EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE2797

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1305/2013, pokiaľ ide o osobitné opatrenie na poskytnutie výnimočnej dočasnej podpory v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) v reakcii na dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu [COM(2022) 242 final – 2022/0166 (COD)]

EESC 2022/02797

OJ C 365, 23.9.2022, p. 57–59 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.9.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 365/57


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru – Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 1305/2013, pokiaľ ide o osobitné opatrenie na poskytnutie výnimočnej dočasnej podpory v rámci Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) v reakcii na dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu

[COM(2022) 242 final – 2022/0166 (COD)]

(2022/C 365/11)

Hlavný spravodajca:

Arnold PUECH D’ALISSAC

Žiadosť o konzultáciu

Rada, 25. 5. 2022

Európsky parlament, 06/06/2022

Právny základ

článok 42, článok 43 ods. 3 a článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie

Prijaté v pléne

16. 6. 2022

Plenárne zasadnutie č.

570

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

188/0/3

1.   Závery a odporúčania

1.1.

Invázia Ruska na Ukrajinu má výrazný negatívny vplyv na poľnohospodárske a agropotravinárske odvetvie EÚ. EHSV preto víta nové opatrenie dodatočnej pomoci, ktoré navrhla Európska komisia. Výbor sa domnieva, že je absolútne nevyhnutné, a vyzýva európske inštitúcie, aby ho urýchlene prijali.

1.2.

Vojna na Ukrajine poukazuje na geostrategickú povahu agropotravinárskeho odvetvia a potrebu zaistiť potravinovú bezpečnosť Európskej únie. Z tohto dôvodu sú opatrenia na podporu finančných tokov poľnohospodárskych podnikov a malých a stredných agropotravinárskych podnikov nevyhnutné na zabezpečenie ich hospodárskeho prežitia počas tohto nového obdobia krízy, ktoré sa pridalo k pandémii COVID-19.

1.3.

Rozpočet Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) však už rieši existujúce potreby financovania a strednodobé a dlhodobé záväzky. Nemal by sa využívať na financovanie núdzových opatrení. EHSV sa tiež domnieva, vzhľadom na to, že niektoré krajiny EÚ už vyčerpali svoje finančné prostriedky v rámci EPFRV alebo ich už zaviazali, že Komisia by mala určiť iný zdroj financovania mimo rozpočtu SPP, aby sa toto opatrenie mohlo vykonať.

1.4.

Okrem toho, vzhľadom na výnimočné okolnosti situácie a potrebu rýchlej reakcie sa výbor domnieva, že Komisia by mala skrátiť lehotu na vyplatenie pomoci a zjednodušiť kritériá oprávnenosti pre príjemcov.

2.   Zhrnutie návrhu Komisie

2.1.

Komisia navrhuje zmeniť nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1305/2013 (1) o Európskom poľnohospodárskom fonde pre rozvoj vidieka (EPFRV) a začleniť nový článok 39c s názvom: „Výnimočná dočasná podpora pre poľnohospodárom a MSP obzvlášť zasiahnutým dôsledkami ruskej invázie na Ukrajinu“.

2.2.

Navrhované opatrenie by členským štátom umožnilo vyplatiť do 15. októbra 2023 jednorazovú paušálnu platbu poľnohospodárom a agropotravinárskym podnikom, ktoré čelia ťažkostiam s likviditou a peňažným tokom v dôsledku invázie Ruska na Ukrajinu a následného zvýšenia vstupných nákladov (energia, hnojivá a krmivá).

2.3.

V návrhu Komisie sa uvádza, že táto výnimočná finančná podpora sa má vyhradiť pre poľnohospodárov a MSP zapojených aspoň do jednej z nasledujúcich činností:

obehové hospodárstvo,

hospodárenie so živinami,

efektívne využívanie zdrojov,

výrobné metódy šetrné k životnému prostrediu a klíme.

2.4.

Maximálna výška plánovanej podpory je 15 000 EUR na poľnohospodára a 100 000 EUR na MSP.

2.5.

Členské štáty by mali možnosť využiť dostupné finančné prostriedky do výšky 5 % svojho rozpočtu EPFRV na obdobie 2021 – 2022, čo by v EÚ predstavovalo potenciálny rozpočet vo výške 1,4 miliardy EUR.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1.

Vojna na Ukrajine výrazne zhoršila situáciu na trhoch s poľnohospodárskymi komoditami, ktorá bola zložitá už pred inváziou Ruska. V dôsledku toho sa ceny hlavných poľnohospodárskych vstupov v porovnaní s ich úrovňou pred rokom alebo dvoma rokmi zdvojnásobili alebo dokonca strojnásobili. Táto situácia nasledovala bezprostredne po vplyve pandémie COVID-19.

3.2.

Komisia už vo svojom oznámení z 23. marca 2022 predstavila výnimočné iniciatívy na zachovanie potravinovej bezpečnosti a posilnenie odolnosti potravinových systémov. Súčasná situácia je však bezprecedentná a vyžaduje si ďalšie opatrenia.

3.3.

EHSV preto víta návrh Komisie, ktorý by mohol čiastočne uľahčiť peňažný tok poľnohospodárov a MSP, ktoré sa ocitli vo finančných ťažkostiach po invázii Ruska na Ukrajinu.

3.4.

Návrh Komisie predstavuje vítanú doplňujúcu reakciu na posilnenie potravinovej bezpečnosti EÚ a riešenie bezprecedentného zvýšenia vstupných nákladov.

3.5.

EHSV podporuje navrhované opatrenie a považuje za veľmi dôležité, aby ho európske inštitúcie prijali čo najskôr.

3.6.

EHSV si však kladie otázku a rád by Komisiu upozornil na zdroj financovania opatrenia, harmonogram platieb, kritériá oprávnenosti a riziko nadmernej administratívnej záťaže pre príjemcov.

Zdroj financovania

3.7.

EHSV chce zdôrazniť, že EPFRV (2), druhý pilier spoločnej poľnohospodárskej politiky, je hlavným finančným nástrojom rozvoja vidieka. Ako taký významne prispieva k ekologickej transformácii území a poľnohospodárstva tým, že zvyšuje odolnosť voči zmene klímy, pomáha inovácii a podporuje konkurencieschopnosť poľnohospodárskych podnikov.

3.8.

Účelom EPFRV je teda z dlhodobého hľadiska reagovať na výzvy, s ktorými sa stretávajú vidiecke oblasti. Predovšetkým by sa mali vďaka nemu do roku 2040 dosiahnuť rozvojové ciele, ktoré Komisia stanovila 30. júna 2021 ako súčasť svojej dlhodobej vízie pre vidiecke oblasti (3).

3.9.

EPFRV, ale aj SPP ako celok, by sa nemali považovať za dodatočný zdroj financovania na riešenie núdzových situácií. Rozpočet EPFRV už rieši existujúce potreby a záväzky financovania, ktoré je potrebné dodržiavať.

3.10.

Keďže chýba vyčíslenie rozpočtových a dostupných finančných prostriedkov, celková výška pomoci, ktorú možno skutočne vyplatiť príjemcom, je taktiež veľmi hypotetická.

3.11.

EHSV preto vyzýva Komisiu, aby poskytla presné údaje o finančných prostriedkoch, ktoré budú skutočne k dispozícii, a aby zvážila ďalšie zdroje financovania, ktoré neovplyvnia ambície a dosiahnutie cieľov EPFRV.

Harmonogram platieb

3.12.

V návrhu Komisie sa predpokladá platba príjemcom opatrenia do 15. októbra 2023. EHSV sa zamýšľa nad otázkou oneskorenia týchto platieb vzhľadom na súčasné obavy týkajúce sa príjmov poľnohospodárov a výrobcov v agropotravinovom reťazci.

3.13.

Tieto podniky majú už teraz ťažkosti s peňažnými tokmi. Platba výnimočnej pomoci na konci roka 2023 by neriešila naliehavosť situácie.

3.14.

Harmonogram platieb pomoci by sa preto mal čo najviac skrátiť, aby sa poľnohospodárom a MSP poskytli prostriedky na zvládnutie súčasného nárastu výrobných nákladov.

Kritériá oprávnenosti pre príjemcov

3.15.

EHSV víta skutočnosť, že finančná podpora, ktorú plánuje Komisia, sa zameriava predovšetkým na najviac postihnutých poľnohospodárov a MSP na základe výberových kritérií, ktoré musia byť objektívne a nediskriminačné.

3.16.

V návrhu Komisie sa takisto stanovuje, že pomoc sa poskytuje len príjemcom, ktorých činnosti sa podieľajú na obehovom hospodárstve, hospodárení so živinami, efektívnom využívaní zdrojov alebo výrobných metódach šetrných k životnému prostrediu.

3.17.

Tieto dodatočné kritériá by oslabili hlavný cieľ opatrenia, ktorého hlavným cieľom je pomôcť podnikom a poľnohospodárom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Okrem toho sa členovia Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru domnievajú, že tieto kritériá ešte viac skomplikujú žiadosti o pomoc, ktoré majú predložiť príjemcovia.

3.18.

Naopak, kritériá oprávnenosti na núdzovú pomoc by sa mali zjednodušiť, aby sa zabránilo administratívnemu zaťaženiu, ktoré by potenciálnych príjemcov odradilo od predkladania žiadosti príslušným orgánom.

3.19.

EHSV sa domnieva, že poľnohospodári, ktorí už využívajú priamu pomoc SPP a sú zasiahnutí dôsledkami invázie Ruska na Ukrajinu, by mali byť automaticky oprávnení na výnimočnú pomoc financovanú z EPFRV.

3.20.

Takýmto spôsobom by výnimočná podpora navrhovaná Komisiou bola v súlade s cieľmi environmentálnej, hospodárskej a sociálnej udržateľnosti, ktoré sleduje nová SPP. Tento systém by zároveň zabránil dopĺňaniu nových kritérií, čo by vyvolalo zmätok a zložitosť. Vzhľadom na naliehavosť situácie je potrebné zaviesť pragmatické solidárne opatrenie voči najviac zasiahnutým podnikom a poľnohospodárom (vyššie výrobné náklady alebo kolaps trhov). Podpora určitých udržateľných postupov, ako je podpora obehového hospodárstva, by sa mala v prvom rade podnecovať prostredníctvom osobitných nadčasových nástrojov.

V Bruseli 16. júna 2022

Predsedníčka Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Christa SCHWENG


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1305/2013 zo 17. decembra 2013 o podpore rozvoja vidieka prostredníctvom Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV) a o zrušení nariadenia Rady (ES) č. 1698/2005 (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 487).

(2)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému SPP do roku 2020, Ú. v. EÚ C 191, 29.6.2012, s. 116.

(3)  Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Dlhodobá vízia pre vidiecke oblasti EÚ – smerom k zabezpečeniu silnejších, prepojených, odolných a prosperujúcich vidieckych oblastí do roku 2040.


Top