických parametroch používaných pre každý hodnotený znak.

II. Evidencia úžitkovosti

Všetky údaje sa musia zaznamenať pod zodpovednosťou tohto schváleného orgánu.

1. Znaky mäsovej produkcie

a) Individuálna úžitkovosť a/alebo kontrola dedičnosti na stanici

i) Má sa uviesť metóda testovania a počet testovaných zvierat.

ii) Do testovacieho protokolu sa majú uviesť:

- podmienky pre prijatie na stanicu,

- úžitkovosť testovaných zvierat na farme pred vstupom na stanicu, ak je tento údaj k dispozícii,

- identita majiteľa testovaných zvierat pre individuálnu kontrolu úžitkovosti,

- maximálny vek pre testované zvieratá vstupujúce na stanicu a vekové rozmedzie zvierat, ktoré sú v súčasnom období na stanici,

- dĺžka období adaptácie a testovania na stanici,

- typ diéty a systému kŕmenia.

iii) Sledované znaky: sledovať sa majú prinajmenšom znaky, ktoré zahŕňajú prírastok živej hmotnosti a vývoj svalstva (mäsovo úžitkový zovňajšok) a, ak sú k dispozícii, ďalšie znaky, ako napr. konverzia krmiva a znaky jatočného tela.

Špecializované jednotky môžu fungovať ako stanice pod zodpovednosťou schváleného orgánu.

b) Testovanie v prevádzke (na farme)

Metódu testovania a metódu overovania výsledkov testu musí stanoviť schválený orgán. Sledovať sa majú prinajmenšom znaky, ktoré zahŕňajú živú hmotnosť a vek, a ak sú k dispozícii, ďalšie znaky, ako napr. mäsovo úžitkový zovňajšok.

c) Testovanie prostredníctvom údajov prieskumu z fariem a miest predaja a zabíjania

Ak sú k dispozícii a je to vhodné, musí sa sledovať živá a jatočná hmotnosť, predajné ceny, trieda jatočného tela podľa schémy pre klasifikáciu jatočných tiel v spoločenstve, kvalita mäsa a ďalšie mäsové znaky.

2. Kontrola mliečnej úžitkovosti

Údaje z kontroly produkcie mlieka musia vyhovovať zásadám dohodnutým príslušnými medzinárodnými orgánmi (napr. Medzinárodný výbor pre kontrolu úžitkovosti hospodárskych zvierat (ICAR)).

3. Reprodukcia (sekundárne znaky)

Keď sa hodnotí plodnosť, priebeh pôrodov a dlhovekosť, musia sa stanoviť na základe údajov o plodnosti (napr. miera neprebehlých), bodoch za otelenie a funkčnom veku (napr. "stayability", vek pri brakovaní, dĺžka produktívneho života).

4. Morfologické (typové) hodnotenie

Ak sa vykonáva morfologické ohodnotenie, musí sa vykonať za použitia schváleného systému kontroly.

III. Genetické hodnotenie

1. Zásady

Genetické hodnotenie plemenných zvierat sa musí vykonávať pod zodpovednosťou schválenej organizácie a musí zahrňovať tieto znaky úžitkovosti podľa cieľov selekcie:

- znaky pre mliečnu produkciu pre zvieratá mliečnych plemien,

- znaky pre produkciu mäsa pre zvieratá mäsových plemien,

- znaky pre mliečnu produkciu a produkciu mäsa pre plemená s kombinovanou úžitkovosťou.

Okrem toho sa odporúča, aby genetické hodnotenie zahŕňalo tiež znaky úžitkovosti reprodukcie a morfológie pre tie plemená, u ktorých sa vykonáva sledovanie týchto znakov.

Plemenná hodnota zvieraťa sa vypočíta na základe výsledkov úžitkovosti zvieraťa a/alebo jeho príbuzných.

Štatistické metódy uplatňované v genetickom hodnotení musia vyhovovať zásadám dohodnutým príslušnými medzinárodnými orgánmi (napr. ICAR) a mali by zaručiť genetické hodnotenie neskreslené vplyvmi hlavných faktorov prostredia a štruktúrou údajov.

Spoľahlivosť genetického hodnotenia sa musí merať ako koeficient stanovenia v súlade so zásadami dohodnutými príslušnými medzinárodnými orgánmi (napr. ICAR). Pri uverejňovaní výsledkov hodnotenia sa musí uviesť spoľahlivosť ako aj dátum hodnotenia.

Genetické osobitosti a genetické defekty zvieraťa definované orgánmi úradne vymenovanými pre stanovenie týchto charakteristických znakov sa uverejňujú po dohode s chovateľskými organizáciami alebo združeniami uznanými v súlade s rozhodnutím Komisie 84/247/EHS z 27. apríla 1984, ktorým sa ustanovujú kritériá uznávania chovateľských organizácií a združení, ktoré vedú alebo zriaďujú plemenné knihy pre čistokrvné plemenné zvieratá hovädzieho dobytka. [1]

2. Genetické hodnotenie býkov pre umelú insemináciu

Býky sa musia podrobiť genetickému hodnoteniu povinných znakov a ich plemenné hodnoty sa musia uverejniť. Ďalšie plemenné hodnoty, ktoré sú k dispozícii, sa taktiež musia uverejniť.

Tieto opatrenia sa nevzťahujú na plemená, ktorým hrozí vyhynutie.

a) Genetické hodnotenie býkov používaných na umelú insemináciu na znaky pre mliečnu produkciu

Pri genetickom hodnotení mliečnych znakov sa musí zahrnúť mliečna produkcia a mliečny obsah (maslový tuk a bielkoviny v percentách), ako aj ďalšie zodpovedajúce údaje pre genetické schopnosti pre mliečne znaky, ktoré sú k dispozícii.

Minimálna spoľahlivosť genetického hodnotenia býkov mliečnych plemien používaných na umelú insemináciu musí byť podľa zásad ICAR minimálne 0,5 pre hlavné produkčné znaky a musí brať do úvahy všetky informácie od príbuzných zvierat.

b) Genetické hodnotenie býkov používaných na umelú insemináciu na znaky mäsovej produkcie

Genetické hodnotenie týchto býkov sa vykonáva na základe jednej z týchto metód kontroly úžitkovosti:

i) kontrola vlastnej úžitkovosti na stanici;

ii) kontrola dedičnosti a/alebo súrodencov na stanici alebo v špecializovaných jednotkách;

iii) kontrola dedičnosti a/alebo súrodencov na farme; spôsobom, že sa potomkovia rozdelia medzi sledované stáda, aby sa umožnilo vykonať platné porovnanie býkov;

iv) kontrola dedičnosti a/alebo súrodencov zhromažďovaním údajov na farmách, v aukčných predajoch alebo na bitúnkoch tak, aby bolo možné vykonať platné porovnanie býkov.

Ak sa sleduje hmotnosť jatočného tiel a prípadne znaky pre kvalitu mäsa, úžitkovosť rastu a priebeh pôrodov, musia sa tieto ako aj ďalšie zodpovedajúce znaky zahrnúť do genetického hodnotenia býka.

[1] Ú. v. ES L 125, 12.5.1984, s. 58

--------------------------------------------------