EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE1188

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov — Formovanie digitálnej budúcnosti Európy [COM(2020) 67 final]

EESC 2020/01188

OJ C 364, 28.10.2020, p. 101–107 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.10.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 364/101


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru — Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov — Formovanie digitálnej budúcnosti Európy

[COM(2020) 67 final]

(2020/C 364/14)

Spravodajca:

Ulrich SAMM

Pomocný spravodajca:

Jakob Krištof POČIVAVŠEK

Konzultácia

Komisia, 9. 3. 2020

Právny základ

článok 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

Príslušná sekcia

sekcia pre jednotný trh, výrobu a spotrebu

Prijaté v sekcii

25. 6. 2020

Prijaté v pléne

16. 7. 2020

Plenárne zasadnutie č.

553

Výsledok hlasovania

(za/proti/zdržalo sa)

216/1/3

1.   Závery a odporúčania

1.1

Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) už privítal iniciatívy Komisie zamerané na uľahčenie rozvoja digitálneho hospodárstva a spoločnosti a vyjadruje potešenie, že túto dynamiku posilňuje balík nových iniciatív v mnohých oblastiach.

1.2

EHSV sa zasadzuje za európsku cestu k digitalizácii tým, že sa využijú príležitosti pre hospodárstvo a zároveň sa budú chrániť naše údaje s cieľom zabezpečiť súkromie a sebaurčenie. Prístup všetkých iniciatív Komisie zameraný na človeka je veľmi vítaný.

1.3

EHSV sa domnieva, že Európa vykročila správnym smerom, ale ešte zďaleka nie sme na konci. Digitalizácia sa rýchlo rozvíja a európske právne predpisy musia držať krok s touto skutočnosťou. Vyžaduje si to spoľahlivý a ambiciózny regulačný rámec vrátane právne záväzných etických pravidiel a jasných pravidiel týkajúcich sa zodpovednosti. EHSV je presvedčený, že takýto dynamický rozvoj si žiada aj pružné a prispôsobiteľné procesy, ktoré si vyžadujú neustály dialóg medzi zúčastnenými stranami, a to najmä preto, aby zamestnanci mali možnosť vyjadriť sa. EHSV ako zástupca organizácií občianskej spoločnosti je v tejto súvislosti pripravený plniť svoju úlohu.

1.4

Je dôležité investovať do správnych budúcich technológií, podporovať vzdelávanie ľudí, vytvárať dôveru medzi občanmi a nabádať ich k aktívnej účasti na transformácii. Digitálny prechod musí byť spravodlivý, udržateľný a sociálne prijateľný.

1.5

EHSV súhlasí s názorom Komisie, že musíme vybudovať skutočný európsky jednotný trh s údajmi – európsky dátový priestor založený na európskych pravidlách a hodnotách. EHSV víta iniciatívu týkajúcu sa novej priemyselnej stratégie EÚ, v ktorej sa stanovia opatrenia na uľahčenie prechodu na digitálnejšie, čistejšie, obehovejšie a globálne konkurencieschopnejšie odvetvie EÚ s udržateľnými podnikmi vrátane stratégie pre MSP.

1.6

EHSV zdôrazňuje, že európska technologická nezávislosť by sa nemala definovať ako protiklad k ostatným a nemala by negovať výhody globálnej spolupráce. Je však potrebné náležite zohľadniť aj potreby Európanov a európskeho sociálneho modelu, pričom referenčným bodom bude Európsky pilier sociálnych práv.

1.7

Vzdelávanie a odborná príprava, ktoré poskytujú digitálne zručnosti, sú kľúčom k pripravenosti na digitálny život. EHSV víta zameranie Komisie na digitálne kompetencie a zručnosti, ale vyzýva Komisiu, aby lepšie rozlišovala medzi technickými a sociálnymi kompetenciami, aj keď oboje má zásadný význam. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie a musia sa poskytnúť prostriedky na digitálnu odbornú prípravu osôb patriacich do sociálne zraniteľných skupín.

1.8

Digitálna budúcnosť Európy založená na prístupe zameranom na človeka bude úspešná len vtedy, ak dokáže u ľudí vzbudiť dôveru. EHSV poznamenáva, že Komisia má v úmysle jasne rozlišovať medzi vysokorizikovými aplikáciami, ktoré by mali podliehať prísnej regulácii, a nízkorizikovými aplikáciami, keď stačí spoliehať sa na samoreguláciu a trhové mechanizmy. EHSV víta tento všeobecný prístup, ale zdôrazňuje tiež, že je potrebná podrobná a dôkladná analýza jednotlivých aplikácií.

1.9

EHSV tiež víta prístup zameraný na človeka, pokiaľ ide o výzvy, ktoré vyplývajú z online platforiem pracovníkov. Jedným z dôležitých aspektov tohto prístupu je posilnený právny rámec, ktorý by zabránil neistým pracovným podmienkam a zabezpečil práva pracovníkov online vrátane kolektívneho vyjednávania.

1.10

EHSV sa domnieva, že rozvoj digitálnych verejných služieb pre digitálnu budúcnosť nebol pokrytý, najmä preto, že cezhraničné služby elektronickej verejnej správy by mohli posilniť (digitálny) jednotný trh a zlepšiť verejnú reguláciu a koordináciu.

1.11

Vzhľadom na nedávnu – a prebiehajúcu – pandémiu koronavírusového ochorenia COVID-19 je spoločnosť postavená zoči-voči realite, pokiaľ ide o používanie digitálnych technológií, čo predstavuje mnoho nových výziev. Potreba komunikácie, štúdia a práce na diaľku ukázala, že mnohí ľudia nie sú primerane pripravení, aby mohli efektívne využívať najmodernejšie digitálne technológie a ani digitálna infraštruktúra nie je schopná zabezpečiť rovnaký prístup a inkluzívnu účasť prostredníctvom digitálnych technológií.

1.12

To, že je potrebné zmeniť návyky z dôvodu opatrení, ktoré národné vlády prijali na boj proti šíreniu nákazy COVID-19, môže mať z dlhodobého hľadiska pretrvávajúce účinky na spotrebiteľské návyky a pracovné vzťahy. Pri príprave nových politík v tejto súvislosti je potrebné zohľadniť pozitívne a negatívne účinky tejto zmeny. Digitálna transformácia by sa mala monitorovať prostredníctvom komplexnej výskumnej iniciatívy, ktorá bude financovaná z prostriedkov EÚ a zameraná na prácu v oblasti „digitalizácie v prospech dôstojnej práce“. EHSV je presvedčený, že len s účinným dizajnom systémov Priemysel 4.0 zameraným na zamestnancov bude digitalizácia z dlhodobého hľadiska úspešná (1).

2.   Úvod a obsah oznámenia

2.1

Týmto oznámením nová Komisia predstavila zastrešujúci dokument, v ktorom sa opisuje celý rad iniciatív, ktoré majú pomôcť formovať digitálnu budúcnosť Európy. Nevyhnutnosť, aby Európa stála v popredí spravodlivej transformácie na zdravú planétu a nový digitálny svet, si vyžaduje, aby výzvy spojené s ekologickou a digitálnou transformáciou šli ruka v ruke tak, aby digitálne technológie podporovali zelenú dohodu so zreteľom na ciele udržateľného rozvoja.

2.2

Na tento účel Komisia oznámila balík iniciatív. Rôzne iniciatívy predložené a oznámené na tento rok a nasledujúce roky sú rozdelené do troch hlavných pilierov:

Technológia v službách človeka:

Biela kniha o umelej inteligencii (COM (2020) 65 final/pozri INT/894);

Stratégia pre kvantové technológie, blockchain a superpočítač;

Akčný plán pre 5G a 6G (predložený ako COM (2020) 50 final/pozri TEN/704);

Akčný plán digitálneho vzdelávania a posilnený program v oblasti zručností;

Iniciatívy na zlepšenie pracovných podmienok pracovníkov platforiem;

Normy pre bezpečné a bezhraničné toky údajov a služby vo verejnom sektore.

Spravodlivé a konkurencieschopné hospodárstvo:

Európska dátová stratégia (predložená ako COM (2020) 66 final/pozri TEN/708);

Preskúmanie vhodnosti pravidiel EÚ v oblasti hospodárskej súťaže;

Balík opatrení pre priemyselnú stratégiu;

Oznámenie o zdaňovaní podnikov v 21. storočí;

Nový program pre spotrebiteľov.

Otvorená, demokratická a udržateľná spoločnosť:

Nové a revidované pravidlá na prehĺbenie vnútorného trhu s digitálnymi službami;

Revízia nariadenia eIDAS;

Akčný plán pre mediálny a audiovizuálny sektor;

Európsky akčný plán pre demokraciu;

Európska stratégia kybernetickej bezpečnosti;

Iniciatíva na rozvoj vysokopresného digitálneho modelu Zeme;

Iniciatíva pre elektroniku v obehovom hospodárstve;

Podpora elektronických zdravotných záznamov.

2.3

S cieľom presadiť záujmy Európy ako globálneho hráča sa vyhlasujú aj globálna stratégia digitálnej spolupráce a stratégia normalizácie.

3.   Európska cesta – digitalizácia, ktorej stredobodom sú ľudia

3.1

Digitalizácia otvára ľuďom množstvo nových možností rozhodovania, aby mohli žiť lepším životom bezprecedentným spôsobom. Čím viac však digitalizácia ovplyvňuje naše životy a čím viac sme prepojení, tým sme zraniteľnejší voči škodlivej kybernetickej činnosti, manipulácii a technológiám, ktoré narúšajú našu nezávislosť.

3.2

EHSV sa preto zasadzuje za európsku cestu k digitalizácii, na základe európskych hodnôt, tým, že sa využijú príležitosti pre hospodárstvo a zároveň sa ochránia naše údaje s cieľom zabezpečiť súkromie a sebaurčenie. Prístup všetkých iniciatív Komisie zameraný na človeka je veľmi vítaný.

3.3

EHSV tiež víta prístup zameraný na človeka, pokiaľ ide o výzvy, ktoré vyplývajú z online platforiem pracovníkov. Jedným z dôležitých aspektov tohto prístupu je posilnený rámec, ktorý by zabránil neistým pracovným podmienkam a zabezpečil práva pracovníkov online vrátane kolektívneho vyjednávania. EHSV zdôrazňuje, že prácu na platformách vykonávajú samostatne zárobkovo činné osoby, ako aj pracovníci. Samostatne zárobkovo činné osoby majú vzťah B2B alebo B2C. Kódexy správania a obchodné podmienky pre vzťahy B2B vypracované na európskej úrovni by mali zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž medzi podnikmi všetkých veľkostí a predchádzať fiktívnej samostatnej zárobkovej činnosti.

3.4

EHSV tiež zdôrazňuje význam digitálnych riešení pre vykonávanie zelenej dohody, najmä v súvislosti s obehovým hospodárstvom. Spotreba energie, suroviny pre IKT a recyklovateľnosť zariadení IKT však patria medzi ďalšie výzvy, ktoré treba súčasne riešiť.

3.5

Európa vykročila správnym smerom, ale ešte zďaleka nie sme na konci. Dôležitým krokom bolo napríklad všeobecné nariadenie o ochrane údajov a etické usmernenia pre umelú inteligenciu. Digitalizácia sa však rýchlo rozvíja a európske právne predpisy musia udržať krok s touto skutočnosťou. Vyžaduje si to spoľahlivý a ambiciózny regulačný rámec vrátane právne záväzných etických pravidiel a jasných pravidiel týkajúcich sa zodpovednosti. EHSV je presvedčený, že tento dynamický rozvoj si žiada aj pružné a prispôsobiteľné procesy, pri ktorých je nutný neustály dialóg medzi zúčastnenými stranami. EHSV ako zástupca organizácií občianskej spoločnosti je v tejto súvislosti pripravený plniť svoju úlohu.

3.6

EHSV zastáva názor, že chýba jasný dôraz na potrebu udržateľných demokratických štruktúr na budovanie kapacít a vytváranie dôvery v pracovné vzťahy. EHSV je presvedčený, že zásadné zmeny v podnikoch prostredníctvom digitalizácie môžu nastať iba vtedy, ak medzi vedením spoločnosti a zástupcami zamestnancov existuje vzťah dôvery. Vzostup populistických hnutí v 21. storočí však spochybňuje tradičné formy budovania dôvery prostredníctvom obhajovania sociálnej spravodlivosti. Preto sa musia prijať vhodné opatrenia na podporu sociálneho dialógu na úrovni EÚ. Ide o sociálnu reguláciu v podniku, jeho ekonomickú výkonnosť a posilnenie demokratických zmien všeobecne.

4.   Spravodlivé a konkurencieschopné hospodárstvo

4.1

Údaje sa v našom hospodárstve stali kľúčovým faktorom. EHSV súhlasí s názorom Komisie, že musíme vybudovať skutočný európsky jednotný trh s údajmi – európsky dátový priestor založený na európskych pravidlách a hodnotách. EHSV víta iniciatívu týkajúcu sa novej priemyselnej stratégie EÚ, v ktorej sa stanovia opatrenia na uľahčenie prechodu na digitálnejšie, čistejšie, obehovejšie a globálne konkurencieschopnejšie odvetvie EÚ vrátane stratégie pre MSP.

4.2

EHSV sa tiež domnieva, že na zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetkých by sa mali pravidlá, ktoré sa uplatňujú offline – od pravidiel hospodárskej súťaže a jednotného trhu a ochrany spotrebiteľov až po práva duševného vlastníctva, zdaňovanie a práva pracovníkov – uplatňovať aj online.

4.3

EHSV je presvedčený, že na udržanie svetovej úrovne vysokovýkonnej výpočtovej techniky bude potrebné výrazné zvýšenie investícií (v členských štátoch EÚ) spolu so silným európskym programom v oblasti výskumu a inovácií a že priemyselný prístup k rozvoju budúcej generácie mikročipov s nízkou spotrebou energie v Európe zníži závislosť EÚ od dovozu.

4.4

EHSV je tiež pevne presvedčený, že inovácie a investície, najmä verejné, môžu pomôcť aj pri riešení regionálnych rozdielov v rozvoji, ak bude prístup k digitálnej infraštruktúre, a tým aj k digitálnemu trhu, dostupný aj vo vzdialených oblastiach. Ide o nevyhnutnú podmienku, aby sa pri digitálnom prechode na nikoho nezabudlo.

4.5

EHSV zdôrazňuje, že európska technologická nezávislosť by sa nemala definovať ako protiklad k ostatným a nemala by negovať výhody globálnej spolupráce. Je však potrebné náležite zohľadniť aj potreby Európanov a európskeho sociálneho modelu, pričom ako referenčný bod treba brať opatrenia Komisie EÚ na posilnenie Európskeho piliera sociálnych práv. Uplatňovanie európskych hodnôt (ochrana údajov, súkromie, sociálna ochrana, udržateľnosť) by sa mohlo stať konkurenčnou výhodou, ak sa zvýši povedomie na strane verejnosti a podnikov o metódach využívania údajov tretími stranami (USA) a o potenciáli dohľadu nad digitálnymi systémami (Čína).

4.6

Komisia správne uvádza, že musíme zabezpečiť, aby systémová úloha určitých online platforiem a ich trhová sila neohrozili spravodlivosť a otvorenosť nášho trhu. Na tento účel a tiež na stimuláciu rozvoja online platforiem v EÚ by pravidlá na úrovni EÚ mali zabezpečiť rovnaké podmienky pre všetkých a prístup k hlavným hybným silám digitálnej inovácie (2) (najmä k údajom) a k ekosystému produktov používaných spotrebiteľmi.

4.7

Komisia uvádza, že zabezpečenie spravodlivosti v digitálnom hospodárstve je veľkou výzvou. Má však mimoriadny význam. EHSV preto podporuje zámer zaviesť v prípade potreby ďalšie pravidlá na zabezpečenie súťaživosti, spravodlivosti a inovácie a možnosti vstupu na trh, ako aj verejné záujmy, ktoré presahujú hospodársku súťaž alebo hospodárske hľadiská. EHSV konštatuje, že zdaňovanie v digitálnom hospodárstve bude mať v tejto súvislosti významný vplyv. Medzinárodné a európske riešenia v oblasti digitálneho zdaňovania budú dôležité a EÚ by sa mala usilovať o spravodlivé digitálne zdaňovanie, ktoré zabráni fragmentácii a jednostranným opatreniam.

4.8

EHSV víta iniciatívu, ktorej cieľom je zlepšiť pracovné podmienky pracovníkov platforiem, a to najmä zameraním sa na zručnosti a vzdelávanie; súčasne sa však budú musieť riešiť aj výzvy, ktoré zahŕňajú postavenie v zamestnaní, zastúpenie a kroky na zvýšenie sociálnej ochrany pracovníkov platforiem, ako aj riešenie sporov a presadzovanie práv. Týka sa to najmä cezhraničných pracovníkov. V nadväznosti na žiadosť nadchádzajúceho nemeckého predsedníctva Rady EÚ vypracuje EHSV prieskumné stanovisko o dôstojnej práci v platformovom hospodárstve.

4.9

Z oznámenia Komisie podľa EHSV vyplýva, že rozvoj digitálnych verejných služieb pre digitálnu budúcnosť nebol pokrytý, najmä preto, že cezhraničné služby elektronickej verejnej správy by mohli posilniť (digitálny) jednotný trh a zlepšiť verejnú reguláciu a koordináciu.

5.   Vzdelávanie v oblasti prípravy na digitálny život

5.1

Vzdelávanie a odborná príprava, ktoré poskytujú digitálne zručnosti, sú kľúčom k pripravenosti na digitálny život. EHSV víta zameranie Komisie na digitálne kompetencie a zručnosti, ale vyzýva Komisiu, aby lepšie rozlišovala medzi technickými a sociálnymi kompetenciami, aj keď oboje má zásadný význam. Vytvorenie „funkčnosti“ – namiesto úpravy „zamestnateľnosti“ – si vyžaduje opatrenia na pokračujúcu podporu celoživotného vzdelávania.

5.2

V budúcnosti budú pre väčšinu odborníkov potrebné technické zručnosti (programovanie na rôznych úrovniach). Predstavuje to výzvu pre vzdelávacie systémy a organizácie odbornej prípravy v členských štátoch. Odborníci musia byť vyškolení, pokiaľ ide o nové nástroje a musia poznať charakteristiky, obmedzenia a riziká, pretože v konečnom dôsledku nesú zodpovednosť oni. Minimálne základné technické zručnosti však bude musieť nadobudnúť čo najvyšší počet občanov, aby pochopili a využívali digitálne technológie a nástroje a používali sa im produktívnym, inkluzívnym a bezpečným spôsobom. Základné technické zručnosti sú potrebné na podporu ľudí všetkých vekových skupín, ale najmä starších ľudí, aby dokázali pochopiť a bezpečne využívať digitálne technológie a nástroje.

5.3

Sociálne zručnosti nevyžadujú osobitné technické znalosti, ale mali by sa vyučovať v najútlejšom veku. Sociálne zručnosti umožňujú deťom, spotrebiteľom a občanom porozumieť pozadiu digitálnych systémov a čo najlepšie ich využívať. Pomáhajú identifikovať možné hrozby spôsobené manipuláciou alebo trestnou činnosťou a posúdiť záplavu prijatých informácií. EHSV pripomína, že všeobecné vzdelávanie je stále najlepšou prípravou na budúci pokrok.

5.4

Na využívanie umelej inteligencie a prácu s ňou sú potrebné špeciálne zručnosti, vedomosti a informovanosť. Na tento účel by chcel EHSV využiť skúsenosti Fínska, ktoré navrhuje vyškoliť čo najviac ľudí v oblasti umelej inteligencie prostredníctvom online kurzu.

5.5

Ako už EHSV zdôraznil, v rýchlo sa meniacej digitálnej ére nestačí len pomáhať jednotlivcom pri získaní minimálneho súboru zručností. Je nevyhnutné zabezpečiť, aby sa záruka získania zručností stala zabezpečenou cestou, ktorá umožní ľuďom, aby ďalej napredovali a dosiahli najvyššiu dosiahnuteľnú úroveň zručností, a podporí ich v tomto úsilí (3).

5.6

EHSV opätovne vyzdvihuje úlohu sociálnych partnerov pri dosahovaní spravodlivého prechodu. Je nevyhnutné, aby sa v stratégii predvídali potreby v oblasti zručností, a tým sa tiež podporila včasná a primeraná rekvalifikácia a zvyšovanie kvalifikácie. Úloha sociálnych partnerov a ich zapojenie majú v tejto súvislosti mimoriadny význam, rovnako ako v prípade prebiehajúcich diskusií o zavádzaní nových technológií.

6.   Dôvera a zodpovednosť – dôvera v digitálny život

6.1

Digitálna budúcnosť Európy založená na prístupe zameranom na človeka bude úspešná len vtedy, ak dokáže u ľudí vzbudiť dôveru. EHSV žiada primerané záruky ochrany súkromia, bezpečnosti a správy údajov, ako aj transparentnosti a algoritmov umelej inteligencie, ktoré by pomohli získať túto dôveru.

6.2

EHSV poznamenáva, že Komisia má v úmysle jasne rozlišovať medzi vysokorizikovými aplikáciami, ktoré by mali podliehať prísnej regulácii, a nízkorizikovými aplikáciami, keď stačí spoliehať sa na samoreguláciu a trhové mechanizmy. EHSV víta tento všeobecný prístup, ale zdôrazňuje tiež, že v súčasnosti aj pre budúcnosť je potrebné vykonať podrobnú a dôkladnú analýzu rôznych aplikácií a v prípade pochybností by sa aplikácie mali považovať za vysokorizikové. EHSV podporuje najmä rozhodnutie klasifikovať ako vysokorizikové tie aplikácie, ktoré majú vplyv na práva pracovníkov a uchádzačov o zamestnanie, a navrhuje, aby sa toto rozhodnutie zachovalo s cieľom posilniť digitálne práva zamestnancov.

6.3

EHSV už vyzval na vypracovanie štandardných skúšobných postupov na posúdenie funkčnosti a obmedzení digitálnych systémov (napr. zaujatosť, predsudky, diskriminácia, odolnosť, spoľahlivosť, bezpečnosť atď.). V závislosti od úrovne rizika môžu takéto testy vykonávať samotní vývojári a spoločnosti alebo sa môžu realizovať prostredníctvom testovacích postupov nezávislých inštitúcií. EHSV víta myšlienku Komisie zaviesť dobrovoľný systém označovania, podobný tomu, ktorý už EHSV navrhol v súvislosti s európskym osvedčením dôveryhodnej umelej inteligencie.

6.4

EHSV víta zámer Komisie začať rozsiahlu diskusiu o výnimkách, na základe ktorých možno povoliť rozpoznávanie tváre na biometrickú identifikáciu na diaľku. V nariadeniach by sa tiež mala zakázať neprimeraná kontrola na pracovisku a diskriminácia na základe skreslených algoritmov.

6.5

EHSV zdôrazňuje, že samotná dôvera nestačí; podstatným ostáva kritické myslenie založené na všeobecnom vzdelávaní. Je to mimoriadne dôležité v kontexte boja proti dezinformáciám, ktoré predstavujú hrozbu pre našu demokraciu.

6.6

EHSV zdôrazňuje, že dôvera zahŕňa aj dodržiavanie práv zamestnancov na informácie a konzultácie. Právo na informácie a konzultácie v prípade zmien na pracovisku, ako to zaručujú zmluvy EÚ, pretvárajú „zamestnancov“ na „občanov v práci“.

6.7

EHSV zdôrazňuje, že právne predpisy EÚ sú osobitne dôležité pre ochranu spotrebiteľov a zamestnancov, ktorí nemajú profesionálne digitálne zručnosti.

7.   Vplyv krízy COVID-19 na digitálnu transformáciu

7.1

Vzhľadom na nedávnu – a prebiehajúcu – pandémiu koronavírusového ochorenia COVID-19 je spoločnosť postavená zoči-voči realite, pokiaľ ide o používanie digitálnych technológií, čo predstavuje mnoho nových výziev. Potreba komunikácie, štúdia a práce na diaľku ukázala, že mnohí ľudia nie sú primerane pripravení, aby mohli efektívne využívať najmodernejšie digitálne technológie a ani digitálna infraštruktúra nie je schopná zabezpečiť rovnaký prístup a inkluzívnu účasť prostredníctvom digitálnych technológií. Digitálne siete sa nerozšírili tak, aby zvládli zvýšené zaťaženie a bude potrebné vynaložiť dostatočné investície, aby sa zabezpečil prístup k vysokorýchlostnej a efektívnej komunikácii nielen na komerčné účely, ale aj pre súkromný život, a to aj v odľahlých oblastiach.

7.2

Osobitnú pozornosť bude potrebné venovať zraniteľným skupinám. Najmä starší ľudia, ktorí nemajú dostatočné zručnosti, skúsenosti ani hardvér na používanie internetových platforiem, zostali bez vhodných komunikačných prostriedkov. Skomplikovali sa tak sociálne kontakty medzi členmi rodiny aj inými ľuďmi. Sociálne a iné verejné služby sa stali nedostupnými alebo prinajmenšom sa sťažil prístup k nim. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie a musia sa poskytnúť prostriedky na digitálne odbornú prípravu osôb patriacich do sociálne zraniteľných skupín.

7.3

Okrem toho karanténa a dočasné uzatvorenie hraníc medzi členskými štátmi ukázali, že existujú ďalšie dôsledky a nedostatky týkajúce sa súčasného stavu na digitálnom jednotnom trhu, pokiaľ ide o cezhraničných pracovníkov a prácu na diaľku. Kríza COVID-19 tiež viedla k veľmi výraznému nárastu elektronického obchodu a bezhotovostných platieb, ako aj k nárastu nekalých a podvodných praktík. Potreba zmeniť návyky z dôvodu opatrení, ktoré národné vlády prijali na boj proti šíreniu nákazy COVID-19, môže mať z dlhodobého hľadiska pretrvávajúce účinky na spotrebiteľské návyky a pracovné vzťahy. Pri príprave nových politík v tejto súvislosti je potrebné zohľadniť pozitívne a negatívne účinky tejto zmeny.

7.4

Digitálny svet sa v plnej miere mobilizoval s cieľom poskytnúť odborné znalosti v boji proti pandémii COVID-19. Otázka aplikácií digitálneho sledovania (sledovanie kontaktov) s cieľom informovať ľudí o tom, že v posledných dňoch prišli do kontaktu s niekým, komu diagnostikovali ochorenie COVID-19, bola predmetom mnohých diskusií. EHSV vyjadruje poľutovanie nad tým, že európska iniciatíva v oblasti digitálneho monitorovania týchto kontaktov, známa ako PEPP-PT (Pan European Privacy Preserving Proximity Tracing), neviedla ku konsenzu, ktorý by umožnil začlenenie štandardizovaných aplikácií do národných stratégií v oblasti zdravia.

V Bruseli 16. júla 2020

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Luca JAHIER


(1)  Ú. v. EÚ C 190, 5.6.2019, s. 17.

(2)  De STREEL, A., Contribution to Growth: European Digital Single Market. Delivering improved rights for European citizens and businesses, Európsky parlament, Luxemburg, 2019.

(3)  Ú. v. EÚ C 173, 31.5.2017, s. 45.


Top