EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0211(02)

Oznámenie týkajúce sa nadobudnutia účinnosti ustanovení nariadenia Komisie (EHS) č. 2454/93, vzhľadom na vymedzenie pojmu „pôvodné výrobky“ na účely uplatňovania colných preferencií, ktoré Európska únia povolila na určité výrobky z rozvojových krajín (regionálna kumulácia pôvodu), v obchode medzi Európskou úniou a krajinami združenia Mercosur (Mercado Común del Sur – Spoločný trh juhu)

OJ C 43, 11.2.2011, p. 1–1 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

11.2.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 43/1


Oznámenie týkajúce sa nadobudnutia účinnosti ustanovení nariadenia Komisie (EHS) č. 2454/93, vzhľadom na vymedzenie pojmu „pôvodné výrobky“ na účely uplatňovania colných preferencií, ktoré Európska únia povolila na určité výrobky z rozvojových krajín (regionálna kumulácia pôvodu), v obchode medzi Európskou úniou a krajinami združenia Mercosur (Mercado Común del Sur – Spoločný trh juhu)

2011/C 43/02

V článku 86 nariadenia Komisie (EHS) č. 2454/93 (1), sa ustanovuje, že regionálna kumulácia sa má uplatňovať inter alia na krajiny, ktoré sú stranami Dohody o zriadení združenia Mercosur (Mercado Común del Sur – Spoločný trh juhu), v súvislosti s pravidlami Európskej únie o pôvode, ktoré sa uplatňujú na všeobecný systém preferencií (VSP).

Konkrétne odsek 2 článku 86 obsahuje ustanovenie, že členovia každej uvedenej regionálnej skupiny majú povinnosť Komisii prostredníctvom sekretariátu predmetnej regionálnej skupiny alebo iného príslušného spoločného orgánu zastupujúceho všetkých členov predmetnej skupiny oznámiť záväzky dodržiavať pravidlá VSP o pôvode a zabezpečiť potrebnú administratívnu spoluprácu na kontrolu tlačiva A osvedčení o pôvode a vyhlásení na faktúre.

Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj túto povinnosť spĺňajú, a preto sa ustanovenia o regionálnej kumulácii na tieto krajiny uplatňujú od 1. januára 2011.


(1)  Ú. v. ES L 253, 11.10.1993, s. 1.


Top