02021R1056 — SK — 20.09.2025 — 002.001
Tento text slúži výlučne ako dokumentačný nástroj a nemá žiadny právny účinok. Inštitúcie Únie nenesú nijakú zodpovednosť za jeho obsah. Autentické verzie príslušných aktov vrátane ich preambúl sú tie, ktoré boli uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie a ktoré sú dostupné na portáli EUR-Lex. Tieto úradné znenia sú priamo dostupné prostredníctvom odkazov v tomto dokumente
|
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2021/1056 z 24. júna 2021, ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu (Ú. v. ES L 231 30.6.2021, s. 1) |
Zmenené a doplnené:
|
|
|
Úradný vestník |
||
|
Č. |
Strana |
Dátum |
||
|
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2024/795 z 29. februára 2024, |
L 795 |
1 |
29.2.2024 |
|
|
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2025/1914 z 18. septembra 2025, |
L 1914 |
1 |
19.9.2025 |
|
Opravené a doplnené:
NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2021/1056
z 24. júna 2021,
ktorým sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu
Článok 1
Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti
Týmto nariadením sa zriaďuje Fond na spravodlivú transformáciu (ďalej len „FST“) s cieľom poskytovať podporu obyvateľom, hospodárstvu a životnému prostrediu území, ktoré čelia vážnym sociálno-ekonomickým výzvam vyplývajúcim z procesu transformácie v rámci plnenia cieľov Únie v oblasti energetiky a klímy do roku 2030 vymedzených v článku 2 bode 11 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1999 ( 1 ) a dosahovania klimaticky neutrálneho hospodárstva Únie do roku 2050.
Stanovuje sa v ňom špecifický cieľ FST, jeho geografické pokrytie a zdroje, rozsah jeho podpory vzhľadom na cieľ Investovanie do zamestnanosti a rastu uvedený v článku 5 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) 2021/1060, ako aj osobitné ustanovenia o programovaní a ukazovatele potrebné na monitorovanie.
Článok 2
Špecifický cieľ
V súlade s článkom 5 ods. 1 druhým pododsekom nariadenia (EÚ) 2021/1060 FST prispieva k špecifickému cieľu, a to umožniť regiónom a ľuďom riešiť dôsledky v sociálnej, hospodárskej a environmentálnej oblasti, ako aj v oblasti zamestnanosti spôsobené transformáciou smerom k energetickým a klimatickým cieľom Únie na rok 2030 a k dosiahnutiu cieľa klimaticky neutrálneho hospodárstva Únie do roku 2050 na základe Parížskej dohody. Z FST možno podporovať aj investície, ktoré prispievajú k cieľom Platformy strategických technológií pre Európu (ďalej len „platforma STEP“) uvedeným v článku 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/795 ( 2 ).
Článok 3
Geografické pokrytie a zdroje v rámci cieľa Investovanie do zamestnanosti a rastu
Článok 4
Zdroje z Nástroja Európskej únie na obnovu
Táto suma sa považuje za iné zdroje uvedené v článku 3 ods. 3 tohto nariadenia. Ako sa stanovuje v článku 3 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2020/2094, táto suma predstavuje vonkajšie pripísané príjmy na účely článku 21 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách.
Suma uvedená v odseku 1 tohto článku sa poskytne ako doplnok k zdrojom uvedeným v článku 3 na rozpočtový záväzok v rámci cieľa Investovanie do zamestnanosti a rastu na roky 2021 až 2023 takto:
Zo zdrojov uvedených v prvom pododseku sa poskytne 15 600 000 EUR v cenách roku 2018 na administratívne výdavky.
Článok 5
Mechanizmus zeleného odmeňovania
Pridelenie dodatočných zdrojov pre jednotlivé členské štáty sa určí v súlade s týmto postupom:
v prípade členských štátov, ktoré dosiahli zníženie emisií skleníkových plynov, zníženie emisií skleníkových plynov dosiahnuté jednotlivými členskými štátmi sa vypočíta tak, že úroveň emisií skleníkových plynov za posledný referenčný rok sa vyjadrí ako percentuálny podiel emisií skleníkových plynov zaznamenaných v roku 2018; v prípade členských štátov, ktoré nedosiahli zníženie emisií skleníkových plynov, sa tento percentuálny podiel stanoví na 100 %;
konečný podiel jednotlivých členských štátov sa získa tak, že národné podiely stanovené v prílohe I sa vydelia percentuálnymi podielmi vyplývajúcimi z písm. a); a
výsledok výpočtu podľa písm. b) sa upraví tak, aby sa spolu dosiahlo 100 %.
Článok 6
Osobitné pridelenie prostriedkov pre najvzdialenejšie regióny a ostrovy
Členské štáty pri príprave svojich plánov spravodlivej transformácie územia v súlade s článkom 11 ods. 1 osobitne zohľadňujú situáciu ostrovov a najvzdialenejších regiónov, ktoré čelia vážnym sociálno-ekonomickým výzvam vyplývajúcim z procesu transformácie v rámci plnenia cieľov Únie v oblasti energetiky a klímy do roku 2030 a dosahovania klimaticky neutrálneho hospodárstva Únie do roku 2050, a to so zreteľom na ich osobitné potreby uznané v článkoch 174 a 349 ZFEÚ.
Členské štáty pri začleňovaní takýchto území do svojich plánov spravodlivej transformácie územia stanovia osobitnú sumu pridelenú pre tieto územia spolu s príslušným odôvodnením, pričom zohľadnia osobitné výzvy týchto území.
Článok 7
Podmienený prístup k zdrojom
Odchylne od článku 10 ods. 1 tohto nariadenia sa zostávajúcich 50 % ročných pridelených prostriedkov nezahrnie do priorít. V takýchto prípadoch programy podporované z FST a predložené v súlade s článkom 21 nariadenia (EÚ) 2021/1060 zahŕňajú len 50 % ročných pridelených prostriedkov FST stanovených v tabuľke uvedenej v článku 22 ods. 3 písm. g) bode ii) uvedeného nariadenia. V tabuľke uvedenej v článku 22 ods. 3 písm. g) bode i) uvedeného nariadenia sa osobitne uvedú pridelené prostriedky, ktoré sú k dispozícii na programovanie, a tie pridelené prostriedky, ktoré sa na programovanie nepoužijú.
Odchylne od článku 105 nariadenia (EÚ) 2021/1060, ak sa členský štát do 31. decembra ktoréhokoľvek roka počnúc rokom 2022 nezaviaže splniť cieľ dosiahnuť klimaticky neutrálnu Úniu do roku 2050, v nasledujúcom roku sa v celom rozsahu zrušia rozpočtové záväzky na predchádzajúci rok, ktoré sa týkajú pridelených prostriedkov, ktoré nie sú k dispozícii na programovanie.
Článok 8
Rozsah podpory
V súlade s odsekom 1 sa z FST podporujú výlučne tieto činnosti:
produktívne investície do MSP vrátane mikropodnikov a startupov, ktoré vedú k hospodárskej diverzifikácii, modernizácii a rekonverzii;
investície do vytvárania nových firiem, okrem iného aj prostredníctvom podnikateľských inkubátorov a konzultačných služieb, ktoré vedie k vytváraniu pracovných miest;
investície do výskumných a inovačných činností, ktoré okrem iných vykonávajú univerzity a verejné výskumné organizácie, a podpora transferu pokročilých technológií;
investície do zavádzania technológií, ako aj do systémov a infraštruktúr pre cenovo dostupnú čistú energiu vrátane technológií uskladňovania energie a do znižovania emisií skleníkových plynov;
investície do energie z obnoviteľných zdrojov v súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 ( 4 ) vrátane kritérií udržateľnosti, ktoré sú v nej stanovené, a do energetickej efektívnosti, a to aj na účely znižovania energetickej chudoby;
investície do inteligentnej a udržateľnej miestnej mobility vrátane dekarbonizácie odvetvia miestnej dopravy a jeho infraštruktúry, ako aj zavádzanie nabíjacej infraštruktúry;
obnova a modernizácia sietí diaľkového vykurovania s cieľom zlepšiť energetickú efektívnosť systémov diaľkového vykurovania a investície do výroby tepla za predpokladu, že zaradenia na výrobu tepla sú založené výlučne na obnoviteľných zdrojoch energie;
investície do digitalizácie, digitálnej inovácie a digitálnej pripojiteľnosti;
investície do regenerácie a dekontaminácie opustených priemyselných lokalít, obnovy vody a pôdy, v prípade potreby vrátane projektov zelenej infraštruktúry a projektov zameraných na zmenu účelu, a to s ohľadom na zásadu „znečisťovateľ platí“;
investície na podporu obehového hospodárstva vrátane podpory prostredníctvom predchádzania vzniku odpadu, znižovania objemu odpadu, efektívneho využívania zdrojov, opätovného použitia, opráv a recyklácie;
zvyšovanie úrovne zručností a rekvalifikácia pracovníkov a uchádzačov o zamestnanie;
pomoc uchádzačom o zamestnanie pri hľadaní pracovného miesta;
aktívne začleňovanie uchádzačov o zamestnanie;
technická pomoc;
iné činnosti v oblasti vzdelávania a sociálneho začlenenia vrátane, ak je to riadne odôvodnené, investícií do infraštruktúry na účely miest výkonu praktického vyučovania, zariadení starostlivosti o deti a starších ľudí, ako sa uvádza v plánoch spravodlivej transformácie územia v súlade s článkom 11;
podpora prístupu k cenovo dostupnému a udržateľnému bývaniu;
podpora systémov skladovania elektrickej energie, ak prispievajú k dekarbonizácii regionálnych ekonomík a integrácii energie z obnoviteľných zdrojov do siete.
▼M2 —————
Z FST možno podporovať aj investície zamerané na zníženie emisií skleníkových plynov z činností uvedených v prílohe I k smernici 2003/87/ES za predpokladu, že takéto investície boli schválené v rámci plánu spravodlivej transformácie územia na základe informácií požadovaných podľa článku 11 ods. 2 písm. i) tohto nariadenia. Takéto investície sú oprávnené len vtedy, ak sú potrebné na vykonávanie plánu spravodlivej transformácie územia.
Z FST možno podporovať aj produktívne investície do iných podnikov ako MSP pri zachovaní kladenia dôrazu na MSP. Takéto investície sú oprávnené len v prípade, ak sú potrebné na vykonávanie plánu spravodlivej transformácie územia, ak je ich podpora potrebná na vytváranie pracovných miest na určenom území a ak nevedú k premiestneniu, ako je vymedzené v článku 2 bode 27 nariadenia (EÚ) 2021/1060. Na poskytnutie takejto podpory sa nevyžaduje revízia plánu spravodlivej transformácie územia, ak by daná revízia výhradne súvisela s analýzou nedostatkov. V prípade investícií prispievajúcich k cieľom platformy STEP uvedeným v článku 2 nariadenia (EÚ) 2024/795 sa pri výberovom konaní zohľadní učňovská príprava a pracovné miesta, vzdelávanie alebo odborná príprava na nové zručnosti.
V prípade operácií, ktorým bola udelená známka excelentnosti vymedzená v článku 2 bode 45 nariadenia (EÚ) 2021/1060, a v prípade projektov, ktoré sa priamo podieľajú na dôležitom projekte spoločného európskeho záujmu, ktorý Komisia schválila ako zlučiteľný s vnútorným trhom podľa článku 107 ods. 3 písm. b) ZFEÚ zohľadňujúc oznámenie Komisie z 25. novembra 2021 s názvom „Kritériá pre analýzu zlučiteľnosti štátnej pomoci na podporu vykonávania dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu s vnútorným trhom“, môže riadiaci orgán rozhodnúť o priamom poskytnutí podpory z FST, a to za predpokladu, že takéto operácie prispievajú k špecifickému cieľu stanovenému v článku 2 tohto nariadenia a prispievajú k realizácii plánov spravodlivej transformácie územia.
Článok 9
Vyňatie z rozsahu podpory
Z FST sa nepodporuje:
vyradenie jadrových elektrární z prevádzky alebo ich výstavba;
výroba a spracovanie tabaku a tabakových výrobkov a ich uvádzanie na trh;
podnik v ťažkostiach v zmysle článku 2 bodu 18 nariadenia Komisie (EÚ) č. 651/2014 ( 5 ), pokiaľ to nie je povolené podľa dočasných pravidiel štátnej pomoci stanovených na riešenie mimoriadnych okolností alebo v rámci pomoci de minimis na podporu investícií znižujúcich náklady na energiu v súvislosti s procesom energetickej transformácie;
investície súvisiace s výrobou, spracovaním, prepravou, distribúciou, skladovaním alebo spaľovaním fosílnych palív.
Článok 10
Programovanie zdrojov FST
Komisia schváli program alebo akúkoľvek jeho zmenu len vtedy, ak je určenie území najviac postihnutých procesom transformácie, ktoré je súčasťou príslušného plánu spravodlivej transformácie územia, riadne odôvodnené a ak je príslušný plán spravodlivej transformácie územia v súlade s integrovaným národným energetickým a klimatickým plánom dotknutého členského štátu.
V súlade s článkom 112 nariadenia (EÚ) 2021/1060 miera spolufinancovania, uplatniteľná na región, v ktorom sa nachádzajú územie alebo územia určené v plánoch spravodlivej transformácie územia v súlade s článkom 11 tohto nariadenia, priorita alebo priority FST nepresiahne/nepresiahnu:
85 % v prípade menej rozvinutých regiónov;
70 % v prípade prechodných regiónov;
50 % v prípade viac rozvinutých regiónov.
V súlade s článkom 90 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2021/1060 sa suma vyplatená ako výnimočná zálohová platba zúčtuje z účtov Komisie najneskôr v poslednom účtovnom roku.
V súlade s článkom 90 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2021/1060 sa všetky úroky, ktoré vznikli z výnimočnej zálohovej platby, použijú na dotknutý program rovnakým spôsobom ako FST a zahrnú sa do účtov za posledný účtovný rok.
V súlade s článkom 97 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/1060 sa výnimočná zálohová platba nepozastaví.
V súlade s článkom 105 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/1060 zahŕňajú zálohové platby, ktoré sa majú zohľadniť na účely výpočtu súm, ktorých viazanosť sa má zrušiť, aj vyplatenú výnimočnú zálohovú platbu.
Odchylne od článku 112 nariadenia (EÚ) 2021/1060 sú maximálne miery spolufinancovania pre vyhradené priority stanovené na podporu cieľov platformy STEP 100 %.
V náležitých prípadoch sa na takýto program môže poskytnúť dodatočná jednorazová zálohová platba uvedená v článku 7a ods. 1 prvom pododseku nariadenia (EÚ) 2021/1058.
Ak sa na takýto program vzťahuje predĺžená lehota na oprávnenosť výdavkov, ako aj na zrušenie viazanosti v súlade s článkom 7a nariadenia (EÚ) 2021/1058, takéto predĺženie sa vzťahuje aj na zdroje FST.
Ak sa aspoň 10 % finančných zdrojov programu prerozdelí na jednu alebo viacero z vyhradených priorít uvedených v prvom pododseku, Komisia v roku 2026 vyplatí 1,5 % celkovej podpory z FST na daný program ako výnimočnú jednorazovú zálohovú platbu. Okrem toho sa do prahovej hodnoty 10 % započítavajú aj prerozdelenia na vyhradené priority stanovené na podporu investícií prispievajúcich k cieľom platformy STEP, ktoré boli schválené v zmenách programu pred strednodobým preskúmaním. Zdroje z Nástroja Európskej únie na obnovu uvedené v článku 4 sa nezohľadňujú na účel výpočtu sumy zodpovedajúcej 10 % finančných zdrojov programu.
Zálohová platba splatná členskému štátu, ktorá vyplýva zo zmien programu na základe prerozdelenia zdrojov na priority uvedené v prvom pododseku tohto odseku, sa na účely výpočtu súm, ktorých viazanosť sa má zrušiť podľa článku 105 nariadenia (EÚ) 2021/1060, započíta ako platba uskutočnená v roku 2025, a to za predpokladu, že sa žiadosť o zmenu programu predloží Komisii do 31. decembra 2025.
Odchylne od článku 63 ods. 2 a článku 105 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/1060 je konečný dátum na oprávnenosť výdavkov a na zrušenie viazanosti 31. december 2030. Uvedená výnimka sa uplatní len v prípade, ak sa schválili zmeny programu, na základe ktorých sa prerozdelí najmenej 10 % finančných zdrojov programu na jednu alebo viacero z vyhradených priorít, ako je uvedené v druhom pododseku tohto odseku.
Ak sa v nariadení (EÚ) 2021/1060 stanovuje konečný dátum na účely uplatňovania požiadaviek na výkonnostný rámec, finančné riadenie, podávanie správ a hodnotenie, v prípade takýchto programov sa tento dátum považuje za rovnaký dátum v nasledujúcom roku. Okrem toho, odchylne od článku 2 bodu 29 nariadenia (EÚ) 2021/1060, sa v prípade takýchto programov za posledný účtovný rok považuje obdobie od 1. júla 2030 do 30. júna 2031.
Popri posúdení každého programu na základe výsledku strednodobého preskúmania, ktoré sa má predložiť podľa článku 18 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/1060, môžu členské štáty do 31. decembra 2025 opätovne predložiť Komisii doplňujúce posúdenie, ako aj súvisiace žiadosti o zmeny programov, pričom zohľadnia podporované činnosti zavedené v nariadení (EÚ) 2025/1914. Uplatňujú sa lehoty stanovené v článku 24 nariadenia (EÚ) 2021/1060.
Článok 11
Plán spravodlivej transformácie územia
Plán spravodlivej transformácie územia obsahuje tieto prvky:
opis procesu transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo na vnútroštátnej úrovni vrátane harmonogramu kľúčových krokov transformácie v rámci plnenia cieľov Únie v oblasti energetiky a klímy do roku 2030 a dosahovania klimaticky neutrálneho hospodárstva Únie do roku 2050, ktoré sú v súlade s najnovšou verziou integrovaného národného energetického a klimatického plánu;
odôvodnenie určenia území za najviac postihnuté procesom transformácie uvedeným v písmene a) tohto odseku, ktoré majú získať podporu z FST v súlade s odsekom 1;
posúdenie výziev transformácie, ktorým čelia určené najviac postihnuté územia, vrátane sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho vplyvu transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo Únie do roku 2050, pričom sa určí potenciálny počet dotknutých pracovných miest a zaniknutých pracovných miest, riziká vyľudňovania a potreby a ciele rozvoja, ktoré sa majú dosiahnuť do roku 2030 a v súvislosti s transformáciou alebo ukončením činností s vysokou intenzitou skleníkových plynov na týchto územiach;
opis očakávaného prínosu podpory z FST pri riešení sociálnych, demografických, hospodárskych, zdravotných a environmentálnych vplyvov transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo Únie do roku 2050 vrátane očakávaného prínosu z hľadiska vytvárania a zachovania pracovných miest;
posúdenie jeho súladu s inými relevantnými národnými, regionálnymi alebo územnými stratégiami a plánmi;
opis mechanizmov riadenia pozostávajúcich z partnerských dojednaní, plánovaných monitorovacích a hodnotiacich opatrení a zodpovedných orgánov;
opis typu plánovaných operácií a ich očakávaného prínosu k zmierneniu vplyvu transformácie;
ak sa má podpora poskytnúť na produktívne investície do iných podnikov než MSP, orientačný zoznam operácií a podnikov, ktoré sa majú podporiť, a odôvodnenie potreby takejto podpory, a to aj prostredníctvom, ak je to potrebné na účely posúdenia štátnej pomoci, analýzy nedostatkov, ktorá preukáže, že očakávaný počet zaniknutých pracovných miest by prevýšil očakávaný počet pracovných miest vytvorených v prípade neuskutočnenia investície;
ak sa má podpora poskytnúť na investície zamerané na zníženie emisií skleníkových plynov z činností uvedených v prílohe I k smernici 2003/87/ES, zoznam operácií, ktoré sa majú podporiť, a odôvodnenie, že prispievajú k transformácii na klimaticky neutrálne hospodárstvo a vedú k zníženiu emisií skleníkových plynov pod úroveň príslušných referenčných hodnôt stanovených na bezodplatné prideľovanie emisných kvót podľa smernice 2003/87/ES, a to za predpokladu, že tieto operácie sú potrebné na ochranu značného počtu pracovných miest;
synergie a komplementárnosť s inými relevantnými programami Únie na riešenie identifikovaných rozvojových potrieb; a
synergie a komplementárnosť s plánovanou podporou z ostatných pilierov Mechanizmu spravodlivej transformácie.
Ak si aktualizácia integrovaného národného energetického a klimatického plánu podľa článku 14 nariadenia (EÚ) 2018/1999 vyžaduje revíziu plánu spravodlivej transformácie územia, uvedená revízia sa vykoná v rámci procesu preskúmania v polovici obdobia v súlade s článkom 18 nariadenia (EÚ) 2021/1060.
Článok 12
Ukazovatele
Článok 13
Finančné opravy
Komisia môže na základe preskúmania záverečnej správy o výkonnosti programu vykonať finančné opravy v súlade s článkom 104 nariadenia (EÚ) 2021/1060, ak sa dosiahne menej ako 65 % cieľovej hodnoty stanovenej pre jeden alebo viacero ukazovateľov výstupov.
Finančné opravy musia byť primerané dosiahnutým výsledkom a neuplatňujú sa, ak je nesplnenie cieľových hodnôt spôsobené vplyvom sociálno-ekonomických alebo environmentálnych faktorov, závažných zmien v hospodárskych alebo environmentálnych podmienkach v dotknutom členskom štáte alebo z dôvodov vyššej moci, ktoré závažným spôsobom ovplyvňujú realizáciu príslušných priorít.
Článok 14
Preskúmanie
Komisia do 30. júna 2025 preskúma implementáciu FST s ohľadom na špecifický cieľ stanovený v článku 2, pričom zohľadní prípadné zmeny nariadenia (EÚ) 2020/852 a klimatické ciele Únie stanovené v nariadení Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje rámec na dosiahnutie klimatickej neutrality a menia nariadenia (ES) č. 401/2009 a (EÚ) 2018/1999 (európsky právny predpis v oblasti klímy) a vývoj implementácie plánu pre investovanie do udržateľnej Európy. Komisia na základe toho predloží Európskemu parlamentu a Rade správu, ku ktorej môže pripojiť legislatívne návrhy.
Článok 15
Nadobudnutie účinnosti
Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.
PRÍLOHA I
PRIDELENÉ PROSTRIEDKY ČLENSKÝCH ŠTÁTOV
|
|
Pridelené prostriedky z Nástroja Európskej únie na obnovu |
Pridelené prostriedky zo zdrojov VFR |
Celkové pridelené prostriedky |
Podiel členských štátov z celkovej sumy |
|
Belgicko |
95 |
71 |
166 |
0,95 % |
|
Bulharsko |
673 |
505 |
1 178 |
6,73 % |
|
Česko |
853 |
640 |
1 493 |
8,53 % |
|
Dánsko |
46 |
35 |
81 |
0,46 % |
|
Nemecko |
1 288 |
966 |
2 254 |
12,88 % |
|
Estónsko |
184 |
138 |
322 |
1,84 % |
|
Írsko |
44 |
33 |
77 |
0,44 % |
|
Grécko |
431 |
324 |
755 |
4,31 % |
|
Španielsko |
452 |
339 |
790 |
4,52 % |
|
Francúzsko |
535 |
402 |
937 |
5,35 % |
|
Chorvátsko |
97 |
72 |
169 |
0,97 % |
|
Taliansko |
535 |
401 |
937 |
5,35 % |
|
Cyprus |
53 |
39 |
92 |
0,53 % |
|
Lotyšsko |
100 |
75 |
174 |
1,00 % |
|
Litva |
142 |
107 |
249 |
1,42 % |
|
Luxembursko |
5 |
4 |
8 |
0,05 % |
|
Maďarsko |
136 |
102 |
237 |
1,36 % |
|
Malta |
12 |
9 |
21 |
0,12 % |
|
Holandsko |
324 |
243 |
567 |
3,24 % |
|
Rakúsko |
71 |
53 |
124 |
0,71 % |
|
Poľsko |
2 000 |
1 500 |
3 500 |
20,00 % |
|
Portugalsko |
116 |
87 |
204 |
1,16 % |
|
Rumunsko |
1 112 |
834 |
1 947 |
11,12 % |
|
Slovinsko |
134 |
101 |
235 |
1,34 % |
|
Slovensko |
239 |
179 |
418 |
2,39 % |
|
Fínsko |
242 |
182 |
424 |
2,42 % |
|
Švédsko |
81 |
61 |
142 |
0,81 % |
|
EÚ 27 |
10 000 |
7 500 |
17 500 |
100,00 % |
Pridelené prostriedky v miliónoch EUR, v cenách roku 2018 a pred odpočtami na technickú pomoc a administratívne výdavky (celkové sumy sa nemusia zhodovať z dôvodu zaokrúhľovania nahor alebo nadol)
PRÍLOHA II
VZOR NA ÚČELY PLÁNOV SPRAVODLIVEJ TRANSFORMÁCIE ÚZEMIA
1. Načrtnutie procesu transformácie a určenie najviac postihnutých území v rámci členského štátu
Textové pole [12000]
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. a)
1.1. Načrtnutie očakávaného procesu transformácie v rámci plnenia cieľov Únie v oblasti energetiky a klímy do roku 2030 a dosahovania klimaticky neutrálneho hospodárstva Únie do roku 2050 v súlade s cieľmi integrovaných národných energetických a klimatických plánov a iných existujúcich plánov transformácie s harmonogramom ukončenia alebo obmedzenia činností, ako je ťažba uhlia a lignitu alebo výroba elektriny z uhlia
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. b)
1.2. Určenie území, ktoré budú podľa očakávaní najviac postihnuté, a odôvodnenie tohto výberu spolu so zodpovedajúcim odhadom vplyvov na hospodárstvo a zamestnanosť na základe náčrtu uvedeného v oddiele 1.1
Referencia: Článok 6
1.3. Určenie najvzdialenejších regiónov a ostrovov s osobitnými výzvami v rámci území uvedených v oddiele 1.1 a osobitných súm pridelených pre tieto územia s príslušným odôvodnením
2. Posúdenie transformačných výziev pre všetky určené územia
2.1. Posúdenie hospodárskeho, sociálneho a územného vplyvu transformácie na klimaticky neutrálne hospodárstvo Únie do roku 2050
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. c)
Textové pole [12000]
Určenie postihnutých hospodárskych činností a priemyselných odvetví, pričom treba rozlíšiť:
Pri každom z týchto dvoch typov odvetví:
2.2. Potreby v oblasti rozvoja a ciele do roku 2030 v záujme dosiahnutia klimaticky neutrálneho hospodárstva Únie do roku 2050
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. d)
Textové pole [6000]
2.3. Súlad s inými relevantnými národnými, regionálnymi alebo územnými stratégiami a plánmi
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. e)
Textové pole [6000]
2.4. Typy plánovaných operácií
Textové pole [12000]
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. g)
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. h)
Vyplniť len v prípade, ak sa podpora poskytuje na produktívne investície do iných podnikov než MSP:
Aktualizovať alebo vyplniť tento oddiel pri revízii územných plánov spravodlivej transformácie územia v závislosti od rozhodnutia o poskytnutí takejto podpory.
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. i)
Vyplniť len v prípade, ak sa poskytuje podpora na investície zamerané na zníženie emisií skleníkových plynov z činností uvedených v prílohe I k smernici 2003/87/ES:
Aktualizovať alebo vyplniť tento oddiel pri revízii územných plánov spravodlivej transformácie územia v závislosti od rozhodnutia o poskytnutí takejto podpory.
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. j)
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. k) a článok 11 ods. 5
3. Mechanizmy riadenia
Referencia: článok 11 ods. 2 písm. f)
Textové pole [5000]
3.1. Partnerstvo
3.2. Monitorovanie a hodnotenie
3.3. Koordinačný a monitorovací orgán/orgány
Orgán alebo orgány zodpovedné za koordináciu a monitorovanie implementácie plánu a ich úloha
4. Špecifické programové ukazovatele výstupov alebo výsledkov
Referencia: článok 12 ods. 1
Vyplniť len v prípade, ak sa plánujú špecifické programové ukazovatele:
Tabuľka 1.
Ukazovatele výstupov
|
Špecifický cieľ |
Identifikačný kód [5] |
Ukazovateľ [255] |
Merná jednotka |
Čiastkový cieľ (2024) |
Cieľová hodnota (2029) |
|
|
|
|
|
|
|
Tabuľka 2.
Ukazovatele výsledkov
|
Špecifický cieľ |
Identifikačný kód [5] |
Ukazovateľ [255] |
Merná jednotka |
Východisková alebo referenčná hodnota |
Referenčný rok |
Cieľová hodnota (2029) |
Zdroj údajov [200] |
Poznámky [200] |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRÍLOHA III
SPOLOČNÉ UKAZOVATELE VÝSTUPOV A SPOLOČNÉ UKAZOVATELE VÝSLEDKOV PRE FOND NA SPRAVODLIVÚ TRANSFORMÁCIU ( 7 )
|
Spoločné ukazovatele výstupov REGIO (RCO) a spoločné ukazovatele výsledkov REGIO (RCR) |
|
|
Výstupy |
Výsledky |
|
RCO 01 – Podporované podniky (z toho: mikro, malé, stredné, veľké) (*1)
|
RCR01 – Vytvorené pracovné miesta v podporovaných subjektoch RCR 102 – Vytvorené pracovné miesta vo výskume v podporovaných subjektoch RCR 02 – Súkromné investície v rovnakej výške ako verejná podpora (z toho: granty, finančné nástroje) (*1) RCR 03 – Malé a stredné podniky (MSP), ktoré zavádzajú inovácie produktov alebo procesov RCR 04 – MSP, ktoré zavádzajú marketingové alebo organizačné inovácie RCR 05 – MSP, ktoré interne inovujú RCR 06 – Podané patentové prihlášky RCR 29a – Odhadované emisie skleníkových plynov z činností uvedených v prílohe I k smernici 2003/87/ES v podporovaných podnikoch |
|
RCO 13 – Digitálne služby, produkty a procesy vyvinuté pre podniky |
RCR 11 – Používatelia nových a aktualizovaných verejných digitálnych služieb, produktov a procesov RCR 12 – Používatelia nových a aktualizovaných digitálnych služieb, produktov a procesov, ktoré vyvinuli podniky |
|
RCO 15 – Vytvorená kapacita inkubácie |
RCR 17 – Nové podniky prežívajúce na trhu RCR 18 – MSP využívajúce služby inkubácie po vytvorení podnikateľského inkubátora |
|
RCO 101 – MSP, ktoré investujú do rozvoja zručností pre inteligentnú špecializáciu, priemyselnú transformáciu a podnikanie |
RCR 97 – praktické vyučovanie podporované v MSP RCR 98 – Zamestnanci MSP, ktorí ukončili ďalšie odborné vzdelávanie a prípravu zameranú na rozvoj zručností pre inteligentnú špecializáciu, priemyselnú transformáciu a podnikanie (podľa typu zručností: technické, riadiace, podnikateľské, zelené, iné) (*1) |
|
RCO 18 – Obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou RCO 19 – Verejné budovy so zlepšenou energetickou hospodárnosťou RCO 20 – Novo vybudovaná alebo modernizovaná sieť diaľkového vykurovania a chladenia RCO 104 – Počet vysoko účinných kogeneračných jednotiek |
RCR 26 – Ročná spotreba primárnej energie (z toho: obydlia, verejné budovy, podniky, iné) (*1) RCR 29 – Odhadované emisie skleníkových plynov |
|
RCO 18 – Cenovo dostupné a udržateľné obydlia so zlepšenou energetickou hospodárnosťou – počet obydlí RCO 65 – Kapacita nových alebo modernizovaných cenovo dostupných, udržateľných a sociálnych bytov – počet osôb |
RCR 26 – Ročná primárna spotreba energie (z toho: cenovo dostupné a udržateľné obydlia, verejné budovy, podniky, iné) – MWh/rok RCR 29 – Odhadované emisie skleníkových plynov – tony ekvivalentu CO2/rok RCR 67 – Používatelia nového alebo modernizovaného cenovo dostupného, udržateľného a sociálneho bývania za rok – počet používateľov/rok |
|
RCO 22 – Dodatočná výrobná kapacita v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov (z toho: elektrická, tepelná) (*1) |
RCR 31 – Celková vyrobená energia z obnoviteľných zdrojov (z toho: elektrická, tepelná) (*1) RCR 32 – Energia z obnoviteľných zdrojov: dodatočná kapacita pripojená k sieti |
|
RCO 34 – Dodatočná kapacita na recykláciu odpadu RCO 107 – Investície do zariadení na triedený zber odpadu RCO 119 – Odpad pripravený na opätovné použitie |
RCR 47 – Recyklovaný odpad RCR 48 – Recyklovaný odpad využívaný ako surovina |
|
RCO 36 – Zelená infraštruktúra podporovaná na iné účely ako adaptácia na zmenu klímy RCO 38 – Plocha podporovanej rekultivovanej pôdy RCO 39 – Oblasť pokrytia inštalovanými systémami na monitorovanie znečistenia ovzdušia |
RCR 50 – Populácia, ktorá využíva opatrenia týkajúce sa kvality ovzdušia (*2) RCR 52 – Rekultivovaná pôda využívaná na zelené oblasti, sociálne bývanie, ekonomické alebo iné využitie |
|
RCO 55 – Dĺžka nových električkových a metrových tratí RCO 56 – Dĺžka rekonštruovaných alebo modernizovaných električkových a metrových tratí RCO 57 – Kapacita koľajových vozidiel verejnej hromadnej dopravy šetrných k životnému prostrediu RCO 58 – Podporovaná špecializovaná cyklistická infraštruktúra RCO 60 – Veľkomestá a mestá s novými alebo modernizovanými digitalizovanými systémami mestskej dopravy |
RCR 62 – Počet používateľov novej alebo modernizovanej verejnej dopravy za rok RCR 63 – Používatelia nových alebo modernizovaných električkových alebo metrových tratí za rok RCR 64 – Používatelia špecializovanej cyklistickej infraštruktúry za rok |
|
RCO 61 – Plocha nových alebo modernizovaných zariadení pre služby zamestnanosti |
RCR 65 – Používatelia nových alebo modernizovaných zariadení pre služby zamestnanosti za rok |
|
RCO 66 – Kapacita tried v nových alebo modernizovaných zariadeniach starostlivosti o deti RCO 67 – Kapacita tried v nových alebo modernizovaných vzdelávacích zariadeniach |
RCR 70 – Používatelia nových alebo modernizovaných zariadení starostlivosti o deti za rok RCR 71 – Používatelia nových alebo modernizovaných vzdelávacích zariadení za rok |
|
RCO 113 – Populácia, na ktorú sa vzťahujú projekty v rámci integrovaných akcií zameraných na sociálno-ekonomické začlenenie marginalizovaných komunít, domácností s nízkym príjmom a znevýhodnených skupín (*2) |
|
|
RCO 69 – Kapacita nových alebo modernizovaných zariadení zdravotnej starostlivosti RCO 70 – Kapacita nových alebo modernizovaných zariadení sociálnej starostlivosti (okrem bývania) |
RCR 72 – Používatelia nových alebo modernizovaných služieb elektronickej zdravotnej starostlivosti za rok RCR 73 – Používatelia nových alebo modernizovaných zariadení zdravotnej starostlivosti za rok RCR 74 – Používatelia nových alebo modernizovaných zariadení sociálnej starostlivosti za rok |
|
Spoločné okamžité ukazovatele výstupov (EECO) a spoločné okamžité ukazovatele výsledkov (EECR) pre účastníkov (1), (2) |
|
|
Výstupy |
Výsledky |
|
EECO 01 – nezamestnané osoby vrátane dlhodobo nezamestnaných (*2) EECO 02 – dlhodobo nezamestnané osoby (*2) EECO 03 – neaktívne osoby (*2) EECO 04 – zamestnané osoby vrátane samostatne zárobkovo činných osôb (*2) EECO 05 – osoby mladšie ako 18 rokov (*2) EECO 06 – mladí ľudia medzi 18 a 29 rokmi (*2) EECO 07 – počet účastníkov starších ako 55 rokov (*2) EECO 08 – osoby s nižším sekundárnym vzdelaním alebo nižším vzdelaním (ISCED 0 – 2) (*2) EECO 09 – osoby s vyšším sekundárnym vzdelaním (ISCED 3) alebo postsekundárnym vzdelaním (ISCED 4) (*2) EECO 10 - osoby s terciárnym vzdelaním (ISCED 5 až 8) (*2) EECO 11 – celkový počet účastníkov (3) |
EECR 01 – účastníci, ktorí sú v čase odchodu zapojení do hľadania práce (*2)EECR 02 – účastníci, ktorí sú v čase odchodu v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy (*2) EECR 03 – účastníci, ktorí v čase odchodu získavajú kvalifikáciu (*2) EECR 04 – účastníci, ktorí sú v čase odchodu zamestnaní, a to aj samostatne zárobkovo činní (*2) |
|
(*1)
Rozpis sa požaduje iba v prípade podávania správ, nie v rámci programovania.
(*2)
Vykazované údaje sú osobnými údajmi podľa článku 4 ods. 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) (Ú. v. EÚ L 119, 4.5. 2016, s. 1).
(1)
Nahlásiť je potrebné všetky ukazovatele výstupov a výsledkov týkajúce sa účastníkov.
(2)
Osobné údaje je potrebné rozdeliť podľa rodovej príslušnosti (muži, ženy, nebinárne osoby, podľa vnútroštátneho práva). Ak určité výsledky nepripadajú do úvahy, nie je potrebné získavať alebo nahlasovať údaje za dané výsledky. Vo vhodných prípadoch je možné vykazovať spoločné ukazovatele výstupov na základe cieľovej skupiny operácie. Ak sa údaje získavajú z registrov alebo rovnocenných zdrojov, členské štáty môžu používať vnútroštátne vymedzenia.
(3)
Tento ukazovateľ sa vypočíta automaticky na základe spoločných ukazovateľov výstupov týkajúcich sa postavenia v zamestnaní. |
|
( 1 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1999 z 11. decembra 2018 o riadení energetickej únie a opatrení v oblasti klímy, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EÚ, 2012/27/EÚ a 2013/30/EÚ, smernice Rady 2009/119/ES a (EÚ) 2015/652 a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 525/2013 (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 1).
( 2 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2024/795 z 29. februára 2024, ktorým sa zriaďuje Platforma strategických technológií pre Európu („platforma STEP“) a mení sa smernica 2003/87/ES a nariadenia (EÚ) 2021/1058, (EÚ) 2021/1056, (EÚ) 2021/1057, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) 2021/1060, (EÚ) 2021/523, (EÚ) 2021/695, (EÚ) 2021/697 a (EÚ) 2021/241 (Ú. v. EÚ L, 2024/795, 29.2.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/795/oj).
( 3 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 166/2006 z 18. januára 2006 o zriadení Európskeho registra uvoľňovania a prenosov znečisťujúcich látok, ktorým sa menia a dopĺňajú smernice Rady 91/689/EHS a 96/61/ES (Ú. v. EÚ L 33, 4.2.2006, s. 1).
( 4 ) Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 82).
( 5 ) Nariadenie Komisie (EÚ) č. 651/2014 zo 17. júna 2014 o vyhlásení určitých kategórií pomoci za zlučiteľné s vnútorným trhom podľa článkov 107 a 108 zmluvy (Ú. v. EÚ L 187, 26.6.2014, s. 1).
( 6 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2025/1914 z 18. septembra 2025, ktorým sa menia nariadenia (EÚ) 2021/1058 a (EÚ) 2021/1056, pokiaľ ide o osobitné opatrenia na riešenie strategických výziev v rámci strednodobého preskúmania (Ú. v. EÚ L, 2025/1914, 19.9.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2025/1914/oj).
( 7 ) Z dôvodu prehľadnosti sú ukazovatele zoskupené tak, aby umožňovali ľahšie zosúladenie s ukazovateľmi zahrnutými v iných nariadeniach o jednotlivých fondoch.