Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1584

Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2023/1584 z 1. augusta 2023 o opatreniach na prevenciu usídlenia a rozšírenia škodcu Popillia japonica Newman a o opatreniach na jeho eradikáciu a zamedzenie jeho šírenia v určitých vymedzených oblastiach na území Únie

C/2023/5008

Ú. v. EÚ L 194, 2.8.2023, p. 17–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/1584/oj

2.8.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 194/17


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/1584

z 1. augusta 2023

o opatreniach na prevenciu usídlenia a rozšírenia škodcu Popillia japonica Newman a o opatreniach na jeho eradikáciu a zamedzenie jeho šírenia v určitých vymedzených oblastiach na území Únie

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2031 z 26. októbra 2016 o ochranných opatreniach proti škodcom rastlín, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 228/2013, (EÚ) č. 652/2014 a (EÚ) č. 1143/2014 a zrušujú smernice Rady 69/464/EHS, 74/647/EHS, 93/85/EHS, 98/57/ES, 2000/29/ES, 2006/91/ES a 2007/33/ES (1), a najmä na jeho článok 28 ods. 1 písm. d), e), f), g), h) a i), a článok 28 ods. 2,

keďže:

(1)

Vo vykonávacom nariadení Komisie (EÚ) 2019/2072 (2) sa v časti B prílohy II stanovuje zoznam karanténnych škodcov Únie, ktorých výskyt je známy na území Únie.

(2)

Popillia japonica Newman (ďalej aj „špecifikovaný škodca“) je škodca zahrnutý v uvedenom zozname, keďže jeho výskyt je známy na území Únie. Je to polyfágny škodca, ktorý má podľa hlásení vplyv na mnohé rôzne rastlinné druhy na území Únie.

(3)

Rastliny, ktoré sú uprednostňovanými hostiteľmi špecifikovaného škodcu (ďalej len „špecifikované rastliny“), by sa mali zapísať do zoznamu a mali by sa na ne vzťahovať určité opatrenia na eradikáciu, prípadne zamedzenie šírenia nákazy v zamorených zónach.

(4)

Špecifikovaný škodca je zahrnutý aj do zoznamu v prílohe k delegovanému nariadeniu Komisie (EÚ) 2019/1702 (3) ako prioritný škodca.

(5)

S cieľom zabezpečiť jeho včasnú detekciu a eradikáciu na území Únie by členské štáty mali každoročne vykonávať prieskumy, pri ktorých použijú metódy v súlade s najnovšími vedeckými a technickými informáciami. Pasce predstavujú dôležitú metódu odchytávania špecifikovaného škodcu na území Únie a mali by sa používať vo veľkej miere. Každoročné prieskumy by sa mali týkať aspoň tých rastlín, v prípade ktorých sa najčastejšie zistí, že sú napadnuté špecifikovaným škodcom (ďalej len „špecifikované rastliny“).

(6)

V súlade s nariadením (EÚ) 2016/2031 má každý členský štát vypracovať a priebežne aktualizovať pohotovostný plán pre každého prioritného škodcu. Na základe skúseností z predchádzajúcich ohnísk je potrebné prijať osobitné pravidlá na vykonávanie článku 25 nariadenia (EÚ) 2016/2031 s cieľom zabezpečiť, aby bol vo všetkých prípadoch, keď sa v Únii zistí prítomnosť špecifikovaného škodcu, k dispozícii komplexný pohotovostný plán.

(7)

V záujme eradikácie špecifikovaného škodcu a zabránenia jeho šíreniu na území Únie by členské štáty mali zriadiť vymedzené oblasti pozostávajúce zo zamorenej zóny a nárazníkovej zóny a uplatňovať v nich eradikačné opatrenia. Šírka nárazníkovej zóny by mala byť aspoň 5 km za hranicami zamorenej zóny, pričom sa musí prihliadať na kapacitu šírenia špecifikovaného škodcu.

(8)

V prípadoch izolovaných zistení prítomnosti špecifikovaného škodcu by sa však nemalo vyžadovať zriadenie vymedzenej oblasti, ak dôjde k okamžitej eradikácii špecifikovaného škodcu a ak existujú dôkazy o tom, že tieto rastliny boli napadnuté pred ich vstupom do oblasti, v ktorej bola zistená prítomnosť predmetného škodcu, alebo ak existujú dôkazy, že špecifikovaný škodca sa ešte nerozmnožil a neočakáva sa, že by v týchto prípadoch došlo k jeho usídleniu. Ide o najvhodnejší prístup za predpokladu, že sa vykonávajú prieskumy na potvrdenie neprítomnosti špecifikovaného škodcu.

(9)

V určitých oblastiach územia Únie eradikácia špecifikovaného škodcu už nie je možná. Dotknuté členské štáty by preto mali mať možnosť v týchto oblastiach uplatňovať namiesto eradikačných opatrení opatrenia na zamedzenie šírenia tohto škodcu. Týmito opatreniami by sa mal zabezpečiť svedomitý prístup k prieskumu a viac preventívnych opatrení, a to najmä pri vymedzovaní veľkosti zamorenej zóny a príslušnej nárazníkovej zóny. Nárazníková zóna vo vymedzených oblastiach, v ktorých sa má zamedziť šíreniu, by mala mať za hranicami zamorenej zóny šírku aspoň 15 km, teda viac ako nárazníková zóna vo vymedzených oblastiach určených na eradikáciu, aby sa zabránilo šíreniu špecifikovaného škodcu na zvyšok územia Únie.

(10)

Členské štáty by mali informovať Komisiu a ostatné členské štáty o každej vymedzenej oblasti na zamedzenie šírenia, ktorú plánujú zriadiť alebo upraviť, aby poskytli prehľad o šírení špecifikovaného škodcu na území Únie. Je to potrebné na účely revízie tohto nariadenia a aktualizácie zoznamu vymedzených oblastí na zamedzenie šírenia škodcu.

(11)

S cieľom zabezpečiť okamžité uplatňovanie eradikačných opatrení a zabrániť ďalšiemu šíreniu špecifikovaného škodcu na zvyšok územia Únie by sa prieskumy nárazníkových zón mali vykonávať každoročne v najvhodnejšom období roka a s dostatočnou intenzitou, pričom by sa mala zohľadniť možnosť príslušných orgánov ďalej monitorovať rastliny v zamorených zónach na zamedzenie šírenia.

(12)

Ustanovenia tohto nariadenia týkajúce sa pohotovostných plánov by sa mali uplatňovať od 1. augusta 2023, aby sa členským štátom poskytol dostatočný čas na prípravu obsahu týchto plánov.

(13)

Ustanovenia tohto nariadenia týkajúce sa vykonávania prieskumov vo vymedzených oblastiach na základe všeobecných usmernení Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín k štatisticky spoľahlivým prieskumom škodcov rastlín založeným na vyhodnotení rizika (4) by sa mali v prípade prieskumov vo vymedzených oblastiach uplatňovať od 1. januára 2025 a v prípade prieskumov na území Únie mimo vymedzených oblastí od 1. januára 2026, aby sa príslušným orgánom poskytol dostatočný čas na plánovanie a prípravu koncepcie takýchto prieskumov a na vyčlenenie dostatočných zdrojov na ne.

(14)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Predmet úpravy

V tomto nariadení sa stanovujú opatrenia na zabránenie usídleniu a šíreniu škodcu Popillia japonica Newman na území Únie, opatrenia na jeho eradikáciu, ak sa zistí jeho výskyt na uvedenom území, a opatrenia na zamedzenie jeho šírenia, ak už eradikácia nie je možná.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„špecifikovaný škodca“ je škodca Popillia japonica Newman;

2.

„hostiteľské rastliny“ sú všetky rastliny na výsadbu s rastovými médiami určenými na udržanie životaschopnosti rastlín, okrem rastlín v pletivových kultúrach a vodných rastlín;

3.

„špecifikované rastliny“ sú všetky rastliny na výsadbu s rastovými médiami určenými na udržanie životaschopnosti rastlín, okrem rastlín v pletivovej kultúre a vodných rastlín uvedených v prílohe I;

4.

„vymedzená oblasť na zamedzenie šírenia“ je oblasť uvedená v prílohe II, v ktorej nie je možné špecifikovaného škodcu eradikovať;

5.

„karta na prieskum škodcu“ je Karta na prieskum škodcu Popillia japonica (5) uverejnená Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (ďalej len „úrad“).

6.

„všeobecné usmernenia pre štatisticky spoľahlivé prieskumy založené na vyhodnotení rizika“ je publikácia s názvom Všeobecné usmernenia pre štatisticky spoľahlivé prieskumy škodcov rastlín založené na vyhodnotení rizika úradu.

Článok 3

Prieskumy na území Únie mimo vymedzených oblastí

1.   Príslušné orgány vykonávajú každoročné prieskumy založené na vyhodnotení rizika zamerané na výskyt špecifikovaného škodcu mimo vymedzených oblastí v oblastiach na území Únie, v ktorých nie je známy výskyt špecifikovaného škodcu, ale je možné jeho usídlenie, a to s ohľadom na informácie uvedené v karte na prieskum škodcov.

2.   Koncepcia prieskumu a schéma odberu vzoriek v rámci prieskumu musia byť v súlade so všeobecnými usmerneniami pre štatisticky spoľahlivé prieskumy založené na vyhodnotení rizika, aby sa v rámci príslušného členského štátu zistila nízka úroveň výskytu špecifikovaného škodcu s dostatočnou úrovňou spoľahlivosti.

3.   Prieskumy sa vykonávajú:

a)

na základe úrovne rastlinolekárskeho rizika;

b)

v rizikových oblastiach otvorených polí, sadov/vinohradov, škôlok, verejných lokalít, trávnatých plôch, ako sú športové ihriská a golfové ihriská, v okolí letísk, prístavov a železničných staníc, ako aj v skleníkoch a záhradných centrách, a najmä v oblastiach v blízkosti osí dopravných sietí spájajúcich oblasti, v ktorých je známy výskyt škodcu;

c)

v obdobiach roka, ktoré sú vhodné z hľadiska možnosti zistiť prítomnosť špecifikovaného škodcu, s prihliadnutím na biológiu škodcu a výskyt špecifikovaných rastlín.

4.   Súčasťou prieskumov je:

a)

odchyt do pascí, pri ktorom sa používajú návnady na prilákanie špecifikovaného škodcu, a

b)

v prípade potreby vizuálne prehliadky špecifikovaných rastlín.

Článok 4

Pohotovostné plány

1.   Členské štáty stanovia okrem prvkov uvedených v článku 25 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/2031 vo svojich pohotovostných plánoch:

a)

opatrenia na eradikáciu špecifikovaného škodcu, ako sa stanovuje v článku 9;

b)

osobitné požiadavky týkajúce sa uvádzania hostiteľských rastlín na územie Únie a ich premiestňovania v rámci neho, ako sa stanovuje v prílohách VII a VIII k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) 2019/2072;

c)

postupy na identifikáciu súkromných majetkov vlastníkov, ak sa v prípade zistenia prítomnosti špecifikovaného škodcu budú musieť uplatňovať opatrenia.

2.   Členské štáty v prípade potreby aktualizujú svoje pohotovostné plány do 31. decembra každého roka.

Článok 5

Zriadenie vymedzených oblastí

1.   Ak sa úradne potvrdí výskyt špecifikovaného škodcu, dotknutý členský štát bezodkladne zriadi vymedzenú oblasť na účely eradikácie špecifikovaného škodcu.

2.   Po úradnom potvrdení výskytu špecifikovaného škodcu a zriadení vymedzenej oblasti uvedenej v odseku 1 príslušné orgány bezodkladne zistia úroveň zamorenia na základe primeraných vizuálnych prehliadok a rozhodnú o použití pascí s návnadami na prilákanie špecifikovaného škodcu.

3.   Ak sa na základe výsledkov prieskumov uvedených v článku 7 alebo výsledkov vyšetrovaní uvedených v odseku 2 dospeje k záveru, že úroveň zamorenia špecifikovaným škodcom je taká, že jeho eradikácia nie je možná, príslušné orgány bezodkladne oznámia Komisii podrobnosti o novej vymedzenej oblasti na zamedzenie šírenia, ktorú plánujú zriadiť alebo upraviť, aby sa takáto oblasť zahrnula do zoznamu vymedzených oblastí na zamedzenie šírenia v prílohe II.

4.   Vymedzená oblasť pozostáva:

a)

zo zamorenej zóny vrátane oblasti, v ktorej bol úradne potvrdený výskyt špecifikovaného škodcu, obklopenej pásmom aspoň s takouto šírkou:

i)

1 km v prípade vymedzenej oblasti na eradikáciu špecifikovaného škodcu;

ii)

3 km v prípade vymedzenej oblasti na zamedzenie šírenia špecifikovaného škodcu; a

b)

z nárazníkovej zóny so šírkou aspoň:

i)

5 km, ktoré siahajú za hranice zamorenej zóny, v prípade vymedzenej oblasti na eradikáciu špecifikovaného škodcu;

ii)

15 km, ktoré siahajú za hranice zamorenej zóny, v prípade vymedzenej oblasti na zamedzenie šírenia špecifikovaného škodcu.

5.   Pri stanovovaní vymedzenej oblasti sa musia zohľadniť vedecké princípy, biológia špecifikovaného škodcu, úroveň napadnutia, špecifická distribúcia hostiteľských rastlín v príslušnej oblasti a dôkazy o usídlení špecifikovaného škodcu.

6.   Ak sa potvrdí výskyt špecifikovaného škodcu mimo zamorenej zóny, prijmú sa eradikačné opatrenia v súlade s článkom 9 a zodpovedajúcim spôsobom sa preskúma a upraví vymedzenie zamorenej zóny a nárazníkovej zóny.

Ak bol výskyt špecifikovaného škodcu v nárazníkovej zóne vymedzenej oblasti na zamedzenie šírenia úradne potvrdený, uplatňujú sa články 17 a 18 nariadenia (EÚ) 2016/2031 dovtedy, kým príslušné orgány nevyhodnotia úroveň tohto zamorenia. V prípade, že sa eradikácia považuje za nemožnú, uplatňuje sa odsek 3 tohto článku.

7.   Vo vymedzených oblastiach musia príslušné orgány zvýšiť informovanosť verejnosti o hrozbe, ktorú špecifikovaný škodca predstavuje, a o opatreniach prijatých na zabránenie jeho ďalšiemu šíreniu mimo týchto oblastí.

Zabezpečia, aby široká verejnosť a profesionálni prevádzkovatelia boli informovaní o stanovení vymedzených oblastí.

Článok 6

Výnimky z povinnosti zriadiť vymedzené oblasti

1.   Odchylne od článku 5 ods. 1 sa príslušné orgány môžu rozhodnúť nezriadiť vymedzenú oblasť, ak sú splnené tieto podmienky:

a)

existujú dôkazy o tom, že špecifikovaný škodca sa nerozmnožil; a

b)

existujú dôkazy o tom, že:

i)

špecifikovaný škodca bol zavlečený do oblasti s rastlinami, na ktorých bola zistená jeho prítomnosť, a uvedené rastliny boli napadnuté pred ich vstupom do príslušnej oblasti; alebo

ii)

ide o izolované zistenie, pri ktorom sa neočakáva, že povedie k usídleniu škodcu.

2.   Ak príslušný orgán uplatňuje výnimku stanovenú v odseku 1, musí:

a)

prijať opatrenia na zabezpečenie urýchlenej eradikácie špecifikovaného škodcu a na vylúčenie možnosti jeho šírenia;

b)

bezodkladne zvýšiť počet pascí a frekvenciu kontrol pascí v danej oblasti;

c)

okamžite zintenzívniť vizuálne kontroly výskytu dospelých jedincov špecifikovaného škodcu a vo vhodných obdobiach kontrolovať trávny porast a pôdu, pokiaľ ide o výskyt lariev špecifikovaného škodcu;

d)

aspoň počas aspoň jedného životného cyklu špecifikovaného škodcu plus jeden ďalší rok vykonávať prieskum oblasti širokej najmenej 1 km okolo napadnutých rastlín alebo miesta, kde sa zistila prítomnosť špecifikovaného škodcu, a to pravidelne a intenzívne počas obdobia letovej aktivity;

e)

pokiaľ je to možné, vysledovať pôvod napadnutia a preskúmať cesty spojené so zistením prítomnosti špecifikovaného škodcu;

f)

zvyšovať informovanosť verejnosti o hrozbe, ktorú špecifikovaný škodca predstavuje, a

g)

prijať všetky ostatné opatrenia, ktoré môžu pomôcť eradikovať špecifikovaného škodcu v súlade s eradikačnými opatreniami opísanými v článku 9.

Článok 7

Každoročné prieskumy vo vymedzených oblastiach

1.   Príslušné orgány vykonávajú vo vymedzených oblastiach každoročne prieskumy, ako sa uvádza v článku 19 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/2031, s cieľom zistiť výskyt špecifikovaného škodcu, pričom zohľadňujú informácie uvedené v karte na prieskum škodcov.

2.   Koncepcia prieskumov musí byť v súlade s usmerneniami pre štatisticky spoľahlivé prieskumy založené na vyhodnotení rizika a koncepcia prieskumov, ako aj schéma odberu vzoriek, ktoré sa používajú na detekčné prieskumy, musia zaručiť detekciu výskytu špecifikovaného škodcu na úrovni 1 % aspoň s 95 % spoľahlivosťou.

3.   Každoročné prieskumy sa vykonávajú:

a)

v zamorených zónach v prípade vymedzených oblastí na eradikáciu;

b)

v nárazníkových zónach vo vymedzených oblastiach na eradikáciu a v nárazníkových zónach vo vymedzených oblastiach na zamedzenie šírenia;

c)

na otvorených poliach, v sadoch/vo vinohradoch, v lesoch, škôlkach, v súkromných záhradách, vo verejných lokalitách, v oblastiach trávnatých plôch, ako sú športové ihriská a golfové ihriská, v okolí letísk, prístavov a železničných staníc, ako aj v skleníkoch a záhradných centrách, a najmä v oblastiach v blízkosti osí dopravných sietí spájajúcich oblasti, v ktorých nie je známy výskyt škodcu, a

d)

v obdobiach roka, ktoré sú vhodné z hľadiska možnosti zistiť prítomnosť špecifikovaného škodcu, s prihliadnutím na biológiu špecifikovaného škodcu a prítomnosť špecifikovaných rastlín.

4.   Súčasťou každoročných prieskumov je/sú:

a)

odchyt do pascí, pri ktorom sa používajú návnady na prilákanie špecifikovaného škodcu, v prípade prieskumov vykonaných v zamorených zónach vo vymedzených oblastiach na eradikáciu;

b)

vizuálne prehliadky špecifikovaných rastlín;

c)

odber vzoriek z pôdy a ich testovanie na účely zistenia prítomnosti lariev špecifikovaného škodcu.

Článok 8

Zrušenie vymedzenia

Vymedzenie sa môže zrušiť, ak sa na základe prieskumov uvedených v článku 7 vo vymedzenej oblasti nezistila prítomnosť špecifikovaného škodcu aspoň počas troch po sebe nasledujúcich rokov.

Článok 9

Eradikačné opatrenia

1.   Príslušné orgány zabezpečia, aby sa v zamorených zónach na účely eradikácie špecifikovaného škodcu prijali tieto opatrenia:

a)

proti dospelým jedincom špecifikovaného škodcu aspoň kombinácia dvoch z týchto opatrení:

i)

systém masového odchytu do pascí s návnadami, ktorým sa zabezpečí zničenie špecifikovaného škodcu vhodnými metódami;

ii)

stratégia prilákania a zabitia;

iii)

manuálny odchyt špecifikovaného škodcu, ktorým sa zabezpečí zničenie špecifikovaného škodcu vhodnými metódami;

iv)

chemické ošetrenie rastlín;

v)

biologická kontrola (ako napr. entomopatogénne huby alebo iná účinná biologická kontrola);

vi)

akékoľvek iné opatrenie, ktoré sa vedecky preukázalo ako účinné;

b)

proti larvám špecifikovaného škodcu aspoň kombinácia dvoch z týchto opatrení:

i)

vhodné ošetrenia pôdy, v ktorej sa vyskytujú larvy špecifikovaného škodcu;

ii)

biologická kontrola (ako napríklad entomopatogénne huby alebo entomopatogénne nematódy alebo iná účinná biologická kontrola);

iii)

zákaz zavlažovania trávnych porastov počas objavenia sa dospelých jedincov špecifikovaného škodcu z pôdy a počas ich obdobia letovej aktivity;

iv)

aplikácia mechanického mletia na zničenie lariev v pôde vo vhodných obdobiach roka;

v)

lokálne ničenie silne zamorených trávnych porastov;

c)

počas obdobia letovej aktivity špecifikovaného škodcu:

i)

osobitné opatrenia na letiskách, v prístavoch a na železničných staniciach na zabezpečenie toho, aby bol špecifikovaný škodca držaný mimo lietadiel, lodí a vlakov, a to na základe osobitných postupov riadenia rizík, ktoré boli písomne oznámené Komisii a ostatným členským štátom; a

ii)

zákaz premiestňovania neošetrených rastlinných zvyškov mimo zamorenej zóny, pokiaľ nie sú prepravované v uzavretých vozidlách a skladované a kompostované vo vnútornom zariadení mimo zamorenej oblasti;

d)

zákaz premiestňovania hornej vrstvy pôdy a použitých rastových médií mimo zamorenej zóny, pokiaľ nebol dosiahnutý tento stav:

i)

boli predmetom primeraných opatrení na elimináciu špecifikovaného škodcu alebo zabránenie napadnutiu špecifikovaných rastlín; alebo

ii)

budú zakopané hlboko na skládkach pod dohľadom príslušných orgánov a budú sa prepravovať v uzavretých vozidlách, ktoré zabezpečia, aby sa špecifikovaný škodca nemohol šíriť.

2.   V nárazníkových zónach príslušné orgány zabezpečia, aby sa horná vrstva pôdy, použité rastové médiá a neošetrené rastlinné zvyšky premiestňovali mimo nárazníkovej zóny len vtedy, ak v nich nebola zistená prítomnosť špecifikovaného škodcu.

Článok 10

Opatrenia na zamedzenie šírenia škodcu

1.   V zamorených zónach príslušné orgány zabezpečia prijatie týchto opatrení na zamedzenie šírenia špecifikovaného škodcu:

a)

opatrenia na kontrolu výskytu špecifikovaného škodcu a zabránenie jeho ďalšiemu šíreniu prostredníctvom integrovaného prístupu vrátane jedného alebo viacerých z týchto opatrení:

i)

systém masového odchytu do pascí s návnadami alebo manuálny odchyt, ktorými sa zabezpečí zničenie odchyteného škodcu vhodnými metódami, alebo stratégia prilákania a zabitia;

ii)

biologická kontrola, napríklad entomopatogénnymi hubami alebo entomopatogénnymi nematódami;

iii)

chemické ošetrenie rastlín a/alebo vhodné ošetrenie pôdy;

iv)

aplikácia mechanického mletia na zničenie lariev v pôde vo vhodných obdobiach roka;

v)

mechanické zničenie vegetácie na ohrozených miestach;

b)

počas obdobia letovej aktivity špecifikovaného škodcu:

i)

osobitné opatrenia na letiskách, v prístavoch a na železničných staniciach na zabezpečenie toho, aby bol špecifikovaný škodca držaný mimo lietadiel, lodí a vlakov, a to na základe osobitných postupov riadenia rizík, ktoré boli písomne oznámené Komisii a ostatným členským štátom; a

ii)

zákaz premiestňovania neošetrených rastlinných zvyškov mimo zamorenej zóny, pokiaľ nie sú prepravované v uzavretých vozidlách a skladované a kompostované vo vnútornom zariadení mimo zamorenej oblasti;

c)

zákaz premiestňovania hornej vrstvy pôdy a použitého rastového média mimo zamorenej zóny, pokiaľ nebol dosiahnutý tento stav:

i)

boli predmetom primeraných opatrení na elimináciu špecifikovaného škodcu alebo zabránenie napadnutiu špecifikovaných rastlín; alebo

ii)

budú zakopané hlboko na skládkach pod dohľadom príslušných orgánov a budú sa prepravovať v uzavretých vozidlách, ktoré zabezpečia, aby sa špecifikovaný škodca nemohol šíriť.

2.   V nárazníkových zónach príslušné orgány zabezpečia, aby sa horná vrstva pôdy, použité rastové médiá a neošetrené rastlinné zvyšky premiestňovali mimo nárazníkovej zóny len vtedy, ak nebol zistený výskyt špecifikovaného škodcu.

Článok 11

Podávanie správ

Členské štáty predkladajú do 30. apríla každého roka Komisii a ostatným členským štátom:

a)

správu o opatreniach prijatých počas predchádzajúceho kalendárneho roka podľa tohto nariadenia a o výsledkoch opatrení stanovených v článkoch 5 až 10;

b)

výsledky prieskumov vykonaných podľa článku 3 mimo vymedzených oblastí počas predchádzajúceho kalendárneho roka s použitím vzorov uvedených v prílohe I k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) 2020/1231 (6);

c)

výsledky prieskumov vykonaných podľa článku 7 vo vymedzených oblastiach počas predchádzajúceho kalendárneho roka s použitím jedného zo vzorov uvedených v prílohe III.

Článok 12

Nadobudnutie účinnosti a dátum uplatňovania

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 3 ods. 2 sa uplatňuje od 1. januára 2026.

Článok 4 sa uplatňuje od 1. augusta 2023.

Článok 7 ods. 2 sa uplatňuje od 1. januára 2025.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 1. augusta 2023

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)   Ú. v. EÚ L 317, 23.11.2016, s. 4.

(2)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2019/2072 z 28. novembra 2019, ktorým sa stanovujú jednotné podmienky vykonávania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2031, pokiaľ ide o ochranné opatrenia proti škodcom rastlín, a ktorým sa zrušuje nariadenie Komisie (ES) č. 690/2008 a ktorým sa mení vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2018/2019 (Ú. v. EÚ L 319, 10.12.2019, s. 1).

(3)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2019/1702 z 1. augusta 2019, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2031 zostavením zoznamu prioritných škodcov (Ú. v. EÚ L 260, 11.10.2019, s. 8).

(4)  EFSA, General guidelines for statistically sound and risk-based surveys of plant pests (EFSA, Všeobecné usmernenia k štatisticky spoľahlivým prieskumom škodcov rastlín založeným na vyhodnotení rizika), 8. septembra 2020 doi:10.2903/sp.efsa.2020.EN-1919.

(5)  EFSA (Európsky úrad pre bezpečnosť potravín), 2019 Pest survey card on Popillia japonica (Karta na prieskum škodcu Popillia japonica). Podporná publikácia EFSA 2019:EN-1568. 22pp. doi:10.2903/sp.efsa.2019.EN-1568.

(6)  Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1231 z 27. augusta 2020 o formáte a pokynoch na vyplnenie výročných správ o výsledkoch prieskumov a o formáte viacročných programov prieskumov a praktických mechanizmoch uvedených v článkoch 22 a 23 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/2031 (Ú. v. EÚ L 280, 28.8.2020, s. 1).


PRÍLOHA I

ZOZNAM ŠPECIFIKOVANÝCH RASTLÍN

Acer L.

Actinidia Lindley

Aesculus L.

Alcea L.

Alnus Mill.

Althaea L.

Ampelopsis A. Rich. ex Michx.

Aronia Medikus

Artemisia L.

Asparagus Tourn. ex L.

Berchemia Neck. ex DC.

Betula L.

Carpinus L.

Castanea Mill.

Clethra L.

Convolvulus L.

Corylus L.

Crategus L.

Cyperaceae Juss.

Dioscorea L.

Fallopia Lour.

Filipendula Mill.

Fragaria L.

Glycine Willd.

Hibiscus L.

Humulus L.

Hypericum Tourn. ex L.

Juglans L.

Kerria D.C.

Lagerstroemia L.

Lythrum L.

Malus Mill.

Malva Tourn. ex L.

Medicago L.

Melia L.

Morus L.

Oenothera L.

Parthenocissus Planch.

Persicaria (L.) Mill.

Phaseolus L.

Platanus L.

Poaceae Barnhart

Populus L.

Prunus L.

Pteridium Gled. ex Scop.

Pyrus L.

Quercus L.

Reynoutria Houtt.

Rheum L.

Ribes L.

Robinia L.

Rosa L.

Rubus L.

Rumex L.

Salix L.

Sassafras L. ex Nees

Smilax L.

Solanum L.

Sorbus L.

Tilia L.

Toxicodendron Mill.

Trifolium Tourn. ex L.

Ulmus L.

Urtica L.

Vaccinium L.

Vitis L.

Wisteria Nutt.

Zelkova Spach


PRÍLOHA II

ZOZNAM VYMEDZENÝCH OBLASTÍ URČENÝCH NA ZAMEDZENIE ŠÍRENIA ŠKODCU PODĽA ČLÁNKU 2 ODS. 4

1.   Taliansko

Číslo/názov vymedzenej oblasti

Zóna vymedzenej oblasti

Región

Obce alebo iné administratívne/geografické vymedzenia

1.

Zamorená zóna

Lombardsko

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Bergamo

Ambivere, Arzago d’Adda, Bottanuco, Brembate, Brembate di Sopra, Brignano Gera d’Adda, Calusco d’Adda, Calvenzano, Canonica d’Adda, Capriate San Gervasio, Caprino Bergamasco, Caravaggio, Carvico, Casirate d’Adda, Castel Rozzone, Chignolo d’Isola, Cisano Bergamasco, Curno, Fara Gera d’Adda, Filago, Madone, Mapello, Medolago, Misano di Gera d’Adda, Mozzo, Ponte San Pietro, Pontida, Pontirolo Nuovo, Solza, Sotto il Monte Giovanni XXIII, Suisio, Terno d’Isola, Torre de‘ Busi, Treviglio, Valbrembo, Villa d’Adda.

Provincia di Como

Albavilla, Albese con Cassano, Albiolo, Alserio, Alta Valle Intelvi, Alzate Brianza, Anzano del Parco, Appiano Gentile, Arosio, Asso, Beregazzo con Figliaro, Binago, Bizzarone, Blevio, Bregnano, Brenna, Brunate, Bulgarograsso, Cabiate, Cadorago, Campione d’Italia, Cantù, Canzo, Capiago Intimiano, Carate Urio, Carbonate, Carimate, Carugo, Caslino d’Erba, Casnate con Bernate, Cassina Rizzardi, Castelmarte, Castelnuovo Bozzente, Cermenate, Cernobbio, Cirimido, Colverde, Como, Cucciago, Erba, Eupilio, Faggeto Lario, Faloppio, Fenegrò, Figino Serenza, Fino Mornasco, Grandate, Guanzate, Inverigo, Laglio, Lambrugo, Lezzeno, Limido Comasco, Lipomo, Locate Varesino, Lomazzo, Longone al Segrino, Luisago, Lurago d’Erba, Lurago Marinone, Lurate Caccivio, Mariano Comense, Maslianico, Merone, Moltrasio, Monguzzo, Montano Lucino, Montorfano, Mozzate, Nesso, Novedrate, Olgiate Comasco, Oltrona di San Mamette, Orsenigo, Pognana Lario, Ponte Lambro, Proserpio, Pusiano, Rezzago, Rodero, Ronago, Rovellasca, Rovello Porro, San Fermo della Battaglia, Senna Comasco, Solbiate con Cagno, Tavernerio, Torno, Turate, Uggiate-Trevano, Valbrona, Valmorea, Veleso, Veniano, Vertemate con Minoprio, Villa Guardia.

Provincia di Cremona

Agnadello, Bagnolo Cremasco, Capralba, Casaletto Ceredano, Chieve, Dovera, Monte Cremasco, Palazzo Pignano, Pandino, Pieranica, Quintano, Rivolta d’Adda, Sergnano, Spino d’Adda, Torlino Vimercati, Trescore Cremasco, Vaiano Cremasco, Vailate.

Provincia di Lecco

Annone di Brianza, Barzago, Barzanò, Bosisio Parini, Brivio, Bulciago, Calco, Casatenovo, Cassago Brianza, Castello di Brianza, Cernusco Lombardone, Cesana Brianza, Civate, Colle Brianza, Costa Masnaga, Cremella, Dolzago, Ello, Garbagnate Monastero, Imbersago, La Valletta Brianza, Lomagna, Merate, Missaglia, Molteno, Monte Marenzo, Montevecchia, Monticello Brianza, Nibionno, Oggiono, Olgiate Molgora, Osnago, Paderno d’Adda, Robbiate, Rogeno, Santa Maria Hoè, Sirone, Sirtori, Suello, Valmadrera, Verderio, Viganò.

Provincia di Lodi

Abbadia Cerreto, Boffalora d’Adda, Borghetto Lodigiano, Borgo San Giovanni, Brembio, Casaletto Lodigiano, Casalmaiocco, Caselle Lurani, Castiraga Vidardo, Cavenago d’Adda, Cervignano d’Adda, Comazzo, Cornegliano Laudense, Corte Palasio, Crespiatica, Galgagnano, Graffignana, Livraga, Lodi, Lodi Vecchio, Mairago, Marudo, Massalengo, Merlino, Montanaso Lombardo, Mulazzano, Ossago Lodigiano, Pieve Fissiraga, Salerano sul Lambro, San Martino in Strada, Sant’Angelo Lodigiano, Secugnago, Sordio, Tavazzano con Villavesco, Turano Lodigiano, Valera Fratta, Villanova del Sillaro, Zelo Buon Persico.

Città metropolitana di Milano

Abbiategrasso, Albairate, Arconate, Arese, Arluno, Assago, Baranzate, Bareggio, Basiano, Basiglio, Bellinzago Lombardo, Bernate Ticino, Besate, Binasco, Boffalora sopra Ticino, Bollate, Bresso, Bubbiano, Buccinasco, Buscate, Bussero, Busto Garolfo, Calvignasco, Cambiago, Canegrate, Carpiano, Carugate, Casarile, Casorezzo, Cassano d’Adda, Cassina de‘ Pecchi, Cassinetta di Lugagnano, Castano Primo, Cernusco sul Naviglio, Cerro al Lambro, Cerro Maggiore, Cesano Boscone, Cesate, Cinisello Balsamo, Cisliano, Cologno Monzese, Colturano, Corbetta, Cormano, Cornaredo, Corsico, Cuggiono, Cusago, Cusano Milanino, Dairago, Dresano, Gaggiano, Garbagnate Milanese, Gessate, Gorgonzola, Grezzago, Gudo Visconti, Inveruno, Inzago, Lacchiarella, Lainate, Legnano, Liscate, Locate di Triulzi, Magenta, Magnago, Marcallo con Casone, Masate, Mediglia, Melegnano, Melzo, Mesero, Milano, Morimondo, Motta Visconti, Nerviano, Nosate, Novate Milanese, Noviglio, Opera, Ossona, Ozzero, Paderno Dugnano, Pantigliate, Parabiago, Paullo, Pero, Peschiera Borromeo, Pessano con Bornago, Pieve Emanuele, Pioltello, Pogliano Milanese, Pozzo d’Adda, Pozzuolo Martesana, Pregnana Milanese, Rescaldina, Rho, Robecchetto con Induno, Robecco sul Naviglio, Rodano, Rosate, Rozzano, San Colombano al Lambro, San Donato Milanese, San Giorgio su Legnano, San Giuliano Milanese, San Vittore Olona, San Zenone al Lambro, Santo Stefano Ticino, Sedriano, Segrate, Senago, Sesto San Giovanni, Settala, Settimo Milanese, Solaro, Trezzano Rosa, Trezzano sul Naviglio, Trezzo sull’Adda, Tribiano, Truccazzano, Turbigo, Vanzaghello, Vanzago, Vaprio d’Adda, Vermezzo con Zelo, Vernate, Vignate, Villa Cortese, Vimodrone, Vittuone, Vizzolo Predabissi, Zibido San Giacomo.

Provincia di Monza e della Brianza

Agrate Brianza, Aicurzio, Albiate, Arcore, Barlassina, Bellusco, Bernareggio, Besana in Brianza, Biassono, Bovisio-Masciago, Briosco, Brugherio, Burago di Molgora, Busnago, Camparada, Caponago, Carate Brianza, Carnate, Cavenago di Brianza, Ceriano Laghetto, Cesano Maderno, Cogliate, Concorezzo, Cornate d’Adda, Correzzana, Desio, Giussano, Lazzate, Lentate sul Seveso, Lesmo, Limbiate, Lissone, Macherio, Meda, Mezzago, Misinto, Monza, Muggiò, Nova Milanese, Ornago, Renate, Roncello, Ronco Briantino, Seregno, Seveso, Sovico, Sulbiate, Triuggio, Usmate Velate, Varedo, Vedano al Lambro, Veduggio con Colzano, Verano Brianza, Villasanta, Vimercate.

Provincia di Pavia

Alagna, Albaredo Arnaboldi, Albonese, Albuzzano, Arena Po, Badia Pavese, Bagnaria, Barbianello, Bascapè, Bastida Pancarana, Battuda, Belgioioso, Bereguardo, Borgarello, Borgo Priolo, Borgo San Siro, Borgoratto Mormorolo, Bornasco, Bosnasco, Breme, Bressana Bottarone, Broni, Calvignano, Campospinoso, Candia Lomellina, Canneto Pavese, Carbonara al Ticino, Casanova Lonati, Casatisma, Casei Gerola, Casorate Primo, Cassolnovo, Castana, Casteggio, Castelletto di Branduzzo, Castello d’Agogna, Castelnovetto, Cava Manara, Cecima, Ceranova, Ceretto Lomellina, Cergnago, Certosa di Pavia, Cervesina, Chignolo Po, Cigognola, Cilavegna, Codevilla, Colli Verdi, Confienza, Copiano, Corana, Cornale e Bastida, Corteolona e Genzone, Corvino San Quirico, Costa de‘ Nobili, Cozzo, Cura Carpignano, Dorno, Ferrera Erbognone, Filighera, Fortunago, Frascarolo, Galliavola, Gambarana, Gambolò, Garlasco, Gerenzago, Giussago, Godiasco Salice Terme, Golferenzo, Gravellona Lomellina, Gropello Cairoli, Inverno e Monteleone, Landriano, Langosco, Lardirago, Linarolo, Lirio, Lomello, Lungavilla, Magherno, Marcignago, Marzano, Mede, Mezzana Bigli, Mezzana Rabattone, Mezzanino, Miradolo Terme, Montalto Pavese, Montebello della Battaglia, Montecalvo Versiggia, Montescano, Montesegale, Montù Beccaria, Mornico Losana, Mortara, Nicorvo, Olevano di Lomellina, Oliva Gessi, Ottobiano, Palestro, Pancarana, Parona, Pavia, Pietra de‘ Giorgi, Pieve Albignola, Pieve del Cairo, Pieve Porto Morone, Pinarolo Po, Pizzale, Ponte Nizza, Portalbera, Rea, Redavalle, Retorbido, Rivanazzano Terme, Robbio, Robecco Pavese, Rocca de‘ Giorgi, Rocca Susella, Rognano, Roncaro, Rosasco, Rovescala, San Cipriano Po, San Damiano al Colle, San Genesio ed Uniti, San Giorgio di Lomellina, San Martino Siccomario, San Zenone al Po, Sannazzaro de‘ Burgondi, Sant’Alessio con Vialone, Sant’Angelo Lomellina, Santa Cristina e Bissone, Santa Giuletta, Santa Maria della Versa, Sartirana Lomellina, Scaldasole, Semiana, Silvano Pietra, Siziano, Sommo, Spessa, Stradella, Suardi, Torrazza Coste, Torre Beretti e Castellaro, Torre d’Arese, Torre d’Isola, Torre de‘ Negri, Torrevecchia Pia, Torricella Verzate, Travacò Siccomario, Trivolzio, Tromello, Trovo, Val di Nizza, Valeggio, Valle Lomellina, Valle Salimbene, Varzi, Velezzo Lomellina, Vellezzo Bellini, Verretto, Verrua Po, Vidigulfo, Vigevano, Villa Biscossi, Villanova d’Ardenghi, Villanterio, Vistarino, Voghera, Volpara, Zavattarello, Zeccone, Zeme, Zenevredo, Zerbo, Zerbolò, Zinasco.

Provincia di Varese

Agra, Albizzate, Angera, Arcisate, Arsago Seprio, Azzate, Azzio, Barasso, Bardello, Bedero Valcuvia, Besano, Besnate, Besozzo, Biandronno, Bisuschio, Bodio Lomnago, Brebbia, Bregano, Brenta, Brezzo di Bedero, Brinzio, Brissago-Valtravaglia, Brunello, Brusimpiano, Buguggiate, Busto Arsizio, Cadegliano-Viconago, Cadrezzate con Osmate, Cairate, Cantello, Caravate, Cardano al Campo, Carnago, Caronno Pertusella, Caronno Varesino, Casale Litta, Casalzuigno, Casciago, Casorate Sempione, Cassano Magnago, Cassano Valcuvia, Castellanza, Castello Cabiaglio, Castelseprio, Castelveccana, Castiglione Olona, Castronno, Cavaria con Premezzo, Cazzago Brabbia, Cislago, Cittiglio, Clivio, Cocquio-Trevisago, Comabbio, Comerio, Cremenaga, Crosio della Valle, Cuasso al Monte, Cugliate-Fabiasco, Cunardo, Curiglia con Monteviasco, Cuveglio, Cuvio, Daverio, Dumenza, Duno, Fagnano Olona, Ferno, Ferrera di Varese, Gallarate, Galliate Lombardo, Gavirate, Gazzada Schianno, Gemonio, Gerenzano, Germignaga, Golasecca, Gorla Maggiore, Gorla Minore, Gornate Olona, Grantola, Inarzo, Induno Olona, Ispra, Jerago con Orago, Lavena Ponte Tresa, Laveno-Mombello, Leggiuno, Lonate Ceppino, Lonate Pozzolo, Lozza, Luino, Luvinate, Maccagno con Pino e Veddasca, Malgesso, Malnate, Marchirolo, Marnate, Marzio, Masciago Primo, Mercallo, Mesenzana, Montegrino Valtravaglia, Monvalle, Morazzone, Mornago, Oggiona con Santo Stefano, Olgiate Olona, Origgio, Orino, Porto Ceresio, Porto Valtravaglia, Rancio Valcuvia, Ranco, Saltrio, Samarate, Sangiano, Saronno, Sesto Calende, Solbiate Arno, Solbiate Olona, Somma Lombardo, Sumirago, Taino, Ternate, Tradate, Travedona-Monate, Tronzano Lago Maggiore, Uboldo, Valganna, Varano Borghi, Varese, Vedano Olona, Venegono Inferiore, Venegono Superiore, Vergiate, Viggiù, Vizzola Ticino.

Piemont

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Alessandria

Alessandria, Alfiano Natta, Alluvioni Piovera, Altavilla Monferrato, Alzano Scrivia, Avolasca, Balzola, Bassignana, Bergamasco, Berzano di Tortona, Borgo San Martino, Borgoratto Alessandrino, Bosco Marengo, Bozzole, Brignano-Frascata, Camagna Monferrato, Camino, Carbonara Scrivia, Carentino, Casal Cermelli, Casale Monferrato, Casalnoceto, Casasco, Castellar Guidobono, Castellazzo Bormida, Castelletto Merli, Castelletto Monferrato, Castelnuovo Scrivia, Cella Monte, Cereseto, Cerreto Grue, Cerrina Monferrato, Coniolo, Conzano, Felizzano, Frassinello Monferrato, Frassineto Po, Frugarolo, Fubine Monferrato, Gabiano, Giarole, Gremiasco, Guazzora, Isola Sant’Antonio, Lu e Cuccaro Monferrato, Masio, Mirabello Monferrato, Molino dei Torti, Mombello Monferrato, Momperone, Moncestino, Monleale, Montecastello, Montegioco, Montemarzino, Morano sul Po, Murisengo, Occimiano, Odalengo Grande, Odalengo Piccolo, Olivola, Ottiglio, Oviglio, Ozzano Monferrato, Pecetto di Valenza, Pietra Marazzi, Pomaro Monferrato, Pontecurone, Pontestura, Ponzano Monferrato, Pozzol Groppo, Pozzolo Formigaro, Quargnento, Quattordio, Rivarone, Rosignano Monferrato, Sala Monferrato, Sale, San Giorgio Monferrato, San Salvatore Monferrato, Sarezzano, Serralunga di Crea, Solero, Solonghello, Spineto Scrivia, Terruggia, Ticineto, Tortona, Treville, Valenza, Valmacca, Vignale Monferrato, Viguzzolo, Villadeati, Villamiroglio, Villanova Monferrato, Villaromagnano, Volpedo, Volpeglino.

Provincia di Asti

Asti, Calliano, Casorzo, Castagnole Monferrato, Castell’Alfero, Castello di Annone, Chiusano d’Asti, Corsione, Cossombrato, Frinco, Grana, Grazzano Badoglio, Moncalvo, Montemagno, Penango, Portacomaro, Refrancore, Robella, Scurzolengo, Tonco, Viarigi, Villa San Secondo.

Provincia di Biella

Ailoche, Andorno Micca, Benna, Biella, Bioglio, Borriana, Brusnengo, Callabiana, Camandona, Camburzano, Campiglia Cervo, Candelo, Caprile, Casapinta, Castelletto Cervo, Cavaglià, Cerrione, Coggiola, Cossato, Crevacuore, Curino, Donato, Dorzano, Gaglianico, Gifflenga, Graglia, Lessona, Magnano, Massazza, Masserano, Mezzana Mortigliengo, Miagliano, Mongrando, Mottalciata, Muzzano, Netro, Occhieppo Inferiore, Occhieppo Superiore, Pettinengo, Piatto, Piedicavallo, Pollone, Ponderano, Portula, Pralungo, Pray, Quaregna Cerreto, Ronco Biellese, Roppolo, Rosazza, Sagliano Micca, Sala Biellese, Salussola, Sandigliano, Sordevolo, Sostegno, Strona, Tavigliano, Ternengo, Tollegno, Torrazzo, Valdengo, Valdilana, Vallanzengo, Valle San Nicolao, Veglio, Verrone, Vigliano Biellese, Villa del Bosco, Villanova Biellese, Viverone, Zimone, Zubiena, Zumaglia.

Provincia di Novara

Agrate Conturbia, Ameno, Armeno, Arona, Barengo, Bellinzago Novarese, Biandrate, Boca, Bogogno, Bolzano Novarese, Borgo Ticino, Borgolavezzaro, Borgomanero, Briga Novarese, Briona, Caltignaga, Cameri, Carpignano Sesia, Casalbeltrame, Casaleggio Novara, Casalino, Casalvolone, Castellazzo Novarese, Castelletto sopra Ticino, Cavaglietto, Cavaglio d’Agogna, Cavallirio, Cerano, Colazza, Comignago, Cressa, Cureggio, Divignano, Dormelletto, Fara Novarese, Fontaneto d’Agogna, Galliate, Garbagna Novarese, Gargallo, Gattico-Veruno, Ghemme, Gozzano, Granozzo con Monticello, Grignasco, Invorio, Landiona, Lesa, Maggiora, Mandello Vitta, Marano Ticino, Massino Visconti, Meina, Mezzomerico, Miasino, Momo, Nebbiuno, Nibbiola, Novara, Oleggio, Oleggio Castello, Orta San Giulio, Paruzzaro, Pella, Pettenasco, Pisano, Pogno, Pombia, Prato Sesia, Recetto, Romagnano Sesia, Romentino, San Maurizio d’Opaglio, San Nazzaro Sesia, San Pietro Mosezzo, Sillavengo, Sizzano, Soriso, Sozzago, Suno, Terdobbiate, Tornaco, Trecate, Vaprio d’Agogna, Varallo Pombia, Vespolate, Vicolungo, Vinzaglio.

Città metropolitana di Torino

Albiano d’Ivrea, Andrate, Azeglio, Banchette, Barone Canavese, Bollengo, Borgofranco d’Ivrea, Borgomasino, Brandizzo, Brozolo, Brusasco, Burolo, Caluso, Candia Canavese, Caravino, Carema, Cascinette d’Ivrea, Castiglione Torinese, Cavagnolo, Chiaverano, Chivasso, Colleretto Giacosa, Cossano Canavese, Fiorano Canavese, Foglizzo, Gassino Torinese, Ivrea, Leinì, Lessolo, Loranzé, Maglione, Mappano, Mazzé, Mercenasco, Montalto Dora, Montanaro, Monteu da Po, Nomaglio, Orio Canavese, Palazzo Canavese, Parella, Pavone Canavese, Piverone, Quassolo, Quincinetto, Romano Canavese, Rondissone, Salerano Canavese, Samone, San Benigno Canavese, San Mauro Torinese, San Raffaele Cimena, Scarmagno, Sciolze, Settimo Rottaro, Settimo Torinese, Settimo Vittone, Strambino, Tavagnasco, Torrazza Piemonte, Verolengo, Verrua Savoia, Vestigné, Villareggia, Vische, Volpiano.

Provincia del Verbano-Cusio-Ossola

Anzola d’Ossola, Arizzano, Arola, Baveno, Bee, Belgirate, Beura-Cardezza, Brovello-Carpugnino, Cambiasca, Cannero Riviera, Casale Corte Cerro, Cesara, Cossogno, Crevoladossola, Crodo, Domodossola, Germagno, Ghiffa, Gignese, Gravellona Toce, Loreglia, Madonna del Sasso, Massiola, Mergozzo, Miazzina, Nonio, Oggebbio, Omegna, Ornavasso, Pieve Vergonte, Premeno, Premosello-Chiovenda, Quarna Sopra, Quarna Sotto, San Bernardino Verbano, Stresa, Trontano, Valstrona, Verbania, Vignone, Vogogna.

Provincia di Vercelli

Albano Vercellese, Alice Castello, Arborio, Asigliano Vercellese, Balmuccia, Balocco, Bianzè, Borgo d’Ale, Borgo Vercelli, Borgosesia, Buronzo, Caresana, Caresanablot, Carisio, Casanova Elvo, Cellio con Breia, Cervatto, Cigliano, Civiasco, Collobiano, Costanzana, Cravagliana, Crescentino, Crova, Desana, Fobello, Fontanetto Po, Formigliana, Gattinara, Ghislarengo, Greggio, Guardabosone, Lamporo, Lenta, Lignana, Livorno Ferraris, Lozzolo, Moncrivello, Motta de‘ Conti, Olcenengo, Oldenico, Palazzolo Vercellese, Pertengo, Pezzana, Pila, Piode, Postua, Prarolo, Quarona, Quinto Vercellese, Rassa, Rimella, Rive, Roasio, Ronsecco, Rossa, Rovasenda, Salasco, Sali Vercellese, Saluggia, San Germano Vercellese, San Giacomo Vercellese, Santhià, Scopa, Scopello, Serravalle Sesia, Stroppiana, Tricerro, Trino, Tronzano Vercellese, Valduggia, Varallo, Vercelli, Villarboit, Villata, Vocca.

Emilia-Romagna

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Piacenza

Alta Val Tidone, Borgonovo Val Tidone, Castel San Giovanni, Ziano Piacentino.

Valle d’Aosta

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Aosta

Arnad, Brissogne, Donnas, Montjovet, Pollein, Quart, Saint-Christophe, Verrès.

Nárazníková zóna

Lombardsko

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Bergamo

Albano Sant’Alessandro, Albino, Algua, Almè, Almenno San Bartolomeo, Almenno San Salvatore, Alzano Lombardo, Antegnate, Arcene, Aviatico, Azzano San Paolo, Bagnatica, Barbata, Bariano, Barzana, Bedulita, Berbenno, Bergamo, Blello, Bolgare, Boltiere, Bonate Sopra, Bonate Sotto, Bracca, Brumano, Brusaporto, Calcinate, Calcio, Capizzone, Carobbio degli Angeli, Cavernago, Cenate Sopra, Cenate Sotto, Chiuduno, Ciserano, Cividate al Piano, Cologno al Serio, Comun Nuovo, Corna Imagna, Cortenuova, Costa di Mezzate, Costa Serina, Costa Valle Imagna, Covo, Dalmine, Fara Olivana con Sola, Fontanella, Fornovo San Giovanni, Fuipiano Valle Imagna, Ghisalba, Gorlago, Gorle, Grassobbio, Isso, Lallio, Levate, Locatello, Lurano, Martinengo, Montello, Morengo, Mornico al Serio, Mozzanica, Nembro, Orio al Serio, Osio Sopra, Osio Sotto, Pagazzano, Paladina, Palazzago, Palosco, Pedrengo, Pognano, Ponteranica, Pradalunga, Presezzo, Pumenengo, Ranica, Romano di Lombardia, Roncola, Rota d’Imagna, San Giovanni Bianco, San Paolo d’Argon, San Pellegrino Terme, Sant’Omobono Terme, Scanzorosciate, Sedrina, Selvino, Seriate, Sorisole, Spirano, Stezzano, Strozza, Taleggio, Telgate, Torre Boldone, Torre de‘ Roveri, Torre Pallavicina, Treviolo, Ubiale Clanezzo, Urgnano, Val Brembilla, Vedeseta, Verdellino, Verdello, Villa d’Almè, Villa di Serio, Zanica, Zogno.

Provincia di Brescia

Palazzolo sull’Oglio, Pontoglio, Roccafranca, Rudiano, Urago d’Oglio.

Provincia di Como

Argegno, Barni, Bellagio, Bene Lario, Blessagno, Brienno, Caglio, Carlazzo, Cavargna, Centro Valle Intelvi, Cerano d’Intelvi, Claino con Osteno, Colonno, Corrido, Cremia, Cusino, Dizzasco, Garzeno, Grandola ed Uniti, Griante, Laino, Lasnigo, Magreglio, Menaggio, Pianello del Lario, Pigra, Plesio, Ponna, Porlezza, Sala Comacina, San Bartolomeo Val Cavargna, San Nazzaro Val Cavargna, San Siro, Schignano, Sormano, Tremezzina, Val Rezzo, Valsolda, Zelbio.

Provincia di Cremona

Camisano, Campagnola Cremasca, Capergnanica, Cappella Cantone, Casale Cremasco-Vidolasco, Casaletto di Sopra, Casaletto Vaprio, Castel Gabbiano, Castelleone, Credera Rubbiano, Crema, Cremosano, Cumignano sul Naviglio, Fiesco, Formigara, Genivolta, Gombito, Grumello Cremonese ed Uniti, Izano, Madignano, Montodine, Moscazzano, Offanengo, Pianengo, Pizzighettone, Ricengo, Ripalta Arpina, Ripalta Cremasca, Ripalta Guerina, Romanengo, Salvirola, San Bassano, Soncino, Soresina, Ticengo, Trigolo.

Provincia di Lecco

Abbadia Lariana, Airuno, Ballabio, Barzio, Bellano, Calolziocorte, Carenno, Casargo, Cassina Valsassina, Cortenova, Crandola Valsassina, Cremeno, Dervio, Erve, Esino Lario, Galbiate, Garlate, Introbio, Lecco, Lierna, Malgrate, Mandello del Lario, Margno, Moggio, Morterone, Olginate, Oliveto Lario, Parlasco, Pasturo, Perledo, Pescate, Primaluna, Taceno, Valgreghentino, Varenna, Vercurago.

Provincia di Lodi

Bertonico, Casalpusterlengo, Castelgerundo, Castiglione d’Adda, Codogno, Corno Giovine, Cornovecchio, Fombio, Guardamiglio, Maleo, Orio Litta, Ospedaletto Lodigiano, San Fiorano, San Rocco al Porto, Santo Stefano Lodigiano, Senna Lodigiana, Somaglia, Terranova dei Passerini.

Provincia di Pavia

Brallo di Pregola, Menconico, Monticelli Pavese, Romagnese, Santa Margherita di Staffora.

Piemont

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Alessandria

Acqui Terme, Albera Ligure, Alice Bel Colle, Arquata Scrivia, Basaluzzo, Bistagno, Borghetto di Borbera, Cabella Ligure, Cantalupo Ligure, Capriata d’Orba, Carezzano, Carpeneto, Carrega Ligure, Carrosio, Cassano Spinola, Cassine, Castellania Coppi, Castelletto d’Orba, Castelnuovo Bormida, Castelspina, Costa Vescovato, Dernice, Fabbrica Curone, Francavilla Bisio, Frascaro, Fresonara, Gamalero, Garbagna, Gavi, Grondona, Mongiardino Ligure, Montacuto, Montaldeo, Montaldo Bormida, Morsasco, Novi Ligure, Orsara Bormida, Paderna, Parodi Ligure, Pasturana, Predosa, Ricaldone, Rivalta Bormida, Rocca Grimalda, Roccaforte Ligure, Rocchetta Ligure, San Cristoforo, San Sebastiano Curone, Sant’Agata Fossili, Sardigliano, Serravalle Scrivia, Sezzadio, Silvano d’Orba, Stazzano, Strevi, Tassarolo, Terzo, Trisobbio, Vignole Borbera, Villalvernia, Visone.

Provincia di Asti

Agliano Terme, Albugnano, Antignano, Aramengo, Azzano d’Asti, Baldichieri d’Asti, Belveglio, Berzano di San Pietro, Bruno, Buttigliera d’Asti, Calamandrana, Calosso, Camerano Casasco, Canelli, Cantarana, Capriglio, Cassinasco, Castagnole delle Lanze, Castel Boglione, Castel Rocchero, Castellero, Castelletto Molina, Castelnuovo Belbo, Castelnuovo Calcea, Castelnuovo Don Bosco, Cellarengo, Celle Enomondo, Cerreto d’Asti, Cerro Tanaro, Cinaglio, Cisterna d’Asti, Coazzolo, Cocconato, Cortandone, Cortanze, Cortazzone, Cortiglione, Costigliole d’Asti, Cunico, Dusino San Michele, Ferrere, Fontanile, Incisa Scapaccino, Isola d’Asti, Maranzana, Maretto, Moasca, Mombaruzzo, Mombercelli, Monale, Moncucco Torinese, Mongardino, Montabone, Montafia, Montaldo Scarampi, Montechiaro d’Asti, Montegrosso d’Asti, Montiglio Monferrato, Moransengo, Nizza Monferrato, Passerano Marmorito, Piea, Pino d’Asti, Piovà Massaia, Quaranti, Revigliasco d’Asti, Roatto, Rocca d’Arazzo, Rocchetta Palafea, Rocchetta Tanaro, San Damiano d’Asti, San Martino Alfieri, San Marzano Oliveto, San Paolo Solbrito, Settime, Soglio, Tigliole, Tonengo, Vaglio Serra, Valfenera, Viale, Vigliano d’Asti, Villafranca d’Asti, Villanova d’Asti, Vinchio.

Provincia di Cuneo

Barbaresco, Canale, Castagnito, Castellinaldo d’Alba, Castiglione Tinella, Govone, Guarene, Magliano Alfieri, Montà, Monteu Roero, Neive, Priocca, Santo Stefano Belbo, Santo Stefano Roero, Vezza d’Alba.

Città metropolitana di Torino

Agliè, Alpignano, Andezeno, Arignano, Bairo, Balangero, Baldissero Canavese, Baldissero Torinese, Barbania, Beinasco, Borgaro Torinese, Borgiallo, Bosconero, Brosso, Busano, Cafasse, Cambiano, Canischio, Casalborgone, Caselle Torinese, Castagneto Po, Castellamonte, Castelnuovo Nigra, Chieri, Chiesanuova, Ciconio, Cintano, Cinzano, Ciriè, Collegno, Colleretto Castelnuovo, Corio, Cuceglio, Cuorgnè, Druento, Favria, Feletto, Fiano, Forno Canavese, Frassinetto, Front, Givoletto, Grosso, Grugliasco, Ingria, Isolabella, Issiglio, La Cassa, La Loggia, Lauriano, Levone, Lombardore, Lusigliè, Marentino, Mathi, Mombello di Torino, Moncalieri, Montaldo Torinese, Montalenghe, Moriondo Torinese, Nichelino, Nole, Oglianico, Orbassano, Ozegna, Pavarolo, Pecetto Torinese, Perosa Canavese, Pertusio, Pianezza, Pino Torinese, Poirino, Pont Canavese, Pralormo, Prascorsano, Pratiglione, Quagliuzzo, Riva presso Chieri, Rivalba, Rivalta di Torino, Rivara, Rivarolo Canavese, Rivarossa, Rivoli, Robassomero, Rocca Canavese, Ronco Canavese, Rueglio, Salassa, San Carlo Canavese, San Colombano Belmonte, San Francesco al Campo, San Gillio, San Giorgio Canavese, San Giusto Canavese, San Martino Canavese, San Maurizio Canavese, San Ponso, San Sebastiano da Po, Santena, Strambinello, Torino, Torre Canavese, Traversella, Trofarello, Val di Chy, Valchiusa, Vallo Torinese, Valperga, Valprato Soana, Varisella, Vauda Canavese, Venaria Reale, Vialfrè, Vidracco, Villanova Canavese, Vistrorio.

Provincia del Verbano-Cusio-Ossola

Antrona Schieranco, Aurano, Baceno, Bannio Anzino, Bognanco, Borgomezzavalle, Calasca-Castiglione, Cannobio, Caprezzo, Ceppo Morelli, Craveggia, Druogno, Formazza, Gurro, Intragna, Macugnaga, Malesco, Masera, Montecrestese, Montescheno, Pallanzeno, Piedimulera, Premia, Re, Santa Maria Maggiore, Toceno, Trarego Viggiona, Trasquera, Valle Cannobina, Vanzone con San Carlo, Varzo, Villadossola, Villette.

Provincia di Vercelli

Alagna Valsesia, Alto Sermenza, Boccioleto, Campertogno, Carcoforo, Mollia.

Emilia-Romagna

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Piacenza

Agazzano, Bettola, Bobbio, Calendasco, Cerignale, Coli, Corte Brugnatella, Farini, Gazzola, Gossolengo, Gragnano Trebbiense, Ottone, Piacenza, Pianello Val Tidone, Piozzano, Podenzano, Ponte dell’Olio, Rivergaro, Rottofreno, Sarmato, Travo, Vigolzone, Zerba.

Valle d’Aosta

Celé územie týchto obcí:

Provincia di Aosta

Allein, Antey-Saint-Andrè, Aosta, Arvier, Avise, Ayas, Aymavilles, Bard, Bionaz, Brusson, Challand-Saint-Anselme, Challand-Saint-Victor, Chambave, Chamois, Champdepraz, Champorcher, Charvensod, Châtillon, Cogne, Doues, Emarèse, Etroubles, Fénis, Fontainemore, Gaby, Gignod, Gressan, Gressoney-La-Trinitè, Gressoney-Saint-Jean, Hône, Introd, Issime, Issogne, Jovençan, La Magdeleine, Lillianes, Nus, Ollomont, Oyace, Perloz, Pont-Saint-Martin, Pontboset, Pontey, Rhêmes-Saint-Georges, Roisan, Saint-Denis, Saint-Marcel, Saint-Nicolas, Saint-Oyen, Saint-Pierre, Saint-Rhêmy-en-Bosses, Saint-Vincent, Sarre, Torgnon, Valpelline, Valsavarenche, Valtournenche, Verrayes, Villeneuve.

2.   Portugalsko

Číslo/názov vymedzenej oblasti

Zóna vymedzenej oblasti

Región

1.

Zamorená zóna

Azory  (1)


(1)  Nárazníková zóna nie je potrebná, keďže ide o ostrovy.


PRÍLOHA III

VZORY NA PODÁVANIE SPRÁV O VÝSLEDKOCH PRIESKUMOV VYKONÁVANÝCH KAŽDOROČNE PODĽA ČLÁNKU 7

ČASŤ A

1.   Vzor na podávanie správ o výsledkoch každoročných prieskumov

1.

Opis vymedzenej oblasti

2.

Pôvodná veľkosť vymedzenej oblasti (v ha)

3.

Aktualizovaná veľkosť vymedzenej oblasti (v ha)

4.

Prístup (eradikácia alebo zamedzenie šírenia)

5.

Zóna

6.

Prieskumné lokality

7.

Zistené riziká

8.

Skontrolované rizikové oblasti

9.

Rastlinný materiál/komodita

10.

Zoznam druhov hostiteľských rastlín

11.

Načasovanie

12.

Podrobnosti o prieskume

13.

Počet analyzovaných symptomatických vzoriek:

i:

celkovo

ii:

pozitívne

iii:

negatívne

iv:

neurčené

14.

Počet analyzovaných asymptomatických vzoriek:

i:

celkovo

ii:

pozitívne

iii:

negatívne

iv:

neurčené

15.

V relevantnom prípade číslo oznámenia nahlásených prienikov v súlade s vykonávacím nariadením (EÚ) 2019/1715

16.

Poznámky

A)

Počet vizuálnych prehliadok

B)

Celkový počet odobraných vzoriek

C)

Typ pascí [alebo iných alternatívnych metód (napr. sieťok na chytanie hmyzu)]

D)

Počet pascí (alebo iných alternatívnych metód na chytanie)

E)

Počet miest odchytu (ak sa líši od údajov nahlásených v písmene D)

F)

Typ testov (napr. mikroskopická identifikácia, PCR, ELISA atď.)

G)

Celkový počet testov

H)

Iné opatrenia (napr. pátracie psy, drony, vrtuľníky, kampane na zvyšovanie informovanosti atď.)

Názov

Dátum zriadenia

Opis

Číslo

I)

Počet iných opatrení

Číslo

Dátum

A

B

C

D

E

F

G

H

I

i

ii

iii

iv

i

ii

iii

iv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.   Pokyny na vyplnenie vzoru

V prípade vyplnenia tohto vzoru sa vzor v časti B nevypĺňa.

V stĺpci 1: Uveďte názov zemepisnej oblasti, číslo prieniku alebo akékoľvek informácie, ktoré umožňujú identifikáciu vymedzenej oblasti, a dátum jej zriadenia.

V stĺpci 2: Uveďte veľkosť vymedzenej oblasti pred začiatkom prieskumu.

V stĺpci 3: Uveďte veľkosť vymedzenej oblasti po prieskume.

V stĺpci 4: Uveďte prístup: eradikácia alebo zamedzenie šírenia. Podľa potreby pridajte ďalšie riadky v závislosti od počtu vymedzených oblastí a prístupov, ktoré sa na ne vzťahujú.

V stĺpci 5: Uveďte zónu vymedzenej oblasti, v ktorej sa vykonal prieskum, a podľa potreby pridajte ďalšie riadky: zamorená zóna (ZZ) alebo nárazníková zóna (NZ), pričom každú zónu uveďte v samostatnom riadku. V relevantnom prípade uveďte v ďalších riadkoch oblasť zamorenej zóny, v ktorej sa vykonal prieskum (napr. posledných 20 km priliehajúcich k nárazníkovej zóne, okolo škôlok atď.).

V stĺpci 6: Uveďte číslo a opis prieskumných lokalít výberom jednej z týchto položiek na opis:

1.

Voľné priestranstvo (produkčná plocha): 1.1. pole (orná pôda, pasienok); 1.2. sad/vinohrad; 1.3. škôlka; 1.4. les.

2.

Voľné priestranstvo (iné): 2.1. súkromná záhrada; 2.2. verejné lokality; 2.3. chránená oblasť; 2.4. voľne rastúce rastliny v oblastiach iných ako chránené oblasti; 2.5 iné priestranstvá, so špecifikovaním konkrétneho prípadu (napr. záhradné centrum, obchodné prevádzky, ktoré používajú drevený obalový materiál, drevársky priemysel, mokrade, zavlažovacie a drenážne systémy atď.).

3.

Fyzicky uzavreté priestranstvá: 3.1. skleník; 3.2. súkromná lokalita, iná ako skleník; 3.3. verejná lokalita, iná ako skleník; 3.4. iné priestranstvá, so špecifikovaním konkrétneho prípadu (napr. záhradné centrum, obchodné prevádzky, ktoré používajú drevený obalový materiál, drevársky priemysel).

V stĺpci 7: Uveďte rizikové oblasti identifikované na základe biológie daného škodcu, výskytu hostiteľských rastlín, ekoklimatických podmienok a rizikových lokalít.

V stĺpci 8: Uveďte rizikové oblasti zahrnuté do prieskumu (z oblastí identifikovaných v stĺpci 7).

V stĺpci 9: Uveďte rastliny, plody, semená, pôdu, obalový materiál, drevo, stroje, vozidlá, vodu, iné, so špecifikovaním konkrétneho prípadu.

V stĺpci 10: Uveďte zoznam skúmaných rastlinných druhov/rodov (každý z nich uveďte v inom riadku).

V stĺpci 11: Uveďte mesiace v roku, v ktorých sa vykonal prieskum.

V stĺpci 12: Uveďte podrobnosti o prieskume v závislosti od osobitných právnych požiadaviek v prípade každého škodcu. Uveďte N/A, ak informácie v určitom stĺpci nie sú relevantné.

V stĺpcoch 13 a 14: V relevantnom prípade uveďte výsledky; dostupné informácie uveďte v príslušných stĺpcoch. „Neurčené“ sú tie analyzované vzorky, pri ktorých nebol získaný žiadny výsledok, a to z dôvodu rôznych faktorov (napr. výsledok bol pod úrovňou detekcie, vzorka nebola spracovaná – identifikovaná, išlo o starú vzorku).

V stĺpci 15: Uveďte oznámenia o prienikoch v roku, v ktorom sa uskutočnil prieskum, pokiaľ ide o zistenia v nárazníkovej zóne. Ak príslušný orgán rozhodol, že pri predmetnom zistení ide o jeden z prípadov uvedených v článku 14 ods. 2, článku 15 ods. 2 alebo článku 16 nariadenia (EÚ) 2016/2031, netreba uvádzať číslo oznámenia. V tomto prípade uveďte dôvod neposkytnutia tejto informácie v stĺpci 16 („Poznámky“).

ČASŤ B

1.   Vzor na podávanie správ o výsledkoch každoročných prieskumov založených na štatistických údajoch

1.

Opis vymedzenej oblasti

2.

Pôvodná veľkosť vymedzenej oblasti (v ha)

3.

Aktualizovaná veľkosť vymedzenej oblasti (v ha)

4.

Prístup

5.

Zóna

6.

Prieskumné lokality

7.

Načasovanie

A.

Vymedzenie prieskumu (vstupné parametre pre RiBESS+)

B.

Rozsah odberu vzoriek

C.

Výsledky prieskumu

25.

Poznámky

8.

Cieľová populácia

9.

Epidemiologické jednotky

10.

Metódy detekcie

11.

Účinnosť odberu vzoriek

12.

Citlivosť metódy

13.

Rizikové faktory (činnosti, miesta a oblasti)

14.

Počet kontrolovaných epidemiologických jednotiek

15.

Počet vizuálnych prehliadok

16.

Počet vzoriek

17.

Počet pascí

18.

Počet miest odchytu

19.

Počet testov

20.

Počet iných opatrení

21.

Výsledky

22.

V relevantnom prípade číslo oznámenia nahlásených prienikov v súlade s vykonávacím nariadením (EÚ) 2019/1715

23.

Dosiahnutá úroveň istoty

24.

Predpokladaná prevalencia

Názov

Dátum zriadenia

Opis

Číslo

Hostiteľské druhy

Plocha (v ha alebo inej relevantnejšej jednotke)

Kontrolné jednotky

Opis

Jednotky

Vizuálne prehliadky

Odchyt

Testovanie

Iné metódy

Rizikový faktor

Úrovne rizika

Počet miest

Relatívne riziká

Podiel hostiteľskej populácie

pozitívne

negatívne

neurčené

Číslo

Dátum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.   Pokyny na vyplnenie vzoru

Vysvetlite východiskové predpoklady koncepcie prieskumu pri každom škodcovi. Zhrňte a odôvodnite tieto skutočnosti:

cieľová populácia, epidemiologická jednotka a kontrolné jednotky,

metóda detekcie a citlivosť metódy,

rizikový (-é) faktor (-y) s uvedením úrovní rizika a zodpovedajúcich relatívnych rizík a podielov populácie hostiteľských rastlín.

V stĺpci 1: Uveďte názov zemepisnej oblasti, číslo prieniku alebo akékoľvek informácie, ktoré umožňujú identifikáciu vymedzenej oblasti, a dátum jej zriadenia.

V stĺpci 2: Uveďte veľkosť vymedzenej oblasti pred začiatkom prieskumu.

V stĺpci 3: Uveďte veľkosť vymedzenej oblasti po prieskume.

V stĺpci 4: Uveďte prístup: eradikácia alebo zamedzenie šírenia. Podľa potreby pridajte ďalšie riadky v závislosti od počtu vymedzených oblastí na škodcu a prístupov, ktoré sa na ne vzťahujú.

V stĺpci 5: Uveďte zónu vymedzenej oblasti, v ktorej sa vykonal prieskum, a podľa potreby pridajte ďalšie riadky: zamorená zóna (ZZ) alebo nárazníková zóna (NZ), pričom každú zónu uveďte v samostatnom riadku. V relevantnom prípade uveďte v ďalších riadkoch oblasť zamorenej zóny, v ktorej sa vykonal prieskum (napr. posledných 20 km priliehajúcich k nárazníkovej zóne, okolo škôlok atď.).

V stĺpci 6: Uveďte číslo a opis prieskumných lokalít výberom jednej z týchto položiek na opis:

1.

Voľné priestranstvo (produkčná plocha): 1.1. pole (orná pôda, pasienok); 1.2. sad/vinohrad; 1.3. škôlka; 1.4. les.

2.

Voľné priestranstvo (iné): 2.1. súkromné záhrady; 2.2. verejné lokality; 2.3. chránená oblasť; 2.4. voľne rastúce rastliny v oblastiach iných ako chránené oblasti; 2.5 iné priestranstvá, so špecifikovaním konkrétneho prípadu (napr. záhradné centrum, obchodné prevádzky, ktoré používajú drevený obalový materiál, drevársky priemysel, mokrade, zavlažovacie a drenážne systémy atď.).

3.

Fyzicky uzavreté priestranstvá: 3.1. skleník; 3.2. súkromná lokalita, iná ako skleník; 3.3. verejná lokalita, iná ako skleník; 3.4. iné priestranstvá, so špecifikovaním konkrétneho prípadu (napr. záhradné centrum, obchodné prevádzky, ktoré používajú drevený obalový materiál, drevársky priemysel).

V stĺpci 7: Uveďte mesiace v roku, v ktorých sa vykonali prieskumy.

V stĺpci 8: Uveďte zvolenú cieľovú populáciu a zoznam príslušných hostiteľských druhov/rodov zahrnutých do prieskumu, ako aj pokrytú oblasť. Cieľová populácia sa vymedzuje ako súbor kontrolných jednotiek. Pri poľnohospodárskych plochách sa jej veľkosť zvyčajne uvádza v hektároch, ale mohlo by ísť aj o parcely, polia, skleníky atď. Výber odôvodnite vo východiskových predpokladoch. Uveďte kontrolné jednotky, ktoré boli predmetom prieskumu. „Kontrolná jednotka“ sú rastliny, časti rastlín, komodity, materiály, vektory škodcov, ktoré boli dôkladne preskúmané na účely identifikácie a detekcie škodcov.

V stĺpci 9: Uveďte epidemiologické jednotky, ktoré boli predmetom prieskumu, ako aj ich opis a jednotku merania. „Epidemiologická jednotka“ je homogénna oblasť, v ktorej by interakcie medzi škodcom, hostiteľskými rastlinami a abiotickými a biotickými faktormi a podmienkami viedli v prípade výskytu škodcu k rovnakej epidemiologickej situácii. Epidemiologické jednotky sú podskupinami cieľovej populácie, ktoré sú z epidemiologického hľadiska homogénne, pričom zahŕňajú aspoň jednu hostiteľskú rastlinu. V niektorých prípadoch sa celá hostiteľská populácia v regióne/oblasti/krajine môže definovať ako epidemiologická jednotka. Môže ísť o regióny NUTS (vymedzené v nomenklatúre územných jednotiek pre štatistické účely), mestské oblasti, lesy, záhrady s ružami či farmy, alebo o určitú plochu vymedzenú v hektároch. Výber epidemiologických jednotiek musí byť odôvodnený vo východiskových predpokladoch.

V stĺpci 10: Uveďte metódy použité počas prieskumu vrátane počtu činností v jednotlivých prípadoch v závislosti od osobitných právnych požiadaviek v prípade každého škodcu. Ak informácie požadované v určitom stĺpci nie sú k dispozícii, uveďte N/A.

V stĺpci 11: Uveďte odhad účinnosti odberu vzoriek. Účinnosť odberu vzoriek je pravdepodobnosť, že sa z napadnutej rastliny vyberú napadnuté časti. V prípade vektorov je to účinnosť metódy, pokiaľ ide o odchyt pozitívneho vektora, keď sa vyskytuje v oblasti prieskumu. V prípade pôdy je to účinnosť výberu vzorky pôdy obsahujúcej škodcu, keď sa škodca vyskytuje v oblasti prieskumu.

V stĺpci 12: „Citlivosť metódy“ je pravdepodobnosť, že metóda správne odhalí výskyt škodcu. Citlivosť metódy je vymedzená ako pravdepodobnosť, že výsledok testu skutočne pozitívneho hostiteľa je pozitívny. Ide o vynásobenie účinnosti odberu vzoriek (t. j. pravdepodobnosť, že sa z napadnutej rastliny vyberú napadnuté časti) diagnostickou citlivosťou (charakterizovanou vizuálnou prehliadkou a/alebo laboratórnym testom, ktoré sa používajú v procese identifikácie).

V stĺpci 13: V ďalších riadkoch uveďte rizikové faktory a podľa potreby pridajte ďalšie riadky. Pri každom rizikovom faktore uveďte úroveň rizika a zodpovedajúce relatívne riziko, ako aj podiel hostiteľskej populácie.

V stĺpci B: Uveďte podrobnosti o prieskume v závislosti od osobitných právnych požiadaviek v prípade každého škodcu. Uveďte N/A, ak informácie v určitom stĺpci nie sú relevantné. Informácie, ktoré sa majú uviesť v týchto stĺpcoch, súvisia s informáciami uvedenými v stĺpci 10 „Metódy detekcie“.

V stĺpci 18: Uveďte počet miest odchytu v prípade, že sa tento počet líši od počtu pascí (stĺpec 17) (napr. tá istá pasca sa používa na rôznych miestach).

V stĺpci 21: Uveďte počet vzoriek vyhodnotených ako pozitívne, negatívne alebo neurčené. „Neurčené“ sú tie analyzované vzorky, pri ktorých nebol získaný žiadny výsledok, a to z dôvodu rôznych faktorov (napr. výsledok bol pod úrovňou detekcie, vzorka nebola spracovaná – identifikovaná, išlo o starú vzorku).

V stĺpci 22: Uveďte oznámenia o prienikoch v roku, v ktorom sa uskutočnil prieskum. Ak príslušný orgán rozhodol, že pri predmetnom zistení ide o jeden z prípadov uvedených v článku 14 ods. 2, článku 15 ods. 2 alebo článku 16 nariadenia (EÚ) 2016/2031, netreba uvádzať číslo oznámenia. V tomto prípade uveďte dôvod neposkytnutia tejto informácie v stĺpci 25 („Poznámky“).

V stĺpci 23: Uveďte citlivosť prieskumu, ako sa vymedzuje v medzinárodnej norme pre rastlinolekárske opatrenia (ISPM) 31. Táto hodnota dosiahnutej úrovne istoty, pokiaľ ide o stav bez výskytu škodcu, sa vypočíta na základe vykonaného preskúmania (a/alebo odobraných vzoriek) v závislosti od citlivosti metódy a predpokladanej prevalencie.

V stĺpci 24: Uveďte predpokladanú prevalenciu na základe odhadu pravdepodobnej skutočnej prevalencie škodcu na poli pred vykonaním prieskumu. Predpokladaná prevalencia je stanovená ako cieľ prieskumu a zodpovedá kompromisu, ktorý robia pracovníci poverení riadením rizík, medzi rizikom výskytu škodcu a zdrojmi dostupnými na prieskum. Zvyčajne sa v prípade detekčného prieskumu stanoví hodnota 1 %.


Top