EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006DC0018

Oznámenie Komisie Rade a Európskemu parlamentu - Investovanie do ľudí - Oznámenie o tematickom programe pre ľudský a sociálny rozvoj a o finančných výhľadoch na roky 2007-2013

/* KOM/2006/0018 v konečnom znení */

52006DC0018




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 25.1.2006

KOM(2006) 18 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

Investovanie do ľudí Oznámenie o tematickom programe pre ľudský a sociálny rozvoj a o finančných výhľadoch na roky 2007 – 2013

OBSAH

I. Všeobecný úvod do tematických programov 3

II. Kontext: investovanie do ľudí – politika eú v oblasti ľudského a sociálneho rozvoja 3

Skúsenosti a získané poznatky 4

Odôvodnenie a pridaná hodnota tematického programu „ Investovanie do ľudí“ 5

III. Navrhovaný tematický program „investovanie do ľudí“ 5

Rozsah pôsobnosti 5

Priority tematických akcií v oblasti ľudského a sociálneho rozvoja 6

1. Dobré zdravie pre všetkých 6

2. Znalosti a kvalifikácia pre všetkých 7

3. Kultúra 8

4. Zamestnanosť a sociálna súdržnosť 8

5. Rovnosť pohlaví 9

6. Mládež a deti 10

IV. Programovanie a implementácia 11

Prílohy... 12

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

Investovanie do ľudíOznámenie o tematickom programe pre ľudský a sociálny rozvoj a o finančných výhľadoch na roky 2007 - 2013

I. V šEOBECNÝ ÚVOD DO TEMATICKÝCH PROGRAMOV

EURÓPSKA KOMISIA, S CIEľOM ZRACIONALIZOVAť A ZJEDNODUšIť SÚčASNÝ LEGISLATÍVNY RÁMEC UPRAVUJÚCI VONKAJšIE AKCIE SPOLOčENSTVA, NAVRHLA SÚBOR šIESTICH NOVÝCH NÁSTROJOV V RÁMCI FINANčNÝCH výhľadov na roky 2007 - 2013. Tri z nich sú horizontálne nástroje, ktoré majú reagovať na špecifické potreby a okolnosti. Tri nástroje sú určené na implementáciu špecifických politík (predvstupová pomoc, politika európskeho susedstva a partnerstva, ako aj rozvojová spolupráca a hospodárska spolupráca) a majú vymedzené zemepisné pokrytie. Tieto nástroje v budúcnosti poskytnú právny základ na výdavky Spoločenstva na podporu programov vonkajšej spolupráce vrátane tematických programov, ktoré zasiahnu do geografického pokrytia týchto troch nástrojov politiky a medziiným nahradia existujúce tematické nariadenia. Keďže nástroj predvstupovej pomoci (IPA) je konkrétne určený na pomoc kandidátskym a potenciálnym kandidátskym krajinám pri prijímaní a implementácii acquis communautaire , príjemcovia IPA nepatria do rozsahu pôsobnosti tohto tematického programu.

Tematické programy poskytujú význačnú pridanú hodnotu a dopĺňajú geografické programy, ktoré sú aj naďalej uprednostňovaným rámcom spolupráce Spoločenstva s tretími krajinami[i]. Komisia sa zaviazala vstúpiť do diskusie s Európskym parlamentom a Radou o rozsahu pôsobnosti, cieľoch a prioritách každého tematického programu na základe úradných oznámení obidvom inštitúciám. Tento proces stanoví politické usmernenia pre následné etapy programovania, najmä aby boli tematické strategické materiály vypracované v súlade s uvedenými nástrojmi.

II. KONTEXT: INVESTOVANIE DO ľUDÍ – POLITIKA EÚ V OBLASTI ľUDSKÉHO A SOCIÁLNEHO ROZVOJA

Ľudský a sociálny rozvoj je o ľuďoch[ii]. Ľudské potreby riadia a ľudské príležitosti určujú rozvoj, rast, bezpečnosť a znižovanie chudoby. Je to kľúčový strategický prvok „Európskeho konsenzu“ [iii] a kladie sa naň veľký dôraz v medzinárodných záväzkoch ES, ako napríklad tých, ktoré boli prijaté na základe Miléniovej deklarácie a dohodnuté na medzinárodnej konferencii o populácii a rozvoji v Káhire, svetovom samite o sociálnom rozvoji, Pekingskej akčnej platforme v oblasti rovnosti pohlaví a samite OSN v septembri 2005.

Tematický program Investovanie do ľudí sa v kontexte vonkajších akcií, vrátane rozvojovej politiky, zameria na základné témy, ako sú dobré zdravie pre všetkých, znalosti a kvalifikácia, kultúra, zamestnanosť a sociálna súdržnosť, rovnosť pohlaví, deti a mládež. Bude odrážať vnútornú politiku EÚ a prispievať ku koherentnosti zahraničnej politiky EÚ. Program takto podporí novú architektúru zahraničnej pomoci, čím poskytne EÚ prostriedky, aby mohla pôsobiť v niektorých dôležitých oblastiach. Stanoví hlavne tematický rámec pre výmenu know-how, osvedčenej praxe a skúseností, pre monitorovanie, zber údajov a analýzu, pre inovačné prístupy a pilotné projekty v oblastiach, ktoré priamo ovplyvňujú životy ľudí na celom svete. Posilní hlas EÚ na medzinárodnej úrovni. Umožní EÚ naďalej hrať viditeľnú a hodnovernú úlohu v medzinárodných organizáciách a partnerstvách v súvislosti s týmito témami.

Skúsenosti a získané poznatky

Tematický rámec stavia na bohatstve poznatkov získaných zo skúseností na vnútroštátnej a medzinárodnej úrovni, ktoré sú ďalej rozpracované v prílohe 2. Berie tiež do úvahy najnovšie posudzovanie a hodnotenie činností v týchto oblastiach[iv]. Komisia uskutočnila rozsiahle konzultácie o návrhu tohto tematického programu[v].

Zo získaných poznatkov vyplýva potreba holistického a koherentného tematického prístupu k ľudskému a sociálnemu rozvoju, ktorý je pevne zakotvený v komplexnom prístupe sformulovanom v novej rozvojovej a zahraničnej politike EÚ a ktorý doplní a zvýši hodnotu vnútroštátnych programov v rôznych oblastiach zamerania. Program je v dôsledku toho, že zachádza ďalej ako súčasná stratégia, ktorá sa sústreďovala na zdravie, rovnosť pohlaví a základné vzdelanie, inovačný.

V oblasti chorôb z chudoby, sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv (SRZP) a rovnosti pohlaví je tematická stratégia postavená na skúsenostiach s konkrétnymi rozpočtovými položkami pre tieto oblasti, ktorých platnosť uplynie koncom roku 2006[vi]. V iných oblastiach, ako je napríklad vzdelávanie, boli tematické programy implementované prostredníctvom regionálnych fondov alebo pilotných a prípravných akcií. Skúsenosti v týchto tematických oblastiach a skúsenosti z jednotlivých krajín ukázali, že Komisia by mala mať úlohu, v ktorej spojitosť politiky a spoločný prístup EÚ môžu znamenať zásadný pokrok.

Otázkam zamestnanosti a sociálnej súdržnosti sa dostáva čoraz viac pozornosti v medzinárodnej diskusii. Čoraz viac krajín a regiónov má konkrétny záujem o skúsenosti EÚ v hospodárskej politike, politike zamestnanosti a sociálnej politike a zapája sa do spolupráce s EÚ. Zameranie sa na zamestnanosť a sociálnu súdržnosť v tematickom programe umožní reagovať na tento zvyšujúci sa dopyt a odráža ochotu EÚ hľadať nové spôsoby ako riešiť otázky vzťahu medzi rastom, investíciami a zamestnanosťou, otázky obchodu, začlenenia do spoločnosti a ochrany.

Kultúra neznamená veľmi veľa v rozvojovej práci, ale čoraz viac sa uznáva to, že kultúrne a interkulturálne faktory značne ovplyvňujú rozvoj a treba sa nimi zaoberať z troch hľadísk: posilňovanie dialógu medzi kultúrami, zameranie sa na kultúrnu rozmanitosť na celom svete prostredníctvom medzinárodnej spolupráce a podpora kultúrneho sektoru a odvetví ako faktora zamestnanosti a rastu.

Investovanie do ľudí by preto mohlo byť prostriedkom formulovania a overovania stratégií na riešenie týchto nových priorít s európskou pridanou hodnotou.

Pokiaľ ide o rovnosť pohlaví a deti, zo skúseností a príspevkov zainteresovaných strán vyplýva, že zohľadňovanie tejto otázky vo všetkých politikách je dôležité, ale nie je dostatočne účinné, a preto by sa malo opierať o špecifickú akciu.

Program by sa potenciálne mohol zamerať na mnohé ďalšie problémy, ale vzhľadom na obmedzené zdroje je potrebné sa rozhodnúť a zamerať sa na činnosti, v ktorých sú vplyv a dôveryhodnosť EÚ najvyššie.

Odôvodnenie a pridaná hodnota tematického programu „ Investovanie do ľudí“

Ako uviedla Európska komisia [vii], tematický program zahrnuje špecifickú oblasť záujmu pre skupinu partnerských krajín, ktorá nie je stanovená geograficky, kooperačné aktivity určené rôznym regiónom alebo skupinám partnerských krajín alebo medzinárodnú operáciu, ktorá nie je geograficky špecifická, vrátane mnohostranných alebo globálnych iniciatív na podporu vnútornej politiky Únie v zahraničí.

Jednou z dôležitých zásad vlastných pojmu tematických programov je „subsidiarita“. Geografické programy sú uprednostňovaným nástrojom spolupráce s tretími krajinami. Jednako, za určitých okolností geografické (určené pre krajinu, pre viac krajín a regionálne) programy nie sú najlepším nástrojom pre akciu v určitej oblasti: niektoré ciele politiky EÚ nie je možné dosiahnuť prostredníctvom programov pre krajinu a regionálnych programov a/alebo niektoré akcie v rámci programov pre krajinu a regionálnych programov je možné účinne doplniť tematickou akciou. Tematický program pridáva hodnotu geografickým programom, keďže:

1. podporuje inováciu a nabáda k rozširovaniu inovačných opatrení a vytvára a zhromažďuje know-how a správnu prax vo všetkých regiónoch;

2. zvyšuje technickú spoluprácu medzi krajinami a regionálnymi organizáciami s cieľom dosiahnuť pokrok v medzinárodných záväzkoch a posilňuje účasť partnerských krajín a regiónov v príslušných medzinárodných dohovoroch, iniciatívach alebo procesoch a ich dodržiavanie. V špecifických prípadoch môže poskytnúť nástroje účinného porovnávania a monitorovania vo všetkých regiónoch a takýmto spôsobom prospievať politike krajiny, účinnosti pomoci a harmonizácii darcov, v súlade s Parížskou deklaráciou o harmonizácii pomoci;

3. podporuje rozvoj v situáciách a v regiónoch, v ktorých nie je možné dospieť k dohode o bilaterálnej spolupráci alebo v ktorých nie je kooperačný rámec, ako sú, napríklad, nestabilné štáty a v prípade kritických programov;

4. zameriava sa na plnenie medzinárodných záväzkov ES, globálne presadzovanie závažných otázok, kvalitnejšiu globálnu správu, zvýšenú účinnosť pomoci a zabezpečenie účinného mnohostranného politického rámca.

III. NAVRHOVANÝ TEMATICKÝ PROGRAM „INVESTOVANIE DO ľUDÍ“

ROZSAH PÔSOBNOSTI

Program má byť ustanovený v rámci „Európskeho konsenzu“, vonkajšieho rozmeru politiky a medzinárodných záväzkov EÚ a zameria sa na zabezpečenie súčinnosti medzi témami a politikami EÚ v týchto oblastiach s cieľom opätovného posilnenia koherentnosti. Investovanie do ľudí stavia na acquis sformulovanom do súboru kľúčových politických dokumentov a integruje ho[viii]. Dopĺňa stratégie jednotlivých štátov.

Komisia bude Rade a Európskemu parlamentu podávať pravidelné správy o implementovaní stratégie a uverejňovať hodnotiace správy.

Priority tematických akcií v oblasti ľudského a sociálneho rozvoja

Program sa zameriava na šesť tém dôležitých pre ľudský a sociálny rozvoj, ktoré boli predstavené v „Európskom konsenze a v ďalších, už spomínaných medzinárodných záväzkoch EÚ v tejto oblasti: zdravie, znalosti a kvalifikácia, kultúra, sociálna súdržnosť a zamestnanosť, rovnosť pohlaví, mládež a deti. Tieto priority sú strategicky prepojené a medzi všetkými týmito témami sa rozvíja súčinnosť.

1. Dobré zdravie pre všetkých

Zdravie je veľmi dôležité pre blaho jednotlivca, učenie, pracovnú a sociálnu činnosť, rovnosť pohlaví a pre akýkoľvek rast a rozvoj spoločnosti. Systémy zdravotníctva v jednotlivých krajinách a prístup k základným službám sú v centre záujmu. Ľudské zdroje pre zdravotníctvo sú rozhodujúcou slabinou, ktorou sa treba zaoberať na úrovni krajiny a na medzinárodnej úrovni. Zdravotné informačné systémy so schopnosťou generovať, hodnotiť a analyzovať rozčlenené prevádzkovo-technické údaje sú nevyhnutné na zabezpečenie lepšieho zdravia a výsledkov rozvoja a na to, aby domáce a vonkajšie zdroje účinne prispievali k rýchlejšiemu pokroku. Zabezpečenie primeraných mechanizmov financovania spravodlivého prístupu k zdravotnej starostlivosti pre všetkých je ďalšou dôležitou prioritou politiky EÚ zvyšujúcou úroveň systémov zdravotníctva a sociálnu súdržnosť. Choroby v dôsledku chudoby predstavujú mimoriadne náročnú úlohu vo všetkých sektoroch prekračujúcu aj vnútroštátne hranice. EÚ dlhodobo viedla a podporovala medzinárodné úsilia v boji s HIV/AIDS, tuberkulózou, maláriou a inými chorobami. Napokon, EÚ je aj naďalej jednou z hybných síl v kľúčovej oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia a práv (SRZP) založenej na kompletnom káhirskom programe. Činnosť v týchto dvoch oblastiach bude pokračovať s tým istým vymedzením a v tom istom rozsahu pôsobnosti, ako je stanovené v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1568/2003 o pomoci na boj proti chorobám, ktoré súvisia s chudobou v rozvojových krajinách a v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) 1567/2003 o pomoci pre politiky a aktivity týkajúce sa reprodukčného a sexuálneho zdravia a práv v rozvojových krajinách. Európska komisia nedávno prijala orientácie, pokiaľ ide o boj s HIV/AIDS v rámci EÚ, ktoré zohľadňujú aj susedné krajiny konkrétne rozvojové krajiny v susedstve EÚ. prostredníctvom tematických programov sa na tieto úlohy môže reagovať niekoľkými spôsobmi:

- urýchliť rozvoj a zlepšiť dostupnosť globálnych verejných statkov a možnosť rovnocenného prístupu k nim, vrátane účinných, cenovo dostupných a bezpečných farmaceutických výrobkov, komodít a inovácií určených pre reprodukčné zdravie, vrátane elektronických oznamovacích prostriedkov, v prípade stratégií boja s chorobami a predchádzania infekciám, podporovať inovačné environmentálne opatrenia v zdravotníctve na predchádzanie chorobám a podporovať účasť a kapacity inštitúcií a spoločenstiev, s cieľom umožniť etickú a účinnú implementáciu klinických pokusov a zvýšiť regulačnú kapacitu;

- podporovať presadzovanie stanovísk a informačné aktivity s cieľom zvýšiť politickú informovanosť a informovanosť verejnosti a zvýšiť úroveň vzdelávania verejnosti, vrátane vnímavosti k právam, spravodlivosti, rovnosti pohlaví a kultúrnym otázkam súvisiacim so žiadúcimi výsledkami v oblasti zdravia a prevenciou;

- budovať kapacity, vrátane využívania nástrojov informačných a komunikačných technológií (IKT), v prípade tvorcov politiky a iných relevantných zainteresovaných strán na úrovni krajiny a na regionálnej a globálnej úrovni zlepšovať ich príspevok k výsledkom rozvoja v týchto oblastiach.

2. Znalosti a kvalifikácia pre všetkých

EÚ prispieva k zlepšeniu prístupu k vzdelávaniu pre všetky deti a čoraz viac aj pre ženy a mužov v každom veku, na účely zvyšovania znalostí, kvalifikácie a zamestnateľnosti na trhu práce, prispieva k aktívnemu občianstvu a individuálnemu naplneniu na celoživotnom základe, podporuje znalostnú spoločnosť a prispieva k prekonaniu digitálnej priepasti a medzier v znalostiach a informáciách. Negramotnosti dospelých a programom na zvyšovanie gramotnosti dospelých sa bude tiež venovať pozornosť. Okrem všeobecného základného vzdelania musia krajiny spoločne s podnikateľským sektorom a darcami budovať odborné vzdelávanie a prípravu (OVP) ako najdôležitejšieho činiteľa, ktorý umožňuje zamestnateľnosť, a poskytovať širší prístup ku kvalitnejšiemu strednému a vyššiemu vzdelávaniu. Vysokoškolské vzdelanie hrá kľúčovú úlohu vo vytváraní miestnych znalostných centier a v príprave praktikov v oblasti vzdelávania a zdravotníctva a ľudí, ktorých kvalifikácia, možnosti a podnikateľský duch prispievajú k rastu a tým aj zmierneniu chudoby. Kapacita a kvalita vysokoškolského vzdelávania, vrátane nadstavbového OVP sa v mnohých rozvojových krajinách musí zlepšiť. Niektorí partneri tiež môžu prejaviť záujem o iniciatívy rozvíjané v EÚ alebo v rámci bilaterálnych programov vonkajšej pomoci zameraných na kvalifikáciu a ľudské zdroje.

Tento komplexný prístup kladie dôraz na skutočnosť, že prístup k znalostiam a kvalifikácii je najdôležitejším nástrojom na zrovnoprávnenie detí, mládeže a žien a na zlepšenie informovanosti a odborných znalostí týkajúcich sa prevencie chorôb a starostlivosti, plánovania rodiny, uvedomovania si ľudských práv, tolerancie, solidarity a mieru. Znalosti, inovácia prostredníctvom vedy a techniky ako aj rozvoj elektronických komunikačných sietí a prístup k nim sú hlavnými motormi sociálno-ekonomického rastu a udržateľného rozvoja a musia sa riešiť v súčinnosti s medzinárodnou dimenziou výskumnej politiky EÚ. Všetky úsilia na podporu vzdelávania a prípravy by mali minimalizovať účinok odlivu mozgov.

Tento tematický program môže prispieť k programom krajín prostredníctvom týchto doplnkových činností:

- pomôcť krajinám s nízkymi príjmami, aby sa stali oprávnenými príjemcami medzinárodnej podpory určenej na rozvoj primeranej a kvalitnej vzdelávacej politiky; prispievať k medzinárodným mechanizmom zameraným na podporovanie krajín, ktoré nezmobilizujú dostatočnú darcovskú podporu na financovanie svojich vzdelávacích plánov;

- presadzovať medzinárodné výmeny skúseností a správnej praxe na účely rozvoja stredoškolského a odborného vzdelávania a prípravy, vrátane tesnej spolupráce s organizáciami zastupujúcimi zamestnávateľov a pracovníkov a iné zainteresované strany, na účely zabezpečenia kvality a splnenia potrieb kvalifikácie a dosiahnutia čo najvyššej zamestnateľnosti a prispôsobivosti;

- presadzovať nadnárodnú univerzitnú spoluprácu a mobilitu študentov a vedcov na medzinárodnej úrovni prostredníctvom sprievodných opatrení umožňujúcich programy pre dve krajiny alebo regionálne programy, využívanie sietí IKT na vybudovanie južno-južných a južno-severných vzdelávacích sietí a prístup k informačným zdrojom, vrátane programu ERASMUS mundus, diaľkového vzdelávania a virtuálnej mobility;

- podporovať rozvoj štatistickej kapacity a zhodných metód vyhľadávania kvantitatívnych a kvalitatívnych údajov založených na spoločne definovaných ukazovateľoch, spoločných pojmoch pre analýzu údajov a rozširovanie globálneho monitorovacieho rámca. Toto prospeje programovaniu, monitorovaniu a hodnoteniu pomoci, najmä podpore sektorového rozpočtu, rovnako pre príjemcov ako aj darcov;

- deti na okraji spoločnosti a ohrozené deti (napríklad pracujúce deti, siroty, postihnuté deti, deti v situácii vojnového konfliktu alebo po konflikte, domorodé deti a deti z menšín alebo deti vo vzdialených vidieckych oblastiach, hlavne dievčatá) nemajú príležitosť chodiť do školy. Táto situácia môže v skutočnosti súvisieť s podmienkami týchto detí a rodín alebo nedostatočnými školskými systémami. Program by mohol podporovať zvýšenie pozornosti venovanej týmto deťom na globálnej úrovni prostredníctvom presadzovania stanovísk, pilotných projektov, výmen skúseností a správnej praxe, pričom väčšina podpory by mala pochádzať z programov pre krajiny alebo regionálnych programov. Prioritnou oblasťou by malo byť prepojenie medzi vzdelávaním a bojom so všetkými formami detskej práce.

3. Kultúra

Kultúra určuje, ako fungujú spoločnosti a ekonomiky a má vplyv na všetky sféry vzájomného pôsobenia medzi EÚ a partnerskými krajinami, s dôsledkami pre sociálnu, ekonomickú a vonkajšiu politiku. Zásady vlastníctva a účasti, ak sa náležite a v plnom rozsahu uplatňujú s cieľom dosiahnuť sebaúctu a „rovnosť rešpektovania“, by mali umožniť, aby sa pri spolupráci patrične zohľadňovala kultúrna realita partnerov bez spochybňovania univerzálnosti ľudských práv a základných slobôd. Nedávne prijatie Dohovoru UNESCO o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrneho prejavu zdôrazňuje medzinárodný konsenzus pri aktívnom presadzovaní a podporovaní kultúrnej rozmanitosti v medzinárodných vzťahoch, obzvlášť s rozvojovými krajinami. Audiovizuálne prostriedky by mohli byť účinným spôsobom presadzovania kultúry ako aj prenosu skúseností a správnej praxe.

Učenie sa, rodové úlohy a stereotypy, spôsoby života, postoje voči iným, stigmy, diskriminácia, konflikt a mnohé iné problémy sú hlboko ovplyvnené kultúrou.

- Investovanie do ľudí môže pomôcť presadzovať vzájomné porozumenie a dialóg medzi národmi a kultúrami, presadzovať kultúrnu rozmanitosť a rešpektovanie rovnosti dôstojnosti všetkých kultúr a posilňovať spoluprácu a výmenu skúseností v rôznych oblastiach kultúry, vzdelávania a výskumu. Dôležitosť presadzovania úcty k sociálnym, kultúrnym a duchovným hodnotám domorodých národov a menšín pomáha v boji so sociálnymi nerovnosťami a nespravodlivosťou v multietnických spoločnostiach.

- Okrem toho je kultúra tiež sľubným sektorom hospodárstva pre rozvoj a rast. Medzinárodná spolupráca, najmä s rozvojovými krajinami, by mala poskytnúť významnejšie miesto kultúre, a najmä priemyslu kultúry, s cieľom plne využiť jej ekonomický potenciál.

4. Zamestnanosť a sociálna súdržnosť

Na celosvetovej úrovni a v rôznych regiónoch a krajinách narastá záujem o ekonomický a sociálny prístup EÚ zohľadňujúci rôzne situácie, potreby, záujmy a možnosti partnerských krajín a regiónov[ix]. Zamestnanosť, boj s nerovnosťami a presadzovanie sociálnej súdržnosti predstavujú dôležitú novú tému vo vonkajších vzťahoch a v rozvojovej politike Únie. Zahrnuje to slušnú prácu pre všetkých, sociálny blahobyt a začlenenie, produktívne zamestnanie, sociálny dialóg, rozvoj ľudských zdrojov, zrovnoprávnenie žien a základné sociálne práva, vrátane boja so všetkými formami detskej práce a obchodovania s ľuďmi. Zahrnuje to tiež presadzovanie integrovaného sociálneho a hospodárskeho prístupu, ktoré sa týka hospodárstva, obchodu, zamestnanosti a sociálnej súdržnosti ako vzájomne závislých prvkov s cieľom bojovať proti nerovnostiam. EÚ sa bude zameriavať najmä na sociálne a daňové reformy s cieľom presadzovať spravodlivosť a na postupnú integráciu neformálneho sektora do formálnej ekonomiky.

Samit OSN v roku 2005 zdôraznil, akým dôležitým spôsobom môžu produktívna zamestnanosť a slušná práca pre všetkých prispieť k predchádzaniu chudobe a boju s ňou, ako aj potrebu integrovať tieto aspekty do rozvojových stratégií. Integrované sociálne a hospodárske stratégie, obchodná politika, ktorá presadzuje sociálny rozvoj, investičná politika, ktorá podnecuje podnikanie, rovnosť pohlaví v práci, zamestnanosť a kvalifikácia na miestnej úrovni, efektívne inštitúcie trhu práce a spolupráca medzi sociálnymi partnermi budú preto kľúčové pre rozvojové stratégie.

Programy sociálneho zabezpečenia a sociálne začlenenie sú kľúčovými prvkami riešenia ohrozenosti a zmiernenia rizika chudoby. Podporujú domácnosti a prispievajú k programu rovnosti pohlaví, ako aj k boju s detskou prácou. V neformálnej ekonomike bude potrebné sa zaoberať absenciou sociálnej ochrany.

Tematický program by mohol:

- prispievať k presadzovaniu programu „slušnej práce pre všetkých“ ako univerzálneho cieľa vrátane globálnych iniciatív a iných iniciatív určených pre viaceré krajiny s cieľom implementovať medzinárodné pracovné normy, hodnotenie vplyvu obchodu na slušnú prácu, sociálny dialóg, trvalé a adekvátne mechanizmy spravodlivého financovania, účinné fungovanie a širší dosah systémov sociálnej ochrany vrátane programov dôchodkového zabezpečenia a základných dávok sociálnej ochrany;

- podporovať iniciatívy pomáhajúce zlepšiť pracovné podmienky, ako aj prispôsobiť sa liberalizácii obchodu. To by mohlo zahrnovať rozmer zamestnanosti v rozvojovej politike a ďalšie preberanie podnikovej sociálnej zodpovednosti ako dobrovoľnej podnikateľskej praxe s cieľom pomôcť pri rozširovaní európskych sociálnych hodnôt;

- pomáhať pri presadzovaní sociálneho rozmeru globalizácie a skúseností EÚ.

5. Rovnosť pohlaví

Presadzovanie rovnosti pohlaví a práv žien nie je veľmi dôležité iba samo o sebe, ale je to tiež základné ľudské právo zakotvené v Európskom dohovore o ľudských právach a otázka sociálnej spravodlivosti a zároveň napomáha pri dosahovaní všetkých miléniových rozvojových cieľov (MRC) a realizácii záväzkov, ktoré boli prijaté v rámci Pekingskej akčnej platformy, Káhirského akčného programu a Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien[x]. Prostredníctvom tohto tematického programu v rámci štyroch priorít, ktoré tu boli načrtnuté, by sa mali riešiť problémy rovnosti pohlaví, ako napríklad prístup dievčat a žien k znalostiam a kvalifikácii, bezpečné školské prostredie, sexuálne a reprodukčné zdravie a práva, sociálna ochrana a zamestnanosť. Iniciatívy v oblasti kultúry prispejú k zmene sociálnych a kultúrnych vzorov správania mužov a žien, s cieľom dosiahnuť odstránenie predsudkov a zvyklostí, ktoré sú založené na myšlienke menejcennosti alebo nadradenosti jedného alebo druhého pohlavia alebo na stereotypných úlohách mužov a žien.

Okrem tohto horizontálneho rozmeru je rovnosť pohlaví samostatnou témou, ktorá sa bude riešiť prostredníctvom špecifickej akcie zameranej na rovnosť pohlaví. Tento tematický program môže doplniť potrebnú akciu určenú pre krajinu prostredníctvom týchto foriem podpory, či už globálnej alebo v regiónoch:

- poskytovanie strategickej podpory programom, ktoré prispievajú k dosiahnutiu cieľov Pekingského vyhlásenia;

- podporovanie organizácií občianskej spoločnosti, hlavne ženských organizácií a sietí, v ich úsilí presadzovať rovnosť pohlaví a ekonomickú a sociálnu rovnoprávnosť, vrátane vybudovania severojužnej a južno-južnej siete a presadzovania stanovísk;

- podporovanie hľadiska pohlaví v úsilí podporovať štatistickú kapacitu, prostredníctvom vypracovania a rozširovania údajov a ukazovateľov rozčlenených podľa pohlavia, ako aj údajov a ukazovateľov týkajúcich sa rovnosti pohlaví.

6. Mládež a deti

Investovanie do mládeže a detí je investovaním do budúcnosti. Najväčšia skupina detí a mládeže všetkých čias na svete znamená pre rozvojové krajiny výzvy aj príležitosti. tieto deti sú obzvlášť ohrozené a ich práva a záujmy vyžadujú osobitnú pozornosť, počnúc účasťou a rovnoprávnosťou a zahrnujúc aj presadzovanie a ochranu ich práv, zdravia a existencie. Zdravé a vzdelané deti, ktoré využívajú svoje základné práva, sú príležitosťou. Znalosti a kvalifikácia ich vybavia pre účasť na trhu práce a v spoločnosti ako celku. Vo všetkých relevantných akciách by sa mali brať do úvahy najlepšie záujmy detí a mládeže a mala sa pri tom zabezpečiť účasť detí a mládeže, pri súčasnom zabezpečení súladu so životným cyklom a medzigeneračného prístupu. Okrem zohľadňovania vo všetkých politikách a podpory určenej pre jednotlivé krajiny by tematický program mohol:

- vo zvýšenej miere upozorňovať krajiny na problémy detí a mládeže a zlepšiť ich schopnosť riešiť toto problémy v rámci vonkajších akcií;

- podporovať regionálne, medziregionálne a globálne iniciatívy v kľúčových oblastiach, ako je napríklad prevencia všetkých foriem detskej práce, obchod s ľuďmi a sexuálne násilie a podpora siete zamestnávania mládeže;

- podporovať akcie na pomoc mládeži a deťom v situáciách a regiónoch, v ktorých má bilaterálna spolupráca obmedzenia, ako napríklad v nestabilných štátoch;

- podporovať mapovanie problémov, zhromažďovanie a monitorovanie údajov (vrátane evidencie pôrodov), vypracovanie postupov a pilotných projektov, podieľanie sa na najlepších postupoch záchrany obetí detskej práce, obchodovania s ľuďmi alebo násilia a ich opätovnej integrácie do spoločnosti (vzdelávanie, odborná príprava, lekárska a psychologická starostlivosť), presadzovanie a zvyšovanie informovanosti a inovačných iniciatív (napríklad proti detskej práci, obchodovaniu s ľuďmi, zmrzačovaniu pohlavných orgánov, vynúteným sexuálnym stykom a vynúteným sobášom).

IV. PROGRAMOVANIE A IMPLEMENTÁCIA

- Na základe postupov vo výboroch Komisia rozhodne o štvorročných (2007 – 2010) a následne aj trojročných (2011 – 2013) tematických strategických dokumentoch (programových dokumentoch)[xi].

- Komisia na základe tohto viacročného programovania vypracuje ročné akčné programy, v ktorých sa stanovia prioritné akcie, ktoré sa majú podporovať, špecifické ciele, očakávané výsledky, ako aj indikatívne čiastky.

- Program sa implementuje v súlade s Reformou riadenia vonkajšej pomoci z roku 2000, ktorá, medzi iným, v prípade potreby počíta s prevodom riadiacich zodpovedností na delegácie.

- Čo sa týka strednodobého skúmania, vykoná sa vonkajšie hodnotenie operácií počas prvého trojročného obdobia s cieľom poskytnúť vstupné údaje pre prípravy na druhý tematický strategický dokument (2007 – 2009) (2011 – 2013). Správy sa postúpia členským štátom a Európskemu parlamentu a prediskutujú sa s nimi.

ANNEX 1

List of key policy documents on human and social development 2002-2005

- United Nations Millennium Declaration, New York, 2000;http://www.un.org/millennium/summit.htm

- The 2005 World Summit; http://www.un.org/summit2005/

- The 2005 World Summit on Information Society; http://www.itu.int/wsis/

- UNDP Human Development Report 2004, “ Cultural Liberty in Today’s Diverse World”, http://hdr.undp.org/reports/global/2004/

- High-level Forum on the Health Millennium Development Goals, Geneva, 2004;http://www.who.int/hdp/hlf/en/

- UNGASS Declaration of Commitment on HIV/AIDS, 2001; http://www.unaids.org/en/events/un+special+session+on+hiv_aids/declaration+of+commitment+on+hiv_aids.asp

- Education For All: Meeting our collective commitments, Dakar, 2000;http://www.unesco.org/education/efa/ed_for_all/dakfram_eng.shtml

- Fourth World Conference on Women, Beijing Declaration, 1995;http://www.un.org/womenwatch/daw/beijing/platform/declar.htm and Beijing + 10

- World Summit for Social Development, Copenhagen, 1995;http://www.un.org/esa/socdev/wssd/

- United Nations International Conference on Population and Development, Cairo, 1994 and Cairo + 10; http://www.iisd.ca/cairo.html

- A Fair Globalisation: Creating opportunities for all, World Commission on the Social Dimension of Globalisation, Geneva, 2004;http://www.ilo.org/public/english/fairglobalization/index.htm

- ILO decent work agenda: http://www.ilo.org/public/english/decent.htm

- Convention on the Rights of the Child (CRC); http://www.unhchr.ch/html/menu3/b/k2crc.htm

- Joint Statement by the Council and the Representatives of the Governments of the Member States meeting within the Council, the European Parliament and the Commission on European Union Development Policy: “The European Consensus”, 22 November 2005.

- Proposal for a joint declaration by the Council, the European Parliament and the Commission on the European Union Development Policy “The European Consensus” (COM(2005) 311 final of 13 July 2005)

- Policy Coherence for Development - Accelerating progress towards attaining the Millennium Development Goals (COM(2005) 134 final of 12 April 2005)

- Health and Poverty Reduction in Developing Countries (COM(2002) 129 final)

- EU Strategy for Action on the Crisis in Human Resources for Health in Developing Countries (COM(2005) 642 final)

AIDS, malaria, tuberculosis

- Regulation (EC) No 1568/2003 of the European Parliament and of the Council on aid to fight poverty diseases (HIV/AIDS, tuberculosis and malaria) in developing countries

- Report on the Commission Communication on the Update of the EC Programme for Action: Accelerated Action on HIV/AIDS, Malaria and Tuberculosis in the Context of Poverty Reduction – Outstanding Policy Issues and Future Challenges – European Parliament Committee on Development and Cooperation (PE 326.776/DEF A5-0055/2004)

- Second Progress Report on the EC Programme for Action: Accelerated action on HIV/AIDS, malaria and tuberculosis in the context of poverty reduction (SEC(2004) 1326)

- A Coherent European Policy Framework for External Action to Confront HIV/AIDS, Malaria and Tuberculosis (COM(2004) 726 final)

- Council Conclusions on a Coherent European Policy Framework for External Action to Confront HIV/AIDS, Malaria and Tuberculosis, 23 November 2004

- A European Programme for Action to Confront HIV/AIDS, Malaria and Tuberculosis through External Action (COM(2005) 179 final)

- Council Conclusions on a European Programme for Action to Confront HIV/AIDS, Malaria and Tuberculosis through External Action, 24 May 2005

- Communication from the Commission to the Council and the European Parliament on combating HIV/AIDS within the European Union and the neighbouring countries 2006-2009. COM (2005) 654 final, 15 December 2005.

Sexual and Reproductive Health and Rights (SRHR)

- Regulation (EC) No 1567/2003 of the European Parliament and of the Council on aid for policies and actions on reproductive and sexual health and rights in developing countries

- Council conclusions on "Cairo ICPD +10", 24/11/04

Education

- Education and training in the context of poverty reduction in developing countries (COM(2002) 116 of 6.3.2002). This document paved the way for the adoption of a Council Resolution on “Education and poverty” on 30 May 2002 and of a European Parliament Resolution on “Education and training in the context of poverty reduction in developing countries” on 15 May 2003

Culture :

Convention on the protection and promotion of the diversity of cultural expressions. UNESCO, Paris, 20 October 2005. http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php-URL_ID=11281&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

Social protection, social dialogue, employment, rights at work, children’s rights, social dimension of globalisation, decent work for all

- The Social Dimension of Globalisation – the EU’s policy contribution on extending the benefits to all (COM(2004) 383 final)

- The Social Agenda (COM(2005) 33 final)

- Promoting core labour standards and improving social governance in the context of globalisation (COM(2001) 416 final, 18 July 2001)

- December 2004 and June 2005 European Council conclusions on the social dimension of globalisation

- Council Conclusions of 21 July 2003, 5 March 2005 and 24 May 2005

- EP Report on promoting core labour standards, July 2003 (M.H. Gillig)

- EP Report A6-0308/2005 on the Social Dimension of Globalisation, 14 November 2005 (M. Brejc)

Gender equality

- Regulation (EC) No 806/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on promoting gender equality in development cooperation

- Programme of Action for the mainstreaming of gender equality in Community Development Cooperation (COM(2001) 295 final)

- Council Conclusions C/10/403 of 8 November 2001

- Report on equality between women and men 2004 and 2005 (COM(2004) 115 and COM(2005) 44

- Council Conclusions on the "Review of the implementation by the Member States and the EU institutions of the Beijing Platform for Action", 2/3 June 2005

- EP resolution on the follow-up to the Fourth World Conference on Women (Beijing + 10), 10/03/2005 - EP05-027

- EP Report A-5-0066/2002 (Maria Martens/Luisa Morgantini)

- http://europa.eu.int/comm/employment_social/gender_equality/gender_mainstreaming/global/global_en.html

Main international and EU policy frameworks concerning children

- The Convention on the Rights of the Child (CRC)[xii]

- International Conference on Population and Development ( ICPD ) and its Programme of Action, especially on adolescent sexual and reproductive health and rights (Chapter VII)

- ILO Conventions 182 and 138 on the elimination of the worst forms of child labour and the minimum age for admission to employment[xiii]

- UN Protocol to Prevent, Suppress and Punish Trafficking in Persons, Especially Women and Children[xiv]

UN General Assembly Special Session (UNGASS) on Children’s Rights of May 2002[xv]

Main International and EU policy frameworks concerning Indigenous Peoples

The ILO convention no. 169 on the rights of indigenous and tribal peoples in independent countries.

The UN Convention on the Elimination of Racial Discrimination.

The UN Draft declaration on the Rights of Indigenous Peoples (1994/45)(E.CN.4.SUB.2.RES.1994)

European Commission Working Document of 11 May 1998 on support for indigenous peoples in development cooperation of the Community and Member States.

Council Resolution of 30th November 1998 on Indigenous Peoples within the Frame work of Development Cooperation of the Community and Member States.

Council Conclusion of 18th November 2002 on Indigenous issues.

The Convention on biological diversity (art. 8J)

Agenda 21 (article 24)

World Bank Operational Policies on Indigenous Peoples (O.P 4.10 May 10, 2005)

World Bank Bank Procedures on Indigenous Peoples (BP 4.10 May 10, 2005

ANNEX 2

Lessons learnt and past experience

Overall, while recognising the added value of thematic programmes, the new architecture of the instruments for external action provides an opportunity to rethink the scope and content of thematic programmes, including their budget appropriations, and to extend the concept of simplification to them by consolidating and rationalising them with a view to improving their effectiveness and efficiency. The scope and rationale for the programme envisaged and the management procedures for programming, budgeting and adopting them take into account the lessons learnt from evaluations. The Commission has evaluated most of the thematic regulations under the current Financial Perspectives. Moreover, a significant number of country strategy evaluations have been undertaken in recent years, which throw light upon the link between country programmes and thematic programmes. Certain general findings and lessons drawn from these studies need to be taken into account in the concept and definition of the future thematic programme, particularly where it is implemented at country level. On the one hand, the evaluations show that generally thematic programmes have had a positive impact.

Thematic programmes have proven useful for implementing Community action in cases where the government of the partner country blocks action under the geographical programmes, which is particularly the case in sensitive areas such as human rights, democracy or support to civil society.

They are a useful, if not the only, tool to create or contribute to international initiatives and partnerships, to pursue global advocacy and to buttress a leadership role for the EU on key issues on the international agenda.

They have been found useful to initiate actions, often with innovative approaches, with pre-selected partners.

Action is often more easily accepted by partner countries when funding is “additional”.

Thematic programmes have proven useful to intervene in fragile states and difficult partnerships, particularly in supporting programmes implemented by non-state entities.

On the other hand, the thematic programmes and budget lines have demonstrated certain weaknesses. They are currently extremely numerous and fragmented. The narrowly defined thematic focus, once determined by a legislative act, limits the flexibility to adapt to new needs. Parallel implementation of numerous thematic programmes and the country programme poses managerial challenges and leads to loss of efficiency[xvi]. By nature, action in non-Community countries funded under thematic programmes creates problems of coherence with country and regional strategies[xvii]. Thematic action needs to be consistent with the country analysis and should respond or relate to country strategies[xviii]. Consequently, it should also be part of the complementarity assessment made in the context of country strategies. The substance of thematic programmes should be integrated into the policy dialogue with partner governments[xix].

The EC’s priorities for action on HIV, malaria and tuberculosis take into account those which apply internationally. More specifically, the new European policy framework to confront the three diseases was based on two progress reports on the previous Programme for Action, finalised in 2003 and 2004 respectively. The 2004 progress report and the evidence gathered from stakeholders to prepare it illustrate that EC action led to a reduction of up to 98% in the price of some key pharmaceutical products in developing countries and that policy coherence has been increased through common action on research and development[xx] and trade regulations which contributed to making medicines available and affordable[xxi]. Synergy and policy coherence at EC level have been enhanced, in particular, by agreed, concrete and concerted action on capacity building and clinical research capacity and by access to medical care coverage for populations during clinical trials and the financial support currently provided to EDCTP clinical trial sites and the populations concerned by these trials from the research budget and the poverty diseases budget line (21.020702). The active role played by the EC in terms of providing leadership, coordinating positions and mobilising resources among the EU Member States and other donors is a key achievement, including a strong European voice in the Global Fund to Fight HIV/AIDS, TB and malaria and in international forums on key issues such as trade-related aspects of intellectual property rights and sexual and reproductive health and rights. The report has shown that the main outstanding challenges include how to increase the prioritisation of, and resources to, health and social services in non-EU countries; how to boost ailing health infrastructure and overburdened human capacities (especially in the context of the current brain drain); how to support regulatory capacity in developing countries; how to make key pharmaceutical products more affordable and improve access to pharmaceutical products in general; how to develop new tools to confront the three diseases; and how to continue coordination with partners in developing countries, civil society and the private sector. New challenges include how to maintain coherence and harmony in an increasingly complex and divergent global institutional set-up[xxii] and how to respond to the evolving epidemiology, geography and demography of the diseases in the context of an enlarged EU.

An independent external evaluation of all the EC’s external cooperation in population- and development-oriented programmes was recently completed[xxiii]. It concluded that the EC’s overall approach to population is consistent with the International Conference on Population and Development (ICPD, Cairo, 1994) and the activities of other donors and that EC support has made a substantial contribution to achievement of the ICPD goals relating to reproductive health and family planning[xxiv], with “a strong emphasis on providing tangible benefits to the poor”. The recommendations called for broadening the population beyond sexual and reproductive health and for steps to be taken to ensure that gains made from budget-line projects are not lost in sector-wide approaches.

On education , annual and mid-term reviews of the 9th EDF have repeatedly indicated problems with data integrity and the statistical and monitoring capacities of partner countries. Availability, timeliness and reliability of data vary considerably due to weak retrieval methods and poor understanding of the basic concepts of indicators, target-setting and performance monitoring. Furthermore, indicators to measure quality of education and learning achievement remain particularly scanty. The two major evaluation studies in which the EC has been involved[xxv] both underline the difficulty of achieving gender parity in school education, on the one hand, and of reaching out-of-school children, i.e. vulnerable and marginalised groups, on the other. These tend to receive less attention in programme planning and implementation. The studies recommend specific measures combined with the development of comprehensive and practical strategies to target the special groups and girls, pointing out that specific indicators to monitor the impact on such groups need to be included in education programmes. The two studies also refer to the bottlenecks in providing primary school leavers with study opportunities in post-primary (secondary and technical) education. Primary school achievement is seen as failing to equip children for the world of work. As regards tertiary education, the EC has almost twenty years of experience in promoting cooperation between higher education institutions in the EU in order to contribute to improving the quality of education and bringing a European dimension to education. This model - inter-university cooperation through curriculum projects, joint courses, networking and, particularly, student and staff mobility - has proved very successful even beyond the EU[xxvi]. It has contributed to enriching individual students' learning, exchanging experience, creating new academic approaches, sharing European values, etc. ‘Bottom up’ activities are complementary and useful if coupled with in depth Higher Education sector system upgrading and equity as addressed by several EC bilateral programmes (the latter being essential to avoid ‘brain drain’). The capitalisation and dissemination of good practices coupling both bottom up and systemic upgrading points to a way forward in improving Higher Education systems.

One of the lessons learnt in the education Fast Track Initiative is that mobilisation of funding at country level, which is the main vehicle for the FTI, can take a long time due to few donors being present at country level or to slow donor procedures and financing cycles. One answer to make aid more effective and speed up disbursement was the establishment of a global level fund (the FTI Catalytic Fund) which can disburse quickly in response to partner countries' sector plans.

Culture has featured very little in development work until now, but there is growing recognition that cultural and inter-cultural factors influence development considerably and need to be addressed. While putting emphasis on the need to foster dialogue between cultures and peoples, recent international debates led to the recognition of the need to address the issue of cultural diversity throughout the world but in particular in developing countries, notably through international cooperation, both as a political imperative - as cultural diversity is a common good of the humankind - and a factor of development, growth and stability. This consensus was concretised in particular through the recent adoption of the Convention on the protection and promotion of the diversity of cultural expressions in UNESCO last October.

Furthermore, the cultural sector, and notably cultural industries, can play an important part in the development of countries, in terms of employment and growth, as it is largely based on intangible assets (i.e. intellectual property rights), whose value and tradability spread over a large period of time. As the UNDP Human Development Report 2004 highlights it, there is a “ vast potential of building a more peaceful, prosperous world by bringing issues of culture to the mainstream of development thinking and practice ”.

Gender equality and women's empowerment is key for the achievement of development and peace. Both the 2005 UN Summit and the 49th Session of the UN Commission on the Status of Women, celebrating the 10th anniversary of the Beijing Platform for Action (BPfA) reconfirmed the complementarity and inter-dependence between the full and effective implementation of the BPfA and the achievement of all internationally agreed development goals. The lessons learnt, experience and stakeholder contributions reconfirm the importance and the effectiveness of implementing a dual approach of gender mainstreaming and specific measures to promote equality between women and men. Gender mainstreaming should be reinforced in all actions and policies. However, gender mainstreaming alone is not enough and has to be complemented with specific actions.

Lessons learnt concerning children also point to the need to devise strategic action which goes beyond mainstreaming. Some stakeholders underline the need for a strategic focus on children. Up until now the EC’s thematic action for children (besides basic education and support to immunisation) has focused on child labour (ILO partnership) and trafficking, taking into account available resources. However, the specific approach concerning children must also be seen in the broader context of the inter-generational and life-cycle approach. Child poverty and lack of opportunities for youth are also related to poverty and lack of opportunities for the family, the group and the community at large. Child labour should also be seen in the wider context of application of the core labour standards and the lack of decent work opportunities for youth and parents. Over 80% of the population in developing countries have no social protection cover and over 90% of the job entrants in, for instance, sub-Saharan Africa are employed in the informal sector.

Employment and social cohesion issues are getting increasing attention in the international debate. The 2005 UN Summit has highlighted that full and productive employment and decent work for all is a central objective for efforts to achieve the MDG. The EU is playing a key role on strengthening the social dimension of globalisation including global trade effects, in the follow up to the Copenhagen Summit on Social Development and on the promotion of decent work. Recent experience also shows growing interest outside the EU in the EU’s economic and social approach. The ILO global employment agenda, for instance, is influenced by the approaches and working methods used in the European Employment Strategy. The EU approach on social cohesion has been catching the attention of several regions and at global level, including in the follow-up to the World Summit for Social Development (Copenhagen +10) and the UN ECOSOC. The relevance of the EU’s experience to promoting social development across the world is acknowledged both inside and outside the EU[xxvii]. The EC is also taking part in the ongoing UN debate on a Convention on the Protection and Promotion of the Rights and Dignity of Persons with Disabilities, taking into account the EC Directives on the prohibition of discrimination in employment[xxviii].

The EC has made a significant contribution to the work of the World Commission on the Social Dimension of Globalisation in different ways, such as by organising and funding a high-level event bringing together the European Commission, EU stakeholders and the World Commission and by contributing to the follow-up to the 2004 report by the World Commission[xxix]. Promotion of decent work is part of the overall cooperation agreement signed between the European Commission and the ILO on 14 May 2001[xxx]. In this context various global and multi-country initiatives on promoting decent work have been supported and co-funded by the Commission, such as measures on socially responsible restructuring, CSR, indigenous people, dissemination of information on freedom of association and collective bargaining and on health and safety at work, pilot projects on decent work indicators and the impact of trade liberalisation and the preparation and finalisation of the consolidated maritime labour convention. In July 2004 the Commission and the ILO also formed a partnership in the field of development that is implemented under the overall cooperation agreement of 2001. The Commission and the ILO are cooperating on application of core labour standards in relation to the EU Generalised System of Preferences, taking into account the specific mandate of the ILO.

ANNEX 3

Guiding principles for thematic action

Thematic action within this programme is based on the following guiding principles for implementation in order to ensure consistency with the policy framework for external action and development. These principles will be further developed in a thematic strategy paper:

5. Action will support joint work with Member States and other financing mechanisms, including global and trust funds or facilities aimed at fostering and monitoring performance related to MDG and other relevant international commitments, targeted measures or specific calls for proposals and other means in compliance with the Financial Regulation.

6. Action should aim at knowledge generation, innovation, transnational learning and capacity building through pilot projects, studies, conferences, networks, exchanges of experience and good practice to the extent that such measures cannot be implemented through country programmes.

7. Cross-cutting issues, in particular concerning gender equality, children and youth, will be addressed in all action and also be addressed specifically as themes in their own right.

8. Action should, as far as possible, take account of imbalances and needs of disadvantaged groups, including ethnic minorities and indigenous people and people with disabilities, in accordance with the differing needs between more dynamic and evolving countries, regions within countries (e.g. in middle income countries) and least developed countries.

9. Performance criteria and benchmarks will be developed for grant recipients. All data and information used for or gathered through this programme should be broken down, whenever possible, by gender, age and income.

10. Cross-regional dialogue with stakeholders should be strengthened and effective partnerships should be maintained and developed with civil society, social partners, key organisations and global initiatives and funding mechanisms.

11. ANNEX 4

Matrix of possible forms of action

The table below summarises the themes and linkages addressed by the thematic programme on Investing in people by juxtaposing the priority themes with the key dimensions of added value (international commitments, global voice, subsidiary country action) and selected cross-cutting dimensions.It is meant to show some key linkages as examples. Abbreviations are explained in annex 5.

International obligations | Global voice | Subsidiary action | Gender equality | Children/youth | Culture |

Health and well-being | ICPD, MDGs 4, 5 and 6 UNGASS 2001 on HIV/AIDS EU policy framework for confronting HIV/AIDS, malaria, TB through external action | SRHR, poverty diseases, human resources | Human resources, health information and monitoring, health financing, RH commodities supply | SRHR, poverty diseases, data broken down by gender | SRHR, vaccination, disease prevention, education, data broken down by age | Stigma, discrimination |

Knowledge and skills | MDGs 2 and 3 EFA FTI | EFA framework | FTI, best practice and local success stories, transnational learning, marginalised children, post-primary bottleneck, tertiary education, statistics | Equal opportunities, data broken down by gender, safe schools | Basic education | Tolerance, values, rights Child labour rescue strategies |

Employment and social cohesion | ILO Conventions and action plans adopted by the International Labour Conference World Summit for Social Development September 2005 UN Summit MDG 8 on employment and decent work for youth, MDGs 1 and 6 | Social dimension of globalisation, decent work agenda | Innovative initiatives, exchange and dissemination of good practices, identification of success stories, workshops, analysis and indicators, assessment of global trade impact on social and labour conditions, cooperation with ILO | Equal economic opportunities, social protection | Social protection, vocational training, youth employment network | Education, rights, values, children’s rights |

Gender equality | MDGs 3 and 5 Beijing PFA ILO Conventions | Beijing PFA | Data broken down by gender, women’s networks, participation | Equal access to health, education, social protection, etc. FGM, trafficking, violence | Education, values, rights, governance structures, FGM |

Children | MDGs 2 and 4, UN Convention on the Rights of the Child, ILO conventions on child labour | Children’s rights and participation, SRHR | Data broken down by age, participation, mapping, trafficking, child labour, sexual violence, SRHR | Data broken down by gender, equal access, FGM, forced marriage | Place of children in society |

Culture | UNESCO Conventions on cultural heritage/diversity | Inter-cultural dialogue | Research, workshops, twinning, voluntary youth service | Status of women | Status of children, youth volunteers |

ANNEX 5

List of abbreviations

AIDS: Acquired Immunodeficiency Syndrome

AMANET: African Malaria Network Trust

CRC: Convention on the Rights of the Child

CSP: Country Strategy Paper

CSR: Corporate Social Responsibility

EFA: Education For All

EFA-FTI: Education For All Fast Track Initiative

GAVI: Global Alliance for Vaccines and Immunisation

HDIC: Health and Development Innovative Consortium

HIV: Human Immunodeficiency Virus

IAVI: International Aids Vaccine Initiative

ICPD: International Conference on Population and Development (Cairo, 1994)

ICT: Information and Communication Technology

ILO: International Labour Organisation

IPPF: International Planned Parenthood Federation

MDG: Millennium Development Goals

PRSP: Poverty Reduction Strategy Paper

SRHR: Sexual and Reproductive Health and Rights

TB: Tuberculosis

UN: United Nations

UNFPA: United Nations Population Fund

VET: Vocational Education and Training

WB: World Bank

WHO: World Health Organisation

WTO: World Trade Organisation

[i] For the precise wording applicable to this and other thematic programmes see the Communication from the Commission to the Council and the European Parliament “External Actions through Thematic Programmes under the Future Financial Perspectives 2007–2013” [COM(2005) 324 final of 3 August 2005].

[ii] In its broad sense, human and social development is a generic concept relevant to all countries and groups. See also the World Summit for Social Development and the UN ECOSOC:

http://www.un.org/esa/socdev/wssd/agreements/index.html,

http://www.un.org/esa/socdev/csd/index.html.

[iii] Joint Statement by the Council and the Representatives of the Governments of the Member States meeting within the Council, the European Parliament and the Commission on European Union Development Policy: “The European Consensus”, 22 November 2005.

[iv] See Annex 2 for further details on the lessons learnt. Cf. also: Thematic Evaluation of Population- and Development-oriented Programmes in EC External Cooperation - 03/2004; Joint Evaluation of External Support to Basic Education in Developing Countries - 09/2003; Evaluation of the integration of gender in EC development cooperation with third countries - 03/2003; Evaluation of the EC cooperation with ACP/ALA/MED countries in the health sector - 07/2002; Evaluation of EC Support to the Education Sector in ACP countries - 05/2002.

[v] Besides regular consultations in the various policy areas, a meeting with stakeholders and a written consultation were held in July and August 2005, including NGOs, EU Member States, the UN and other international organisations.

[vi] Regulation (EC) 1568/2003 of the European Parliament and of the Council on aid to fight poverty diseases (HIV/AIDS, tuberculosis and malaria) in developing countries (351 MEUR were spent on this budget line between 2003-2006). Regulation (EC) N 1567/2003 of the European Parliament and of the Council on aid for policies and actions on reproductive and sexual health and rights in developing countries (73.95 MEUR were spent on this budget line between 2003-2006). Regulation (EC) No 806/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 on promoting gender equality in development cooperation. (9 MEUR were spent on this budget line between 2003 and 2006).

[vii] See Communication from the Commission to the Council and the European Parliament “External Actions through Thematic Programmes under the Future Financial Perspectives 2007–2013” [COM(2005) 324 final of 3 August 2005].

[viii] Mainly the EC Communication “Education and training in the context of poverty reduction in developing countries”; the Communication on "Health and Poverty"; the Programme for action to confront HIV/AIDS, malaria and tuberculosis through external action; the Communication on the social dimension of globalisation – the EU’s policy contribution on extending benefits to all; and the European social agenda. See Annex 1 for the full list.

[ix] European social agenda 2005-2010, COM(2005) 33 final; Communication of 18 July 2001 on promoting core labour standards and improving social governance in the context of globalisation, COM(2001) 416 final; Communication of 18 May 2004 on the social dimension of globalisation, COM(2004) 383 final; Communication of 15 June 2005 on the EU contribution for the September 2005 UN Summit; renewed overall cooperation agreement between the European Commission and the ILO of 14 May 2001; cooperation between the EU and Latin America on social cohesion and agreements with an increasing number of countries, including cooperation on employment and social policy.

[x] European Consensus, chapter 4.4, op.cit. Gender equality from a human rights angle will be a focus of the thematic programme on human rights proposed by the Commission.

[xi] Cf. programming principles in annex 3.

[xii] The full text of the CRC and its Optional Protocols is available at: http://www.unicef.org/crc/crc.htm.

[xiii] Available at: http://www.ilo.org/public/english/standards/norm/whatare/fundam/childpri.htm.

[xiv] Available at: http://www.unodc.org/unodc/en/trafficking_protocol.html.

[xv] Available at: http://www.unicef.org/specialsession/wffc/index.html.

[xvi] Example: “About fifty budget lines, of which around thirty that function and are regulated differently, were mobilised to finance almost 400 identified projects”. Evaluation of the EC Country Strategy for Honduras, February 2004.

[xvii] Breakdown of the legal bases: excluding the European initiative for democracy and human rights, these various thematic regulations concern crisis situations (refugees and humanitarian aid) or post-crisis situations (rehabilitation) in which action in favour of human rights makes up one component of the aid. However, although this falls exactly within the objective of mainstreaming, it is particularly difficult under these circumstances precisely to identify which projects – and which budgets – are implemented in favour of human rights.

[xviii] Example: “Secure further coherence between all the EC instruments and budget lines deployed in Bangladesh. …develop procedures to ensure that…deployment of the budget lines concerned is coherent with the Country Strategy, and pursues country specific objectives.” Recommendation 5 of the Evaluation of the EC Country Strategy for Bangladesh, November 2003.

[xix] Cf. Communication from the Commission to the Council and the European Parliament “External Actions through Thematic Programmes under the Future Financial Perspectives 2007–2013” [COM(2005) 324 final of 3 August 2005].

[xx] E.g. establishment of the European and Developing Countries Clinical Trials Partnership, which focuses on clinical trials for the development of new action against the three diseases.

[xxi] Council Regulation 953/2003 to avoid trade diversion into the European Union of certain key medicines.

[xxii] Cf. Key evidence from major studies of selected Global Health Partnerships - A background paper for a meeting of the High-Level Forum on the Health MDGs’ Working Group on Global Health Initiatives and Partnerships, 25-26 April 2005. Author: Karen Caines ; Best Practice Principles for Global Health Partnership Activities at Country Level. Report of the Working Group on Global Health Partnerships, High-Level Forum on the Health MDGs, 25-26 April 2005; L. Delcour and C. Vellutini: Study on the Added Value of Global Partnerships and Global Funds to Development Cooperation , April 2005. Cf. also the GFATM evaluation library: http://www.theglobalfund.org/en/links_resources/library/position_papers/.

[xxiii] Thematic evaluation of population- and development-oriented programmes in EC external cooperation. PARTICIP, CIDEAL, ECDPM, IDC, SEPIA. March 2004.

[xxiv] ICPD Programme of Action, chapter 7.

[xxv] Evaluation of EC support to the education sector in ACP countries (2002).

Joint evaluation of external support to basic education in developing countries (2003).

[xxvi] Examples include the Asia-link programme, TEMPUS programme, ERASMUS mundus windows for several developing countries and experience from specific bilateral higher education projects in different countries.

[xxvii] http://europa.eu.int/comm/employment_social/international_cooperation/seminar13jan05_en.htm.

[xxviii] http://europa.eu.int/comm/employment_social/international_cooperation/un_disability_en.htm.

[xxix] http://www.ilo.org/public/english/wcsdg/consulta/brussels/index.htm.

[xxx] http://europa.eu.int/comm/employment_social/international_cooperation/ilo_front_en.htm.

Top