EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0606(01)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Protidrogový program a akčný plán EÚ na boj proti drogám na roky 2021 – 2025

COM/2020/606 final/2

V Bruseli24. 7. 2020

COM(2020) 606 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Protidrogový program a akčný plán EÚ na boj proti drogám na roky 2021 – 2025


I.Úvod – Nový impulz na komplexné riešenie situácie v oblasti drog

Komisia plánuje v súlade s novou stratégiou EÚ pre bezpečnostnú úniu na roky 2020 – 2024 významne zvýšiť činnosť EÚ v oblasti boja proti nelegálnym drogám prostredníctvom nového rozsiahleho protidrogového programu EÚ. Okrem vplyvu na jednotlivcov v súvislosti so stratami na životoch, zhoršeným zdravím a nenaplneným potenciálom je škody možné vidieť aj v súvislosti so zníženou kvalitou života v komunitách ovplyvnených problémami s drogami. Pokiaľ ide o trh s nelegálnymi drogami, jeho odhadovaná minimálna hodnota v EÚ je 30 miliárd eur za rok, čo predstavuje hlavný zdroj príjmu organizovaných zločineckých skupín v EÚ. 1 Takisto je dôležité uvedomiť si značné hospodárske dôsledky súvisiace s užívaním drog a všeobecnejšie aj významný nepriamy negatívny vplyv trhu s drogami v dôsledku napojenia na trestnú činnosť, narúšanie legálneho hospodárstva, násilia v komunitách, poškodenia životného prostredia, ako aj toho, že je významnou hnacou silou pre korupciu, ktorá môže oslabiť dobrú správu.

Všetky dostupné údaje 2 naznačujú, že celková dostupnosť prírodných aj syntetických drog v Európe je stále vysoká. Pre európsky trh s drogami je stále viac typické, že verejnosť má prístup k širokej škále drog s vysokým stupňom čistoty a účinnosti, ktorých cena je v reálnych hodnotách zvyčajne rovnaká alebo nižšia, než aká bola v rámci posledného desaťročia. Užívanie heroínu a iných opioidov má stále na svedomí najvyšší podiel škôd súvisiacich s drogami. Balkánska trasa je aj naďalej kľúčovým koridorom na dovoz heroínu do EÚ, pričom západný Balkán je podľa všetkého stále významným zdrojom pôvodu zachyteného rastlinného kanabisu. Trh s kokaínom je po kanabise druhým najväčším trhom s nelegálnymi drogami v EÚ. Používanie kontajnerov na pašovanie kokaínu znamená, že v súčasnosti sú v prístavoch často zachytené veľké množstvá drog, pričom kokaín zachytávaný v Európe vo veľkých množstvách sa vyznačuje vysokým stupňom čistoty, často viac ako 85 %. Severná Afrika podľa všetkého naberá na význame ako tranzitný bod pre letecké aj námorné zásielky kokaínu a kanabisovej živice určených pre európsky trh a možno aj pre iné trhy.

Kanabis a syntetické drogy sa navyše vo veľkej miere vyrábajú aj v rámci EÚ. Nové psychoaktívne látky sú aj napriek zníženému počtu prvých prípadov zaznamenania v Európe aj naďalej dovážané najmä z Číny a Indie, ktoré predstavujú aj hlavné zdroje drogových prekurzorov používaných prevažne pri výrobe nelegálnych syntetických drog v EÚ. Zdá sa, že EÚ sa stále častejšie využíva ako oblasť tranzitu niektorých drog, napr. kokaínu, určených pre iné trhy, a drogy, ako sú vysoko účinné syntetické opioidy, sa stále častejšie predávajú na internete a odosielajú poštou. Na záver je dôležité poznamenať, že v dnešnom prepojenom svete sa drogová problematika dostáva na globálnu úroveň. Tieto fakty viedli k tomu, že medzinárodná komunita sa dohodla na zintenzívnení opatrení, posilnení spolupráce a urýchlení vykonávania spoločných záväzkov s cieľom riešiť celosvetovú drogovú situáciu v rámci ministerského vyhlásenia Komisie OSN pre omamné látky (CND) z roku 2019. 3

Organizované zločinecké skupiny, z ktorých je viac ako tretina priamo zapojená do činnosti na trhoch s drogami 4 , sú takisto veľmi prispôsobivé. Pandémia COVID-19 napriek obmedzeniam pohybu zväčša neovplyvnila pohyb veľkých množstiev drog medzi členskými štátmi. 5 Opatrenia na obmedzenie pohybu v súvislosti s ochorením COVID-19 však dočasne narušili svetový trh s drogami, čo viedlo k nedostatku a vyšším cenám niektorých druhov drog. 6 Dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti takisto viedlo k narušeniu na úrovni distribúcie drog v Európe a nestabilná situácia viedla ku zvýšenému násiliu medzi strednými dodávateľmi a distribútormi. 7 Pokiaľ ide o zdravotné aspekty v súvislosti s drogami, dopyt po protidrogovej liečbe a službách v oblasti znižovania škôd by mohol ďalej narastať, aj keď pre niektoré členské krajiny predstavuje kontinuálna starostlivosť o užívateľov drog problém z dôvodu nedostatku zamestnancov, prerušeniu a zatvoreniu služieb. 8 Keďže situácia sa rýchlo mení, bude rovnako dôležité včas identifikovať možný strednodobý a dlhodobý vplyv aktuálnej pandémie na služby v oblasti užívania drog, užívanie drog a trh s drogami, a primerane na ne zareagovať.

Hodnotenie protidrogovej stratégie EÚ na roky 2013 – 2020 9 a následných dvoch akčných plánov 10 potvrdilo, že drogová problematika a výzvy, ktoré predstavuje, sa musia naďalej riešiť na vnútroštátnej úrovni, úrovni EÚ, ako aj na medzinárodnej úrovni. Spomedzi jeho záverov stojí za povšimnutie, že bezpečnostné a zdravotné aspekty, ktoré sú dôsledkom trhu s nelegálnymi drogami, sú aj naďalej základom riešenia širších a horizontálnych prvkov drogovej problematiky. 11 Musíme stavať na práci, ktorú sme urobili v minulosti na základe protidrogovej stratégie EÚ zohľadnenej špecializovanými agentúrami EÚ pre spravodlivosť a vnútorné záležitosti, najmä z hľadiska koordinácie a spolupráce, aktívnej diskusie a analýzy, posilneného dialógu a spolupráce na medzinárodnej úrovni a lepšieho porozumenia všetkým aspektom drogovej problematiky a účinkom intervencií. EÚ potrebuje zásadnú zmenu v prístupe k protidrogovej politike. Preto tento program zintenzívni prístup EÚ k drogám a prinesie odvážny program protidrogovej politiky na dosiahnutie konkrétnej a ambicióznej zmeny. Pomocou neho sa zvýši úsilie vo všetkých rozmeroch protidrogovej politiky, najmä na strane bezpečnosti, kde je najobsiahlejší a uvádza konkrétne opatrenia na riešenie predchádzajúcich nedostatkov.

Protidrogový program EÚ bol vyvinutý na základe procesu konzultácií s členskými štátmi a príslušnými zainteresovanými stranami. Vychádza z informácií priebežného posúdenia 12 a záverečného hodnotenia protidrogovej stratégie EÚ na roky 2013 – 2020 a následných dvoch akčných plánov. Zaoberá sa drogovou situáciou popísanou v hlavných správach EÚ o drogách z roku 2019 [výročná európska správa o drogách 13 od Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) a správa o trhu s drogami v EÚ 14 od EMCDDA a Europolu] a v celosvetovej správe UNODC o drogách 15 . Tieto správy sú zdrojom informácií, na ktoré sa odkazuje v protidrogovom programe EÚ. Zohľadňuje aj európsku príručku o zdravotných a sociálnych opatreniach na riešenie problémov s drogami 16 , kde sa skúmajú technické dôkazy toho, na čom by sa mali zakladať účinné opatrenia vo vzťahu k užívaniu drog.

II.Ciele a hlavné zásady protidrogovej politiky EÚ

So zreteľom na vážnu situáciu v súvislosti s obchodovaním s drogami a užívaním nelegálnych drog v Európe využíva protidrogový program EÚ taký prístup k riešeniu drogovej problematiky na vnútroštátnej, európskej a medzinárodnej úrovni, ktorý je integrovaný, vyvážený, multidisciplinárny a založený na dôkazoch.

Cieľom protidrogového programu EÚ je chrániť občanov prostredníctvom lepších koordinovaných opatrení, ktoré budú: i) mať významný a merateľný vplyv na bezpečnostné a zdravotné problémy spôsobené užívaním drog a činnosťou trhu s drogami; a ii) riešiť priame aj nepriame dôsledky tohto problému vrátane spojitosti s násilím a inými formami závažných trestných činov, súvisiacich zdravotných a spoločenských problémov, poškodenia životného prostredia, a zároveň zvyšovať informovanosť verejnosti a politiky o týchto problémoch.

Protidrogový program EÚ sa zakladá na týchto hlavných zásadách:

a) Základné hodnoty Európskej únie a základné zásady práva EÚ: rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, sloboda, demokracia, rovnosť, solidarita, zásady právneho štátu, bezpečnosť a ľudské práva.

b) Multidisciplinárny prístup: v záujme vykonávania protidrogového programu EÚ je potrebná ďalšia a lepšia spolupráca všetkých partnerov na vnútroštátnej úrovni 17 , inštitúcií, orgánov a agentúr EÚ (hlavnú úlohu zohrávajú aj naďalej najmä EMCDDA a Europol) 18 , ako aj sektorových organizácií a organizácií občianskej spoločnosti.

c) Integrácia do vonkajšej činnosti EÚ: prístup a ciele protidrogového programu EÚ by sa v rámci vonkajšej činnosti EÚ mali presadzovať koordinovaným a integrovaným spôsobom. Ako sa vyvíjajú hrozby a bezpečnostné výzvy, vnútorná a vonkajšia bezpečnosť sú čoraz viac prepojené. Ochrana občanov EÚ pred problémami súvisiacimi s drogami preto vyžaduje súdržnosť a úzku spoluprácu medzi cieľmi protidrogového programu EÚ a vonkajšou činnosťou EÚ tam, kde je to primerané. Vonkajšia činnosť EÚ v oblasti drog by mala byť založená na komplementárnych a vzájomne sa posilňujúcich zásadách spoločnej zodpovednosti, mnohostrannosti a koordinovaných globálnych reakcií. 19  

d) Reakcie založené na vede a dôkazoch a podpora inovácií: vo výskume je potrebné úsilie s cieľom identifikovať priority, dosiahnuť synergie a koordináciu a účinne šíriť zistenia. Malo by sa zintenzívniť úsilie týkajúce sa vývoja, prijatia a použitia nových technológií na lepšie monitorovanie, analyzovanie a reagovanie na trendy a hrozby nelegálnych trhov s drogami a na zlepšenie pripravenosti reagovať na rýchle zmeny.

Protidrogový program EÚ poskytuje politický a strategický rámec pre účinné a komplexné riešenie výziev v oblasti bezpečnosti a verejného zdravia súvisiacich s drogami prostredníctvom nasadenia všetkých príslušných nástrojov na lokálnej a vnútroštátnej úrovni, úrovni EÚ a na medzinárodnej úrovni. Okrem toho by mal EÚ umožniť postupovať jednotne pri podporovaní prístupu protidrogového programu EÚ, ktorý je založený na dôkazoch, integrovaný, vyvážený a multidisciplinárny. To má osobitný význam pri snahe o posilnenie dialógu a spolupráce s tretími krajinami, regiónmi a medzinárodnými organizáciami, ako aj mnohostrannými fórami.

Protidrogový program EÚ stanovuje osem strategických priorít protidrogovej politiky EÚ na nadchádzajúcich päť rokov v troch hlavných oblastiach. Po prvé protidrogový program EÚ poskytuje komplexný súbor zlepšených bezpečnostných opatrení zameraných na všetky aspekty nelegálneho obchodovania s drogami od organizovaných zločineckých skupín po riadenie vonkajších hraníc a nelegálnu distribúciu a výrobu drog v EÚ. Po druhé sa zaoberá prevenciou a zvyšovaním informovanosti o nepriaznivých účinkoch drog vrátane ich spojenia s násilím a inými formami kriminality. Po tretie je rovnako dôležité aj riešenie škôd súvisiacich s drogami. Musíme zabezpečiť, aby tí, ktorí potrebujú pomoc, mali prístup k účinnej liečbe, a aby sa zaviedol rozsiahly rámec na zníženie rizík a škôd s cieľom obmedziť negatívne dôsledky užívania drog nielen pre užívateľov drog, ale aj pre ich rodiny a komunity. V rámci nového protidrogového programu EÚ sa kladie osobitný dôraz aj na podporu vyváženého a komplexného prístupu k riešeniu problému užívania drog vo väzenskom prostredí, teda v oblasti, kde je vzhľadom na špecifický kontext potrebný strategický, štruktúrovaný a koordinovaný prístup.

Protidrogový program EÚ dopĺňa akčný plán na boj proti drogám v prílohe 1, ktorý sa zaoberá konkrétnymi operačnými krokmi a opatreniami, ktorých cieľom je uľahčiť vykonávanie ôsmych strategických priorít.

III.Strategické priority

a)Zvýšená bezpečnosť – narúšanie trhov s drogami

1. Narušiť a zlikvidovať hlavné vysoko rizikové organizované zločinecké skupiny v oblasti drog, ktoré páchajú organizovanú trestnú činnosť alebo vznikli v členských štátoch EÚ, alebo sa na ne zameriavajú, a riešiť prepojenia s inými bezpečnostnými hrozbami 

Trhy s drogami sa vyznačujú cezhraničným charakterom a identifikované organizované zločinecké skupiny v oblasti drog často páchajú rozmanitú trestnú činnosť. V EÚ je viac ako jedna tretina týchto skupín priamo zapojená do trhov s drogami a približne dve tretiny z nich sú spájané so širokou škálou trestných činov vrátane korupcie 20 a legalizácie príjmov z trestnej činnosti, ktoré im túto činnosť umožňujú. Obchodovanie s nelegálnymi drogami je navyše prepojené s inými oblasťami závažnej trestnej činnosti, napríklad s obchodovaním s ľuďmi, 21 prevádzačstvom a obchodovaním so zbraňami, ako aj obchodovaním s falšovanými, neštandardnými a nepovolenými liekmi. V malom množstve prípadov sa zistilo aj možné prepojenie s financovaním terorizmu/terorizmom.

Hlavným cieľom na úrovni EÚ by preto mali byť operácie veľkého rozsahu z hľadiska množstva drog alebo ziskov, ako aj operácie, ktoré sú menšieho rozsahu, ale sú mimoriadne škodlivé v dôsledku účinnosti drog, ktorých sa týkajú, napr. syntetických opioidov. Malo by sa to stať jednou z priorít v synergii s cyklom politík EÚ v oblasti organizovanej a závažnej medzinárodnej trestnej činnosti (EMPACT) 22 , ktorá identifikuje, stanovuje priority a rieši hrozby použitím prístupu založeného na komoditách. Aby bolo možné narušiť štruktúru velenia organizovaných zločineckých skupín, prioritne by sa malo zamerať na ciele na najvyšších miestach, ale aj na etablované ciele na strednej úrovni, ktoré sú dôležité pre udržanie operačnej kontinuity týchto skupín. Zacieliť by sa malo na všetkých aktérov reťazca, ktorí majú dostatočné skúsenosti na to, aby zabezpečili kontinuitu zločineckých operácií.

Po druhé, aby sa organizovaným zločineckým skupinám odobrali možnosti páchať trestné činy v budúcnosti a infiltrovať sa do legálneho hospodárstva, malo by sa zamerať na sledovanie, zmrazenie a skonfiškovanie enormných ziskov pochádzajúcich z obchodovania s drogami a s ním súvisiacich trestných činov. V záujme účinného boja proti obchodovaniu s drogami musíme zabezpečiť, aby sa nelegálne zisky nevracali do reťazca ponuky drog a neumožňovali kriminálne správanie, napr. korupciu a násilie, alebo iné formy závažnej a organizovanej trestnej činnosti, akými sú obchodovanie s ľuďmi či dokonca terorizmus. Okrem toho by sa mali zvážiť aj opatrenia na obmedzenie zločinného využívania nástrojov umožňujúcich obchod s drogami, napr. zariadení v laboratóriách na výrobu drog, strelných zbraní, sfalšovaných dokumentov a technológií šifrovania. Nakoniec, zaistené a skonfiškované prostriedky a zisky z drogovej trestnej činnosti by sa mohli použiť na podporu opatrení na zníženie ponuky a dopytu po drogách.

Po tretie by sa mala posilniť súčasná spolupráca a mala by sa vyvíjať snaha o štruktúrovanú spoluprácu s krajinami a regiónmi, ktoré sú zdrojom alebo tranzitným miestom drog, ako aj s príslušnými regionálnymi organizáciami, vrátane ďalších cielených programov podpory a spolupráce, ktoré systematicky zahŕňajú príslušné agentúry EÚ, najmä Europol a EMCDDA, v súvislosti s predchádzaním trestným činom spojeným s drogami a spoluprácou v oblasti presadzovania práva, ako aj prostredníctvom riešenia prepojení s ďalšími druhmi organizovanej trestnej činnosti. Je dôležité poskytnúť Europolu a EMCDDA príslušné prostriedky potrebné na to, aby mohli podporovať operatívnu činnosť členských štátov v súvislosti s drogami. V tomto kontexte bude potrebné zintenzívniť aj operačnú činnosť platformy EMPACT. Opatrenia v rámci tejto priority sa budú okrem propagácie a podpory spolupráce medzinárodných orgánov presadzovania práva a protidrogových pozorovacích staníc nepretržite snažiť o riešenie hlavných príčin a hnacích mechanizmov organizovanej trestnej činnosti a posilnenie odolnosti miestnych komunít.

Prioritné oblasti na riešenie:

1.1. Zacielenie na vysoko rizikové organizované zločinecké skupiny, ktoré sú aktívne na trhoch s drogami v EÚ aj na cezhraničnej úrovni, a narúšanie zločineckých obchodných modelov, najmä tých, ktoré podporujú spoluprácu medzi rôznymi zločineckými skupinami.

1.2. Príjmy a prostriedky organizovaných zločineckých skupín zapojených do trhov s drogami a opätovné použitie skonfiškovaného majetku na sociálne účely.

1.3. Medzinárodná spolupráca s tretími krajinami alebo regiónmi a zapojenie príslušných agentúr EÚ.

2. Zlepšiť odhaľovanie nelegálneho veľkoobchodu s drogami a drogovými prekurzormi na vstupných a výstupných miestach EÚ 

Na trhy s drogami v EÚ treba nahliadať z celosvetovej aj regionálnej perspektívy. 23 Na rôzne regióny sa viažu osobitné výzvy, ktoré spôsobujú, že niektoré miesta vstupu do EÚ alebo výstupu z nej po mori, po súši alebo vzduchom majú vysokú prioritu z hľadiska nelegálneho veľkoobchodu s drogami a prekurzormi, ktoré zahŕňajú nové nekontrolované a nemonitorované prekurzorové chemické látky. Osobitná pozornosť by sa mala venovať „dizajnérskym prekurzorom“ 24 , keďže tieto chemické látky sa v súčasnosti najviac používajú v nelegálnej výrobe syntetických drog v EÚ a predstavujú mimoriadnu výzvu pre orgány presadzovania práva. Miesta vstupu a výstupu (centrá), ktoré sa používajú na obchodovanie s drogami v kontajneroch alebo náklade môžu viesť k narušeniu obchodu v EÚ, zvyšovaniu korupcie a oslabeniu dobrej správy. Vonkajšie hranice EÚ (námorné, pozemné aj vzdušné) majú navyše prirodzené slabé miesta, ktoré sa v kontexte obchodu s drogami dajú využiť. Je strategicky dôležité monitorovať najmä námorné a letecké oblasti obklopujúce hranice EÚ v súvislosti s ich využívaním zo strany obchodníkov s drogami. Námorné hranice tvoria viac ako 70 % vonkajších hraníc EÚ.

Významné známe prístavy, letiská a pozemné miesta vstupu a výstupu v EÚ využívané ako centrá veľkoobchodu s drogami by sa preto mali zaradiť medzi najvyššie priority v rámci opatrení zameraných na obchodovanie s drogami. Súčasťou opatrení by malo byť zlepšenie analýzy colných rizík kontajnerov a nákladu, profilovania, zdieľania spravodajských informácií a účinná spolupráca naprieč a medzi príslušnými agentúrami EÚ a orgánmi presadzovania práva, colníkmi a kontrolou hraníc členských štátov a príslušnými agentúrami partnerských krajín. Zistilo sa, že rozhodujúcu úlohu v boji proti pašovaniu drog má zlepšenie výmeny informácií a užšia spolupráca medzi colnými a policajnými orgánmi. Pozornosť by sa mala venovať aj ďalšiemu rozvoju a rozširovaniu protikorupčných opatrení týkajúcich sa týchto centier a zaznamenávaniu akýchkoľvek efektov premiestnenia v dôsledku účinnej intervencie.

Po druhé je dôležité monitorovať námorné, pozemné a vzdušné hranice v súvislosti s nelegálnym prechádzaním v kontexte obchodu s drogami. V tomto ohľade je dôležité posilniť opatrenia týkajúce sa situačnej informovanosti na všetkých vonkajších hraniciach EÚ, a to aj v rámci Frontexu, v spolupráci s členskými štátmi. Prioritne by sa malo zamerať na vzdušné a námorné hranice z dôvodu ich prirodzenej zraniteľnosti, obmedzenému monitorovaniu, ako aj strategického významu všeobecného vzdušného 25 priestoru, Atlantického oceánu a Stredozemného mora. Námorná doprava pokračovala relatívne bez obmedzení aj počas pandémie ochorenia COVID-19 a organizované zločinecké skupiny zapojené do masovej prepravy drog do Európy tak mali aj naďalej príležitosti na obchodovanie 26 . Mali by sa posilniť a rozšíriť činnosti ako sú tie, ktoré vykonáva Námorné centrum analýz a operácií – narkotiká (MAOC-N), napr. monitorovanie plavidiel a lietadiel, ktoré sú predmetom záujmu a prevážajú nelegálne drogy na šírom mori a vo vzdušnom priestore okolo známych námorných hraníc a vzdušného priestoru EÚ zneužívaných na tento účel, s cieľom zadržať ich keď sa dostanú do prvého prístavu vstupu na územie EÚ alebo ešte predtým. V tejto súvislosti je ohrozením pre bezpečnosť EÚ aj všeobecný vzdušný priestor, ktorý stále častejšie zneužívajú obchodníci s drogami a ktorý nie je dostatočne monitorovaný. Medzinárodná spolupráca v oblasti námornej a leteckej dopravy bude naďalej zásadná pre zlepšenie spravodajských schopností členských štátov a agentúr EÚ zodpovedných za bezpečnosť hraníc, ako aj ich schopnosti reagovať v reálnom čase.

Prioritné oblasti na riešenie:

2.1. Pašovanie drog do EÚ a z EÚ prostredníctvom zavedených obchodných kanálov (legálnych kanálov).

2.2. Nelegálne alebo nedeklarované prechádzanie hraníc EÚ.

3. Zlepšiť účinné monitorovanie logistických a digitálnych kanálov, ktoré sa zneužívajú na distribúciu stredných a malých množstiev drog, a zlepšiť zachytávanie nelegálnych látok, ktoré sa pašujú cez tieto kanály, v úzkej spolupráci so súkromným sektorom

Trh s drogami stále viac využíva digitálne možnosti. Na online predaj drog sa využívajú legálne online trhy aj trhy na darknete, ako aj sociálne médiá a aplikácie na mobilnú komunikáciu. Použitie týchto technológií významne uľahčuje distribúciu drog, nových psychoaktívnych látok, prekurzorov a zariadenia potrebného na výrobu drog a vytvára nové výzvy v oblasti presadzovania práva a verejného zdravia. Obchodovanie s drogami prostredníctvom poštových služieb a služieb expresnej prepravy zasahuje všetky členské štáty a mnoho krajín zaznamenáva značný nárast počtu listov a balíkov, ktoré obsahujú drogy 27 . Konkrétne smerovanie poštových zásielok sa môže značne líšiť vrátane priamych trás od zdroja do cieľa alebo prostredníctvom tranzitných centier EÚ a miest mimo EÚ. Tieto poštové zásielky môžu pochádzať z EÚ alebo spoza vonkajších hraníc EÚ.

V dôsledku toho je potrebné lepšie a koordinované monitorovanie a analýza hrozieb, ktoré predstavuje dostupnosť drog prostredníctvom platforiem sociálnych médií, aplikácií, internetových/darknetových trhovísk 28 , ako aj používanie online platieb (vrátane kryptomien) a šifrovanej digitálnej komunikácie. V tomto kontexte by sa mala zvýšiť účasť súkromného sektora.

Po druhé je potrebné prísnejšie monitorovanie zásielok obsahujúcich nelegálne látky v úzkej spolupráci s poštovými službami a službami expresného doručovania. Úloha nových technológií a umelej inteligencie sa dá preskúmať v rámci zlepšovania kontrol a postupov vrátane posudzovania rizík v súvislosti s poštovými zásielkami 29 s možnosťou úplného využívania pokročilých elektronických údajov o všetkých položkách, ktoré pochádzajú z hlavných krajín pôvodu (na medzinárodnej úrovni aj na úrovni EÚ).

Po tretie orgány presadzovania práva v súčasnosti nedostatočne monitorujú cezhraničné železničné dopravné prepojenia a riečne kanály a všeobecný vzdušný priestor, ktoré je možné zneužiť ako možné kanály na obchodovanie s drogami. Na posilnenie monitorovania a cieleného vyšetrovania založeného na riziku, ktoré sa zameriava na menšie morské a riečne prístavy, malé/miestne letiská a železničné stanice, je potrebné zvýšiť informovanosť.

Prioritné oblasti na riešenie:

3.1. Digitálne trhy s drogami.

3.2. Poštové služby a služby expresného doručovania.

3.3. Železničné a riečne kanály a všeobecný vzdušný priestor v EÚ.

4. Zlikvidovať výrobu a spracovanie drog, zabrániť zneužívaniu drogových prekurzorov a obchodovaniu s nimi na účely výroby nelegálnych drog a odstrániť nelegálne pestovanie

Dôsledkom výroby drog je ohrozenie zdravia a bezpečnosti, ako aj poškodenie životného prostredia. Zabránenie výrobe drog v Európe a v partnerských krajinách významne prispeje k zníženiu ponuky a dostupnosti drog na domácom trhu v EÚ a na účely vývozu. Dôsledkom toho, že EÚ je významnou oblasťou na výrobu syntetických drog a kanabisu je aj poškodenie životného prostredia vysýpaním chemického odpadu, čo ohrozuje jednak osoby, ktoré sú do toho zapojené, ako aj komunity, kde sa výroba nachádza. Na nelegálnych skládkach sa každoročne likvidujú tony chemického odpadu vytvoreného počas výroby syntetických drog. Odhaduje sa napríklad, že pri výrobe 1 kg amfetamínu sa vytvorí 20 až 30 kg odpadu 30 . Výroba niektorých prekurzorov z alternatívnych chemických látok takisto vedie k vytváraniu značného množstva odpadu, a to už aj pred samotnou výrobou syntetických drog.

Vzhľadom na to je potrebné ďalšie úsilie orgánov presadzovania práva s cieľom nájsť a zlikvidovať nelegálne laboratóriá na výrobu syntetických drog, ako aj zastaviť vývoz drog vyrobených v EÚ. V súvislosti s poškodením životného prostredia je mimoriadne dôležité riešiť vplyv na životné prostredie, ohrozenie zdravia a náklady spojené s chemickým odpadom vytvoreným výrobou syntetických drog, o ktorých hovorí aj EMPACT. Zaznamenaný rozsah celkového poškodenia životného prostredia je vysoký, ale je potrebné ďalej investovať do monitorovania a výskumu s cieľom lepšie porozumieť narastajúcim problémom v tejto oblasti 31 . Na záver je potrebné dodať, že problémy súvisiace so zneužívaním drogových prekurzorov a vývojom dizajnérskych prekurzorov sa musia riešiť na európskej úrovni.

Po druhé sa v EÚ alebo v jej tesnej blízkosti objavuje a likviduje stále väčší počet miest, kde sa pestuje kanabis 32 . Orgány presadzovania práva by mali zlepšiť opatrenia s cieľom účinnejšieho boja proti nelegálnym drogám. Okrem toho by sa malo riešiť aj pestovanie nelegálnych drog v tretích krajinách s možnými dôsledkami pre EÚ, najmä maku siateho na výrobu heroínu a rastlín koka na výrobu kokaínu, a to ďalším záväzkom vyvíjať alternatívne opatrenia: bojovať proti základným príčinám vzniku nelegálnych drogových ekonomík prostredníctvom integrovaného prístupu spájajúceho úsilie v oblasti rozvoja vidieka, zmierňovania chudoby, sociálno-ekonomického rozvoja, podpory prístupu k pôde a práv k držbe pôdy, ochrany životného prostredia a zmien klímy, podpory právneho štátu, bezpečnosti a dobrej správy v úplnom súlade s medzinárodnými záväzkami v oblasti ľudských práv a záväzku týkajúceho sa rodovej rovnosti. Takisto sa musia monitorovať možné nové hrozby, akými sú výroba metamfetamínu na základe extrahovania efedrínu a pseudoefedrínu z rastlín pestovaných v tradičných regiónoch výroby ópia a zavedenie nových, upravených alebo účinnejších kmeňov známych drog na rastlinnom základe, napr. kanabis a koka, a musia sa posúdiť ich možné dôsledky pre EÚ.

Prioritné oblasti na riešenie:

4.1. Výroba syntetických drog a poškodenie životného prostredia.

4.2. Pestovanie v EÚ a mimo nej.

b)Prevencia a zvyšovanie informovanosti

5. Predchádzať užívaniu drog, zlepšiť predchádzanie trestnej činnosti a zvyšovať informovanosť o negatívnych účinkoch drog na občanov a komunity

Dopyt po drogách narastá. Nelegálny charakter trhu s drogami znamená, že osoby, ktoré užívajú drogy, môžu byť vystavené širokej škále škôd, ktoré sa môžu rozšíriť aj na ich rodiny a komunity. Je preto nevyhnutná komplexná prevencia a programy na zvyšovanie informovanosti. V súčasnosti už je dostupných mnoho programov zameraných na včasné zisťovanie a intervenciu, podporovanie zdravého životného štýlu a prevencie vrátane programov financovaných z rozličných fondov EÚ 33 . Sú však potrebné aj ďalšie stratégie, ktoré vybudujú odolnosť širokej verejnosti a zamerajú sa na tých najzraniteľnejších. Aj napriek už zavedeným programom takéto stratégie však v niektorých oblastiach chýbajú alebo zahŕňajú opatrenia, ktorých účinnosť nie je podložená spoľahlivými dôkazmi. Násilie, ktoré pramení z obchodu s drogami, vrátane vrážd prispieva k pocitom neistoty v komunitách rovnako ako fungovanie otvorených trhov s drogami. Údaje o vraždách súvisiacich s drogami naznačujú, že v niektorých krajinách EÚ ide o významný jav 34 . Meniaci sa obchodný model, ktorý využívajú organizované zločinecké skupiny, má za následok narastajúcu hrozbu, že európsky trh s drogami je hnacím mechanizmom zvyšujúceho sa násilia v našich komunitách a korupčných praktík v EÚ. Opatrenia na obmedzenie pohybu v súvislosti s ochorením COVID-19 by mohli tento trend ešte zvýšiť tak, že spôsobia väčšiu rivalitu medzi drogovými gangmi.

Vzhľadom na to by sa mali uprednostniť opatrenia založené na dôkazoch na prevenciu a podporu skupín, u ktorých je riziko experimentovania s drogami a vyvinutia vzorcov užívania drog, na základe vedeckého porozumenia tým, ktorí sú najviac ohrození, ako aj prístupom, ktoré sa preukázali ako účinné. Školy a mladí ľudia budú v rámci tejto preventívnej činnosti predstavovať významnú cieľovú skupinu. Osobitná pozornosť sa však musí venovať aj skupinám, ktoré boli označené za mimoriadne zraniteľné a ktorých súčasťou sú deti a mladí ľudia žijúci v rodinách s rodičmi, ktorí majú históriu porúch spôsobených užívaním návykových látok, ľudia s psychickými problémami, ľudia trpiaci rozličnými formami chronickej bolesti/únavovými syndrómami, bezdomovci, migranti a maloleté osoby bez sprievodu a mladí ľudia v systéme trestnej justície. Musia sa zvážiť aj potreby žien, ktoré sú zraniteľné v súvislosti s drogovými problémami.

Po druhé je dôležité uvedomiť si vplyv drogovej trestnej činnosti a bojovať proti jej hrozbám, akými sú násilie a zastrašovanie, ako aj korupcia a s nimi súvisiaci negatívny dosah na legálne hospodárstvo. Takisto je potrebné bojovať proti zneužívaniu zraniteľných skupín a osôb, ktoré majú problémy s drogami, organizovanými zločineckými skupinami. Predchádzanie týmto hrozbám a boj proti nim predstavuje náročnú výzvu, ktorá vyžaduje koordinovanú činnosť na úrovni EÚ a naprieč mnohými sektormi.

Po tretie cielené zvyšovanie informovanosti vrátane podpory voľby zdravotného životného štýlu medzi mladými ľuďmi, deťmi a zraniteľnými skupinami je dôležité v súvislosti so zvyšovaním odolnosti obyvateľstva proti drogovým problémom. Ciele zvyšovania informovanosti by mohli zahŕňať zlepšovanie všeobecného vzdelania v súvislosti s účinkami drog a závislosti všeobecne. Mohla by sa riešiť aj stigmatizácia spojená s užívaním drog, a to najmä preto, že táto stigma môže mať škodlivý vplyv na psychické aj fyzické zdravie užívateľov drog, a takisto by mohla predstavovať prekážku vo vyhľadaní liečby. Účinné zvyšovanie informovanosti v súvislosti s drogami by malo byť zrozumiteľné pre deti, aby deti lepšie rozumeli rizikám a dlhodobým následkom užívania návykových látok, malo by v plnej miere využiť nové a inovačné kanály digitálnej komunikácie a malo by byť primerané miestnemu spoločenskému kontextu a potrebám cieľových skupín obyvateľstva, a takisto by malo vychádzať z informácií založených na vedeckých dôkazoch a hodnoteniach.

Prioritné oblasti na riešenie:

5.1. Preventívne opatrenia na znižovanie vystavenia drogám a zlepšenie ochrany a odolnosti najzraniteľnejších skupín v súvislosti s dlhodobými problémami/závislosťou.

5.2. Predchádzanie drogovej trestnej činnosti s osobitným zreteľom na potrebu predchádzať násiliu a znižovať korupciu.

5.3. Zvyšovanie odolnosti a znižovanie stigmy.

c)Riešenie škôd súvisiacich s drogami

6. Zlepšiť prístup k možnostiam liečby, ktoré zodpovedajú škále zdravotných a rehabilitačných potrieb osôb, ktoré trpia škodami v dôsledku zneužívania návykových látok

Zneužívanie návykových látok je chronický a často sa vracajúci stav, ktorý môže spôsobiť značné škody nielen osobe, ktorej sa to týka, ale aj jej rodine a širšej komunite. Užívanie viacerých druhov drog je medzi užívateľmi drog bežným javom, čo môže viesť k zvýšeniu ohrozenia zdravia a takisto môže skomplikovať vykonanie účinnej intervencie. Osoby, u ktorých užívanie drog prerástlo do závislosti, často trpia psychickými problémami sprevádzanými fyzickou komorbiditou, a mnohé z nich budú zažívať aj problémy s udržaním pravidelného zamestnania alebo istoty bývania. Dostupnosť protidrogovej liečby je však v mnohých krajinách ešte stále príliš obmedzená a existujú prekážky, ktoré bránia začatiu s liečbou 35 . Takisto je dôležité uvedomiť si, že protidrogová liečba musí ísť ruka v ruke s inými zdravotnými službami a podpornými sociálnymi službami. Sú potrebné komplexné a integrované služby, ktoré zneužívanie návykových látok pokladajú za problém vyžadujúci si zdravotnú starostlivosť a ktoré využívajú širokú škálu zdravotných služieb a podporných sociálnych služieb, napr. tých, ktoré sa zaoberajú potrebami v oblasti bývania, zamestnania a vzdelania. Dôležitosť týchto služieb bude narastať v dôsledku spoločenského a hospodárskeho dosahu pandémie ochorenia COVID-19.

Z týchto dôvodov je potrebné sa zaoberať prekážkami v prístupe k liečbe zabezpečením toho, aby boli zdravotnícke aj sociálne služby v dostatočnej miere dostupné a primerané potrebám skupín ich klientov. Prekážky v prístupe by sa mali zmenšiť so zreteľom na hlavné vlastnosti cieľovej skupiny, akými sú demografické faktory (napr. vek, rod, vzdelanie, kultúrne pozadie), situačné faktory (napr. chudoba, rodinné okolnosti, sociálne okolie, migrácia) a osobné faktory (napr. fyzické a duševné zdravie, duševná pohoda). Malo by sa zvážiť aj poradenstvo a liečba zohľadňujúce špecifické potreby detí.

Po druhé sa musia vykonať opatrenia na lepšiu identifikáciu a riešenie prekážok, ktorým čelia ženy 36 pri svojej účasti na liečebných a rehabilitačných službách a zotrvaní v nej. K týmto prekážkam patrí aj domáce násilie, trauma, stigma, fyzické a duševné problémy, tehotenstvo a problémy so starostlivosťou o deti, ktoré sa môžu zhoršovať v dôsledku vyššie uvedených demografických, situačných a osobných faktorov. Účinné poskytovanie služieb by malo byť citlivé na osobitné potreby a životné skúsenosti žien, ktoré majú problémy s drogami, malo by brať ohľad na to, že vzorce užívania drog a problémy môžu byť iné ako u mužov vrátane možného vyššieho výskytu problémov spojených s užívaním liekov na predpis. Takisto je potrebné zvážiť možnosti služieb alebo iných osobitných opatrení zameraných len na ženy, napr. úzko spolupracujúce partnerstvá s poskytovateľmi starostlivosti a služby pracujúce so zraniteľnými ženami alebo s obeťami domáceho násilia.

Po tretie by sa mala zohľadniť očividná rôznorodosť užívateľov drog a mali by sa vykonať opatrenia v rámci poskytovania služieb, ktoré sa môžu zaoberať touto rôznorodosťou a vychádzať z potrieb rozličných skupín v súvislosti s užívaním drog. Osobitné skupiny s komplexnejšími potrebami zahŕňajú: starnúcu časť obyvateľstva tvorenú dlhodobými užívateľmi návykových látok, osoby s komorbiditou problémov v oblasti duševného zdravia a zneužívania návykových látok, bezdomovcov a zraniteľné ženy. Na účinnú prácu s týmito skupinami sú potrebné modely starostlivosti, ktoré zohľadňujú potrebu partnerstiev medzi poskytovateľmi zdravotnej a sociálnej starostlivosti a skupinami pacientov/opatrovateľov.

Prioritné oblasti na riešenie:

6.1. Prístup k liečbe a rehabilitácii založeným na individuálnych potrebách.

6.2. Liečba zaoberajúca sa osobitnými potrebami žien.

6.3. Modely starostlivosti vhodné pre skupiny s komplexnejšími potrebami.

7. Zvýšiť účinnosť intervencie na zníženie ohrozenia a škôd s cieľom chrániť zdravie užívateľov drog a verejnosti 

Na ochranu užívateľov drog a verejnosti pred škodami spojenými s užívaním drog je potrebný rámec intervencie v rozličných oblastiach predstavujúcich možné škody a ohrozenie, ktorý môže v priebehu času pomôcť dosiahnuť lepšie výsledky v zdravotnej a sociálnej oblasti. Súčasťou dôležitých možných cieľov v tejto oblasti sú opatrenia na zníženie rizika infekcií HIV/AIDS alebo vírusovej hepatitídy medzi osobami, ktoré drogy užívajú injekčne, predchádzanie predávkovaniu, ako aj prístupov, ktoré vyzývajú užívateľov drog, aby si osvojili menej rizikové správanie, a prístupov na podporu zdravotných a bezpečnostných cieľov. Dôležitým problémom je aj dlhodobý účinok užívania drog na mladý mozog, ktorý sa ešte stále vyvíja, napr. u dospievajúcich. Mali by sa posilniť opatrenia na obmedzenie rizika dopravných nehôd medzi osobami, ktoré jazdia pod vplyvom drog alebo pod kombinovaným vplyvom drog a alkoholu. V rámci rámca na zníženie škôd by sa malo prioritne zamerať na ponúkanie alternatív k donucovacím opatreniam, ktoré môžu pomôcť znížiť úroveň zneužívania návykových látok, ako aj mieru recidívy a finančnú a administratívnu záťaž a sociálne náklady.

Je preto potrebné rozšíriť iniciatívy na zníženie škôd. Programy výmeny injekčných ihiel a striekačiek, substitučná liečba opioidmi, aplikačné miestnosti a iné preukázateľne účinné inovačné opatrenia na zníženie škôd, ako aj dostupné testovanie na vírus hepatitídy C (HCV) môžu predstavovať účinnú intervenciu, ktorá predchádza infekciám prenášaným krvou medzi užívateľmi drog. Toto sú najdôležitejšie intervencie zamerané na ukončenie epidémie HIV/AIDS a eliminovanie vírusovej hepatitídy, ktoré predstavujú hrozbu medzi osobami, ktoré drogy užívajú injekčne, keďže zabraňujú novým infekciám a poskytujú príležitosť osloviť vysoko rizikové skupiny obyvateľstva s testovaním a napojiť ich na starostlivosť.

Po druhé môže mať zneužívanie kontrolovaných liekov na lekársky predpis dosah na osoby vo všetkých oblastiach života, z rôzneho prostredia a rôznych komunít. Dôvodom na obavy je najmä zneužívanie substitučných drog na liečbu závislosti od opioidov z ich zamýšľaného použitia v protidrogovej liečbe na iné ako zdravotnícke účely a ich predaj na nelegálnych trhoch s drogami. Existujú však aj obavy v súvislosti s možným zneužívaním iných psychoaktívnych liekov, najmä liekov na tíšenie bolesti. Znepokojujúci je aj fakt, že liečivé látky sa niekedy vyrábajú alebo získavajú nelegálne z internetových zdrojov mimo EÚ. Užívanie zneužitých látok sa spája so smrteľnými prípadmi predávkovania aj prípadmi predávkovania bez smrteľných následkov a zvýšeným výskytom závislostí, najmä závislosti od opioidov. Zároveň je však dôležité, aby prístupy v tejto oblasti zabezpečili dostupnosť liekov a iných kontrolovaných látok na náležité terapeutické a vedecké účely.

Po tretie by sa v rámci spolupráce s tretími krajinami, regiónmi a príslušnými regionálnymi organizáciami mali riešiť aj zdravotné aspekty problému s drogami, a to najmä vplyv intervencií na zníženie dopytu a ponuky na užívateľov drog a verejnosť. Liečba, znižovanie škôd a alternatívy k donucovacím sankciám by mali byť stálymi bodmi programu cieleného dialógu o drogách s tretími krajinami alebo regiónmi, kde takéto opatrenia ešte nie sú zavedené.

Po štvrté jazdenie pod vplyvom drog je problém ohrozujúci bezpečnosť cestnej premávky, pretože narušuje schopnosti viesť vozidlo a zvyšuje riziko nehôd. Viac úsilia je potrebné venovať zlepšeniu testovania vodičov pod vplyvom drog. Okrem toho je potrebné aj zvyšovanie informovanosti s cieľom zdôrazniť riziká jazdy, pri ktorej sú schopnosti znížené v dôsledku užitia drog. V tejto oblasti je potrebný ďalší výskum a vývoj s cieľom identifikovať a hodnotiť účinné politické a operačné opatrenia vrátane vývoja metód testovania a lacnejších nástrojov na detekciu drog.

Po piate, aj keď všetky členské štáty používajú najmenej jedno opatrenie, ktoré sa považuje za alternatívu k donucovacím sankciám 37 , je potrebné zvýšiť úsilie a lepšie začleniť vykonávanie účinných alternatív k donucovacím sankciám voči páchateľom užívajúcim drogy. V tejto oblasti sú potrebné ucelenejšie a podrobnejšie údaje.

Po šieste predávkovanie a iné formy odvrátiteľnej úmrtnosti súvisiace s užívaním drog predstavujú najväčšiu škodu spôsobenú užívaním drog 38 . Účinná intervencia na zníženie prípadov predávkovania drogami naďalej predstavuje významný nedostatok v súčasných opatreniach, keďže počet smrteľných prípadov predávkovania drogami je v mnohých krajinách stále vysoký a v niektorých sa dokonca zvyšuje. Napriek niektorým potenciálne dôležitým nedávnym pokrokom, napr. rozšíreniu používania antagonistických látok opioidných receptorov, ako je naloxón, je zabezpečenie ich dostupnosti a podporovanie ich primeraného používania pri reakcii alebo intervencii v súvislosti s predávkovaním drogami naďalej mimoriadne dôležité. Navyše sa ukázali ďalšie problémy so získaním komplexných údajov o smrteľných prípadoch predávkovania v EÚ z dôvodov, ktoré zahŕňajú systematické nedostatočné oznamovanie, nedostatočnú toxikologickú kapacitu a procesy registrácie, ktoré vedú k oneskorenému oznamovaniu.

Prioritné oblasti na riešenie:

7.1. Infekčné choroby súvisiace s drogami.

7.2. Zneužívanie liekov a prístup ku kontrolovaným látkam určeným výlučne na lekárske a vedecké účely a ich možné zneužitie.

7.3. Medzinárodná spolupráca so zreteľom na ochranu zdravia užívateľov drog.

7.4. Jazda so zhoršenými schopnosťami pod vplyvom drog.

7.5. Alternatívy k donucovacím sankciám.

7.6. Predávkovanie a úmrtia súvisiace s drogami.

8. Vyvinúť vyvážený a komplexný prístup v súvislosti s užívaním drog vo väzeniach (znížiť dopyt a obmedziť ponuku)

Užívatelia drog tvoria veľkú časť väzenskej populácie. Prevažná časť väzňov v určitom období svojho života užila nelegálne drogy a môže vykazovať chronické a problémové vzorce užívania drog. Aj keď niektorí jednotlivci po príchode do väzenia prestanú užívať drogy alebo ich užívajú v menšej miere, iní počas uväznenia drogy začnú užívať alebo začnú vykazovať škodlivejšie vzorce správania. Väzni okrem vysokej miery problémov s drogami trpia zhoršeným zdravím v porovnaní so všeobecnou populáciou, vyššou mierou výskytu infekcií prenášaných krvou a duševných chorôb. Riziko úmrtia v dôsledku predávkovania drogami u užívateľov opioidov významne narastá v období po ich prepustení z väzenia, a to v dôsledku vysokej miery opätovného začatia užívania a nižšej tolerancie na opioidy. Mali by sa identifikovať a narušiť rozsiahle kanály na dodávanie drog do väzení a osoby, ktoré sú zapojené do udržiavania týchto kanálov.

Páchateľom trestných činov užívajúcim drogy sa preto musí poskytovať kontinuálna liečba, rehabilitácia a rekonvalescencia nielen počas toho, keď sú vo väzení, ale aj potom, čo ho opustia, a nakoniec je dôležité podporovať aj ich opätovné začlenenie do spoločnosti. Vyvinutie kontinuálneho modelu starostlivosti primeraného pre každý členský štát a väzenské prostredie a probačné služby by mohlo byť zásadné pri umožnení prístupu väzňov k rozsiahlej podpore, ktorú potrebujú na dosiahnutie svojich osobných liečebných cieľov vo väzení, a pre zníženie rizika a podporu pokračujúcej účasti na liečebných a rehabilitačných službách po odpykaní trestu.

Po druhé by malo byť prioritou narušenie kanálov na dodávanie drog (a iných nelegálnych predmetov) do väzení a identifikácia osôb, ktoré sa na nich podieľajú. V tomto kontexte by mohli základ účinnej intervencie vytvoriť spolupráca s orgánmi presadzovania práva, zdieľanie informácií, boj proti korupcii, používanie spravodajstva a testovanie na prítomnosť drog.

Prioritné oblasti na riešenie:

8.1. Kontinuita starostlivosti vo väzení a probačné služby.

8.2. Obmedziť ponuku drog vo väzeniach.

IV.Správa, vykonávanie a monitorovanie protidrogového programu EÚ

Protidrogový program EÚ sprevádza akčný plán na boj proti drogám na rovnaké obdobie, ktorého cieľom je premeniť strategické priority tohto programu na konkrétne operačné opatrenia a činnosti. V akčnom pláne na boj proti drogám sú spojené vnútorné aj vonkajšie aspekty, ktoré sú potrebné na vykonávanie cieľov protidrogového programu EÚ. Opatrenia plánované v akčnom pláne na boj proti drogám by so zreteľom na zlepšenie bezpečnosti a zdravia v kontexte drogovej problematiky mali prispieť aj k vykonávaniu stratégie EÚ pre bezpečnostnú úniu a príslušných cieľov Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj.

Obrázok 1 zobrazuje hlavných aktérov zapojených do protidrogovej politiky – stanovenia a prispievania k stanoveniu politických priorít v protidrogovom programe EÚ; vykonávania: taktického a operačného – pokiaľ ide o vykonávanie prioritných opatrení akčného plánu na boj proti drogám; monitorovania – podpora zaznamenávania dosiahnutého pokroku; a koordinácie vykonávania.

Je nevyhnutná lepšia koordinácia v rámci inštitúcií, orgánov a príslušných agentúr EÚ, členských štátov a občianskej spoločnosti aj medzi nimi. Okrem toho je potrebná aj intenzívnejšia medzinárodná spolupráca medzi EÚ a tretími krajinami a regiónmi a medzinárodnými organizáciami a orgánmi, a to aj na mnohostrannej úrovni, aby bolo možné uskutočňovať prístupy a ciele protidrogového programu EÚ 39 . Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) zohráva kľúčovú úlohu pri podporovaní tohto úsilia, a to aj prostredníctvom delegácií EÚ a nástrojov spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky (SZBP), akými sú misie a operácie spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky (SBOP) a sieť odborníkov na boj proti terorizmu/bezpečnosť.

Ďalej by sa mala zabezpečiť aj účasť Fóra občianskej spoločnosti pre boj proti drogám na vykonávaní, hodnotení a poskytovaní podnetov v súvislosti s vývojom protidrogových politík na úrovni EÚ aj na medzinárodnej úrovni.

Európska komisia vykoná nezávislé hodnotenie protidrogového programu EÚ a akčného plánu na boj proti drogám pred uplynutím ich obdobia v roku 2025, pričom zohľadní podnety od všetkých aktérov zapojených do správy, ako aj príslušných zainteresovaných strán, a so zreteľom na budúci vývoj protidrogovej politiky EÚ.

Obrázok 1: Štyri úrovne správy

Prostriedky by sa mali smerovať proporcionálne k tým strategickým prioritám, oblastiam a intervenciám, u ktorých je najvyššia pravdepodobnosť, že budú viesť k naplneniu cieľov protidrogového programu EÚ na úrovni EÚ, ako aj vnútroštátnej a miestnej úrovni. Je preto dôležité nájsť spôsob merania celkovej účinnosti reakcie na problém s drogami. Finančné prostriedky na podporu priorít stanovených v tomto programe by sa mali prideľovať z medziodvetvových zdrojov financovania EÚ, najmä vrátane Fondu pre vnútornú bezpečnosť, programu EU4Health, Európskeho sociálneho fondu+, programu Spravodlivosť, časti programu Horizont Európa zameranej na bezpečnostný výskum, fondov politiky súdržnosti, programu Digitálna Európa a programu Práva a hodnoty.

Monitorovanie pokroku pri vykonávaní protidrogového programu EÚ a akčného plánu na boj proti drogám bude prebiehať s podporou koordinovaného systému monitorovania, hodnotenia a výskumu. Úroveň pokroku dosiahnutého pri napĺňaní strategických priorít a príslušných opatrení stanovených v akčnom pláne na boj proti drogám sa bude určovať pomocou ukazovateľov výkonnosti pre každú strategickú prioritu 40 . Európska komisia bude s podporou EMCDDA a iných príslušných agentúr a orgánov EÚ monitorovať a koordinovať vykonávanie protidrogového programu EÚ.

V.Záver

Komisia kladie odpoveď EÚ na organizovaný zločin a problémy s drogami do centra politického programu EÚ a riadi nový strategický prístup v oblasti boja proti drogám. Spolupráca bude prvoradá. Bude nevyhnutná čoraz intenzívnejšia spolupráca medzi všetkými aktérmi, ako aj medzi orgánmi na miestnej a vnútroštátnej úrovni aj na úrovni EÚ. Budeme naďalej spájať sily so svojimi svetovými partnermi. Na úrovni EÚ bude Komisia stimulovať úlohu EMCDDA s cieľom zabezpečiť, aby mala táto agentúra významnejšiu úlohu vo všetkých prioritách protidrogovej politiky. Komisia vyzýva Radu a Európsky parlament, aby schválili protidrogový program EÚ a akčný plán na boj proti drogám a aby v plnej miere podporili a využili potenciál všetkých stanovených strategických priorít. Toto je spoločné úsilie v prospech všetkých občanov.

(1)    EMCDDA a Europol (2019). Správa o trhu s drogami v EÚ.
(2)      Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(3)      Komisia OSN pre omamné látky, Ministerial declaration on strengthening our actions at the national, regional and international levels to accelerate the implementation of our joint commitments to address and counter the world drug problem (ministerské vyhlásenie o zintenzívnení našich opatrení na vnútroštátnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni s cieľom urýchliť vykonávanie našich spoločných záväzkov a riešiť celosvetový drogový problém a bojovať s ním).
(4)      Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(5)      EMCDDA a Europol, Trhy s drogami v EÚ – vplyv pandémie COVID-19, máj 2020.
(6)      Viac informácií nájdete v poznámke pod čiarou č. 5.
(7)      Pozri poznámku pod čiarou č. 5.
(8)      Viac informácií nájdete v dokumente EMCDDA (marec 2020). Vplyv pandémie COVID-19 na užívateľov drog (UD) a poskytovateľov protidrogových služieb.
(9)      Ú. v. EÚ C 402, 29.12.2012, s. 1.
(10)      Ú. v. EÚ C 351, 30.11.2013, s. 1, a Ú. v. EÚ C 215, 5.7.2017, s. 21.
(11)      Závery hodnotenia nájdete v pracovnom dokumente útvarov Komisie: Hodnotenie protidrogovej stratégie EÚ na roky 2013 – 2020 a akčného plánu EÚ na boj proti drogám na roky 2017 – 2020, júl 2020 [SWD(2020) 150].
(12)      COM(2017) 195.
(13)       http://www.emcdda.europa.eu/publications-database?f[0]=field_series_type:404 .
(14)       http://www.emcdda.europa.eu/publications/joint-publications/eu-drug-markets-report-2019 .
(15)      UNODC, World Drug Report 2020 (Globálna správa o drogách za rok 2020).
(16)      Zdravotné a sociálne opatrenia na riešenie problémov s drogami: európska príručka, EMCDDA. http://www.emcdda.europa.eu/responses-guide_sk . 
(17)      Napríklad orgány presadzovania práva, colníci vrátane colných laboratórií, kontrola hraníc, justícia, väznice a nápravné zariadenia, úrady civilného letectva a námornej dopravy, poštové služby, zainteresované strany zapojené do výskumu a inovácií, sociálne služby a služby liečby drogovej závislosti vrátane zdravotníckych pracovníkov a sektory vzdelávania a prevencie.
(18)      Iné agentúry a orgány EÚ zapojené do riešenia drogovej problematiky sú napr. Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž – Frontex, Námorné centrum analýz a operácií – narkotiká (MAOC-N), Agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach – Eurojust a Agentúra Európskej únie pre odbornú prípravu v oblasti presadzovania práva – CEPOL, Agentúra Európskej únie pre základné práva – FRA, Európska agentúra pre lieky – EMA, Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb – ECDC.
(19)      EÚ takisto opakuje svoj dlhodobý záväzok k prístupu, ktorý je opísaný v záverečnom dokumente z osobitného zasadnutia Valného zhromaždenia OSN o celosvetovom probléme s drogami z roku 2016 https://undocs.org/A/RES/S-30/1 .
(20)      Korupcia má v rámci obchodu s drogami dvojnásobný význam. Organizované zločinecké skupiny využívajú korupciu na uľahčenie pašovania drog a obrovské výnosy z nelegálnych drog podporujú všeobecné možnosti organizovaných skupín využívať korupciu v legálnom hospodárstve.
(21)      Drogy a obchodovanie s ľuďmi môžu byť vzájomne prepojené tromi širokými, niekedy sa prekrývajúcimi, spôsobmi: keď obchodovanie s drogami a obchodovanie s ľuďmi vykonávajú rovnaké organizované zločinecké skupiny, keď je osoba, ktorá sa stala obeťou obchodovania s ľuďmi, nútená, aby sa zapojila do obchodu s drogami, keď sú drogy súčasťou procesu obchodovania s ľuďmi, kde slúžia na uľahčovanie a udržiavanie zneužívania zraniteľných jednotlivcov. Pozri COM(2018) 777; Vykonávanie akčného plánu agentúry Eurojust proti obchodovaniu s ľuďmi 2012 – 2016, záverečná hodnotiaca správa, Eurojust 2017.
(22)       https://www.europol.europa.eu/empact . 
(23)      Vývoj výroby drog v Latinskej Amerike a Afganistane má jednoznačný vplyv na trh s drogami v EÚ. Čína (a v menšom rozsahu aj India) je dôležitá ako krajina pôvodu drogových prekurzorov a nových psychoaktívnych látok. V niektorých susediacich krajinách, napr. v Maroku, Turecku a na západnom Balkáne, sú organizované zločinecké skupiny, ktoré sú úzko prepojené s etnickými skupinami žijúcimi v EÚ, čo mení dynamiku v ponuke drog. Afrika je dôležitá z hľadiska svojej narastajúcej úlohy ako oblasti na obchodovanie a tranzit. Pozri poznámku pod čiarou č. 1.
(24)      Z chemického hľadiska sú dizajnérske prekurzory blízkymi príbuznými drogových prekurzorov zaradených na zoznamy, ale zámerne sa vyrábajú tak, aby sa obišli kontroly vykonávané príslušnými orgánmi.
(25)      Vzdušný priestor zahŕňa pravidelnú leteckú dopravu vrátane prepravy pasažierov aj nákladnej dopravy na pravidelných trasách a všeobecné letectvo, ktorého súčasťou sú aj všetky ostatné komerčné a súkromné civilné lety.
(26)      Pozri poznámku pod čiarou č. 5.
(27)      Viac informácií nájdete v poznámke pod čiarou č. 1.
(28)      Napríklad sa odhaduje, že približne dve tretiny ponúk na darknetových trhoch súvisia s drogami, pričom zvyšné ponuky sa týkajú iných nelegálnych tovarov a služieb. Viac informácií o digitálnych trhoch s drogami nájdete v poznámke pod čiarou č. 1.
(29)      Poštová zásielka: adresovaná zásielka v konečnej podobe, v ktorej ju prepravuje poskytovateľ poštových služieb. Okrem písomností patria medzi zásielky napríklad aj knihy, katalógy, noviny, periodická tlač a poštové balíky obsahujúce tovar s komerčnou hodnotou alebo bez nej.
(30)      Pozri poznámku pod čiarou č. 1, s. 162-163.
(31)      V súlade so smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2008/99/ES z 19. novembra 2008 o ochrane životného prostredia prostredníctvom trestného práva.
(32)      Viac informácií nájdete v poznámke pod čiarou č. 1.
(33)      Podrobný prehľad intervenčných programov týkajúcich sa drog nájdete v databáze dôkazov EMCDDA o intervenciách v súvislosti s drogami vrátane preventívnych opatrení, ktorá je súčasťou portálu s najlepšími postupmi, https://www.emcdda.europa.eu/best-practice/evidence-summaries .
(34)      Viac informácií nájdete v poznámke pod čiarou č. 1.
(35)      Tento fakt sa uznáva na medzinárodnej úrovni, pričom posilnenie prevencie a liečby zneužívania návykových látok je zahrnuté v cieľoch OSN v oblasti udržateľného rozvoja (ako cieľ č. 3.5.).
(36)      V súlade s oznámením Komisie z 5. 3. 2020 Únia rovnosti: stratégia pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025 [COM(2020) 152].
(37)      Alternatívy k donucovacím opatreniam sú vymedzené ako opatrenia, ktorých súčasťou je nejaký rehabilitačný prvok, alebo ktoré nepredstavujú intervenciu (napr. rozhodnutie neobviniť alebo trestne nestíhať), ako aj opatrenia používané namiesto väzenia alebo inej formy trestu (napr. podmienečný trest s nariadením protidrogovej liečby). Pozri závery Rady z marca 2018 o alternatívach k donucovacím sankciám, 6931/18.
(38)      V roku 2017 bolo v EÚ zaznamenaných minimálne 8 238 smrteľných prípadov predávkovania v dôsledku užitia jednej alebo viacerých nelegálnych drog. Pozri európsku správu o drogách, EMCDDA (2019), s. 79.
(39)      Priradenie akcií členským štátom v akčnom pláne na boj proti drogám nemá vplyv na rozdelenie kompetencií uvedené v zmluvách, najmä pokiaľ ide o vonkajšiu činnosť týkajúcu sa protidrogovej politiky.
(40)      Pozri prílohu 2.
Top

V Bruseli24. 7. 2020

COM(2020) 606 final

PRÍLOHY

k

OZNÁMENIU KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Protidrogový program a akčný plán EÚ na boj proti drogám na roky 2021 – 2025


Príloha 1

Akčný plán EÚ na boj proti drogám na roky 2021 – 2025

A)    ZVÝŠENÁ BEZPEČNOSŤ – NARÚŠANIE TRHOV S DROGAMI

Strategická priorita č. 1. Narušiť a zlikvidovať hlavné vysoko rizikové organizované zločinecké skupiny v oblasti drog, ktoré páchajú organizovanú trestnú činnosť alebo vznikli v členských štátoch EÚ, alebo sa na ne zameriavajú, a riešiť prepojenia s inými bezpečnostnými hrozbami

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 1. Ďalej zlepšovať: i) cyklus politík EÚ na boj proti organizovanej a závažnej medzinárodnej trestnej činnosti (EMPACT) na základe jeho hodnotenia z roku 2020 a so zreteľom na SOCTA 1 2021; ii) závery a odporúčania výročných európskych správ EMCDDA o drogách 2 a správy EMCDDA a Europolu o trhu s drogami v EÚ; a iii) v súlade s poznatkami nadobudnutými v súvislosti s vplyvom pandémie ochorenia COVID-19 na trhy s drogami. Zlepšiť koordináciu a spoluprácu s cieľom dosiahnuť hmatateľnejšie výsledky vyšetrovania, a to aj prostredníctvom platformy EMPACT, ako aj zvýšenú výmenu informácií o domácich aj medzinárodných organizovaných zločineckých skupinách v oblasti drog a intenzívnejšie využívanie sieťovej aplikácie na zabezpečenú výmenu informácií (SIENA).

1.1

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

EMCDDA

Opatrenie č. 2. Posilniť zdieľanie informácií a analýzu vzťahu medzi trestnou činnosťou súvisiacou s trhmi s drogami (výroba, obchodovanie a distribúcia) a i) inými formami závažnej trestnej činnosti vrátane obchodovania s ľuďmi, prevádzačstva migrantov, obchodovania so zbraňami a terorizmom; ii) umožňovaním foriem závažnej trestnej činnosti vrátane násilia/vrážd v súvislosti s drogami, korupcie a legalizácie príjmov.

1.1

1.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

EMCDDA

Frontex

Opatrenie č. 3. Uprednostniť vyšetrovania organizovaných zločineckých skupín v oblasti drog a sietí, ktoré predstavujú najvyššie bezpečnostné riziko v EÚ, prostredníctvom procesu výberu najdôležitejších cieľov zavedeného členskými štátmi s podporou Europolu. Neoddeliteľnou súčasťou takýchto vyšetrovaní by malo byť vyhľadávanie majetku a finančné vyšetrovanie, ktoré budú viesť k účinnej konfiškácii ziskov z trestnej činnosti v oblasti drog. Zabezpečiť intenzívnejšiu spoluprácu a koordináciu operačných činností v rámci EÚ a medzi členskými štátmi, príslušnými tretími krajinami a Europolom, ako aj zlepšiť spoluprácu s agentúrou Eurojust v oblasti súvisiaceho súdneho stíhania.

1.1

1.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

Frontex

Eurojust

Opatrenie č. 4. Zabezpečiť, aby členské štáty poskytli orgánom presadzovania práva rýchly prístup k finančným informáciám, čo im umožní vykonávať účinné finančné vyšetrovanie organizovaných zločineckých skupín v oblasti drog, a to aj prostredníctvom: i) úplného využitia informácií finančných spravodajských jednotiek (FIU) za podmienok stanovených smernicou o využívaní finančných informácií [smernica (EÚ) 2019/1153]; ii) účinnejšieho využívania informácií zhromaždených úradom pre vyhľadávanie majetku na identifikáciu a vystopovanie ziskov súvisiacich s obchodovaním s drogami s cieľom ich následného zmrazenia a konfiškácie. Zintenzívniť výcvik vyšetrovateľov orgánov presadzovania práva a súdnych vyšetrovateľov, ako aj miestnych a regionálnych jednotiek špecializovaných na zaistenie majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti.

1.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

Eurojust

CEPOL

Opatrenie č. 5. Zintenzívniť spoluprácu a vytvoriť lepšie prepojenie medzi daňovými/colnými orgánmi a orgánmi presadzovania práva s cieľom i) zlepšiť vyšetrovanie; ii) odhaliť obchodné aktivity na legalizáciu príjmu z trestnej činnosti; iii) narušiť trestnú činnosť a iv) zastaviť vracanie ziskov z trhov s drogami na podporu ďalšej trestnej činnosti alebo do legálneho hospodárstva. Členské štáty sa vyzývajú, aby budovali odborné znalosti a zdroje v súvislosti s alternatívnym bankovníctvom a systémami prevodu peňazí, ktoré využívajú organizované zločinecké skupiny v oblasti drog (napr. Hawala).

1.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

Frontex

Opatrenie č. 6. Identifikovať a uprednostniť spoluprácu s krajinami, ktoré sú vysoko rizikové z hľadiska výroby drog a pašovania, s cieľom i) uľahčiť prístup členských štátov k finančným a iným informáciám na posilnenie kapacity príslušných orgánov vykonávať finančné vyšetrovanie a ii) vystopovať a identifikovať príjmy z drogovej trestnej činnosti a zabezpečiť vykonanie príkazov vydaných v EÚ na ich zaistenie a konfiškáciu.

1.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

Eurojust

Opatrenie č. 7. Zvážiť, ako ďalej bojovať so šifrovaním a ďalšími novými metódami založenými na technológiách, ktoré využívajú organizované zločinecké skupiny aktívne na trhoch s drogami, aby sa vyhli odhaleniu a aby ukryli svoju komunikáciu. Zlepšiť zdieľanie v reálnom čase v súvislosti s informáciami na účely žaloby a trestného stíhania v rámci členských štátov, Europolu a Eurojustu a medzi nimi.

1.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

Eurojust

EMCDDA

Opatrenie č. 8. Po účinnej konfiškácii majetku zvážiť bezpečné a zabezpečené opätovné použitie zaistených a skonfiškovaných prostriedkov na podporu opatrení na zníženie dopytu po drogách a ich ponuky. Európska komisia tento bod ďalej zváži v rámci rozsahu pôsobnosti možnej revízie smernice o zaistení a konfiškácii prostriedkov a príjmov z trestnej činnosti v Európskej únii (smernica 2014/42/EÚ).

1.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Opatrenie č. 9. Zabezpečiť, aby boli zavedené príslušné programy EÚ týkajúce sa celosvetovej spolupráce v oblasti drog a aby sa vykonávali v spolupráci s tretími krajinami a regiónmi. Zlepšiť spoločnú strategickú a operačnú analýzu i) prostredníctvom zapojenia príslušných agentúr EÚ, ako sú EMCDDA a Europol, a ii) zabezpečením pravidelného a včasného oznamovania relevantných a operačných informácií medzi programami spolupráce a týmito agentúrami EÚ.

1.3

2021 – 2025

Európska komisia

ESVČ

Europol

EMCDDA

Opatrenie č. 10. Zlepšiť dialógy o drogovej problematike v rámci EÚ, ktoré sa zameriavajú na konkrétne trasy obchodovania s drogami zahŕňajúce výrobné, tranzitné a spotrebiteľské trhy. Mali by sa uskutočňovať pravidelné dialógy s regiónom a krajinami západného Balkánu, krajinami Východného partnerstva, regiónom a krajinami Strednej Ázie, Ruskom, Spojenými štátmi a s regiónmi a krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku. Okrem toho by sa dialógy o drogách mali nadviazať aj s Čínou, Iránom a Kolumbiou. Možnosť ďalších dialógov s inými krajinami alebo regiónmi sa preskúma v závislosti od vývoja pôvodu a trás ponuky drog a medzinárodného vývoja.

1.3

2021 – 2025

Európska komisia

ESVČ

Strategická priorita č. 2. Zlepšiť odhaľovanie nelegálneho veľkoobchodu s drogami a drogovými prekurzormi na vstupných a výstupných miestach EÚ

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 11. Podporovať opatrenia v hlavných miestach vstupu a výstupu pre obchodovanie s drogami prostredníctvom posilňovania a propagovania zavedenia analýzy colných rizík, metód vyšetrovania a iných príslušných politík, kontrol a postupov na boj proti obchodovaniu s drogami. Zabezpečiť štruktúrovanú koordináciu a spoluprácu, ako aj výmenu spravodajských informácií o trestnej činnosti a koordinovaných vyšetrovaniach v EÚ v reálnom čase využívaním služieb príslušných agentúr EÚ, akými sú Europol a Frontex, na podporu členských štátov. Ďalej by sa mala umožniť výmena informácií medzi aplikáciou na zabezpečenú komunikáciu Svetovej colnej organizácie a aplikáciou SIENA prostredníctvom systémovej komunikácie.

2.1

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Frontex

Europol

Opatrenie č. 12. Podporovať členské štáty pri vývoji účinných technológií detekčnej kontroly schopných odhaľovať drogy a drogové prekurzory v kontajneroch, nákladných vozidlách a lodiach so zameraním na hlavné prístavy, letiská, železničné stanice a pozemné hraničné priechody.

2.1

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Frontex

Europol

Opatrenie č. 13. Zlepšiť štruktúrovanú koordináciu a spoluprácu medzi colnými orgánmi a Frontexom, Europolom a EMCDDA, ako aj výmenu colných informácií tak, aby boli interoperabilné a kombinovali sa s informáciami orgánov presadzovania práva a kontroly hraníc. Zvýšiť počet colných expertov v Europole a posilniť schopnosti príslušníkov pohraničnej stráže Frontexu odhaľovať obchodovanie s drogami na hraniciach EÚ.

2.1

2021

Európska komisia

členské štáty

Frontex

Europol

EMCDDA

Opatrenie č. 14. Vytvoriť nevyhnutné spojenie a nadviazať spoluprácu s príslušnými orgánmi civilného letectva a námornými orgánmi s cieľom zabezpečiť účinné a efektívne vyšetrovanie a odhaľovanie drog na letiskách a v prístavoch. Posilniť medzinárodnú spoluprácu s orgánmi civilného letectva a námornými orgánmi s cieľom zabezpečiť účinné a efektívne vyšetrovanie a odhaľovanie drog na letiskách a v prístavoch.

2.1

2.2

2021

Európska komisia

členské štáty

Frontex

ESVČ

Opatrenie č. 15. Pokračovať vo financovaní Námorného centra analýz a operácií – narkotiká (MAOC-N) a ďalej mu poskytovať udržateľný dlhodobý model riadenia. Zabezpečiť výmenu informácií a spoluprácu s príslušnými agentúrami EÚ.

2.2

2021

Európska komisia

členské štáty

MAOC-N

Europol

Frontex

EMCDDA

Opatrenie č. 16. Zriadiť spoločnú platformu na zlučovanie spravodajských informácií o drogách v rámci Europolu, ktorá bude zahŕňať zástupcov členských štátov a bude mať kontaktné miesta s možnosťou zabezpečenej výmeny informácií v tretích krajinách a regiónoch, ktoré sú centrami obchodovania s drogami. Zabezpečiť výmenu spravodajských informácií v reálnom čase, analýzu a podporu prebiehajúcich operácií zacielených na medzinárodné organizované zločinecké skupiny v oblasti obchodovania s drogami s dosahom na EÚ.

2.2

2021

Európska komisia

členské štáty

Europol

Frontex

EMCDDA

Opatrenie č. 17. Uzavrieť dohody medzi Európskou úniou a tretími krajinami, v ktorých sa nachádzajú centrá obchodu s drogami, ktoré umožnia príslušným agentúram EÚ, akými sú Europol a Frontex, výmenu informácií a údajov vrátane osobných a operačných údajov.

2.2

2021

Európska komisia

Strategická priorita č. 3. Zlepšiť účinné monitorovanie logistických a digitálnych kanálov, ktoré sa zneužívajú na distribúciu stredných a malých množstiev drog, a zlepšiť zachytávanie nelegálnych látok, ktoré sa pašujú cez tieto kanály, v úzkej spolupráci so súkromných sektorom

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 18. Monitorovať internetové a darknetové trhoviská v súvislosti s drogami vykonávaním prípravnej akcie navrhovanej Európskym parlamentom o nepretržitom monitorovaní darknetu na zabezpečenie komplexných výsledkov 3 . Posilniť kapacity EMCDDA a Europolu v tejto oblasti.

3.1

2021

Európska komisia

Europol

EMCDDA

Opatrenie č. 19. Analýza operačnej uskutočniteľnosti toho, ako môžu poštové služby a služby expresného doručovania odhaliť a zabrániť distribúcii nelegálnych látok v poštových zásielkach 4 . Uzavrieť memorandá o porozumení s cieľom zlepšiť spoluprácu medzi orgánmi presadzovania práva, colnými orgánmi, poštovými službami a službami expresného doručovania a poskytovateľmi elektronických platobných služieb.

3.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

EMCDDA

Opatrenie č. 20. Podporovať vývoj, používanie a výmenu najlepších postupov a zariadení medzi členskými štátmi v oblasti monitorovania podozrivých poštových zásielok pomocou riešení, akými sú psy na vyhľadávanie drog a/alebo röntgenové prístroje. Mala by sa preskúmať predovšetkým úloha nových technológií, najmä úloha umelej inteligencie.

3.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Opatrenie č. 21. Zvyšovať informovanosť v súvislosti s potrebou zamerať činnosť na kanály obchodovania s drogami, ktoré sú v súčasnosti nedostatočne monitorované zo strany orgánov presadzovania práva, prostredníctvom zavedenia alebo posilnenia monitorovania a metód vyšetrovania v menších morských a riečnych prístavoch, na letiskách a železničných staniciach. Zapojiť príslušné agentúry EÚ s cieľom podporiť členské štáty v tejto činnosti.

3.3

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

Europol

EMCDDA

Strategická priorita č. 4. Zlikvidovať výrobu a spracovanie drog, zabrániť zneužívaniu drogových prekurzorov a obchodovaniu s nimi na účely výroby nelegálnych drog a odstrániť nelegálne pestovanie

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 22. Podporiť operačnú činnosť orgánov presadzovania práva a ich spoluprácu so správnymi orgánmi a inými príslušnými stranami týkajúcu sa boja proti trestným činom proti životnému prostrediu v súvislosti s výrobou nelegálnych drog a obchodovaním s nimi. Rozvíjať detekčné technológie, výmenu informácií a koordinované vyšetrovania zapojením príslušných agentúr EÚ na podporu členských štátov.

4.1

2021

Európska komisia

členské štáty

Europol

EMCDDA

Opatrenie č. 23. Zaoberať sa hlavnými výzvami identifikovanými na základe hodnotenia právnych predpisov týkajúcich sa drogových prekurzorov, najmä potrebou riešiť výzvu, ktorú predstavujú dizajnérske prekurzory.

4.1

2021

Európska komisia

členské štáty

Opatrenie č. 24. Identifikovať, vystopovať a zlikvidovať zariadenia na výrobu nelegálnych drog v EÚ, a to aj zameraním sa na prekurzory a dizajnérske prekurzory, zlepšením a lepším využívaním forenzného vyšetrovania, spravodajských informácií a vyvíjaním a rozširovaním techník detekcie.

4.1

2021 – 2025

členské štáty

Europol

EMCDDA

Opatrenie č. 25. Zvážiť spustenie výskumu na posúdenie účinnosti rámcového rozhodnutia Rady 2004/757/SVV z 25. októbra 2004, ktorým sa stanovujú minimálne ustanovenia o znakoch skutkových podstát trestných činov a trestov v oblasti nedovoleného obchodu s drogami, s cieľom zmeniť možné neaktuálne aspekty a posilniť potrebné oblasti.

4.1

2022

Európska komisia

Opatrenie č. 26. Pokračovať v podpore a sledovaní výsledkov alternatívnych programov rozvoja a súvisiacich intervencií protidrogovej politiky zameraných na rozvoj v krajinách pôvodu nelegálnych drog, a to aj prostredníctvom výmeny najlepších postupov a technických odborných znalostí, partnerského učenia sa a prostredníctvom zapojenia na globálnej úrovni a v spolupráci s medzinárodnými organizáciami.

4.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

ESVČ

B)    PREVENCIA A ZVYŠOVANIE INFORMOVANOSTI

Strategická priorita č. 5. Predchádzať užívaniu drog, zlepšiť predchádzanie trestnej činnosti a zvyšovať informovanosť o negatívnych účinkoch drog na občanov a komunity

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 27. Kampane v celej EÚ zacielené na rodičov, učiteľov a miestnych vedúcich činiteľov, zvyšovanie ich informovanosti v súvislosti s ich potenciálom predchádzať tomu, aby mladí ľudia a iné cieľové skupiny užívali nelegálne drogy a zapájali sa do rizikového správania a do trestnej činnosti/aktivít súvisiacich s trhom s drogami.

5.1

5.3

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 28. V širšej miere zavádzať kurzy odbornej prípravy podľa Európskych študijných osnov pre prevenciu (EUPC) a podľa potreby aktualizovať túto príručku.

5.1

2022 – 2025

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 29. Rozšírenie časti o modeloch prevencie a iných praktických a spoľahlivých informácií v oblasti prevencie, ktoré sú dostupné na portáli s najlepšími postupmi EMCDDA, a vyzývať k širšiemu prijímaniu programov prevencie s využitím toho, čo sa preukázalo ako účinné.

5.1

2022 – 2025

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 30. Zavádzanie cielených systémov rýchleho varovania o rizikách a spravodajských upozornení pre prípad, že sa na trhu objavia nebezpečné látky vrátane nových psychoaktívnych látok alebo iných nových hrozieb.

5.1

2021 – 2025

EMCDDA

Europol

Opatrenie č. 31. i) Propagovať a podporovať prácu a najlepšie postupy Európskej siete na predchádzanie trestnej činnosti (EUCPN) a iných relevantných projektov s cieľom znížiť recidívu mladých páchateľov trestných činov súvisiacich s drogami; ii) podporovať komplexné stratégie na riešenie situácie v štvrtiach, v ktorých je zaznamenaná vysoká miera výskytu drog a drogovej trestnej činnosti a iii) podporovať opatrenia, ktoré vytvárajú bezpečnejšie prostredie pre komunity ovplyvnené užívaním a predajom drog alebo trestnou činnosťou súvisiacou s drogami.

5.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

EUCPN

C)    RIEŠENIE ŠKÔD SÚVISIACICH S DROGAMI

Strategická priorita č. 6. Zlepšiť prístup k možnostiam liečby, ktoré zodpovedajú škále zdravotných a rehabilitačných potrieb osôb, ktoré trpia škodami v dôsledku zneužívania návykových látok

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 32. Vyvinúť a zlepšiť prístup k účinnej protidrogovej liečbe, zníženiu škôd a rehabilitačným službám vrátane služieb pre osoby s komorbiditou iných problémov s cieľom i) znížiť mieru užívania nelegálnych drog a nových psychoaktívnych látok; ii) znížiť mieru problémového užívania drog; iii) znížiť mieru výskytu drogovej závislosti a zdravotných a sociálnych rizík a škôd súvisiacich s drogami a iv) podporiť vyliečenie a zaradenie/opätovné zaradenie problémových a závislých užívateľov drog do spoločnosti.

6.1

6.2

6.3

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Európska agentúra pre lieky

Opatrenie č. 33. i) Podporovať inovácie v poskytovaní liečby; ii) zlepšiť a podporiť používanie elektronických a mobilných možností poskytovania zdravotníckych služieb a nových druhov farmakoterapie s cieľom zvýšiť prístup všetkých cieľových skupín k protidrogovej liečbe; a iii) posudzovať účinnosť takýchto riešení s možnosťou rozširovania intervencií, ktoré sa preukázali ako najúčinnejšie.

6.1

6.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Európska agentúra pre lieky

Opatrenie č. 34. Identifikovať fyziologické aspekty drogovej závislosti z hľadiska rodu. Identifikovať a znížiť prekážky v liečbe a vo využívaní iných služieb u žien, ktoré užívajú drogy, a zlepšiť možnosti liečby zapojením rodovo špecifického prístupu. Zabezpečiť, aby takéto služby boli citlivé k potrebám žien, napr. aby ich súčasťou bola podpora v starostlivosti o deti. Iniciovať terénne činnosti s cieľom osloviť ženy, ktoré užívajú drogy, a informovať ich o dostupnej liečbe zameranej na ženy.

6.2

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 35. Rozšíriť dôkazovú základňu týkajúcu sa poskytovania liečby vrátane lepšieho porozumenia škále a trendom v oblasti problémového užívania stimulantov a kanabisu. Takisto zlepšiť porozumenie potrebám liečby aj tomu, na čom sa zakladá účinná intervencia pri boji s problémami súvisiacimi so stimulantmi a kanabisom.

6.1

6.2

6.3

2021 – 2025

členské štáty

EMCDDA

Európska agentúra pre lieky

Opatrenie č. 36. Poskytnúť pracovníkom zabezpečujúcim multidisciplinárnu liečbu (pracovníkom v špecializovaných službách a tým, ktorí sa zaoberajú drogovými problémami v rámci všeobecných zdravotníckych služieb alebo služieb sociálnej podpory) aktualizované kvalifikácie, ktoré odrážajú meniace sa potreby cieľového obyvateľstva a nový vývoj v oblasti porozumenia tomu, na čom sa zakladá účinná starostlivosť. i) Vyzývať na šírenie najlepších postupov z hľadiska základnej aj odbornej spôsobilosti; ii) podporovať zavedenie noriem kvality v odbornej príprave; iii) podporovať partnerstvá medzi poskytovateľmi odbornej prípravy a iv) identifikovať učebné plány, ktoré obsahujú hlavné aj pokročilé zručnosti.

6.1

6.2

6.3

2021 – 2025

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 37. Pokračovať v zavádzaní minimálnych noriem kvality EÚ prijatých Radou v roku 2015 5 a usmernení založených na dôkazoch do vnútroštátnych protidrogových politík a programov a ďalej ich rozvíjať.

6.1

6.2

6.3

2021

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Strategická priorita č. 7. Zvýšiť účinnosť intervencie na zníženie ohrozenia a škôd s cieľom chrániť zdravie užívateľov drog a verejnosti

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 38. Vyvinúť, rozšíriť a zlepšiť prístup k účinným opatreniam na zníženie škôd. Ďalej rozširovať výmenu najlepších postupov v tejto oblasti medzi členskými štátmi a s partnermi, akými sú tretie krajiny, regióny a medzinárodné organizácie.

7.1

7.3

2021

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 39. Zlepšiť a zvýšiť schopnosť identifikovať, posúdiť a reagovať na prepuknutia epidémií, ako aj dôležité zmeny správania v oblasti užívania drog a nových psychoaktívnych látok na úrovni členských štátov aj EÚ, a to aj prostredníctvom spolupráce s Európskym centrom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) a prostredníctvom systému včasného varovania EÚ.

7.1

2021

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

ECDC

Opatrenie č. 40. Stimulovať a podporovať výskum a inovácie v súvislosti s nástrojmi na odhaľovanie drog s cieľom predchádzať jazdeniu pod vplyvom drog.

7.4

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 41. Stanoviť prípadné možnosti politiky v kontexte jazdenia pod vplyvom drog vrátane posúdenia toho, či by sa úvahy o drogách mali zahrnúť do odporúčania EÚ o maximálnej povolenej koncentrácii alkoholu v krvi vodiča.

7.4

2022

Európska komisia

Opatrenie č. 42. Rozšíriť dostupnosť, účinné vykonávanie, monitorovanie a hodnotenie opatrení, ktoré predstavujú alternatívu k donucovacím sankciám pre páchateľov trestných činov, ktorí užívajú drogy, napr. liečba (podmienečný odklad výkonu trestu s nariadením liečby), rehabilitácia a doliečenie a opätovné zaradenie do spoločnosti. Nadviazať na štúdiu o alternatívach k donucovacím sankciám v prípade porušenia právnych predpisov súvisiacich s drogami a trestnej činnosti súvisiacej s drogami ukončenú v roku 2016, napr. prostredníctvom možného odporúčania Komisie v tejto oblasti. Zahrnúť tento rozmer do politického dialógu a spolupráce s partnerskými krajinami.

7.5

2021 – 2025

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 43. Zaviesť a zlepšiť opatrenia na zníženie smrteľných prípadov predávkovania aj prípadov predávkovania nekončiacich sa smrťou, a to aj zvyšovaním dostupnosti, používania a prístupu k antagonistom opioidných receptorov (Naloxón) a iným opatreniam na znižovanie škôd a politickým opatreniam na úrovni Spoločenstva, a podporovať hodnotenie účinných prístupov a výmenu najlepších postupov v tejto oblasti.

7.2

7.6

2021

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 44. Zintenzívniť úsilie pri spoločnom využívaní forenzných a toxikologických údajov: i) zlepšiť analytické metódy, testovať a podporovať nové techniky; ii) vymieňať si najlepšie postupy a rozvíjať spoločnú odbornú prípravu; iii) zintenzívniť spoluprácu so Spoločným výskumným centrom Komisie a EMCDDA a prostredníctvom existujúcich sietí, napr. pracovnej skupiny pre drogy Európskej siete ústavov forenzných vied a európskej siete colných laboratórií. Vyvinúť súbor usmernení európskej forenznej toxikológie pre vyšetrovania prípadov smrti v súvislosti s drogami a odporučiť vykonávanie týchto usmernení.

7.6

2021

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Strategická priorita č. 8. Vyvinúť vyvážený a komplexný prístup v súvislosti s užívaním drog vo väzeniach (znížiť dopyt a obmedziť ponuku)

Opatrenia

Zodpovedajúca prioritná oblasť

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 45. Poskytnúť členským štátom usmernenia na uľahčenie vývoja vyváženej a komplexnej politickej reakcie na užívanie drog vo väzeniach.

8.1

8.2

2024

Európska komisia

EMCDDA

Opatrenie č. 46. Vykonávať odbornú prípravu väzenského personálu s cieľom lepšieho odhaľovania prenikania drog do väzení, zvyšovať informovanosť o tomto probléme a vykonávať protidrogové zdravotné opatrenia založené na dôkazoch v rámci väzenského prostredia.

8.2

2023

členské štáty

CEPOL

EMCDDA

Eurojust

 

Správa, vykonávanie a monitorovanie protidrogového programu EÚ

Opatrenia

Harmonogram

Zodpovednosť

Opatrenie č. 47. Zlepšiť monitorovanie, zhromažďovanie údajov, analýzu výskumu a oznamovanie a poskytnúť komplexné analýzy relevantnosti k situácii v oblasti drog a trhov s drogami v EÚ vrátane nových výziev týkajúcich sa vývoja medzinárodnej politiky v legálnej aj nelegálnej oblasti, pokiaľ ide o kanabis. i) Posilniť EMCDDA a jeho analytické kapacity, a to aj v súvislosti s novými a inovačnými technológiami a metódami. ii) Podporovať hodnotenia politík a intervencií na vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni a na úrovni EÚ založené na dôkazoch. iii) Poskytovať primeranú podporu sieti národných kontaktných miest Reitox centra EMCDDA v oblastiach verejného zdravia aj bezpečnosti vrátane systému včasného varovania.

prebieha

Európska komisia

EMCDDA

Europol

Opatrenie č. 48. Posilniť schopnosť reagovať a zlepšiť pripravenosť na možné budúce výzvy identifikovaním poznatkov získaných počas pandémie ochorenia COVID-19 a monitorovaním jej krátkodobého, strednodobého a dlhodobého dosahu na poskytovanie služieb, trhy s drogami, vzorce užívania drog a škody, ktoré s nimi súvisia.

2021

Európska komisia

členské štáty

EMCDDA

Opatrenie č. 49. Podporovať a posilňovať dialóg s občianskou spoločnosťou a jej zapájanie do vykonávania, hodnotenia a poskytovania podnetov na rozvoj protidrogových politík na úrovni členských štátov, EÚ a na medzinárodnej úrovni.

prebieha

Európska komisia

členské štáty

Fórum občianskej spoločnosti pre boj proti drogám

Opatrenie č. 50. Prispievať k tvorbe medzinárodného programu protidrogových politík v súlade s prístupom a cieľmi protidrogového programu EÚ, a to aj urýchľovaním vykonávania spoločných mnohostranných záväzkov, napr. záverečného dokumentu z osobitného zasadnutia Valného zhromaždenia OSN o celosvetovom probléme s drogami z roku 2016, a v kontexte priebežného hodnotenia ministerského vyhlásenia Komisie OSN pre omamné látky v roku 2024.

prebieha

Európska komisia

ESVČ

Opatrenie č. 51. Zabezpečiť, aby sa ochrana a podpora ľudských práv plne začlenili do vzťahov EÚ s tretími krajinami, regiónmi a medzinárodnými organizáciami, ako aj do externej pomoci, ktorú im EÚ poskytuje. EÚ je najmä dôrazne a jednoznačne proti trestu smrti za akýchkoľvek okolností vrátane trestných činov súvisiacich s drogami.

prebieha

Európska komisia

ESVČ

Opatrenie č. 52. Prehodnotiť mandát EMCDDA na základe hodnotenia ukončeného v roku 2019 6 .

2021

Európska komisia

Opatrenie č. 53. Začať hodnotenie protidrogového programu a akčného plánu EÚ na boj proti drogám.

2024

Európska komisia

Príloha 2

Ukazovatele výkonnosti

Ukazovateľ výkonnosti č. 1. Organizovaná trestná činnosť súvisiaca s drogami a násilie zo strany zločineckých skupín (Europol, EMCDDA, údaje/ukazovateľ o vraždách súvisiacich s drogami a výskumy v oblasti násilia a zastrašovania zo strany zločineckých skupín a zapojenia organizovaného zločinu)

Ukazovateľ výkonnosti č. 2. Nové hrozby na základe údajov z včasných a pokrokových zdrojov (ak sú k dispozícii) vrátane úrovní množstva drog užívaných v obciach/mestách zistených na základe analýzy odpadových vôd z miest, ktoré sa v súčasnosti zúčastňujú na tomto výskume. (Zložený ukazovateľ EMCDDA na európskej úrovni založený na oznamovaní a barometri EMCDDA; skupine SCORE a EMCDDA; údajoch z centrálneho príjmu; a cielených výskumov)

Ukazovateľ výkonnosti č. 3. Trendy vo vyhľadávaní majetku a počet uskutočnených finančných vyšetrovaní, ktoré sa spustili na základe trestných činov súvisiacich s drogami. (Europol, EMCDDA a cielené zdroje.)

Ukazovateľ výkonnosti č. 4. Trendy v počte a množstvách zachytených nelegálnych drog, nových psychoaktívnych látok a prekurzorových chemických látok – ukazovateľ by mal jasne rozlišovať medzi zaisteniami malých a veľkých množstiev (údaje EMCDDA a Europolu o zachytených drogách podľa látok: kanabis vrátane rastlinného kanabisu, heroín, kokaín, krak, amfetamín, metamfetamín, MDMA a nové psychoaktívne látky; Európska komisia, EMCDDA a Europol o prekurzoroch)

Ukazovateľ výkonnosti č. 5. Systém včasného varovania o nových psychoaktívnych látkach (EMCDDA/Europol) a posudzovanie rizika v oblasti nových psychoaktívnych látok (EMCDDA) 

Ukazovateľ výkonnosti č. 6. Percentuálny podiel vnímania bezpečnosti a ochrany zo strany občanov v oblasti trestných činov a násilia súvisiacich s drogami a vnímaná dostupnosť a prístupnosť, vrátane online dostupnosti a prístupnosti, nelegálnych drog a nových psychoaktívnych látok v Európe (podľa veku a rodu) (dve štúdie Eurobarometra na začiatku rokov 2021 a 2025).

Ukazovateľ výkonnosti č. 7. Percentuálny podiel obyvateľstva, ktoré v súčasnosti užíva drogy (počas uplynulého mesiaca), užívalo drogy nedávno (počas uplynulého roka) a ktoré niekedy užilo drogy (za život), podľa druhu drogy a vekovej skupiny (prieskum EMCDDA v celkovej populácii)

Ukazovateľ výkonnosti č. 8. Trendy, pokiaľ ide o vek pri prvom užití nelegálnych drog na základe údajov z prieskumu v školách s ohľadom na Projekt európskeho školského prieskumu o alkohole a iných drogách (ESPAD), štúdiu o správaní detí v školskom veku zo zdravotného hľadiska (HBSC) a iné relevantné štúdie a prípadne štúdiu o užívaní drog v populácii všeobecne (kľúčový epidemiologický ukazovateľ EMCDDA)

Ukazovateľ výkonnosti č. 9. Trendy v chorobnosti a úmrtnosti v súvislosti s drogami. Zložené oznamovanie EMCDDA a barometer o vplyve užívania drog na zdravie. So zahrnutím analýzy dostupných údajov zo zavedených aj s rozvíjajúcich sa zdrojov v oblasti: trendov v úmrtnosti v súvislosti s užívaním drog, infekčných chorôb a zdravotných problémov súvisiacich so správaním vrátane užívania drog injekčne a iného rizikového užívania drog a súvisiaceho správania. (EMCDDA)

Ukazovateľ výkonnosti č. 10. Miera dostupnosti liečby a služieb na znižovanie škôd. Dostupnosť a pokrytie substitučnej liečby opioidmi, dostupnosť programov výmeny injekčných ihiel a striekačiek a pokrytie testovania na HCV a liečby užívateľov, ktorí drogy užívajú injekčne. (EMCDDA)

Ukazovateľ výkonnosti č. 11. Členské štáty s komplexnou a vyváženou politikou v oblasti drog vo väzeniach – na základe počtu členských štátov s vyváženou protidrogovou stratégiou pre väzenia. (Správy členských štátov.)

Ukazovateľ výkonnosti č. 12. Prínos k príslušným cieľom Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj. (Výročná monitorovacia správa Eurostatu o pokroku v dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja v kontexte EÚ.)

(1)

     Hodnotenie hrozieb závažnej a organizovanej trestnej činnosti.

(2)

     Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.

(3)

     Viac informácií nájdete v položke č. 18 02 77 04 – Prípravná akcia – Koordinované monitorovanie darknetu zo strany EÚ s cieľom bojovať proti trestnej činnosti, na strane 61 prílohy 3, poznámky k rozpočtu týkajúce sa PP/PA. 

(4)

     Poštová zásielka: adresovaná zásielka v konečnej podobe, v ktorej ju prepravuje poskytovateľ poštových služieb. Okrem písomností patria medzi zásielky napríklad aj knihy, katalógy, noviny, periodická tlač a poštové balíky obsahujúce tovar s komerčnou hodnotou alebo bez nej.

(5)

     Závery Rady o vykonávaní akčného plánu EÚ na boj proti drogám na roky 2013 – 2016, pokiaľ ide o minimálne normy kvality v oblasti znižovania dopytu po drogách v Európskej únii, 11985/15.

(6)

     Viac informácií nájdete na stránke Drogy a drogová závislosť – rozšírenie mandátu Európskeho monitorovacieho centra: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12432-Revision-of-the-mandate-of-the-European-Monitoring-Centre-for-Drugs-and-Drug-Addiction .  

Top