EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XG1210(01)

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o digitálnej práci s mládežou2019/C 414/02

ST/13935/2019/INIT

OJ C 414, 10.12.2019, p. 2–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 414/2


Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o digitálnej práci s mládežou

(2019/C 414/02)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV ZASADAJÚCICH V RADE

UZNÁVAJÚC, ŽE:

1.

ávery Rady o inteligentnej práci s mládežou prispievajú k inovačnému rozvoju práce s mládežou v Európe, pričom by sa malo v tomto smere vyvinúť väčšie úsilie.

2.

Digitálna gramotnosť a ďalšie zručnosti 21. storočia zohrávajú kľúčovú úlohu pri nezávislosti mladých ľudí, ich sociálnom začlenení, zamestnateľnosti a každodennom živote. Mladí ľudia majú rozmanité kompetencie, vďaka ktorým môžu pôsobiť v digitalizovanom prostredí. Všetci mladí ľudia však budú vo svojej budúcej práci a každodennom živote potrebovať svižný, pružný a kritický prístup k digitálnym technológiám.

3.

Digitálnu priepasť je potrebné preklenúť. (1) Všetci mladí ľudia by bez ohľadu na svoj pôvod mali mať rovnaké príležitosti na to, aby si zlepšili digitálne kompetencie (2).

4.

Digitálna práca s mládežou môže pomôcť dosiahnuť európske ciele v oblasti mládeže (3).

5.

Potrebné je riešiť problematiku nerovností v digitálnych kompetenciách a v zapojení sa do digitálnych činností, tak ako sa treba zaoberať stereotypmi súvisiacimi s využívaním digitálnych technológií.

6.

Práca s mládežou má veľký potenciál umožniť skúsenostné učenie sa v neformálnom prostredí a zapájať mladých ľudí do činností zameraných na posilnenie digitálnych kompetencií a mediálnej gramotnosti. Do práce s mládežou tiež možno zapájať mladých, ktorým hrozí zaostávanie v digitalizovanej spoločnosti.

7.

V kontexte digitalizácie by sa mali zvážiť prístupy, ciele, zásady a profesionálne hranice práce s mládežou a v tejto súvislosti by sa mal posúdiť ich vplyv.

8.

Práca s mládežou dáva mladým ľuďom odvahu, aby boli v digitálnej spoločnosti aktívni a tvoriví, aby prijímali informované a odôvodnené rozhodnutia a aby prevzali zodpovednosť a kontrolu za svoju digitálnu identitu. Práca s mládežou môže tiež pomôcť mladým ľuďom čeliť online rizikám týkajúcim sa správania, obsahu, kontaktov a komercializácie (4) vrátane nenávistných prejavov, kybernetickej šikany, dezinformácií a propagandy.

9.

Digitalizácia práce s mládežou sa často chápe ako využívanie sociálnych médií. Rýchlo sa však objavujú nové digitálne technológie. Umelá inteligencia, virtuálna realita, robotika a technológia blockchain, okrem iných, ovplyvňujú naše spoločnosti nad rámec oblasti komunikácie. Nielen že sú potrebné základné digitálne kompetencie, dôležité sú tiež osobitné digitálne kompetencie zvyšujúce zamestnateľnosť mladých ľudí. Prácou s mládežou by sa mali riešiť výzvy v rámci konvergencie medzi digitálnym a fyzickým prostredím a využívať príležitosti, ktoré ponúka digitálna transformácia, pričom sa zároveň čelí problémom, pokiaľ ide o služby.

10.

Prácu s mládežou ovplyvnil v posledných rokoch aj rýchly pokrok v oblasti digitálnych médií a technológií. Značný počet pracovníkov s mládežou však nemá dostatočné digitálne zručnosti a znalosti na to, aby čo najlepšie využívali digitálne technológie pri poskytovaní kvalitnej práce s mládežou z finančných, štrukturálnych, materiálnych alebo administratívnych dôvodov.

11.

V mnohých dokumentoch, ktoré sa týkajú politiky v oblasti mládeže, absentuje predvídavosť, pokiaľ ide o to, akými spôsobmi ovplyvní digitalizácia spoločnosť, mladých ľudí a prácu s mládežou. Rovnako mnohým stratégiám chýba holistický prístup k rozvoju práce s mládežou v digitálnom veku.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY V SÚLADE SO ZÁSADOU SUBSIDIARITY A NA PRIMERANÝCH ÚROVNIACH

12.

Podporovali a rozvíjali politiky a stratégie pre mládež, ktoré sa snažia byť proaktívne, pokiaľ ide o technologický rozvoj a digitalizáciu. Pri navrhovaní politík, ktoré ovplyvňujú životy mladých ľudí, by sa mal zohľadniť a posúdiť dosah digitalizácie na spoločnosti vrátane postupov a služieb v oblasti práce s mládežou. Na tento účel by sa mala zintenzívniť medziodvetvová spolupráca medzi príslušnými oblasťami politík a zainteresovanými stranami.

13.

V prípade potreby zahrnuli do svojich stratégií pre mládež alebo do iných relevantných politických plánov jasné ciele a konkrétne kroky na rozvoj a realizáciu digitálnej práce s mládežou a na posúdenie jej vplyvu na mladých ľudí a prácu s mládežou. Tieto ciele by mali byť založené na znalostiach, dôkazoch a údajoch týkajúcich sa digitálnych kompetencií mladých ľudí a na potrebách služieb pre mládež.

14.

Podporovali prácu s mládežou a podnecovali mládežnícke organizácie, aby sledovali tieto ciele a zároveň rozvíjali digitálne činnosti a služby v súlade so svojimi osobitnými záujmami a potrebami, a aby využívali inovatívne metodiky na podporu dosahovania výsledkov práce s mládežou, a to aj prostredníctvom digitálnej práce s mládežou.

15.

V prípade potreby zvážili experimentálne a inovačné prístupy a nové modely spolupráce na poskytovanie digitálnych pracovných činností a služieb pre mladých ľudí.

16.

Podľa potreby investovali do usmernení pre budovanie digitálnej kapacity medzi pracovníkmi s mládežou, mládežníckymi organizáciami a organizáciami, ktoré pracujú s mládežou, a aby tieto usmernenia aj stanovovali. Digitálna práca s mládežou by sa mohla zakotviť do odborných osnov pre pracovníkov s mládežou a do odbornej prípravy dobrovoľníkov a začleniť do ďalšieho vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou.

17.

Nabádali pracovníkov s mládežou a mladých ľudí, aby si zvyšovali a zlepšovali digitálne kompetencie v procese spoločného učenia sa.

18.

Podporovali používanie existujúcich materiálov (5) a pripravovali nové digitálne materiály pre mládež a odbornú prípravu pre pracovníkov s mládežou, pričom by okrem iného využívali zoznam potrieb odbornej prípravy navrhnutý expertnou skupinou (6) zriadenou v rámci pracovného plánu Európskej únie pre mládež na roky 2016 – 2018. Okrem toho organizovali odbornú prípravu zameranú na strategický rozvoj digitálnej práce s mládežou.

19.

Vytvorili priestor a podmienky na experimentovanie zamerané na rozvoj digitálnych nástrojov a služieb pri práci s mládežou a na zosúladenie práce s mládežou, výskumu v oblasti mládeže a odvetvia IKT pri rozvíjaní úspešných postupov v oblasti digitálnej práce s mládežou a výmene skúseností.

20.

Poskytovali mladým ľuďom príležitosti na využívanie a zvyšovanie digitálnych kompetencií v rôznych prostrediach práce s mládežou vrátane kľúčových oblastí digitálnej kompetencie uvedených v rámci digitálnych kompetencií DigComp 2.1: informačná a dátová gramotnosť; komunikácia a spolupráca; tvorba obsahu; bezpečnosť a riešenie problémov. Spôsoby vzdelávania môžu zahŕňať skúsenostné učenie sa, spätné mentorské pôsobenie a spoluprácu medzi generáciami.

21.

Posilnili postavenie mladých ľudí, aby sa vrátane tých, ktorí majú pocit, že ich nikto nepočúva a/alebo tých, ktorí majú menej príležitostí, aktívne zúčastňovali na demokratických rozhodovacích procesoch vrátane dialógu EÚ o mládeži, a to tak, že budú zapojení do digitálnych a iných inovatívnych a alternatívnych foriem demokratickej účasti.

22.

Zvážili všetky prekážky vrátane všetkých foriem diskriminácie a rodových stereotypov, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na príležitosti mladých ľudí a ich motiváciu nadobúdať digitálne kompetencie počas celého vzdelávania, odbornej prípravy a profesijnej kariéry, a zvoliť si štúdium a kariéru v oblasti vedy, techniky, umenia, inžinierstva a matematiky (STEAM).

23.

Posilnili úlohu práce s mládežou pri podpore tvorivého využívania technológií mladými ľuďmi a dali im zručnosti potrebné na to, aby sa stali náročnými spotrebiteľmi aj aktívnymi tvorcami v oblasti technológií.

24.

Podporovali v prípade mladých ľudí, najmä tých, ktorí majú menej príležitostí, a tých, ktorí žijú vo vidieckych a odľahlých oblastiach alebo tam, kde nie je možný priamy osobný prístup, lepší prístup k službám v oblasti práce s mládežou prostredníctvom využívania digitálnych technológií.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH PRÁVOMOCÍ

25.

Podporovali výmenu najlepších postupov, pokiaľ ide o vykonávanie a rozvoj digitálnych stratégií, a to aj využívaním príležitostí, ktoré ponúka program Erasmus + a ďalšie relevantné finančné nástroje EÚ.

26.

Podporovali a využívali existujúce digitálne a fyzické platformy, ako nástroj, činnosť alebo obsah, na aktivity partnerského učenia sa týkajúce sa využívania digitálnych technológií v práci s mládežou.

27.

Organizovali podujatia spájajúce mladých ľudí, pracovníkov s mládežou, odborníkov, výskumných pracovníkov a osobnosti odvetvia IKT s cieľom nachádzať nové spôsoby a prístupy k využívaniu technológií pri práci s mládežou.

28.

Podnecovali a podporovali celoeurópsky výskum s cieľom rozširovať poznatky o vplyve digitalizácie na mladých ľudí a prácu s mládežou.

29.

Zvyšovali digitálne kompetencie prostredníctvom neformálneho vzdelávania a odbornej prípravy s prihliadnutím na proces aktualizácie akčného plánu digitálneho vzdelávania s cieľom rozšíriť ho na prácu s mládežou.

(1)  „Digitálna priepasť“ výslovne zahŕňa prístup k IKT, ako aj súvisiace zručnosti, ktoré sú potrebné na začlenenie do informačnej spoločnosti.

(2)  „Digitálnu priepasť“ možno identifikovať podľa pohlavia, veku, vzdelania, príjmu, sociálnych skupín alebo zemepisnej polohy.

(3)  Príloha 3 k stratégii EÚ pre mládež na roky 2019 – 2027.

(4)  https://www.childnet.com/ufiles/Supporting-Young-People-Online.pdf

(5)  Napr. súbor nástrojov odbornej prípravy a práce s mládežou, https://www.salto-youth.net/tools/toolbox/.

(6)  Potreby odbornej prípravy vymedzené skupinou expertov na tému „Riziká, príležitosti a dôsledky digitalizácie pre mládež, prácu s mládežou a politiku v oblasti mládeže“ obsahujú kapitoly 1. Digitalizácia spoločnosti 2. Plánovanie, tvorba a hodnotenie digitálnej práce s mládežou 3. Informačná a dátová gramotnosť 4. Komunikácia 5. Digitálna tvorivosť 6. Bezpečnosť a Úvahy a hodnotenie (https://publications.europa.eu/s/fouj).


PRÍLOHA

A.   Odkazy

Rada pri prijímaní týchto záverov zohľadňuje tieto dokumenty:

1.

Závery Rady o inteligentnej práci s mládežou (2017/C 418/02);

2.

Závery Rady o ochrane detí v digitálnom svete (Ú. v. EÚ C 372, 20.12.2011, s. 15);

3.

Dokument expertnej skupiny zriadenej v rámci pracovného plánu Európskej únie pre mládež na roky 2016 – 2018 o rizikách, príležitostiach a dôsledkoch digitalizácie pre mládež, prácu s mládežou a politiku v oblasti mládeže: Rozvoj digitálnej práce s mládežou – politické odporúčania a potreby odbornej prípravy (2017);

4.

Európska komisia. DigComp 2.1: Rámec digitálnych kompetencií pre občanov s ôsmimi úrovňami ovládania a príkladmi používania (2017);

5.

Oznámenie Komisie o akčnom pláne digitálneho vzdelávania, COM(2018) 22 final;

6.

Oznámenie Komisie o Európskej stratégii vytvárania lepšieho internetu pre deti (COM/2012/0196 final),

7.

Európska komisia. Štúdia o vplyve internetu a sociálnych médií na účasť mládeže a prácu s mládežou (2018);

8.

Uznesenie Rady Európskej únie a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o rámci pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže: stratégia Európskej únie pre mládež na roky 2019 – 2027 (2018/C 456/01);

9.

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov – GDPR) (Ú. v. EÚ L 119, 4.5.2016, s. 1);

10.

Odporúčanie Rady o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie (2018/C 189/01);

11.

Správa EIGE: Rodová rovnosť a mládež: príležitosti a riziká digitalizácie (14348/18 ADD 2);

12.

Screenageri: Využívanie IKT, digitálnych a sociálnych médií pri práci s mládežou. Preskúmanie výsledkov výskumu z Rakúska, Dánska, Fínska, Severného Írska a Írskej republiky (2016);

13.

Správa o sympóziu EÚ a Rady Európy venovanom partnerstvu pre mládež – Chápanie súvislostí a vzťahov: Mladí ľudia, sociálne začlenenie a digitalizácia (Tallinn, 26. – 28. júna 2018).

B.   Vymedzenie pojmov

Na účely týchto záverov Rady:

„Digitálne kompetencie“ zahŕňajú sebaisté, kritické a zodpovedné využívanie digitálnych technológií na vzdelávanie, prácu a účasť na dianí v spoločnosti, ako aj interakciu s digitálnymi technológiami. Zahŕňajú […] informačnú a dátovú gramotnosť, komunikáciu a spoluprácu, mediálnu gramotnosť, tvorbu digitálneho obsahu (vrátane programovania), bezpečnosť (vrátane digitálnej pohody a kompetencií v oblasti kybernetickej bezpečnosti), otázky súvisiace s duševným vlastníctvom, […] riešenie problémov a kritické myslenie. (zdroj: Odporúčanie Rady o kľúčových kompetenciách pre celoživotné vzdelávanie (2018/C 189/01).

„Digitálna práca s mládežou“ je aktívne využívanie digitálnych médií a technológií alebo venovanie pozornosti takýmto médiám a technológiám v rámci práce s mládežou. Digitálne médiá a technológie môžu byť v rámci práce s mládežou nástrojom, činnosťou alebo obsahom. Digitálna práca s mládežou nie je metóda práce s mládežou. Digitálna práca s mládežou môže byť zahrnutá do akejkoľvek práce s mládežou a má rovnaké ciele ako práca s mládežou vo všeobecnosti. Digitálna práca s mládežou môže prebiehať v rámci osobného kontaktu, ako aj v online prostredí, prípadne v ich kombinácii. Digitálna práca s mládežou sa opiera o rovnakú etiku, hodnoty a zásady ako práca s mládežou. (zdroj: https://publications.europa.eu/fi/publication-detail/-/publication/fbc18822-07cb-11e8-b8f5-01aa75ed71a1)

„Digitálna priepasť“ je rozdiel medzi tými, ktorí majú prístup k internetu a môžu využívať nové služby ponúkané na celosvetovej webovej sieti, a tými, ktorí sú z týchto služieb vylúčení. Účasť občanov a podnikov na informačnej spoločnosti na základnej úrovni závisí od prístupu k informačným a komunikačným technológiám (IKT), t. j. od prítomnosti elektronických zariadení, ako sú počítače, a od internetových pripojení. Tento pojem výslovne zahŕňa prístup k IKT, ako aj súvisiace zručnosti, ktoré sú potrebné na začlenenie do informačnej spoločnosti. Digitálnu priepasť možno identifikovať podľa kritérií, ktoré opisujú rozdiel v účasti podľa pohlavia, veku, vzdelania, príjmov, sociálnych skupín alebo zemepisnej polohy. (zdroj: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Glossary:Digital_divide)


Top