Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2012/010/02

Nová národná strana obehových euromincí

OJ C 10, 12.1.2012, p. 2–2 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

12.1.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 10/2


Nová národná strana obehových euromincí

2012/C 10/02

Image

Národná strana novej obehovej pamätnej mince v hodnote 2 EUR vydanej Nemeckom

Obehové euromince majú v celej eurozóne štatút zákonného platidla. Komisia zverejňuje vzory všetkých nových euromincí s cieľom informovať každého, kto prichádza s mincami do kontaktu, a takisto aj širokú verejnosť (1). V súlade so závermi Rady z 10. februára 2009 (2) môžu členské štáty eurozóny a krajiny, ktoré so Spoločenstvom uzavreli menovú dohodu ustanovujúcu vydávanie obehových euromincí, vydať do obehu určité množstvo pamätných euromincí za určitých podmienok, predovšetkým že pôjde len o mince v nominálnej hodnote 2 EUR. Tieto mince majú rovnaké technické parametre ako ostatné mince v hodnote 2 EUR, na národnej strane však nesú pamätný vzor, ktorý má vysokú symbolickú hodnotu z národného alebo európskeho hľadiska.

Vydávajúci štát: Nemecko

Pamätná udalosť: Bavorsko zo série „Länder“ (spolkové krajiny)

Opis vzoru: Pamätnú mincu „Bavorsko“ navrhol Erich Ott a je na nej zobrazený najznámejší pohľad na zámok Neuschwanstein. Je to pohľad z východu, ktorý vidia návštevníci pri výstupe k zámku so strážnym domom pri bráne v popredí a vežami a vežičkami inšpirovanými stredovekou architektúrou. Umelec verne zachytil panoramatické pohorie za zámkom aj polohu zámku na brale nad romantickou roklinou Pöllatschlucht. Názov „BAYERN“ (Bavorsko) spája zobrazenie zámku Neuschwanstein s touto spolkovou krajinou. Značka príslušnej mincovne (A, D, F, G alebo J) sa nachádza v strednej časti napravo a iniciály umelca v strednej časti naľavo.

Po vonkajšom obvode mince je vyobrazených dvanásť hviezd vlajky Európskej únie. Medzi hviezdami v spodnej časti mince je uvedený rok „2012“ a v hornej časti označenie vydávajúceho štátu „D“.

Vydávané množstvo mincí: 30 miliónov

Dátum vydania: január 2012


(1)  Pozri Ú. v. ES C 373, 28.12.2001, s. 1, pokiaľ ide o národné strany všetkých mincí, ktoré boli vydané v roku 2002.

(2)  Pozri závery Rady pre hospodárske a finančné záležitosti z 10. februára 2009 a odporúčanie Komisie z 19. decembra 2008 o spoločných usmerneniach pre národné strany a vydávanie euromincí určených do obehu (Ú. v. EÚ L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top