7.12.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 315/30


SMERNICA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) 2022/2380

z 23. novembra 2022,

ktorou sa mení smernica 2014/53/EÚ o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa sprístupňovania rádiových zariadení na trhu

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 114,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom (2),

keďže:

(1)

Jedným z cieľov smernice Európskeho parlamentu a Rady 2014/53/EÚ (3) je zabezpečiť riadne fungovanie vnútorného trhu. Podľa článku 3 ods. 3 písm. a) uvedenej smernice je jednou zo základných požiadaviek, ktorú má rádiové zariadenie spĺňať, požiadavka, aby vzájomne spolupracovalo s príslušenstvom, najmä so spoločnými nabíjačkami. V tejto súvislosti sa v smernici 2014/53/EÚ uvádza, že interoperabilita medzi rádiovými zariadeniami a príslušenstvom ako nabíjačky zjednodušuje používanie rádiových zariadení a znižuje množstvo zbytočného odpadu a náklady, a že je potrebné vyvinúť spoločnú nabíjačku pre konkrétne kategórie alebo triedy rádiových zariadení, najmä v prospech spotrebiteľov a iných koncových užívateľov.

(2)

Od roku 2009 sa na úrovni Únie vynakladá úsilie obmedziť fragmentáciu trhu pre nabíjacie rozhrania pre mobilné telefóny a podobné rádiové zariadenia. Aj keď nedávne dobrovoľné iniciatívy zvýšili úroveň zjednocovania nabíjacích zariadení, ktoré sú časťou vonkajšieho zdroja napájania nabíjačiek, a znížili počet rôznych riešení nabíjania dostupných na trhu, tieto iniciatívy nespĺňajú v plnom rozsahu ciele politiky Únie zabezpečujúce pohodlie spotrebiteľov, znižujúce množstvo elektronického odpadu (odpadu z elektrických a elektronických zariadení) a zabraňujúce fragmentácii trhu s nabíjacími zariadeniami.

(3)

Únia je odhodlaná podporovať efektívne využívanie zdrojov prechodom na čisté obehové hospodárstvo prostredníctvom zavedenia iniciatív, ako je smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ (4), a nedávno prostredníctvom zavedenia Európskej zelenej dohody, ako je uvedená Komisiou v jej oznámení z 11. decembra 2019. Cieľom tejto smernice je znížiť množstvo odpadu z elektrických a elektronických zariadení, ktorý vzniká predajom rádiových zariadení, a znížiť ťažbu surovín a emisie CO2, ktoré vznikajú pri výrobe, preprave a likvidácii nabíjačiek, a tým podporiť obehové hospodárstvo.

(4)

Akčným plánom Komisie pre obehové hospodárstvo uvedeným v jej oznámení z 11. marca 2020 sa stanovili iniciatívy vzťahujúce sa na celý životný cyklus výrobkov, ktoré sa zameriavajú na ich navrhovanie, podporu procesov obehového hospodárstva, podporu udržateľnej spotreby a snahu zaistiť, aby sa použité zdroje udržali v hospodárstve Únie čo najdlhšie.

(5)

Komisia dokončila posúdenie vplyvu, ktorým sa preukázalo, že vnútorný trh nevyužíva svoj plný potenciál, keďže pretrvávajúca fragmentácia trhu s nabíjacími rozhraniami a komunikačnými protokolmi nabíjania pre mobilné telefóny a ďalšie podobné rádiové zariadenia vedie k nedostatku pohodlia spotrebiteľov a zvyšovaniu množstva odpadu z elektrických a elektronických zariadení.

(6)

Interoperabilita medzi rádiovými zariadeniami a príslušenstvom, ako sú nabíjačky, je obmedzená, keďže pre určité kategórie alebo triedy rádiových zariadení, ktoré využívajú nabíjanie cez kábel, ako sú mobilné telefóny, tablety, digitálne fotoaparáty, slúchadlá alebo slúchadlá s mikrofónom, ručné herné konzoly, prenosné reproduktory, elektronické čítačky, klávesnice, myši, mobilné navigačné systémy, slúchadlá do uší a laptopy, existujú rôzne nabíjacie rozhrania. Navyše existuje niekoľko typov komunikačných protokolov rýchleho nabíjania, v prípade ktorých nie je vždy zaručená minimálna úroveň výkonu. Preto je potrebné, aby Únia prijala opatrenia na podporu jednotnej úrovne interoperability a na zaistenie poskytovania informácií týkajúcich sa charakteristík nabíjania rádiových zariadení spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom. Je teda nutné zaviesť v smernici 2014/53/EÚ príslušné požiadavky, ktoré sa týkajú komunikačných protokolov nabíjania a nabíjacích rozhraní, t. j. nabíjacieho portu, určitých kategórií alebo tried rádiových zariadení, ako aj informácií o charakteristikách nabíjania týchto kategórií alebo tried rádiových zariadení, ktoré sa majú poskytovať spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom, ako sú informácie o minimálnom a maximálnom výkone potrebnom na nabíjanie rádiových zariadení. Minimálny výkon by mal vyjadrovať súčet výkonu, ktorý rádiové zariadenie potrebuje na udržanie prevádzky, a minimálneho výkonu potrebného na začatie nabíjania jeho batérie. Maximálny výkon by mal vyjadrovať súčet výkonu, ktorý rádiové zariadenie potrebuje na udržanie prevádzky, a výkonu potrebného na dosiahnutie maximálnej rýchlosti nabíjania.

(7)

Absencia harmonizácie nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania môže viesť k podstatným rozdielom medzi zákonmi, inými právnymi predpismi, správnymi opatreniami alebo postupmi členských štátov týkajúcimi sa interoperability mobilných telefónov a podobných kategórií alebo tried rádiových zariadení s ich nabíjacími zariadeniami, a týkajúcimi sa dodávania rádiových zariadení bez nabíjacích zariadení.

(8)

Veľkosť vnútorného trhu s nabíjateľnými mobilnými telefónmi a podobnými kategóriami alebo triedami rádiových zariadení, šírenie rôznych typov nabíjacích zariadení pre takéto rádiové zariadenia, nedostatočná interoperabilita medzi rádiovými zariadeniami a nabíjacími zariadeniami a významný cezhraničný obchod s týmito výrobkami si vyžadujú dôraznejšie legislatívne opatrenia skôr na úrovni Únie než opatrenia na vnútroštátnej úrovni alebo dobrovoľné opatrenia, a to s cieľom dosiahnuť riadne fungovanie vnútorného trhu a zároveň zabezpečiť pohodlie spotrebiteľov a znížiť množstvo environmentálneho odpadu.

(9)

Je preto nutné harmonizovať nabíjacie rozhrania a komunikačné protokoly nabíjania pre konkrétne kategórie alebo triedy rádiových zariadení, ktoré sa nabíjajú cez kábel. Je takisto nutné vytvoriť základ pre prispôsobenie sa akémukoľvek budúcemu vedeckému a technologickému pokroku alebo vývoju na trhu, ktoré bude Komisia neustále monitorovať. V budúcnosti by sa malo tiež zvážiť najmä zavedenie harmonizácie nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania, pokiaľ ide o rádiové zariadenia, ktoré by bolo možné nabíjať akýmkoľvek iným spôsobom než nabíjaním cez kábel vrátane nabíjania prostredníctvom rádiových vĺn (bezdrôtové nabíjanie). Okrem toho by sa v kontexte budúcej úpravy harmonizovaných riešení nabíjania malo systematicky uvažovať nad zahrnutím ďalších kategórií alebo tried rádiových zariadení, ktoré sa nabíjajú cez kábel, za predpokladu, že začlenenie harmonizovaných riešení nabíjania pre takéto ďalšie kategórie alebo triedy rádiových zariadení je technicky uskutočniteľné. Harmonizácia by mala sledovať ciele zabezpečenia pohodlia spotrebiteľov, zníženia množstva environmentálneho odpadu, a zabránenia fragmentácii trhu medzi rôznymi nabíjacími rozhraniami a komunikačnými protokolmi nabíjania, ako aj medzi akýmikoľvek iniciatívami na vnútroštátnej úrovni, čo by mohlo viesť k vytvoreniu prekážok obchodu na vnútornom trhu. V rámci budúcej úpravy harmonizácie nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania by sa malo pokračovať v sledovaní týchto cieľov tým, že sa zabezpečí, aby jej súčasťou boli najvhodnejšie technické riešenia pre nabíjacie rozhrania a komunikačné protokoly nabíjania pre všetky spôsoby nabíjania. Harmonizované riešenia nabíjania by mali vyjadrovať najvhodnejšiu kombináciu dosiahnutia trhovej akceptácie a plnenia cieľov zabezpečenia pohodlia spotrebiteľov, zníženia množstva environmentálneho odpadu a zabránenia fragmentácii trhu. Pri výbere takýchto riešení nabíjania by sa mali v prvom rade používať príslušné technické normy, ktoré spĺňajú uvedené ciele a ktoré boli vypracované na európskej alebo medzinárodnej úrovni. Vo výnimočných prípadoch, keď je potrebné zaviesť, doplniť alebo upraviť existujúcu technickú špecifikáciu a keď neexistujú verejne dostupné európske alebo medzinárodné normy, ktoré spĺňajú uvedené ciele, by Komisia mala mať možnosť stanoviť iné technické špecifikácie za predpokladu, že uvedené technické špecifikácie boli vypracované v súlade s kritériami otvorenosti, konsenzu a transparentnosti a že spĺňajú požiadavky neutrality a stability, ako sa uvádza v prílohe II k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1025/2012 (5). Do procesu úpravy harmonizovaných riešení nabíjania je potrebné zapojiť všetky príslušné zainteresované strany z odvetvia zastúpené v expertnej skupine Komisie pre rádiové zariadenia.

(10)

Takáto harmonizácia by však bola neúplná, ak by nebola spojená s požiadavkami týkajúcimi sa viazaného predaja rádiových zariadení a ich nabíjačiek a týkajúcimi sa informácií, ktoré sa majú poskytovať spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom. Roztrieštenosť prístupov medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o uvádzanie dotknutých kategórií alebo tried rádiových zariadení a ich nabíjacích zariadení na trh, by obmedzila cezhraničný obchod s týmito výrobkami, napríklad uložením povinnosti hospodárskym subjektom prebaliť svoje výrobky podľa členského štátu, do ktorého sa majú dodať. To by následne viedlo k zhoršeniu ťažkostí spotrebiteľov a k vzniku zbytočného odpadu z elektrických a elektronických zariadení, čím by sa vyvážili výhody vyplývajúce z harmonizácie nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania. Je teda nutné zaviesť požiadavky, ktorými sa zaistí, že spotrebitelia a iní koncoví užívatelia nie sú nútení kupovať si nové nabíjacie zariadenie pri každom nákupe nového mobilného telefónu alebo podobného rádiového zariadenia. Oddelenie predaja nabíjacích zariadení od predaja rádiových zariadení by malo spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom poskytovať udržateľné, dostupné, atraktívne a pohodlné možnosti výberu. Na základe skúseností s uplatňovaním požiadaviek, vznikajúcich trendov na trhu a technologického vývoja by Komisia mala zvážiť rozšírenie požiadavky týkajúcej sa dodávania nabíjacích zariadení spolu s rádiovými zariadeniami na káble a/alebo zavedenie povinného samostatného predaja, aby sa zabezpečilo čo najúčinnejšie plnenie cieľov zabezpečenia pohodlia spotrebiteľov a znižovania množstva environmentálneho odpadu. Aby sa zaistila účinnosť takýchto požiadaviek, spotrebitelia a iní koncoví užívatelia by mali pri nákupe mobilného telefónu alebo podobného rádiového zariadenia dostať nevyhnutné informácie o charakteristikách nabíjania. Osobitný piktogram by mal spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom umožniť zistiť pred kúpou výrobku, či je k rádiovému zariadeniu priložené aj nabíjacie zariadenie. Tento piktogram by sa mal zobrazovať v prípade všetkých foriem dodania, a to aj prostredníctvom predaja na diaľku.

(11)

Je technicky uskutočniteľné definovať USB typu C ako spoločný nabíjací port pre príslušné kategórie alebo triedy rádiových zariadení, najmä preto, že už sú schopné integrovať takýto port. Technológia USB typu C, ktorá sa používa na celom svete, bola prijatá na medzinárodnej normalizačnej úrovni a prevzatá do európskeho systému Európskym výborom pre normalizáciu v elektrotechnike (Cenelec) v rámci európskej normy EN IEC 62680-1-3:2021 „Rozhrania univerzálnej sériovej zbernice pre dáta a napájanie. Časť 1-3: Spoločné súčasti. Špecifikácia USB kábla a konektora typu C®“.

(12)

Technológia USB typu C sa už bežne využíva v prípade mnohých kategórií alebo tried rádiových zariadení, pretože umožňuje vysokokvalitné nabíjanie a prenos dát. Keď sa nabíjací port USB typu C skombinuje s komunikačným protokolom nabíjania elektrickou energiou cez USB (USB Power Delivery), dokáže poskytnúť výkon až 100 wattov, a teda ponecháva dostatočný priestor na ďalší vývoj riešení rýchleho nabíjania a zároveň tiež umožňuje trhu uspokojiť potreby týkajúce sa zariadení nižšej triedy, ktoré rýchle nabíjanie nepotrebujú. Mobilné telefóny a podobné rádiové zariadenia, ktoré podporujú rýchle nabíjanie, môžu mať integrované funkcie nabíjania elektrickou energiou cez USB, ako sa opisujú v európskej norme EN IEC 62680-1-2:2021 „Rozhrania univerzálnej sériovej zbernice pre dáta a napájanie. Časť 1-2: Spoločné súčasti. Špecifikácia napájania elektrickou energiou cez USB“. Špecifikácie USB podliehajú pokračujúcemu vývoju. V tejto súvislosti vypracovalo USB Implementers Forum aktualizovanú verziu špecifikácie nabíjania elektrickou energiou cez USB, ktorá umožňuje podporiť výkony až do 240 wattov. Vykonali sa aj úpravy špecifikácie USB typu C, ktorou sa rozšíria požiadavky na konektory a káble tak, aby vyhovovali výkonom až do 240 wattov. To umožní zvážiť prípadné zaradenie rádiových zariadení vyžadujúcich takéto úrovne výkonu do zoznamu rádiových zariadení, na ktoré sa vzťahuje táto smernica.

(13)

Pokiaľ ide o nabíjanie inými spôsobmi ako cez kábel, v budúcnosti by sa mohli vyvinúť rozdielne riešenia, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na interoperabilitu, pohodlie spotrebiteľov a životné prostredie. I keď je v tomto štádiu predčasné stanoviť konkrétne požiadavky na takéto riešenia, Komisia by mala prijať opatrenia na presadzovanie a harmonizáciu takýchto riešení s cieľom vyhnúť sa budúcej fragmentácii vnútorného trhu.

(14)

Smernica 2014/53/EÚ by sa mala zmeniť, aby zahŕňala ustanovenia týkajúce sa nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania. Kategórie alebo triedy rádiových zariadení, na ktoré sa nové ustanovenia konkrétne vzťahujú, by sa mali podrobne uviesť v novej prílohe k uvedenej smernici. V rámci uvedených kategórií alebo tried rádiových zariadení sú dotknuté len rádiové zariadenia s odnímateľnou alebo zabudovanou dobíjateľnou batériou. Pokiaľ ide o digitálne fotoaparáty, dotknuté rádiové zariadenie je akýkoľvek digitálny fotoaparát a kamkordér vrátane akčných kamier. Povinnosť zaviesť harmonizované riešenie nabíjania by sa nemala vzťahovať na digitálne fotoaparáty určené výlučne pre audiovizuálny sektor alebo sektor bezpečnosti a sledovania. Pokiaľ ide o slúchadlá do uší, dotknuté rádiové zariadenie sa posudzuje spolu s jeho vyhradeným nabíjacím puzdrom alebo boxom, keďže slúchadlá do uší sú z dôvodu ich špecifickej veľkosti a tvaru zriedka oddelené alebo nikdy nie sú oddelené od svojho nabíjacieho puzdra alebo boxu. Nabíjacie puzdro alebo box pre tento konkrétny typ rádiového zariadenia sa nepovažuje za súčasť nabíjacieho zariadenia. Pokiaľ ide o laptopy, dotknuté rádiové zariadenie je akýkoľvek prenosný počítač vrátane laptopov, notebookov, ultraprenosných počítačov, hybridných alebo konvertibilných počítačov a netbookov.

(15)

Smernica 2014/53/EÚ by sa mala zmeniť aj s cieľom zavedenia požiadaviek týkajúcich sa dodávania určitých kategórií alebo tried rádiových zariadení bez nabíjacích zariadení. Dotknuté kategórie alebo triedy rádiových zariadení, ako aj špecifikácie týkajúce sa nabíjacích riešení, by mali byť uvedené v novej prílohe k uvedenej smernici.

(16)

Smernicou 2014/53/EÚ sa stanovujú informácie, ktoré majú byť zahrnuté do návodu na použitie, ktorý je priložený k rádiovému zariadeniu, a preto by do príslušného článku uvedenej smernice mali byť zahrnuté dodatočné požiadavky na informácie. Obsah nových požiadaviek by mal byť uvedený v novej prílohe k uvedenej smernici. Určité informácie by sa mali poskytovať vo vizuálnej forme v prípade všetkých foriem dodania, a to aj prostredníctvom predaja na diaľku. Osobitný štítok uvádzajúci špecifikácie týkajúce sa funkcií nabíjania a kompatibilné nabíjacie zariadenia by umožnil spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom určiť najvhodnejšie nabíjacie zariadenie, ktoré je potrebné na nabitie ich rádiového zariadenia. S cieľom poskytnúť užitočný referenčný zdroj počas celého životného cyklu rádiového zariadenia by informácie o špecifikáciách týkajúcich sa funkcií nabíjania a kompatibilných nabíjacích zariadení mali byť uvedené aj v návode na použitie a bezpečnostných pokynoch, ktoré sú priložené k rádiovému zariadeniu. Uvedené požiadavky na informácie by malo byť v budúcnosti možné prispôsobiť tak, aby sa zohľadnili akékoľvek zmeny v požiadavkách na označovanie, najmä nabíjacích zariadení, ktoré by sa mohli zaviesť smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2009/125/ES (6). Uvedené požiadavky na informácie by mali odrážať najmä vývoj harmonizovaných riešení nabíjania a mali by sa zodpovedajúcim spôsobom upravovať. V tejto súvislosti by sa mohlo zvážiť aj zavedenie systému farebných kódov.

(17)

Berúc do úvahy, že dovozcovia a distribútori by mohli dodávať rádiové zariadenia aj priamo spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom, mali by v súvislosti s informáciami, ktoré sa majú poskytovať alebo zobrazovať, podliehať rovnakým povinnostiam, ako sú tie, ktoré sa vzťahujú na výrobcov. Od všetkých hospodárskych subjektov by sa malo vyžadovať, aby pri sprístupňovaní rádiového zariadenia spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom splnili povinnosť vo vzťahu k piktogramu označujúcemu, či je nabíjacie zariadenie súčasťou rádiového zariadenia. Dovozcovia a distribútori by mohli preto ponúkať balíky, ktoré by obsahovali rádiové zariadenie a jeho nabíjacie zariadenie, a to aj vtedy, keď takéto rádiové zariadenie dodáva výrobca bez nabíjacieho zariadenia, za predpokladu, že dovozcovia a distribútori by spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom ponúkli aj možnosť nadobudnúť rádiové zariadenie bez akéhokoľvek nabíjacieho zariadenia.

(18)

Smernicou 2014/53/EÚ sa stanovujú postupy posudzovania zhody. Mala by sa zmeniť tak, aby sa do nej doplnili odkazy na nové základné požiadavky. Výrobcovia by teda mali mať možnosť použiť postup vnútornej kontroly výroby, aby preukázali súlad s novými základnými požiadavkami.

(19)

S cieľom zabezpečiť, aby vnútroštátne orgány dohľadu nad trhom mali procesné prostriedky na presadzovanie súladu s novými požiadavkami týkajúcimi sa harmonizovaných nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania, ako aj s požiadavkami týkajúcimi sa dodávania rádiových zariadení, ktoré podliehajú takejto harmonizácii, by sa smernica 2014/53/EÚ mala zodpovedajúcim spôsobom upraviť. Mal by sa zahrnúť najmä výslovný odkaz na chýbajúci súlad so základnými požiadavkami, ktoré zahŕňajú aj nové ustanovenia o špecifikáciách týkajúcich sa funkcií nabíjania a kompatibilných nabíjacích zariadení. Vzhľadom na to, že uvedené nové ustanovenia sa týkajú aspektov interoperability, cieľom odkazu by bolo zabrániť rozdielnym výkladom, pokiaľ ide o to, či by sa mohol postup stanovený v smernici 2014/53/EÚ uplatniť aj v súvislosti s rádiovými zariadeniami, ktoré nepredstavujú riziko pre zdravie alebo bezpečnosť osôb, ani pre iné aspekty ochrany verejného záujmu.

(20)

Smernicou 2014/53/EÚ sa stanovujú prípady formálneho nesúladu. Vzhľadom na to, že touto smernicou sa zavádzajú nové požiadavky uplatniteľné na určité kategórie alebo triedy rádiových zariadení, smernica 2014/53/EÚ by sa mala upraviť, aby sa umožnilo účinné presadzovanie nových požiadaviek vnútroštátnymi orgánmi dohľadu nad trhom.

(21)

Smernica 2014/53/EÚ by sa tiež mala zmeniť, aby sa odkazy, ktoré sa v nej nachádzajú, upravili podľa nových požiadaviek zavedených touto smernicou.

(22)

Je potrebné zaistiť minimálnu spoločnú interoperabilitu medzi rádiovými zariadeniami a nabíjacími zariadeniami pre takéto rádiové zariadenia a zohľadniť akýkoľvek budúci vývoj na trhu, ako je napríklad vznik nových kategórií alebo tried rádiových zariadení, v súvislosti s ktorými sa vyskytuje značný stupeň fragmentácie nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania, a akýkoľvek vývoj v oblasti nabíjacích technológií. Je tiež potrebné zohľadniť budúce zmeny požiadaviek na označovanie, týkajúce sa napríklad nabíjacích zariadení alebo káblov, alebo iný technický pokrok. Na Komisiu by sa preto mala delegovať právomoc prijímať akty v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, pokiaľ ide o zmeny kategórií alebo tried rádiových zariadení a špecifikácií týkajúcich sa nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania každého z nich a pokiaľ ide o zmenu požiadaviek na informácie týkajúce sa nabíjacích rozhraní a komunikačných protokolov nabíjania. Je osobitne dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie, a to aj na úrovni expertov, a aby tieto konzultácie vykonávala v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva (7). Predovšetkým, v záujme rovnakého zastúpenia pri príprave delegovaných aktov, sa všetky dokumenty doručujú Európskemu parlamentu a Rade v rovnakom čase ako expertom z členských štátov, a experti Európskeho parlamentu a Rady majú systematický prístup na zasadnutia skupín expertov Komisie, ktoré sa zaoberajú prípravou delegovaných aktov.

(23)

Smernica 2014/53/EÚ by sa preto mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(24)

Hospodárskym subjektom by sa mal poskytnúť dostatočný čas na to, aby mohli vykonať potrebné úpravy rádiových zariadení, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti tejto smernice a ktoré zamýšľajú uviesť na trh v Únii,

PRIJALI TÚTO SMERNICU:

Článok 1

Smernica 2014/53/EÚ sa mení takto:

1.

Článok 3 sa mení takto:

a)

v odseku 3 prvom pododseku sa písmeno a) nahrádza takto:

„a)

rádiové zariadenie vzájomne spolupracuje s príslušenstvom iným než nabíjacie zariadenia pre kategórie alebo triedy rádiových zariadení uvedené v časti I prílohy Ia, ktoré sú výslovne uvedené v odseku 4 tohto článku“

;

b)

dopĺňa sa tento odsek:

„4.   Rádiové zariadenia, ktoré patria do kategórií alebo tried uvedených v časti I prílohy Ia, musia byť skonštruované tak, aby spĺňali špecifikácie týkajúce sa funkcií nabíjania stanovené v uvedenej prílohe pre príslušnú kategóriu alebo triedu rádiového zariadenia.

Pokiaľ ide o rádiové zariadenia, ktoré možno nabíjať cez kábel, Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty v súlade s článkom 44 na účely zmeny časti I prílohy Ia vzhľadom na vedecký a technologický pokrok alebo vývoj na trhu s cieľom zaistiť minimálnu spoločnú interoperabilitu medzi rádiovými zariadeniami a ich nabíjacími zariadeniami, ako aj na zlepšenie pohodlia spotrebiteľov, zníženie množstva environmentálneho odpadu a zabránenie fragmentácii trhu, a to:

a)

zmenou, doplnením alebo zrušením kategórií alebo tried rádiových zariadení;

b)

zmenou, doplnením alebo zrušením technických špecifikácií, vrátane odkazov a opisov, týkajúcich sa nabíjacieho portu (nabíjacích portov) a komunikačného protokolu (komunikačných protokolov) nabíjania pre každú dotknutú kategóriu alebo triedu rádiového zariadenia.

Komisia priebežne posudzuje vývoj na trhu, fragmentáciu trhu a technologický pokrok s cieľom určiť kategórie alebo triedy rádiových zariadení, ktoré možno nabíjať cez kábel a ktorých zaradenie do časti I prílohy Ia by viedlo k značnému pohodliu spotrebiteľov a zníženiu množstva environmentálneho odpadu.

Komisia podá správu o posúdení uvedenom v treťom pododseku Európskemu parlamentu a Rade prvýkrát do 28. decembra 2025 a potom každých päť rokov a podľa toho prijme delegované akty podľa druhého pododseku písm. a).

Pokiaľ ide o rádiové zariadenia, ktoré možno nabíjať iným spôsobom ako cez kábel, Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty v súlade s článkom 44 na účely zmeny časti I prílohy Ia vzhľadom na vedecký a technologický pokrok alebo vývoj na trhu a s cieľom zaistiť minimálnu spoločnú interoperabilitu medzi rádiovými zariadeniami a ich nabíjacími zariadeniami určenými na ich nabíjanie, ako aj zlepšiť pohodlie spotrebiteľov, znížiť množstvo environmentálneho odpadu a zabrániť fragmentácii trhu, a to:

a)

zavedením, zmenou, doplnením alebo zrušením kategórií alebo tried rádiových zariadení;

b)

zavedením, zmenou, doplnením alebo zrušením technických špecifikácií, vrátane odkazov a opisov, týkajúcich sa nabíjacieho portu (nabíjacích portov) a komunikačného protokolu (komunikačných protokolov) nabíjania pre každú dotknutú kategóriu alebo triedu rádiového zariadenia.

Komisia v súlade s článkom 10 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1025/2012, a do 28. decembra 2024 požiada jednu alebo viaceré európske normalizačné organizácie, aby vypracovali harmonizované normy, ktorými sa stanovia technické špecifikácie nabíjacieho portu (nabíjacích portov) a komunikačného protokolu (komunikačných protokolov) nabíjania pre rádiové zariadenia, ktoré možno nabíjať iným spôsobom ako cez kábel. V súlade s postupom stanoveným v článku 10 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1025/2012 Komisia konzultuje s výborom zriadeným podľa článku 45 ods. 1 tejto smernice. Požiadavky týkajúce sa obsahu požadovaných harmonizovaných noriem vychádzajú z posúdenia súčasného stavu technológií bezdrôtového nabíjania rádiových zariadení, ktoré vykoná Komisia a ktoré sa zameria najmä na vývoj na trhu, prienik na trh, fragmentáciu trhu, technologickú výkonnosť, interoperabilitu, energetickú účinnosť a nabíjací výkon.

Pri príprave delegovaných aktov uvedených v tomto článku v súvislosti s rádiovými zariadeniami, ktoré možno nabíjať cez kábel, ako aj v súvislosti s rádiovými zariadeniami, ktoré možno nabíjať iným spôsobom ako cez kábel, Komisia zohľadní stupeň trhovej akceptácie zvažovaných technických špecifikácií, výsledné pohodlie spotrebiteľov a rozsah zníženia množstva environmentálneho odpadu a fragmentácie trhu, ktoré možno očakávať od takýchto technických špecifikácií. Technické špecifikácie, ktoré sú založené na príslušných dostupných európskych alebo medzinárodných normách, sa považujú za špecifikácie spĺňajúce ciele stanovené v predchádzajúcej vete. Ak však takéto európske alebo medzinárodné normy neexistujú, alebo ak Komisia na základe svojho technického posúdenia zistí, že takéto normy nespĺňajú tieto ciele optimálnym spôsobom, Komisia môže stanoviť iné technické špecifikácie, ktoré lepšie spĺňajú tieto ciele.“

2.

Vkladá sa tento článok:

„Článok 3a

Možnosť spotrebiteľov a iných koncových užívateľov nadobudnúť určité kategórie alebo triedy rádiových zariadení bez nabíjacieho zariadenia

1.

Ak hospodársky subjekt ponúka spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom možnosť nadobudnúť rádiové zariadenie uvedené v článku 3 ods. 4 spolu s nabíjacím zariadením, hospodársky subjekt musí spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom ponúknuť aj možnosť nadobudnúť rádiové zariadenie bez nabíjacieho zariadenia.

2.

Hospodárske subjekty zabezpečia, aby sa informácie o tom, či je nabíjacie zariadenie súčasťou rádiového zariadenia uvedeného v článku 3 ods. 4, zobrazovali vo forme používateľsky ústretového a ľahko dostupného grafického piktogramu uvedeného v časti III prílohy Ia, keď sa takéto rádiové zariadenie sprístupňuje spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom. Piktogram sa vytlačí na obal alebo sa naň umiestni ako nálepka. Keď sa rádiové zariadenie sprístupňuje spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom, piktogram sa zobrazuje viditeľným a čitateľným spôsobom a v prípade predaja na diaľku v blízkosti uvedenia ceny.

Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty v súlade s článkom 44 na účely zmeny časti III prílohy Ia v dôsledku zmien častí I a II uvedenej prílohy alebo budúcich zmien požiadaviek na označovanie, alebo vzhľadom na technologický pokrok, a to zavedením, zmenou, doplnením alebo zrušením akýchkoľvek grafických alebo textových prvkov.“

3.

V článku 10 sa odsek 8 nahrádza takto:

„8.   Výrobcovia zabezpečia, aby bol k rádiovému zariadeniu priložený návod na použitie a bezpečnostné pokyny. Návod obsahuje informácie potrebné na to, aby sa rádiové zariadenie mohlo používať v súlade s jeho zamýšľaným použitím. Takéto informácie v uplatniteľných prípadoch zahŕňajú opis príslušenstva a komponentov vrátane softvéru, ktoré umožňujú rádiovému zariadeniu fungovať v súlade so zamýšľaným účelom. Takéto návody na použitie a bezpečnostné pokyny, ako i každé označenie, musia byť jasné, zrozumiteľné a ľahko pochopiteľné.

V návodoch na použitie pre rádiové zariadenia, ktoré zámerne vysielajú rádiové vlny, sa uvádzajú aj tieto informácie:

a)

frekvenčné pásmo resp. pásma, v ktorých rádiové zariadenie pracuje;

b)

maximálny vysokofrekvenčný výkon prenášaný vo frekvenčnom pásme resp. pásmach, v ktorých rádiové zariadenie pracuje.

V prípade rádiových zariadení uvedených v článku 3 ods. 4 pokyny obsahujú informácie o špecifikáciách týkajúcich sa funkcií nabíjania rádiového zariadenia a kompatibilných nabíjacích zariadení, ako sa stanovuje v časti II prílohy Ia. Ak výrobcovia takéto rádiové zariadenie sprístupňujú spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom, tieto informácie sa okrem uvedenia v návode na použitie zobrazia aj na štítku, ako sa stanovuje v časti IV prílohy Ia. Štítok sa vytlačí do návodu na použitie a na obal alebo sa naň umiestni ako nálepka. Ak obal chýba, nálepka so štítkom sa umiestni na rádiové zariadenie. Keď sa rádiové zariadenie sprístupní spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom, štítok sa zobrazí viditeľným a čitateľným spôsobom a v prípade predaja na diaľku v blízkosti uvedenia ceny. Ak to rozmer alebo povaha rádiového zariadenia inak neumožňujú, štítok sa môže vytlačiť ako samostatný dokument priložený k rádiovému zariadeniu.

Návod na použitie a bezpečnostné pokyny uvedené v prvom, druhom a treťom pododseku tohto odseku musia byť v jazyku, ktorý je ľahko zrozumiteľný spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom, stanovenom príslušným členským štátom.

Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty v súlade s článkom 44 na účely zmeny častí II a IV prílohy Ia v dôsledku zmien časti I uvedenej prílohy alebo v dôsledku budúcich zmien požiadaviek na označovanie, alebo vzhľadom na technologický pokrok, a to zavedením, zmenou, doplnením alebo zrušením akýchkoľvek podrobností, ktoré sa týkajú informácií, grafických alebo textových prvkov, ako sa stanovuje v tomto článku.“

4.

V článku 12 ods. 4 sa dopĺňa tento pododsek:

„Pri sprístupňovaní rádiových zariadení uvedených v článku 3 ods. 4 spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom dovozcovia zabezpečia, aby:

a)

na takýchto rádiových zariadeniach bol zobrazený štítok alebo aby sa dodávali so štítkom v súlade s článkom 10 ods. 8 tretím pododsekom;

b)

uvedený štítok bol zobrazený viditeľným a čitateľným spôsobom a v prípade predaja na diaľku v blízkosti uvedenia ceny.“

5.

V článku 13 ods. 2 sa dopĺňa tento pododsek:

„Pri sprístupňovaní rádiových zariadení uvedených v článku 3 ods. 4 spotrebiteľom a iným koncovým užívateľom distribútori zabezpečia, aby:

a)

na takýchto rádiových zariadeniach bol zobrazený štítok alebo aby sa dodávali so štítkom v súlade s článkom 10 ods. 8 tretím pododsekom;

b)

uvedený štítok bol zobrazený viditeľným a čitateľným spôsobom a v prípade predaja na diaľku v blízkosti uvedenia ceny.“

6.

V článku 17 ods. 2, úvodná časť, sa slová „článku 3 ods. 1“ nahrádzajú slovami „článku 3 ods. 1 a 4“.

7.

Článok 40 sa mení takto:

a)

názov sa nahrádza takto:

„Postup na vnútroštátnej úrovni týkajúci sa zaobchádzania s rádiovými zariadeniami, ktoré predstavujú riziko alebo nie sú v súlade so základnými požiadavkami“

;

b)

v odseku 1 sa prvý pododsek nahrádza takto:

„Ak orgány dohľadu nad trhom členského štátu majú dostatočný dôvod domnievať sa, že rádiové zariadenie, na ktoré sa vzťahuje táto smernica, predstavuje riziko pre zdravie alebo bezpečnosť ľudí, alebo pre iné aspekty ochrany verejného záujmu, na ktoré sa vzťahuje táto smernica, alebo že nespĺňa aspoň jednu z platných základných požiadaviek stanovených v článku 3, vykonajú hodnotenie týkajúce sa príslušného rádiového zariadenia vo vzťahu k všetkým príslušným požiadavkám stanoveným v tejto smernici. Príslušné hospodárske subjekty na tento účel spolupracujú podľa potreby s orgánmi dohľadu nad trhom.“

8.

V článku 43 sa odsek 1 mení takto:

a)

za písmeno f) sa vkladajú tieto písmená:

„fa)

piktogram uvedený v článku 3a ods. 2 alebo štítok uvedený v článku 10 ods. 8 nebol vyhotovený správne;

fb)

štítok uvedený v článku 10 ods. 8 nie je priložený k príslušnému rádiovému zariadeniu;

fc)

piktogram alebo štítok nie je umiestnený alebo zobrazený v súlade s článkom 3a ods. 2 alebo článkom 10 ods. 8;“

b)

písmeno h) sa nahrádza takto:

„h)

k rádiovému zariadeniu nie sú priložené informácie uvedené v článku 10 ods. 8, EÚ vyhlásenie o zhode uvedené v článku 10 ods. 9 alebo informácie o obmedzeniach používania uvedené v článku 10 ods. 10;“

c)

písmeno j) sa nahrádza takto:

„j)

nie je dosiahnutý súlad s článkom 3a ods. 1 alebo článkom 5.“

9.

Článok 44 sa mení takto:

a)

v odseku 2 sa za prvú vetu vkladá táto veta:

„Právomoc prijímať delegované akty uvedené v článku 3 ods. 4, článku 3a ods. 2 druhom pododseku a článku 10 ods. 8 piatom pododseku, sa Komisii udeľuje na obdobie piatich rokov od 27. decembra 2022.“

;

b)

v odseku 3 sa prvá veta nahrádza takto:

„Delegovanie právomoci uvedené v článku 3 ods. 3 druhom pododseku, článku 3 ods. 4, článku 3a ods. 2 druhom pododseku, článku 4 ods. 2, článku 5 ods. 2 a článku 10 ods. 8 piatom pododseku môže Európsky parlament alebo Rada kedykoľvek odvolať.“

;

c)

vkladá sa tento odsek:

„3a.   Komisia pred prijatím delegovaného aktu konzultuje s expertmi určenými jednotlivými členskými štátmi v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva (*1).

(*1)  Ú. V. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1.“;"

d)

odsek 5 sa nahrádza takto:

„5.   Delegovaný akt prijatý podľa článku 3 ods. 3 druhého pododseku, článku 3 ods. 4, článku 3a ods. 2 druhého pododseku, článku 4 ods. 2, článku 5 ods. 2 alebo článku 10 ods. 8 piateho pododseku nadobudne účinnosť, len ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu nevzniesli námietku v lehote dvoch mesiacov odo dňa oznámenia uvedeného aktu Európskemu parlamentu a Rade alebo ak pred uplynutím uvedenej lehoty Európsky parlament a Rada informovali Komisiu o svojom rozhodnutí nevzniesť námietku. Na podnet Európskeho parlamentu alebo Rady sa táto lehota predĺži o dva mesiace.“

10.

V článku 47 sa dopĺňa tento odsek:

„3.   Komisia do 28. decembra 2026 predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o vplyve možnosti nadobudnúť rádiové zariadenia bez akéhokoľvek nabíjacieho zariadenia a bez káblov, najmä pokiaľ ide o pohodlie spotrebiteľa, zníženie množstva environmentálneho odpadu, zmeny správania a vývoj trhových postupov. K uvedenej správe sa v prípade potreby pripojí legislatívny návrh na zmenu tejto smernice s cieľom zaviesť povinné oddelenie predaja nabíjacích zariadení a káblov od predaja rádiového zariadenia.“

11.

Text uvedený v prílohe k tejto smernici sa vkladá ako príloha Ia.

Článok 2

1.   Členské štáty prijmú a uverejnia do 28. decembra 2023 zákony, iné právne predpisy a správne opatrenia potrebné na dosiahnutie súladu s touto smernicou. Znenie týchto opatrení bezodkladne oznámia Komisii.

Uvedené opatrenia sa uplatňujú od 28. decembra 2024 pre kategórie alebo triedy rádiových zariadení uvedených v časti I bodoch 1.1 až 1.12 prílohy Ia a od 28. apríla 2026 pre kategórie alebo triedy rádiových zariadení uvedených v časti I bode 1.13 prílohy Ia.

Členské štáty uvedú priamo v prijatých opatreniach alebo pri ich úradnom uverejnení odkaz na túto smernicu. Podrobnosti o odkaze upravia členské štáty.

2.   Členské štáty oznámia Komisii znenie hlavných opatrení vnútroštátneho práva, ktoré prijmú v oblasti pôsobnosti tejto smernice.

Článok 3

Táto smernica nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jej uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Táto smernica je určená členským štátom.

V Štrasburgu 23. novembra 2022

Za Európsky parlament

predsedníčka

R. METSOLA

Za Radu

predseda

M. BEK


(1)  Ú. v. EÚ C 152, 6.4.2022, s. 82.

(2)  Pozícia Európskeho parlamentu zo 4. októbra 2022 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z 24. októbra 2022.

(3)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/53/EÚ zo 16. apríla 2014 o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa sprístupňovania rádiových zariadení na trhu, ktorou sa zrušuje smernica 1999/5/ES (Ú. v. EÚ L 153, 22.5.2014, s. 62).

(4)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/19/EÚ zo 4. júla 2012 o odpade z elektrických a elektronických zariadení (OEEZ) (Ú. v. EÚ L 197, 24.7.2012, s. 38).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1025/2012 z 25. októbra 2012 o európskej normalizácii, ktorým sa menia a dopĺňajú smernice Rady 89/686/EHS a 93/15/EHS a smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/9/ES, 94/25/ES, 95/16/ES, 97/23/ES, 98/34/ES, 2004/22/ES, 2007/23/ES, 2009/23/ES a 2009/105/ES a ktorým sa zrušuje rozhodnutie Rady 87/95/EHS a rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1673/2006/ES (Ú. v. EÚ L 316, 14.11.2012, s. 12).

(6)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/125/ES z 21. októbra 2009 o vytvorení rámca na stanovenie požiadaviek na ekodizajn energeticky významných výrobkov (Ú. v. EÚ L 285, 31.10.2009, s. 10).

(7)  Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1.


PRÍLOHA

„PRÍLOHA Ia

ŠPECIFIKÁCIE A INFORMÁCIE TÝKAJÚCE SA NABÍJANIA URČITÝCH KATEGÓRIÍ ALEBO TRIED RÁDIOVÝCH ZARIADENÍ

Časť I

Špecifikácie týkajúce sa funkcií nabíjania

1.

Požiadavky stanovené v bodoch 2 a 3 tejto časti sa uplatňujú na tieto kategórie alebo triedy rádiových zariadení:

1.1.

mobilné telefóny;

1.2.

tablety;

1.3.

digitálne fotoaparáty;

1.4.

slúchadlá;

1.5.

slúchadlá s mikrofónom;

1.6.

ručné konzoly pre videohry;

1.7.

prenosné reproduktory;

1.8.

elektronické čítačky;

1.9.

klávesnice;

1.10.

myši;

1.11.

mobilné navigačné systémy;

1.12.

slúchadlá do uší;

1.13.

laptopy

2.

Pokiaľ ich možno nabíjať cez kábel, kategórie alebo triedy rádiových zariadení uvedené v bode 1 tejto časti musia spĺňať tieto podmienky:

2.1.

musia byť vybavené portom USB typu C, ako je opísané v norme EN IEC 62680-1-3:2021 „Rozhrania univerzálnej sériovej zbernice pre dáta a napájanie. Časť 1-3: Spoločné súčasti. Špecifikácia USB kábla a konektora typu C®“, a tento port musí zostať vždy prístupný a funkčný;

2.2.

musí byť možné nabiť ich pomocou káblov, ktoré sú v súlade s normou EN IEC 62680-1-3:2021 „Rozhrania univerzálnej sériovej zbernice pre dáta a napájanie. Časť 1-3: Spoločné súčasti. Špecifikácia USB kábla a konektora typu C®“.

3.

Kategórie alebo triedy rádiových zariadení uvedené v bode 1 tejto časti, pokiaľ ich možno nabíjať cez kábel pri napätí vyššom ako 5 voltov, prúde vyššom ako 3 ampéry alebo výkone vyššom ako 15 wattov, musia spĺňať tieto podmienky:

3.1.

musia mať integrovaný protokol nabíjania elektrickou energiou cez USB (USB Power Delivery), ako je opísané v norme EN IEC 62680-1-2:2021 „Rozhrania univerzálnej sériovej zbernice pre dáta a napájanie. Časť 1-2: Spoločné súčasti. Špecifikácia napájania elektrickou energiou cez USB“;

3.2.

musia zaisťovať, aby akýkoľvek ďalší nabíjací protokol umožňoval úplnú funkčnosť protokolu nabíjania elektrickou energiou cez USB uvedeného v bode 3.1., a to bez ohľadu na použité nabíjacie zariadenie.

Časť II

Informácie o špecifikáciách týkajúcich sa funkcií nabíjania a kompatibilných nabíjacích zariadeniach

V prípade rádiového zariadenia, ktoré patrí do rozsahu pôsobnosti článku 3 ods. 4 prvého pododseku, sa v súlade s požiadavkami stanovenými v článku 10 ods. 8 uvedú nasledujúce informácie, ktoré sa môžu sprístupniť aj prostredníctvom kódov QR kódov alebo podobných elektronických riešení:

a)

v prípade všetkých kategórií alebo tried rádiových zariadení, na ktoré sa vzťahujú požiadavky stanovené v časti I, opis požiadaviek na výkon pre káblové nabíjacie zariadenia, ktoré sa môžu s týmto rádiovým zariadením použiť, vrátane minimálneho výkonu potrebného na nabitie rádiového zariadenia a maximálneho výkonu potrebného na nabitie rádiového zariadenia pri maximálnej rýchlosti nabíjania vyjadreného vo wattoch, a to uvedením textu: „výkon nabíjačky musí byť najmenej [xx] wattov požadovaných rádiovým zariadením a najviac [yy] wattov, aby sa dosiahla maximálna rýchlosť nabíjania“. Počet wattov vyjadruje minimálny výkon, ktorý je potrebný na nabitie rádiového zariadenia, a maximálny výkon, ktorý rádiové zariadenie potrebuje na dosiahnutie maximálnej rýchlosti nabíjania;

b)

v prípade rádiových zariadení, na ktoré sa vzťahujú požiadavky stanovené v časti I bode 3, opis špecifikácií týkajúcich sa funkcií nabíjania rádiového zariadenia, pokiaľ ho možno nabíjať cez kábel pri napätí vyššom ako 5 voltov alebo prúde vyššom ako 3 ampéry alebo výkone vyššom ako 15 wattov, vrátane informácie o tom, že rádiové zariadenie podporuje protokol nabíjania elektrickou energiou cez USB (USB Power Delivery), a to uvedením textu „rýchle nabíjanie USB PD“, ako aj názov akéhokoľvek ďalšieho podporovaného nabíjacieho protokolu v textovom formáte.

Časť III

Piktogram označujúci, či je nabíjacie zariadenie súčasťou rádiového zariadenia alebo nie

1.

Piktogram má tento formát:

1.1.

Ak je nabíjacie zariadenie súčasťou rádiového zariadenia:

Image 1

1.2.

Ak žiadne nabíjacie zariadenie nie je súčasťou rádiového zariadenia:

Image 2

2.

Piktogram sa môže odlišovať vzhľadom (napr. pokiaľ ide o jeho farbu, výplň alebo bez nej, hrúbku čiar) za predpokladu, že zostane viditeľný a čitateľný. Ak sa piktogram zmenší alebo zväčší, musí sa zachovať pomer stanovený na náčrte v bode 1 tejto časti. Rozmer uvedený v bode 1 tejto časti musí byť väčší ako 7 mm alebo sa rovnať 7 mm bez ohľadu na variant.

Časť IV

Obsah a formát štítku

1.

Štítok má tento formát:

Image 3

2.

Písmená „XX“ sa nahradia číslom zodpovedajúcim minimálnemu výkonu, ktorý rádiové zariadenie potrebuje na nabíjanie, ktorým sa určuje minimálny výkon, ktorý nabíjacie zariadenie potrebuje dodávať na nabíjanie rádiového zariadenia. Písmená „YY“ sa nahradia číslom zodpovedajúcim maximálnemu výkonu, ktorý rádiové zariadenie potrebuje na dosiahnutie maximálnej rýchlosti nabíjania, ktorým sa určuje výkon, ktorý nabíjacie zariadenie potrebuje poskytovať na dosiahnutie aspoň tejto maximálnej rýchlosti nabíjania. Skratka „USB PD“ (USB Power Delivery) sa uvedie, ak rádiové zariadenie podporuje tento komunikačný protokol nabíjania. „USB PD“ je protokol, ktorý zabezpečuje najrýchlejší prívod prúdu z nabíjacieho zariadenia do rádiového zariadenia bez skrátenia životnosti batérie.

3.

Štítok sa môže odlišovať vzhľadom (napr. pokiaľ ide o jeho farbu, výplň alebo bez nej, hrúbku čiar) za predpokladu, že zostane viditeľný a čitateľný. Ak sa štítok zmenší alebo zväčší, musí sa zachovať pomer stanovený na náčrte v bode 1 tejto časti. Rozmer „a“ uvedený v bode 1 tejto časti musí byť väčší ako 7 mm alebo sa rovnať 7 mmm bez ohľadu na variant.