EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0568

Návrh VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY, ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o určité oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva

COM/2017/0568 final - 2017/0249 (NLE)

V Bruseli4. 10. 2017

COM(2017) 568 final

2017/0249(NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o určité oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva


DÔVODOVÁ SPRÁVA

1.KONTEXT NÁVRHU

Dôvody a ciele návrhu

Komisia 7. apríla 2016 prijala Akčný plán v oblasti DPH – k jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa 1  (akčný plán v oblasti DPH). Komisia okrem iného oznámila svoj zámer prijať konečný systém DPH pre cezhraničné obchodovanie medzi podnikmi (B2B) v rámci Únie založený na zásade zdaňovania v členskom štáte určenia tovaru, aby sa vytvoril spoľahlivý jednotný európsky priestor v oblasti DPH. Legislatívny návrh na takýto jednoduchší konečný systém DPH pre obchod v rámci Únie, ktorý bude odolný voči podvodom, bol súčasťou pracovného programu Komisie na rok 2017 2 .

Rada vo svojich záveroch z 25. mája 2016 3 vzala na vedomie body, ktoré Komisia uviedla vo svojom akčnom pláne v oblasti DPH týkajúce sa smerovania ku konečnému systému DPH, ako aj jej zámer predložiť v roku 2017 ako prvý krok legislatívny návrh konečného systému DPH pre cezhraničné obchodovanie medzi podnikmi. Pripomenula aj svoj názor, že zásada „zdanenia v členskom štáte pôvodu dodaného tovaru alebo služieb“ by sa mala v prípade konečného systému DPH pre transakcie B2B nahradiť zásadou „zdanenia v členskom štáte určenia“.

Rada vo svojich záveroch z 8. novembra 2016 4 uviedla, že kým Komisia pracuje na konečnom systéme DPH pre obchodovanie v rámci Únie, mal by sa zatiaľ zlepšiť súčasný systém DPH. V tejto súvislosti Rada požadovala zmeny v štyroch oblastiach:

·Dôkaz o dodávkach v rámci Spoločenstva: Rada vyzvala Komisiu, aby skúmala možnosti pre spoločný rámec odporúčaných kritérií pre listinné dôkazy, ktoré sa vyžadujú na uplatnenie oslobodenia od DPH pre dodávky v rámci Spoločenstva.

·Identifikačné číslo pre DPH: Rada vyzvala Komisiu, aby predložila legislatívny návrh zameraný na to, aby sa platné identifikačné číslo pre DPH zdaniteľnej osoby alebo nezdaniteľnej právnickej osoby nadobúdajúcej tovar, ktoré prideľuje iný členský štát, než je členský štát, v ktorom sa začalo odoslanie alebo preprava tovaru, stalo dodatočnou hmotnoprávnou podmienkou na uplatnenie oslobodenia od DPH pri dodaní tovaru v rámci Spoločenstva.

·Reťazové transakcie: Rada vyzvala Komisiu, aby zanalyzovala a navrhla jednotné kritériá a vhodné legislatívne zlepšenia, ktoré by viedli k zvýšenej právnej istote a harmonizovanému uplatňovaniu pravidiel pre DPH pri určovaní prístupu v oblasti DPH k reťazcu transakcií vrátane trojstranných transakcií.

·Call-off-stock: Rada vyzvala Komisiu, aby navrhla spôsob, ako zmeniť súčasné pravidlá pre DPH s cieľom umožniť zjednodušenie úpravy call-off-stock a jednotný prístup k tejto úprave v cezhraničnom obchode. Na tento účel pojem „call-off-stock“ označuje situáciu, keď predávajúci premiestni tovar do veľkoskladu, kde je k dispozícii známemu nadobúdateľovi v inom členskom štáte, a nadobúdateľ sa stáva vlastníkom tovaru vtedy, keď tento tovar zo skladu odoberie.

S cieľom splniť požiadavky Rady sa pre prvú oblasť navrhujú zmeny vykonávacieho nariadenia o DPH 5 . Ostatné tri oblasti si vyžadujú zmeny smernice o DPH 6 , a sú preto predmetom samostatného návrhu.

Súlad s ostatnými politikami Únie

Vytvorenie jednoduchého a moderného systému DPH odolného voči podvodom je jednou z fiškálnych priorít stanovených Komisiou na rok 2017 7 .

Boj proti podvodom s DPH založeným na chýbajúcom obchodnom subjekte je takisto jednou z priorít Európskej únie (ďalej len „Únia“ alebo „EÚ“) v oblasti trestnej činnosti v rámci cyklu politík EÚ na roky 2014 – 2017 pre Europol 8 .

Zníženie administratívneho zaťaženia najmä pre MSP je takisto významným cieľom, na ktorý sa poukazuje v stratégii rastu Únie 9 .

Navrhovaná iniciatíva a jej ciele sú v súlade s politikou Únie v oblasti MSP stanovenou v rámci iniciatívy „Small Business Act“ 10 , a najmä so zásadou VII o pomoci MSP lepšie využívať príležitosti, ktoré ponúka jednotný trh.

Systém je v súlade so stratégiou jednotného trhu 11 a s cieľmi Programu regulačnej vhodnosti a efektívnosti (REFIT).

2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právny základ

Tento návrh sa zakladá na článku 397 smernice o DPH. V tomto článku sa stanovuje, že Rada, konajúc jednomyseľne na návrh Komisie, prijíma opatrenia potrebné na vykonávanie smernice o DPH.

Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

Podľa zásady subsidiarity stanovenej v článku 5 ods. 3 Zmluvy o Európskej únii (ZEÚ) možno opatrenia na úrovni EÚ prijať len vtedy, ak zamýšľané ciele nemôžu uspokojivo dosiahnuť samotné členské štáty, a preto ich možno z dôvodu rozsahu alebo účinkov navrhovaných opatrení lepšie dosiahnuť na úrovni Únie.

Otázky týkajúce sa dôkazu o preprave tovaru v rámci Spoločenstva na účely oslobodenia od DPH pri cezhraničnom obchode možno lepšie riešiť na úrovni Únie než na úrovni jednotlivých členských štátov, pretože sa nevyhnutne týkajú viac než jedného členského štátu. DPH je okrem toho daň harmonizovaná na úrovni Únie, a preto si každá nová iniciatíva na vykonanie konkrétneho pravidla smernice o DPH vyžaduje návrh Komisie na zmenu vykonávacieho nariadenia o DPH.

Navrhované opatrenie, pokiaľ ide o listinné dôkazy vyžadované na uplatnenie oslobodenia od dane pri dodaniach v rámci Spoločenstva, jednomyseľne požadovali členské štáty, čo dokazuje, že opatrenia na úrovni Únie budú pravdepodobne účinnejšie, keďže opatrenia na vnútroštátnej úrovni sa neukázali ako dostatočne úspešné.

Proporcionalita

Navrhované opatrenie, pokiaľ ide o dôkaz o preprave tovaru z jedného členského štátu do druhého, je cielenou odpoveďou na konkrétny problém súvisiaci s jedným pravidlom v oblasti DPH, pri ktorom sa ukázalo, že je ťažké uplatňovať ho systematickým a jednotným spôsobom, a ktoré vytvára problémy zdaniteľným osobám, ako aj daňovým správam.

Výber nástroja

Týmto návrhom sa mení vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011.

3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

Konzultácie so zainteresovanými stranami

Komisia zriadila dve pracovné skupiny pre rokovania na technickej úrovni o DPH, konkrétne skupinu pre budúcnosť DPH a expertnú skupinu pre DPH. Tieto skupiny diskutovali o zlepšeniach súčasného systému DPH vrátane otázky dôkazu o preprave tovaru z jedného členského štátu do druhého v kontexte oslobodenia od DPH pre dodania tovaru medzi podnikmi (B2B) v rámci Spoločenstva. Okrem toho v období od 20. decembra 2016 do 20. marca 2017 prebehla verejná konzultácia, z ktorej vzišlo 121 príspevkov 12 .

Posúdenie vplyvu

Odkazuje sa na samostatné posúdenie vplyvu [SWD(2017) 325 a jeho zhrnutie SWD(2017) 326], ktoré bolo vykonané okrem iného aj v súvislosti s týmto návrhom.

Posúdenie vplyvu návrhu bolo 14. júla 2017 preskúmané výborom pre kontrolu regulácie [Ares(2017)3573962-SEC(2017)423]. Výbor vydal k návrhu kladné stanovisko a vyjadril niekoľko odporúčaní, ktoré boli zohľadnené. Stanovisko výboru a uvedené odporúčania sa uvádzajú v prílohe 1 k pracovnému dokumentu útvarov Komisie na posúdenie vplyvu, ktorý je pripojený k tomuto návrhu.

4.VPLYV NA ROZPOČET

Návrh nebude mať žiadny negatívny vplyv na rozpočet Únie.

5.ĎALŠIE PRVKY

Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

V roku 1994 Komisia upriamila pozornosť Rady a Európskeho parlamentu 13 na otázku dôkazov, ktoré sa majú poskytnúť na preukázanie toho, že podmienky pre oslobodenie dodania tovaru v rámci Spoločenstva sú splnené. Komisia už v tom čase, necelé dva roky po zavedení súčasnej prechodnej úpravy zdaňovania obchodu v rámci Spoločenstva (ktorá znamená, že transakcia s tovarom medzi podnikmi v rámci Spoločenstva predstavuje oslobodené dodanie tovaru v členskom štáte začatia prepravy a zdanené nadobudnutie tovaru v rámci Spoločenstva v členskom štáte ukončenia prepravy), poukázala na to, že táto otázka spôsobuje ťažkosti.

Neskoršie diskusie na úrovni Únie nepriniesli konkrétne výsledky. Vykonávacie nariadenie o DPH navyše v súčasnosti neobsahuje žiadne ustanovenie týkajúce sa tejto veci, a to aj napriek tomu, že dôkaz, ktorý oprávňuje na oslobodenie dodaní v rámci Spoločenstva od dane, sa za tie roky riešil aj v rámci judikatúry Súdneho dvora Európskej únie 14 .

V priebehu konzultačného procesu, ktorý sa začal v súvislosti so Zelenou knihou o budúcnosti DPH 15 , však početné príspevky opäť zdôrazňovali túto otázku ako zásadný problém súčasného systému DPH. Jasné a stabilné pravidlá, ktoré poskytujú podnikom právnu istotu, majú zásadný význam. Daňové správy zároveň musia byť schopné monitorovať a zabezpečiť správne uplatňovanie oslobodenia od dane, a to najmä preto, že dodania v rámci Spoločenstva oslobodené od dane sú často základným prvkom cezhraničným schém kolotočových podvodov.

Navrhované riešenie spočíva v zavedení vyvrátiteľného predpokladu v dvoch konkrétnych situáciách, ktoré sa týkajú statusu certifikovanej zdaniteľnej osoby. Pokiaľ ide o status certifikovanej zdaniteľnej osoby, odkazuje sa na navrhovaný právny predpis týkajúci sa konečného režimu DPH pre obchod v rámci Spoločenstva.

V prvej situácii, v ktorej tovar prepravil alebo odoslal dodávateľ, priamo alebo prostredníctvom tretej strany na jeho účet, a tento dodávateľ má status certifikovanej zdaniteľnej osoby, zavádza sa predpoklad, že tovar bol prepravený z členského štátu dodania (začatia prepravy) do iného členského štátu, ak má dodávateľ dva neprotichodné doklady (ktorých zoznam je uvedený v nariadení) potvrdzujúce túto prepravu. Daňový orgán však môže tento predpoklad vyvrátiť na základe dôkazov svedčiacich o tom, že tovar nebol prepravený z členského štátu dodania do iného členského štátu.

V druhej situácii, keď je nadobúdateľ certifikovanou zdaniteľnou osobou a keď tovar prepravil alebo odoslal tento nadobúdateľ, priamo alebo prostredníctvom tretej strany na jeho účet, zavádza sa predpoklad, že tovar možno považovať za tovar prepravený z členského štátu dodania do iného členského štátu, ak má dodávateľ i) písomné vyhlásenie nadobúdateľa, že tovar prepravil nadobúdateľ alebo bol prepravený na jeho účet, s uvedením členského štátu ukončenia prepravy tovaru (avšak bez zverejnenia presného miesta určenia, aby sa zachovala dôvernosť podnikateľskej činnosti nadobúdateľa); a ii) dva neprotichodné doklady (zo zoznamu dokladov v nariadení) potvrdzujúce túto prepravu. Vyhlásenie v bode i), ktoré má zaznamenať dodávateľ, sa musí poskytnúť najneskôr v desiaty deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci dodania. Toto obdobie by malo poskytnúť nadobúdateľovi dostatok času nato, aby tieto informácie postúpil, a zároveň neprekračuje lehotu, v ktorej dodávateľ musí vystaviť faktúru (v súlade s podmienkami článku 222 smernice o DPH najneskôr v pätnásty deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci dodania).

V situáciách, na ktoré sa nevzťahujú tieto predpoklady, napr. preto, že dotknuté zdaniteľné osoby nemajú status certifikovanej zdaniteľnej osoby, sa naďalej uplatňujú súčasné pravidlá v súlade s výkladom Súdneho dvora Európskej únie.

2017/0249 (NLE)

Návrh

VYKONÁVACIE NARIADENIE RADY,

ktorým sa mení vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011, pokiaľ ide o určité oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty 16 , a najmä na jej článok 397,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)Vo svojom akčnom pláne v oblasti DPH 17 Komisia oznámila svoj zámer predložiť návrh konečného systému dane z pridanej hodnoty (DPH) v súvislosti s cezhraničným obchodom medzi podnikmi (B2B) medzi členskými štátmi. Rada vo svojich záveroch z 8. novembra 2016 18 vyzvala Komisiu, aby medzitým navrhla určité zlepšenia pravidiel Únie v oblasti DPH pre cezhraničné transakcie, okrem iného na účely oslobodení od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva.

(2)V smernici 2006/112/ES sa stanovuje viacero podmienok pre oslobodenie dodaní tovaru od DPH v kontexte určitých transakcií v rámci Spoločenstva. Jednou z týchto podmienok je, že tovar musí byť prepravený alebo odoslaný z jedného členského štátu do iného členského štátu.

(3)Rozdielny prístup jednotlivých členských štátov pri uplatňovaní tohto oslobodenia pre cezhraničné transakcie spôsobuje ťažkosti a vytvára právnu neistotu pre podniky. To je v rozpore s cieľom posilniť obchod v rámci Únie, ako aj v protiklade k zrušeniu daňových hraníc. Z tohto dôvodu je dôležité spresniť a harmonizovať podmienky, za ktorých sa oslobodenie môže uplatniť.

(4)Keďže cezhraničné podvody v oblasti DPH sú spojené predovšetkým s oslobodením dodaní v rámci Spoločenstva, je potrebné spresniť určité okolnosti, za ktorých by sa tovar mal považovať za tovar odoslaný alebo prepravený z územia členského štátu dodania.

(5)S cieľom poskytnúť podnikom praktické riešenie a zároveň zabezpečiť istotu pre daňové správy sa vo vykonávacom nariadení (EÚ) č. 282/2011 19 zavádzajú dva vyvrátiteľné predpoklady súvisiace s transakciami, ktoré sa týkajú certifikovaných zdaniteľných osôb.

(6)Vzhľadom na to, že ustanovenia uvedené v tomto nariadení súvisia so zmenami zavedenými smernicou Rady […]/EÚ 20 , pokiaľ ide o certifikovanú zdaniteľnú osobu, toto nariadenie by sa malo uplatňovať od dátumu uplatňovania uvedených zmien.

(7)Vykonávacie nariadenie (EÚ) č. 282/2011 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

V kapitole VIII vykonávacieho nariadenia (EÚ) č. 282/2011 sa dopĺňa tento ODDIEL 2a:

„ODDIEL 2a

Oslobodenie od dane pri transakciách v rámci Spoločenstva

(Články 138 až 142 smernice 2006/112/ES)

Článok 45a

1.Na účely uplatňovania oslobodenia stanoveného v článku 138 smernice 2006/112/ES sa predpokladá, že tovar bol odoslaný alebo prepravený do miesta určenia mimo ich územia, ale v rámci Spoločenstva, v jednej z týchto situácií:

a)predávajúci je certifikovanou zdaniteľnou osobou v zmysle článku 13a smernice 2006/112/ES a uvedie, že tovar prepravil alebo odoslal on alebo tretia strana na jeho účet, a má aspoň dva neprotichodné dôkazy uvedené v odseku 3, ktoré prepravu alebo odoslanie potvrdzujú;

b)nadobúdateľ je certifikovanou zdaniteľnou osobou v zmysle článku 13a smernice 2006/112/ES a predávajúci má:

i) písomné vyhlásenie od nadobúdateľa, ktoré potvrdzuje, že tovar prepravil alebo odoslal on alebo tretia strana na jeho účet a v ktorom sa uvádza členský štát určenia tovaru;

ii) dva neprotichodné dôkazy uvedené v odseku 3, ktoré prepravu alebo odoslanie potvrdzujú.

Nadobúdateľ musí predávajúcemu poskytnúť písomné vyhlásenie uvedené v písmene b) bode i) najneskôr v desiaty deň mesiaca nasledujúceho po mesiaci dodania.

2.Daňový orgán môže vyvrátiť predpoklad podľa odseku 1, ak existujú náznaky nesprávneho použitia alebo zneužitia zo strany predávajúceho alebo nadobúdateľa.

3.Na účely odseku 1 sa ako dôkaz o preprave alebo odoslaní akceptuje:

a)doklad podpísaný nadobúdateľom alebo osobou oprávnenou konať v jeho mene, ktorý potvrdzuje prijatie tovaru v členskom štáte určenia;

b)doklady týkajúce sa prepravy alebo odoslania tovaru, ako je napríklad podpísaný doklad alebo list CMR, nákladný list, faktúra nákladnej leteckej dopravy, faktúra od dopravcu tovaru, poistenie súvisiace s prepravou alebo odoslaním tovaru alebo bankové doklady preukazujúce platbu za prepravu alebo odoslanie tovaru;

c)oficiálne doklady vydané verejným orgánom, akým je napríklad notár, ktoré potvrdzujú ukončenie prepravy tovaru v členskom štáte určenia;

d)potvrdenie vydané v členskom štáte určenia, ktoré potvrdzuje uskladnenie tovaru v uvedenom členskom štáte;

e)osvedčenie vydané v členskom štáte určenia profesijným orgánom v uvedenom členskom štáte, ako je napríklad obchodná alebo priemyselná komora, ktoré potvrdzuje miesto určenia tovaru;

f)zmluva medzi predávajúcim a nadobúdateľom alebo objednávka na kúpu, v ktorých sa uvádza miesto určenia tovaru;

g)korešpondencia medzi stranami zúčastnenými na transakcii, v ktorej sa uvádza miesto určenia tovaru;

h)daňové priznanie k DPH, v ktorom nadobúdateľ vykazuje nadobudnutie tovaru v rámci Spoločenstva.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2019.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli

   Za Radu

   predseda

(1) COM(2016) 148 final.
(2) Pozri Pracovný program Komisie na rok 2017: Vytvorenie Európy, ktorá chráni, posilňuje a obraňuje, COM(2016) 710 final,
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/?qid=1487237841093&uri=CELEX:52016DC0710.
(3) Pozri: http://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2016/05/25-conclusions-vat-action-plan/.
(4) Závery Rady z 8. novembra 2016 o zlepšení súčasných pravidiel EÚ v oblasti DPH, pokiaľ ide o cezhraničné transakcie (č. 14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023 z 9. novembra 2016)
http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-14257-2016-INIT/sk/pdf.
(5) Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15. marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (prepracované znenie) (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(6) Smernica Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1).
(7) Ročný prieskum rastu 2017; pozri https://ec.europa.eu/info/publications/2017-european-semester-annual-growth-survey_en
(8) Priority platformy EMPACT (Európska multidisciplinárna platforma proti hrozbám trestnej činnosti)
(9) Európa 2020: Stratégia na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu; pozri http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2010:2020:FIN:SK:PDF .
(10) Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – „Najskôr myslieť v malom“ – Iniciatíva „Small Business Act“ pre Európu [KOM(2008) 394 v konečnom znení].
(11) Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Zlepšovanie jednotného trhu: viac príležitostí pre ľudí a podniky [COM(2015) 550 final].
(12) Ku konzultácii so zainteresovanými stranami pozri prílohu 2 k pracovnému dokumentu útvarov Komisie: Posúdenie vplyvu – sprievodný dokument k návrhu smernice Rady, ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o harmonizáciu a zjednodušenie určitých pravidiel v systéme dane z pridanej hodnoty, a ktorou sa zavádza konečný systém zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi, ako aj výsledky súvisiacej otvorenej verejnej konzultácie: https://ec.europa.eu/taxation_customs/consultations-get-involved/tax-consultations_en.  
(13) Správa Komisie Rade a Európskemu parlamentu o fungovaní prechodnej úpravy pre účtovanie DPH pri obchode v rámci Spoločenstva [KOM(94) 515 v konečnom znení z 23. novembra 1994].
(14) Pozri rozsudok z 27. septembra 2007, Teleos, C-409/04, ECLI:EU:C:2007:548; rozsudok z 27. septembra 2007, Collée, C-146/05, ECLI:EU:C:2007:549; rozsudok z 27. septembra 2007, Twoh International, C-184/05, ECLI:EU:C:2007:550; rozsudok zo 16. decembra 2010, Euro Tyre Holding, C-430/09, ECLI:EU:C:2010:786; rozsudok z 27. septembra 2012, VSTR, C-587/10, ECLI:EU:C:2012:592; rozsudok zo 6. septembra 2012, Mecsek-Gabona, C-273/11, ECLI:EU:C:2012:547; rozsudok z 9. októbra 2014, Traum, C-492/13, ECLI:EU:C:2014:2267.
(15) Zelená kniha o budúcnosti DPH – Smerom k jednoduchšiemu, odolnejšiemu a efektívnejšiemu systému DPH [KOM(2010) 695]; pracovný dokument útvarov Komisie – sprievodný dokument k Zelenej knihe o budúcnosti DPH – Smerom k jednoduchšiemu, odolnejšiemu a efektívnejšiemu systému DPH [SEC(2010) 1455 z 1. decembra 2010].
(16) Ú. v. EÚ L 347, 11.12.2006, s. 1.
(17) Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Hospodárskemu a sociálnemu výboru o akčnom pláne v oblasti DPH – k jednotnému priestoru EÚ v oblasti DPH – čas rozhodnúť sa [COM(2016) 148 final zo 7. apríla 2016].
(18) Závery Rady z 8. novembra 2016 o zlepšení súčasných pravidiel EÚ v oblasti DPH, pokiaľ ide o cezhraničné transakcie (č. 14257/16 FISC 190 ECOFIN 1023 z 9. novembra 2016).
(19) Vykonávacie nariadenie Rady (EÚ) č. 282/2011 z 15 marca 2011, ktorým sa ustanovujú vykonávacie opatrenia smernice 2006/112/ES o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty (Ú. v. EÚ L 77, 23.3.2011, s. 1).
(20) Smernica Rady […]/EÚ z […], ktorou sa mení smernica 2006/112/ES, pokiaľ ide o harmonizáciu a zjednodušenie určitých pravidiel v systéme dane z pridanej hodnoty, a ktorou sa zavádza konečný systém zdaňovania obchodu medzi členskými štátmi (Ú. v. EÚ L […]).
Top