Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0907(07)

    Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 2020/C 295/10

    PUB/2020/290

    Ú. v. EÚ C 295, 7.9.2020, p. 31–33 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    7.9.2020   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    C 295/31


    Uverejnenie oznámenia o schválení štandardnej zmeny špecifikácie výrobku v súvislosti s názvom v sektore vinohradníctva a vinárstva v zmysle článku 17 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33

    (2020/C 295/10)

    Toto oznámenie sa uverejňuje v súlade s článkom 17 ods. 5 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2019/33 (1).

    OZNÁMENIE O SCHVÁLENÍ ŠTANDARDNEJ ZMENY

    „Traisental“

    Referenčné číslo: PDO-AT-A0210-AM01

    Dátum oznámenia: 21. 2. 2020

    OPIS A DÔVODY SCHVÁLENEJ ZMENY

    Opis a dôvody

    Z dôvodu prechodu registra vinohradníckych plôch na integrovaný systém správy a kontroly je potrebné prispôsobiť maximálne hektárové výnosy.

    JEDNOTNÝ DOKUMENT

    1.   Názov výrobku

    Traisental

    2.   Druh zemepisného označenia

    CHOP – chránené označenie pôvodu

    3.   Kategórie vinohradníckych/vinárskych výrobkov

    1.

    Víno

    4.   Opis vína (vín)

    Označenie pôvodu Traisental sa smie používať len v prípade odrôd Grüner Veltliner alebo Riesling. Dominantné organoleptické vlastnosti možno charakterizovať ako výrazne ovocné a minerálne. Ďalšie organoleptické vlastnosti sa uvádzajú v špecifikácii výrobku.

    Všeobecné analytické vlastnosti

    Maximálny celkový obsah alkoholu (v obj. %)

     

    Minimálny skutočný obsah alkoholu (v obj. %)

     

    Minimálna celková kyslosť

     

    Maximálny obsah prchavých kyselín (v miliekvivalentoch na liter)

     

    Maximálny celkový obsah oxidu siričitého (v miligramoch na liter)

     

    5.   Vinárske výrobné postupy

    a)   Základné enologické postupy

    Relevantné obmedzenia týkajúce sa výroby vín

    Pri označení pôvodu „Traisental“ sú povolené všetky enologické postupy stanovené v nariadeniach (EÚ) 2019/934 a (EÚ) 2019/935 pre vína s chráneným označením pôvodu, s výnimkou ošetrenia sorbanom draselným a dimetyldikarbonátom. Zníženie obsahu kyselín je povolené v zmysle ustanovení v nariadeniach (EÚ) 2019/934 a (EÚ) 2019/935. O prípadnom zvýšení obsahu alkoholu rozhoduje spolková ministerka pôdohospodárstva, regiónov a cestovného ruchu v závislosti od poveternostných podmienok počas vegetačného obdobia. Podmienky možného zvýšenia obsahu kyselín sa pritom orientujú podľa ustanovení v naradeniach (EÚ) 2019/934 a (EÚ) 2019/935.

    Osobitné enologické postupy (vrátane obohacovania) vyplývajú z konkrétnej zvolenej výrobnej metódy. Uvádzajú sa v danej špecifikácii výrobku.

    b)   Maximálne výnosy

    10 000 kg hrozna na hektár

    6.   Vymedzená zemepisná oblasť

    Označenie pôvodu „Traisental“ sa vzťahuje na územie dolnorakúskeho mesta St. Pölten, okresu St. Pölten a obce Sitzenberg-Reidling v Dolnom Rakúsku.

    7.   Hlavné muštové odrody

     

    Weißer Riesling – Rheinriesling

     

    Grüner Veltliner – Weißgipfler

     

    Weißer Riesling – Rheinriesling

    8.   Opis súvislostí

    Podložie v oblasti Traisental tvoria žulové a rulové pôdy Českej Vysočiny. Z hľadiska prevládajúcich poveternostných podmienok je oblasť pod vplyvom panónskeho a kontinentálneho typu klímy. V severnej časti vinohradníckej oblasti reguluje teplotu blízkosť Dunaja.

    Štruktúra produkcie vo vinohradníckej oblasti Traisental sa preto vyznačuje výhradne rodinnými vinicami, ktoré spracúvajú prevažne hrozno pochádzajúce z vlastnej produkcie a v mnohých prípadoch predávajú víno priamo na mieste. Takmer tretinu zberu v oblasti Traisental vykonávajú regionálne vinohradnícke družstvá. Vinohradníctvo a vinárstvo sú v tejto oblasti pevne spojené s rozvinutým cestovným ruchom. Víno vykazuje tieto typické črty:

    Grüner Veltliner: ovocné, jemne korenisté

    Riesling: aromatické, elegantné, minerálne

    Vína Reserve majú silný štýl a prenikavé odrodové arómy. Niekedy sú v nich prítomné aj jemné tóny ušľachtilej plesne a dreva. Na suchých žulových a rulových pôdach možno dopestovať vína s charakteristickým profilom, plným telom a jemnou mineralitou. Mineralita dodáva vínam živú kyslosť a trvanlivosť. Vzhľadom na teplý vplyv panónskej klímy a chladný vzduch prúdiaci z predhoria Álp sú typické horúce dni a chladné noci, čím vína získavajú rafinovane korenistú chuť.

    Ďalším faktorom ovplyvňujúcim výrazný charakter vín Traisental je skutočnosť, že vinárske podniky sú predovšetkým rodinnými podnikmi, v ktorých sa štýl výroby vína odovzdáva z generácie na generáciu.

    9.   Ďalšie základné podmienky (balenie, označovanie, iné požiadavky)

    Právny rámec:

    vnútroštátne právne predpisy

    Druh ďalšej podmienky:

    výnimka pre výrobu vo vymedzenej zemepisnej oblasti

    Opis podmienky:

    Víno s označením pôvodu „Traisental“ možno podľa rakúskeho zákona o víne uviesť na trh len so štátnym kontrolným číslom. Podmienkou jeho získania je skúška analytických a organoleptických vlastností vzorky (pozri špecifikáciu výrobku) každého vína, ktoré sa má uviesť na trh s označením pôvodu „Traisental“ (tzv. systematická kontrola).

    Senzorickú skúšku vín vykonáva úradná degustačná komisia. Takúto komisiu tvorí šesť degustátorov a jeden predseda komisie. Vzorky sú pri degustácii anonymizované. Na skúšobnom formulári sa uvádzajú len údaje potrebné na hodnotenie, ako napríklad tradičné označenie a ročník. Degustátori na základe svojich skúseností a určených vzorových vín posudzujú, či prezentované vína zodpovedajú typickým vínam s pôvodom v oblasti Traisental a či ich možno ich uviesť na trh (t. j. či sú bezchybné).

    Odkaz na špecifikáciu výrobku

    https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html


    (1)  Ú. v. EÚL 9, 11.1.2019, s. 2.


    Top