Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2018/024/02

Nová národná strana obehových euromincí

OJ C 24, 24.1.2018, p. 2–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

24.1.2018   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 24/2


Nová národná strana obehových euromincí

(2018/C 24/02)

Image

Obehové euromince majú v celej eurozóne postavenie zákonného platidla. Komisia zverejňuje opis vzorov všetkých nových euromincí (1) s cieľom informovať každého, kto prichádza s mincami do kontaktu v rámci svojej pracovnej činnosti, ako aj širokú verejnosť. V súlade so závermi Rady z 10. februára 2009 (2) môžu členské štáty eurozóny a krajiny, ktoré s Európskou úniou uzavreli menovú dohodu ustanovujúcu vydávanie obehových euromincí, vydať do obehu pamätné euromince za určitých podmienok, predovšetkým musia mať len nominálnu hodnotu 2 EUR. Tieto mince majú rovnaké technické parametre ako ostatné mince v hodnote 2 EUR, na národnej strane je však vyobrazený pamätný motív, ktorý má veľkú symbolickú hodnotu z národného alebo európskeho hľadiska.

Vydávajúca krajina : Francúzsko

Motív : Bleuet de France (francúzska nevädza)

Vecný opis vzoru : Už 100 rokov je nevädza poľná vo Francúzsku kvetom pamiatky a solidarity. Jej symbolika sa zrodila spolu so snahou pomôcť vojakom zmrzačeným počas prvej svetovej vojny (1914 – 1918). Tento kvietok sa rýchlo stal symbolom celého francúzskeho národa, ktorý si takto ctil obetavosť svojich vojakov pri obrane vlastnej krajiny a jej ideálov.

Dnes je tzv. francúzska nevädza naďalej tradičnou ikonou morálnej a finančnej podpory pre vojnových veteránov a obete minulých aj v súčasnosti prebiehajúcich vojen, ako aj pre obete terorizmu.

Francúzska nevädza takisto uchováva odkaz pre najmladšiu generáciu symbolizujúc tradičné vzory a hodnoty, akými sú rešpekt, mier a tolerancia. Akt úctyvzdania tým, ktorí bojovali a ktorí dnes bojujú za našu slobodu.

Ústredným motívom vzoru je kvet nevädze. Obkolesuje ho nápis: „Le Bleuet de France, fleur de mémoire et de solidarité“ (Francúzska nevädza, kvet pamiatky a solidarity). V spodnej časti vzoru sú uvedené dátumy „1918 – 2018“, iniciály „RF“ a značka mincovne a minciara.

Vo vonkajšom prstenci mince je vyobrazených dvanásť hviezd vlajky Európskej únie.

Náklad : 15 miliónov mincí

Dátum vydania :


(1)  Pozri Ú. v. ES C 373, 28.12.2001, s. 1 o národných stranách všetkých mincí, ktoré boli vydané v roku 2002.

(2)  Pozri závery Rady pre hospodárske a finančné záležitosti z 10. februára 2009 a odporúčanie Komisie z 19. decembra 2008 o spoločných usmerneniach pre národné strany a vydávanie euromincí určených do obehu (Ú. v. EÚ L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top