This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52024XC06142
Commission Notice – Guidance to the Member States for the collection of the data and the information referred to in Article 6 (5), points (a) to (d), of Regulation (EU) 2023/1230 of the European Parliament and the Council
Oznámenie Komisie – Usmernenia pre členské štáty týkajúce sa zberu údajov a informácií uvedených v článku 6 ods. 5 písm. a) až d) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1230
Oznámenie Komisie – Usmernenia pre členské štáty týkajúce sa zberu údajov a informácií uvedených v článku 6 ods. 5 písm. a) až d) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1230
C/2024/6845
Ú. v. EÚ C, C/2024/6142, 14.10.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/6142/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
![]() |
Úradný vestník |
SK Séria C |
C/2024/6142 |
14.10.2024 |
OZNÁMENIE KOMISIE
Usmernenia pre členské štáty týkajúce sa zberu údajov a informácií uvedených v článku 6 ods. 5 písm. a) až d) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1230
(Text s významom pre EHP)
(C/2024/6142)
OBSAH
Dôležité vyhlásenie | 1 |
Úvod | 2 |
Usmernenie k vypĺňaniu vzoru | 2 |
Všeobecné pokyny | 2 |
Osobitné pokyny | 3 |
Príloha A – Číslovanie stĺpcov vzoru | 13 |
Príloha B – Zoznam osem- a štvormiestnych kódov podľa klasifikácie materiálových činiteľov ESAW, podľa ktorých možno nájsť kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov v rozsahu pôsobnosti prílohy I k nariadeniu. | 14 |
DÔLEŽITÉ VYHLÁSENIE
Účelom tohto dokumentu, ktorý vychádza z článku 6 ods. 10 druhého pododseku nariadenia (EÚ) 2023/1230 o strojových zariadeniach (1) (ďalej len „nariadenie“), je poskytnúť usmernenia len k otázkam týkajúcim sa zberu údajov a informácií uvedených v článku 6 ods. 5 písm. a) až d) uvedeného nariadenia a k vypĺňaniu štandardizovaného vzoru uvedeného v prílohe k vykonávaciemu nariadeniu Komisie (EÚ) 2024/1922 (2) (ďalej len „vzor“).
Tento dokument je určený členským štátom, no týka sa aj tretích krajín, t. j. krajín, ktoré nie sú členskými štátmi Európskej únie (EÚ) a ktoré s EÚ uzavreli dohodu o rozšírení uplatňovania nariadenia na dané krajiny. Odkazy na „členské štáty“ alebo „EÚ“ v tomto dokumente sa preto majú chápať aj ako odkazy na dané tretie krajiny.
Tento dokument je určený výlučne ako usmerňovací dokument. Právne záväzné je len znenie samotného harmonizačného aktu Únie.
Záväzný výklad právnych predpisov Únie je vo výlučnej právomoci Súdneho dvora Európskej únie. Názory vyjadrené v tomto dokumente nemôžu predurčovať stanovisko, ktoré by Komisia mohla zaujať pred Súdnym dvorom.
Tento dokument odráža právne predpisy v čase jeho vypracovania a ponúknuté usmernenia môžu byť neskôr upravené.
ÚVOD
Nariadenie nadobudlo účinnosť 19. júla 2023 a bude sa uplatňovať od 20. januára 2027. Stanovujú sa v ňom požiadavky na ochranu zdravia a bezpečnosť na návrh a konštrukciu strojových zariadení, súvisiacich výrobkov a čiastočne skompletizovaných strojových zariadení, aby sa mohli sprístupniť na trhu EÚ alebo uviesť do prevádzky v EÚ a zároveň sa zabezpečila vysoká úroveň ochrany zdravia a bezpečnosti. Zároveň sa ním od 20. januára 2027 zruší a nahradí smernica 2006/42/ES (3).
Podľa článku 6 ods. 10 prvého pododseku nariadenia má Komisia stanoviť štandardizovaný vzor na zber údajov a informácií uvedených v článku 6 ods. 5 písm. a) až d) nariadenia členskými štátmi vrátane informácií uvedených v článku 6 ods. 9 uvedeného nariadenia. Takýto štandardizovaný vzor má zabezpečiť jednotné podmienky zberu údajov a informácií na účely doplnenia kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov do prílohy I k uvedenému nariadeniu alebo vyňatia kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov z uvedenej prílohy.
Súčasný štandardizovaný vzor je uvedený v prílohe k vykonávaciemu nariadeniu (EÚ) 2024/1922 (ďalej len „vzor“).
Okrem toho podľa článku 6 ods. 10 druhého pododseku nariadenia Komisia vydá usmernenia pre členské štáty týkajúce sa zberu a zasielania porovnateľných, vysokokvalitných údajov a informácií. Účelom tohto dokumentu je poskytnúť členským štátom usmernenia, ako je stanovené v článku 6 ods. 10 druhom pododseku nariadenia.
USMERNENIE K VYPĹŇANIU VZORU
Všeobecné pokyny
Podľa článku 6 ods. 9 nariadenia sa vzor vyplní a predloží do 20. júla 2025 a potom každých päť rokov.
Vzor predložený v danom roku (R) obsahuje údaje a informácie týkajúce sa obdobia piatich rokov, ako je uvedené v príslušných stĺpcoch vzoru.
V súvislosti so vzorom:
|
R–2 (rok predloženia mínus 2): vzťahuje sa na druhý kalendárny rok (od 1. januára do 31. decembra) predchádzajúci roku predloženia správy, |
|
R–3 (rok predloženia mínus 3): vzťahuje sa na tretí kalendárny rok (od 1. januára do 31. decembra) predchádzajúci roku predloženia správy, |
|
R–4 (rok predloženia mínus 4): vzťahuje sa na štvrtý kalendárny rok (od 1. januára do 31. decembra) predchádzajúci roku predloženia správy, |
|
R–5 (rok predloženia mínus 5): vzťahuje sa na piaty kalendárny rok (od 1. januára do 31. decembra) predchádzajúci roku predloženia správy, |
|
R–6 (rok predloženia mínus 6): vzťahuje sa na šiesty kalendárny rok (od 1. januára do 31. decembra) predchádzajúci roku predloženia správy. |
|
Právne predpisy EÚ o strojových zariadeniach sú: nariadenie alebo smernica 2006/42/ES, alebo právne predpisy EÚ o strojových zariadeniach platné pred smernicou 2006/42/ES. |
Odporúča sa vzor vyplniť v anglickom jazyku.
Každý členský štát by mal vyplniť a predložiť len jeden vzor vo formáte Excel obsahujúci všetky údaje týkajúce sa daného členského štátu.
Vzor možno predložiť elektronicky prostredníctvom príslušnej funkčnej e-mailovej schránky.
Osobitné pokyny
Horná časť vzoru (zľava doprava)
— Rok („R“) predloženia správy [pole na celé číslo]
V tomto poli sa uvedie kalendárny rok, v ktorom členský štát predkladá vyplnený vzor Komisii.
— Členský štát [textové pole, maximálne 10 slov]
V tomto poli sa uvedie názov krajiny, ktorá údaje a informácie predkladá.
Hlavná tabuľka vzoru (zľava doprava)
Na uľahčenie čítania poradia stĺpcov sú stĺpce v prílohe A k tomuto usmerneniu očíslované.
— Prvý stĺpec (1): Kategória v prílohe I k nariadeniu [vyberte posúvaním nadol]
„Kategória“ sa týka kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov uvedených v prílohe I k nariadeniu v čase predloženia vzoru Komisii (v prvom stĺpci: „Áno“) alebo iných kategórií, ktoré by podľa členských štátov mali byť potenciálne zahrnuté do uvedenej prílohy (v prvom stĺpci: „Nie“).
Všetky údaje a informácie v nasledujúcich stĺpcoch (druhý až tridsiaty deviaty) sa vzťahujú na kategóriu strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku opísanú v tomto prvom stĺpci.
Priestor vo vzore možno rozšíriť tak, aby v prípade potreby zahŕňal toľko ďalších kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov, ktoré sa môžu v budúcnosti prípadne doplniť do prílohy I k nariadeniu prostredníctvom príslušného delegovaného aktu.
V prípade zmien prílohy I k nariadeniu prostredníctvom príslušných delegovaných aktov by sa mal tento prvý stĺpec zodpovedajúcim spôsobom upraviť.
— Druhý stĺpec (2): Kategória v časti prílohy I k nariadeniu [vyberte posúvaním nadol]
V prípade kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov uvedených v prílohe I k nariadeniu (v prvom stĺpci: „Áno“) by sa malo uviesť, v ktorej časti danej prílohy sú uvedené: buď v časti A (v druhom stĺpci: „A“) alebo v časti B (v druhom stĺpci: „B“).
V prípade kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov neuvedených v prílohe I k nariadeniu (v prvom stĺpci: „Nie“) by sa malo uviesť, že táto informácia sa neuvádza (v druhom stĺpci: „Neuv.“).
V prípade zmien prílohy I k nariadeniu prostredníctvom príslušných delegovaných aktov by sa mal tento druhý stĺpec zodpovedajúcim spôsobom upraviť.
— Tretí stĺpec (3): Číslo kategórie (ak je kategória zahrnutá do prílohy I k nariadeniu) [vyberte posúvaním nadol]
Pri kategóriách strojových zariadení a súvisiacich výrobkov uvedených v časti A alebo B prílohy I k nariadeniu by sa malo uviesť číslo pridelené každej kategórii strojových zariadení a súvisiacich výrobkov v uvedenej prílohe.
V čase písania tohto usmernenia je v časti A prílohy I šesť (6) kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov a v časti B prílohy I devätnásť (19) kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov.
V prípade kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov neuvedených v prílohe I k nariadeniu (v prvom stĺpci: „Nie“) by sa malo uviesť, že táto informácia sa neuplatňuje (v druhom stĺpci: „Neuv.“).
V prípade zmien prílohy I k nariadeniu prostredníctvom príslušných delegovaných aktov by sa mal tento tretí stĺpec zodpovedajúcim spôsobom upraviť.
— Štvrtý stĺpec (4): Opis kategórie (ak kategória nie je zahrnutá do prílohy I k nariadeniu) [textové pole, maximálne 100 slov]
Pri kategóriách strojových zariadení a súvisiacich výrobkov uvedených v časti A alebo B prílohy I k nariadeniu v tomto stĺpci netreba uviesť nič, keďže opis tejto kategórie strojových zariadení a súvisiacich výrobkov je zahrnutý v uvedenej prílohe.
V prípade kategórií strojových zariadení a súvisiacich výrobkov neuvedených v prílohe I k nariadeniu (v prvom stĺpci: „Nie“ a v druhom stĺpci: „Neuv.“) by sa mal uviesť krátky, no jasný opis každej novej kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, ktorých doplnenie do uvedenej prílohy sa navrhuje.
V prípade zmien prílohy I k nariadeniu prostredníctvom príslušných delegovaných aktov by sa mal tento štvrtý stĺpec zodpovedajúcim spôsobom upraviť.
— Piaty stĺpec (5): Článok 6 ods. 5 písm. a) nariadenia: náznaky ujmy, ktorá bola v minulosti spôsobená strojovými zariadeniami alebo súvisiacimi výrobkami, ktoré sa používali na ich zamýšľané použitie, alebo v dôsledku akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia (od R–2 do R–6) [textové pole, maximálne 500 slov]
„Náznaky ujmy“ sa týkajú informácií, ako sú:
— |
povaha nebezpečenstva spôsobujúceho ujmu spojeného s funkciou kategórie strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku s prihliadnutím na zamýšľané použitie a akékoľvek odôvodnene predvídateľné nesprávne použitie, |
— |
trvanie vystavenia nebezpečenstvu, |
— |
závažnosť utrpenej ujmy vrátane stupňa zvratnosti danej ujmy, |
— |
počet osôb poškodených ujmou, |
— |
iné relevantné informácie. |
— Šiesty až desiaty stĺpec (6 – 10): Článok 6 ods. 5 písm. b) nariadenia: informácie o bezpečnostných nedostatkoch zistených v priebehu dohľadu nad trhom a materiály, ktoré sú prípadne k dispozícii v informačných systémoch spravovaných Komisiou, t. j. prijaté nápravné opatrenie (dosiahnutie zhody), stiahnutie z trhu alebo spätné prevzatie/Počet kusov strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, pri ktorých sa zistila chyba, za rok [pole na celé číslo]
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mal uviesť počet výskytov v danom roku. Údaje môžu pochádzať zo všetkých alebo z niektorých z týchto zdrojov: Informačný a komunikačný systém pre dohľad nad trhom (ICSMS) a systém na rýchlu výmenu informácií Safety Gate, Európska databáza zranení (EU-IDB), vnútroštátne štatistiky nehôd na pracovisku, skupina pre administratívnu spoluprácu v oblasti strojových zariadení (AdCo), iné relevantné zdroje.
Žiadne bunky by nemali zostať prázdne. Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa v jedenástom stĺpci objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
— Jedenásty stĺpec (11): Článok 6 ods. 5 písm. b) nariadenia: informácie o bezpečnostných nedostatkoch zistených v priebehu dohľadu nad trhom a materiály, ktoré sú prípadne k dispozícii v informačných systémoch spravovaných Komisiou, t. j. prijaté nápravné opatrenie (dosiahnutie zhody), stiahnutie z trhu alebo spätné prevzatie/Vysvetlenia [textové pole, maximálne 500 slov]
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mali uviesť príslušné informácie o použitých zdrojoch údajov, ako aj o kvalite a pokrytí údajov podľa jednotlivých zdrojov.
Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
V tomto poli by sa mal uviesť aj opis hlavných zistených chýb a pôvodu zistených porúch a potenciálna ujma, ktorú by tieto chyby alebo poruchy mohli spôsobiť.
— Dvanásty stĺpec (12): Článok 6 ods. 5 písm. c) nariadenia: informácie o známych nehodách (pracovných alebo mimopracovných) a závažných prípadoch, keď k nehodám takmer došlo, vrátane charakteristík týchto nehôd alebo prípadov (od R–2 do R–6) [textové pole, maximálne 500 slov]
V tomto poli by sa mal uviesť opis hlavných charakteristík nehôd alebo prípadov, keď k nehodám takmer došlo (označovaných aj ako situácie, keď takmer došlo k nehode), napríklad:
— |
hlavné scenáre nehôd, |
— |
hlavné príčiny nehôd, |
— |
identifikácia zvyškových rizík počas nehôd, |
— |
počet obetí, |
— |
iné relevantné informácie. |
— Trinásty až sedemnásty stĺpec (13 – 17): Článok 6 ods. 5 písm. d) nariadenia: údaje o nehodách alebo ujme na zdraví spôsobených strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom za predchádzajúce roky (od R–2 do R–6)/Počet pracovných nehôd (smrteľných) za rok [pole na celé číslo]
„Pracovná nehoda“ je jednotlivá udalosť pri plnení pracovných úloh, ktorá vedie k poškodeniu telesného alebo duševného zdravia spôsobenému strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia.
„Smrteľná nehoda“ je nehoda spôsobená strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, ktorá vedie k úmrtiu obete do jedného roka od nehody.
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mal uviesť počet výskytov v danom roku. Údaje môžu pochádzať zo všetkých alebo z niektorých z týchto zdrojov: Európska databáza zranení (EU-IDB), Európska štatistika pracovných úrazov (ESAW) Eurostatu, skupina pre administratívnu spoluprácu v oblasti strojových zariadení (AdCo), iné relevantné zdroje.
Toto pole zahŕňa všetky typy zranení, napríklad: rany a povrchové zranenia, vykĺbenia, vyvrtnutia a natiahnutia, otrasy mozgu a vnútorné poranenia, zlomeniny kostí, otravy a infekcie, údery, popáleniny, obareniny a omrzliny, amputácie (strata častí tela), účinky zvuku, vibrácií a tlaku, účinky extrémnych teplôt, svetla a žiarenia, utopenie a udusenie, viacnásobné zranenia, psychická ujma.
Žiadne bunky by nemali zostať prázdne. Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa v tridsiatom ôsmom stĺpci objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
Nehody by sa mali uvádzať v trinástom až sedemnástom stĺpci a vo vzťahu k opisu kategórie (prvý až štvrtý stĺpec), keď:
— |
takéto strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok je „materiálovým činiteľom“: „špecifickej pracovnej činnosti“ (t. j.: nástroj, predmet alebo inštrument, ktorý obeť používala, keď sa nehoda stala, tesne pred nehodou), alebo „odchýlky“ (t. j. ak sa okolnosti nehody líšili od bežnej praxe a strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok bol nástrojom, predmetom alebo inštrumentom, ktorý pôsobil pri neobvyklej udalosti), alebo „dotyku (kontaktu) – spôsobu poranenia“ (t. j. ak strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok bol nástrojom, predmetom alebo inštrumentom, ktorý spôsobil obeti telesnú alebo psychickú ujmu), a |
— |
túto nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ktoré sa použili na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, pokiaľ takéto odôvodnene predvídateľné nesprávne použitie nezahŕňa odstránenie bezpečnostných opatrení predpokladaných výrobcom, ako je napríklad odstránenie ochranných krytov; nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ak nastane niektorá z týchto situácii:
|
„Materiálový činiteľ“: Tento pojem je vymedzený v najnovšom vydaní dokumentu EUROSTAT-u s názvom Európska štatistika pracovných úrazov (ESAW) – Súhrnná metodika, ktorý je uverejnený na webovom sídle Eurostatu. Aktuálna verzia tohto dokumentu je „vydanie z roku 2013“ (4).
V tabuľke v prílohe B k tomuto dokumentu sú uvedené kódy podľa klasifikácie materiálových činiteľov ESAW, podľa ktorých v čase písania tohto usmernenia bolo možné nájsť určité kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov v rozsahu pôsobnosti prílohy I k nariadeniu. Kódy uvedené v prílohe B k tomuto dokumentu sú len orientačné a mali by sa používať, ak sa ako zdroj údajov používajú rozšírené vnútroštátne údaje zozbierané v rámci ESAW a opis materiálového činiteľa ESAW presne zodpovedá údajom uvedeným v príslušnom riadku vzoru. Kódy sa môžu používať aj na účely uľahčenia pochopenia a/alebo vyhľadávania v príslušných databázach kategórií strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, ktoré sú v súčasnosti uvedené v prílohe I k nariadeniu. Je potrebné poznamenať, že 8-miestna klasifikácia premennej ESAW „materiálový činiteľ“ sa v súčasnosti v databáze ESAW nepoužíva (používa sa len 4-miestna klasifikácia). Hoci v databáze ESAW nie sú žiadne 8-miestne kódy, tieto 8-miestne kódy možno použiť na lepšie pochopenie toho, čo by malo byť zahrnuté v súvisiacich 4-miestnych kódoch. V každom prípade by sa údaje a informácie uvedené vo vzore mali presne vzťahovať na kategóriu strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku opísanú v treťom alebo štvrtom stĺpci vzoru.
— Osemnásty až dvadsiaty druhý stĺpec (18 – 22): Článok 6 ods. 5 písm. d) nariadenia: údaje o nehodách alebo ujme na zdraví spôsobených strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom za predchádzajúce roky (od R–2 do R–6)/Počet pracovných nehôd (závažných) za rok [pole na celé číslo]
„Pracovná nehoda“ je jednotlivá udalosť pri plnení pracovných úloh, ktorá vedie k poškodeniu telesného alebo duševného zdravia spôsobenému strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia.
„Závažná nehoda“ je nehoda (ktorá nie je smrteľná) spôsobená strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, ktorá vedie k trvalej ujme spôsobenej obeti, ako je napríklad amputácia časti tela.
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mal uviesť počet výskytov v danom roku. Údaje môžu pochádzať zo všetkých alebo z niektorých z týchto zdrojov: Európska databáza zranení (EU-IDB), Európska štatistika pracovných úrazov (ESAW) Eurostatu, skupina pre administratívnu spoluprácu v oblasti strojových zariadení (AdCo), iné relevantné zdroje.
Toto pole zahŕňa všetky typy zranení, napríklad: rany a povrchové zranenia, vykĺbenia, vyvrtnutia a natiahnutia, otrasy mozgu a vnútorné poranenia, zlomeniny kostí, otravy a infekcie, údery, popáleniny, obareniny a omrzliny, amputácie (strata častí tela), účinky zvuku, vibrácií a tlaku, účinky extrémnych teplôt, svetla a žiarenia, utopenie a udusenie, viacnásobné zranenia, psychická ujma.
Žiadne bunky by nemali zostať prázdne. Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa v tridsiatom ôsmom stĺpci objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
Nehody by sa mali v osemnástom až dvadsiatom druhom stĺpci a vo vzťahu k opisu kategórie (prvý až štvrtý stĺpec) uvádzať, keď:
— |
takéto strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok je „materiálovým činiteľom“: „špecifickej pracovnej činnosti“ (t. j.: nástroj, predmet alebo inštrument, ktorý obeť používala, keď sa nehoda stala, tesne pred nehodou), alebo „odchýlky“ (t. j. ak sa okolnosti nehody líšili od bežnej praxe a strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok bol nástrojom, predmetom alebo inštrumentom, ktorý pôsobil pri neobvyklej udalosti), alebo „dotyku (kontaktu) – spôsobu poranenia“ (t. j. ak strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok bol nástrojom, predmetom alebo inštrumentom, ktorý spôsobil obeti telesnú alebo psychickú ujmu), a |
— |
túto nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ktoré sa použili na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, pokiaľ takéto odôvodnene predvídateľné nesprávne použitie nezahŕňa odstránenie bezpečnostných opatrení predpokladaných výrobcom, ako je napríklad odstránenie ochranných krytov; nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ak nastane niektorá z týchto situácii:
|
„Materiálový činiteľ“: Tento pojem je vymedzený v najnovšom vydaní dokumentu EUROSTAT-u s názvom Európska štatistika pracovných úrazov (ESAW) – Súhrnná metodika, ktorý je uverejnený na webovom sídle Eurostatu. Aktuálna verzia tohto dokumentu je „vydanie z roku 2013“ (5).
V tabuľke v prílohe B k tomuto dokumentu sú uvedené kódy podľa klasifikácie materiálových činiteľov ESAW, podľa ktorých v čase písania tohto usmernenia bolo možné nájsť určité kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov v rozsahu pôsobnosti prílohy I k nariadeniu. Kódy uvedené v prílohe B k tomuto dokumentu sú len orientačné a mali by sa používať, ak sa ako zdroj údajov používajú rozšírené vnútroštátne údaje zozbierané v rámci ESAW a opis materiálového činiteľa ESAW presne zodpovedá údajom uvedeným v príslušnom riadku vzoru. Kódy sa môžu používať aj na účely uľahčenia pochopenia a/alebo vyhľadávania v príslušných databázach kategórií strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, ktoré sú v súčasnosti uvedené v prílohe I k nariadeniu. Je potrebné poznamenať, že 8-miestna klasifikácia premennej ESAW „materiálový činiteľ“ sa v súčasnosti v databáze ESAW nepoužíva (používa sa len 4-miestna klasifikácia). Hoci v databáze ESAW nie sú žiadne 8-miestne kódy, tieto 8-miestne kódy možno použiť na lepšie pochopenie toho, čo by malo byť zahrnuté v súvisiacich 4-miestnych kódoch. V každom prípade by sa údaje a informácie uvedené vo vzore mali presne vzťahovať na kategóriu strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku opísanú v treťom alebo štvrtom stĺpci vzoru.
— Dvadsiaty tretí až dvadsiaty siedmy stĺpec (23 – 27): Článok 6 ods. 5 písm. d) nariadenia: údaje o nehodách alebo ujme na zdraví spôsobených strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom za predchádzajúce roky (od R–2 do R–6)/Počet pracovných nehôd (iných) za rok [pole na celé číslo]
„Pracovná nehoda“ je jednotlivá udalosť pri plnení pracovných úloh, ktorá vedie k poškodeniu telesného alebo duševného zdravia spôsobenému strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia.
„Iná nehoda“ je akákoľvek nehoda (ktorá nie je smrteľná ani vážna) spôsobená strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu a/alebo neprítomnosť na pracovisku trvajúcu štyri a viac dní.
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mal uviesť počet výskytov v danom roku. Údaje môžu pochádzať zo všetkých alebo z niektorých z týchto zdrojov: Európska databáza zranení (EU-IDB), Európska štatistika pracovných úrazov (ESAW) Eurostatu, skupina pre administratívnu spoluprácu v oblasti strojových zariadení (AdCo), iné relevantné zdroje.
Toto pole zahŕňa všetky typy zranení, napríklad: rany a povrchové zranenia, vykĺbenia, vyvrtnutia a natiahnutia, otrasy mozgu a vnútorné poranenia, zlomeniny kostí, otravy a infekcie, údery, popáleniny, obareniny a omrzliny, amputácie (strata častí tela), účinky zvuku, vibrácií a tlaku, účinky extrémnych teplôt, svetla a žiarenia, utopenie a udusenie, viacnásobné zranenia, psychická ujma.
Žiadne bunky by nemali zostať prázdne. Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa v tridsiatom ôsmom stĺpci objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
Nehody by sa mali uvádzať v dvadsiatom treťom až dvadsiatom siedmom stĺpci a vo vzťahu k opisu kategórie (prvý až štvrtý stĺpec), keď:
— |
takéto strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok je „materiálovým činiteľom“: „špecifickej pracovnej činnosti“ (t. j.: nástroj, predmet alebo inštrument, ktorý obeť používala, keď sa nehoda stala, tesne pred nehodou), alebo „odchýlky“ (t. j. ak sa okolnosti nehody líšili od bežnej praxe a strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok bol nástrojom, predmetom alebo inštrumentom, ktorý pôsobil pri neobvyklej udalosti), alebo „dotyku (kontaktu) – spôsobu poranenia“ (t. j. ak strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok bol nástrojom, predmetom alebo inštrumentom, ktorý spôsobil obeti telesnú alebo psychickú ujmu), a |
— |
túto nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ktoré sa použili na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, pokiaľ takéto odôvodnene predvídateľné nesprávne použitie nezahŕňa odstránenie bezpečnostných opatrení predpokladaných výrobcom, ako je napríklad odstránenie ochranných krytov; nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ak nastane niektorá z týchto situácii:
|
„Materiálový činiteľ“: Tento pojem je vymedzený v najnovšom vydaní dokumentu EUROSTAT-u s názvom Európska štatistika pracovných úrazov (ESAW) – Súhrnná metodika, ktorý je uverejnený na webovom sídle Eurostatu. Aktuálna verzia tohto dokumentu je „vydanie z roku 2013“ (6).
V tabuľke v prílohe B k tomuto dokumentu sú uvedené kódy podľa klasifikácie materiálových činiteľov ESAW, podľa ktorých v čase písania tohto usmernenia bolo možné nájsť určité kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov v rozsahu pôsobnosti prílohy I k nariadeniu. Kódy uvedené v prílohe B k tomuto dokumentu sú len orientačné a mali by sa používať, ak sa ako zdroj údajov používajú rozšírené vnútroštátne údaje zozbierané v rámci ESAW a opis materiálového činiteľa ESAW presne zodpovedá údajom uvedeným v príslušnom riadku vzoru. Kódy sa môžu používať aj na účely uľahčenia pochopenia a/alebo vyhľadávania v príslušných databázach kategórií strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, ktoré sú v súčasnosti uvedené v prílohe I k nariadeniu. Je potrebné poznamenať, že 8-miestna klasifikácia premennej ESAW „materiálový činiteľ“ sa v súčasnosti v databáze ESAW nepoužíva (používa sa len 4-miestna klasifikácia). Hoci v databáze ESAW nie sú žiadne 8-miestne kódy, tieto 8-miestne kódy možno použiť na lepšie pochopenie toho, čo by malo byť zahrnuté v súvisiacich 4-miestnych kódoch. V každom prípade by sa údaje a informácie uvedené vo vzore mali presne vzťahovať na kategóriu strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku opísanú v treťom alebo štvrtom stĺpci vzoru.
— Dvadsiaty ôsmy až tridsiaty druhý stĺpec (28 – 32): Článok 6 ods. 5 písm. d) nariadenia: údaje o nehodách alebo ujme na zdraví spôsobených strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom za predchádzajúce roky (od R–2 do R–6)/Počet mimopracovných nehôd (smrteľných) za rok [pole na celé číslo]
„Mimopracovná nehoda“ je jednotlivá udalosť pri inom ako pracovnom používaní, ktorá vedie k poškodeniu telesného alebo duševného zdravia spôsobenému strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia.
„Smrteľná nehoda“ je mimopracovná nehoda spôsobená strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, ktorá vedie k úmrtiu obete do jedného roka od mimopracovnej nehody.
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mal uviesť počet výskytov v danom roku. Údaje môžu pochádzať zo všetkých alebo z niektorých z týchto zdrojov: Európska databáza zranení (EU-IDB), skupina pre administratívnu spoluprácu v oblasti strojových zariadení (AdCo), iné relevantné zdroje.
Toto pole zahŕňa všetky typy zranení, napríklad: rany a povrchové zranenia, vykĺbenia, vyvrtnutia a natiahnutia, otrasy mozgu a vnútorné poranenia, zlomeniny kostí, otravy a infekcie, údery, popáleniny, obareniny a omrzliny, amputácie (strata častí tela), účinky zvuku, vibrácií a tlaku, účinky extrémnych teplôt, svetla a žiarenia, utopenie a udusenie, viacnásobné zranenia, psychická ujma.
Sivé bunky sa týkajú kategórií strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, ktoré nemajú iné ako pracovné použitie. Preto by sa nemali vypĺňať. Okrem nich by žiadne bunky nemali zostať prázdne. Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa v tridsiatom ôsmom stĺpci objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
Na to, aby sa nehoda mohla nahlásiť v rámci niektorej kategórie strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku, je potrebné, aby takúto nehodu bolo možné pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku používanému na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, pokiaľ takéto odôvodnene predvídateľné nesprávne použitie nezahŕňa odstránenie bezpečnostných opatrení predpokladaných výrobcom, napríklad odstránenie ochranných krytov. Nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ak nastane niektorá z týchto situácii:
— |
nehoda je spôsobená návrhom alebo konštrukciou strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku bez ohľadu na to, či strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok spĺňa príslušné harmonizované normy alebo či tieto harmonizované normy majú alebo nemajú nedostatky, pokiaľ ide o ich schopnosť vytvoriť predpoklad zhody s právnymi predpismi EÚ o strojových zariadeniach platnými v čase uvedenia strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku na trh EÚ, |
— |
nehoda je spôsobená chybami obsluhy, ak takéto chyby možno logicky predvídať alebo ich zhoršuje nedostatočná ergonómia, |
— |
nehoda je spôsobená nedostatočnou údržbou vyplývajúcou z nepresného alebo neúplného návodu na údržbu. |
— Tridsiaty tretí až tridsiaty siedmy stĺpec (33 – 37): Článok 6 ods. 5 písm. d) nariadenia: údaje o nehodách alebo ujme na zdraví spôsobených strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom za predchádzajúce roky (od R–2 do R–6)/Počet mimopracovných nehôd (závažných alebo iných) za rok [pole na celé číslo]
„Mimopracovná nehoda“ je jednotlivá udalosť pri inom ako pracovnom používaní, ktorá vedie k poškodeniu telesného alebo duševného zdravia spôsobenému strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia.
„Závažná alebo iná nehoda“ je mimopracovná nehoda spôsobená strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom používaným na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, ktorá nie je smrteľnou nehodou.
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mal uviesť počet výskytov v danom roku. Údaje môžu pochádzať zo všetkých alebo z niektorých z týchto zdrojov: Európska databáza zranení (EU-IDB), skupina pre administratívnu spoluprácu v oblasti strojových zariadení (AdCo), iné relevantné zdroje.
Toto pole zahŕňa všetky typy zranení, napríklad: rany a povrchové zranenia, vykĺbenia, vyvrtnutia a natiahnutia, otrasy mozgu a vnútorné poranenia, zlomeniny kostí, otravy a infekcie, údery, popáleniny, obareniny a omrzliny, amputácie (strata častí tela), účinky zvuku, vibrácií a tlaku, účinky extrémnych teplôt, svetla a žiarenia, utopenie a udusenie, viacnásobné zranenia, psychická ujma.
Sivé bunky sa týkajú kategórií strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, ktoré nemajú iné ako pracovné použitie. Preto by sa nemali vypĺňať. Okrem nich by žiadne bunky nemali zostať prázdne. Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa v tridsiatom ôsmom stĺpci objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
Na to, aby sa mohla nehoda nahlásiť v tridsiatom treťom až tridsiatom siedmom stĺpci a vo vzťahu ku kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov (prvý až štvrtý stĺpec), je potrebné, aby takúto nehodu bolo možné pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku používanému na zamýšľané použitie vrátane akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia, pokiaľ takéto odôvodnene predvídateľné nesprávne použitie nezahŕňa odstránenie bezpečnostných opatrení predpokladaných výrobcom, napríklad odstránenie ochranných krytov.
Nehodu možno pripísať strojovému zariadeniu alebo súvisiacemu výrobku, ak nastane niektorá z týchto situácii:
— |
nehoda je spôsobená návrhom alebo konštrukciou strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku bez ohľadu na to, či strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok spĺňa príslušné harmonizované normy alebo či tieto harmonizované normy majú alebo nemajú nedostatky, pokiaľ ide o ich schopnosť vytvoriť predpoklad zhody s právnymi predpismi EÚ o strojových zariadeniach platnými v čase uvedenia strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku na trh EÚ, |
— |
nehoda je spôsobená chybami obsluhy, ak takéto chyby možno logicky predvídať alebo ich zhoršuje nedostatočná ergonómia, |
— |
nehoda je spôsobená nedostatočnou údržbou vyplývajúcou z nepresného alebo neúplného návodu na údržbu. |
— Tridsiaty ôsmy stĺpec (38): Článok 6 ods. 5 písm. d) nariadenia: údaje o nehodách alebo ujme na zdraví spôsobených strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom za predchádzajúce roky (od R–2 do R–6)/Vysvetlenia [textové pole, maximálne 500 slov]
Pri každej kategórii strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov by sa mali uviesť príslušné informácie o použitých zdrojoch údajov, ako aj o kvalite a pokrytí údajov podľa jednotlivých zdrojov.
Ak sa pri počte výskytov v danom roku uvedie nula, malo by sa objasniť, či ide o nedostatok údajov alebo o nulový výskyt.
V tomto poli by sa mal uviesť aj opis hlavných dôvodov, prečo došlo k poruche strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku.
— Tridsiaty deviaty stĺpec (39): Doplňujúce relevantné informácie [textové pole, maximálne 500 slov]
Toto pole môže obsahovať informácie (v rozsahu, v akom sú dostupné a v akom sa členský štát domnieva, že môžu ďalej uľahčiť posúdenie, ktoré má vykonať Komisia) pre každú kategóriu strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, napríklad:
— |
počet kusov strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov predaných na území členského štátu, |
— |
počet pracovníkov v odvetví, |
— |
kedy bolo strojové zariadenie alebo súvisiaci výrobok uvedené(-ý) na trh EÚ, |
— |
či chýbali harmonizované normy (a pokiaľ ide o nariadenie, spoločné špecifikácie stanovené v rámci nariadenia), ktoré by sa vzťahovali na príslušné základné požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia, |
— |
zvyškové riziká vrátane tých, ktoré by sa podľa výrobcu mohli znížiť osobitnou odbornou prípravou alebo osobnými ochrannými prostriedkami a ktoré vedú k opakovaným závažným alebo smrteľným nehodám alebo ujme na zdraví, |
— |
nesprávne uplatňovanie príslušných harmonizovaných noriem alebo spoločných špecifikácií a v prípade ktorých vykonané činnosti dohľadu nad trhom neviedli v primeranom čase k výraznému zlepšeniu situácie na trhu, |
— |
neistota, pokiaľ ide o existujúce metódy posudzovania rizík súvisiacich s novými technológiami, |
— |
súlad alebo nesúlad strojového zariadenia alebo súvisiaceho výrobku s právnymi predpismi EÚ o strojových zariadeniach platnými v čase ich uvedenia na trh EÚ; v prípade nesúladu: či sa uplatňovali príslušné harmonizované normy uvedené v právnych predpisoch EÚ (alebo pokiaľ ide o nariadenie, akékoľvek spoločné špecifikácie stanovené podľa nariadenia) alebo či bol nesúlad spôsobený nedostatkami v príslušných harmonizovaných normách citovaných podľa uvedených právnych predpisov EÚ (alebo pokiaľ ide o nariadenie, v akýchkoľvek spoločných špecifikáciách stanovených podľa nariadenia), |
— |
v súvislosti s celkovým počtom chybných strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov nahlásených podľa článku 6 ods. 5 písm. b) nariadenia:
|
— |
v súvislosti s celkovým počtom nehôd nahlásených podľa článku 6 ods. 5 písm. d) nariadenia:
|
— |
ďalšie relevantné informácie. |
(1) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1230 zo 14. júna 2023 o strojových zariadeniach a o zrušení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2006/42/ES a smernice Rady 73/361/EHS (Ú. v. EÚ L 165, 29.6.2023, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/1230/oj).
(2) Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2024/1922 z 12. júla 2024, ktorým sa stanovuje vzor na zber údajov a informácií uvedených v článku 6 ods. 5 písm. a) až d) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1230 členskými štátmi (Ú. v. EÚ L, 2024/1922, 15.7.2024, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2024/1922/oj).
(3) Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/42/ES zo 17. mája 2006 o strojových zariadeniach a o zmene a doplnení smernice 95/16/ES (Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006, s. 24, ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2006/42/oj).
(4) https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-statistical-working-papers/-/ks-ra-12-002.
(5) https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-statistical-working-papers/-/ks-ra-12-002.
(6) https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-statistical-working-papers/-/ks-ra-12-002.
PRÍLOHA A
Číslovanie stĺpcov vzoru
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
19 |
20 |
21 |
22 |
23 |
24 |
25 |
26 |
27 |
28 |
29 |
30 |
31 |
32 |
33 |
34 |
35 |
36 |
37 |
38 |
39 |
|||||
Rok („R“) predloženia správy: |
|
Členský štát: |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kategória uvedená v prílohe I k nariadeniu |
Kategória v časti prílohy I k nariadeniu |
Číslo kategórie (ak je kategória zahrnutá do prílohy I k nariadeniu) |
Opis kategórie (ak kategória nie je zahrnutá do prílohy I k nariadeniu) |
Článok 6 ods. 5 písm. a) nariadenia: náznaky ujmy, ktorá bola v minulosti spôsobená strojovými zariadeniami alebo súvisiacimi výrobkami, ktoré sa používali na ich zamýšľané použitie, alebo v dôsledku akéhokoľvek odôvodnene predvídateľného nesprávneho použitia (od R–2 do R–6) |
Článok 6 ods. 5 písm. b) nariadenia: informácie o bezpečnostných nedostatkoch zistených v priebehu dohľadu nad trhom a materiály, ktoré sú prípadne k dispozícii v informačných systémoch spravovaných Komisiou, t. j. prijaté nápravné opatrenie (dosiahnutie zhody), stiahnutie z trhu alebo spätné prevzatie |
Článok 6 ods. 5 písm. c) nariadenia: informácie o známych nehodách (pracovných alebo mimopracovných) a závažných prípadoch, keď k nehodám takmer došlo, vrátane charakteristík daných nehôd alebo prípadov (od R–2 do R–6) |
Článok 6 ods. 5 písm. d) nariadenia: údaje o nehodách alebo ujme na zdraví spôsobených strojovým zariadením alebo súvisiacim výrobkom za predchádzajúce roky |
Ďalšie relevantné informácie |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Počet kusov strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov, pri ktorých sa zistila chyba, za rok |
Vysvetlenia |
Počet pracovných nehôd (smrteľných) za rok |
Počet pracovných nehôd (závažných) za rok |
Počet pracovných nehôd (iných) za rok |
Počet mimopracovných nehôd (smrteľných) za rok |
Počet mimopracovných nehôd (závažných alebo iných) za rok |
Vysvetlenia |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
R–6 |
R–5 |
R–4 |
R–3 |
R–2 |
R–6 |
R–5 |
R–4 |
R–3 |
R–2 |
R–6 |
R–5 |
R–4 |
R–3 |
R–2 |
R–6 |
R–5 |
R–4 |
R–3 |
R–2 |
R–6 |
R–5 |
R–4 |
R–3 |
R–2 |
R–6 |
R–5 |
R–4 |
R–3 |
R–2 |
|
|||||||||||||
Áno |
A |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
A |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
A |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
A |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
A |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
A |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
9 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
11 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
13 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
14 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
15 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
16 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
17 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Áno |
B |
19 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Nie |
Neuv. |
Neuv. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Nie |
Neuv. |
Neuv. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
Nie |
Neuv. |
Neuv. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PRÍLOHA B
Zoznam osem- a štvormiestnych (1) kódov podľa klasifikácie materiálových činiteľov ESAW, podľa ktorých možno nájsť kategórie strojových zariadení alebo súvisiacich výrobkov v rozsahu pôsobnosti prílohy I k nariadeniu.
Kategória uvedená v prílohe I k nariadeniu |
Materiálový činiteľ ESAW |
||
Časť A |
|
||
|
05.02.01.07 Hriadeľ, puzdro, závlačka |
||
|
16.01.00.00 Bezpečnostné zariadenia – na strojových zariadeniach |
||
|
11.02.02.01 Zariadenia na zdvíhanie vozidiel, vozidlová zdvíhacia plošina, hydraulická zdvíhacia plošina |
||
|
07.06.06.00 Nastreľovacia pištoľ s patrónou |
||
|
16.01.00.00 Bezpečnostné zariadenia – na strojových zariadeniach |
||
|
16.01.00.00 Bezpečnostné zariadenia – na strojových zariadeniach |
||
ČASŤ B |
|
||
|
07.01.02.00 Kotúčové píly 07.01.02.0X Kotúčové píly 10.11.01.00 Kotúčová píla 10.11.01.0X Kotúčová píla |
||
|
|||
|
|||
|
|||
|
|||
|
10.10.02.0X Hobľovačka, hoblík (Keďže neexistuje kód pre hrúbkovačky, možno predpokladať, že sú zahrnuté medzi hobľovacími strojmi) |
||
|
|||
|
10.11.02.00 Pásová píla 10.11.02.0X Pásová píla (okrem kmeňovej pásovej píly) 10.11.04.0C Pásová píla, kmeňová pásová píla |
||
|
|||
|
|||
|
Pozri kódy pre položky 1 až 4 v časti B |
||
|
10.10.12.00 Strojové zariadenia s vretenom, čapovacie strojové zariadenia |
||
|
10.10.12.00 Strojové zariadenia s vretenom, čapovacie strojové zariadenia |
||
|
07.01.04.0X Prenosné reťazové píly |
||
|
10.07.01.0X Lis na lisovanie za studena 10.07.01.0X Pneumatický lis 10.07.05.0X Hydraulický lis (bez špecifikácie) |
||
|
10.09.01.00 Vstrekovací stroj, vytláčací stroj 10.09.01.0X Vstrekovací stroj, vstrekovací lis, vytláčací lis, vstrekovací alebo vytláčací stroj 10.09.02.00 Stroje na lisovanie, tvarovanie |
||
|
10.09.01.00 Vstrekovací stroj, vytláčací stroj 10.09.01.0X Vstrekovací stroj, vstrekovací lis, vytláčací lis, vstrekovací alebo vytláčací stroj 10.09.02.00 Stroje na lisovanie, tvarovanie 10.09.02.0D Stroj na výrobu kompozitných materiálov 10.09.02.0D Vulkanizačný lis |
||
|
„13.01 Vozidlá – na koľajniciach vrátane jednokoľajových visutých dráh: tovar“ by sa mohli takisto uplatňovať |
||
|
13.01.00.00 Vozidlá na koľajniciach 13.01.01.00 Vlaky, vagóny atď.: tovar 13.01.99.00 Ostatné vozidlá na koľajniciach: tovar |
||
|
09.01.09.00 Zariadenia určené na práce pod zemou |
||
|
12.01.99.00 Ostatné typy ťažkých vozidiel 10.07 .04.0X Lis na odpad, lis na balený odpad (papier, textil, kovový odpad atď.) |
||
|
11.02.01.00 Nákladné výťahy 11.02.01.01 Osobné výťahy 11.02.01.03 Zariadenia na zdvíhanie osôb (závesné lešenie, koše, zdvíhacie plošiny) |
||
|
16.01.00.00 Bezpečnostné zariadenia – na strojových zariadeniach |
||
|
16.01.00.00 Bezpečnostné zariadenia – na strojových zariadeniach |
||
|
16.01.00.00 Bezpečnostné zariadenia – na strojových zariadeniach |
||
|
09.01 Prenosné alebo mobilné stroje – na ťažbu materiálov alebo obrábanie pôdy – bane/lomy, stavebné a stavebno-inžinierske práce 09.02 Prenosné alebo mobilné stroje – na obrábanie pôdy – poľnohospodárstvo 09.04 Mobilné stroje na čistenie podlahových krytín v interiéri/exteriéri 09.99 Ostatné prenosné alebo mobilné stroje a zariadenia skupiny 09, ktoré nie sú uvedené vyššie |
||
|
09.01 Prenosné alebo mobilné stroje – na ťažbu materiálov alebo obrábanie pôdy – bane/lomy, stavebné a stavebno-inžinierske práce 09.02 Prenosné alebo mobilné stroje – na obrábanie pôdy – poľnohospodárstvo 09.04 Mobilné stroje na čistenie podlahových krytín v interiéri/exteriéri 09.99 Ostatné prenosné alebo mobilné stroje a zariadenia skupiny 09, ktoré nie sú uvedené vyššie |
(1) Osemmiestna klasifikácia premennej „materiálový činiteľ“ podľa ESAW sa v súčasnosti v databáze ESAW nepoužíva (používa sa len štvormiestna klasifikácia), no bola vytvorená na začiatku projektu ESAW. Takáto klasifikácia môže uľahčiť pochopenie a/alebo vyhľadávanie niektorých kategórií strojových zariadení.
ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2024/6142/oj
ISSN 1977-1037 (electronic edition)