Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2024)6075968

    Commission report to the European Parliament, the Council, the European Economic and Social Committee and the Committee of the Regions on the ex-post evaluation of the Connecting Europe Facility (CEF) 2014-2020

    VÝZVA NA PREDKLADANIE PODKLADOV

    NA ÚČELY HODNOTENIA

    Cieľom tohto dokumentu je informovať verejnosť a zainteresované strany o činnosti Komisie, aby sa k nej mohli vyjadriť a účinne sa zapojiť do konzultácií.

    Žiadame tieto skupiny, aby vyjadrili svoje stanovisko k tomu, ako daný problém chápe Komisia, a aby poskytli pripomienky k možným riešeniam a akékoľvek relevantné informácie, ktoré majú prípadne k dispozícii.

    Názov hodnotenia

    Nástroj na prepájanie Európy na roky 2014 – 2020 – hodnotenie

    Vedúce GR – zodpovedný útvar

    GR MOVE, Investície do dopravy (oddelenie B2)

    Predbežný harmonogram

    (plánovaný dátum začiatku a ukončenia)

    2. štvrťrok 2024 až 2. štvrťrok 2025

    Doplňujúce informácie

    Nástroj na prepájanie Európy – Európska komisia (europa.eu)

    Tento dokument je určený výhradne na informačné účely. Nie je ním dotknuté konečné rozhodnutie Komisie o tom, či sa bude táto iniciatíva realizovať, ani o jej konečnom obsahu. Všetky prvky iniciatívy opísanej v tomto dokumente vrátane jej načasovania sa môžu zmeniť.

    A. Politický kontext, účel a rozsah hodnotenia

    Politický kontext

    Nástroj na prepájanie Európy na roky 2014 – 2020 (NPE1) bol zriadený ako spoločný program financovania na dokončenie transeurópskych sietí infraštruktúry v odvetviach dopravy (TEN-T), energetiky (TEN-E) a telekomunikácií 1 . Tieto siete by mali uľahčiť cezhraničné prepojenia, podporiť hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť, prispieť ku konkurencieschopnejšiemu sociálno-trhovému hospodárstvu a pomôcť k boju proti zmene klímy. Dôvodom na vytvorenie spoločného nástroja financovania bolo umožniť plné využitie synergií medzi týmito troma odvetviami. Rozpočet na vykonávanie NPE1 je 30,4 miliardy EUR. 

    V odvetví dopravy podporuje NPE1 najmä projekty spoločného záujmu v oblasti infraštruktúry v rámci siete TEN-T. Tieto projekty sú zamerané na odstránenie úzkych miest, budovanie chýbajúcich prepojení a posilnenie cezhraničných úsekov, ako aj interoperability železníc. Z NPE1 sa takisto spolufinancuje infraštruktúra pre bezpečnú a udržateľnú dopravu (ako sú napr. čerpacie stanice s alternatívnym palivom pre cestnú/prístavy) a pre vzájomne prepojené a interoperabilné druhy dopravy a dopravné služby (multimodálne terminály, pripojenie prístavov/letísk so železničnou sieťou, systémy telematických aplikácií pre cestnú/železničnú dopravu/lode vnútrozemskej plavby a systémy manažmentu letovej prevádzky). Rozpočet pridelený na NPE – Doprava je 24,1 miliardy EUR. Pre krajiny oprávnené na podporu z Kohézneho fondu sa vyčlenilo celkovo 11,3 miliardy EUR. 

    V odvetví energetiky prispieva NPE1 k vykonávaniu projektov spoločného záujmu, ktoré podporujú ďalšiu cezhraničnú integráciu vnútorného trhu s energiou a cezhraničnú interoperabilitu elektrických a plynárenských sietí. Tieto projekty sú zamerané na zvýšenie bezpečnosti dodávok energie v EÚ, začlenenie energie z obnoviteľných zdrojov do prenosovej sústavy a rozvoj inteligentných energetických sietí a sietí pre oxid uhličitý. Rozpočet na NPE – Energetika je 5,35 miliardy EUR. 

    V odvetví telekomunikácií sa NPE1 zameriava na projekty spoločného záujmu, ktoré podporujú interoperabilitu, pripojiteľnosť, udržateľné zavádzanie, prevádzku a modernizáciu transeurópskych infraštruktúr digitálnych služieb a investície na podporu zavádzania a modernizácie širokopásmových sietí s cieľom prispieť k cieľom Digitálnej agendy pre Európu v oblasti širokopásmového pripojenia. Rozpočet pridelený na NPE – Telekomunikácie je 1 miliarda EUR.

    Účel a rozsah

    V článku 27 ods. 3 nariadenia o NPE1 sa vyžaduje, aby sa vykonalo hodnotenie ex post s cieľom preskúmať účinnosť a efektívnosť programu a jeho vplyv na hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť. V hodnotení by sa mal posúdiť aj prínos programu k prioritám EÚ v oblasti inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu a vplyv podpory na dosiahnutie cieľov v oblasti zmeny klímy. Výsledky sa použijú ako podklad na prípravné práce týkajúce sa nových nástrojov financovania v rámci ďalšieho VFF.

    V rámci výziev na predkladanie návrhov uskutočnených v rokoch 2014 až 2020 získalo finančné prostriedky z NPE viac ako 1 000 projektov v rámci NPE – Doprava a 149 opatrení v rámci NPE – Energetika. V prípade NPE – Telekomunikácie bolo v tomto období vyhlásených a uzavretých 77 výziev (vrátane 4 výziev WiFi4EU). Podporilo sa 735 opatrení a 8 802 obcí dostalo poukaz WiFi4EU. Ďalšie osobitné výzvy boli zamerané na synergie medzi dopravou/energetikou alebo mechanizmom kombinovaného financovania v rámci NPE.

    Vzhľadom na to, že investície do infraštruktúry sú dlhodobým procesom, značný počet projektov ešte nebol dokončený. Hodnotenie sa bude vzťahovať na všetky ukončené projekty v rámci NPE a posúdia sa v ňom dostupné informácie o prebiehajúcich projektoch, s koncovým dátumom v polovici roku 2024. Hodnotenie sa bude vzťahovať na projekty NPE1 vo všetkých členských štátoch a projekty zahŕňajúce krajiny mimo EÚ (najmä krajiny EHP a kandidátske krajiny).

    V súlade s kritériami stanovenými v usmerneniach Komisie o lepšej právnej regulácii sa pri hodnotení budú posudzovať tieto prvky:

    Účinnosť: V hodnotení sa posúdi rozsah, v akom NPE1 splnil svoj všeobecný cieľ prispieť k inteligentnému, udržateľnému a inkluzívnemu rastu prostredníctvom rozvoja moderných a vysokovýkonných transeurópskych sietí, ktoré zlepšujú konkurencieschopnosť na svetovom trhu a hospodársku, sociálnu a územnú súdržnosť na vnútornom trhu. Zameria sa aj na to, do akej miery NPE1 splnil svoje špecifické ciele, konkrétne zlepšenie pripojiteľnosti a interoperability, odstránenie úzkych miest a udržateľnosť a bezpečnosť dodávok energie, ako sa uvádza v článku 4 nariadenia o NPE1. Posúdi sa v ňom aj príspevok NPE1 k urýchleniu investícií do transeurópskych sietí v odvetviach dopravy, energetiky a telekomunikačným sietí, a či kombinácia grantov v rámci NPE a finančných nástrojov alebo iných nástrojov s rozdelením rizika bola priaznivá v záujme dosiahnutia cieľov programu. Nakoniec sa pri hodnotení bude skúmať aj riadenie o NPE a centralizované hospodárenie zo strany Komisie v spolupráci s výkonnými agentúrami INEA/CINEA.

    Efektívnosť: Pri hodnotení sa budú skúmať náklady a prínosy programu. Bude zahŕňať aj posúdenie potenciálu na regulačné zjednodušenie a zníženie záťaže.

    Relevantnosť: V rámci hodnotenia sa bude analyzovať, či je NPE stále relevantným nástrojom na dosiahnutie jeho politických cieľov a či sú potreby uvedené v nariadení stále platné.

    Súdržnosť: Pri hodnotení sa bude skúmať konzistentnosť NPE1 s ostatnými politikami EÚ, ktoré prispievajú k jeho cieľom. Zameria sa najmä na komplementárnosť medzi NPE1 a inými programami financovania, ako sú fondy politiky súdržnosti, program Horizont 2020 a EFSI. Pri hodnotení sa tiež zohľadní, ako dobre sa v programe využívali synergie medzi odvetviami dopravy, energetiky a telekomunikácií. Vzhľadom na cieľ podporiť ciele EÚ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov sa v hodnotení posúdi aj rozsah, v akom financovanie z NPE prispieva k dekarbonizácii.

    Pridaná hodnota EÚ: V rámci hodnotenia sa posúdi pridaná hodnota EÚ programu NPE v porovnaní s tým, čo mohol z hľadiska zlepšovania cezhraničnej spolupráce, odstraňovania úzkych miest a vytvárania chýbajúcich prepojení dosiahnuť súkromný sektor alebo členské štáty na vnútroštátnej a/alebo regionálnej úrovni.

    B. Lepšia právna regulácia

    Konzultačná stratégia

    Hodnotenie bude vychádzať zo spätnej väzby od zainteresovaných strán, ktoré sú zapojené do vykonávania projektov spolufinancovaných NPE, ako sú členské štáty (napr. národné a regionálne ministerstvá), predkladatelia projektov (napr. manažéri infraštruktúry, príslušné orgány a súkromné spoločnosti), finančné inštitúcie konajúce ako implementujúci partneri, a od zainteresovaných strán, ktoré budú využívať infraštruktúru po jej vybudovaní.

    Plánované konzultácie zahŕňajú tieto činnosti:

    ·Po tejto výzve na predkladanie podkladov bude nasledovať 12-týždňová verejná konzultácia (má sa začať v 3. štvrťroku 2024) s cieľom získať stanoviská širokej verejnosti a zainteresovaných strán k mimoriadne dôležitým otázkam. Dotazník bude k dispozícii vo všetkých jazykoch EÚ na portáli „Vyjadrite svoj názor“.

    ·Budú prebiehať cielené konzultácie s hlavnými dotknutými skupinami zainteresovaných strán s cieľom získať prehľad o ich posúdení programu a zozbierať špecifické údaje. Tieto konzultácie budú mať podobu špecifických dotazníkov a rozhovorov s príslušnými zainteresovanými stranami.

    Konzultácie budú propagované aj v sociálnych médiách a prostredníctvom priameho kontaktu so zainteresovanými stranami vrátane združení zainteresovaných strán. Na webovej stránke venovanej konzultáciám bude do ôsmich týždňov od dátumu ukončenia zverejnená vecná súhrnná správa. K hodnotiacej správe sa pripojí súhrn všetkých konzultačných činností.

    Účel konzultácie 

    Cieľom konzultácie je získať spätnú väzbu o účinnosti, efektívnosti, relevantnosti, súdržnosti a pridanej hodnote EÚ programu NPE v rokoch 2014 až 2020. Na tento účel bude cieľom konzultácie získať podklady a údaje od príslušných zainteresovaných strán.

    Cieľová skupina

    Hlavnými zainteresovanými stranami, ktoré budú oslovené na konzultáciu, sú:

    V prípade NPE – Doprava:

    -členské štáty (vnútroštátne ministerstvá zodpovedné za projekty NPE a TEN-E),

    -predkladatelia projektov (manažéri dopravnej infraštruktúry, subjekty zriadené na vykonávanie cezhraničných prepojení a súkromné spoločnosti),

    -finančné inštitúcie (Európska investičná banka a národné podporné banky),

    -budúci používatelia infraštruktúry spolufinancovanej NPE (združenia železničných/lodných/leteckých/cestných dopravcov, odosielatelia, prevádzkovatelia multimodálnej dopravy, etablovaní/noví prevádzkovatelia železníc, ako aj organizácie na ochranu cestujúcich),

    -zainteresované strany z oblasti životného prostredia,

    -európski koordinátori pre deväť koridorov základnej siete TEN-T a dve horizontálne priority.

    V prípade NPE – Energetika:

    -členské štáty (vnútroštátne ministerstvá zodpovedné za projekty NPE a TEN-E),

    -realizátori projektov (prevádzkovatelia energetických systémov, prevádzkovatelia zásobníkov a sietí CO2 a iné spoločnosti, ako sú napríklad spoločnosti poskytujúce verejné služby);

    -združenia európskych sietí prevádzkovateľov energetických systémov,

    -Agentúra Európskej únie pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky (ACER),

    -národné regulačné orgány a príslušné vnútroštátne orgány zodpovedné za udeľovanie povolení;

    -finančné inštitúcie (Európska investičná banka a národné podporné banky),

    -budúci používatelia infraštruktúry (spotrebitelia energie, spoločnosti kompenzujúce emisie, priemyselní odberatelia, spotrebiteľské organizácie, energetické spoločnosti, napríklad tie, ktoré sa podieľajú na výrobe a dodávke energie);

    -environmentálne MVO,

    -regionálne skupiny v rámci prioritných koridorov a oblastí energetickej infraštruktúry TEN-E. 

    V prípade NPE – Telekomunikácie:

    -Členské štáty (ministerstvá/národné agentúry/vnútroštátne orgány zodpovedné za politiku v oblasti digitálnej infraštruktúry a vykonávanie NPE vrátane expertnej skupiny NPE v oblasti digitálnych technológií a orgánu vydávajúceho podporné listy pre NPE);

    -telekomunikační operátori (Orange, Vodafone, Telia, Tradia Telecom, Deutsche Telekom, T-Mobile, Cosmote...);

    -poskytovatelia chrbticovej infraštruktúry (ako sú Arelion, EllaLink, AFR-IX Telecom, IP Telecom, Nordunet, Cinia, MDM, Canalink, Emacom a Tussas);

    -príslušné združenia (ako napríklad 5GAA, ACEA, Ertico, CEDR, CER, EIM, Unife, UIC);

    -miestne komunity, obce a regióny;

    -Úrady pre širokopásmové pripojenie (BCO) a nástroj podpory BCO;

    -spoločný podnik pre európske inteligentné siete a služby;

    -prevádzkovatelia/orgány cestnej a železničnej dopravy a/alebo prevádzkovatelia dopravy (ako sú Prorail, Traficverket, SNCF, DB); 

    -monitorovacie stredisko pre 5G;

    -prevádzkovatelia mobilnej siete;

    -Orgán európskych regulátorov pre elektronické komunikácie (BEREC);

    -správca investičného fondu pre širokopásmové pripojenie v rámci NPE (CEBF);

    -partneri Cube infrastructure.

    Zber údajov a metodika

    Hodnotenie bude vychádzať z kľúčových ukazovateľov uvedených v nariadení o NPE1 pre tri odvetvia (články 3 a 4).

    Hlavným zdrojom údajov budú dohody o grante uzavreté s prijímateľmi v nadväznosti na výzvy na predkladanie návrhov v rámci NPE1. V prípade dokončených projektov sa použijú aj záverečné správy. Od prijímateľov sa môže vyžadovať, aby poskytli dodatočné informácie, ktoré nie sú zahrnuté v dohodách o grante. CINEA a HaDEA, výkonné agentúry, ktoré spravujú dohody o grantoch, zhromažďujú tieto údaje, ktoré budú východiskom pre meranie ukazovateľov stanovených v nariadení. Externá podporná štúdia ďalej pomôže kvantifikovať prínosy a náklady programu.

    Posúdenie vplyvu [SEK(2011) 1262 final] nariadenia o NPE1 a hodnotenie NPE1 v polovici trvania [SWD(2018) 44 final] sú tiež relevantné pre toto hodnotenie, ako aj pre záverečné externé hodnotenie pilotnej fázy iniciatívy dlhopisov na projekty v rámci stratégie Európa 2020 [SWD(2016) 58 final]

    V prípade NPE – Doprava sa pri hodnotení zohľadnia aj:

    -viacročné a ročné pracovné programy NPE – Doprava a rozhodnutia o výbere projektov prijaté v rámci NPE1, 

    -verejný prehľad ukazovateľov agentúry CINEA s portfóliom projektov, 

    -mapy príbehov agentúry CINEA oslavujúce 10 rokov NPE, 

    -pracovné plány koridorov TEN-T

    -štúdie týkajúce sa infraštruktúry vykonané GR MOVE,

    -správy z auditu výkonnosti Európskeho dvora audítorov v odvetví dopravy,

    -pozičný dokument koordinátorov TEN-T s názvom Connecting Europe. A transport funding and financing that is adapted to the challenges ahead (Prepájanie Európy. Financovanie dopravy, ktoré je prispôsobené budúcim výzvam), ktorý vychádza zo štúdie o adaptácii na zmenu klímy a z cezhraničných investičných potrieb na realizáciu siete TEN-T (k dispozícii v 3. štvrťroku 2024).

    V prípade NPE – Energetika sa pri hodnotení zohľadnia aj: 

    -pracovné programy a vykonávacie rozhodnutia v rámci výzvy na predkladanie projektov spoločného záujmu v rámci NPE – Energetika za roky 2014 – 2020,

    -verejný prehľad ukazovateľov agentúry CINEA s portfóliom projektov,

    -politika v oblasti TEN-E nariadenie o TEN-E z roku 2013,

    -monitorovacie správy agentúry ACER týkajúce sa projektov spoločného záujmu,

    -štúdia z roku 2021 s názvom Support to the evaluation of Regulation (EU) No 347/2013 on guidelines for trans-European energy infrastructure [Podpora pre hodnotenie nariadenia (EÚ) č. 347/2013 o usmerneniach pre transeurópsku energetickú infraštruktúru], 

    -správy Európskeho dvora audítorov v odvetví energetiky. 

    V prípade NPE – Telekomunikácie sa pri hodnotení zohľadnia aj:

    -pracovné programy NPE – Telekomunikácie a rozhodnutia o výbere projektov prijaté v rámci NPE1,

    -verejne dostupný prehľad na stránke Telecom overview (europa.eu);

    -V rámci NPE – Telekomunikácie sa podporili akcie uvedené v brožúre o vykonávaní NPE – jún 2022.pdf (europa.eu);

    -finančné nástroje na podporu NPE (investičný fond pre širokopásmové pripojenie v rámci NPE a dlhový nástroj NPE). 

    Nedostatok informácií sa vyrieši prostredníctvom externej podpornej štúdie, vyhľadávaním na internete a v prípade potreby kontaktom so zainteresovanými stranami.

    Regulačné prínosy a náklady sa vyčíslia všade, kde je to možné, a posúdia sa vzhľadom na podnety od zainteresovaných strán. Osobitná pozornosť sa bude venovať potenciálu na zjednodušenie a/alebo zníženie záťaže a konkrétnejšie priestoru na zníženie nákladov spojených s povinnosťami podávania správ.

    (1)      Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1316/2013 z 11. decembra 2013 o zriadení Nástroja na prepájanie Európy, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 913/2010 a zrušujú sa nariadenia (ES) č. 680/2007 a (ES) č. 67/2010 (Text s významom pre EHP) (Ú. v. EÚ L 348, 20.12.2013, s. 129-171).
    Top