DÔVODOVÁ SPRÁVA
1.KONTEXT DELEGOVANÉHO AKTU
Únia a jej členské štáty sú zmluvnými stranami Bazilejského dohovoru o riadení pohybov nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovaní (ďalej len „Bazilejský dohovor“), ktorý bol prijatý 22. marca 1989 a nadobudol platnosť v roku 1992 1 . Bazilejský dohovor má 191 zmluvných strán.
Konferencia zmluvných strán Bazilejského dohovoru na svojom pätnástom zasadnutí 17. júna 2022 rozhodla o zaradení všetkého elektrického a elektronického odpadu do kontrolných mechanizmov dohovoru (Rozhodnutie v rámci Bazilejského dohovoru 15/18). Tento druh odpadu bude zahrnutý do príloh II a VIII k Bazilejskému dohovoru. Súčasné položky pre takýto odpad uvedené v prílohách VIII a IX budú nahradené novými položkami. Týmito zmenami sa zlepšia kontroly cezhraničnej prepravy elektrického a elektronického odpadu, čím sa podporí nakladanie s ním environmentálne vhodným spôsobom a prispeje k obmedzeniu nezákonnej cezhraničnej prepravy odpadu.
Tieto zmeny nadobudnú účinnosť 1. januára 2025.
2.KONZULTÁCIE PRED PRIJATÍM AKTU
Toto delegované nariadenie bolo vypracované s cieľom transponovať uvedené zmeny príloh k Bazilejskému dohovoru do práva EÚ a vychádza zo znenia rozhodnutia v tejto veci, ktoré prijala Konferencia zmluvných strán Bazilejského dohovoru na svojom pätnástom zasadnutí. Pri príležitosti vymedzenia pozície EÚ na konferencii zmluvných strán Bazilejského dohovoru i po nej sa o tejto otázke s členskými štátmi a so zainteresovanými stranami intenzívne konzultovalo.
Transpozícia príslušných zmien Bazilejského dohovoru prostredníctvom tohto delegovaného nariadenia sa následne prediskutovala s členskými štátmi na zasadnutiach pracovnej skupiny Rady pre medzinárodné otázky životného prostredia, ktorá sa zaoberá Bazilejským dohovorom, a počas zasadnutia expertnej skupiny pre odpad, ktoré sa konalo 13. mája 2024 2 . Počas tohto celého procesu boli informované aj zainteresované strany, ktoré mali možnosť zúčastniť sa na uvedenom zasadnutí expertnej skupiny. Komisia neformálne konzultovala túto otázku so zainteresovanými stranami v priebehu februára 2024. Komisia o návrhu rokovala aj na niekoľkých dvojstranných stretnutiach so zainteresovanými stranami.
Návrh aktu bol sprístupnený verejnosti na pripomienkovanie 3 a v období od 5. júna 2024 do 3. júla 2024 Komisia prijala pripomienky a podnety od 27 zainteresovaných strán. Vzhľadom na to, že podstata tohto delegovaného nariadenia je podobná návrhu delegovaného nariadenia, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2024/1157 a ktorý bol sprístupnený verejnosti na pripomienkovanie v rovnakom období 4 , a keďže niektoré pozície zainteresovaných strán k uvedenému aktu sú relevantné aj pre toto delegované nariadenie, všetky tieto vyhlásenia sa posudzovali spoločne.
Z pripomienok verejnosti v rámci konzultácie vyplynula široká podpora začlenenia nových položiek Bazilejského dohovoru o odpade z elektrických a elektronických zariadení do právnych predpisov EÚ, pokiaľ ide o pravidlá vývozu elektrického a elektronického odpadu z EÚ do tretích krajín, ako aj pravidlá dovozu z týchto krajín do EÚ. Vo veľkej miere bolo podporené aj začlenenie novej položky Bazilejského dohovoru týkajúcej sa nebezpečného elektrického a elektronického odpadu, pokiaľ ide o prepravu takéhoto odpadu medzi členskými štátmi.
Na druhej strane viacero recyklátorov a združení recyklátorov, ako aj zástupcov z rôznych priemyselných odvetví uviedlo, že by bolo neprimerané uplatňovať „postup predchádzajúceho písomného oznámenia a súhlasu“ na prepravu elektrického a elektronického odpadu, ktorý nie je nebezpečný, medzi členskými štátmi, na ktorý sa v súčasnosti vzťahujú „všeobecné požiadavky na informácie“ podľa článku 18 nariadenia 1013/2006 (tzv. postup zeleného zoznamu). Tvrdia, že pravidlá spracúvania takéhoto odpadu sú harmonizované v celej EÚ a zabezpečujú podobnú úroveň ochrany životného prostredia v členských štátoch. Medzi členskými štátmi sa na účely recyklácie prepravujú veľké množstvá takéhoto odpadu. Uplatňovanie „postupu predchádzajúceho písomného oznámenia a súhlasu“ by viedlo k oneskoreniam a novým nákladom na takúto prepravu. Ohrozilo by to ciele EÚ zvýšiť recykláciu elektrického a elektronického odpadu, najmä v súvislosti s kritickými surovinami.
Mnohé zainteresované strany, ktoré vyjadrili túto obavu, navrhli zachovať súčasné pravidlá týkajúce sa prepravy odpadu z elektrických a elektronických zariadení v rámci EÚ vrátane klasifikácie odpadu z elektrických a elektronických zariadení, ktorý nie je nebezpečný, pod položkami GC010 a GC020, do 1. januára 2027. Očakáva sa, že v tom čase už bude systém na zavedenie povinnej elektronickej výmeny informácií a dokumentov súvisiacich s prepravou odpadu zriadený podľa nariadenia (EÚ) 2024/1157 plne funkčný a po 1. januári 2027 umožní účinné úplné vykonávanie bazilejských kontrol. To by znamenalo, že na odpad z elektrických a elektronických zariadení, ktorý nie je nebezpečný, by sa naďalej uplatňovali všeobecné požiadavky na informácie podľa článku 18 nariadenia (ES) č. 1013/2006, kým sa článok 18 uvedeného nariadenia neprestane uplatňovať.
Komisia zvážila všetky predložené argumenty vrátane nových údajov, ktoré poskytli zainteresované strany a ktoré sa týkajú množstva elektrického a elektronického odpadu, ktorý nie je nebezpečný, prepravovaného medzi členskými štátmi v súlade so všeobecnými požiadavkami na informácie podľa článku 18 nariadenia (ES) č. 1013/2006. V dôsledku toho sa v delegovanom akte vykonali zmeny, o ktorých sa konzultovalo s členskými štátmi i so zainteresovanými stranami v septembri 2024. Zmena sa týka režimu, ktorý by sa uplatňoval na prepravu odpadu z elektrických a elektronických zariadení, ktorý nie je nebezpečný, v rámci EÚ, pričom by naďalej podliehal rovnakým pravidlám ako tie, ktoré sú platné v súčasnosti.
Nové položky Bazilejského dohovoru týkajúce sa odpadu z elektrických a elektronických zariadení nadobudnú platnosť 1. januára 2025 na celosvetovej úrovni. Zavedenie nových položiek do právnych predpisov EÚ by sa malo uskutočniť do uvedeného dňa. Rozlišovanie medzi začiatkom uplatňovania pravidiel týkajúcich sa vývozu takéhoto odpadu mimo EÚ a prepravy takéhoto odpadu medzi členskými štátmi môže mať negatívny vplyv na právnu zrozumiteľnosť a spôsobiť, že opatrenia na presadzovanie práva sa skomplikujú. Na druhej strane, ak sa umožní prechodné obdobie, počas ktorého by sa súčasné pravidlá týkajúce sa prepravy odpadu z elektrických a elektronických zariadení zo zeleného zoznamu medzi členskými štátmi naďalej uplatňovali dovtedy, kým sa zavedením digitalizovaných postupov nezníži administratívna záťaž pri vykonávaní postupu oznamovania, ktoré sa na odpad vzťahuje, uľahčí sa tým preprava takéhoto odpadu do riadnych recyklačných zariadení v súlade s cieľmi obehového hospodárstva a zároveň sa bude naďalej zabezpečovať dostatočná kontrola. Preprava odpadu zo zeleného zoznamu sa monitoruje podľa „všeobecných požiadaviek na informácie“ podľa článku 18 nariadenia (ES) č. 1013/2006. To znamená, že ku každej zásielke musia byť priložené informácie uvedené v prílohe VII k uvedenému nariadeniu. Tento postup je osobitným opatrením podľa právnych predpisov EÚ, ktoré sa vzťahuje na všetok odpad zo zeleného zoznamu ako záruka vysledovateľnosti a udržateľnosti prepravy tohto odpadu a nakladania s ním.
3.PRÁVNE PRVKY DELEGOVANÉHO AKTU
Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty prostredníctvom článku 58 nariadenia (ES) č. 1013/2006 o preprave odpadu s cieľom zmeniť prílohy k nariadeniu tak, aby sa zapracovali zmeny a zohľadnili rozhodnutia odsúhlasené v rámci Bazilejského dohovoru.
V tomto delegovanom akte sa stanovujú zmeny v prílohách III, IV a V k nariadeniu (ES) č. 1013/2006 s prihliadnutím na rozhodnutie Rady (EÚ) 2020/1829 z 24. novembra 2020 5 .
Účelom týchto zmien je:
·začleniť novú položku o nebezpečnom elektrickom a elektronickom odpade (A1181) dohodnutú v rámci Bazilejského dohovoru do nariadenia (ES) č. 1013/2006 (príloha V),