Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2018/234/04

Nová národná strana obehových euromincí

OJ C 234, 5.7.2018, p. 4–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

5.7.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 234/4


Nová národná strana obehových euromincí

(2018/C 234/04)

Image

Národná strana novej obehovej pamätnej mince v hodnote 2 EUR vydanej Portugalskom

Obehové euromince majú v celej eurozóne postavenie zákonného platidla. Komisia zverejňuje opis vzorov všetkých nových euromincí (1) s cieľom informovať každého, kto prichádza s mincami do kontaktu v rámci svojej pracovnej činnosti, ako aj širokú verejnosť. V súlade so závermi Rady z 10. februára 2009 (2) môžu členské štáty eurozóny a krajiny, ktoré s Európskou úniou uzavreli menovú dohodu ustanovujúcu vydávanie obehových euromincí, vydať do obehu pamätné euromince za určitých podmienok, predovšetkým musia mať len nominálnu hodnotu 2 EUR. Tieto mince majú rovnaké technické parametre ako ostatné mince v hodnote 2 EUR, na národnej strane je však vyobrazený pamätný motív, ktorý má veľkú symbolickú hodnotu z národného alebo európskeho hľadiska.

Vydávajúca krajina : Portugalsko

Motív : 250. výročie založenia botanickej záhrady Ajuda („Jardim Botânico da Ajuda“)

Vecný opis vzoru : Motív zobrazuje veľmi starú dracénu (druh stromu), ktorá sa nachádza v botanickej záhrade Ajuda a je zároveň jej symbolom. Botanická záhrada Ajuda slúži ako podporná technologická jednotka Agronomickej univerzity. Zohráva významnú úlohu v oblasti vzdelávacej a výskumnej infraštruktúry, avšak je sprístupnená aj verejnosti. Táto historicky prvá botanická záhrada v Portugalsku bola zriadená s cieľom chrániť, skúmať a zbierať čo najviac najrozličnejších druhov rastlín z celého sveta. V hornej časti vzoru je v polkruhu v smere zľava doprava uvedený nápis „250 ANOS JARDIM BOTÂNICO DA AJUDA“. V dolnej časti sa v polkruhu v smere zľava doprava nachádza nápis „PORTUGAL 2018“. Pod motívom stromov sú na ľavej strane uvedené iniciály umelca „J. FAZENDA“ a na pravej strane značka mincovne „INCM“.

Vo vonkajšom prstenci mince je vyobrazených dvanásť hviezd vlajky Európskej únie.

Odhadovaný náklad :

Dátum vydania : druhá polovica roka 2018


(1)  Pozri Ú. v. ES C 373, 28.12.2001, s. 1 o národných stranách všetkých mincí, ktoré boli vydané v roku 2002.

(2)  Pozri závery Rady pre hospodárske a finančné záležitosti z 10. februára 2009 a odporúčanie Komisie z 19. decembra 2008 o spoločných usmerneniach pre národné strany a vydávanie euromincí určených do obehu (Ú. v. EÚ L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top