Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Colná únia

Colná únia vznikne vtedy, keď sa spojí skupina krajín so zámerom uplatňovať rovnaké sadzby alebo dovozné clá na tovar zo zvyšnej časti sveta. Krajiny z tejto únie rovnako súhlasia s tým, že nebudú uplatňovať clá medzi sebou. Podstatou je, že keď tovar prekročí colnicu, už je povolený jeho voľný pohyb po týchto krajinách.

Colná únia EÚ je jedinečným príkladom. 27 členských štátov EÚ uplatňuje v rámci colnej únie EÚ jednotný systém manipulácie s dovozom, vývozom a tranzitom tovaru a vykonáva spoločný súbor colných pravidiel nazývaných Colný kódex Únie (UCC). Kódex vstúpil do platnosti 1. mája 2016, naďalej však platí niekoľko prechodných ustanovení. Na dovoz z oblasti mimo EÚ sa vzťahuje jednotný systém ciel, na hraniciach medzi členskými štátmi sa clá neuplatňujú.

Colná únia EÚ je nevyhnutná z hľadiska správneho fungovania jednotného trhu. V praxi to znamená, že vnútroštátne colné orgány vo všetkých 27 členských štátoch pracujú pri riadení bežných úkonov colnej únie ako jeden. Európska komisia navrhuje právne predpisy pre colnú oblasť EÚ a dohliada na ich vykonávanie.

V septembri 2020 Komisia vytvorila Akčný plán v colnej oblasti, ktorým sa má colná únia EÚ posunúť na ďalšiu úroveň. V akčnom pláne sa predkladajú opatrenia zamerané na inteligentnejšiu, inovatívnejšiu a efektívnejšiu colnú oblasť EÚ, lepšie nástroje a vybavenie, podporu súladu, posilnenie spolupráce v rámci EÚ aj spolupráce s colnými orgánmi partnerských krajín a lepšiu pripravenosť na budúce krízy.

POZRI AJ

Top