Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2023)8390250

Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the Economic and Social Committee and the Committee of the Regions - Towards a managed approach to physical climate risks

VÝZVA NA PREDKLADANIE PODKLADOV

V SÚVISLOSTI S INICIATÍVOU (bez posúdenia vplyvu)

Názov iniciatívy

Odolnosť spoločnosti – riadenie klimatických rizík v EÚ

Vedúce GR – zodpovedný útvar

Generálne riaditeľstvo pre oblasť klímy, oddelenie E1 Adaptácia na zmenu klímy a odolnosť voči zmene klímy

Pravdepodobný druh iniciatívy

Oznámenie Komisie

Predbežný dátum prijatia

1. štvrťrok 2024

Doplňujúce informácie

https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/eu-adaptation-policy/key-eu-actions/climate_risk_assessment/index_html/ 

Tento dokument je určený výhradne na informačné účely. Nie je ním dotknuté konečné rozhodnutie Komisie o tom, či sa bude táto iniciatíva realizovať, ani o jej konečnom obsahu. Všetky prvky iniciatívy opísanej v tomto dokumente vrátane jej načasovania sa môžu zmeniť.

A. Politický kontext, vymedzenie problému a kontrola subsidiarity

Politický kontext

Toto oznámenie Komisie nadväzuje na záväzok stanovený v adaptačnej stratégii EÚ z roku 2021 vypracovať posúdenie klimatických rizík v celej EÚ. Prispieva aj k cieľu európskeho právneho predpisu v oblasti klímy (článok 5), ktorým je zabezpečiť nepretržitý pokrok pri zlepšovaní adaptačnej schopnosti, posilňovaní odolnosti a znižovaní zraniteľnosti voči zmene klímy.

Ako sa uvádza v najnovšej šiestej hodnotiacej správe (AR6) Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), vedie zmena klímy k tomu, že jej fyzické dosahy nevyhnutne narastajú. Vzhľadom na to, že pribúdajú dôkazy o skorom naplnení extrémneho počasia a iných vplyvov zmeny klímy, je cieľom oznámenia, aby bola EÚ lepšie pripravená na riziká, ktoré pre spoločnosť predstavujú zvyšujúce sa klimatické nebezpečenstvá. Bude vychádzať z vedeckej správy o európskom posúdení klimatických rizík, ktoré sa má uverejniť na jar 2024, a doplní posúdenie pokroku v oblasti adaptácie na národnej úrovni.

Problém, ktorý sa má v rámci iniciatívy riešiť

Európa sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako globálny priemer, ktorý už v roku 2020 dosiahol 1,1 °C. Globálne záväzky v súčasnosti neprispievajú k splneniu cieľov Parížskej dohody, ale namiesto toho naznačujú trajektóriu 2,4 – 2,6 °C do konca storočia. Na riešenie tohto problému prijíma EÚ ambiciózne zmierňujúce opatrenia a zasadzuje sa za dôraznejšie zmierňujúce opatrenia na celosvetovej úrovni. Zároveň sa v krátkodobom horizonte nevyhnutne zvýšia fyzické nebezpečenstvá, a to bez ohľadu na scenár emisií, čo vedie k vyšším vplyvom klímy, o čom svedčí zvyšujúca sa frekvencia extrémnych poveternostných javov v EÚ a na celom svete. EÚ musí byť pripravená aj na to, že globálne opatrenia nebudú dostatočné a/alebo citlivosť klimatického systému bude viesť k tomu, že sa horšie vplyvy prejavia skôr.

Aby sme znížili vplyv rastúcich klimatických rizík pre EÚ a zabránili tomu, aby dnešné politické rozhodnutia takéto riziká pre budúce generácie zvyšovali, je potrebné ich urýchlene a proaktívne riešiť. Na tento účel musia tvorcovia politík EÚ prijímať informované rozhodnutia o prijateľnej úrovni rizík. Bez takéhoto preskúmania klimatických rizík by EÚ ponechala svoje členské štáty zraniteľné voči otrasom a nestabilite, ktorým sa dá predísť. Klimatické riziká sa môžu znásobiť ďalšími rizikovými faktormi vrátane sociálnych (sociálno-ekonomické postavenie, pohlavie, staroba, zdravotný stav a etnický pôvod), environmentálnych a hospodárskych faktorov. Vzhľadom na to, že viaceré oblasti politiky, ako je zdravotná a sociálna starostlivosť, trh práce, energetika, potraviny, budovy alebo mestská politika, sú veľmi vystavené zmene klímy a sú voči nej zraniteľné, môže mať neschopnosť riadiť klimatické riziká značné negatívne vplyvy na Európanov a môže mať vplyv na ich dôveru v EÚ.

V oznámení sa preto určia oblasti, v ktorých je potrebné ďalej pracovať na lepšom riadení súvisiacich rizík v EÚ. Cieľom je zabezpečiť, aby tvorcovia politík mohli prijímať informované rozhodnutia o prijateľnosti rizík a kompromisoch spojených so zmierňovaním týchto rizík.

Základ opatrení na úrovni EÚ (právny základ a kontrola subsidiarity)

Zmena klímy je cezhraničným problémom (pozemným aj morským) a ovplyvňuje všetky členské štáty, ako aj vzťahy EÚ s krajinami mimo EÚ. To môže vyvolať potrebu opatrení na úrovni EÚ na doplnenie a posilnenie celoštátnych, regionálnych a miestnych opatrení. Klimatické riziká môžu takisto významne ovplyvniť vykonávanie politík EÚ. Oznámenie ako také je vhodným prostriedkom na začatie identifikácie rôznych subjektov zodpovedných za riziká a podmienok, za ktorých sa riziká prenášajú medzi rôznymi úrovňami riadenia.

Právny základ

Toto oznámenie vychádza z článku 191 (environmentálne politiky) Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ).

Praktická potreba opatrení na úrovni EÚ

Opatrenia EÚ sú primerané vzhľadom na možné presuny rizika medzi rôznymi úrovňami riadenia a rôznymi oblasťami politiky, v ktorých má EÚ rôznu mieru právomocí. Oznámenie je tiež základom na zabezpečenie toho, aby politiky a programy EÚ nezvyšovali riziká, ale skôr ich znižovali.

Odporúčania týkajúce sa riadenia klimatických rizík by mohli mať vplyv na celú škálu politík EÚ. Vplyv na hospodársku činnosť, zamestnanosť, jednotný trh, územnú súdržnosť, životné prostredie, energetiku, verejné zdravie, potravinovú bezpečnosť, distribučné dôsledky a obchod sú príkladmi oblastí, ktoré by sa mali zvážiť. Pri predkladaní návrhov ďalších krokov sa v oznámení zváži, v ktorých oblastiach by bol koordinovaný prístup EÚ prínosnejší v porovnaní s alternatívami, a to vzhľadom na právomoci a oblasti intervencie EÚ. Oznámenie podporí pripravenosť a tvorbu politík založenú na dôkazoch pri zmierňovaní klimatických rizík.

B. Ciele iniciatívy a spôsob ich dosiahnutia

Vzhľadom na rastúcu frekvenciu a intenzitu extrémnych poveternostných javov, ako sú povodne, suchá a vlny horúčav, a na základe vedeckého posúdenia Komisia zintenzívni svoju prácu na zlepšovaní pripravenosti na riziká súvisiace s klímou v EÚ. Cieľom oznámenia je zabezpečiť, aby budúce politiky EÚ mohli zvážiť prijateľné úrovne klimatických rizík a výslovne o nich rozhodovať.

Adaptačná stratégia EÚ poskytuje celkový rámec na zvýšenie odolnosti EÚ voči zmene klímy. Na doplnenie ďalších prvkov stratégie sa vo vedeckej správe o európskom posúdení klimatických rizík určí, ako sú klimatické riziká rozložené v priestore a čase; ako by sa mohli násobiť; aké sú spôsoby prenosu do spoločenských systémov a ktoré politiky alebo orgány sú im vystavené alebo sú schopné ich riešiť. Toto mapovanie by malo objasniť rozdelenie zodpovednosti za riziko medzi európske inštitúcie a členské štáty.

Oznámenie bude vychádzať z dôkazov a predstaví kroky na dosiahnutie pokroku v oblasti odolnosti proti zmene klímy v krátkodobom aj dlhodobom horizonte. Mohlo by zahŕňať opatrenia na navrhovanie odvetvových politík a programov, lepšie využívanie existujúcich nástrojov a vývoj nových nástrojov a prístupov k opatreniam EÚ v závislosti od dôkazov predložených vo vedeckej správe o európskom posúdení klimatických rizík, a to prostredníctvom konzultačných procesov a iných kanálov.

Pravdepodobné vplyvy

V oznámení sa určia oblasti, ktoré sú kľúčové pre riešenie klimatických rizík v budúcich pracovných programoch Komisie, viacročnom plánovaní a návrhoch politiky. Oznámenie bude poskytovať informácie tvorcom politík a subjektom s rozhodovacou právomocou na rôznych úrovniach s cieľom uľahčiť odôvodnené a podložené rozhodnutia týkajúce sa riadenia klimatických rizík v nadchádzajúcich desaťročiach. Hoci sa neočakáva, že bude mať významné priame hospodárske, sociálne alebo environmentálne dôsledky, očakáva sa, že oznámenie pomôže znížiť klimatické riziká a podporiť ciele udržateľného rozvoja.

Monitorovanie v budúcnosti

Monitorovanie pokroku pri adaptačných opatreniach sa vykonáva na základe požiadaviek právneho predpisu v oblasti klímy a iných rámcov podávania správ stanovených na tento účel.

C. Lepšia právna regulácia

Posúdenie vplyvu

Komisia nevykoná posúdenie vplyvu tejto nelegislatívnej iniciatívy. Je to preto, že oznámenie bude vychádzať z dôkazov a zistení nezávislej vedeckej správy uverejnenej Európskou environmentálnou agentúrou. Očakáva sa, že v správe sa zdôraznia oblasti, v ktorých by sa v nadchádzajúcich iniciatívach mali zohľadňovať klimatické riziká. Konkrétne následné zmeny odvetvových politík a programov EÚ však budú podliehať požiadavkám lepšej právnej regulácie vrátane posúdenia vplyvu. Hoci sa očakáva, že oznámenie ako také pomôže znížiť klimatické riziká, neočakáva sa, že samo osebe bude mať priamy významný hospodársky, sociálny alebo environmentálny vplyv.

Konzultačná stratégia

Cieľom výzvy na predloženie dôkazov je získať dodatočné dôkazy od širokého spektra zainteresovaných strán o potrebe a typoch opatrení na úrovni EÚ na riadenie rizík vyplývajúcich z klimatických nebezpečenstiev, čím sa doplnia dôkazy získané prostredníctvom konzultačných procesov, ktoré budú podkladom pre vedeckú správu o európskom posúdení klimatických rizík, a dôkazy získané prostredníctvom konzultačných procesov v rámci odvetvových politík rôznych odborov Komisie.

Top