Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2015/253/07

Nová národná strana obehových euromincí

OJ C 253, 1.8.2015, p. 8–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.8.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 253/8


Nová národná strana obehových euromincí

(2015/C 253/07)

Image

Obehové euromince majú v celej eurozóne štatút zákonného platidla. Komisia zverejňuje opis vzorov všetkých nových euromincí s cieľom informovať každého, kto prichádza s mincami do kontaktu v rámci svojej pracovnej činnosti, ako aj širokú verejnosť (1). V súlade so závermi Rady z 10. februára 2009 (2) môžu členské štáty eurozóny a krajiny, ktoré s Európskou úniou uzavreli menovú dohodu ustanovujúcu vydávanie obehových euromincí vydať do obehu pamätné euromince za určitých podmienok. Tieto mince môžu mať len 2-eurovú nominálnu hodnotu. Majú rovnaké technické parametre ako ostatné mince v hodnote 2 EUR, na národnej strane je však vyobrazený pamätný motív, ktorý má veľkú symbolickú hodnotu z národného alebo európskeho hľadiska.

Na oslavu tridsiateho výročia vlajky EÚ ministri financií eurozóny rozhodli, že členské štáty eurozóny by mali vydať pamätné mince v hodnote 2 EUR s použitím spoločného motívu na národnej strane. Víťazný návrh vybrali občania a obyvatelia eurozóny vo verejnom internetovom hlasovaní. Mali na výber päť návrhov, ktoré predtým vybrala odborná porota na základe súťaže návrhov európskych mincovní. Vybrali motív, ktorý vytvoril pán Georgios Stamatopoulos, profesionálny návrhár banky Bank of Greece.

Vydávajúca krajina : Fínsko

Motív : 30. výročie vlajky EÚ

Vecný opis vzoru : Vzor zobrazuje vlajku EÚ ako symbol, ktorý spája ľudí a kultúry s rovnakými víziami a ideálmi lepšej spoločnej budúcnosti. Dvanásť hviezd, ktoré sa menia na ľudské postavy, predstavujú zrodenie novej Európy. Vpravo hore je v polkruhu uvedený názov vydávajúcej krajiny „SUOMI FINLAND“ a roky „1985 – 2015“. Na pravej strane medzi vlajkou a rokmi je značka mincovne. Vpravo dolu sa nachádzajú iniciály umelca (Georgios Stamatopoulos).

Vo vonkajšom prstenci mince je vyobrazených dvanásť hviezd vlajky Európskej únie.

Náklad :

Dátum vydania : august 2015


(1)  Pozri Ú. v. ES C 373, 28.12.2001, s. 1, o národných stranách všetkých mincí, ktoré boli vydané v roku 2002.

(2)  Pozri závery Rady pre hospodárske a finančné záležitosti z 10. februára 2009 a odporúčanie Komisie z 19. decembra 2008 o spoločných usmerneniach pre národné strany a vydávanie euromincí určených do obehu (Ú. v. EÚ L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top