2004R0214 — SK — 20.05.2004 — 001.001


Tento dokument slúži čisto na potrebu dokumentácie a inštitúcie nenesú nijakú zodpovednosť za jeho obsah

►B

NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 214/2004

zo 6. februára 2004,

ktorým sa ustanovuje obchodná norma pre čerešne a višne

(Ú. v. ES L 036, 7.2.2004, p.6)

Zmenené a doplnené:

 

 

Úradný vestník

  No

page

date

►M1

NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 907/2004 z 29. apríla 2004,

  L 163

50

30.4.2004




▼B

NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 214/2004

zo 6. februára 2004,

ktorým sa ustanovuje obchodná norma pre čerešne a višne



KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 2200/96 z 28. októbra 1996 o spoločnej organizácii trhu s ovocím a zeleninou ( 1 ), najmä na jeho článok 2 odsek 2,

keďže:

(1)

Čerešne a višne sú medzi produktmi vymenovanými v prílohe I k nariadeniu (EC) č. 2200/96, pre ktoré sa musia prijať normy. V záujme jasnosti by sa malo zrušiť nariadenie Rady (EHS) č. 899/87 z 30. marca 1987, ktorým sa ustanovujú normy kvality pre čerešne a višne ( 2 ), ktoré bolo niekoľkokrát zmenené a doplnené, a malo by sa nahradiť novým nariadením. Na tento účel a v záujme zachovania prehľadnosti na svetovom trhu by sa mala zohľadniť norma Európskej hospodárskej komisie OSN FFV-13 týkajúca sa trhu s čerešňami a višňami a kontroly ich kvality, ktorú odporučila pracovná skupina pre štandardizáciu rýchlo sa kaziacich produktov a pre rozvoj kvality Európskej hospodárskej komisie Organizácie spojených národov (EHK/OSN).

(2)

Uplatňovaním týchto nových noriem by malo dôjsť k odstráneniu produktov neuspokojivej kvality z trhu, zosúladeniu produkcie s požiadavkami spotrebiteľov a malo by to napomôcť obchodu na základe poctivej hospodárskej súťaže, čo by pomohlo zvýšiť ziskovosť.

(3)

Tieto normy sa uplatňujú na všetkých stupňoch obchodu. Preprava na veľké vzdialenosti, skladovanie po určité obdobie a rôzne procesy, ktorým sú produkty vystavené, môžu spôsobiť istý stupeň poškodenia vzhľadom na biologické pochody v produktoch alebo ich rýchlo sa kaziacu povahu. Takéto poškodenie treba vziať do úvahy pri uplatňovaní tejto normy na jednotlivých stupňoch obchodu nasledujúcich po expedícii.

(4)

Keďže produkty v extra triede musia byť zvlášť pozorne vytriedené a zabalené, treba brať do úvahy iba ich nedostatočnú čerstvosť a turgiditu.

(5)

Opatrenia ustanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Riadiaceho výboru pre čerstvé ovocie a zeleninu,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:



Článok 1

Obchodná norma pre čerešne a višne zaradené do colného sadzobníka pod kódovým označením 0809 20 je stanovená v prílohe.

Táto norma platí na všetkých stupňoch obchodu za podmienok ustanovených v nariadení (ES) č. 2200/96.

Na stupňoch obchodu nasledujúcich po expedícii môžu však produkty vykazovať oproti požiadavkám v štandarde mierny nedostatok čerstvosti a turgidity; produkty zaradené do tried iných ako je extra trieda môžu okrem toho vykazovať mierne poškodenie v dôsledku zretia a sklonu k rýchlemu kazeniu sa.

Článok 2

Ruší sa nariadenie (EHS) č. 899/87.

Článok 3

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiaty deň po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskych spoločenstiev.

Toto nariadenie je záväzné vo svojej celistvosti a je priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.




PRÍLOHA

NORMA KVALITY PRE ČEREŠNE A VIŠNE

I.   DEFINÍCIA PLODINY

Táto norma sa vzťahuje na čerešne a višne odrôd (kultivarov) pochádzajúcich z Prunus avium L., Prunus cerasus L. alebo na ich hybridy, ktoré sú určené na dodávky spotrebiteľovi v čerstvom stave, nevzťahuje sa na čerešne a višne určené na priemyselné spracovanie.

II.   POŽIADAVKY NA KVALITU

Účelom tejto normy je stanoviť požiadavky na kvalitu čerešní a višní po ich úprave a balení.

A.   Minimálne požiadavky

Za predpokladu splnenia osobitných podmienok pre jednotlivé triedy a povolených prípustných odchýlok musia čerešne a višne vo všetkých triedach byť:

 celé,

 čerstvého vzhľadu,

 zdravé; plody napadnuté hnilobou alebo inak poškodené v takom rozsahu, že nie sú vhodné na konzum sú neprípustné,

 pevné (podľa odrody),

 čisté, prakticky bez viditeľných cudzích látok,

 prakticky bez škodcov,

 prakticky bez poškodenia škodcami,

 bez nadmernej povrchovej vlhkosti,

 bez akéhokoľvek cudzieho pachu a/alebo chuti,

 so stopkami ( 3 ).

Čerešne a višne sa musia starostlivo zberať.

Musia byť dostatočne vyvinuté a vykazovať uspokojivú zrelosť. Ich vývin a stav musia umožňovať, aby:

 vydržali prepravu a manipuláciu,

 dostali sa na miesto určenia v uspokojivom stave.

B.   Zaradenie do tried kvality

Čerešne a višne sa zaraďujú do troch nižšie uvedených tried:

i)  Extra trieda

Čerešne a višne v tejto triede musia byť vynikajúcej kvality. Musia byť dobre vyvinuté a mať všetky charakteristické znaky a vyfarbenie typické pre odrodu.

Musia byť bez chýb, s výnimkou veľmi malých povrchových chýb pokožky, ak tieto chyby neovplyvnia celkový vzhľad plodov, ich kvalitu, trvanlivosť a obchodnú úpravu.

ii)  I. Trieda

Čerešne a višne v tejto triede musia byť dobrej kvality. Musia mať typické znaky odrody.

Sú však prípustné nasledujúce malé chyby, ak neovplyvnia celkový vzhľad plodov, ich kvalitu, trvanlivosť a obchodnú úpravu.:

 malá chyba tvaru,

 malá chyba vyfarbenia.

Musia byť bez otlačení, prasklín, odrenín alebo poškodenia ľadovcom.

iii)  II. trieda

Do tejto triedy sa zaraďujú čerešne a višne, ktoré nespĺňajú požiadavky na zaradenie do vyšších tried, ale vyhovujú minimálnym požiadavkám stanoveným vyššie.

Sú prípustné nasledujúce chyby, pokiaľ si čerešne a višne zachovajú základné znaky kvality, trvanlivosti a obchodnej úpravy:

 chyby tvaru a vyfarbenia, pokiaľ si zachovajú typické znaky odrody,

 malé, zacelené povrchové odreniny, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou významne nenarušia vzhľad plodov alebo ich trvanlivosť.

III.   POŽIADAVKY NA ZARADENIE PODĽA VEĽKOSTI

Veľkosť sa určuje podľa maximálneho priečneho priemeru. Čerešne a višne musia mať takúto minimálnu veľkosť:

 Extra trieda: 20 mm,

 I. a II. trieda: 17 mm.

IV.   PRÍPUSTNÉ ODCHÝLKY

V každom obale sú povolené prípustné odchýlky kvality a veľkosti plodov, ktoré nespĺňajú požiadavky uvedené pre danú triedu.

A.   Prípustné odchýlky kvality

i)    Extra trieda

5 % z počtu alebo hmotnosti čerešní a višní, ktoré nespĺňajú požiadavky pre túto triedu, ale spĺňajú požiadavky pre I. triedu alebo vo výnimočných prípadoch neprekračujú prípustnú odchýlku pre túto triedu, s výnimkou prezretého ovocia. V rámci tejto prípustnej odchýlky najviac 2 % plodov môžu byť prasknuté a/alebo červivé.

ii)    I. trieda

10 % z počtu alebo hmotnosti čerešní a višní, ktoré nespĺňajú požiadavky pre túto triedu, ale spĺňajú požiadavky pre II. triedu alebo vo výnimočných prípadoch neprekračujú prípustnú odchýlku pre túto triedu. V rámci tejto prípustnej odchýlky najviac 4 % plodov môžu byť prasknuté a/alebo červivé.

Okrem toho sa pripúšťa 10 % čerešní a višní bez stopky za predpokladu, že pokožka nie je poškodená a z odtrhnutého ovocia nevyteká šťava.

iii)    II. trieda

10 % z počtu alebo hmotnosti čerešní a višní, ktoré nespĺňajú požiadavky pre túto triedu ani minimálne požiadavky, s výnimkou ovocia napadnutého hnilobou alebo inak poškodených tak, že nie sú vhodné na konzum. V rámci tejto prípustnej odchýlky najviac 4 % plodov môžu byť prezreté a/alebo byť prasknuté a/alebo byť červivé. Najviac 2 % plodov celkom môžu byť prezreté.

Okrem toho sa pripúšťa 20 % čerešní a višní bez stopky za predpokladu, že pokožka nie je poškodená a z odtrhnutého ovocia nevyteká šťava.

B.   Prípustné odchýlky veľkosti

Pre všetky triedy: 10 % z počtu alebo hmotnosti čerešní a višní, ktoré nevyhovujú minimálnej stanovenej veľkosti, ale pod podmienkou, že priemer nie je menší ako:

 17 mm v Extra triede,

 15 mm v I. a II. triede.

V.   POŽIADAVKY NA OBCHODNÚ ÚPRAVU

A.   Vyrovnanosť

Obsah každého obalu musí byť vyrovnaný a musí obsahovať iba čerešne a višne rovnakého pôvodu, odrody a kvality. Plody musia byť vyrovnané z hľadiska veľkosti.

Okrem toho čerešne a višne v Extra triede musia byť vyrovnané z hľadiska vyfarbenia a stupňa zrelosti.

Viditeľná časť obsahu obalu musí reprezentovať vnútorný obsah.

Bez ohľadu na predchádzajúce požiadavky v tomto bode je možné produkty, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie, miešať v predajnom obale s čistou hmotnosťou do troch kilogramov, a to s rôznymi druhmi čerstvého ovocia a zeleniny za podmienok ustanovených nariadením Komisie (ES) č. 48/2003 ( 4 ).

B.   Balenie

Čerešne a višne musia byť balené tak, aby boli plody riadne chránené.

Materiál použitý vo vnútri obalu musí byť nový, čistý a byť takej kvality, aby sa plody zvonka ani zvnútra nepoškodili. Použitie materiálov a najmä papiera alebo pečiatky s obchodným označením je povolené iba pokiaľ sú potlač alebo nálepky vyhotovené s použitím netoxického atramentu alebo lepidla.

V obaloch sa nesmú nachádzať nijaké cudzie látky.

▼M1

Nálepky, ktoré sú nalepené na jednotlivých produktoch, musia mať také vlastnosti, aby pri ich odstraňovaní neostali po nich viditeľné stopy lepidla a aby nespôsobili poškodenia kože.

▼B

VI.   POŽIADAVKY NA OZNAČOVANIE

Na každom obale musia byť uvedené nasledujúce skutočnosti, a to znakmi sústredenými na tej istej strane, čitateľne a nezmazateľne vytlačenými a viditeľnými zvonku:

A.   Identifikácia

Baliareň a/alebo odosielateľ: meno a adresa alebo oficiálne vydané či prijaté kódové označenie. Ak sa však použije kódové označenie, hneď pri tomto kódovom označení sa musí uviesť „baliareň a/alebo odosielateľ“ (alebo príslušné skratky).

B.   Druh plodiny

 „Čerešne“, ak nie je obsah viditeľný zvonka,

 „Višne“, ak je to relevantné,

 „Picota“ alebo v prípade vhodnosti ekvivalentné označenie,

 názov odrody (dobrovoľný údaj).

C.   Pôvod plodov

Krajina pôvodu a nepovinne aj okres dopestovania alebo celoštátny, regionálny či miestny názov.

D.   Obchodná špecifikácia

Trieda.

E.   Oficiálna kontrolná značka (dobrovoľné)



( 1 ) Ú. v. ES L 297, 21.11.1996, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením Komisie (ES) č. 47/2003, (Ú. v. ES L 7, 11.1.2003, s. 64).

( 2 ) Ú. v. ES L 200, 21.7.1987, s. 18. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením Komisie (ES) č. 46/2003, (Ú. v. ES L 7 11.1.2003, s. 61).

( 3 ) V prípade čerešní a višní druhu „Picota“ alebo obdobnej kategórie, ktoré prirodzene strácajú stopky pri zbere, je prípustné, aby stopky chýbali, ak nie je pokožka poškodená a z odtrhnutých plodov nevyteká šťava.

( 4 ) Ú. v. ES L 7, 11.1.2003, s. 65.