Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2011/057/06

Nová národná strana obehových euromincí

OJ C 57, 23.2.2011, p. 28–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.2.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 57/28


Nová národná strana obehových euromincí

2011/C 57/06

Image

Národná strana novej obehovej pamätnej mince v hodnote 2 EUR vydanej Belgickom

Obehové euromince majú v celej eurozóne štatút zákonného platidla. Komisia zverejňuje vzory všetkých nových euromincí s cieľom informovať každého, kto prichádza s mincami do kontaktu, a rovnako aj širokú verejnosť (1). V súlade so závermi Rady z 10. februára 2009 (2) môžu členské štáty eurozóny a krajiny, ktoré so Spoločenstvom uzavreli menovú dohodu ustanovujúcu vydávanie obehových euromincí, vydať do obehu pamätní euromince za určitých podmienok, predovšetkým že pôjde len o mince v nominálnej hodnote 2 EUR. Tieto mince majú rovnaké technické parametre ako ostatné mince v hodnote 2 EUR, na národnej strane však nesú pamätný vzor, ktorý má vysokú symbolickú hodnotu z národného alebo európskeho hľadiska.

Vydávajúci štát: Belgicko

Pamätná udalosť: Storočnica Medzinárodného dňa žien

Vecný opis motívu: Na vnútornej strane mince sú zobrazené portréty prvej belgickej lekárky (Isala Van Diest) a prvej belgickej advokátky (Marie Popelin). Pod potrétmi je uvedený rok 2011. Po jeho pravej a ľavej strane sa nachádzajú mená týchto dvoch osobností a nad oboma menami sa nachádzajú symboly ich profesií. Nad portrétmi sa nachádza kód vydávajúceho štátu „BE“. Napravo od kódu sa nachádza značka správcu mincovne a naľavo od kódu sa nachádza značka mincovne.

Po vonkajšom obvode mince je rozmiestnených dvanásť hviezd európskej vlajky.

Vydávané množstvo: 5 miliónov mincí

Dátum vydania: marec 2011


(1)  Ďalšie národné strany obehových euromincí nájdete na: http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/cash/coins/index_en.htm

(2)  Pozri závery Rady pre hospodárske a finančné záležitosti z 10. februára 2009 a odporúčanie Komisie z 19. decembra 2008 o spoločných usmerneniach pre národné strany a vydávanie euromincí určených do obehu (Ú. v. EÚ L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top