Zvažovalo sa niekoľko legislatívnych aj nelegislatívnych možností. Niektoré možnosti boli zamietnuté hneď na začiatku: Vytvorenie samostatného právneho subjektu bolo zamietnuté, keďže by to bolo neprimerané vzhľadom na obmedzené úlohy, ktoré by subjektu boli zverené. Ďalej bolo zamietnuté využívanie a vývoj alternatívneho systému, a to najmä preto, lebo súčasné riešenie e-CODEX sa pri konaniach, v ktorých sa už využíva, osvedčilo ako veľmi účinné a efektívne, pričom možno odôvodnene predpokladať návratnosť 24 miliónov EUR investovaných do vytvorenia systému e-CODEX. Aj komerčné riešenie by bolo problematické z dôvodu zaistenia dlhodobej udržateľnosti, ako aj dôvernosti a integrity vymieňaných údajov, keďže vlastník riešenia by mal teoreticky prístup k prenášaným údajom. Odovzdanie systému e-CODEX členskému štátu alebo konzorciu členských štátov nebolo možné zvážiť, keďže členské štáty túto možnosť jednoznačne zamietli. Uprednostňovali, ako to bolo vyjadrené v niekoľkých záveroch Rady, aby za ďalšiu postupnú údržbu systému e-CODEX zodpovedala agentúra eu-LISA.
Za týchto podmienok sa oproti základnému scenáru, t. j. že by nebola zabezpečená žiadna trvalá údržba, čo by viedlo k ukončeniu fungovania systému e-CODEX, posudzovali dve možnosti. Spomedzi nich sa za najvhodnejšiu považovala možnosť odovzdania systému e-CODEX agentúre. Alternatívnou možnosťou bolo poveriť zabezpečovaním údržby systému e-CODEX Komisiu, táto možnosť sa však považovala za menej výhodnú, pretože by bolo zložitejšie zabezpečiť zapojenie členských štátov do riadenia systému – pričom práve to považujú členské štáty za dôležité na zabezpečenie nezávislosti súdnictva. Agentúra by mohla predstavovať flexibilnejšie riešenie aj z hľadiska lepšieho zohľadnenia príspevkov zainteresovaných strán. Spomedzi existujúcich agentúr má príslušné skúsenosti s riadením rozsiahlych informačných systémov iba Agentúra Európskej únie na prevádzkové riadenie rozsiahlych informačných systémov v priestore slobody, bezpečnosti a spravodlivosti, preto by mala byť poverená úlohou riadenia systému e-CODEX. Aby bolo možné prijať právny základ pre systém e-CODEX, ako aj riadne zabezpečiť proces odovzdania, údržbu systému e-CODEX musí v období 2021 – 2023 naďalej zabezpečovať súčasné konzorcium členských štátov alebo nový subjekt.
|
Členské štáty do veľkej miery podporili odovzdanie systému e-CODEX agentúre, pričom za najvhodnejšiu považujú agentúru eu-LISA (najnovšie v záveroch Rady prijatých na zasadnutí Rady SVV v októbri 2020).
Aj zainteresované strany zastupujúce najväčšie organizácie odborníkov pracujúcich v oblasti práva v Európe vyjadrili podporu trvalému riešeniu pre systém e-CODEX. Viaceré zainteresované strany v reakcii na úvodné posúdenie vplyvu považovali za najvhodnejší subjekt na riadenie systému agentúru eu-LISA.
|
Systém e-CODEX ako základný informačný systém na digitalizáciu justičnej spolupráce zjednoduší a zrýchli cezhraničné súdne konania. Zlepšením efektívnosti cezhraničných konaní prispeje systém e-CODEX aj k lepšiemu fungovaniu digitálneho jednotného trhu. Využívanie systému e-CODEX bude mať priaznivý vplyv na boj proti cezhraničnej trestnej činnosti, pretože sa ním uľahčí spolupráca justičných orgánov v trestných veciach. Vďaka digitalizácii konaní by sa mohla zvýšiť aj efektívnosť vnútroštátnych súdov.
Regulačná agentúra EÚ, akou je eu-LISA, bude mať kapacitu zaistiť dlhodobú údržbu systému e-CODEX. Agentúra bude môcť prijímať postupy správy a riadenia, čo umožní rýchlu asimiláciu potrieb rôznych zainteresovaných strán vrátane členských štátov a používateľov systému e-CODEX.
|