EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XG1209(01)

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o vzdelávaní a odbornej príprave pracovníkov s mládežou2019/C 412/03

ST/13937/2019/INIT

OJ C 412, 9.12.2019, p. 12–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
OJ C 412, 9.12.2019, p. 1–4 (GA)

9.12.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 412/12


Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o vzdelávaní a odbornej príprave pracovníkov s mládežou

(2019/C 412/03)

RADA A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV, KTORÍ SA ZIŠLI NA ZASADNUTÍ RADY:

UZNÁVAJÚC, ŽE:

1.

V uznesení Rady o stratégii Európskej únie pre mládež na roky 2019 – 2027 sa členské štáty a Európska komisia vyzývajú, aby okrem iného podporovali rozvoj kvalitnej práce s mládežou na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni vrátane odbornej prípravy pracovníkov s mládežou.

2.

Rôznorodosť a osobitné črty práce s mládežou v členských štátoch sú odrazom historických súvislostí, sociálno-ekonomických podmienok a kultúrnych kontextov jednotlivých členských štátov, ako aj ich národných, regionálnych a miestnych priorít.

3.

Napriek týmto rozdielom však existuje spoločný základ, pokiaľ ide o potreby v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou, ktorý je založený na dlhodobej spolupráci v oblasti európskej mládeže, spoločných hodnotách a veľkom množstve štúdií, vyhlásení, programov, záverov a odporúčaní o práci s mládežou (1). Činnosti, ktoré sú zamerané okrem iného na poskytnutie európskej klasifikácie pracovných noriem, mapovanie vzdelávacích a kariérnych dráh pracovníkov s mládežou, zvyšovanie kvality zabezpečovania práce s mládežou, poskytovanie informácií o práci s mládežou a podporovanie profesijného rozvoja pracovníkov s mládežou prostredníctvom programov EÚ a portfólia Rady Európy v oblasti práce s mládežou, prinášajú užitočné prvky do tohto spoločného základu.

4.

Vzdelávanie a odborná príprava pracovníkov s mládežou by sa mali prispôsobiť konkrétnym potrebám a podmienkam v jednotlivých členských štátoch. Preto si vzdelávanie a odborná príprava pracovníkov s mládežou vyžaduje pružný, viacúrovňový a medziodvetvový prístup, ktorý vychádza z potrieb používateľov.

5.

Vzdelávanie a odbornú prípravu pracovníkov s mládežou môžu poskytovať okrem iných aj mládežnícke organizácie, organizácie venujúce sa práci s mládežou, miestne alebo regionálne organizácie venujúce sa práci s mládežou a iné organizácie občianskej spoločnosti, ako aj inštitúcie vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré ponúkajú štúdium súvisiace s prácou s mládežou.

6.

Pretože vzdelávanie a odborná príprava pracovníkov s mládežou sa musia prispôsobiť vnútroštátnym podmienkam, výsledné modely a postupy nie sú nevyhnutne priamo prenosné do iných členských štátov.

7.

Nedávne štúdie a prieskumy (2) naznačujú, že v Európe je nedostatočná ponuka kvalitného vzdelávania v oblasti práce s mládežou a nedostatočná ponuka odbornej prípravy pre pracovníkov s mládežou. Chýbajú aj informácie a údaje o potrebách v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy, ako aj o existujúcom poskytovaní vzdelávania a odbornej prípravy v jednotlivých členských štátoch.

8.

Vysokokvalitné, pružné a na prax orientované vzdelávanie a odborná príprava pracovníkov s mládežou, ktoré je podporované pravidelným výskumom, je kľúčovým predpokladom a hnacou silou na podporu kvality a uznávania práce s mládežou.

ZDÔRAZŇUJÚC:

9.

Potrebu rozvíjať a poskytovať kvalitné vzdelávanie a odbornú prípravu pracovníkov s mládežou, a to na základe rozmanitosti práce s mládežou v Európe.

10.

Potrebu ďalej sa venovať skúmaniu sústav vzdelávania a vzdelávacích dráh pracovníkov s mládežou, a to platených aj dobrovoľníkov. Chýbajú vedomosti o tom, ako je formálne a neformálne vzdelávanie prepojené so skutočnou praxou v oblasti práce s mládežou a ako pripravuje pracovníkov s mládežou na túto prax. Takisto je potrebné zmapovať kariérne dráhy pracovníkov s mládežou a lepšie pochopiť riadenie mládežníckych organizácií, organizácií venujúcich sa práci s mládežou a práce s mládežou na miestnej a regionálnej úrovni s cieľom podporiť vzdelávanie a odbornú prípravu na pracovisku. Okrem toho sú potrebné aj ďalšie informácie o tom, ako možno splnomocniť a posilniť združenia a siete pracovníkov s mládežou z hľadiska partnerského učenia, partnerského poradenstva a partnerskej podpory.

11.

Kľúčovú úlohu výskumu, ako aj postupov a prístupov založených na praxi a smerujúcich zdola nahor, ktoré sa týkajú vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou.

12.

Význam a potenciál partnerského učenia, partnerského koučingu, mentorstva, praxe pod dohľadom a reflexívnej praxe v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou.

13.

Uznanie rôznych kompetencií (3), ktoré pracovníci s mládežou potrebujú na vykonávanie práce s mladými ľuďmi vzhľadom na to, ako sa vyvíjajú ich životné situácie.

14.

Dôležitosť toho, aby počiatočné a kontinuálne vzdelávanie a odborná príprava pracovníkov s mládežou reagovali na vznikajúce otázky, ktoré sa týkajú mladých ľudí, ako sú digitalizácia, migrácia, zmena klímy, meniaci sa trh práce, hrozby pre demokraciu a ľudské práva a zvýšená neistota, a aby sa týmito otázkami primerane zaoberali.

15.

Možnosť toho, aby sa vzdelávanie a odborná prípravu pracovníkov s mládežou považovali za nástroj na vykonávanie cieľov európskej politiky v oblasti mládeže a stratégií práce s mládežou, najmä stratégie Európskej únie pre mládež na roky 2019 – 2027.

16.

Význam vytvorenia alebo prípadne posilnenia udržateľných štruktúr a zdrojov zameraných na rozvoj vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou v Európe.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY A EURÓPSKU KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH OBLASTÍ PRÁVOMOCÍ A NA PRIMERANÝCH ÚROVNIACH S NÁLEŽITÝM OHĽADOM NA ZÁSADU SUBSIDIARITY:

17.

Na základe existujúceho mapovania vykonali ďalší výskum týkajúci sa systémov vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou, ktoré v súčasnosti existujú v Európe, s cieľom prehĺbiť poznatky o vplyve politík, metód a nástrojov vyvinutých na európskej úrovni na oblasť vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou v členských štátoch. Vždy, keď je to možné, by sa zhromažďovanie informácií malo vykonávať prostredníctvom dostupných nástrojov, ako je Európske vzdelávacie centrum pre politiku v oblasti mládeže a wiki pre mládež.

18.

Dospeli k spoločnému porozumeniu medzi členskými štátmi, pokiaľ ide o kvalitné vzdelávanie a odbornú prípravu pracovníkov s mládežou a ich ciele, a zároveň aby podporovali rozvoj flexibilných, na praxi založených a viacúrovňových prístupov k vzdelávaniu a odbornej príprave pracovníkov s mládežou, ktoré možno prispôsobiť tak, aby spĺňali vnútroštátne, regionálne a miestne potreby a očakávania v každom členskom štáte.

19.

Vytvorili rámec pre formálne a neformálne vzdelávanie a odbornú prípravu v oblasti práce s mládežou založený na kompetenciách, v ktorom sa zohľadňujú rozdiely v potrebách týkajúcich sa odbornej prípravy zamestnaných/platených pracovníkov s mládežou, osôb, ktoré chcú budovať kariéru v oblasti práce s mládežou, a dobrovoľných pracovníkov s mládežou a mládežníckych vedúcich, a ktorý sa opiera o partnerské učenie a využíva digitálne vzdelávanie a iné inovatívne metódy. Takýto rámec neukladá žiadne formálne požiadavky na vnútroštátne vzdelávacie programy a bude plne rešpektovať vnútroštátne právomoci.

20.

Nabádali členské štáty, aby podľa potreby zmapovali kompetencie potrebné v oblasti práce s mládežou z hľadiska jednotlivých krajín, ako aj ich kľúčové prvky a v súlade s tým vyhodnotili, aktualizovali a ďalej rozvíjali programy odbornej prípravy a vzdelávania pracovníkov s mládežou, ktoré sú pod vedením inštitúcií poskytujúcich vzdelávanie alebo odbornú prípravu na miestnej, regionálnej alebo celoštátnej úrovni alebo pod vedením organizácií poskytujúcich odbornú prípravu v oblasti práce s mládežou, a to pokiaľ ide o počiatočné aj kontinuálne vzdelávanie.

21.

Nabádali členské štáty, Európsku komisiu a príslušné vnútroštátne inštitúcie a zainteresované strany v oblasti mládeže, aby spolupracovali s Radou Európy, mládežníckymi organizáciami a inými príslušnými organizáciami a sieťami pri ďalšom rozvoji vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou na európskej úrovni.

22.

Presadzovali a uľahčovali dvojstrannú a viacstrannú spoluprácu, najmä na interdisciplinárnej úrovni, medzi orgánmi verejnej správy v členských štátoch, univerzitami, vzdelávacími inštitúciami vrátane inštitúcií odborného vzdelávania a organizáciami so zavedenými programami vzdelávania a odbornej prípravy pre pracovníkov s mládežou a tými, ktoré sa snažia vytvoriť takéto programy.

23.

Presadzovali nepretržitú spoluprácu medzi verejnými poskytovateľmi práce s mládežou a organizáciami občianskej spoločnosti zapojenými do vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou na účely výmeny skúseností a inšpirácie v rámci celej Európy. Na tento účel by sa mali podľa potreby využívať príležitosti, ktoré poskytujú príslušné programy EÚ, ako je napríklad Erasmus+.

24.

Posilnili vzdelávanie a odbornú prípravu pracovníkov s mládežou, výskum súvisiaci s prácou s mládežou a uznávanie neformálneho vzdelávania v oblasti práce s mládežou tým, že poskytnú príležitosti na výmenu, spoluprácu a vytváranie sietí prostredníctvom účinného využívania príležitostí, ktoré poskytujú programy a fondy EÚ, ako sú napríklad Erasmus+, Európsky zbor solidarity, európske štrukturálne a investičné fondy, Horizont 2020 a Kreatívna Európa.

VYZÝVAJÚ EURÓPSKU KOMISIU, ABY

25.

Preskúmala do konca roka 2021 možnosti ďalšieho rozvoja vzdelávania a odbornej prípravy pracovníkov s mládežou a aby okrem iného pripravila odporúčanie Rady na túto tému.

26.

Zvyšovala digitálne kompetencie prostredníctvom neformálneho vzdelávania a odbornej prípravy s prihliadnutím na proces aktualizácie existujúceho akčného plánu digitálneho vzdelávania s cieľom rozšíriť ho na prácu s mládežou.

(1)  Pozri odkazy v prílohe.

(2)  Pozri odkaz č. 4 v prílohe.

(3)  Youth work (education) in flux: contemporary challenges in an erratic Europe, správa z Konferencie EÚ o mládeži, Helsinki, 1. – 3. júla 2019, Tomi Kiilakoski a Marko Kovacic.


PRÍLOHA

1.   Odkazy

Rada pri prijímaní týchto záverov pripomína najmä:

1.

Závery Rady o prístupe mladých ľudí ku kultúre (2010/C 326/02);

2.

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o práci s mládežou (2010/C 327/01);

3.

Závery Rady o východnom rozmere účasti a mobility mládeže (2011/C 372/03);

4.

Európska komisia, Práca s mladými ľuďmi: hodnota práce s mládežou v Európskej únii (2014);

5.

Závery Rady o posilňovaní práce s mládežou v záujme súdržných spoločností (2015/C 170/02);

6.

Uznesenie Rady o podpore politickej účasti mladých ľudí na demokratickom živote v Európe (2015/C 417/02);

7.

Vyhlásenie z 2. európskej konferencie o práci s mládežou, 27. – 30. apríla 2015;

8.

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade o úlohe sektora mládeže v rámci integrovaného a medziodvetvového prístupu k prevencii násilnej radikalizácie mladých ľudí a k boju proti takejto radikalizácii (2016/C 213/01);

9.

Závery Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o podpore nových prístupov k práci s mládežou s cieľom odhaliť a rozvinúť potenciál mladých ľudí (2016/C 467/03);

10.

Závery Rady o úlohe práce s mládežou pri podpore mladých ľudí v rozvíjaní základných životných zručností uľahčujúcich ich úspešný prechod do dospelosti, aktívneho občianstva a pracovného života (2017/C 189/06);

11.

Závery Rady o inteligentnej práci s mládežou (2017/C 418/02);

12.

Rada Európy, odporúčanie CM/Rec(2017) 4 Výboru ministrov členským štátom o práci s mládežou;

13.

Uznesenie Rady Európskej únie a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o rámci pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže: stratégia Európskej únie pre mládež na roky 2019 – 2027 (2018/C 456/01);

14.

Oznámenie Komisie o akčnom pláne digitálneho vzdelávania, COM(2018) 22 final;

15.

Partnerstvo medzi Európskou komisiou a Radou Európy v oblasti mládeže: Mapovanie vzdelávacích a kariérnych dráh pracovníkov s mládežou, časť I. Správa.

2.   Vymedzenie pojmu

Na účely týchto záverov Rady:

„pracovník s mládežou“ je odborník, dobrovoľník alebo mládežnícky vedúci, ktorý napomáha pri vzdelávaní a osobnom a sociálnom rozvoji mladých ľudí a ktorý ich motivuje a podporuje v tom, aby sa stali samostatnými, aktívnymi a zodpovednými jednotlivcami a občanmi. Práca s mládežou sa opiera o zásady dobrovoľnej a aktívnej účasti mladých ľudí.


Top