EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Oslobodenie od pokút a zníženie pokút: program zhovievavosti v kartelových prípadoch

 

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Oznámenie Komisie o oslobodení od pokút a znížení pokút v kartelových prípadoch

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

  • Cieľom oznámenia je poskytnúť ďalšie usmernenia žiadateľov a zvýšiť transparentnosť programu zhovievavosti Európskej komisie v súvislosti s postupom, pri ktorom podniky nahlasujú kartely*, na ktorých sa zúčastňovali.
  • Program zhovievavosti Komisii umožňuje ponúkať úplné oslobodenie od pokút alebo zníženie týchto pokút, ktoré by v opačnom prípade boli uložené účastníkovi kartelu, výmenou za sprístupnenie informácií o karteli a za spoluprácu pri vyšetrovaní.

HLAVNÉ BODY

Oslobodenie od pokút

  • Podnik, ktorý by chcel oznámiť kartel, ktorého je účastníkom, môže požiadať o úplné oslobodenie od pokút, ak ide o prvý podnik, ktorý Komisii vyzradil svoju účasť na konkrétnom karteli a ktorý poskytne také dôkazy, ktoré Komisii umožnia buď vykonať cielenú inšpekciu, alebo zistiť existenciu kartelu.
  • V oznámení sa udáva druh a úroveň dôkazu, ktoré sú potrebné na oslobodenie od pokuty.
  • Komisia je takisto schopná dočasne prijať žiadosť o oslobodenie od pokuty na základe obmedzených informácií. Komisia tak môže prideliť poradie v zozname žiadateľov o oslobodenie od pokuty (to znamená, že žiadateľ bude prvý, ktorý vyzradí svoju účasť a potvrdí svoj nárok na oslobodenie), aby sa vytvoril dostatočný priestor na zhromaždenie nevyhnutných informácií a dôkazov.
  • Stále existuje možnosť, že podniku, ktorý prinútil iné podniky vstúpiť do kartelu alebo v ňom zostať v ňom, sa zamietne úplné oslobodenie od pokuty.

Zníženie pokút

  • Podnik, ktorý nemôže žiadať o úplné oslobodenie od pokuty však môže požiadať o zníženie pokút, ak prezradí svoju účasť na karteli a poskytne také dôkazy, ktoré predstavujú značnú pridanú hodnotu dôkazov, ktorými Komisia už disponuje na odhalenie existencie kartelu.
  • V oznámení sa udáva relatívna dôkazná hodnota* dôkazu na posúdenie značnej pridanej hodnoty. Napríklad pri zachovaní rovnosti dôkazov, priamy dôkaz je vyššiu hodnotu než nepriamy, dôkaz týkajúci sa príslušného obdobia je hodnotnejší než dôkaz, pri ktorom rekonštruujú predmetné skutočnosti, presvedčivý dôkaz (dôkaz, ktorý netreba dopĺňať) má vyššiu hodnotu než dôkaz, ktorý sa musí potvrdiť alebo podporiť.
  • Prvému podniku, ktorý splní tieto podmienky, sa pokuta, ktorá by im bola inak uložená, zníži o 30 – 50 %, druhému podniku sa zníži o 20 – 30 % a každý ďalší podnik môže mať nárok na zníženie do výšky 20 %.
  • Okrem uvedených znížení sa poskytnutie presvedčivého dôkazu, ktorý vyšetrovateľom umožňuje preukázať dodatočné skutočnosti zvyšujúce závažnosť alebo predlžujúce trvanie porušovania práva, odmení tým, že sa tento faktor závažnosti alebo konkrétne trvanie nebude brať do úvahy pri výpočte pokuty pre podnik, ktorý tento dôkaz poskytol.

Podmienky oprávňujúce podniky žiadať o oslobodenie od pokút alebo o ich zníženie

  • Oslobodenie od pokút alebo ich zníženie je stále podmienená spoluprácou podniku, ktorá je úplná, neprerušovaná a počas celého konania promptná. Spolupráca podniku musí byť aj skutočná. Podnik musí poskytovať informácie, ktoré sú presné, úplné a nezavádzajúce.
  • Podnik takisto musí okamžite vystúpiť z kartelu. Komisia však pri tejto požiadavke môže postupovať flexibilne, ak sa domnieva, že by inak jej vyšetrovanie nebolo úplné.
  • Okrem toho v čase, keď podnik zvažuje predloženie žiadosti o zhovievavosť, nesmie ničiť, falšovať ani zatajovať dôkazy o karteli.

Vyhlásenia spoločností*

Oznámením Komisie o zhovievavosti sa vytvára postup na ochranu vyhlásení spoločností pred vyzradením v občianskoprávnych konaniach o náhradu škody.

Program zhovievavosti Európskej siete pre hospodársku súťaž (ESHS)

  • Európska sieť pre hospodársku súťaž (ESHS) je sieť tvorená Komisiou a vnútroštátnymi orgánmi hospodárskej súťaže v každej krajine EÚ. Sieť vytvorila modelový program zhovievavosti, čo je systém jedného miesta kontaktu.
  • Jeho účelom je zabezpečiť, aby v dôsledku rozporov v existujúcich programoch zhovievavosti v rámci ESHS nedochádzalo k odradeniu možných žiadateľov o zhovievavosť od podania žiadosti. V modelovom programe sa preto stanovuje postup, ktorý žiadateľ môže očakávať v každej jurisdikcii v rámci siete ESHS, až sa uskutoční zosúladenie všetkých programov.
  • Oznámenie Komisie o zhovievavosti vyhovuje modelu ESHS.

ODKEDY SA OZNÁMENIE UPLATŇUJE?

Uplatňuje sa od 8. decembra 2006.

KONTEXT

  • Podľa Komisie je jej program zhovievavosti mimoriadne účinný pri odhaľovaní, narušovaní a odstraňovaní kartelov, a to najmä tajných kartelov. Z charakteru tajných kartelov vyplýva, že je ich veľmi ťažké odhaliť a vyšetrovať bez spolupráce niektorého z ich účastníkov.
  • Ukazuje sa, že prínos z rozbitia kartelov pre hospodársku prosperitu a spotrebiteľov je oveľa väčší, než prínos trestania podnikov, ktoré spolupracujú s orgánmi hospodárskej súťaže.
  • Ďalšie informácie:

HLAVNÉ POJMY

Kartel: kartel je skupina podobných, navzájom nezávislých spoločností, ktoré sa spájajú, aby spoločne stanovovali ceny, obmedzili produkciu alebo spoločne využívali trhy alebo si medzi sebou rozdelili zákazníkov.
Dôkazná hodnota: dôkazný prostriedok, ktorý je schopný preukázať väčšiu alebo menšiu pravdivosť relevantného napádaného bodu.
Vyhlásenia spoločností: dobrovoľné vyhlásenie, v ktorom samotný podnik alebo niekto v jeho mene oboznámi Komisiu so svojimi vedomosťami o karteli a so svojou úlohou v ňom, a vypracúva sa konkrétne na účel tohto oznámenia. Každé vyhlásenie určené Komisii v súvislosti s týmto oznámením je súčasťou spisu Komisie pre daný prípad a možno ho použiť pri dokazovaní skutočností.

HLAVNÉ DOKUMENTY

Oznámenie Komisie o oslobodení od pokút a znížení pokút v kartelových prípadoch (Ú. v. EÚ C 298, 8.12.2006, s. 17 – 22)

Oznámenie Komisie – Zmeny oznámenia Komisie o oslobodení od pokút a znížení pokút v kartelových prípadoch (Ú. v. EÚ C 256, 5.8.2015, s. 1)

SÚVISIACE DOKUMENTY

Usmernenia k metóde stanovenia pokút uložených podľa článku 23 ods. 2 písm. a) nariadenia č. 1/2003 (Ú. v. EÚ C 210, 1.9.2006, s. 2 – 5)

Posledná aktualizácia 20.05.2020

Top