Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2011/024/04

Nová národná strana obehových euromincí

OJ C 24, 26.1.2011, p. 5–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

26.1.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 24/5


Nová národná strana obehových euromincí

2011/C 24/04

Image

Národná strana novej obehovej pamätnej mince v hodnote 2 EUR vydanej Nemeckom

Obehové euromince majú v celej eurozóne štatút zákonného platidla. Komisia zverejňuje vzory všetkých nových euromincí s cieľom informovať každého, kto prichádza s mincami do kontaktu, a takisto aj širokú verejnosť (1). V súlade so závermi Rady z 10. februára 2009 (2) môžu členské štáty eurozóny a krajiny, ktoré so Spoločenstvom uzavreli menovú dohodu ustanovujúcu vydávanie obehových euromincí, vydať za určitých podmienok do obehu určité množstvo pamätných euromincí, konkrétne ak ide len o mince v nominálnej hodnote 2 EUR. Tieto mince majú rovnaké technické parametre ako ostatné mince v hodnote 2 EUR, na národnej strane však nesú pamätný vzor, ktorý má z národného alebo európskeho hľadiska vysokú symbolickú hodnotu.

Vydávajúci štát

:

Nemecko

Pamätná udalosť

:

Nordrhein-Westfalen

Vecný popis motívu

:

Motív znázorňuje kolínsky dóm v jeho celistvosti ako majstrovské dielo gotickej architektúry s dôrazom na krásu južného portálu. Názov NORDRHEIN-WESTFALEN tesne pod budovou spája zobrazenú budovu so štátom. Znak mincovne vyjadrený písmenami A, D, F, G alebo J sa uvádza vo vnútornej časti mince vpravo hore, iniciály umelca Heinza Hoyera sa nachádzajú vo vnútornej časti vpravo.

Po vonkajšom obvode mince je vyobrazených dvanásť hviezd vlajky Európskej únie. Medzi hviezdami v spodnej časti mince je uvedený rok „2011“ a v hornej časti symbol vydávajúceho štátu „D“.

Vydávané množstvo

:

30 miliónov mincí

Dátum vydania

:

január 2011


(1)  Ďalšie národné strany obehových euromincí nájdete na: http://ec.europa.eu/economy_finance/euro/cash/coins/index_en.htm

(2)  Pozri závery Rady pre hospodárske a finančné záležitosti z 10. februára 2009 a odporúčanie Komisie z 19. decembra 2008 o spoločných usmerneniach pre národné strany a vydávanie euromincí určených do obehu (Ú. v. EÚ L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top