EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE1579

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Iniciatíva Príležitosti pre mladých“ COM(2011) 933 final

OJ C 299, 4.10.2012, p. 97–102 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.10.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 299/97


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Iniciatíva Príležitosti pre mladých“

COM(2011) 933 final

2012/C 299/18

Spravodajca: Tomasz JASIÑSKI

Komisia sa 20. decembra 2011 rozhodla podľa článku 304 Zmluvy o fungovaní Európskej únie prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Iniciatíva Príležitosti pre mladých

COM(2011) 933 final.

Odborná sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo, poverená vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci, prijala svoje stanovisko 27. júna 2012.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 482. plenárnom zasadnutí 11. a 12. júla 2012 (schôdza z 12. júla 2012) prijal 212 hlasmi za, pričom 1 člen hlasoval proti a 2 členovia sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Zhrnutie odporúčaní

1.1   EHSV zdôrazňuje užitočnosť iniciatívy Komisie „Príležitosti pre mladých“, ktorá poukazuje na bežné problémy a zároveň vyzdvihuje ciele uvedené v oznámení „Mládež v pohybe“. EHSV je pripravený zapojiť sa do zavádzania iniciatívy do praxe prostredníctvom spolupráce so sociálnymi partnermi a organizáciami občianskej spoločnosti, ako aj prostredníctvom spoločných opatrení zainteresovaných strán na jej podporu.

1.2   EHSV sa domnieva, že politika úsporných opatrení (austerity policy) a skutočnosť, že neexistuje jasná a všeobecne uznávaná politika rastu, môžu ovplyvniť úspech iniciatívy „Príležitosti pre mladých“. Táto dôležitá iniciatíva môže byť pre mladých ľudí zdrojom nových možností, ale sama osebe – ponímaná nezávisle od kontextu – nevytvorí ani jedno nové pracovné miesto. Preto treba uznať, že v záujme zabezpečenia správnej realizácie tejto iniciatívy je nevyhnutné vytvoriť primerané hospodárske a finančné prostredie.

1.3   EHSV sa domnieva, že by sa malo pokračovať v opatreniach, ktorých cieľom je zamedziť predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky. Veľmi dôležité je udržať, resp. pokiaľ je to možné, zvýšiť objem prostriedkov, ktoré majú členské štáty k dispozícii na zamedzenie predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky.

1.4   Vzhľadom na rozdielnu situáciu mladých mužov a žien EHSV zdôrazňuje význam vhodného vzdelávania, odbornej prípravy a profesijného poradenstva, ktoré musia podporovať mladých ľudí v snahe získať lepšie vzdelanie, kvalifikáciu a zručnosti a zároveň im pomôcť, aby si vybrali takú školu, vrátane vyššieho vzdelávania alebo odbornej prípravy, ktorá by im zaručila, že si nájdu primeranú prácu.

1.5   EHSV podporuje rozvíjanie zručností, ktoré sú dôležité pre trh práce, a to za aktívnej spolupráce pracovnej sféry a vzdelávacích inštitúcií. Víta dodatočnú finančnú pomoc Komisie pre programy „Tvoje prvé pracovné miesto EURES“ a „Erasmus pre podnikateľov“, ako aj na zvýšenie mobility mládeže.

1.6   EHSV považuje za správne podporovať prvé pracovné skúsenosti a zvyšovanie kvalifikácie na pracovisku. Súhlasí s názorom, že odborná prax a stáže, ako aj programy dobrovoľníckej práce, sú dôležitým nástrojom, ako môžu mladí ľudia získať zručnosti a pracovné skúsenosti. V žiadnom prípade však nemôžu nahrádzať riadne formy práce. V tejto súvislosti treba zdôrazniť význam všetkých iniciatív zameraných na zlepšenie kvality stáží, ako je napríklad Európska charta kvality stáží a odbornej praxe (European Quality Charter on Internships and Apprenticeships).

1.7   EHSV zdôrazňuje význam nevyhnutných noriem kvality odbornej praxe a stáží. V súvislosti s tým pozitívne vníma zámer Komisie prijať v roku 2012 rámec kvality, ktorý podporí poskytovanie a zavedenie vysokokvalitných stáží.

1.8   EHSV poukazuje na význam zapojenia sociálnych partnerov do výmeny osvedčených postupov, navrhovania, zavádzania ako aj monitorovania systému odbornej praxe.

1.9   EHSV považuje za správne zvýšiť rozpočtové prostriedky, ktoré Komisia priamo vyčleňuje na Európsku dobrovoľnícku službu. Zaujala ho aj iniciatíva založiť Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc. EHSV však znepokojuje, že chýba riadne vyhodnotenie pilotnej fázy projektu, ktorá práve prebieha, ako aj informácia o tom, či bude mať iniciatíva naozaj dobrovoľný charakter.

1.10   Prvé pracovné miesto sa musí spájať so zárukou minimálnych pracovných noriem, ktoré sa nesmú líšiť od noriem poskytovaných starším pracovníkom. V tejto súvislosti je dôležitý zákaz akejkoľvek diskriminácie z hľadiska veku. EHSV opätovne potvrdzuje, že mimoriadny význam majú prostriedky, ktoré pomáhajú zaistiť mladým ľuďom kvalitné stále zamestnanie s primeraným ohodnotením a zárukou sociálneho zabezpečenia, a to už na začiatku ich pracovnej kariéry.

1.11   EHSV zdôrazňuje, že iniciatívu „ochrana mládeže“ je nevyhnutné podporiť aktívnou politikou zameranou na trh práce, v snahe obmedziť rozdiely medzi systémom vzdelávania a odbornej prípravy a trhom práce, rovnako pre všetkých mladých ľudí, ženy i mužov.

1.12   EHSV opakuje konkrétne návrhy, ktoré nedávno predložil vo svojom stanovisku o usmerneniach pre politiku zamestnanosti v súvislosti s tým, ako čeliť situácii mladých ľudí na trhu práce, ktorá sa v dôsledku krízy v mnohých členských štátoch katastrofálne zhoršila. Navrhuje:

stanoviť ambiciózne ciele EÚ týkajúce sa zamestnanosti mladých ľudí,

dôsledne uplatňovať „ochranu mládeže“ vo všetkých členských štátoch EÚ,

zvýšiť finančné prostriedky EÚ a uľahčiť prístup k prostriedkom v krajinách, kde je nezamestnanosť mladých ľudí obzvlášť vysoká,

vyčleniť v novom rozpočte EÚ primerané prostriedky na boj proti nezamestnanosti mladých ľudí,

zabezpečiť mladým ľuďom lepší prístup k dávkam v nezamestnanosti,

bojovať proti neistej práci a neregulovaným formám v oblasti odbornej prípravy a pracovných stáží,

presadzovať ako model pre EÚ duálny systém výučby v odbornej príprave (1).

1.13   EHSV podotýka, že pri navrhovaní finančného výhľadu na roky 2014 – 2020 treba klásť mimoriadny dôraz na to, aby sa v rámci Európskeho sociálneho fondu vyčlenili prostriedky pre mladých ľudí.

1.14   Prioritou musí byť i naďalej vytváranie nových pracovných miest vysokej kvality. EHSV navrhuje, aby sa v rámci nasledujúceho finančného rámca prihliadalo na prijatie Európskej stratégie zamestnanosti mladých ľudí (European Youth Employment Strategy).

1.15   Za kľúčový aspekt treba považovať skutočnosť, že Komisia je pripravená sprístupniť prostriedky určené na technickú podporu, s cieľom pomôcť členským štátom využiť finančné prostriedky EÚ, ktoré sú ešte dostupné. Ide najmä o prostriedky Európskeho sociálneho fondu, v rámci ktorého majú členské štáty ešte stále k dispozícii voľných 30 miliárd EUR na projekty spadajúce do finančného rámca na roky 2007 – 2013.

2.   Zhrnutie iniciatívy Komisie – Kontext

2.1   Problémy mladých ľudí na trhu práce majú štrukturálny charakter a objavili sa už pred mnohými rokmi, ešte pred súčasnou krízou. Hospodárska kríza, ktorú pozorujeme od roku 2008, problémy mladých ľudí ešte viac zvýraznila. Miera nezamestnanosti vo vekovej kategórii od 15 do 24 rokov je viac než dvojnásobne vyššia ako celková miera nezamestnanosti ekonomicky aktívneho obyvateľstva a skoro trojnásobne vyššia než miera nezamestnanosti dospelého ekonomicky aktívneho obyvateľstva. V rokoch 2008 až 2010 počet mladých nezamestnaných Európanov vzrástol o milión a v súčasnej dobe je viac ako 5 miliónov mladých ľudí v Európskej únii nezamestnaných. Skutočnosť, že v súčasnosti si každý piaty človek v Európskej únii nemôže nájsť zamestnanie, je alarmujúca. Ďalším alarmujúcim faktom je nárast dlhodobej nezamestnanosti mladých ľudí. V priemere 28 % mladých ľudí mladších ako 25 rokov zostáva bez práce viac než 12 mesiacov.

2.2   Stratégia Európa 2020 vytýčila pre Európsku úniu ambiciózne ciele, ktorých realizácia má viesť k inteligentnému, udržateľnému a inkluzívnemu rastu v EÚ. Mládež má pre dosiahnutie týchto cieľov rozhodujúci význam. V dokumente týkajúcom sa iniciatívy „Mládež v pohybe“, ktorý bol zverejnený v septembri 2010, sa potvrdzuje, že kvalitné vzdelávanie a odborná príprava dostupné pre všetkých, úspešné a trvalé začlenenie do trhu práce, dôstojná a primerane ohodnotená práca a možnosť väčšej mobility sú najdôležitejšími faktormi pre „aktivizovanie potenciálu mladých ľudí“ a dosiahnutie cieľov stratégie Európa 2020. Je však nevyhnutné, aby sa model prijatý v rámci stratégie zrealizoval v praxi.

2.3   Hospodárska kríza sa natoľko prehĺbila, že ciele stanovené v iniciatíve „Mládež v pohybe“ nebude možné tak skoro dosiahnuť. A čo je horšie, situácia mladých ľudí na trhu práce sa sústavne zhoršuje. Európska únia musí investovať do svojej mládeže a zaviesť okamžité a účinné opatrenia s cieľom zabrániť a zamedziť vysokej miere nezamestnanosti, vrátane dlhodobej nezamestnanosti mladých ľudí. Dostupné prostriedky na zvýšenie hospodárskeho rastu sú potrebné, aby sa vytvorili nové pracovné miesta, ale samy osebe nestačia na to, aby sa vyriešil problém nezamestnanosti mladých ľudí.

2.4   Po prvom európskom semestri pre hospodárske riadenie v roku 2011 Komisia v ročnom prieskume rastu na rok 2012 upozornila na prvé signály, ktoré ukazujú, že členské štáty nereagujú dostatočne účinne na odporúčania, ktoré dostali.

2.5   Vzhľadom na to, že situácia mladých ľudí v oblasti zamestnanosti sa zhoršuje, Komisia prichádza s ďalším pokusom, ako tento stav zlepšiť, a navrhuje vytvoriť iniciatívu „Príležitosti pre mladých“ zameranú najmä na mladých ľudí, ktorí nie sú zamestnaní, nevzdelávajú sa a ani sa nezúčastňujú na odbornej príprave. Táto iniciatíva spája konkrétne opatrenia členských štátov a EÚ a priority určené v stratégii Európa 2020, v záveroch Rady o zamestnanosti mladých ľudí z júna 2011 a v odporúčaniach Rady týkajúcich sa politík na zníženie výskytu predčasného ukončenia školskej dochádzky.

2.6   Vzhľadom na závažnosť situácie si Komisia myslí, že členské štáty by nemali čakať na odporúčania pre jednotlivé krajiny na rok 2012, najmä pokiaľ ide o krajiny s najvyššou mierou nezamestnanosti mladých ľudí, ale mali by podniknúť rozhodné opatrenia v týchto štyroch hlavných oblastiach:

zabrániť predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky,

vyvinúť zručnosti, ktoré sú podstatné pre pracovný trh,

podporiť prvú pracovnú skúsenosť a odbornú prípravu na pracovisku,

prístup na pracovný trh: získanie (prvého) pracovného miesta.

2.7   Komisia sprístupní prostriedky určené na technickú podporu, s cieľom pomôcť členským štátom využiť finančné prostriedky EÚ, ktoré sú ešte dostupné, a najmä prostriedky Európskeho sociálneho fondu, ktorý má ešte stále k dispozícii voľných 30 miliárd EUR na projekty spadajúce do finančného rámca na roky 2007 – 2013.

2.8   Iniciatívou „Príležitosti pre mladých“ sa vytvára silné partnerstvo medzi členskými štátmi a Komisiou a podporuje sa ňou koordinácia opatrení, ktorých cieľom je zabezpečiť, aby všetky zainteresované strany plne využívali finančnú podporu a nástroje EÚ.

3.   Všeobecné pripomienky výboru k oznámeniu Komisie

3.1   Oznámenie „Príležitosti pre mladých“ by sa malo preskúmať v úzkej súvislosti s odporúčaniami Komisie predostretými v iniciatívach v rámci stratégie Európa 2020, t. j. „Mládež v pohybe“ a „Program pre nové zručnosti a nové pracovné miesta“, a tiež v záveroch Rady z júna 2011 o zamestnanosti mladých ľudí, ako aj v odporúčaní Rady týkajúcom sa politík na zníženie predčasného ukončenia školskej dochádzky.

3.2   Výbor ľutuje, že podobne ako v prípade iniciatívy „Mládež v pohybe“ Komisia aj teraz opomenula opatrenia, ktoré posilňujú a rozvíjajú sociálny a občiansky rozmer problematiky mládeže v Európe. Iniciatíva by mala byť určitou formou spolupráce s mladými ľuďmi, a nemala by sa obmedzovať len na poskytovanie informácií o nich či navrhovanie opatrení pre ich blaho. Výbor preto znovu vyzýva Komisiu, aby v iniciatíve zohľadnila nevyhnutné opatrenia. EHSV zdôrazňuje, že je potrebné zapojiť mladých ľudí do zavádzania iniciatívy na všetkých úrovniach.

3.3   Od zverejnenia oznámenia „Mládež v pohybe“ sa situácia mladých ľudí na trhu práce v EÚ nezlepšila, dokonca sa ešte zhoršila. EHSV sa domnieva, že úsporná makroekonomická politika členských štátov vykonávaná v kontexte nového hospodárskeho riadenia a skutočnosť, že neexistuje jasná a všeobecne uznávaná politika rastu, môžu ovplyvniť úspech iniciatívy „Príležitosti pre mladých“. Pri opatreniach zavádzaných v rámci sprísnenej rozpočtovej politiky členských štátov sa musí prihliadať na to, aký vplyv budú mať na situáciu mladých ľudí na trhu práce. EHSV zastáva názor, že táto dôležitá iniciatíva môže byť pre mladých ľudí zdrojom nových možností, ale sama osebe – ponímaná nezávisle od širšieho hospodárskeho kontextu – nevytvorí ani jedno nové pracovné miesto. Preto treba uznať, že v záujme zabezpečenia správnej realizácie tejto iniciatívy je nevyhnutné vytvoriť primerané hospodárske a finančné prostredie. Pri opatreniach na prekonanie krízy a vyrovnanie verejného dlhu je nevyhnutné dbať na to, aby neboli v rozpore so snahou oživiť dopyt a zvýšiť zamestnanosť počas krízy aj po nej a tiež s úsilím zmierniť negatívne sociálne dôsledky. Treba najmä zabezpečiť verejné investície do aktívnej politiky trhu práce a do vzdelávania a odbornej prípravy.

3.4   EHSV zdôrazňuje, že ak nebudú zavedené okamžité a účinné opatrenia na zlepšenie situácie na trhu práce v EÚ, plytvanie mozgami (brain waste) a únik mozgov (brain drain) spojené s migráciou za prácou sa stanú ešte rozšírenejšími javmi. Ide tu nielen o stratu – často nenávratnú – verejných prostriedkov investovaných do vzdelávania, ale aj – v rámci členského štátu a celej EÚ – o stratu ľudského kapitálu.

3.5   EHSV preto víta novú iniciatívu Komisie, ktorá poukazuje na bežné problémy a zároveň vyzdvihuje ciele uvedené v oznámení „Mládež v pohybe“. Prínosom oznámenia „Príležitosti pre mladých“ je snaha zamerať sa na konkrétne opatrenia členských štátov a ukázať možnosti finančnej podpory, ktoré môžu podľa EHSV účinne pomôcť zlepšiť situáciu mladých ľudí v oblasti vzdelávania a na trhu práce.

3.6   Cieľom oznámenia Komisie je zmobilizovať členské štáty, aby bez meškania zaviedli konkrétne nápravné opatrenia v oblasti zamestnanosti, ako aj opatrenia, ktoré zabezpečia prepojenie problematiky zamestnanosti mladých ľudí (najmä tých, ktorí nepracujú, nevzdelávajú sa a ani sa nezúčastňujú na odbornej príprave) so systémami vzdelávania a odbornej prípravy, ale tiež zlepšiť a posilniť právne predpisy, keďže tento jav sa často spája s tieňovou ekonomikou.

3.7   Zabrániť predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky

3.7.1   EHSV víta ďalšiu iniciatívu s cieľom zabrániť predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky a potvrdzuje, že dosiahnuť, aby sa znížilo percento žiakov, ktorí predčasne ukončujú školskú dochádzku, je mimoriadne dôležité, najmä v niektorých členských krajinách. Je to tiež jeden z kľúčových cieľov stratégie Európa 2020 (2). Podľa názoru EHSV by sa v týchto opatreniach malo pokračovať – tým, že sa udrží, resp. pokiaľ je to možné, zvýši objem prostriedkov, ktoré majú členské štáty k dispozícii na zamedzenie predčasnému ukončovaniu školskej dochádzky, a snahou zvýšiť atraktívnosť ponuky vzdelávania. EHSV zároveň zdôrazňuje, že je potrebné posilniť inkluzívnosť vzdelávacieho systému.

3.7.2   EHSV súhlasí s Komisiou, že je nevyhnutné prijať okamžité opatrenia v podobe reintegrácie prostredníctvom odbornej prípravy, a preto vyzýva členské štáty, aby zaviedli okamžité a účinné opatrenia s cieľom dosiahnuť, aby sa počet osôb, ktoré predčasne opúšťajú školské lavice, znížil na 10 %. V súčasnosti dosahuje v EÚ tento ukazovateľ priemerne 14 %.

3.8   Vyvinúť zručnosti, ktoré sú podstatné pre pracovný trh Mobilita

3.8.1   EHSV súhlasí s tým, že rozvíjanie zručností, ktoré sú podstatné pre pracovný trh, by malo nadobudnúť kľúčový význam pre začlenenie mladých ľudí do trhu práce. Za najdôležitejšie treba považovať zbližovanie pracovného prostredia a vzdelávacích inštitúcií, s osobitným dôrazom na úlohu systému duálneho vzdelávania. EHSV poukazuje na dôležitú úlohu podpory podnikania a spolupráce medzi podnikovou sférou, či už ide o podniky v oblasti poľnohospodárstva, priemyslu alebo služieb, a vzdelávacím systémom na každom stupni vzdelávania. EHSV zároveň nespúšťa zo zreteľa význam vzdelávania pre širšie potreby spoločnosti, ktoré presahujú potreby trhu. Bolo by preto dôležité, aby školské osnovy zahŕňali aj otázky spojené s pracovným právom a poskytovali žiakom poznatky o možnostiach, ktoré v tejto oblasti ponúka EÚ. Zlepšila by sa tým informovanosť mladých ľudí, skôr než vstúpia na trh práce, a zároveň by sa tým posilnila ich európska identita.

3.8.2   EHSV upozorňuje na usmernenia uvedené v oznámení z Brúgg v súvislosti s užšou európskou spoluprácou v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy na roky 2011 – 2020. Európa potrebuje pružné a kvalitné systémy vzdelávania a odbornej prípravy, ktoré budú schopné reagovať na potreby dneška i zajtrajška. Stále poradenstvo v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a zamestnanosti môže byť užitočným nástrojom na zvýšenie účinnosti tejto iniciatívy. Je to obzvlášť dôležité v súvislosti s problémom úniku mozgov.

3.8.3   Odporúča sa posilniť nástroje mobility mládeže. EHSV podporuje iniciatívu Komisie vytvoriť s podporou Európskeho parlamentu cielenú schému mobility, ktorá má pomôcť mladým ľuďom nájsť si pracovne miesto v inom členskom štáte EÚ a pomôcť podnikom zaplniť voľné pracovné miesta, ktoré sa ťažko obsadzujú. EHSV považuje za dôležité podporovať výučbu cudzích jazykov a informačných a komunikačných technológií (IKT).

3.8.4   EHSV podporuje iniciatívu Komisie týkajúcu sa finančnej pomoci v rámci programu „Tvoje prvé pracovné miesto EURES“. Cieľom programu je pomôcť okolo 5 000 mladým ľuďom nájsť si v rokoch 2012 – 2013 prácu v inom členskom štáte. EHSV bude tento program monitorovať v jeho pilotnej fáze a prihliadať na jeho ďalší rozvoj.

3.8.5   EHSV vníma pozitívne opatrenia Komisie zamerané na to, aby sa 3 milióny EUR z technickej podpory v rámci ESF použili na pomoc členským štátom pri vytváraní podporných schém pre mladých začínajúcich podnikateľov a sociálnych podnikateľov. Veľký význam má aj skutočnosť, že v roku 2012 sa okolo 600 ďalších výmen bude financovať v rámci programu „Erasmus pre podnikateľov“.

3.8.6   Na druhej strane sa EHSV domnieva, že v oznámení Komisie sa nevenuje náležitá pozornosť problému finančných prostriedkov na priame dotácie pre mladých ľudí, ktorí chcú rozbehnúť hospodársku činnosť (nedostatok takýchto prostriedkov a obmedzený prístup k nim). Ide tu o finančné prostriedky, ktoré pochádzajú tak z európskych fondov, ako aj z rozpočtov členských štátov. Pomoc určená mladým podnikateľom, ktorí sa rozhodli rozbehnúť hospodársku činnosť, môže byť podľa názoru výboru kľúčovým nástrojom umožňujúcim znížiť mieru nezamestnanosti mladých ľudí.

3.9   Podporiť prvú pracovnú skúsenosť a odbornú prípravu na pracovisku

3.9.1   EHSV súhlasí s tým, že odborná prax a stáže sú pre mladých ľudí dôležitým nástrojom na získavanie zručností a pracovných skúseností a mali by sa stať súčasťou stratégie sociálnej zodpovednosti podnikov. Investovaním do mladých pracovníkov a tým, že sa k nim bude pristupovať ako k dôležitej súčasti podniku, sa podstatne zvýši ich zaangažovanosť do fungovania podniku.

3.9.2   EHSV poukazuje na dôležitú úlohu, ktorú v tejto oblasti zohráva aktívna politika na trhu práce a zlepšenie služieb sprostredkovania práce. Profesijné poradenstvo pre mladých ľudí zamerané na všetky sektory – poľnohospodárstvo, priemysel a služby – musí byť zabezpečené už v školách.

3.9.3   EHSV považuje za dôležité, že Komisia v roku 2012 vyčlení 1,5 milióna EUR na kampaň zameranú na zvýšenie informovanosti podnikateľov o stážach organizovaných v rámci programov Erasmus a Leonardo da Vinci.

3.9.4   EHSV súčasne zdôrazňuje význam nevyhnutných noriem kvality odbornej praxe a stáží. Mal by sa ustanoviť európsky rámec, ktorým by sa riadila problematika stáží. EHSV preto víta iniciatívu Komisie prijať v roku 2012 rámec kvality, ktorý podporí poskytovanie a zavedenie vysokokvalitných stáží, vrátane panorámy EÚ v súvislosti so stážami, čím sa zvýši transparentnosť podmienok pre stážistov v celej Európskej únii.

3.9.5   Stáže nemôžu nahrádzať riadne formy práce. Musia poskytovať stážistom možnosť získať zručnosti potrebné na to, aby sa mohli ľahko začleniť do trhu práce. Stážisti by mali dostávať primerané finančné ohodnotenie za všetky úlohy, ktoré skutočne v práci vykonávajú. Nízka alebo žiadna mzda vedie k segmentácii trhu práce. Aby boli stáže efektívne a primerané potrebám trhu práce, musia byť do ich navrhovania, organizovania, priebehu a financovania zapojení sociálni partneri.

3.9.6   EHSV bude pozorne sledovať a podporovať všetky iniciatívy zamerané na zlepšenie kvality stáží, ako je napríklad Európska charta kvality stáží a odbornej praxe (European Quality Charter on Internships and Apprenticeships), ktorú navrhlo Európske fórum mládeže, s cieľom posilniť občiansky dialóg o vypracovaní vhodných predpisov v tejto oblasti.

3.9.7   EHSV víta skutočnosť, že európski sociálni partneri uzavreli v roku 2010 rámcovú dohodu o inkluzívnych trhoch práce (inclusive labour markets). EHSV zdôrazňuje význam faktorov vplývajúcich na mieru začlenenia do trhu práce, ktoré sú uvedené v dohode. Sú to: a) faktory súvisiace s prostredím (spojené s hospodárskym prostredím a trhom práce, neraz sťažujú začlenenie), b) faktory priamo spojené s prácou a c) individuálne faktory (ako sú zručnosti, kvalifikácia a úroveň vzdelania, motivácia, znalosť jazyka, zdravotný stav, vrátane zdravotného postihnutia, ako aj opakovaná alebo dlhodobá nezamestnanosť). EHSV sa obracia na sociálnych partnerov v členských štátoch, aby túto dohodu dôsledne uplatňovali v praxi, najmä pokiaľ ide o cieľ zabezpečiť viac vysokokvalitných stáží a kvalitnej odbornej praxe.

3.9.8   EHSV potvrdzuje, že je potrebné vytvoriť jednotný „Európsky pas zručností“, ktorým sa do jedného nástroja zlúčia schopnosti a zručnosti získané v rámci formálneho vzdelávania, ale aj v rámci informálneho a neformálneho vzdelávania.

3.9.9   EHSV zdôrazňuje význam výmeny osvedčených postupov v oblasti odbornej praxe pre mladých ľudí a oceňuje informáciu, že Komisia vyčlení v rámci ESF 1,3 milióna EUR na podporu vytvárania schém odborného vzdelávania.

3.9.10   Osobitný význam nadobúdajú v tejto súvislosti skúsenosti členských štátov, ktoré zaviedli systém duálneho vzdelávania. Jeho silnou stránkou je spojenie tradičného vzdelávania v školách s praktickým využitím poznatkov na pracovisku. Žiak tak môže získať príslušné zručnosti a kompetencie požadované na trhu práce. EHSV vyzdvihuje význam zapojenia sociálnych partnerov do výmeny osvedčených postupov, navrhovania, zavádzania ako aj monitorovania systému odbornej praxe. Víta usmernenia Komisie v tejto oblasti. Malo by sa preskúmať, či by sa duálny systém výučby, v rámci ktorého sa vzdelávanie spája s odbornou prípravou, nedal preniesť do iných krajín.

3.9.11   EHSV považuje za správne zvýšiť rozpočtové prostriedky, ktoré Komisia priamo vyčlenila na Európsku dobrovoľnícku službu, aby v roku 2012 zabezpečila aspoň 10 000 dobrovoľníckych príležitostí. Zaujala ho aj iniciatíva založiť Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc. Skutočnosť, že chýba vyhodnotenie pilotnej fázy projektu, ktorá práve prebieha, ako aj informácia o tom, či bude mať iniciatíva naozaj dobrovoľný charakter, však vyvoláva obavy. Podobne ako v prípade stáží treba klásť dôraz na dobrovoľnícku prácu vysokej kvality.

3.9.12   EHSV bude podporovať výmenu a šírenie skúseností a informácií v súvislosti s národnými programami dlhodobej dobrovoľníckej práce, ktoré pomáhajú pri voľbe povolania a získavaní prvých pracovných skúseností a úspešne sa realizujú v niektorých členských krajinách.

3.10   Prístup na pracovný trh: získanie (prvého) pracovného miesta

3.10.1   Význam prvého pracovného miesta je nedoceniteľný, a to nielen z hľadiska budúceho príjmu, ale aj v kontexte ďalšej pracovnej kariéry a budúceho dôchodku. Minimálne pracovné normy je nevyhnutné zaručiť už od chvíle, keď pracovník nastúpi na prvé pracovné miesto. Tieto normy môžu byť odlišné od noriem, ktoré sú poskytované starším pracovníkom. V tejto súvislosti je dôležitý zákaz akejkoľvek diskriminácie z hľadiska veku. EHSV opätovne potvrdzuje, že by sa nemal podceňovať význam prostriedkov, ktoré pomáhajú zaistiť mladým ľuďom stále zamestnanie vysokej kvality a s primeraným ohodnotením už na začiatku ich pracovnej kariéry (3). Treba zvážiť možnosť zaviesť stimulačné programy pre malé a stredné podniky, ktoré prijímajú mladých pracovníkov na prvé pracovné miesto na dobu neurčitú.

3.10.2   Odporúčania Komisie v súvislosti so znížením nadmernej rigidity trvalých pracovných zmlúv by mali prihliadať na nebezpečenstvá, ktoré sa môžu spájať s opatreniami tohto druhu. Dočasné zmluvy rozšírené medzi mladými ľuďmi – najmä na začiatku pracovnej kariéry – viedli k vzniku dvojakého trhu práce (rozdeleného na segmenty). Dočasní pracovníci žijú v neistej situácii, hrozí im nezamestnanosť a majú slabé vyhliadky na kariérny postup. Dvojaký trh práce sa pre mladých ľudí stáva mimoriadne vážnym problémom, môže sa totiž stať, že natrvalo zostanú v úlohe pracovníka, ktorý si svojou budúcnosťou nikdy nie je istý. Môže to negatívne ovplyvniť priebeh ich ďalšej kariéry. Segmentácia trhu práce, ktorá z mladých ľudí robí pracovníkov druhej kategórie, znamená tiež horšie pracovné podmienky a horšie perspektívy profesionálneho rastu. EHSV neodporúča zavádzať nestabilné a neperspektívne riešenia: namiesto neistého zamestnania a neistých pracovných zmlúv je potrebné zaviesť opatrenia, ktoré zabezpečia, že zamestnávanie na dobu určitú a slabo platené pracovné miesta so zlým sociálnym zabezpečením sa v prípade mladých ľudí nestanú pravidlom.

3.10.3   Stabilita a istota na trhu práce je dôležitá nielen pre samotných pracovníkov, ale slúži aj záujmom zamestnávateľov, pretože podporuje konkurencieschopnosť podnikov, sektorov a odvetví a zabezpečuje rast produktivity. Dôležité je tiež uvedomiť si, so zreteľom na otázku stabilného zamestnania pracovníka, že zmluva na dobu určitú je fakticky pre zamestnávateľa drahšia ako zmluva na dobu neurčitú.

3.10.4   EHSV opakuje konkrétne návrhy, ktoré nedávno predložil vo svojom stanovisku o usmerneniach pre politiku zamestnanosti v súvislosti s tým, ako čeliť situácii mladých ľudí na trhu práce, ktorá sa v dôsledku krízy v mnohých členských štátoch katastrofálne zhoršila. Navrhuje:

stanoviť ambiciózne ciele EÚ týkajúce sa zamestnanosti mladých ľudí,

dôsledne uplatňovať „ochranu mládeže“ vo všetkých členských štátoch EÚ,

zvýšiť finančné prostriedky EÚ a uľahčiť prístup k prostriedkom v krajinách, kde je nezamestnanosť mladých ľudí obzvlášť vysoká,

vyčleniť v novom rozpočte EÚ primerané prostriedky na boj proti nezamestnanosti mladých ľudí,

zabezpečiť mladým ľuďom lepší prístup k dávkam v nezamestnanosti,

bojovať proti neistej práci a neregulovaným formám v oblasti odbornej prípravy a pracovných stáží,

presadzovať ako model pre EÚ duálny systém výučby v odbornej príprave.

3.11   Členské štáty a aktéri pôsobiaci na trhu práce musia prejaviť oveľa väčšiu iniciatívnosť v súvislosti so zavedením „ochrany mládeže“, ktorá má zabezpečiť, že do štyroch mesiacov od skončenia školskej dochádzky budú mladí ľudia buď v pracovnom pomere, alebo budú pokračovať vo vzdelávaní či odbornej príprave (preškolení), najmä osoby, ktoré predčasne ukončili školskú dochádzku a odbornú prípravu a iné zraniteľné skupiny mladých ľudí. Európska komisia musí účinne vplývať na členské krajiny, aby rýchlo zaviedli túto iniciatívu do praxe.

3.12   Doterajšie opatrenia členských krajín a aktérov pôsobiacich na trhu práce sa neodrazili v zlepšení situácie mladých ľudí. Je to očividné najmä v súvislosti s realizáciou iniciatívy „ochrana mládeže“. EHSV víta zámer Komisie použiť 4 milióny EUR na pomoc členským štátom pri vytváraní systémov „ochrany mládeže“. EHSV v tejto súvislosti opakuje svoju požiadavku, aby členské štáty v čo najkratšom čase odhalili všetky existujúce prekážky, s cieľom zabezpečiť „ochranu mládeže“ a v rámci národných plánov reforiem stanoviť konkrétne ciele a opatrenia.

3.13   EHSV zdôrazňuje, že iniciatíva „ochrana mládeže“ sa musí opierať o aktívnu politiku zameranú na trh práce, v snahe zmenšiť rozdiely medzi systémom vzdelávania a odbornej prípravy a trhom práce, rovnako pre všetkých mladých ľudí, ženy i mužov. Okrem toho by mala prihliadať na situáciu migrujúcich osôb, národnostných a etnických menšín a osôb so zdravotným postihnutím. Takisto by mala zohľadňovať poznatky, kompetencie, zručnosti a skúsenosti starších pracovníkov, vrátane tých, ktorí sú už na dôchodku.

3.14   V existujúcich usmerneniach pre zamestnanosť EÚ stále chýbajú konkrétne ciele týkajúce sa zamestnanosti mladých ľudí. EHSV opakuje svoju požiadavku stanoviť merateľné európske ciele, najmä pokiaľ ide o snahu výrazne znížiť mieru nezamestnanosti mladých ľudí a o „ochranu mládeže“.

3.15   Je mimoriadne dôležité, že Komisia je pripravená sprístupniť prostriedky určené na technickú podporu, s cieľom pomôcť členským štátom využiť finančné prostriedky EÚ, ktoré sú ešte dostupné. Ide najmä o prostriedky Európskeho sociálneho fondu, v rámci ktorého majú členské štáty ešte stále k dispozícii voľných 30 miliárd EUR na projekty spadajúce do finančného rámca na roky 2007 – 2013. Európska komisia musí účinne vplývať na členské krajiny, aby rýchlo a v plnej miere využili tieto prostriedky.

3.16   EHSV vyzýva Komisiu, aby rozhodne odporučila členským štátom, aby tieto prostriedky využívali hlavne na projekty zamerané na mladých ľudí. Komisia by mala pripomenúť členským štátom, že na procese rozdeľovania prostriedkov a ich samotnom prideľovaní by sa mali neustále podieľať aj sociálni partneri, ich mládežnícke organizácie (ak také majú) a mimovládne organizácie, ktoré zastupujú mladých ľudí.

3.17   EHSV podotýka, že pri navrhovaní finančného rámca na roky 2014 – 2020 treba klásť mimoriadny dôraz na to, aby sa v rámci Európskeho sociálneho fondu vyčlenili prostriedky pre mladých ľudí, najmä pre tých, ktorí nepracujú, nevzdelávajú sa a ani sa nezúčastňujú na odbornej príprave. Osobitnú pozornosť treba pri tom venovať skutočnosti, že tento jav je často úzko spojený s tieňovou ekonomikou. EHSV zdôrazňuje, že v súčasnosti, ako i do budúcnosti je nevyhnutné nájsť dlhodobý, stály a systémový spôsob financovania, ktorý by bol dostupný pre široké sféry občianskej spoločnosti.

3.18   Prioritou musí byť i naďalej vytváranie nových pracovných miest vysokej kvality. EHSV navrhuje, aby sa v rámci nasledujúceho finančného rámca prihliadalo na prijatie Európskej stratégie zamestnanosti mladých ľudí (European Youth Employment Strategy). Prostriedky v rámci takejto stratégie by sa mali využívať na podporu podnikov, organizácií občianskej spoločnosti, orgánov verejnej správy a iných zamestnávateľov, ktorí vytvárajú vysokokvalitné pracovné miesta pre mladých ľudí.

V Bruseli 12. júla 2012

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Staffan NILSSON


(1)  Pozri konkrétne formulácie uvedené v stanovisku EHSV (Ú. v. EÚ C 143, 22.5.2012, s. 94), časť 5.

(2)  Stanovisko EHSV k oznámeniu „Mládež v pohybe“ (Ú. v. EÚ C 132, 3.5.2011, s. 55).

(3)  Stanovisko EHSV k oznámeniu Komisie „Mládež v pohybe“ (Ú. v. EÚ C 132, 3.5.2011, s. 55).


Top