EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0727(04)

Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny 2022/C 286/14

C/2022/5361

OJ C 286, 27.7.2022, p. 57–60 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.7.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 286/57


Uverejnenie žiadosti o zápis názvu do registra podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2022/C 286/14)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„Lumblija“

EÚ č.: PGI-HR-02809 – 28. 10. 2020

CHOP ( ) CHZO (X)

1.   Názov [CHOP alebo CHZO]

„Lumblija“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Chorvátsko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 2.3. Chlieb, zákusky, koláče, cukrovinky a iné pekárske výrobky

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

„Lumblija“ je okrúhly sladký chlieb, ktorý sa pečie z kysnutého cesta. Zvonku je tmavohnedý, potretý varenikom (sirupom z hroznového muštu) alebo rakijou a posypaný cukrom. Vyznačuje sa aromatickou vôňou korenín, ktoré sa doň pridávajú – škorice, klinčekov, muškátového orieška, koriandra a anízu. Má charakteristickú, plnú orechovo-ovocnú chuť, ktorú mu dodávajú prísady používané na jeho prípravu – mandle, vlašské orechy, hrozienka, varenik a citrusové plody –, a arómu pridávaných korenín, ktoré sa snúbia do harmonického výsledku.

Vnútri má hutnú, ale mäkkú štruktúru, v priečnom reze vidno kúsky hrozienok, mandlí a vlašských orechov, zatiaľ čo zvonka má pevnú konzistenciu.

Jeden chlieb „Lumblija“ váži 350 – 600 g.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

Pri výrobe chleba „Lumblija“ sa používajú tieto suroviny: hladká pšeničná múka, cukor, olivový olej, bravčová masť alebo maslo, varenik, mandle, vlašské orechy, hrozienka, mleté klinčeky, škorica, muškátový oriešok, koriander, aníz, citrónová a pomarančová kôra, vanilkový cukor, rakija [ružová alebo bylinková (travarica)], pekárske droždie (čerstvé alebo sušené), mlieko, voda a soľ na prípravu cesta. Do cesta sa môžu pridať aj mleté plody rohovníka (svätojánsky chlieb).

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Krokmi výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti uvedenej v bode 4, sú príprava cesta a pečenie výrobku „Lumblija“.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Chlieb „Lumblija“ sa predáva v celku, nekrájaný.

Balenie musí prebiehať vo vymedzenej zemepisnej oblasti uvedenej v bode 4, aby sa zachovali osobitné organoleptické vlastnosti a kvalita výrobku, ktorý je pri preprave náchylný na poškodenie. Chlieb „Lumblija“ sa balí do papierového alebo plastového obalu (celofánu) s cieľom zachovať jeho čerstvosť a pripraviť ho na ďalšiu prepravu. Na ochranu pred mechanickým poškodením sa môže vložiť do vhodných škatúľ.

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Pri uvádzaní výrobku na trh musí byť názov výrobku „Lumblija“ z hľadiska veľkosti a typu písma výraznejší než všetky ostatné nápisy.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Oblasť výroby chleba „Lumblija“ od prípravy cesta až po pečenie pokrýva celé územie ostrova Korčula, ktoré zahŕňa katastrálne územia obcí Vela Luka, Blato, Smokvica, Čara, Račišće, Pupnat, Žrnovo, Korčula a Lumbarda.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Príčinná súvislosť medzi výrobkom „Lumblija“ a vymedzenou zemepisnou oblasťou vyplýva z povesti výrobku a z metódy jeho prípravy, ktorá je založená na tradičnom recepte zachovanom do dnešných čias.

Vďaka rozsiahlej úrodnej pôde, na dalmátske pomery netypickej, sa poľnohospodárstvo stalo v stredovekej komúne ostrova Korčula ústredným pilierom hospodárstva a hlavným zdrojom bohatstva. Popri pestovaní viniča a olivovníkov na produkciu hrozna, sirupu varenik a olivového oleja sa miestni obyvatelia venovali aj pestovaniu ovocia (fíg, mandlí, vlašských orechov a citrusových plodov) a pšenice na výrobu múky, čo sú všetko pôvodné prísady sladkého chleba „Lumblija“ pripravovaného na ostrove Korčula. Dôležitou prísadou na prípravu chleba „Lumblija“, ktorá vychádza z dávnej vinohradníckej tradície, je varenik – zredukovaná hroznová šťava, ktorá bola pred príchodom priemyselne spracovaného bieleho cukru významným sladidlom a používala sa pri príprave chleba „Lumblija“. Ďalšou prísadou boli až do rozmachu priemyselnej výroby hrozienok (pomocou sušičiek) hrozienka, ktoré si ľudia doma sami sušili z hrozna z viacerých bezjadierkových odrôd viniča, ktoré pestovali vo svojich vinohradoch.

Tradičný sladký chlieb „Lumblija“ sa pečie predvečer Sviatku všetkých svätých, a to výlučne na ostrove Korčula, najmä v okolí miest Vela Luka, Blato a Smokvica, ale v poslednej dobe aj v iných častiach ostrova. Tento sviatok sa prvýkrát slávil v 4. storočí za čias Rímskej ríše. Na Korčule sa dodnes zachoval zvyk spojený so Sviatkom všetkých svätých nazývaný kol(e)inde – obdarúvanie sa darčekmi. Za starých čias gazdiné zvykli nachystať špeciálny dar v podobe sladkého chleba „Lumblija“ a jesenného ovocia a orechov ako sušené figy, mandle, citrusové plody a hrozno, ktorým potom deti obdarovali svojich krstných rodičov a vzdialenejších príbuzných. V obci Blato na ostrove Korčula stojí od 14. storočia farský Kostol všetkých svätých, vďaka čomu dodnes pretrvala stáročná tradícia a zvyk piecť chlieb „Lumblija“ na Sviatok všetkých svätých. Do dnešných čias sa zachoval aj tradičný spôsob prípravy a recept na tento chlieb.

Korčulské gazdiné odnepamäti piekli chlieb „Lumblija“ podľa tradičného receptu. Celé tajomstvo sa však neukrýva len v samotnom recepte: dôležitá bola aj zručnosť a skúsenosť s prípravou tohto sladkého chleba a schopnosť určiť a dosiahnuť ideálny pomer potrebných prísad. Podobne bolo pri rozkurovaní pece treba vedieť, ako dosiahnuť správnu teplotu na pečenie. Zručnosť a skúsenosť boli nevyhnutné aj pri ručnom miesení cesta a odhadovaní, ako dlho má cesto kysnúť a ako dlho sa má piecť. Umenie spočíva v tom, že chlieb „Lumblija“ sa musí piecť dovtedy, kým sa dobre neprepečie, ale zároveň musí ostať šťavnatý a nesmie byť suchý. Tradičný recept korčulských žien na prípravu chleba „Lumblija“ sa odovzdával z generácie na generáciu a zachoval sa do dnešných čias, pričom existujú dve zaužívané metódy jeho prípravy v závislosti od konkrétnej časti ostrova.

„Lumblija“ sa pečie tradičným spôsobom podľa tradičného receptu prechádzajúceho na ostrove Korčula ústnym podaním z generácie na generáciu.

Sú dve zaužívané tradičné metódy, ako pripraviť a upiecť chlieb „Lumblija“. Podľa jednej metódy sa cesto vymiesi z prísad s použitím 1 kg múky a pri druhom spôsobe sa použijú 3 kg múky. Podobne sa pri miesení a tvarovaní cesta podľa prvej tradičnej metódy (s 1 kg múky) pridáva do cesta ihneď celé droždie a cesto sa nechá vykysnúť na dvojnásobok objemu. Naopak, pri druhej tradičnej metóde (s 3 kg múky) sa časť droždia pridáva až neskôr, keď už cesto prvýkrát vykyslo na dvojnásobok objemu s druhou časťou droždia. Ďalší rozdiel tkvie v použití mletých plodov rohovníka: pri prvej tradičnej metóde sa táto prísada nepridáva, zatiaľ čo pri druhej tradičnej metóde áno. Napokon pri prvej tradičnej metóde sa priamo do cesta pridáva mletý aníz, kým pri druhej tradičnej metóde sa rozpustí vo vlažnej vode.

„Lumblija“ je jedinečný výrobok nielen z hľadiska veľkého počtu potrebných prísad, ale aj z pohľadu rozsiahlej predprípravy mnohých prísad pridávaných do cesta a prípravy samotného cesta. Práve v tom sa výroba chleba „Lumblija“ líši od bežných fáz prípravy podobných výrobkov. Množstvo, plnosť a bohatosť použitých ingrediencií a ich hmotnosť počas procesu prípravy (napr. hrozienok namočených vo vareniku, stanoveného množstva tuku, najmä olivového oleja, stanoveného množstva orechov, stanoveného množstva cukru a samotného vareniku, ktorý má svoju osobitú štruktúru a hustotu) sťažujú rýchle a jednoduché kysnutie cesta. Keďže pridávané suroviny majú svoju hmotnosť, cesto kysne na viackrát a proces trvá oveľa dlhšie než pri podobných výrobkoch (odporúča sa nechať cesto kysnúť cez noc). Príprava chleba „Lumblija“ preto trvá obzvlášť dlho, ale práve to dodáva hotovému výrobku jeho charakteristické vlastnosti: hutnú, no mäkkú vnútornú štruktúru, v ktorej sa pri priečnom reze vynímajú orechy a hrozienka, typickú orechovo-ovocnú chuť a bohatú plnú vôňu, za ktorú vďačí starostlivému kombinovaniu pridávaných korenín v správnom pomere. „Lumblija“ je výrobok, ktorý v sebe nesie hospodárske bohatstvo a rôznorodosť kvalitných surovín ostrova Korčula, a jeho význačnosť vyplýva z receptu a mnohorakých prísad na jeho prípravu. Práve tieto prísady mu prepožičiavajú charakteristicky aromatickú, orechovo-ovocnú chuť a vôňu, zatiaľ čo zručnosť potrebná pri jeho príprave zas zaručuje hutnosť jeho striedky.

Mnohí obyvatelia ostrova sa podelili o rôzne variácie tradičného receptu a metódy prípravy chleba „Lumblija“ v kuchárskych knihách (F. Mandić, Luškajića i pića, 2009, s. 244 – 245; Kaštropil-Culić, 1995, Blatska trpeza, s. 134). Pevnú zviazanosť prípravy výrobku „Lumblija“ s tradíciami ostrova Korčula preukazuje aj publikácia Zapisi Danijela Kneževića z roku 2012 či kniha Franka Miroševića z roku 2016 s názvom Povjerenje ili zaborav, v ktorej autor opisuje, aké náročné je napiecť chlieb „Lumblija“ (F. Mirošević Dubaj, 2016, Povjerenje ili zaborav, s. 11).

Prvá písomná zmienka s názvom „Lumblija“ sa objavila v publikácii Slovinac v roku 1881, v ktorej v článku s názvom Nekoliko riječi u čakavštini autor S. Castrapelli opisuje tento výrobok ako „sladký chlieb z múky s varenikom, so šafránom a škoricou, ktorý sa pečie okolo Sviatku všetkých svätých“ (S. Castrapelli, 9 Slovinac č. 20, 1881, Nekoliko riječi u čakavštini, s. 418 – 419).

Ďalší dôvod zachovania tradície pečenia chleba „Lumblija“ ponúkajú dejiny. Mnohí emigranti, ktorí boli nútení opustiť ostrov, si so sebou brali tento chlieb ako potravu počas dlhej plavby na lodi, vďaka čomu výrobok „Lumblija“ poslúžil nielen ako čosi pod zub, ale bol im aj pripomienkou domoviny, keďže si zachovával sviežu chuť a vôňu ešte dlho po tom, čo ho ostrovné gazdiné vytiahli z pece. Začiatkom 20. storočia vznikol v súvislosti s vlnou vysťahovalectva projekt „4 ostrovy/4 miesta/4 recepty“. Spája a prezentuje štyri tradičné pokrmy zo štyroch miest, ktoré v tom období zažívali rozsiahle vysťahovalectvo. Korčula sa do projektu zapojila s chlebom „Lumblija“, ako v októbri 2018 informoval HRT (chorvátsky rozhlas a televízia) v magazíne Priče iz Hrvatske.

Na Korčule sa usporadúvajú viaceré podujatia, ktoré nesú jasný odkaz na dobrú povesť výrobku „Lumblija“ a na pestovanie tradície a zvyku piecť tento tradičný sladký chlieb, napríklad hneď prvá Kućna zabava [domáca veselica] rytierskeho spolku Kumpanjija v obci Blato. V stanovách rytierskeho spolku Kumpanjija, ktorý bol založený v roku 1927, sa uvádza jeho „poslanie rozvíjať tradíciu pečenia chleba ‚Lumblija‘“. Spolok pravidelne organizuje „domáce veselice“, čo sú večery s ochutnávkou jedál (ktoré miestni poznajú ako spiza) a dezertov z obce Blato, na ktoré hostia prinášajú typické miestne pokrmy. Tieto podujatia sa tradične konajú prvý piatok vo februári a v záznamoch o nich sa pravidelne spomína „Lumblija“ ako jeden z pokrmov, ktoré si ľudia prinášajú (archív rytierskeho spolku Kumpanjija, 1956, 1972, 1974, 1985). Tradícia pečenia chleba „Lumblija“ v korčulských domácnostiach sa nielen zachovala do dnešných čias, ale sa aj ďalej rozvíja usporadúvaním súťaží v pečení tohto výrobku, najmä v západnej časti ostrova, ako aj organizovaním ochutnávok a podujatí na prezentáciu tradičnej gastronómie tejto oblasti, kurzov prípravy chleba „Lumblija“ pre deti v škôlkach a žiakov v základných a stredných školách či pre dospelých a obyvateľov domovov pre seniorov, alebo workshopov pre členov rôznych združení na ostrove. Už 25-ročnú tradíciu má žehnanie chleba „Lumblija“ spojené s ochutnávkou, ktoré sa koná vždy poslednú októbrovú nedeľu a pri ktorej študenti strednej školy v obci Blato s pomocou svojich učiteľov a rodičov napečú chlieb „Lumblija“, ktorý sa potom žehná a ochutnáva na námestí Plokata v obci.

O povesti výrobku „Lumblija“ svedčia aj rôzne podujatia organizované mimo ostrova Korčula. Množstvo domácich aj zahraničných návštevníkov malo napríklad možnosť spoznať chlieb „Lumblija“ na festivale dobrého jedla organizovanom Radou pre cestovný ruch mesta Dubrovník v roku 2016.

V tom istom roku chlieb „Lumblija“ vyhral cenu za najlepší potravinový výrobok na medzinárodnom podujatí Noćnjak venovanom pestovateľom olív a výrobcom oleja, ktoré sa konalo v obci Bol na ostrove Brač.

Výrobok „Lumblija“ sa takisto často prezentuje zástupcom chorvátskych i zahraničných médií na rozličných podujatiach a špeciálnych prezentačných akciách, gastronomických trhoch či mediálnych konferenciách.

Chlieb „Lumblija“ a osobitný spôsob jeho prípravy sú často témou rôznych webových sídiel venovaných gastronómii, pričom sa zdôrazňuje neoddeliteľné prepojenie tohto výrobku s ostrovom Korčula (Vilicom kroz Hrvatsku, „Lumblija: Imamo recept za mirisan kolač s otoka Korčule koji se sprema za blagdan Svih Svetih“, 29. 10. 2021; Dobra hrana, „Korčulanska lumblija recept star 200 godina: Kolač vezan uz ljubavnu priču Korčulanke i francuskog vojnika!“, 20. 10. 2018).

Táto korčulská pochúťka sa ponúka hosťom na rozličných verejných podujatiach počas celého roka či poslúži ako darček vo forme typickej lahôdky z ostrova Korčula.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

https://poljoprivreda.gov.hr/UserDocsImages/dokumenti/hrana/proizvodi_u_postupku_zastite-zoi-zozp-zts/Lumblija_specifikacija_proizvoda10032022.pdf.


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


Top