EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1227(01)

Uverejnenie žiadosti o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny2019/C 434/10

C/2019/9247

OJ C 434, 27.12.2019, p. 11–21 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.12.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 434/11


Uverejnenie žiadosti o schválenie podstatnej zmeny špecifikácie výrobku podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2019/C 434/10)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti o zmenu podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1) do troch mesiacov od dátumu tohto uverejnenia.

ŽIADOSŤ O SCHVÁLENIE PODSTATNEJ ZMENY ŠPECIFIKÁCIE VÝROBKU S CHRÁNENÝM OZNAČENÍM PÔVODU ALEBO CHRÁNENÝM ZEMEPISNÝM OZNAČENÍM

Žiadosť o schválenie zmeny v súlade s článkom 53 ods. 2 prvým pododsekom nariadenia (EÚ) č. 1151/2012

„Patata de Galicia“/„Pataca de Galicia“

EÚ č.: PGI-ES-02300 – 10. 3. 2017

CHOP () CHZO (X)

1.   Skupina žiadateľov a oprávnený záujem

Consejo Regulador de la IGP „Pataca de Galicia“ [Regulačná rada pre chránené zemepisné označenie „Pataca de Galicia“]

Adresa: Finca devesa, s/n, 32630 Xinzo de Limia, Ourense

E-mail: patacadegalicia@patacadegalicia.es

Telefón: +34 988462650

Skupina žiadateľov má oprávnený záujem žiadať túto zmenu špecifikácie výrobku ako orgán správy CHZO podľa článku 3 nariadenia o chránenom zemepisnom označení „Patata de Galicia“ a jeho regulačnej rade a článku 12 zákona č. 2/2005 z 18. februára 2005 o podpore predaja a ochrane kvality galícijských potravín. Do tejto skupiny sú začlenení všetci výrobcovia a všetky baliarne zemepisného označenia.

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Španielsko

3.   Položky v špecifikácii výrobku, ktorých sa zmena týka

☐ Názov výrobku

☒ Opis výrobku

☒ Zemepisná oblasť

☒ Dôkaz o pôvode

☒ Spôsob výroby

☒ Súvislosť

☒ Označovanie

☐ Iné (uveďte)

4.   Typ zmeny (zmien)

☒ Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012.

☐ Zmena špecifikácie výrobku s registrovaným CHOP alebo CHZO, ktorú nemožno považovať za nepodstatnú v zmysle článku 53 ods. 2 tretieho pododseku nariadenia (EÚ) č. 1151/2012 a v prípade ktorej nebol uverejnený jednotný dokument (alebo rovnocenný dokument).

5.   Zmeny

Hlavné zmeny, ktoré sa navrhujú zahrnúť do špecifikácie výrobku, sú zavedenie dvoch nových odrôd zemiakov a rozšírenie zemepisnej oblasti. Prvá zmena sa týka zmeny odseku týkajúceho sa opisu výrobku a vyžaduje si zavedenie maximálnych hodnôt výnosov na hektár pre nové odrody a formálnej zmeny odseku o spôsobe výroby. Tieto dve zmeny si takisto vyžadujú nepodstatné formálne zmeny v položkách o dôkaze o pôvode a o súvislosti.

Okrem toho sa mení aj nárast maximálneho výnosu na hektár odrody Kennebec, ktorá sa doteraz ako jediná brala do úvahy v špecifikácii výrobku s CHZO.

Navyše požiadavka týkajúca sa výsadby na pôde, ktorá spĺňa príslušné podmienky na tento účel, sa mení na odporúčanie.

Napokon sa mení aj odsek o označovaní tak, aby zahŕňalo identifikačné logo chráneného zemepisného označenia, ktoré sa používa od registrácie a používalo sa aj predtým, keď bol výrobok chránený iba na úrovni Španielska. Umožňuje to regulovať možnosť použitia názvu zemepisného označenia pre výrobky, ktoré sa vyrábajú z „Patata de Galicia“.

5.1.   Odôvodnenie zmien

a)   Zavedenie odrody Agria

Táto odroda sa v Galícii pestuje už niekoľko desaťročí, najmä v hlavnej pestovateľskej obci A Limia. Do prvej špecifikácie výrobku tohto chráneného zemepisného označenia nebola zahrnutá, lebo v tom čase to bola chránená odroda, čo už dnes neplatí.

Pôdne a podnebné charakteristiky Galície dodávajú odrode Agria organoleptické vlastnosti, ktoré ich odlišujú od zemiakov tej istej odrody pestovaných v iných pestovateľských oblastiach, o čom svedčí niekoľko slepých degustácií, na ktorých sa zúčastnili experti na senzorickú analýzu. Na účely týchto degustácií sa zemiaky z rôznych oblastí pripravovali tromi rôznymi spôsobmi: varením vo vode, vyprážaním (hranolčeky) a ako lupienky. Vo všetkých ochutnávkach získala odroda Agria pestovaná v Galícii veľmi priaznivé komparatívne hodnotenie, ako aj vysoké známky, najmä keď boli zemiaky vyprážané a zvlášť vo forme lupienkov, v dôsledku čoho je v tomto odvetví veľmi žiadaná.

Táto odroda má obsah sušiny približne 21 % a obsah redukujúcich cukrov je stále pod prahovou hodnotou, ktorá bola stanovená pre toto chránené zemepisné označenie.

Tak ako odroda Kennebec aj Agria sa vyznačuje tenkou, hladkou šupkou a veľmi plytkými očkami, vďaka čomu je veľmi žiadaná na komerčné účely.

Pokiaľ ide o jej agronomické vlastnosti, treba zdôrazniť, že okrem vyššieho výnosu na hektár v porovnaní s odrodou Kennebec je odolná voči háďatku zemiakovému (Globodera rostochiensis), čo je významným aspektom, keďže v hlavnej pestovateľskej oblasti zemiakov „Patata de Galicia“, spomínanej obci A Limia, je čoraz viac pozemkov napadnutých týmto parazitom, ktorému odroda Kennebec ťažko odoláva. Zavedením odrody Agria sa takisto znížia náklady na ošetrovanie a zmenší sa záťaž pre životné prostredie, pretože umožňuje výrazne obmedziť alebo dokonca ukončiť používanie ošetrenia proti tejto chorobe.

b)   Zavedenie odrody Fina de Carballo

Fina de Carballo je pôvodná odroda z Galície, ktorá sa pestuje najmä v obci Bergantiños, jednej z najtradičnejších oblastí pestovania zemiakov v Galícii. Tak ako pri odrodách Kennebec a Agria jej šupka je hladká a tenká. Na rozdiel od týchto odrôd má však Fina de Carballo hlboké očká, čo obmedzuje jej komerčnú atraktivitu, a teda aj jej výrobu.

Je to však odroda, ktorá má tak ako Kennebec bielu dužinu a vynikajúce organoleptické vlastnosti, najmä pri varení, čo potvrdzujú porovnávacie degustačné testy, ktoré sa uskutočnili na účely jej hodnotenia. Keďže ide o pôvodnú odrodu a je potrebné posilniť genetické zdroje rastlín, odporúča sa, aby sa táto odroda zaradila medzi odrody povolené v rámci CHZO „Patata de Galicia“.

c)   Rozšírenie zemepisnej oblasti

V platnej špecifikácii výrobku s CHZO „Patata de Galicia“ sa spomínajú štyri pestovateľské podoblasti, ktoré sa rozprestierajú v niekoľkých obciach rozmiestnených v troch zo štyroch galícijských provincií.

V prvej špecifikácii výrobku sa uvádzajú iba tie obce, v ktorých bolo najvýznamnejšie pestovanie zamerané na predaj, čím sa zo zemepisnej oblasti vylúčil zvyšok galícijského územia.

Pestovanie zemiakov je však v Galícii rozložené pomerne rovnomerne vo všetkých štyroch provinciách autonómnej oblasti. Z oficiálnych údajov v skutočnosti vyplýva, že plochy obrábané v roku 2014 boli takéto: 6 016 (A Coruña), 4 201 (Lugo), 6 883 (Ourense) a 3 158 (Pontevedra).

Skutočnosť, že v Galícii je veľká časť produkcie zemiakov určená na vlastnú spotrebu alebo na priamy predaj od výrobcu spotrebiteľovi, takisto vysvetľuje, že do územia s chráneným zemepisným označením sú zahrnuté iba určité oblasti.

Pôdne a klimatické podmienky uvedené v aktuálnej špecifikácii výrobku sú však viac-menej rovnaké vo všetkých obciach v Galícii. Treba poznamenať, že podoblasti uvedené v platnej špecifikácii výrobku sa rozprestierajú na celom území Galície. Tieto podmienky, konkrétne vlhké podnebie, s úhrnom zrážok rádovo 1 000 až 1 500 mm, prípadne viac, obdobie sucha na konci leta a mierne teploty počas vegetačného obdobia rastliny, ako aj hlinité alebo hlinito-piesčité pôdy s kyslým pH (5 až 6,5), sa všeobecne vyskytujú v celej Galícii. Ako už bolo uvedené, galícijské zemiaky sa pestujú na území celej autonómnej oblasti, s výnimkou vysokohorských oblastí, kde svahovitý terén sťažuje mechanizáciu pestovania.

d)   Zvýšenie výnosu na hektár odrody Kennebec

Výnos odrody Kennebec na hektár sa v posledných rokoch zvýšil, keďže sa zvýšila profesionalizácia činnosti poľnohospodárov v Galícii. V súčasnosti preto takmer všetci pestovatelia používajú certifikované sadivo, z ktorého získavajú hojnejšiu a kvalitnejšiu úrodu ako zo sadiva na opakované použitie, čo je prax rozšírená už niekoľko rokov. Rozšírila sa aj systematická analýza pôd, ako aj technika hnojenia upravená podľa výsledkov týchto analýz, čo takisto vedie k hojnejšej úrode.

Preto je potrebné zvýšiť takmer o 15 % hodnoty maximálneho výnosu na hektár odrody Kennebec, ktorý by sa zvýšil na 25 000 kg/ha pre suché plodiny a 40 000 kg/ha pre zavlažované plodiny, čo sú množstvá zodpovedajúce maximálnym výnosom na hektár stanoveným pre odrodu Fina de Carballo. V prípade odrody Agria sú však stanovené mierne vyššie výnosy (30 000 kg/ha v prípade suchých plodín a 50 000 kg/ha v prípade zavlažovaných plodín), pretože táto odroda je produktívnejšia.

e)   Odporúčanie vykonávať výsadbu na pôde, ktorá na tento účel spĺňa príslušné podmienky

Táto zmena súvisí aj s vysokou úrovňou profesionality, ktorá sa v tomto odvetví dosiahla. Osoby zodpovedné za poľnohospodárske podniky dobre poznajú problémy, ktoré môžu byť spôsobené výsadbou v nevhodných pôdnych podmienkach, a poznajú aj spôsoby riešenia tohto problému. Preto sa nezdá potrebné nariadiť výsadbu na vhodnej pôde, stačí ju iba odporučiť.

f)   Zahrnutie loga chráneného zemepisného označenia

V súlade s platnou špecifikáciou výrobku musí etiketa zemiakov chránených CHZO „Patata de Galicia“ obsahovať osobitné logo tohto CHZO. Obal musí obsahovať aj zadnú očíslovanú etiketu s logom. V špecifikácii výrobku sa však neuvádza, aj keď sa používalo už pred registráciou tohto zemepisného označenia v európskom registri, keď bol výrobok chránený podľa španielskych právnych predpisov, ktoré predchádzali právnym predpisom Spoločenstva.

S cieľom uľahčiť informovanie spotrebiteľov, a najmä na účely ochrany a kontroly výrobku mimo autonómnej oblasti Galície sa javí ako užitočné uviesť logo v špecifikácii výrobku, čím sa uľahčí kontrola vykonávaná príslušnými orgánmi.

g)   Regulácia používania zemepisného označenia pre výrobky, pri výrobe ktorých sa ako prísada používajú zemiaky „Patata de Galicia“

V súlade s usmerneniami Európskej komisie pre označovanie potravín s chráneným označením pôvodu (CHOP) a s chráneným zemepisným označením (CHZO) používaných ako prísady (2010/C 341/03) sa stanovujú pravidlá týkajúce sa možnosti používať výraz „Elaborado con IGP Patata de Galicia“ na spracovaných výrobkoch, ktorých hlavnou zložkou je CHZO „Patata de Galicia“.

5.2.   Položky špecifikácie a jednotného dokumentu, ktorých sa zmeny týkajú

a)   Opis výrobku

Znenie špecifikácie výrobku sa mení s cieľom zapracovať odkaz na nové zahrnuté odrody.

Preto sa text:

„Výrobok s chráneným zemepisným označením (CHZO) „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“ zodpovedá hľuzám druhu Solanum tuberosum L. pestovanej odrody Kennebec určeným na ľudskú spotrebu.“

nahrádza takto:

„Výrobok s chráneným zemepisným označením (CHZO) „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“ zodpovedá hľuzám druhu Solanum tuberosum L. pestovaných odrôd Kennebec, Agria a Fina de Carballo určeným na ľudskú spotrebu.“

a text:

„Špecifické vlastnosti konzumných zemiakov odrody Kennebec s chráneným zemepisným označením „Patata de Galicia“ sú nasledovné:

Tvar hľúz: okrúhly až oválny.

Veľmi plytké očká.

Šupka hladká a jemná.

Farba šupky: svetložltá.

Farba dužiny: biela.

Konzistencia: tvrdá na dotyk a rozvláčna pri varení, konzistentná v ústach.

Spotrebná kvalita: vynikajúca, najmä vďaka svojmu obsahu sušiny a svojej farbe, vôni a chuti po uvarení.“

sa nahrádza takto:

„Bez ohľadu na pestovanú odrodu majú zemiaky, na ktoré sa vzťahuje toto zemepisné označenie, šupku hladkého a jemného vzhľadu a vyznačujú sa na dotyk tvrdou štruktúrou rozvláčnou po uvarení, s dobrou konzistenciou v ústach. Majú vynikajúcu spotrebnú kvalitu, najmä vďaka svojmu obsahu sušiny a svojej farbe, vôni a chuti po uvarení.

Ich morfologické vlastnosti a farba sa líšia podľa pestovanej odrody, ako sa uvádza v nasledujúcej tabuľke:

 

Kennebec

Agria

Fina de Carballo

Tvar

okrúhly až oválny

oválny podlhovastý

okrúhly

Očká

veľmi plytké

veľmi plytké

hlboké

Farba šupky

svetložltá

žltá

svetložltá

Farba dužiny

biela

žltá

biela

Podobné zmeny sa vykonali v bode 3.2 jednotného dokumentu.

b)   Zemepisná oblasť

Tento odsek špecifikácie výrobku sa mení tak, že text:

„Oblasť výroby a balenia výrobku, ktorý nesie chránené zemepisné označenie, zahŕňa štyri podoblasti autonómnej oblasti Galície s nasledujúcim vymedzením územia:

podoblasť Bergantiños (A Coruña): tvorí ju územie obcí Carballo, Coristanco, A Laracha, Malpica a Ponteceso,

podoblasť A Terra Chá-A Mariña (Lugo): tvorí ju územie obcí Abadín, Alfoz, Barreiros, Cospeito, Foz, Lourenzá, Mondoñedo, Ribadeo, Trabada, O Valadouro, Vilalba a Xermade,

podoblasť Lemos (Lugo): tvorí ju územie obcí Monforte de Lemos, Pantón a O Saviñao,

podoblasť A Limia (Ourense): tvorí ju územie obcí Baltar, Os Blancos, Calvos de Randín, Castrelo do Val, Cualedro, Laza, Monterrei, Oímbra, Porqueira, Rairíz de Veiga, Sandiás, Sarreaus, Trasmiras, Verín, Vilar de Santos a Xinzo de Limia; farnosti Coedo a Torneiros v obci Allariz; farnosti Bóveda, Padreda, Seiró a Vilar de Barrio v obci Vilar de Barrio a farnosti A Abeleda, Bobadela a Pinta, A Graña a Sobradelo v obci Xunqueira de Ambía.

Poľnohospodárska plocha určená na pestovanie sa pohybuje od 500 do 1000 hektárov ročne.“

sa nahrádza takto:

„Oblasť výroby a balenia výrobku, ktorý nesie chránené zemepisné označenie, zodpovedá autonómnej oblasti Galície.

Obrábaná plocha s odrodami určenými pre trh sa odhaduje približne na 1 350 ha.“

Bod 4 jednotného dokumentu sa takisto mení. Text:

„Vymedzená zemepisná oblasť pozostáva z týchto štyroch podoblastí, ktoré všetky patria do autonómnej oblasti Galície: Bergantiños, Terra Chá-A Mariña, Lemos a A Limia.“

sa nahrádza takto:

„Oblasť výroby a balenia výrobku, ktorý nesie chránené zemepisné označenie, zodpovedá autonómnej oblasti Galície.“

c)   Dôkaz o pôvode

Tento bod špecifikácie výrobku podlieha nepodstatným formálnym zmenám z dôvodu začlenenia nových odrôd a rozšírenia územia.

Preto sa text:

„Iba konzumné zemiaky odrody Kennebec pestované na príslušných parcelách (zdravých, bez výskytu akýchkoľvek chorôb), ktoré sa nachádzajú vo vymedzených pestovateľských podoblastiach a sú zapísané v registroch regulačnej rady, sa môžu používať na produkciu zemiakov, na ktoré sa vzťahuje chránené zemepisné označenie (CHZO) „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“.

Rovnako môžu výrobok s CHZO „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“ baliť iba sklady a baliarne nachádzajúce sa v podoblastiach a zapísané do príslušných registrov regulačnej rady.

Skutočnosť, že sa skladovanie a balenie uskutočňujú v uvedených podoblastiach, zodpovedá potrebe zachovať osobitné vlastnosti výrobku a vyplýva z faktu, že zariadenia sa tradične nachádzajú v okresoch s vysokokvalitnou výrobou, čo umožňuje výkonnejšie a efektívnejšie fungovanie kontrolného orgánu. Cieľom tejto techniky je zabrániť eventuálnemu zníženiu konečnej kvality výrobku, ktorá by mohla byť zapríčinená prepravou (zvýšené riziko nárazov, nevhodné teploty atď.) a nevhodnými skladovacími podmienkami.

Regulačná rada v súlade so všeobecnými kritériami vzťahujúcimi sa na certifikačné orgány výrobkov stanovenými podľa normy EN-45011 zaručuje vysledovateľnosť výrobku prostredníctvom programu inšpekcie, lokalizácie a kontroly parciel vysadených na účely produkcie, po vyhlásení o ročnej výsadbe a prostredníctvom programu kontroly a zlepšovania kvality, ktorý zahŕňa proces skladovania, manipulácie, balenia a označovania chráneného výrobku.“

sa nahrádza takto:

„Iba konzumné zemiaky odrôd Kennebec, Agria a Fina de Carballo pestované na príslušných parcelách (zdravých, bez výskytu akýchkoľvek chorôb), ktoré sa nachádzajú vo vymedzenej pestovateľskej oblasti a sú zapísané v registroch regulačnej rady, sa môžu sa používať na produkciu zemiakov, na ktoré sa vzťahuje chránené zemepisné označenie (CHZO) „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“.

Rovnako môžu výrobok s CHZO „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“ baliť iba sklady a baliarne nachádzajúce sa v pestovateľskej oblasti a zapísané do príslušných registrov regulačnej rady.

Skutočnosť, že sa skladovanie a balenie uskutočňujú vo vymedzenej oblasti, zodpovedá potrebe zachovať osobitné vlastnosti výrobku a vyplýva z faktu, že zariadenia sa tradične nachádzajú v okresoch s vysokokvalitnou výrobou, čo umožňuje výkonnejšie a efektívnejšie fungovanie kontrolného orgánu. Cieľom tejto techniky je zabrániť eventuálnemu zníženiu konečnej kvality výrobku, ktorá by mohla byť zapríčinená prepravou (zvýšené riziko nárazov, nevhodné teploty atď.) a nevhodnými skladovacími podmienkami.

Regulačná rada v súlade so všeobecnými kritériami vzťahujúcimi sa na certifikačné orgány výrobkov stanovenými podľa normy ISO/IEC 17065 zaručuje vysledovateľnosť výrobku prostredníctvom programu inšpekcie, lokalizácie a kontroly parciel vysadených na účely produkcie, po vyhlásení o ročnej výsadbe a prostredníctvom programu kontroly a zlepšovania kvality, ktorý zahŕňa proces skladovania, manipulácie, balenia a označovania chráneného výrobku.“

d)   Spôsob výroby

V tomto bode v špecifikácii výrobku sa vykonáva aj formálna zmena týkajúca sa zahrnutia dvoch nových odrôd.

Preto sa odsek:

„Iba konzumné zemiaky odrody Kennebec pochádzajúce z certifikovaného sadiva alebo z kontrolovaného sadiva vypestovaného v danom poľnohospodárskom podniku, pestované a získavané na vhodných parcelách (zdravých, bez výskytu akýchkoľvek chorôb), ktoré sa nachádzajú vo vymedzených pestovateľských podoblastiach a sú zapísané v registroch regulačnej rady, sa môžu používať na produkciu zemiakov, na ktoré sa vzťahuje chránené zemepisné označenie (CHZO) „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“.“

nahrádza takto:

„Iba konzumné zemiaky odrôd Kennebec, Agria a Fina de Carballo pochádzajúce z certifikovaného sadiva alebo z kontrolovaného sadiva vypestovaného v danom poľnohospodárskom podniku, pestované a získavané na príslušných parcelách (zdravých, bez výskytu akýchkoľvek chorôb), ktoré sa nachádzajú vo vymedzenej pestovateľskej oblasti a sú zapísané v registroch regulačnej rady, sa môžu používať na produkciu zemiakov, na ktoré sa vzťahuje chránené zemepisné označenie (CHZO) „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“.“

Vykonávajú sa aj príslušné zmeny maximálnych výnosov na hektár zodpovedajúcich každej odrode.

„Maximálna povolená produkcia určená na predaj pod ochranou regulačnej rady je 22 000 kg/ha pre suché plodiny a 35 000 kg/ha pre zavlažované plodiny.“

sa nahrádza takto:

„Maximálna povolená produkcia určená na predaj pod ochranou regulačnej rady je 25 000 kg/ha pre suché plodiny a 440 000 kg/ha pre zavlažované plodiny v prípade odrôd Kennebec a Fina de Carballo a 30 000 kg/ha pre suché plodiny a 50 000 kg/ha pre zavlažované plodiny v prípade odrody Agria.“

Na druhej strane sa zmenila požiadavka týkajúca sa prípravy pôdy v čase výsadby. Preto sa veta:

„Výsadba sa vykonáva na pôde, ktorá spĺňa príslušné podmienky výsadby s odstupom troch alebo štyroch rokov, prostredníctvom certifikovaných sadbových zemiakov, ktoré začali klíčiť; je vhodné, aby sa hľuzy skladované pri teplote 3 – 4 °C (z chladiacich komôr) udržiavali najmenej 20 dní pri teplote 12 – 15 °C.“

sa nahrádza takto:

„Odporúča sa vykonať výsadbu na pôde, ktorá spĺňa príslušné podmienky na tento účel s odstupom troch alebo štyroch rokov, prostredníctvom certifikovaných sadbových zemiakov, ktoré začali klíčiť; je vhodné, aby sa hľuzy skladované pri teplote 3 – 4 °C (z chladiacich komôr) udržiavali najmenej 20 dní pri teplote 12 – 15 °C.“

Napokon sa odsek týkajúci sa možnosti lokálneho zavlažovania v určitých pestovateľských oblastiach (v platnej špecifikácii výrobku obec A Limia) upravuje tak, aby sa text prispôsobil novej zemepisnej situácii. Toto nové znenie by malo poskytovať možnosť lokálneho zavlažovania v lete vo všetkých oblastiach, kde by to mohlo byť potrebné (vnútrozemské oblasti s kontinentálnejším podnebím). Preto sa odsek:

„Na galícijských farmách sa zemiaky pestujú tradičným spôsobom a hlavne na nezavlažovanej pôde. „Spomedzi pestovateľských podoblastí akostných zemiakov má oblasť, ktorá zahŕňa obce regiónu A Limia, výrazné kontinentálne podnebie vzhľadom na podmienky súvisiace s jej polohou v provincii Ourense, kde je úhrn zrážok výrazne nižší ako ročný priemer Galície a teploty sú uprostred roka, konkrétne v júni, júli a auguste, značne vyššie.“ V tejto podoblasti je potrebné zavlažovanie, aby plodina dosiahla koniec svojho vegetačného obdobia v bezchybnom stave.“

nahrádza takto:

„Na galícijských farmách sa zemiaky pestujú tradičným spôsobom a hlavne na nezavlažovanej pôde. Existujú však oblasti, ktoré majú vzhľadom na svoju polohu výrazné kontinentálne podnebie a kde je úhrn zrážok výrazne nižší ako ročný priemer Galície a teploty sú uprostred roka, konkrétne v júni, júli a auguste, značne vyššie. V týchto oblastiach je potrebné zavlažovanie, aby plodina dosiahla koniec svojho vegetačného obdobia v bezchybnom stave.“

e)   Súvislosť

Tento bod si vyžaduje určité formálne jednorazové zmeny týkajúce sa rozšírenia zemepisnej oblasti. Tieto zmeny sa týkajú špecifikácie výrobku, ako aj jednotného dokumentu.

Špecifikácia výrobku sa preto mení takto:

Odsek:

„Vďaka klimatickým podmienkam, vlastnostiam pôd a dôkladným pestovateľským prácam v podoblastiach zameraných na pestovanie zemiakov v autonómnej oblasti Galície má dopestovaný produkt výnimočnú kulinársku kvalitu.“

sa nahrádza takto:

„Vďaka klimatickým podmienkam, vlastnostiam pôd a dôkladným pestovateľským prácam vo vymedzenej oblasti má dopestovaný produkt výnimočnú kulinársku kvalitu.“;

odsek:

„Pokiaľ ide o klimatické podmienky, treba zdôrazniť, že vzhľadom na vysoké množstvo zrážok (1 000 až 1 500 mm ročne) a mierne teploty v pestovateľských podoblastiach prechádzajú pestované zemiaky optimálnym vegetatívnym vývojom a nepotrebujú zavlažovanie, čím sa docieli plynulý rast hľúz.“

sa nahrádza takto:

„Pokiaľ ide o klimatické podmienky, treba zdôrazniť, že vzhľadom na vysoké množstvo zrážok (1 000 až 1 500 mm ročne alebo viac) a mierne teploty prechádzajú pestované zemiaky optimálnym vegetatívnym vývojom a nepotrebujú zavlažovanie – s výnimkou leta v určitých oblastiach a presne podľa potrieb danej lokality –, čím sa docieli plynulý rast hľúz.“;

odsek:

„Okrem toho v pestovateľských oblastiach prevládajú hlinité a hlinito-piesčité pôdy s hodnotami pH od 5 do 6,5, ktoré sú pre túto plodinu ideálne. Vďaka tomuto zloženiu pôdy je šupka hľuzy jemná a rovnomerná a vyorané zemiaky sú čisté a nie je nutné ich umývať. Tieto slabo kyslé pH hodnoty zabraňujú výskytu choroby nazývanej „obyčajná chrastavitosť zemiakov“ (hľuzy postihnuté týmto ochorením majú drsnú šupku s pľuzgierikmi a pre svoj nepríjemný vzhľad nie sú vhodné na predaj).“

sa nahrádza takto:

„Okrem toho prevládajú hlinité a hlinito-piesčité pôdy s hodnotami pH od 5 do 6,5, ktoré sú pre túto plodinu ideálne. Vďaka tomuto zloženiu pôdy je šupka hľuzy jemná a rovnomerná a vyorané zemiaky sú čisté a nie je nutné ich umývať. Tieto slabo kyslé pH hodnoty zabraňujú výskytu choroby nazývanej „obyčajná chrastavitosť zemiakov“ (hľuzy postihnuté týmto ochorením majú drsnú šupku s pľuzgierikmi, a preto nie sú pre svoj nepríjemný vzhľad vhodné na predaj).“;

a odsek:

„Platí to pre štyri regióny alebo podoblasti, ktoré zahŕňajú územné hranice, v ktorých je povolená produkcia zemiakov certifikovaných regulačnou radou. Pozemky v týchto oblastiach sa nachádzajú prevažne v nížinách s nízkou alebo strednou nadmorskou výškou s vynikajúcimi podmienkami na pestovanie zemiakov.“

sa nahrádza takto:

„Platí to pre rôzne obce a oblasti, v ktorých v Galícii prevláda pestovanie zemiakov. Pozemky v týchto miestach sa nachádzajú prevažne v nížinách s nízkou alebo strednou nadmorskou výškou s vynikajúcimi podmienkami na pestovanie zemiakov.“

Pokiaľ ide o jednotný dokument, v bode 5 sa vykonávajú tieto zmeny:

V bode o špecifickosti oblasti sa text:

„Zrážky: v pestovateľských podoblastiach sa vyskytujú hojné zrážky od 1 000 do 1 500 mm ročne s obdobím sucha v auguste a septembri.“

nahrádza takto:

„Zrážky: vo vymedzenej oblasti sa vyskytujú hojné zrážky od 1 000 do 1 500 mm ročne a niekedy v niektorých oblastiach viac, s obdobím sucha v auguste a septembri.“

a text o orografii:

„Pozemky v týchto oblastiach sa nachádzajú prevažne v nížinách s nízkou alebo strednou nadmorskou výškou s vynikajúcimi podmienkami na pestovanie zemiakov.“

sa nahrádza takto:

„Pozemky v rôznych pestovateľských oblastiach rozmiestnených na území autonómnej oblasti Galície sa nachádzajú prevažne v nížinách s nízkou alebo strednou nadmorskou výškou s vynikajúcimi podmienkami na pestovanie zemiakov.“

V bode o špecifickosti výrobku sa veta:

„–

dobré prispôsobenie odrody Kennebec miestnym pôdam, na ktorých sa urodia hľuzy s plytkými očkami, hladkou a tenkou šupkou a veľmi bielou dužinou.“

nahrádza takto:

„–

Dobré prispôsobenie odrôd Kennebec a Agria miestnym pôdam umožňuje vypestovať hľuzy s plytkými očkami, hladkou a tenkou šupkou a veľmi bielou dužinou pri odrode Kennebec a žltou dužinou pri odrode Agria. Odroda Fina de Carballo je navyše pôvodná, a teda prirodzene dokonale prispôsobená prostrediu, a preto produkuje hľuzy, ktoré sa vyznačujú tenkou šupkou, hoci majú hlboké očká a bielu dužinu.“

Napokon v bode o príčinnej súvislosti medzi zemepisnou oblasťou a akosťou, povesťou alebo inou vlastnosťou výrobku sa odsek:

„Vďaka prírodným podmienkam zemepisnej oblasti, najmä vzhľadom na vysoké množstvo zrážok a miernym teplotám v pestovateľských podoblastiach, prechádzajú pestované zemiaky optimálnym vegetatívnym vývojom a nepotrebujú zavlažovanie, čím sa docieli plynulý rast hľúz.“

nahrádza takto:

„Vďaka prírodným podmienkam zemepisnej oblasti, najmä vzhľadom na vysoké množstvo zrážok a mierne teploty, prechádzajú pestované zemiaky optimálnym vegetatívnym vývojom a nepotrebujú zavlažovanie – s výnimkou leta v určitých oblastiach a presne podľa potrieb danej lokality –, čím sa docieli plynulý rast hľúz.“

f)   Označovanie

Tento odsek špecifikácie výrobku a jednotného dokumentu:

„Na všetkých baleniach výrobku s CHZO musí byť vytlačené nižšie uvedené logo CHZO a nápis Indicación geográfica protegida „Patata de Galicia“ alebo „Pataca de Galicia“ vo veľkosti zodpovedajúcej tretine prednej strany obalu.“

sa nahrádza takto:

„Na všetkých baleniach výrobku s CHZO musí byť vytlačené nižšie uvedené logo CHZO a nápis Indicación geográfica protegida „Patata de Galicia“ alebo „Pataca de Galicia“ vo veľkosti zodpovedajúcej tretine prednej strany obalu.“

a v obidvoch dokumentoch sa pod text vkladá logo chráneného zemepisného označenia.

Okrem toho sa do špecifikácie výrobku vkladá tento text:

„Okrem toho sa jasne uvedie, akú odrodu zemiakov obsahuje každé balenie.

Spracované výrobky, ktorých hlavnou zložkou je CHZO „Patata de Galicia“, môžu používať nápis „Elaborado con IGP Patata de Galicia“, ak sú v súlade s ustanoveniami uvedenými v oznámení Komisie s názvom Usmernenia pre označovanie potravín s chráneným označením pôvodu (CHOP) a s chráneným zemepisným označením (CHZO) používaných ako prísady (2010/C 341/03).“ Prevádzkovatelia, ktorí chcú používať tento nápis, to budú musieť na účely účinnej kontroly používania nahlásiť regulačnej rade na účely vytvorenia vhodného kontrolného systému.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

Patata de Galicia“/„Pataca de Galicia“

EÚ č.: PGI-ES-02300 – 10. 3. 2017

CHOP () CHZO (X)

1.   Názov

„Pataca de Galicia“/„Patata de Galicia“

2.   Členský štát alebo tretia krajina

Španielsko

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 1.6. Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

Hľuzy druhu Solanum tuberosum L. pestovaných odrôd Kennebec, Agria a Fina de Carballo určené na ľudskú spotrebu.

Bez ohľadu na pestovanú odrodu majú zemiaky, na ktoré sa vzťahuje toto CHZO, šupku hladkého a jemného vzhľadu a vyznačujú sa na dotyk tvrdou štruktúrou rozvláčnou po uvarení, s dobrou konzistenciou v ústach. Majú vynikajúcu spotrebnú kvalitu, najmä vďaka svojmu obsahu sušiny a svojej farbe, vôni a chuti po uvarení.

Ich morfologické vlastnosti a farba sa líšia podľa pestovanej odrody, ako sa uvádza v nasledujúcej tabuľke:

 

Kennebec

Agria

Fina de Carballo

Tvar

okrúhly až oválny

oválny podlhovastý

okrúhly

Očká

veľmi plytké

veľmi plytké

hlboké

Farba šupky

svetložltá

žltá

svetložltá

Farba dužiny

biela

žltá

biela

Analytické vlastnosti: obsah sušiny vyšší ako 18 % a obsah redukujúcich cukrov nižší ako 0,4 %.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Okrem samotného pestovania aj skladovanie a balenie výrobku sa musia uskutočňovať vo vymedzenej zemepisnej oblasti.

Skutočnosť, že sa skladovanie a balenie uskutočňujú vo vymedzenej zemepisnej oblasti, zodpovedá potrebe zachovať osobitné vlastnosti výrobku a vyplýva z faktu, že zariadenia sa tradične nachádzajú v okresoch s vysokokvalitnou výrobou. Je potrebné podotknúť, že počas balenia veľmi skúsený personál manuálne triedi výrobky tradičným spôsobom. Cieľom tejto techniky je zabrániť eventuálnemu zníženiu konečnej kvality výrobku, ktorá by mohla byť zapríčinená prepravou (zvýšené riziko nárazov, nevhodné teploty atď.) a nevhodnými skladovacími podmienkami.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Zemiaky určené na ľudskú spotrebu, ktoré nesú chránené zemepisné označenie (CHZO) „Pataca de Galicia“ alebo „Patata de Galicia“, sa uvádzajú na trh v nových, čistých obaloch vyrobených z adekvátnych materiálov umožňujúcich dobré vetranie a uchovávanie a zabezpečujúcich vhodný spôsob prepravy výrobku.

Balenie sa uskutočňuje v homogénnych sériách, pokiaľ ide o veľkosť a pôvod, pričom minimálna veľkosť je 35 mm. Akceptuje sa však aj predaj zemiakov, ktorých veľkosť sa pohybuje od 18 do 35 mm, pod podmienkou, že budú označené „patata menuda fuera de calibre“ (malý zemiak mimo miery) alebo iným podobným označením.

Vyrovnanosť vo veľkosti nie je povinná pri obchodných obaloch s obsahom netto viac ako 5 kg. Pokiaľ ide o obchodné obaly s obsahom netto menej ako 5 kg, nesmie rozdiel medzi najväčšími a najmenšími kusmi prekračovať 35 mm.

Obaly musia mať obsah netto 15, 10, 5, 4, 3, 2 alebo 1 kg. Obaly s obsahom netto 20 až 25 kg sa môžu predávať výnimočne, iba ak sú určené pre reštaurácie, hotely a iné zariadenia, ktoré si ich vyžadujú.

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Na všetkých baleniach výrobku s CHZO musí byť vytlačené nižšie uvedené logo CHZO a nápis Indicación Geográfica Protegida „Patata de Galicia“ alebo „Pataca de Galicia“ vo veľkosti zodpovedajúcej tretine prednej strany obalu.

Image 1

Na každom obale sa musí nachádzať zadná očíslovaná etiketa s logom CHZO dodaná regulačnou radou.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Oblasť výroby a balenia výrobku, ktorý nesie chránené zemepisné označenie, zodpovedá autonómnej oblasti Galície.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Špecifickosť zemepisnej oblasti

Špecifické vlastnosti zemepisnej oblasti CHZO priamo súvisiace s parametrami považovanými za optimálne pre zemiaky sú:

Vymedzená zemepisná oblasť sa vyznačuje priaznivými podnebnými a pôdnymi podmienkami, vďaka ktorým sa pestovaniu zemiakov darí, a preto sú galícijské zemiaky vysokokvalitné.

Podnebie:

Zrážky: vo vymedzenej oblasti sa vyskytujú hojné zrážky od 1 000 do 1 500 mm ročne a niekedy v niektorých oblastiach viac, s obdobím sucha v auguste a septembri.

Teploty: mierne počas vegetatívneho vývoja zemiakov.

Pôdy:

Pôdy hlinité a hlinito-piesčité s hodnotami pH od 5 do 6,5.

Orografia:

Pozemky v rôznych pestovateľských oblastiach rozmiestnených na území autonómnej oblasti Galície sa nachádzajú prevažne v nížinách s nízkou alebo strednou nadmorskou výškou s vynikajúcimi podmienkami na pestovanie zemiakov.

Špecifickosť výrobku

Medzi špecifické kvalitatívne vlastnosti, ktorými sa výrobok „Patata de Galicia“ odlišuje od výrobkov pochádzajúcich z ostatných pestovateľských oblastí, patria:

Dobré prispôsobenie sa odrôd Kennebec a Agria miestnym pôdam umožňuje vypestovať hľuzy s veľmi plytkými očkami, hladkou a tenkou šupkou a veľmi bielou dužinou pri odrode Kennebec a žltou dužinou pri odrode Agria. Odroda Fina de Carballo je navyše pôvodná, a teda prirodzene dokonale prispôsobená prostrediu, a preto produkuje hľuzy, ktoré sa vyznačujú tenkou šupkou, hoci majú hlboké očká a bielu dužinu.

Parametre kvality: zemiaky s CHZO sú mierne múčnaté, pevnej konzistencie, mierne sa rozvárajúce, na dotyk pevné. Vďaka týmto vlastnostiam sú zemiaky ideálne na rôzne druhy kuchynskej úpravy. Vyznačujú sa neobvykle vysokým obsahom sušiny a farbou, vôňou a chuťou po uvarení.

Analytické vlastnosti: obsah sušiny vyšší ako 18 % a obsah redukujúcich cukrov nižší ako 0,4 %.

Príčinná súvislosť medzi zemepisnou oblasťou a akosťou, povesťou alebo inou vlastnosťou výrobku

Vďaka prírodným podmienkam zemepisnej oblasti, najmä vzhľadom na vysoké množstvo zrážok a mierne teploty, prechádzajú pestované zemiaky optimálnym vegetatívnym vývojom a nepotrebujú zavlažovanie – s výnimkou leta v určitých oblastiach a presne podľa potrieb danej lokality –, čím sa docieli plynulý rast hľúz.

Počas suchého obdobia v auguste a septembri, keď má pôda nedostatok vody, znížia hľuzy pred zberom podiel vody a výborne dozrejú, pričom sa na nich vytvorí jednotná a odolná šupka, ktorá spolu so znížením obsahu vody v hľuze napomáha konzervácii hľúz a zvyšuje ich kulinársku kvalitu.

V pestovateľských oblastiach prevládajú hlinité a hlinito-piesčité pôdy s hodnotami pH od 5 do 6,5, ktoré sú pre túto plodinu ideálne, pretože podporujú kyprenie pôdy, čím znižujú výskyt chorôb ako Pectobacterium spp. alebo Rhizoctonia solani. Vďaka tomuto zloženiu pôdy je šupka hľuzy jemná a rovnomerná a vyorané zemiaky sú čisté a nie je nutné ich umývať. Okrem toho tieto slabo kyslé pH hodnoty zabraňujú výskytu niektorých chorôb, ako napr. Streptomyces spp.

Pokiaľ ide o pôsobenie ľudského faktora, je potrebné vzhľadom na tradičné pestovateľské postupy spomenúť organické hnojenie v množstve približne 25 až 30 t/ha, ktoré kladne prispieva k vysokej konečnej kulinárskej kvalite zemiakov vypestovaných za týchto zvláštnych podmienok.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

http://mediorural.xunta.gal/fileadmin/arquivos/alimentacion/produtos_calidade/2018/P_Condiciones_Patata_de_Galicia__mayo_2018.pdf


(1)  Ú. v. EÚ L 343, 14.12.2012, s. 1.


Top