EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015XP1016(01)

Príspevok prijatý na LIII. zasadnutí COSAC – Riga 31. máj – 2. jún 2015

OJ C 342, 16.10.2015, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.10.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 342/1


PRÍSPEVOK PRIJATÝ NA LIII. ZASADNUTÍ COSAC

Riga 31. máj – 2. jún 2015

(2015/C 342/01)

1.   Politika EÚ v oblasti energetiky a klímy

1.1.

COSAC uznáva pretrvávajúci charakter problémov súvisiacich s odvetvím energetiky v EÚ, najmä vysokú závislosť členských štátov EÚ od dovážaných zdrojov energie, a preto zdôrazňuje dôležitosť solidarity, dôvery a lepšej koordinácie pri riešení rizík a problémov.

1.2.

COSAC zdôrazňuje kľúčový význam optimalizácie energetických tokov a spotreby energie, pretože zvýšená energetická efektívnosť zohráva kľúčovú úlohu pri dosahovaní tohto cieľa. Znižovanie dopytu po energii, ako aj prístup k energetickej efektívnosti ako k samostatnému zdroju energie sú kľúčom k dosiahnutiu cieľov energetickej politiky EÚ. Vyššia energetická efektívnosť navyše prispieva k znižovaniu emisií skleníkových plynov a k dosiahnutiu cieľov EÚ v oblasti klímy, ktorých význam je pred rokovaniami OSN o zmene klímy v Paríži v roku 2015 neustále potrebné zdôrazňovať.

1.3.

COSAC zdôrazňuje význam opatrení súvisiacich so zmenou klímy a víta navrhovaný rámec pre transparentnú a dynamickú globálnu dohodu, ktorá obsahuje spravodlivé a ambiciózne záväzky všetkých zúčastnených strán na základe meniacich sa globálnych hospodárskych a geopolitických podmienok uvedených v oznámení Komisie s názvom Parížsky protokol – Koncepcia boja proti celosvetovej zmene klímy po roku 2020, ktorý bol predložený spoločne s rámcom energetickej únie a ktorý sa týka dekarbonizácie hospodárstva ako celku. Je potrebné vyvinúť ďalšie úsilie na oddelenie hospodárskeho rastu od spotreby energie vrátane využitia regulačných nástrojov na úrovni Únie.

1.4.

COSAC berie na vedomie úlohu výskumu a technologických inovácií pri posilňovaní konkurencieschopnosti európskeho odvetvia energetiky a hospodárstva ako celku. Nové riešenia, ktoré umožnia efektívnejšie využitie obnoviteľných zdrojov energie, ako aj uplatňovanie inteligentných technológií vo výrobe, v dodávkach energie a pri vyvažovaní dopytu a ponuky by mali byť kľúčovými prvkami budúceho energetického prostredia EÚ. Je potrebné podporovať distribuovanú výrobu energie pri zachovaní prijateľnej rovnováhy medzi stálymi a trhovými mechanizmami podpory a pri zohľadnení prieniku konkrétnych energetických technológií na trh.

1.5.

COSAC uznáva, že plne integrovaný európsky trh s energiou možno dosiahnuť len prostredníctvom aktívneho a súbežného rozvoja energetických infraštruktúr a vykonávania a uplatňovania predpisov EÚ týkajúcich sa energetiky. Niektoré členské štáty možno naďalej považovať za energetické ostrovy, a preto si vyžadujú osobitnú pozornosť vrátane financovania s cieľom ukončiť ich izoláciu od trhov s energiou v EÚ. COSAC preto vyzýva Európsku komisiu, aby podnikla kroky, ktoré umožnia vytvorenie nevyhnutných prepojení, a dôrazne nabáda členské štáty, aby vykonávali právne predpisy EÚ, ktoré stanovujú rámec na zavedenie plne a účinne fungujúceho vnútorného trhu s elektrickou energiou a zemným plynom. Čím lepšie a účinnejšie funguje čoraz integrovanejší trh s energiou v rámci celej EÚ, tým väčšia je pravdepodobnosť ochrany spotrebiteľov energie a zmiernenia energetickej chudoby. COSAC poukazuje na význam toho, aby členské štáty EÚ posúdili a diverzifikovali svoje dodávky energie z tretích krajín.

1.6.

COSAC požaduje väčšie zapojenie EÚ do podpory rozvoja nedávno objavených domácich zdrojov, z ktorých by sa mohla poskytovať energia pre celú EÚ.

1.7.

COSAC uznáva, že členské štáty by mali mať flexibilitu pri rozhodovaní o svojom energetickom mixe, aby sa zabezpečila nepretržitá dodávka elektrickej energie za primerané ceny a uľahčilo plnenie cieľov EÚ v oblasti dekarbonizácie.

1.8.

V tejto súvislosti COSAC víta iniciatívu na založenie európskej energetickej únie so strategickým cieľom dosiahnuť väčšiu energetickú bezpečnosť, udržateľnosť a konkurencieschopnosť. COSAC vyzýva na rozhodnú podporu 15 akčných bodov Európskej energetickej únie, ako sa uvádza v oznámení Európskej komisie o rámcovej stratégii odolnej energetickej únie s výhľadovou politikou v oblasti zmeny klímy (1) podporovanej Plánom energetickej Únie.

1.9.

COSAC sa v tejto súvislosti domnieva, že úspešný model Spoločenstva uhlia a ocele by mal byť vzorom pre Európsku energetickú úniu, a to najmä z inštitucionálneho hľadiska.

2.   Parlamentná kontrola záležitostí EÚ

2.1.

COSAC opätovne potvrdzuje svoje presvedčenie, že účasť národných parlamentov na európskom rozhodovacom procese posilňuje celkovú demokratickú legitimitu EÚ, a víta pokračujúcu diskusiu o súčasnej a budúcej úlohe parlamentov a o rozsahu parlamentnej kontroly záležitostí EÚ.

2.2.

COSAC zdôrazňuje, že národné parlamenty sú vo všeobecnosti ochotné zohrávať významnejšiu úlohu v EÚ prostredníctvom plného a efektívneho využívania existujúcich mechanizmov, ako je všeobecná kontrola ich príslušných vlád, kontrola subsidiarity, príspevky v rámci politického dialógu a medziparlamentná spolupráca.

2.3.

COSAC víta závery konferencie predsedov parlamentov EÚ, ktorá sa konala 20. a 21. apríla 2015 v Ríme, v ktorých je vyjadrený záujem predsedov parlamentov o diskusiu o úlohe inštitúcií a národných parlamentov Európskej únie prebiehajúcu v rámci konferencie COSAC vrátane diskusií o posilnení nástrojov politického dialógu. COSAC berie na vedomie, že v súlade s týmito závermi sa diskusia o týchto otázkach opäť uskutoční na konferencii predsedov parlamentov v roku 2016, na ktorej sa bude brať do úvahy aj výsledok rokovaní konferencie COSAC.

2.4.

COSAC okrem toho poznamenáva, že 22. polročná správa naznačila, že väčšina opýtaných parlamentov by bola naklonená vytváraniu nových nástrojov umožňujúcich parlamentnú účasť a spoluprácu bez formálnych zmien zmluvy. COSAC v tejto súvislosti uznáva, že existuje široká podpora parlamentov pre iniciatívy, ako je napríklad zavedenie tzv. zelenej karty označovanej aj ako „rozšírený politický dialóg“; COSAC okrem toho berie na vedomie prebiehajúcu diskusiu, ktorá by mala viesť k cielenejšej a dôkladnejšej parlamentnej kontrole ročného pracovného programu Európskej komisie.

2.5.

COSAC vyzýva Európsku komisiu, aby podporila ochotu parlamentov zohrávať aktívnejšiu úlohu a aby sa zapojila do existujúcich aj nových foriem spolupráce v plnom súlade s príslušnými ustanoveniami existujúcich zmlúv EÚ, najmä s protokolom 2 k Lisabonskej zmluve, ako aj so súčasnou medziinštitucionálnou rovnováhou, a to v duchu svojho záväzku vytvárania nového partnerstva s národnými parlamentmi, ktorý oznámila už predtým. V tejto súvislosti COSAC víta iniciatívu novej Európskej komisie koordinovať a posilniť interakciu všetkých komisárov s národnými parlamentmi, ako aj individuálne záväzky komisárov zvýšiť frekvenciu stretnutí s národnými parlamentmi s cieľom prerokovať legislatívne návrhy a/alebo iné iniciatívy Komisie a aktívne sa podieľať na formulovaní včasnejších reakcií na príspevky z národných parlamentov.

2.6.

COSAC berie na vedomie diskusie, ktoré sa konali 13. mája vo Varšave v rámci neformálnej pracovnej skupiny, ako aj predloženie správy tejto pracovnej skupiny o možnosti zlepšenia postupu „žltej karty“. COSAC sa teší na ďalšie skúmanie spôsobov, akými môžu národné parlamenty lepšie využívať mechanizmy, ktoré majú k dispozícii, s prihliadnutím na návrhy prerokované v tejto pracovnej skupine.

O kontrole subsidiarity

2.7.

COSAC by uvítal lepšiu spoluprácu a koordináciu medzi národnými parlamentmi pri vykonávaní kontroly subsidiarity. S cieľom zvýšiť účinnosť a efektívnosť tejto kontroly COSAC diskutoval o možnosti vypracovania neformálnych usmernení o priebehu posudzovania subsidiarity a postupu odôvodneného stanoviska. Väčšina parlamentov, ktorých stanoviská sú uvedené v 23. polročnej správe, vyjadrila svoju podporu vydaniu dobrovoľného, nezáväzného súboru najlepších postupov a usmernení o kontrole subsidiarity, ktoré majú byť vypracované v rámci konferencie COSAC; COSAC vyzýva parlamenty, aby úzko spolupracovali na vypracovaní týchto neformálnych usmernení.

2.8.

COSAC však zdôrazňuje, že parlamenty jednoznačne dávajú prednosť tomu, aby sa neštandardizoval formát, v ktorom sa vypracúvajú a predkladajú Európskej komisii odôvodnené stanoviská a príspevky politického dialógu, a zdôrazňuje aj to, že tieto formálne záležitosti by mali zostať v právomoci príslušných parlamentov a ich zavedených vnútorných procedurálnych postupov.

O „zelenej karte“ (rozšírený politický dialóg)

2.9.

COSAC sa domnieva, že popri existujúcich formách parlamentnej kontroly a účasti by zelená karta predstavovala cennú príležitosť pre národné parlamenty, aby v prípade, že o to majú záujem, zohrávali aktívnejšiu úlohu v procese zostavovania programu EÚ s cieľom väčšmi prispievať k dobrému fungovaniu EÚ.

2.10.

COSAC zdôrazňuje, že zelená karta by rozšírila existujúci politický dialóg a ďalej nabádala národné parlamenty, ktoré majú záujem o aktívnu účasť, aby Európskej komisii dávali konštruktívne nezáväzné návrhy týkajúce sa politiky alebo legislatívne návrhy bez toho, aby bolo ohrozené právo legislatívnej iniciatívy Komisie v rámci zmlúv EÚ alebo jej právomoci v rokovaniach o odôvodnených stanoviskách, ako je stanovené v protokole 2 k Lisabonskej zmluve. S ohľadom na podporu, ktorú zavedeniu zelenej karty vyjadrila veľká väčšina opýtaných parlamentov, ako sa uvádza v 23. polročnej správe, COSAC vyzýva luxemburské predsedníctvo, aby pokračovalo v práci na stanovení rozsahu a procesného rámca zelenej karty a zároveň zabezpečilo jej súlad s existujúcimi ustanoveniami zmluvy a s medziinštitucionálnou rovnováhou právomocí.

2.11.

COSAC berie na vedomie skutočnosť, že niektoré národné parlamenty by nemohli používať zelenú kartu z dôvodu vnútroštátnych ústavných obmedzení svojich právomocí v záležitostiach EÚ alebo z iného dôvodu.

2.12.

COSAC vysoko oceňuje konštruktívny záväzok Európskej komisie viesť politický dialóg s národnými parlamentmi a dúfa, že v tomto duchu bude podporovať zelenú kartu ako novú, rozšírenú formu politického dialógu.

Vytvorenie pracovnej skupiny COSAC počas luxemburského predsedníctva

2.13.

COSAC vyzýva luxemburské predsedníctvo, aby vytvorilo pracovnú skupinu pre posilnenie politického dialógu zavedením zelenej karty a zlepšením postupu odôvodneného stanoviska (žltá karta).

O plánovaní Európskej komisie

2.14.

COSAC berie na vedomie prebiehajúcu diskusiu o posilnení spolupráce a výmene názorov medzi parlamentmi a inštitúciami EÚ zapojenými do ročného a viacročného plánovania práce Európskej komisie, ako aj nedávne skupinové zasadnutie parlamentov, ktoré majú záujem pokúsiť sa vymedziť rozsah a praktické aspekty tejto spolupráce.

O navrhovanej spolupráci s Európskym parlamentom

2.15.

COSAC víta novú predstavu spolupráce predloženú Európskym parlamentom, ktorá umožní zúčastneným parlamentom, aby vyjadrili svoje postoje a vymieňali si znalosti týkajúce sa vykonávania právnych predpisov EÚ, ktoré Európska komisia zamýšľa zmeniť. COSAC berie na vedomie, že parlamenty vo všeobecnosti vyjadrili ochotu vymieňať si najlepšie postupy a podeliť sa o predstavy o parlamentnej kontrole transponovania, vykonávania a presadzovania právnych predpisov EÚ s Európskym parlamentom, a pritom zdôraznili stanovisko niektorých národných parlamentov, že takáto kontrola patrí do právomoci výkonnej moci a/alebo Európskej komisie.

2.16.

COSAC sa teší na posilnenie politického dialógu medzi národnými parlamentmi a Európskym parlamentom o vybraných legislatívnych spisoch okrem iného posilnením spolupráce medzi spravodajcami Európskeho parlamentu a národných parlamentov.

3.   Obchodná politika EÚ a úloha parlamentov

O budúcnosti obchodnej politiky EÚ

3.1.

COSAC zdôrazňuje, že voľný obchod a výmena tovaru a nápadov v minulosti prispeli k zníženiu napätia, budovaniu dôvery a nastoleniu mieru a prosperity; COSAC preto očakáva, že prebiehajúce a budúce obchodné rokovania EÚ s jej strategickými partnermi budú čerpať z tejto dlho zaužívanej tradície.

3.2.

COSAC vyzýva Európsku komisiu, aby predložila ambicióznu budúcu obchodnú stratégiu zameranú na vytváranie ekonomických príležitostí pre občanov EÚ, ktorá prináša trvalú prosperitu v EÚ a na celom svete, a vyzýva aj na stanovenie prísnych medzinárodných a globálnych noriem na základe hodnôt stanovených v zmluvách EÚ.

O úlohe parlamentov v obchodnej politike EÚ

3.3.

COSAC konštatuje, že rokovania EÚ o dohodách o voľnom obchode s tretími krajinami nedávno vyvolali veľký záujem členských štátov EÚ, a víta diskusiu o úlohe parlamentov v tomto procese; žiada však väčšiu účasť národných parlamentov od samého začiatku. V tejto súvislosti COSAC berie na vedomie závery predsedníctva Konferencie predsedov parlamentov Európskej únie, ktorá sa konala v Ríme 20. a 21. apríla 2015, k tejto téme.

3.4.

COSAC vyzýva Európsku komisiu, aby sa zapojila do aktívneho dialógu s národnými parlamentmi a vzala do úvahy, že parlamenty používajú rôzne systémy na kontrolu individuálnych obchodných a investičných dohôd EÚ s tretími krajinami.

3.5.

COSAC uznáva rastúcu úlohu Európskeho parlamentu s ohľadom na obchodnú politiku EÚ od nadobudnutia platnosti Lisabonskej zmluvy a teší sa na plnohodnotnú spoluprácu a výmenu informácií medzi národnými parlamentmi a Európskym parlamentom o obchodných otázkach, ktoré prinášajú výhody občanom EÚ.

O dohode o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP)

3.6.

COSAC víta prebiehajúce obchodné rokovania o voľnom obchode medzi EÚ a USA zamerané na dosiahnutie komplexnej a ambicióznej dohody o TTIP, ako aj možný pozitívny vplyv dohody na hospodárstva EÚ a USA z hľadiska väčšieho množstva príležitostí rastu a zamestnanosti.

3.7.

COSAC zdôrazňuje, že EÚ stanovila a presadzuje prísne normy týkajúce sa bezpečnosti potravín, zdravia, dobrých životných podmienok zvierat, životného prostredia, práce, spotrebiteľov a ochrany osobných údajov; COSAC preto vyzýva Európsku komisiu na ochranu týchto noriem a ich globálne ukotvenie pri súčasnom zabezpečení účinného voľného obchodu prostredníctvom odstraňovania zbytočných regulačných prekážok a zvýšenej spolupráce v oblasti regulácie.

3.8.

COSAC vyzýva Európsku komisiu, aby naďalej pomáhala pracovníkom EÚ v prípade, že dôjde ku krátkodobému prepusteniu z práce, a to prostredníctvom Európskeho fondu na prispôsobenie sa globalizácii.

3.9.

COSAC berie na vedomie, že väčšina parlamentov uskutočnila diskusie o TTIP na najrôznejších fórach, a mnohé chcú pokračovať v ďalších diskusiách; v tejto súvislosti COSAC zdôrazňuje významnú úlohu parlamentov pri zabezpečovaní demokratickej legitimity a väčšej transparentnosti procesu rokovaní o TTIP a pri zvyšovaní informovanosti občanov.

3.10.

COSAC okrem toho naliehavo vyzýva vlády členských štátov EÚ, aby zintenzívnili svoju komunikáciu o príležitostiach a výzvach spojených s TTIP a ďalšími dohodami o voľnom obchode, o ktorých sa v súčasnosti rokuje, a tak zabezpečili informovanosť svojich občanov o možnom hospodárskom vplyve TTIP na ich hospodárstva.

3.11.

COSAC víta iniciatívu za transparentnosť rokovaní o TTIP, ktorú spustila Európska komisia v novembri 2014 a ktorá presadzuje a podporuje otvorenosť a výmenu informácií so všetkými zúčastnenými stranami; COSAC verí, že informácie o stave rokovaní sa musia poskytovať podrobnejším a transparentnejším spôsobom než doteraz, pričom treba dosiahnuť primeranú rovnováhu medzi poskytovaním informácií parlamentom, ich zapojením do procesu rokovania a zabezpečením potrebnej dôvernosti rokovaní.

4.   Boj proti terorizmu a celoeurópsky rámec osobných záznamov o cestujúcich

4.1.

COSAC víta vyhlásenie členov Európskej rady prijaté na neformálnom zasadnutí v Bruseli 12. februára 2015, v ktorom vyjadrujú záväzok posilniť opatrenia proti teroristickým hrozbám v plnom súlade s ľudskými právami a zásadami právneho štátu.

4.2.

COSAC berie na vedomie, že je potrebné lepšie vykonávanie a ďalší rozvoj už existujúcich nástrojov; vyzýva Komisiu a Radu, aby vykonali komplexné hodnotenie protiteroristických a súvisiacich opatrení EÚ, najmä pokiaľ ide o ich implementáciu do právnych predpisov a praxe v členských štátoch, a mieru, v akej členské štáty v tejto oblasti spolupracujú s agentúrami EÚ, najmä s Europolom a Eurojustom, a aby zahrnuli tento proces hodnotenia do európskeho programu v oblasti bezpečnosti; zdôrazňuje, že je dôležité dohodnúť sa na jednotnom rámci pre údaje z osobných záznamov o cestujúcich (PNR) v rámci celej EÚ, ktorý predstavuje jedno z najnaliehavejších opatrení v boji proti terorizmu.

4.3.

COSAC vyzýva všetky príslušné inštitúcie EÚ, aby dosiahli dohodu o návrhu smernice o používaní údajov PNR na prevenciu, odhaľovanie, vyšetrovanie a stíhanie teroristických trestných činov a závažnej trestnej činnosti, a tým zaistili väčšiu bezpečnosť pre všetkých občanov EÚ a zároveň dodržali normy zakotvené v Charte základných práv Európskej únie; COSAC zdôrazňuje, že zber a šírenie údajov, aj zo strany agentúr EÚ, ako je Europol, by vždy mali byť v súlade s právom Európskej únie a vnútroštátnym právom a mali by vychádzať z uceleného rámca ochrany údajov, ktorý poskytuje právne záväzné normy na ochranu osobných údajov na úrovni EÚ.

4.4.

COSAC vyzýva vysokú predstaviteľku Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku/podpredsedníčku Komisie (VP/PK), aby konkretizovala protiteroristické opatrenia a udelila im vysokú prioritu v súlade s rizikom, ktoré predstavujú.

5.   Otázky týkajúce sa bezpečnosti na Blízkom východe a v severnej Afrike

5.1.

COSAC upozorňuje na obrovské problémy, ktoré predstavuje situácia v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky (MENA) pre EÚ, konkrétne vojenské alebo iné zásahy, občianske vojny alebo iné konflikty, rozšírenie teroristických organizácií a katastrofálne ľudské tragédie spôsobené rozsiahlym prevádzačstvom migrantov v oblasti Stredozemného mora. Konferencia COSAC, zhrozená rozsahom nedávnych tragédií v Stredomorí, vyjadruje hlbokú sústrasť rodinám obetí.

5.2.

COSAC konštatuje, že EÚ práve vytvára komplexný prístup k problémom vyskytujúcim sa v oblasti Stredozemného mora, najmä k migrácii cez Stredozemné more, a zdôrazňuje, že EÚ je zodpovedná za prijatie všetkých potrebných opatrení s cieľom zabrániť opakovaniu sa tragédií, ako sú tie, ktoré sa v poslednom čase stali v Stredozemnom mori; COSAC požaduje rozsiahlu a stálu európsku humanitárnu záchrannú operáciu, ktorá by rovnako ako operácia Mare Nostrum prebiehala na otvorenom mori a do ktorej by prispievali všetky členské štáty; COSAC naliehavo vyzýva EÚ, aby takúto operáciu spolufinancovala.

5.3.

V tejto súvislosti COSAC víta závery mimoriadneho zasadnutia Európskej rady z 23. apríla 2015 a vyzýva Európsku radu, aby splnila svoj záväzok prijať niekoľko osobitných opatrení zameraných na posilnenie prítomnosti EÚ na mori, boj proti obchodníkom s ľuďmi v súlade s medzinárodným právom, prevenciu nelegálnych migračných tokov a posilnenie vnútornej solidarity a zodpovednosti. COSAC berie na vedomie vyhlásenie Európskej rady, že bezprostrednou prioritou Európskej únie je zabrániť ďalším úmrtiam ľudí na mori, a zdôrazňuje povinnosť EÚ chrániť a zachraňovať životy. V tejto súvislosti COSAC zdôrazňuje význam zákonných ciest k získaniu azylu v EÚ. COSAC berie na vedomie spoločnú zodpovednosť za prijímanie a akceptovanie ľudí v núdzi. COSAC berie na vedomie, že niektoré členské štáty prijímajú viac utečencov a prisťahovalcov ako iné a že to spôsobuje značnú záťaž pre zdroje a financie týchto členských štátov.

5.4.

COSAC zdôrazňuje, že je potrebné v úzkej spolupráci s príslušnými agentúrami EÚ vypracovať spoločné opatrenia proti zločineckým sieťam obchodníkov s migrantmi vrátane zmrazenia a konfiškácie ich majetku s cieľom zabrániť im finančne ťažiť z ohrozovania životov; COSAC vyzýva vysokú predstaviteľku/podpredsedníčku Komisie a Európsku komisiu ako celok, aby spolupracovali s príslušnými agentúrami a medzinárodnými organizáciami EÚ a OSN s cieľom zintenzívniť spoluprácu s krajinami pôvodu a tranzitu.

5.5.

COSAC víta oznámenie Európskej komisie o európskom programe pre migráciu a zdôrazňuje, že tento dokument by mal umožniť vyvinutie systematickejšieho a geograficky komplexného prístupu k migrácii. V nadväznosti na najnovšie humanitárne tragédie v Stredozemnom mori COSAC víta úsilie Komisie preukázať čo najvyššie ambície a navrhnúť spoločné európske riešenia v duchu solidarity a spravodlivého rozdelenia zodpovednosti, ako sa uvádza v článku 80 Zmluvy o fungovaní Európskej únie zameranom na záchranu životov a rozloženie zločineckých prevádzačských sietí. COSAC požaduje rýchlu a úplnú transpozíciu a účinné vykonávanie spoločného európskeho azylového systému vo všetkých zúčastnených členských štátoch, čím sa zabezpečia spoločné európske normy vrátane podmienok prijatia žiadateľov o azyl a rešpektovania základných práv, ako je uvedené v platných právnych predpisoch.

5.6.

COSAC dôrazne odsudzuje barbarské zabíjanie nevinných civilistov teroristami v Líbyi, Tunisku, Sýrii, Iraku a na iných miestach v regióne Blízkeho východu a severnej Afriky (MENA). COSAC vyzýva na obnovu úsilia zameraného na úzku spoluprácu s moslimskými krajinami v regióne s cieľom poraziť samozvaný Islamský štát v Iraku a Levante (Da'iš) a rôzne teroristické organizácie pridružené k al Káide. COSAC zdôrazňuje, že rozšírenie teroristickej skupiny Dá'iš v blízkosti európskych hraníc je závažným celoeurópskym problémom, ktorý si vyžaduje okamžité zapojenie celej Európskej únie.

5.7.

COSAC víta úsilie vysokej predstaviteľky/podpredsedníčky Komisie pri podpore rokovaní pod vedením OSN, ktorých cieľom je vytvorenie vládneho orgánu v Líbyi a zabezpečenie trvalého mieru v regióne.

5.8.

COSAC zdôrazňuje význam regiónu MENA, migráciu považuje za globálny a zložitý jav a žiada, aby EÚ zaujala holistický prístup k riešeniu príčin bezpečnostných problémov v regióne, ako je chudoba, nerovnosť, etnické a iné konflikty, cudzie invázie a zásahy do vnútorných záležitostí, terorizmus, útlak, negramotnosť, nezamestnanosť mladých ľudí a radikalizácia, posilnením súdržnosti svojej spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky, politiky rozvoja a migračnej politiky. COSAC naliehavo vyzýva EÚ, jej členské štáty a medzinárodné spoločenstvo, aby prispeli k mieru, hospodárskemu, sociálnemu a demokratickému vývoju v krajinách pôvodu, aby ľuďom v týchto krajinách poskytli okamžitú humanitárnu pomoc a ochranu a aby v dlhšom časovom horizonte pomohli s investíciami a štrukturálnymi reformami v týchto krajinách.

6.   Výsledky samitu Východného partnerstva

6.1.

COSAC víta výsledky samitu v Rige a opakovane zdôrazňuje hlavnú úlohu Východného partnerstva ako dôležitý rozmer európskej susedskej politiky. COSAC zdôrazňuje význam Východného partnerstva ako spoločnej politickej platformy, ktorá výrazne prispieva k procesu reforiem a demokratizácie vo východoeurópskych partnerských krajinách, pričom sa plne rešpektuje úroveň ambícií a ciele každej príslušnej partnerskej krajiny a reaguje sa na ne s cieľom rozvíjať a prehlbovať ich vzťahy s Európskou úniou.

6.2.

COSAC súhlasí s pozitívnym hodnotením vykonávania dohôd o pridružení uvedených vo vyhlásení z Rigy, najmä s pozitívnymi účinkami, ktoré má uplatňovanie prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu (DCFTA) na nárast obchodu medzi EÚ a Gruzínskom a Moldavskom, a v dôsledku toho sa teší na úspešné vykonávanie dohody DCFTA s Ukrajinou od 1. januára 2016.

6.3.

COSAC takisto podporuje vyhlásenie z Rigy o zvýšení mobility občanov ako hlavný cieľ Východného partnerstva. COSAC víta pozitívny účinok medziľudských kontaktov, ktorý bezvízový režim už priniesol v Moldavsku, a dúfa, že v nadväznosti na vykonanie všetkých potrebných reforiem v Gruzínsku a na Ukrajine Európska komisia do konca roka 2015 kladne posúdi pokrok vykonávania ich akčných plánov týkajúcich sa liberalizácie vízového režimu.


(1)  COM(2015) 80 final.


Top