Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62013CN0645

Vec C-645/13: Návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Juzgado de Primera Instancia de Barcelona (Španielsko) 5. decembra 2013 — Cajas Rurales Unidas, Sociedad Cooperativa de Crédito/Evaristo Méndez Sena a i.

OJ C 71, 8.3.2014, p. 7–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

8.3.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 71/7


Návrh na začatie prejudiciálneho konania, ktorý podal Juzgado de Primera Instancia de Barcelona (Španielsko) 5. decembra 2013 — Cajas Rurales Unidas, Sociedad Cooperativa de Crédito/Evaristo Méndez Sena a i.

(Vec C-645/13)

2014/C 71/12

Jazyk konania: španielčina

Vnútroštátny súd, ktorý podal návrh na začatie prejudiciálneho konania

Juzgado de Primera Instancia de Barcelona

Účastníci konania pred vnútroštátnym súdom

Žalobkyňa: Cajas Rurales Unidas, Sociedad Cooperativa de Crédito

Žalovaní: Evaristo Méndez Sena, Edelmira Pérez Vicente, Daniel Méndez Senas, Victoriana Pérez Bicéntez

Prejudiciálne otázky

1.

Má sa toto ustanovenie vykladať tak, že za predpokladu, že právne predpisy členského štátu nestanovujú právo podať opravný prostriedok na vyšší súd v prípade, keď sa v rámci hypotekárneho exekučného konania zamietne návrh na neuplatnenie zmluvnej podmienky z dôvodu, že je nekalá, na jednej strane nie sú poskytnuté primerané a účinné prostriedky, ktoré by zabránili ďalšiemu uplatňovaniu nekalých podmienok v zmluvách uzatvorených so spotrebiteľmi zo strany predajcov alebo dodávateľov, a na druhej strane sa nerešpektuje právo požiadať príslušné súdy o rozhodnutie, či sú zmluvné podmienky navrhované pre všeobecné uplatňovanie nekalé, aby mohli uplatniť vhodné a účinné prostriedky na zabránenie ďalšieho uplatňovania takých podmienok?

2.

V prípade kladnej odpovede na predchádzajúcu otázku, môže vnútroštátny súd na dosiahnutie primeranej a účinnej ochrany spotrebiteľa pred nekalými podmienkami ex offo priznať spotrebiteľovi právo, aby vyšší súd preskúmal rozhodnutie prvostupňového súdu, ktorý zamietol návrh na neuplatnenie zmluvnej podmienky z dôvodu, že je údajne nekalá?


Top