EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document JOL_2005_157_R_0003_01

Stanovisko Komisie z  22. februára 2005 k žiadostiam Bulharskej a Rumunskej republiky o pristúpenie k Európskej únii

OJ L 157, 21.6.2005, p. 3–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

21.6.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 157/3


STANOVISKO KOMISIE

z 22. februára 2005

k žiadostiam Bulharskej a Rumunskej republiky o pristúpenie k Európskej únii

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, najmä na jej článok 49,

keďže:

(1)

Bulharská a Rumunská republika požiadali o členstvo v Európskej únii.

(2)

V stanoviskách z 15. júla 1997 týkajúcich sa Bulharskej a Rumunskej republiky už Komisia mala možnosť vyjadriť svoj názor na určité základné aspekty problémov, ktoré sa objavujú v súvislosti s týmito žiadosťami.

(3)

Na zasadaní Európskej rady v Kodani v júni 1993 sa po prvýkrát určili politické a hospodárske kritériá a kritérium acquis v súvislosti s členstvom, ktorými sa riadil proces pristúpenia a pravidelné hodnotenia Komisie o pripravenosti Bulharskej a Rumunskej republiky. Politické kritériá si vyžadujú, aby Bulharská a Rumunská republika zabezpečili stabilitu inštitúcií, ktoré sú zárukou demokracie, právneho štátu, ľudských práv a rešpektovania a ochrany menšín; tieto požiadavky sú ako ústavné princípy zahrnuté v Zmluve o Európskej únii a boli zdôraznené v Charte základných práv Európskej únie. Hospodárske kritériá vyžadujú existenciu a fungovanie trhového hospodárstva ako aj schopnosť vyrovnať sa s konkurenčným nátlakom a trhovými silami v rámci Európskej únie. Kritérium acquis sa odvoláva na schopnosť prevziať povinnosti členstva, ktoré vychádzajú z legislatívy Únie, z acquis communautaire, vrátane dodržiavania cieľov politickej, hospodárskej a menovej únie.

(4)

Podmienky a opatrenia na pristúpenie obidvoch štátov sa prerokovali na konferenciách medzi členskými štátmi a Bulharskou a Rumunskou republikou.

(5)

V strategickom dokumente o pokroku v prístupovom procese, ktorý bol prijatý 6. októbra 2004, Komisia usúdila, že Bulharská a Rumunská republika splnili politické kritériá. Vzhľadom na pokrok, ktorý obidve krajiny dosiahli, a na uspokojivú bilanciu plnenia ich záväzkov a so zreteľom na ich pokračujúce prípravné práce očakávala, že tieto krajiny splnia hospodárske kritériá a kritérium acquis a budú pripravené na členstvo do 1. januára 2007. Na základe toho Komisia uviedla, že vynaloží všetky sily na to, aby sa splnil cieľ Európskej rady úspešne uzavrieť rokovania s Bulharskou a Rumunskou republikou v roku 2004, na základe ich vlastných zásluh, a aby bola Zmluva o pristúpení podpísaná čo najskôr v roku 2005.

(6)

Tieto rokovania sa uzavreli v decembri 2004 a je zrejmé, že takto dohodnuté ustanovenia sú spravodlivé a primerané; vzhľadom na to rozšírenie Európskej únie so zachovaním jej vnútornej súdržnosti a dynamizmu umožní, aby sa vo väčšej miere podieľala na rozvíjaní medzinárodných vzťahov.

(7)

Pri vstupe do Európskej únie Bulharská a Rumunská republika bezvýhradne akceptujú Zmluvu o Ústave pre Európu a pred nadobudnutím jej účinnosti Zmluvu o Európskej únii a Zmluvy o založení Európskych spoločenstiev vrátane všetkých ich cieľov a všetkých rozhodnutí prijatých od nadobudnutia ich účinnosti a zvolených smerovaní v súvislosti s rozvojom a posilnením týchto spoločenstiev a Únie.

(8)

Základný prvok právneho poriadku zavedeného na základe Zmlúv o založení Európskych spoločenstiev a pri nadobudnutí účinnosti Zmluvy o Ústave pre Európu spočíva v tom, že určité ich ustanovenia a určité zákony, ktoré schválili inštitúcie, sú priamo uplatniteľné, že právo Únie je precedentné vo vzťahu k vnútroštátnym ustanoveniam, ktoré s ním môžu byť v rozpore, a že existujú postupy na zabezpečenie jednotnej interpretácie práva Únie; vstup do Európskej únie zahŕňa uznanie záväzného charakteru týchto pravidiel, ktorých dodržiavanie je nevyhnutné na zaručenie účinnosti a súdržnosti práva Únie.

(9)

Komisia vyzýva Bulharskú a Rumunskú republiku, aby naďalej dôrazne pokračovali v rozvoji, ktorý je potrebné uskutočňovať v kontexte politických a hospodárskych kritérií na členstvo a vo vzťahu k prijatiu, implementácii a presadzovaniu acquis. Komisia bude pokračovať v podrobnom monitorovaní plnenia záväzkov a povinností, ku ktorým sa zaviazali obidve krajiny, a bude im poskytovať pomoc formou dostupných nástrojov. Na základe priebežného monitorovania si Komisia v zmysle ustanovení Zmluvy o pristúpení, najmä v článku 39 Protokolu o pristúpení, vyhradzuje právo predložiť návrh, ktorým sa odporúča odložiť pristúpenie o jeden rok — na 1. januára 2008, ak sa bude domnievať, že existuje jasný dôkaz o tom, že prípravy na prijatie a implementáciu acquis v Bulharskej a Rumunskej republike sa nachádzajú v takom štádiu, že existuje vážne riziko pre ktorýkoľvek z týchto štátov, že zjavne nebude pripravený na splnenie požiadaviek na členstvo do dátumu pristúpenia — do 1. januára 2007 vo viacerých dôležitých oblastiach vrátane konkrétnych záväzkov a požiadaviek, ktoré sa uplatňujú na Rumunsko v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí a hospodárskej súťaže. Na základe tohto monitorovania si Komisia tiež vyhradzuje právo uplatniť rôzne ochranné doložky predpokladané v Zmluve o pristúpení pre obidve krajiny, ako aj v prípade Rumunska konkrétny mechanizmus pre štátnu pomoc, ktorý sa uvádza v Zmluve o pristúpení, ak táto krajina nebude spĺňať záväzky v súvislosti s bilanciou presadzovania v tejto oblasti.

(10)

Komisia vyzýva bulharské a rumunské orgány, aby ukončili transponovanie a revíziu acquis pred dátumom pristúpenia, aby sa zabezpečila právna istota pri vykonávaní legislatívy.

(11)

Jedným z cieľov Európskej únie je prehlbovať solidaritu medzi jej národmi a zároveň rešpektovať ich históriu, kultúru a tradície.

(12)

Rozšírenie Európskej únie pristúpením Bulharskej a Rumunskej republiky pomôže posilniť zabezpečenie mieru a slobody v Európe.

VYDÁVA KLADNÉ STANOVISKO:

k pristúpeniu Bulharskej a Rumunskej republiky k Európskej únii.

Toto stanovisko je určené Rade Európskej únie.

V Bruseli 22. februára 2005.

Za Komisiu

Olli REHN

Člen Komisie zodpovedný za rozšírenie

Za Komisiu

José Manuel BARROSO

predseda


Top