02007R0333 — SK — 01.01.2023 — 006.001


Tento text slúži výlučne ako dokumentačný nástroj a nemá žiadny právny účinok. Inštitúcie Únie nenesú nijakú zodpovednosť za jeho obsah. Autentické verzie príslušných aktov vrátane ich preambúl sú tie, ktoré boli uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie a ktoré sú dostupné na portáli EUR-Lex. Tieto úradné znenia sú priamo dostupné prostredníctvom odkazov v tomto dokumente

►B

►M2  NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 333/2007

z 28. marca 2007,

ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a metódy analýzy na úradnú kontrolu hladín mikroprvkov a procesných kontaminujúcich látok v potravinách ◄

(Text s významom pre EHP)

(Ú. v. ES L 088 29.3.2007, s. 29)

Zmenené a doplnené:

 

 

Úradný vestník

  Č.

Strana

Dátum

►M1

NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 836/2011 z 19. augusta 2011,

  L 215

9

20.8.2011

►M2

NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2016/582 z 15. apríla 2016,

  L 101

3

16.4.2016

►M3

VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2019/2093 z 29. novembra 2019,

  L 317

96

9.12.2019

►M4

VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2021/705 z 28. apríla 2021,

  L 146

73

29.4.2021

►M5

VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2022/685 z 28. apríla 2022,

  L 126

14

29.4.2022

►M6

VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2022/2418 z 9. decembra 2022,

  L 318

4

12.12.2022




▼B

▼M2

NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 333/2007

z 28. marca 2007,

ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a metódy analýzy na úradnú kontrolu hladín mikroprvkov a procesných kontaminujúcich látok v potravinách

▼B

(Text s významom pre EHP)



Článok 1

▼M3

1.  
Odber vzoriek a analýza na kontrolu hladín olova, kadmia, ortuti, anorganického cínu, anorganického arzénu, 3-monochlórpropán-1,2-diolu (3-MCPD), 3-MCPD esterov mastných kyselín, glycidylesterov mastných kyselín, polycyklických aromatických uhľovodíkov (ďalej len „PAU“) a chloristanu, ktoré sú uvedené v oddieloch 3, 4, 6 a 9 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006, a na kontrolu hladín akrylamidu v súlade s nariadením Komisie (EÚ) 2017/2158 ( 1 ) sa vykonáva v súlade s prílohou k tomuto nariadeniu.

▼B

2.  
Odsek 1 sa uplatňuje bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia nariadenia (ES) č. 882/2004.

Článok 2

Smernice 2001/22/ES, 2004/16/ES a 2005/10/ES sa týmto zrušujú.

Odkazy na zrušené smernice sa považujú za odkazy na toto nariadenie.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. júna 2007.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.




PRÍLOHA

ČASŤ A

DEFINÍCIE

Na účely tejto prílohy sa uplatňujú nasledujúce definície:

▼M5

„dávka“

:

vyčísliteľné množstvo potravín, ktoré sú dodané naraz a ktorých spoločné vlastnosti (ako pôvod, odroda, druh, povodie, typ balenia, baliareň, odosielateľ tovaru alebo označenie) sú úradne určené;

▼B

„časť dávky“

:

určená časť veľkej dávky na účely uplatnenia metódy odberu vzorky na takejto určenej časti. Každá časť dávky musí byť fyzicky oddelená a identifikovateľná;

„čiastková vzorka“

:

množstvo materiálu, ktorého odber sa vykonal z jedného miesta dávky alebo časti dávky;

„súhrnná vzorka“

:

vzorka získaná zmiešaním všetkých čiastkových vzoriek odobratých z dávky alebo časti dávky; súhrnné vzorky sa považujú za reprezentatívne vo vzťahu k dávkam alebo častiam dávky, z ktorých bol ich odber vykonaný;

„laboratórna vzorka“

:

vzorka určená pre laboratórium;

▼M5

„porovnateľná veľkosť alebo hmotnosť“

:

rozdiel vo veľkosti alebo v hmotnosti nepresahuje 50 %.

▼B

ČASŤ B

METÓDY ODBERU VZORIEK

B.1.   VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

B.1.1.   Personál

Odber vzoriek vykonáva oprávnená osoba, ktorá je určená členským štátom.

B.1.2.   Materiál, ktorý je predmetom odberu vzorky

Z každej dávky alebo časti dávky, ktorá má byť preskúmaná, sa vzorky odoberajú samostatne.

B.1.3.   Opatrenia, ktoré je potrebné prijať

V priebehu odberu vzoriek je nutné prijať opatrenia, ktoré zabránia akýmkoľvek zmenám, ktoré by ovplyvnili obsah kontaminujúcich látok, nepriaznivo ovplyvnili analytické stanovenie, prípadne by zapríčinili stratu reprezentatívnosti súhrnných vzoriek.

B.1.4.   Čiastkové vzorky

Čiastkové vzorky sa v čo najväčšej možnej miere odoberajú z rôznych miest rozložených v celej dávke alebo časti dávky. Nedodržanie uvedeného postupu sa zaznamenáva do protokolu podľa bodu B.1.8. tejto prílohy.

B.1.5.   Príprava súhrnnej vzorky

Súhrnná vzorka sa získava zmiešaním čiastkových vzoriek.

B.1.6.   Vzorky na účely vymáhania, obhajoby a arbitráže

Odber vzoriek na účely vymáhania, obhajoby a arbitráže sa vykonáva z homogenizovanej súhrnnej vzorky za predpokladu, že takýto postup nie je v rozpore s predpismi členských štátov, pokiaľ ide o práva prevádzkovateľa potravinárskeho podniku.

B.1.7.   Balenie a preprava vzoriek

Každá vzorka sa umiestni do čistej inertnej nádoby, ktorá poskytuje primeranú ochranu pred kontamináciou, pred stratou analytov adsorpciou na vnútorné steny nádoby a pred poškodením počas prepravy. S cieľom zabrániť akýmkoľvek zmenám v zložení vzorky, ktoré môžu nastať počas prepravy alebo skladovania, je nutné prijať všetky potrebné predbežné opatrenia.

▼M1

V prípade odberu vzoriek na analýzu PAU je potrebné, pokiaľ je to možné, vyhnúť sa použitiu plastových nádob, pretože by mohli zmeniť obsah PAU vo vzorke. Vždy, keď je to možné, sa majú použiť inertné sklenené nádoby bez obsahu PAU, ktoré zaručujú adekvátnu ochranu vzorky pred svetlom. Ak to nie je z praktických dôvodov možné, je potrebné vyhnúť sa aspoň priamemu kontaktu vzorky s plastmi, napríklad v prípade pevných vzoriek tým, že sa pred vložením do nádoby zabalia do hliníkovej fólie.

▼B

B.1.8.   Pečatenie a označovanie vzoriek

Každá vzorka odobratá na úradné účely sa zapečatí na mieste odberu vzorky a označí podľa predpisov členského štátu.

O každom odbere vzorky sa vedie záznam (protokol), ktorý umožní jednoznačnú identifikáciu každej dávky alebo časti dávky (uvádza sa číslo dávky) a v ktorom je uvedený dátum a miesto odberu vzorky spolu so všetkými ďalšími informáciami, ktoré by mohli byť pre analytika užitočné.

▼M1

B.2.   PLÁNY ODBERU VZORIEK

B.2.1.    Rozdelenie dávok na časti

Veľké dávky sa rozdelia na časti dávok, ak je možné časti dávky fyzicky oddeliť. V prípade výrobkov, ktoré sa predávajú vo voľne ložených zásielkach (napr. obilniny), platí tabuľka 1. Pre iné výrobky platí tabuľka 2. Vzhľadom na skutočnosť, že hmotnosť dávky nie je vždy presným násobkom hmotnosti častí dávok, hmotnosť časti dávky môže prekračovať uvedenú hmotnosť o maximálne 20 %.

▼M4

B.2.2.    Počet čiastkových vzoriek

V prípade potravín okrem výživových doplnkov, sušených korenín alebo bylín, sušených húb, rias alebo lišajníkov musí byť súhrnná vzorka najmenej 1 kilogram alebo 1 liter okrem prípadov, keď to nie je možné, napr. ak vzorka pozostáva z 1 balenia alebo jednotky.

V prípade výživových doplnkov, sušených korenín alebo bylín, sušených húb, rias alebo lišajníkov musí byť súhrnná vzorka najmenej 100 gramov alebo 100 mililitrov.

V prípade potravín okrem výživových doplnkov musí byť minimálny počet čiastkových vzoriek, ktoré treba odobrať z dávky alebo časti dávky, v súlade s tabuľkou 3.

V prípade nebalených tekutých výrobkov sa dávka alebo časť dávky čo najdôkladnejšie premieša tak, aby nedošlo k ovplyvneniu kvality výrobku, buď manuálne, alebo mechanickými prostriedkami bezprostredne pred odberom vzoriek. V tomto prípade sa v danej dávke alebo časti dávky predpokladá homogénne rozdelenie kontaminujúcich látok. Preto sa na zostavenie súhrnnej vzorky musia z dávky alebo z časti dávky odobrať tri čiastkové vzorky.

Ak dávka alebo časť dávky pozostáva z jednotlivých balení alebo jednotiek, v prípade potravín okrem výživových doplnkov musí byť počet balení alebo jednotiek (čiastkových vzoriek), z ktorých je nutné vykonať odber na zostavenie súhrnnej vzorky, v súlade s tabuľkou 4a.

Čiastkové vzorky musia mať podobnú hmotnosť/objem. V prípade potravín okrem výživových doplnkov, sušených korenín alebo bylín, sušených húb, rias alebo lišajníkov musí byť hmotnosť/objem čiastkovej vzorky najmenej 100 gramov alebo 100 mililitrov, v dôsledku čoho bude hmotnosť alebo objem súhrnnej vzorky predstavovať približne 1 kilogram alebo 1 liter.

V prípade sušených korenín alebo bylín, sušených húb, rias alebo lišajníkov musí byť hmotnosť/objem čiastkovej vzorky aspoň 35 gramov alebo 35 mililitrov, v dôsledku čoho bude hmotnosť alebo objem súhrnnej vzorky predstavovať najmenej 100 gramov alebo 100 mililitrov.

Maximálne hladiny pre anorganický cín sa vzťahujú na obsah každej konzervy, ale z praktických dôvodov možno uplatniť prístup odberu súhrnnej vzorky. Ak je výsledok testu pre súhrnnú vzorku konzerv nižší, ale blíži sa k maximálnej hodnote anorganického cínu, a ak existuje podozrenie týkajúce sa prekročenia maximálnej hladiny v jednotlivých konzervách, musia sa vykonať ďalšie vyšetrenia.

V prípade výživových doplnkov musí byť minimálny počet a veľkosť čiastkových vzoriek v súlade s tabuľkou 4b.

Ak nie je možné uskutočniť metódu odberu vzoriek stanovenú v tomto bode B.2 z dôvodu neprijateľných obchodných dôsledkov (napr. kvôli formám obalov, poškodeniu dávky) alebo ak je prakticky nemožné uplatniť metódu odberu vzoriek uvedenú v tomto bode B.2, možno použiť náhradnú metódu odberu vzoriek za predpokladu, že odber vzoriek z dávky alebo časti dávky, z ktorej sa vykonal odber vzorky, bude dostatočne reprezentatívny a riadne sa zdokumentuje. To sa zaznamenáva zápisom, ako sa stanovuje v bode B.1.8.



Tabuľka 1

Rozdeľovanie dávok na časti dávok pre výrobky, s ktorými sa obchoduje vo voľne ložených zásielkach

Hmotnosť dávky (tony)

Hmotnosť alebo počet častí dávok

≥ 1 500

500 ton

> 300 a < 1 500

3 časti dávky

≥ 100 a ≤ 300

100 ton

< 100



Tabuľka 2

Rozdeľovanie dávok na časti dávok pre výrobky, s ktorými sa neobchoduje vo voľne ložených zásielkach

Hmotnosť dávky (tony)

Hmotnosť alebo počet častí dávok

≥ 15

15 – 30 ton

< 15



Tabuľka 3

Minimálny počet čiastkových vzoriek, ktoré sa majú odobrať z dávky alebo časti dávky potravín okrem výživových doplnkov

Hmotnosť alebo objem dávky/časti dávky (v kilogramoch alebo litroch)

Minimálny počet čiastkových vzoriek, ktoré sa majú odobrať

< 50

3

≥ 50 a ≤ 500

5

> 500

10



Tabuľka 4a

Počet balení alebo jednotiek (čiastkových vzoriek), ktoré sa majú odobrať na zostavenie súhrnnej vzorky, ak dávka alebo časť dávky pozostáva z jednotlivých balení alebo jednotiek potravín okrem výživových doplnkov

Počet balení alebo jednotiek v dávke/časti dávky

Počet balení alebo jednotiek, ktoré sa majú odobrať

≤ 25

najmenej 1 balenie alebo jednotka

26 – 100

približne 5 %, najmenej 2 balenia alebo jednotky

> 100

približne 5 %, najviac 10 balení alebo jednotiek



Tabuľka 4b

Minimálny počet a veľkosť čiastkových vzoriek v prípade výživových doplnkov

Veľkosť dávky (počet balení)

Počet balení (čiastkových vzoriek), z ktorých sa majú odobrať vzorky

Veľkosť čiastkovej vzorky

1 – 50

1

celý obsah balenia

51 – 250

2

celý obsah balenia

251 – 1 000

4

z každého maloobchodného balenia vybratého na odber vzorky polovica obsahu balenia

> 1 000

4 + 1 balenia na 1 000 maloobchodných balení s maximálnym počtom 25 maloobchodných balení

≤ 10 balení: z každého maloobchodného balenia polovica obsahu balenia

> 10 balení: z každého balenia sa odoberie rovnaké množstvo s cieľom dosiahnuť vzorku s ekvivalentným obsahom 5 balení

Neznámy (uplatňuje sa len v prípade elektronického obchodu)

1

celý obsah balenia

▼M5

B.2.3    Špecifické ustanovenia pre odber vzoriek z dávok obsahujúcich celé ryby porovnateľnej veľkosti alebo hmotnosti

Počet čiastkových vzoriek, ktoré sa majú odobrať z dávky, sa uvádza v tabuľke 3. Hmotnosť súhrnnej vzorky, ktorá obsahuje všetky čiastkové vzorky, musí byť najmenej 1 kg (pozri časť B.2.2).

— 
Keď dávka, z ktorej sa má vykonať odber, obsahuje malé ryby (jednotlivé ryby, ktorých hmotnosť je < 1 kg), za čiastkovú vzorku na vytvorenie súhrnnej vzorky sa považuje celá ryba. Keď výsledná súhrnná vzorka váži viac ako 3 kg, čiastkové vzorky, ktoré ju tvoria, môžu obsahovať stredné časti rýb, pričom každá má hmotnosť aspoň 100 g. Celá časť, na ktorú sa uplatňuje maximálna hodnota, sa používa na homogenizáciu vzorky.
Stredná časť ryby je miesto, v ktorom sa nachádza ťažisko. Vo väčšine prípadov sa toto ťažisko nachádza na chrbtovej plutve (ak má ryba chrbtovú plutvu) alebo v strede medzi žiabrovými otvormi a konečníkom.
— 
Keď dávka, z ktorej sa má vykonať odber, obsahuje väčšie ryby (jednotlivé ryby, ktorých hmotnosť je ≥ 1 kg), čiastková vzorka sa odoberá z ich strednej časti. Každá čiastková vzorka váži najmenej 100 g.
Pri rybách strednej veľkosti (≥ 1 kg a < 6 kg) sa ako čiastková vzorka odoberá plátok zo strednej časti ryby odrezaný od chrbtovej kosti po brucho.
V prípade veľmi veľkých rýb (≥ 6 kg) sa čiastková vzorka odoberá z pravej strany (čelný pohľad) dorzolaterálnej svaloviny v strednej časti ryby. Ak by odber takéhoto kusu zo strednej časti ryby spôsobil značnú ekonomickú škodu, môže sa za dostatočný považovať odber troch čiastkových vzoriek, každej s hmotnosťou najmenej 350 g, a to nezávisle od veľkosti dávky, prípadne sa môže za dostatočný považovať odber troch čiastkových vzoriek, každej s hmotnosťou najmenej 350 g, z rovnakej časti (175 g) svaloviny v blízkosti chvostovej časti a svaloviny v blízkosti hlavovej časti každej ryby, a to nezávisle od veľkosti dávky.

▼M5

B.2.4.    Špecifické ustanovenia pre odber vzoriek z dávok rýb obsahujúcich celé ryby rôznej veľkosti a/alebo hmotnosti

Pokiaľ ide o zloženie vzorky, uplatňujú sa ustanovenia bodu B.2.3.

Keď prevažuje určitá trieda/kategória veľkosti/hmotnosti (cca 80 % alebo väčšia časť dávky), vzorka sa odoberie z rýb s prevažujúcou veľkosťou alebo hmotnosťou. Táto vzorka sa považuje za reprezentatívnu pre celú dávku.

Keď neprevažuje žiadna konkrétna trieda/kategória veľkosti/hmotnosti, zabezpečí sa, aby ryba vybraná do vzorky bola reprezentatívna pre celú dávku. Špecifické pokyny pre takéto prípady sa uvádzajú v Metodike odberu vzoriek z celých rýb rôznej veľkosti a/alebo hmotnosti. ( 2 )

B.2.5.    Špecifické ustanovenia pre odber vzoriek zo suchozemských zvierat

V prípade mäsa a vedľajších jatočných produktov z ošípaných, hovädzieho dobytka, oviec, kôz a zo zvierat čeľade koňovité sa odoberie vzorka s hmotnosťou 1 kg najmenej z jedného zvieraťa. Ak je potrebné získať vzorku s hmotnosťou 1 kg, odoberú sa vzorky v rovnakých množstvách z viac ako jedného zvieraťa.

V prípade hydinového mäsa sa odoberajú vzorky v rovnakých množstvách najmenej z troch zvierat s cieľom získať súhrnnú vzorku s hmotnosťou 1 kg. V prípade hydinových drobov sa odoberajú vzorky v rovnakých množstvách najmenej z troch zvierat s cieľom získať súhrnnú vzorku s hmotnosťou 300 g.

V prípade mäsa a vedľajších jatočných produktov zo zveri z armových chovov a z voľne žijúcich suchozemských zvierat sa odoberie vzorka s hmotnosťou 300 g najmenej z jedného zvieraťa. Ak je potrebné získať vzorku s hmotnosťou 300 g, odoberú sa vzorky v rovnakých množstvách z viac ako jedného zvieraťa.

▼M1

B.3.   ODBER VZORIEK NA ÚROVNI MALOOBCHODU

Ak je to možné, odber vzoriek potravín na úrovni maloobchodu by mal byť realizovaný v súlade s ustanoveniami o odbere vzoriek, ktoré sú uvedené v bode B.2.2 tejto prílohy.

Ak nie je možné uskutočniť metódu odberu vzoriek stanovenú v bode B.2.2 z dôvodu neprijateľných obchodných dôsledkov (napr. kvôli formám obalov, poškodeniu dávky atď.) alebo ak je prakticky nemožné uvedenú metódu odberu vzoriek použiť, možno použiť náhradnú metódu odberu vzoriek za predpokladu, že odber vzoriek z dávky alebo časti dávky, z ktorej sa vykonal odber vzorky, bude dostatočne reprezentatívny a riadne sa zdokumentuje.

▼B

ČASŤ C

PRÍPRAVA VZORIEK A ANALÝZA

C.1.   LABORATÓRNE NORMY KVALITY

Laboratóriá musia spĺňať ustanovenia článku 12 nariadenia (ES) č. 882/2004 ►M1   ( 3 ) ◄ .

Laboratóriá sa musia zúčastňovať príslušných testov overovania spôsobilosti, ktoré sú v súlade s medzinárodným harmonizovaným protokolom na overovanie spôsobilosti (chemických) analytických laboratórií ( 4 ) a ktoré boli vypracované pod záštitou IUPAC/ISO/AOAC.

Laboratóriá musia byť schopné preukázať, že využívajú interné postupy kontroly kvality. Príklady postupov sú uvedené v usmerneniach IUPAC/ISO/AOAC o internej kontrole kvality v chemických analytických laboratóriách ( 5 ).

Vo všetkých prípadoch, keď je to možné, sa pravdivosť analýzy overí zaradením vhodných certifikovaných referenčných materiálov do analýz.

C.2.   PRÍPRAVA VZORKY

▼M5

C.2.1.    Preventívne opatrenia a všeobecné úvahy

Základnou požiadavkou je získanie reprezentatívnej a homogénnej laboratórnej vzorky bez toho, aby došlo k sekundárnej kontaminácii.

Celá časť, na ktorú sa uplatňuje maximálna hodnota, sa použije na homogenizáciu vzorky.

V prípade iných produktov ako rýb sa na prípravu laboratórnej vzorky použije všetok materiál vzorky prijatý laboratóriom.

V prípade rýb sa všetok materiál vzorky prijatý laboratóriom homogenizuje. Z homogenizovanej súhrnnej vzorky sa na prípravu laboratórnej vzorky použije reprezentatívna časť/množstvo.

Dodržanie maximálnych hodnôt stanovených v nariadení (ES) č. 1881/2006 sa určí na základe hodnôt stanovených v laboratórnych vzorkách.

▼B

C.2.2.   Osobitné postupy prípravy vzorky

▼M2

C.2.2.1.   Osobitné postupy pre olovo, kadmium, ortuť, anorganický cín a anorganický arzén

Analytik zabezpečí, aby počas prípravy vzoriek nedošlo k ich kontaminácii. Vo všetkých možných prípadoch sa zabezpečí, aby prístroje a zariadenia, ktoré prichádzajú do kontaktu so vzorkou, neobsahovali kovy, ktoré sú predmetom stanovovania, a aby boli tieto prístroje a zariadenia vyrobené z inertných materiálov, ako sú umelohmotné materiály, napr. polypropylén, polytetrafluóretylén (PTFE) atď. Takéto prístroje a zariadenia by sa mali čistiť kyselinami, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie. Na ostrie je možné použiť vysokokvalitnú nehrdzavejúcu oceľ.

Existuje mnoho vyhovujúcich osobitných postupov prípravy vzorky, ktoré je možné použiť v prípade predmetných výrobkov. Pokiaľ ide o aspekty, ktoré nie sú osobitne upravené v tomto nariadení, za vyhovujúcu sa považuje norma CEN „Požívatiny. Stanovenie prvkov a ich chemických foriem. Všeobecné ustanovenia a špecifické požiadavky“ ( 6 ), ale rovnako môžu byť platné aj iné metódy prípravy vzoriek.

V prípade anorganického cínu je nutné dbať na to, aby sa do roztoku dostal všetok materiál, vzhľadom na skutočnosť, že sa bežne vyskytujú straty, a to najmä z dôvodu hydrolýzy na nerozpustné hydratované druhy Sn(IV) oxidov.

▼M1

C.2.2.2.    Osobitné postupy pre polycyklické aromatické uhľovodíky

Analytik zabezpečí, aby počas prípravy vzorky nedošlo ku kontaminácii vzoriek. Nádoby je nutné pred použitím vypláchnuť acetónom alebo hexánom vysokej čistoty s cieľom minimalizovať riziko kontaminácie. Vo všetkých prípadoch, ak je to možné, treba zabezpečiť, aby prístroje a zariadenia, ktoré prichádzajú do styku so vzorkou, boli vyrobené z inertných materiálov, ako je hliník, sklo alebo leštená nehrdzavejúca oceľ. Treba sa vyhnúť umelohmotným materiálom ako polypropylén alebo PTFE, pretože tieto materiály môžu adsorbovať príslušné analyty.

▼M2

Na účely analýzy PAU v kakau a z neho odvodených produktoch sa obsah tuku stanovuje v súlade s úradnou metódou AOAC 963.15 na stanovenie obsahu tuku v kakaových bôboch a odvodených produktoch. Rovnocenné postupy stanovovania tuku sa môžu uplatňovať, ak sa použitým postupom stanovenia tuku dá preukázateľne získať rovnaká (rovnocenná) hodnota obsahu tuku.

▼B

C.2.3.   Úprava vzorky pri prijatí v laboratóriu

Úplná súhrnná vzorka musí byť jemne drvená (podľa potreby) a dôkladne pomiešaná podľa postupu, v prípade ktorého sa preukázalo, že sa ním dá dosiahnuť celková homogenizácia.

C.2.4.   Vzorky na účely vymáhania, obhajoby a arbitráže

Odber vzoriek na účely vymáhania, obhajoby a arbitráže sa vykonáva z homogenizovaného materiálu za predpokladu, že takýto postup nie je v rozpore s predpismi členských štátov o odbere vzoriek, pokiaľ ide o práva prevádzkovateľa potravinárskeho podniku.

C.3.   METÓDY ANALÝZY

C.3.1.   Definície

Uplatňujú sa nasledovné definície:

„r“

=

opakovateľnosť, hodnota, pre ktorú je možné predpokladať, že absolútny rozdiel medzi jednotlivými výsledkami testu získanými za podmienok opakovateľnosti (t. j. rovnaká vzorka, ten istý obslužný pracovník, rovnaký prístroj, rovnaké laboratórium a krátky časový interval) sa nachádza v rámci určitej pravdepodobnosti (obvykle 95 %), a preto r = 2,8 × sr;

„sr

=

smerodajná odchýlka, ktorá sa počíta z výsledkov získaných za podmienok opakovateľnosti;

„RSDr

=

relatívna smerodajná odchýlka, ktorá sa počíta z výsledkov získaných za podmienok opakovateľnosti [(sr/image) × 100];

„R“

=

reprodukovateľnosť, hodnota, pre ktorú je možné predpokladať, že absolútny rozdiel medzi jednotlivými výsledkami testu získanými za podmienok reprodukovateľnosti, t. j. rovnaký materiál získaný obslužnými pracovníkmi v rôznych laboratóriách za použitia štandardizovanej metódy testovania, sa nachádza v rámci určitej pravdepodobnosti (obvykle 95 %); R = 2,8 × sR;

„sR

=

štandardná odchýlka, ktorá sa počíta z výsledkov získaných za podmienok reprodukovateľnosti;

„RSDR

=

relatívna štandardná odchýlka, ktorá sa počíta z výsledkov získaných za podmienok reprodukovateľnosti [(sR/image) × 100];

▼M3

„LOD“

=

detekčný limit, najmenší meraný obsah, z ktorého je možné stanoviť prítomnosť analytu s primeranou štatistickou istotou.

„LOQ“

=

kvantifikačný limit, najnižší obsah analytu, ktorý je možné merať s primeranou štatistickou istotou.

▼M1

„HORRAT ( 7 )r

=

zistená hodnota RSDr, ktorá sa delí hodnotou RSDr, ktorej odhad sa vykonáva prostredníctvom (upravenej) Horwitzovej rovnice ( 8 ) [porovnaj bod C.3.3.1 (Poznámky ku kritériám účinnosti)] za predpokladu, že r = 0,66 R.

„HORRAT ( 9 )R

=

zistená hodnota RSDR, ktorá sa delí hodnotou RSDR, ktorej odhad sa vykonáva prostredníctvom (upravenej) Horwitzovej rovnice ( 10 ) [porovnaj bod C.3.3.1 (Poznámky ku kritériám účinnosti)].

„u“

=

kombinovaná štandardná neistota merania získaná z jednotlivých štandardných neistôt merania súvisiacich so vstupnými množstvami v modeli merania ( 11 ).

▼B

„U“

=

rozšírená neistota merania, s využitím faktora krytia 2, ktorý zodpovedá úrovni spoľahlivosti cca 95 % (U = 2u);

„Uf“

=

maximálna štandardná neistota merania.

▼M2

C.3.2.   Všeobecné požiadavky

Metódy analýzy použité na účely kontroly potravín musia byť v súlade s ustanoveniami prílohy III k nariadeniu (ES) č. 882/2004.

Metódy analýzy pre celkový obsah cínu musia byť vhodné na kontrolu hladín anorganického cínu.

Metódy a pravidlá stanovené Medzinárodnou organizáciou pre vinič a víno (OIV) ( 12 ) na analýzu olova vo víne sa uplatňujú v súlade s článkom 80 ods. 5 nariadenia (EÚ) č. 1308/2013 ( 13 ).

Metódy analýzy pre celkový obsah arzénu sú vhodné na skríningové účely pri kontrole hladín anorganického cínu. Ak je celková koncentrácia arzénu nižšia ako maximálna hladina pre anorganický arzén, nevyžadujú sa ďalšie skúšky a vzorka sa považuje za vzorku, ktorá je v súlade s maximálnou hladinou pre anorganický arzén. Ak sa celková koncentrácia arzénu rovná maximálnej hladine pre anorganický arzén alebo je vyššia, vykonajú sa následné skúšky s cieľom stanoviť, či je koncentrácia anorganického arzénu vyššia ako maximálna hladina pre anorganický arzén.

▼B

C.3.3.   Špecifické požiadavky

▼M1

C.3.3.1.    Kritériá účinnosti

V prípade, že na úrovni Európskej únie nie sú predpísané špecifické metódy zisťovania kontaminujúcich látok v potravinách, laboratóriá si môžu pre príslušnú matricu zvoliť akúkoľvek validovanú metódu analýzy za predpokladu, že zvolená metóda spĺňa osobitné kritériá účinnosti, ktoré sú uvedené v tabuľkách 5, 6 a 7.

Odporúča sa, aby sa úplne validované metódy (t.j. metódy pre príslušnú matricu validované medzilaboratórnou skúškou) používali, ak sú vhodné a dostupné. Ďalšie vhodné validované metódy (napr. interne validované metódy pre príslušnú matricu) možno tiež použiť za predpokladu, že spĺňajú kritériá účinnosti uvedené v tabuľkách 5, 6 a 7.

Validácia interne validovaných metód musí pokiaľ možno obsahovať certifikovaný referenčný materiál.

▼M6

a) 

Kritériá účinnosti pre metódy analýzy olova, kadmia, ortuti, anorganického cínu a anorganického arzénu



Tabuľka 5

Ukazovateľ

Kritérium

Použiteľnosť

potraviny špecifikované v nariadení (ES) č. 1881/2006

Špecifickosť

bez maticových alebo spektrálnych interferencií

Opakovateľnosť (RSDr)

HORRATr menej ako 2

Reprodukovateľnosť (RSDR)

HORRATR menej ako 2

Výťažnosť

uplatňujú sa ustanovenia bodu D.1.2.

LOD

= tri desatiny LOQ

LOQ

Anorganický cín

≤ 10 mg/kg

Olovo

ML ≤ 0,02 mg/kg

0,02 < ML < 0,1 mg/kg

ML ≥ 0,1 mg/kg

≤ ML

≤ dve tretiny ML

≤ jedna pätina ML

Kadmium, ortuť

ML ≤ 0,02 mg/kg

0,02 < ML < 0,1 mg/kg

ML je ≥ 0,1 mg/kg

≤ dve pätiny ML

≤ dve pätiny ML

≤ jedna pätina ML

Anorganický arzén a celkový obsah arzénu

ML ≤ 0,03 mg/kg

0,03 < ML < 0,1 mg/kg

ML je ≥ 0,1 mg/kg

≤ ML

≤ dve tretiny ML

≤ dve tretiny ML

▼M3

b) 

Kritériá účinnosti pre metódy analýzy 3-monochlórpropán-1,2-diolu (3-MCPD), 3-MCPD esterov mastných kyselín a glycidylesterov mastných kyselín:

— 
kritériá účinnosti pre metódy analýzy 3-MCPD v potravinách špecifikovaných v bode 4.1 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006



Tabuľka 6a

Parameter

Kritérium

Použiteľnosť

potraviny špecifikované v bode 4.1 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006

Špecifickosť

bez maticových alebo spektrálnych interferencií

Prázdne pozadie

menej ako LOD

Opakovateľnosť (RSDr)

0,66-krát RSDR, odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Reprodukovateľnosť (RSDR)

odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Výťažnosť

75 – 110 %

Detekčný limit (LOD)

≤ 5 μg/kg (na báze sušiny)

Kvantifikačný limit (LOQ)

≤ 10 μg/kg (na báze sušiny)

— 
kritériá účinnosti pre metódy analýzy 3-MCPD v potravinách špecifikovaných v bode 4.3 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006



Tabuľka 6b

Parameter

Kritérium

Použiteľnosť

potraviny špecifikované v bode 4.3 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006

Špecifickosť

bez maticových alebo spektrálnych interferencií

Prázdne pozadie

menej ako LOD

Opakovateľnosť (RSDr)

0,66-krát RSDR, odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Reprodukovateľnosť (RSDR)

odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Výťažnosť

75 – 110 %

Detekčný limit (LOD)

≤ 7 μg/kg

Kvantifikačný limit (LOQ)

≤ 14 μg/kg

— 
kritériá účinnosti pre metódy analýzy 3-MCPD esterov mastných kyselín, vyjadrených ako 3-MCPD, v potravinách špecifikovaných v bode 4.3 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006



Tabuľka 6c

Parameter

Kritérium

Použiteľnosť

potraviny špecifikované v bode 4.3 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006

Špecifickosť

bez maticových alebo spektrálnych interferencií

Opakovateľnosť (RSDr)

0,66-krát RSDR, odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Reprodukovateľnosť (RSDR)

odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Výťažnosť

70 – 125 %

Detekčný limit (LOD)

tri desatiny LOQ

Kvantifikačný limit (LOQ)

pre potraviny špecifikované v bodoch 4.3.1 a 4.3.2

≤ 100 μg/kg v olejoch a tukoch

Kvantifikačný limit (LOQ)

pre potraviny špecifikované v bodoch 4.3.3 a 4.3.4 s obsahom tuku < 40 %

≤ dve pätiny ML

Kvantifikačný limit (LOQ)

pre potraviny špecifikované v bode 4.3.4 s obsahom tuku ≥ 40 %

≤ 15 μg/kg tuku

— 
kritériá účinnosti pre metódy analýzy glycidylesterov mastných kyselín, vyjadrených ako glycidol, v potravinách špecifikovaných v bode 4.2 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006



Tabuľka 6d

Parameter

Kritérium

Použiteľnosť

potraviny špecifikované v bode 4.2 prílohy k nariadeniu (ES) č. 1881/2006

Špecifickosť

bez maticových alebo spektrálnych interferencií

Opakovateľnosť (RSDr)

0,66-krát RSDR, odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Reprodukovateľnosť (RSDR)

odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Výťažnosť

70 – 125 %

Detekčný limit (LOD)

tri desatiny LOQ

Kvantifikačný limit (LOQ)

pre potraviny špecifikované v bodoch 4.2.1 a 4.2.2

≤ 100 μg/kg v olejoch a tukoch

Kvantifikačný limit (LOQ)

pre potraviny špecifikované v bode 4.2.3 s obsahom tuku < 65 % a bode 4.2.4 s obsahom tuku < 8 %

≤ dve pätiny ML

Kvantifikačný limit (LOQ)

pre potraviny špecifikované v bode 4.2.3 s obsahom tuku ≥ 65 % a bode 4.2.4 s obsahom tuku ≥ 8 %

≤ 31 μg/kg tuku

▼M1

c) 

Kritériá účinnosti pre metódy analýzy polycyklických aromatických uhľovodíkov

Štyri polycyklické aromatické uhľovodíky, na ktoré sa tieto kritériá uplatňujú, sú benzo(a)pyrén, benzo(a)antracén, benzo(b)fluorantén a chryzén.



Tabuľka 7

Parameter

Kritérium

Použiteľnosť

potraviny špecifikované v nariadení (ES) č. 1881/2006

Špecifickosť

bez matricových alebo spektrálnych interferencií, overenie pozitívnej detekcie

Opakovateľnosť (RSDr)

HORRATr menej ako 2

Reprodukovateľnosť (RSDR)

HORRATR menej ako 2

Výťažnosť

50 – 120 %

LOD

≤ 0,30 μg/kg pre každú zo štyroch látok

CRU

≤ 0,90 μg/kg pre každú zo štyroch látok

▼M3

d) 

Kritériá účinnosti pre metódy analýzy akrylamidu:



Tabuľka 8

Parameter

Kritérium

Použiteľnosť

všetky potraviny

Špecifickosť

bez maticových alebo spektrálnych interferencií

Prázdne pozadie

Nižšie ako detekčný limit (LOD)

Opakovateľnosť (RSDr)

0,66-krát RSDR, odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Reprodukovateľnosť (RSDR)

odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Výťažnosť

75 – 110 %

Detekčný limit (LOD)

tri desatiny LOQ

Kvantifikačný limit (LOQ)

pre potraviny s referenčnými hodnotami < 125 μg/kg: ≤ dve pätiny referenčnej hodnoty, nie je však potrebné, aby bol nižší ako 20 μg/kg

pre potraviny s referenčnou hodnotou ≥ 125 μg/kg: ≤ 50 μg/kg

▼M3

e) 

Kritériá účinnosti pre metódy analýzy chloristanu:



Tabuľka 9

Parameter

Kritérium

Použiteľnosť

všetky potraviny

Špecifickosť

bez maticových alebo spektrálnych interferencií

Opakovateľnosť (RSDr)

0,66-krát RSDR, odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Reprodukovateľnosť (RSDR)

odvodená z (upravenej) Horwitzovej rovnice

Výťažnosť

70 – 110 %

Detekčný limit (LOD)

tri desatiny LOQ

Kvantifikačný limit (LOQ)

≤ dve pätiny ML

f) 

Poznámky ku kritériám účinnosti:

Horwitzova rovnica ( 14 ) (pre koncentrácie 1,2 × 10–7 ≤ C ≤ 0,138) a upravená Horwitzova rovnica ( 15 ) (pre koncentrácie C < 1,2 × 10–7) sú zovšeobecnené rovnice pre presnosť, podľa ktorých pri väčšine bežných metód analýzy nezáleží na analyte a matrici, ale iba na koncentrácii.

Upravená Horwitzova rovnica pre koncentrácie C < 1,2 × 10–7:

RSDR = 22 %

kde:

— 
RSDR je relatívna štandardná odchýlka vypočítaná z výsledkov získaných za podmienok reprodukovateľnostiimage
— 
C je koncentračný pomer (t. j. 1 = 100g/100g, 0,001 = 1 000 mg/kg). Upravená Horwitzova rovnica sa vzťahuje na koncentrácie C < 1,2 × 10–7.

Horwitzova rovnica pre koncentrácie 1,2 × 10–7 ≤ C ≤ 0,138:

RSDR = 2C(–0,15 )

kde:

— 
RSDR je relatívna štandardná odchýlka vypočítaná z výsledkov získaných za podmienok reprodukovateľnostiimage
— 
C je koncentračný pomer (t. j. 1 = 100g/100g, 0,001 = 1 000 mg/kg). Horwitzova rovnica sa vzťahuje na koncentrácie 1,2 × 10–7 ≤ C ≤ 0,138.

▼M1

C.3.3.2.   Prístup „vhodnosť na daný účel“

V prípade interne validovaných metód možno na posúdenie ich vhodnosti na úradnú kontrolu alternatívne použiť prístup „vhodnosť na daný účel“ ( 16 ). Metódy vhodné na úradnú kontrolu musia zabezpečovať výsledky s kombinovanou hodnotou štandardnej neistoty merania(u) nižšou ako maximálna štandardná neistota merania, ktorá sa počíta pomocou tohto vzorca:

image

kde:

— 
Uf je maximálna štandardná neistota merania (μg/kg),
— 
LOD je limit detekcie metódy (μg/kg). LOD musí spĺňať kritériá účinnosti stanovené v bode C.3.3.1 pre požadovanú koncentráciu,
— 
C je požadovaná koncentrácia (μg/kg),
— 
α je číselný faktor, ktorý sa využíva v závislosti od hodnoty C. Hodnoty, ktoré treba používať, sú uvedené v ►M3  tabuľke 10 ◄ .



▼M3

Tabuľka 10

▼M1

Číselné hodnoty, ktoré sa majú použiť pre α ako konštantu vo vzorci uvedenom v tomto bode, v závislosti od požadovanej koncentrácie

C (μg/kg)

α

≤ 50

0,2

51 – 500

0,18

501 – 1 000

0,15

1 001 – 10 000

0,12

> 10 000

0,1

Analytik vezme na vedomie Správu o vzťahu medzi výsledkom analýz, neistotou merania, faktormi výťažnosti a ustanoveniami právnych predpisov EÚ v oblasti potravín a krmív ( 17 ).

▼B

ČASŤ D

OZNAMOVANIE A INTERPRETÁCIA VÝSLEDKOV

D.1.   OZNAMOVANIE

D.1.1.   Vyjadrenie výsledkov

Výsledky sa vyjadrujú v rovnakých jednotkách a s rovnakým počtom platných číslic ako maximálne hodnoty stanovené v nariadení (ES) č. 1881/2006.

D.1.2.   Výpočty výťažnosti

Ak sa pri analytickej metóde využíva ako jeden z krokov extrakcia, analytický výsledok sa musí prepočítavať (korigovať) na výťažnosť. V tomto prípade je nutné uviesť hodnotu výťažnosti.

▼M1

Ak sa pri analytickej metóde neuplatňuje ako jeden z krokov extrakcia (napr. v prípade kovov), je možné oznámiť výsledok vo forme neprepočítanej na výťažnosť, ak sa dokáže, v ideálnom prípade využitím vhodného certifikovaného referenčného materiálu, že sa dosiahla certifikovaná koncentrácia s prihliadnutím na neistotu merania (napr. vysoká presnosť merania) a tak metóda nie je ovplyvnená chybou správnosti. V prípade, že sa výsledok oznamuje neprepočítaný na výťažnosť, treba to uviesť.

▼B

D.1.3.   Neistota merania

Analytický výsledok treba uvádzať v tvare x +/– U, kde x je analytický výsledok a U je rozšírená neistota merania s využitím faktora rozšírenia 2, ktorý vedie k úrovni spoľahlivosti približne 95 % (U = 2u).

▼M1

Analytik vezme na vedomie Správu o vzťahu medzi výsledkami analýz, neistotou merania, faktormi obnovy a ustanoveniami právnych predpisov EÚ v oblasti potravín ( 18 ).

▼B

D.2.   INTERPRETÁCIA VÝSLEDKOV

D.2.1.   Akceptovanie dávky/časti dávky

Dávka alebo časť dávky sa akceptuje, ak analytický výsledok laboratórnej vzorky nepresahuje príslušnú maximálnu hodnotu, ktorá je ustanovená nariadením (ES) č. 1881/2006, pričom sa zohľadňuje rozšírená neistota merania a prepočet výsledku na výťažnosť, ak sa pri použitej analytickej metóde ako jeden z krokov uplatnila extrakcia.

D.2.2.   Odmietnutie dávky/časti dávky

Dávka alebo časť dávky sa odmietne, ak analytický výsledok laboratórnej vzorky nepochybne presahuje príslušnú maximálnu hodnotu, ktorá je ustanovená nariadením (ES) č. 1881/2006, pričom sa zohľadňuje rozšírená neistota merania a prepočet výsledku na výťažnosť, ak sa pri použitej analytickej metóde ako jeden z krokov uplatnila extrakcia.

D.2.3.   Použiteľnosť

Súčasné pravidlá interpretácie sa vzťahujú na analytický výsledok získaný v prípade vzorky na vymáhanie. V prípade analýzy na účely obhajoby alebo arbitráže sa uplatňujú pravidlá členského štátu.



( 1 ) Nariadenie Komisie (EÚ) 2017/2158 z 20. novembra 2017, ktorým sa stanovujú opatrenia na minimalizáciu množstiev akrylamidu a jeho referenčné hodnoty v potravinách (Ú. v. EÚ L 304, 21.11.2017, s. 24).

( 2 ) https://ec.europa.eu/food/safety/chemical-safety/contaminants/sampling-and-analysis

►M1  ( 3 ) Zmenené a doplnené článkom 18 nariadenia Komisie (ES) č. 2076/2005 (Ú. v. EÚ L 338, 22.12.2005, s. 83). ◄

( 4 ) Medzinárodný harmonizovaný protokol na overovanie spôsobilosti (chemických) analytických laboratórií, M. Thompson, S.L.R. Ellison a R. Wood, Pure Appl. Chem., 2006, 78, 145-96.

( 5 ) Vydal M. Thompson a R. Wood, Pure Appl. Chem., 1995, 67, 649-666.

( 6 ) Norma EN 13804:2013, „Požívatiny. Stanovenie prvkov a ich chemických foriem. Všeobecné ustanovenia a špecifické požiadavky“, CEN, Rue de Stassart 36, B- 1050 Brusel.

( 7 ) Horwitz W. a Albert, R., 2006, The Horwitz Ratio (HorRat): A useful Index of Method Performance with respect to Precision, Journal of AOAC International, Vol. 89, 1095 – 1109.

( 8 ) M. Thompson, Analyst, 2000, s. 125 a 385 – 386.

( 9 ) Horwitz W. a Albert, R., 2006, The Horwitz Ratio (HorRat): A useful Index of Method Performance with respect to Precision, Journal of AOAC International, Vol. 89, 1095 – 1109.

( 10 ) M.Thompson, Analyst, 2000, s. 125 a 385 – 386.

( 11 ) Medzinárodný slovník metrológie – Základné a všeobecné pojmy a súvisiace termíny (VIM), JCGM 200:2008.

( 12 ) Organisation Internationale de la Vigne et du Vin.

( 13 ) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1308/2013 zo 17. decembra 2013, ktorým sa vytvára spoločná organizácia trhov s poľnohospodárskymi výrobkami, a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (EHS) č. 922/72, (EHS) č. 234/79, (ES) č. 1037/2001 a (ES) č. 1234/2007 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 671).

( 14 ) W. Horwitz, L.R. Kamps. K.W. Boyer, J. Assoc.Off.Analy.Chem., 63, 1980, 1344 – 1354.

( 15 ) M. Thompson, Analyst, 125, 2000, 385 – 386.

( 16 ) M. Thompson a R. Wood, Accred. Qual. Assur., 2006, s. 10 a 471-478.

( 17 ) http://ec.europa.eu/food/food/chemicalsafety/contaminants/report-sampling_analysis_2004_en.pdf

( 18 ) http://ec.europa.eu/food/food/chemicalsafety/contaminants/report-sampling_analysis_2004_en.pdf