EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0709(01)

Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

OJ C 250, 9.7.2016, p. 4–6 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.7.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 250/4


Uverejnenie žiadosti podľa článku 50 ods. 2 písm. a) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 o systémoch kvality pre poľnohospodárske výrobky a potraviny

(2016/C 250/04)

Týmto uverejnením sa poskytuje právo vzniesť námietku proti žiadosti podľa článku 51 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1151/2012 (1).

JEDNOTNÝ DOKUMENT

„ANGURIA REGGIANA“

EÚ č.: IT-PGI-0005-01385 – 14.10.2015

CHOP ( ) CHZO ( X )

1.   Názov:

„Anguria Reggiana“.

2.   Členský štát alebo tretia krajina:

Taliansko.

3.   Opis poľnohospodárskeho výrobku alebo potraviny

3.1.   Druh výrobku

Trieda 1.6. Ovocie, zelenina a obilniny v pôvodnom stave alebo spracované.

3.2.   Opis výrobku, na ktorý sa vzťahuje názov uvedený v bode 1

Názvom „Anguria Reggiana“ sa označuje ovocie botanického druhu Citrullus lanatus v čerstvom stave.

Pestujú sa tieto odrody dyne červenej „Anguria Reggiana“:

—   okrúhly typ s charakteristickými znakmi odrody Asahi Miyako: okrúhly plod, šedo-zelená kôra s tmavozelenými pruhmi, pevná, chrumkavá dužina, ktorá je v úplne zrelom stave jasnočervená, hmotnosť sa pohybuje v rozpätí do 5 do 12 kg;

—   oválny typ s charakteristickými znakmi odrody Crimson: okrúhly, oválny plod, kôra stredne zeleného odtieňa s tmavozelenými prúžkami, pevná, chrumkavá dužina, ktorá je v úplne zrelom stave červená, hmotnosť sa pohybuje v rozpätí od 7 do 16 kg;

—   podlhovastý typ s charakteristickými znakmi odrody Sentinel: podlhovastý plod, kôra stredne zeleného odtieňa s tmavozelenými prúžkami, pevná, chrumkavá dužina, ktorá je v úplne zrelom stave jasnočervená, hmotnosť sa pohybuje v rozpätí od 7 do 20 kg;

Typická črta, ktorou sa „Anguria Reggiana“ vyznačuje, je mimoriadne sladká chuť dužiny, ktorá súvisí s obsahom cukru s Brixovou hodnotou presahujúcou 11 pri odrode Asahi Miyako a 12 pri odrodách Crimson a Sentinel.

Plody v čase uvedenia na trh musia vykazovať tieto vlastnosti:

bez poškodenia (prípustné sú len malé poškodenia povrchu spôsobené prípadným automatickým meraním refrakčného indexu),

čisté (bez prítomnosti viditeľných cudzích látok),

zdravé a bez škodcov,

bez pre ne cudzích pachov,

primeraný tvar vzhľadom na charakteristický tvar príslušnej odrody,

bez vonkajších trhlín a otlačených miest,

stopka musí vykazovať dĺžku 2 až 5 cm,

stupeň zrelosti a stav musia umožňovať prepravu a s ňou spojené úkony,

časť kôry, ktorá bola počas rastu v kontakte so zemou, môže mať svetlejšiu farbu.

3.3.   Krmivo (len pri výrobkoch živočíšneho pôvodu) a suroviny (len pri spracovaných výrobkoch)

3.4.   Špecifické kroky výroby, ktoré sa musia uskutočniť vo vymedzenej zemepisnej oblasti

Všetky kroky produkcie (sejba, pestovanie, zber alebo „trhanie“) sa musia uskutočňovať vo vymedzenej zemepisnej oblasti.

3.5.   Špecifické pravidlá krájania, strúhania, balenia atď. výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Plody sa musia usporiadane uložiť do vhodných debien alebo nádob a malých nádob z materiálu vhodného na účely skladovania.

3.6.   Špecifické pravidlá označovania výrobku, na ktorý sa vzťahuje registrovaný názov

Každá červená dyňa musí byť označená CHZO Anguria Reggiana i symbolom CHZO EÚ.

Logo „Anguria Reggiana CHZO“:

Image

Etiketa, ktorú treba pripevniť na každú dyňu, má oválny tvar a musí byť na nej uvedené meno pestovateľa.

4.   Stručné vymedzenie zemepisnej oblasti

Oblasť pestovania zahŕňa celé územie obcí: Bagnolo in Piano, Cadelbosco di Sopra, Campagnola, Castelnovo Sotto, Correggio, Fabbrico, Novellara, Poviglio, Rio Saliceto, S. Martino in Rio a časti územia obcí: Boretto, Brescello, Campegine, Gattatico, Gualtieri, Guastalla, Reggio Emilia, Reggiolo, Rolo a Rubiera.

5.   Súvislosť so zemepisnou oblasťou

Príčinná súvislosť medzi červenou dyňou „Anguria Reggiana“ a oblasťou, kde sa pestuje, ktorá podmieňuje jej mimoriadnu kvalitu, spočíva v charakteristických črtách vymedzenej zemepisnej oblasti a zručnosti miestnych pestovateľov.

Pre vymedzenú zemepisnú oblasť sú charakteristické po stáročia zúrodňované parcely s prevažne ílovitou pôdou, ktorá sa ťažko obrába, ale zároveň je úrodná a bohatá na prírodné prvky, ako napríklad draslík. Danosti pôdy, homogénne v celej oblasti, majú rozhodujúci vplyv na rast, tvar, chemické a organoleptické vlastnosti tohto ovocia.

Charakteristickou črtou, ktorou sa „Angura Reggiana“ vyznačuje, je mimoriadne sladká chuť dužiny priamo súvisiaca s obsahom cukru.

Táto vlastnosť je spojená so zručnosťou pestovateľov a prepracovanými spôsobmi pestovania, predovšetkým v čase zberu (alebo „trhania“). Spočívajú v minimálne troch opakovaniach pri každej rastline, aby sa zabezpečilo dozretie dyne „Anguria Reggiana“ pri maximálnom možnom obsahu cukru a chrumkavej, pevnej dužine bez toho, aby plody prezreli. Stupeň zrelosti možno zistiť na základe viditeľných vlastností kôry, stopky a úponku, ale predovšetkým na základe typického zvuku, ktorý vzniká pri poklopaní na kôru rukou. Skúsení pestovatelia vedia posúdiť všetky tieto vonkajšie aspekty priamo na poli.

Pred zberom teda pestovatelia každú dyňu osobitne posúdia, poklopú na ňu a vyberú ju, pričom samotný zber nastáva až vtedy, keď na základe vizuálnej a zvukovej skúšky dospejú k záveru, že daný plod dosiahol požadovaný stav zrelosti, konzistentnosti a skladovateľnosti. Kontrola na poli sa vo všeobecnosti vykonáva skoro ráno, po tom, ako na dyne priaznivo pôsobil nočný chlad a majú teplotu vhodnú z hľadiska skladovania.

„Trhanie“ sa vykonáva pomocou špeciálneho záhradníckeho noža (tal. roncola) s čiastočne zahnutou čepeľou, ktorý sa v priebehu času zdokonaľoval s cieľom zabrániť poškodeniu rozvetvených stoniek rastliny, pretože až do pozbierania všetkých plodov sa musí zachovať jej optimálny fyziologický stav. Súvisiace úkony sú výsledkom prastarých skúseností, ktoré si miestni pestovatelia odovzdávali z generácie na generáciu. Zberači dýň (po taliansky „spiccatori“) sú schopní vybrať zrelé plody a zachovať plody určené na nasledujúcu fázu zberu.

Zručnosti a vedomosti miestnych pestovateľov vyplývajú z dlhoročnej tradície, ktorá tvorí jednoznačné spojivo medzi produktom a regiónom pestovania.

Historické a kultúrne pramene

Historické pramene obsahujú početné zmienky o pestovaní dyne v oblasti Reggio Emilia ako o pevne zakorenenej tradícii mnohých generácií.

Prvé zmienky o vysokej kvalite tohto ovocia pochádzajú zo 16. storočia: renesančné dvory v údolí rieky Pád vo svojich listoch vyzdvihujú výnimočnosť plodov z vymedzenej oblasti. Dyne boli plodinou vyhradenou pre elitu až do 18. storočia, keď v dôsledku zjednotenia Talianska došlo k otvoreniu hraníc medzi vtedajšími malými talianskymi štátikmi, a teda aj k rozšíreniu oblasti ich predaja. Postupom času si miestna produkcia vďaka svojej kvalite vyslúžila vynikajúcu reputáciu na trhoch v Miláne, Janove i susedných regiónoch, až sa jej povesť v minulom storočí začala šíriť aj za Alpy.

Červené dyne „Anguria Reggiana“ sa spájajú s rovinami oblasti Reggio Emilia aj v historických gastronomických sprievodcoch. Napríklad v gastronomickom sprievodcovi talianskej turistickej organizácie Touring Club Italiano z roku 1931 sa táto oblasť spomína vďaka jej „sladkým červeným dyniam a melónom“. Vymedzená oblasť zahŕňa slávne historicky uznávané strediská tradičného pestovania dyne, ako sú Gualtieri, Novellara, Santa Vittoria, Poviglio a Cadelbosco di Sopra, Rio Saliceto a Ca‘ de‘ Frati. O obľube pestovania a konzumácie dyne v tejto oblasti svedčia aj početné stánky z prírodných materiálov (drevo, konáre) zo začiatku 20. storočia, v ktorých sa nakrájané kúsky predávali a konzumovali.

V nedávnej minulosti sa zručnosti pestovateľov v čoraz väčšej miere zamerali na špecializáciu na pestovanie dyne, pričom sa do produkcie zapojilo ako miestne obyvateľstvo, tak pestovatelia, ktorí vytvorili združenia na propagáciu, ochranu a zlepšenie pestovania a marketingu dyne „Anguria Reggiana“.

Od roku 1975 sa organizujú festivaly, trhy, podujatia a miestne súťaže zamerané na podporu tejto plodiny, pri príležitosti ktorých sa oceňujú najväčšie plody a plody s najvyšším obsahom cukru.

Odkaz na uverejnenie špecifikácie

(článok 6 ods. 1 druhý pododsek tohto nariadenia)

Konsolidované znenie špecifikácie výrobku je dostupné na webovej stránke: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

alebo:

priamo na domovskej stránke Ministerstva poľnohospodárskej, potravinárskej a lesníckej politiky (http://www.politicheagricole.it) kliknutím na „Prodotti DOP e IGP“ (v pravom hornom rohu obrazovky), potom na „Prodotti DOP, IGP e STG“ (v ľavej časti obrazovky) a napokon na „Disciplinari di produzione all’esame dell’UE“.


(1)  Ú. v. L 343, 14.12.2012, s. 1.


Top