EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vysokoškolské vzdelávanie – spolupráca medzi krajinami EÚ a mimo EÚ

ZHRNUTIE K DOKUMENTU:

Posilnenie spolupráce v oblasti vysokoškolského vzdelávania s krajinami mimo EÚ – COM(2001) 385 final

SÚHRN

AKÝ JE CIEĽ TOHTO OZNÁMENIA?

V oznámení sa vymedzuje stratégia a určujú pravidlá na posilnenie spolupráce medzi krajinami EÚ a mimo EÚ v oblasti vysokoškolského vzdelávania.

Jeho cieľom je:

  • napredovanie EÚ ako centra vzdelávania;
  • podpora partnerských krajín mimo EÚ v ich snahách o modernizáciu;
  • podpora spoločných hodnôt a porozumenie medzi kultúrami;
  • podpora krajín EÚ a ich inštitúcií vysokoškolského vzdelávania v ich úsilí o internacionalizáciu a
  • zlepšenie kvality služieb a ľudských zdrojov prostredníctvom vzájomného učenia sa a výmeny osvedčených postupov.

HLAVNÉ BODY

  • V stratégii vymedzenej v tomto oznámení sa očakáva, že sa v čo najväčšej miere využijú skúsenosti získané v programoch zriadených v EÚ, ako je napríklad program Erasmus+, ktorého cieľom je okrem iného zvýšiť medzinárodný rozmer vzdelávania a odbornej prípravy prostredníctvom partnerstiev medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania v krajinách EÚ v krajinách mimo EÚ.
  • Stratégia obsahuje výzvu na vytvorenie mnohostranných sietí a partnerstiev s účasťou krajín, ktorých inštitúcie vysokoškolského vzdelávania sú podobné inštitúciám v EÚ, aby sa mohli predmetné univerzity dohodnúť na otázkach, ako sú napríklad:
    • akademický obsah kurzov, ktoré sa budú ponúkať študentom na výmennom pobyte;
    • opatrenia týkajúce sa starostlivosti o študentov na výmennom pobyte počas ich pobytu v zahraničí; alebo
    • opatrenia týkajúce sa uznávania práce vykonanej na domovskej a hostiteľskej univerzite pomocou modelu európskeho systému prenosu a zhromažďovania kreditov*.
  • V stratégii sa zdôrazňuje, že na to, aby bola spolupráca medzi krajinami EÚ a mimo EÚ z hľadiska vysokoškolského vzdelávania skutočne efektívna, musí ísť o viac ako len výmenu študentov. Zároveň sú potrebné výmeny pracovníkov a spoločné programy.
  • S cieľom propagovať EÚ ako centrum excelentnosti v oblasti vzdelávania vo svete sa v stratégii navrhuje zvýšenie kapacity na európske štúdiá v iných krajinách na základe rozšírenia siete študijných centier EÚ a katedier Jean Monnet (pozície pre profesorov, ktorí sa špecializujú na európsku integráciu na celom svete).
  • Túto stratégiu dopĺňajú opatrenia Marie Skłodowska-Curie, ktoré sú financované programom Horizont 2020, a to podporou nadnárodnej mobility výskumníkov a študentov na doktorandskom stupni (PhD.).

KONTEXT

Európske univerzity majú dobré výsledky, pokiaľ ide o medzinárodnú spoluprácu. Podieľajú sa na rozvoji medzinárodných učebných osnov a spoločných titulov, financujú medzinárodné projekty v oblasti výskumu a inovácií a podporujú výmenu študentov, personálu a znalostí. Touto spoluprácou sa okrem zvyšovania kvality vzdelávania a odbornej prípravy podporujú inovácie a tvorba pracovných miest prostredníctvom mobility, a zároveň sa ponúkajú možnosti pre personál a študentov rozširovať si obzory.

HLAVNÉ POJMY

*Európsky systém prenosu a zhromažďovania kreditov: akademický systém kreditov určený na uľahčenie pohybu študentov medzi jednotlivými krajinami. Prijala ho väčšina krajín Európskeho priestoru vysokoškolského vzdelávania a mnoho krajín mimo tohto priestoru.

AKT

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade o posilňovaní spolupráce s tretími krajinami v oblasti vysokoškolského vzdelávania [COM(2001) 385 final z 18. júla 2001]

Posledná aktualizácia 26.10.2015

Top