Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52025XC01367

Uverejnenie schválenej štandardnej zmeny špecifikácie výrobku s chráneným označením pôvodu alebo chráneným zemepisným označením v sektore poľnohospodárskych výrobkov a potravín podľa článku 6b ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 664/2014

PUB/2024/1331

Ú. v. EÚ C, C/2025/1367, 27.2.2025, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/1367/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/1367/oj

European flag

Úradný vestník
Európskej únie

SK

Séria C


C/2025/1367

27.2.2025

Uverejnenie schválenej štandardnej zmeny špecifikácie výrobku s chráneným označením pôvodu alebo chráneným zemepisným označením v sektore poľnohospodárskych výrobkov a potravín podľa článku 6b ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 664/2014

(C/2025/1367)

Toto oznámenie sa uverejňuje v súlade s článkom 6b ods. 5 delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) č. 664/2014 (1).

OZNÁMENIE O SCHVÁLENÍ ŠTANDARDNEJ ZMENY ŠPECIFIKÁCIE VÝROBKU S CHRÁNENÝM OZNAČENÍM PÔVODU ALEBO CHRÁNENÝM ZEMEPISNÝM OZNAČENÍM POCHÁDZAJÚCEHO Z ČLENSKÉHO ŠTÁTU

„Pintade de l’Ardèche“

EÚ č.: PGI-FR-01297-AM01 – 3. decembra 2024

CHOP () CHZO (X)

1.   Názov výrobku

„Pintade de l’Ardèche“

2.   Členský štát, ku ktorému zemepisná oblasť patrí

Francúzsko

3.   Orgán členského štátu oznamujúci štandardnú zmenu

Ministerstvo poľnohospodárstva a potravinovej sebestačnosti

4.   Opis schválenej zmeny (schválených zmien)

Vysvetlenie, prečo zmena (zmeny) zodpovedá (zodpovedajú) definícii štandardnej zmeny stanovenej v článku 53 ods. 2 nariadenia (EÚ) č. 1151/2012

Žiadosť o zmenu CHZO „Pintade de l’Ardèche“ nezahŕňa žiadnu z troch situácií, ktoré predstavujú zmenu na úrovni Únie, konkrétne:

a)

nezahŕňa zmenu názvu chráneného označenia pôvodu;

b)

je nepravdepodobné, že by viedla k zrušeniu súvislosti so zemepisným prostredím;

c)

nemá za následok ďalšie obmedzenia týkajúce sa uvádzania výrobku na trh.

Francúzske orgány preto považujú žiadosť za štandardnú zmenu.

1.   Príslušný orgán v členskom štáte

Doplnili sa kontaktné údaje inštitútu Národného inštitútu pre osvedčovanie pôvodu a kvality (INAO) ako príslušného orgánu členského štátu v súlade s nariadením (EÚ) 2024/1143.

Táto zmena sa netýka jednotného dokumentu.

2.   Skupina žiadateľov

Aktualizovali sa kontaktné údaje skupiny.

Táto zmena sa netýka jednotného dokumentu.

3.   Opis výrobku

Tento bod sa zmenil s cieľom spresniť charakteristické organoleptické kritériá a skutočnosť, že telá musia spĺňať kritériá triedy A.

Pridalo sa spresnenie, že kusy môžu pochádzať z tiel triedy A alebo tiel s drobnými chybami. Telá, z ktorých sa kusy vyrábajú, musia spĺňať minimálnu hmotnosť vypitvaných tiel bez vnútorností. Kusy sú v súlade s kritériami úpravy triedy A. Spresnili sa aj prvky úpravy pre rozporciované výrobky.

Zahrnuli sa aj vnútornosti. Vnútornosti sa odoberajú z tiel hydiny zabitej pre CHZO. Môžu sa predávať aj samostatne ako výrobok s CHZO.

Táto zmena sa týka jednotného dokumentu.

4.   Vymedzenie zemepisnej oblasti

Zmenilo sa znenie, ale nezmenila sa zemepisná oblasť. Aktualizoval sa zoznam obcí po zlúčení obcí.

Táto zmena sa týka jednotného dokumentu.

5.   Dôkaz o tom, že výrobok pochádza zo zemepisnej oblasti

Diagram sledovateľnosti sa zmenil na tabuľku sledovateľnosti a aktualizovali sa kategórie prevádzkovateľov, na ktoré sa vzťahuje špecifikácia. V predchádzajúcom odseku sa spresňuje zavedenie sledovateľnosti zdola nahor a zhora nadol.

Táto zmena sa netýka jednotného dokumentu.

6.   Spôsob výroby

Použité kmene hydiny

Vypustila sa tabuľka kmeňov a nahradila sa fenotypom, ktorý sa očakáva pri produkcii CHZO, pričom sa špecifikuje aj operenie a farba tarzu.

Výbehy pre hydinu

Aktualizoval sa názov bodu, ako aj jeho obsah, pričom sa vypustili tie opisné charakteristiky, ktoré nie je možné kontrolovať. Zo zoznamu očakávaných druhov na účely započítania 30 stromov nad výbehmi sa vypustil aj vinič.

Krmivo

Stanovilo sa, že výrobky získané z obilnín nesmú predstavovať viac ako 15 % všetkých obilnín a výrobkov získaných z obilnín na základe celkovej hmotnosti receptúry.

Kontrola chorobnosti

Zmenilo sa znenie nadpisu, ale postup kontroly chorobnosti sa nezmenil.

Preprava a odber hydiny

Špecifikácia výrobku sa zmenila tak, aby sa stanovila povinná lehota na ukončenie výkrmu a aby sa spresnil maximálny čas medzi ukončením výkrmu a zabitím, maximálny čas prepravy, čas na regeneráciu pred zabitím, maximálny čas medzi príchodom na bitúnok a zabitím, ako aj podmienky počas čakania pred zabitím.

Úprava výrobku

Vypustili sa odkazy na ručné rozporciovanie vtákov a spresnilo sa, že rozporciované telá musia spĺňať kritériá triedy A.

Do špecifikácie sa doplnili ustanovenia týkajúce sa času medzi zabitím a porciovaním (96 hodín) a/alebo hlbokým zmrazením (deň + 3).

Táto zmena sa týka jednotného dokumentu.

7.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Bod „Súvislosť“ sa preformuloval tak, že sa rozdelil na tri časti, aby bolo možné rozlíšiť osobitné vlastnosti zemepisnej oblasti, výrobku a príčinnej súvislosti.

Táto zmena sa týka jednotného dokumentu.

8.   Kontrolný orgán

Aktualizovali sa kontaktné údaje Generálneho riaditeľstva pre hospodársku súťaž, spotrebiteľské záležitosti a prevenciu podvodov (Direction générale de la concurrence, de la consommation et de la répression des fraudes, DGCCRF) a Národného inštitútu pre osvedčovanie pôvodu a kvality (Institut national de la qualité et de l'origine, INAO).

Táto zmena sa netýka jednotného dokumentu.

9.   Označovanie

Pri uplatňovaní pokynov platných na vnútroštátnej úrovni s cieľom harmonizovať vypracovanie špecifikácií výrobkov sa vypustil súčasný odsek a nahradil sa vetou, v ktorej sa stanovujú povinné regulačné prvky.

Táto zmena sa týka jednotného dokumentu.

10.   Vnútroštátne požiadavky

Položka „Vnútroštátne požiadavky“ sa so zreteľom na vývoj vnútroštátnych zákonov a právnych predpisov uvádza tak, že zahŕňa tabuľku s hlavnými bodmi, ktoré je potrebné skontrolovať, a metódami hodnotenia, ktoré sa majú použiť. Zohľadňujú sa body zmeny uvedené v predchádzajúcich položkách a dopĺňajú sa do tabuľky pre príslušné body.

Táto zmena sa netýka jednotného dokumentu.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„Pintade de l’Ardèche“

EÚ č.: PGI-FR-01297-AM01 – 3. decembra 2024

CHOP () CHZO (X)

1.   Názov (názvy) (CHOP alebo CHZO)

„Pintade de l’Ardèche“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Francúzsko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Číselný znak kombinovanej nomenklatúry

02 – MÄSO A JEDLÉ MÄSOVÉ DROBY

0207 – Mäso a jedlé droby z hydiny položky 0105 , čerstvé, chladené alebo mrazené

0207 60 – z perličiek

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

„Pintade de l’Ardèche“ je perlička, vták radu hrabavcov, chovaná vo voľnom výbehu.

„Pintade de l’Ardèche“ má končatiny a perie sivej farby.

„Pintade de l’Ardèche“ má dobrú stavbu tela, mäsité telo s malým množstvom tuku, dobre vyvinutú svalovú hmotu filetov a stehien a pevné mäso.

Typická obchodná úprava:

na trh sa uvádzajú iba telá triedy A v celých kusoch,

v súlade s tradíciou sa telá predávané v celých kusoch uvádzajú na trh s nohami zahnutými do hrudníka hydiny, pod hrudnou kosťou,

v prípade porciovania musia kusy zodpovedať kritériám uvádzania na trh pre triedu A.

Spôsoby úpravy:

zbavené vnútorností (minimálna hmotnosť tela = 1,1 kg),

pripravené na varenie (minimálna hmotnosť vypitvaného tela bez vnútorností s nohami = 0,880 kg),

porciované.

Mäso (a vnútornosti) sa predáva (predávajú) čerstvé alebo mrazené.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

„Pintade de l’Ardèche“ sa od veku maximálne 56 dní chová vo voľnom výbehu so slobodným prístupom k výbehu s vysadenými stromami, ktorý je prirodzene pokrytý jemným štrkopieskom.

Krmivo pozostáva na 100 % z rastlín, minerálov a vitamínov. Krmivo musí obsahovať aspoň dva druhy obilnín. Celkový obsah tuku v krmive nepresahuje 6 %.

Podiel obilnín v potrave „Pintade de l’Ardèche“:

V počiatočnej fáze od 1. najneskôr do 28. dňa: minimálne 50 % obilnín.

Vo fáze výkrmu od 29. dňa (vrátane) do dňa zabitia: je vážený priemerný percentuálny podiel obilnín a výrobkov z obilnín vo výkrmovom období 80 % alebo vyšší. Táto fáza zahŕňa obdobie „rastu“ a „ukončenie výkrmu“.

Výrobky z obilnín tvoria maximálne 15 % všetkých obilnín a výrobkov z obilnín.

V podávanom krmive sa nenachádzajú žiadne liečivé látky ani kokcidiostatiká. Povolené sú iba prírodné regulátory na obnovenie črevnej flóry.

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Chov „Pintade de l’Ardèche“ sa uskutočňuje vo vymedzenej zemepisnej oblasti. Fáza chovu zodpovedá obdobiu od zaradenia jednodňových mláďat perličky do chovu po odvoz perličiek na bitúnok.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Vzdialenosť medzi chovným výbehom a bitúnkom musí byť kratšia ako 100 km alebo preprava z chovného výbehu na bitúnok musí trvať menej ako 3 hodiny. Hydina predávaná vcelku sa uvádza na trh s nohami.

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Etikety musia obsahovať:

Označenie „Pintade de l'Ardeche“.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Departement Ardèche (07):

Všetky obce v kantónoch: Annonay, Annonay 1, Annonay 2, Aubenas 1, Haut-Eyrieux, Guilherand-Granges, Haut-Vivarais, Pouzin, Privas, Sarras, Tournon-sur-Rhône a Rhône-Eyrieux.

V kantóne Aubenas 2: obce Mercuer, Saint-Didier-sous-Aubenas, Saint-Etienne-de-Boulogne, Saint-Michel de Boulogne, Saint-Privat a Vesseaux.

V kantóne Berg-Helvie: obce Berzème, Darbres, Lussas, Mirabel, Saint-Gineys-en-Coiron, Saint-Jean-le-Centenier, Saint-Laurent-sous-Coiron, Saint-Pons a Sceautres.

V kantóne Haute-Ardèche: obce Astet, Barnas, Burzet, Chirols, Coucouron, Cros-de-Géorand, Issanlas, Issarlès, Lachapelle-Graillouse, Lalevade-d’Ardèche, Lanarce, Lavillatte, Le Béage, le Lac d’Issarlès, le Roux, Lespéron, Mayres, Mazan l’Abbaye, Meyras, Montpezat-sous-Bauzon, Péreyres, Pont-de-Labeaume, Prades, Sagnes-et-Goudoulet, Saint-Cirgues-en-Montagne, Sainte-Eulalie, Saint-Pierre-de-Colombier Thueyts a Usclades-et-Rieutord.

Departement Loire (42):

Všetky obce v kantónoch: Pilat a Saint-Chamond.

V kantóne Rive-de-Gier: obce Châteauneuf, Farnay, La Grand-Croix, Lorette, Rive-de-Gier a Saint-Paul-en-Jarez.

Departement Haute-Loire (43):

Všetky obce v kantónoch: Aurec-sur-Loire, Boutières, Deux-Rivières-et-Vallées, Emblavez-et-Megal, Mézenc, Monistrol-sur-Loire, Le-Puy-en-Velay, Le-Puy-en-Velay 3, Le-Puy-en-Velay 4 a Yssingeaux.

V kantóne Bas-en-Basset: obce Bas-en-Basset, Beauzac, Malvalette a Retournac.

V kantóne Le-Puy-en-Velay 1: obec Le-Puy-en-Velay.

V kantóne Le-Puy-en-Velay 2: obce Chaspinhac, Le Monteil a Le-Puy-en-Velay.

V kantóne Velay Volcanique: obce Cussac-sur-Loire, Le Brignon a Solignac-sur-Loire.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a „Pintade de l’Ardèche“ sa zakladá na dobrej povesti týchto výrobkov, ako aj na know-how chovateľov.

Zemepisná oblasť chovu „Pintade de l’Ardèche“ sa rozprestiera na masíve hornatej oblasti Monts du Vivarais, pohoria, ktoré zahŕňa najmä departement Ardèche, ale zasahuje aj do východnej časti departementu Haute-Loire a južnej časti departementu Loire. Táto oblasť sa vyznačuje tým, že sa všetky obce nachádzajú v horských oblastiach a v podhorí. Znevýhodnené podmienky súvisiace s nadmorskou výškou, sklonom svahov a/alebo podnebím výrazne obmedzujú možnosti využitia pôdy a viedli k rozvoju extenzívnej poľnohospodárskej činnosti.

Podnebie zemepisnej oblasti zodpovedá podnebiu v stredohorských oblastiach až kontinentálnemu podnebiu, ktoré sa mení v závislosti od ročného obdobia, s výraznými teplotnými rozdielmi, horúcimi letami a chladnými zimami, veľmi krátkymi prechodnými obdobiami a veterným počasím.

Zemepisná oblasť sa okrem toho vyznačuje pôdami, ktoré vznikli zo starých vyvretých hornín, žuly a bridlice. Spoločnou črtou týchto hornín je, že sú síce tvrdé, ale ľahko sa drobia, a výbehy pre hydinu sú teda pokryté veľkým množstvom kamienkov.

Napokon, výbehy, do ktorých majú vtáky kedykoľvek prístup, sú vysadené stromami, a to najmenej 30 stromami miestnych druhov. Chránia hydinu pred letným slnkom a obmedzujú rýchlosť vetra, čím povzbudzujú zvieratá k pobytu vonku a zlepšujú ich zdravotný stav. Použitie stromov miestnych druhov umožňuje reprodukovať vo výbehoch miestnu krajinu. Výbehy takisto kopírujú nerovnomerný charakter zemepisnej oblasti.

Miestne poľnohospodárstvo je založené na paralelnom pestovaní a chove hospodárskych zvierat a zahŕňa najmä produkciu mlieka a ovocia. Vyznačuje sa malými poľnohospodárskymi podnikmi s veľmi malým počtom rovinatých a mechanizovaných plôch.

Okrem toho, výber krmiva, ktoré tvoria z veľkej časti obilniny, zodpovedá tradičnému postupu chovateľov z departementu Ardèche, ktorí mali vo zvyku doplniť dávku poskytovanú zvieratám vo výbehu o obilniny, ktoré vypestovali na niekoľkých parcelách obhospodarovanej poľnohospodárskej plochy.

V záujme zachovania voľného chovu vrátane kontroly chorôb chovatelia nepoužívajú medikované doplnky v krmive, ale uprednostňujú preventívnu profylaxiu založenú na biologickej kontrole a používaní rastlinných extraktov.

V kontexte vyľudňovania vidieka a opúšťania poľnohospodárskej výroby sa poľnohospodári zamerali na diverzifikovanú výrobu, ktorá im umožňuje využívať nerovný terén v zemepisnej oblasti, vyrovnať sa s drsnými klimatickými podmienkami s výraznými teplotnými rozdielmi zvýraznenými vetrom, organizovať svoju pracovnú záťaž počas dňa a v priebehu ročných období a prispôsobiť sa požiadavkám miestnych výrobcov na kvalitu produkcie. Produkcia brojlerovej hydiny, ktorá je tradičná a zároveň vysoko kvalitná, dosahuje tieto rozmanité ciele.

V roku 1985 poľnohospodári založili Confrérie des Volailles Fermières de l’Ardèche et du Haut Vivarais (Spolok chovateľov hydiny z Ardèche a Haut Vivarais), ktorý má za cieľ propagovať ich produkciu z hľadiska gastronómie, cestovného ruchu a kultúry. Zároveň bolo založené združenie na ochranu.

Celé kusy a kusy predávané pod názvom „Pintade de l’Ardèche“ sa vyznačujú dobrou povesťou, ktorú získali v priebehu rokov, kvalitou výrobkov, metódami prípravy a know-how chovateľov.

Výrobky, ktoré spĺňajú kritériá triedy A, sa môžu uvádzať na trh ako rozporciované telá, ako telá pripravené na varenie s nohami zahnutými pod hrudnou kosťou vtáka, ako kusy alebo ako droby. Všetky tieto výrobky môžu byť určené pre rôzne distribučné siete, a preto môžu byť balené podľa potrieb spotrebiteľov.

Zemepisná oblasť, v ktorej sa chová hydina s označením „Pintade de l’Ardèche“, sa nachádza v horskej a podhorskej oblasti, ktorá je priaznivá pre extenzívny chov hydiny.

Krajina sa vyznačuje striedaním prírodných a poľnohospodárskych oblastí s rôznym využitím: chov dobytka, arboristika, drobné ovocinárstvo, vinohradníctvo a pestovanie gaštanov.

Vtáky sa chovajú metódou chovu pod holým nebom na základe odolných kmeňov s pomalým rastom a vysokou pohyblivosťou, ktoré sú vhodné na život vonku, čo im umožňuje využívať nerovnomerné výbehy, ktoré sa v tejto zemepisnej oblasti zvyčajne vyskytujú. Okrem toho sa pri metóde voľného chovu využívajú výbehy, ktoré sú reprezentatívne pre krajinu v danej zemepisnej oblasti – často sú nerovnomerné, lemované stromami druhov zodpovedajúcich miestnej krajine a s prírodným pieskom, ktorý vznikol rozpadom hornín typických pre túto zemepisnú oblasť: staré vulkanické horniny, žuly a bridlice. Charakteristiky týchto výbehov prispievajú k uspokojeniu potreby pohybu a dodatočného krmiva (tráva, hmyz) a napomáhajú dobrému tráveniu zvierat, pretože im poskytujú piesok potrebný na správne trávenie potravy.

Nerovný terén vo výbehoch podporuje vývoj kvalitnejšieho svalstva, najmä v oblasti stehien, ako aj odbúravanie tuku, vďaka čomu má mäso „Pintade de l’Ardèche“ nízky obsah tuku.

S chovom hydiny sa na severe departementu Ardèche začalo v 60. rokoch 20. storočia a toto odvetvie zaznamenalo rozmach v 80. rokoch 20. storočia, keď poľnohospodári v roku 1985 založili Syndicat de Défense des Volailles Fermières de l’Ardèche.

Dobrú povesť výrobku potvrdzuje aj množstvo ocenení, ktoré získal. Napríklad výrobok „Pintade de l’Ardèche“, prezentovaný v celku, získal v roku 1993 zlatú medailu a v rokoch 1994, 1996 a 1997 tri bronzové medaily na všeobecnej poľnohospodárskej súťaži.

K týmto úspechom prispieva aj osobná prítomnosť chovateľov na miestach predaja, v turistických centrách a na miestnych trhoch, kde rozprávajú o svojom spôsobe produkcie a sú ochotní podeliť sa o recepty na prípravu hydiny, ktorú dochovali.

Výroba „Pintade de l’Ardèche“ je úzko spojená s výrobou „Poulet de l’Ardèche“/„Chapon de l’Ardèche“.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

https://info.agriculture.gouv.fr/boagri/document_administratif-641c1832-97f0-403f-a0cc-4c708385c93b


(1)   Ú. v. EÚ L 179, 19.6.2014, s. 17.


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/1367/oj

ISSN 1977-1037 (electronic edition)


Top