Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D1803

Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2020/1803 z 27. novembra 2020, ktorým sa stanovujú kritériá environmentálnej značky EÚ pre skupinu produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ [oznámené pod číslom C(2020) 8155] (Text s významom pre EHP)

C/2020/8155

Ú. v. EÚ L 402, 1.12.2020, p. 53–72 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2020/1803/oj

1.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 402/53


ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2020/1803

z 27. novembra 2020,

ktorým sa stanovujú kritériá environmentálnej značky EÚ pre skupinu produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“

[oznámené pod číslom C(2020) 8155]

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 66/2010 z 25. novembra 2009 o environmentálnej značke EÚ (1), a najmä na jeho článok 8 ods. 2,

po porade s Výborom Európskej únie pre environmentálne označovanie,

keďže:

(1)

Podľa nariadenia (ES) č. 66/2010 sa environmentálna značka EÚ môže udeliť produktom, ktoré majú menší vplyv na životné prostredie počas celého ich životného cyklu.

(2)

V nariadení (ES) č. 66/2010 sa stanovuje, že špecifické kritériá na udelenie environmentálnej značky EÚ sa stanovia podľa skupín produktov.

(3)

V rozhodnutí Komisie 2012/481/EÚ (2) sa stanovili kritériá a súvisiace požiadavky na posudzovanie a overovanie pre skupinu produktov „potlačený papier“. Obdobie platnosti týchto kritérií a požiadaviek bolo rozhodnutím Komisie (EÚ) 2018/1590 (3) predĺžené do 31. decembra 2020.

(4)

V rozhodnutí Komisie 2014/256/EÚ (4) sa stanovili kritériá a súvisiace požiadavky na posudzovanie a overovanie pre skupinu produktov „spracované papierenské výrobky“. Obdobie platnosti týchto kritérií a požiadaviek bolo rozhodnutím Komisie (EÚ) 2017/1525 (5) predĺžené do 31. decembra 2020.

(5)

S cieľom lepšie odzrkadliť najlepšie postupy na trhu pri týchto skupinách produktov a zohľadniť medzičasom zavedené inovácie je vhodné stanoviť nový súbor kritérií pre produkty skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“.

(6)

V správe o kontrole vhodnosti environmentálnej značky EÚ (6) z 30. júna 2017, v rámci ktorej sa preskúmalo vykonávanie nariadenia (ES) č. 66/2010, sa dospelo k záveru, že je potrebné vyvinúť strategickejšiu koncepciu pre environmentálnu značku EÚ vrátane zoskupovania úzko súvisiacich skupín produktov v náležitých prípadoch.

(7)

V súlade s uvedenými závermi a po porade s Výborom Európskej únie pre environmentálne označovanie je vhodné zrevidovať kritériá pre skupiny produktov „potlačený papier“ a „spracované papierenské výrobky“ zohľadňujúc doterajšie úspechy, záujem zainteresovaných strán o daný produkt a potenciálne budúce príležitosti posilniť popularitu udržateľných produktov a trhový dopyt po nich.

(8)

Keďže skupiny produktov „potlačený papier“ a „spracované papierenské výrobky“ sú úzko spojené a ich kritériá budú podobné, je vhodné prijať jednotné rozhodnutie s jednou prílohou pre obe skupiny produktov.

(9)

Názov skupiny produktov by sa mal zmeniť na „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“, aby lepšie odrážal funkčnosť týchto produktov a aby bolo jasné, ktoré produkty sem patria. Tým by sa mala zlepšiť aj viditeľnosť systémov pre účastníkov trhu a znížiť administratívna záťaž pre vnútroštátne orgány.

(10)

Okrem toho by sa v súlade s preskúmaním mali vykonať určité úpravy vymedzenia skupiny produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“, najmä aby sa jasnejšie rozlišovalo medzi rôznymi druhmi produktov.

(11)

V novom akčnom pláne pre obehové hospodárstvo – Za čistejšiu a konkurencieschopnejšiu Európu (7) prijatom 11. marca 2020 sa uvádza, že požiadavky na životnosť, recyklovateľnosť a recyklovaný obsah sa majú systematickejšie začleňovať do kritérií environmentálnej značky EÚ.

(12)

Revidované kritériá environmentálnej značky EÚ pre produkty skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ by sa mali zamerať najmä na používanie papierových produktov vyrobených udržateľnejším spôsobom a pochádzajúcich z udržateľne obhospodarovaných lesov alebo recyklovaných materiálov. Nové kritériá by mali byť založené na prístupe analýzy životného cyklu a mali by sa zameriavať na podporu energeticky efektívnych výrobných procesov a na znižovanie emisií prchavých organických zlúčenín (VOC), ktoré prispievajú k fotochemickej oxidácii, toxicite pre ľudské zdravie, vyčerpávaniu abiotických zložiek prírody, eutrofizácii, acidifikácii a zmene klímy. Revidovanými kritériami by sa malo obmedziť používanie nebezpečných látok, zamerať sa na emisie vzniknuté v procese tlače, znížiť množstvo vzniknutého papierového odpadu a mala by sa zvýšiť recyklovateľnosť produktov, ktorá uľahčuje prechod na obehovejšie hospodárstvo.

(13)

Nové kritériá a súvisiace požiadavky na posudzovanie a overovanie pre každú skupinu produktov by mali zostať v platnosti do 31. decembra 2028, pričom pri oboch skupinách produktov treba zohľadniť inovačný cyklus.

(14)

Z dôvodov právnej istoty by sa rozhodnutia 2012/481/EÚ a 2014/256/EÚ mali zrušiť.

(15)

Výrobcom, ktorých produktom sa udelila environmentálna značka EÚ pre produkty z potlačeného papiera alebo spracované papierenské výrobky na základe kritérií stanovených v rozhodnutí 2012/481/EÚ, resp. rozhodnutí 2014/256/EÚ, by sa malo umožniť prechodné obdobie, aby mali dostatok času na prispôsobenie svojich produktov a ich zosúladenie s novými kritériami a požiadavkami. Na obmedzené obdobie po prijatí tohto rozhodnutia by výrobcovia mali mať takisto možnosť predložiť žiadosti buď na základe kritérií stanovených v uvedených rozhodnutiach, alebo na základe nových kritérií stanovených v tomto rozhodnutí. Používanie licencií na environmentálnu značku EÚ udelených v súlade s kritériami stanovenými v niektorom zo starých rozhodnutí by sa malo povoliť na 18 mesiacov odo dňa prijatia tohto rozhodnutia.

(16)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného podľa článku 16 nariadenia (ES) č. 66/2010,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

1.   Skupina produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ zahŕňa tieto produkty:

a)

produkty z potlačeného papiera, ktoré obsahujú aspoň 90 hmotnostných % papiera, kartónu, lepenky alebo papierových substrátov; okrem kníh, katalógov, brožúr alebo tlačív, v ktorých podiel papiera, kartónu, lepenky alebo papierových substrátov tvorí aspoň 80 hmotnostných %. Za súčasť produktu sa považujú aj vložky, obaly a všetky potlačené papierové časti konečného produktu, okrem vložiek, ktoré nie sú pevne pripojené (napr. letáky, odnímateľné nálepky) a ktoré sa predávajú alebo poskytujú spolu s produktmi z potlačeného papiera. Ak sa má environmentálna značka EÚ umiestniť na odnímateľných vložkách, tie musia spĺňať požiadavky prílohy k tomuto rozhodnutiu. Vložky pevne pripojené k produktu z potlačeného papiera (ktoré nie sú určené na odňatie) musia spĺňať požiadavky prílohy k tomuto rozhodnutiu;

b)

obálky, ktorých minimálne 90 % hmotnosti tvorí papier, kartón, lepenka alebo papierový substrát;

c)

papierové tašky vrátane baliaceho papiera, ktorých 100 % hmotnosti tvorí papier, kartón, lepenka alebo papierový substrát;

d)

kancelárske papierové produkty vrátane archivačných produktov, ktorých minimálne 70 % hmotnosti tvorí papier, kartón, lepenka alebo papierový substrát, s výnimkou závesných zaraďovačov a zakladačov s kovovými sponami, na ktoré sa tento limit nevzťahuje.

2.   V prípade produktov uvedených v odseku 1 písm. a), ktorých minimálne 80 % hmotnosti tvorí papier, kartón, lepenka alebo papierový substrát, a produktov uvedených v odseku 1 písm. d) nesmie plastová zložka presiahnuť 10 % hmotnosti, avšak v prípade krúžkových rozraďovačov, zošitov, zápisníkov, diárov a pákových zakladačov nesmie plastová zložka presiahnuť 13 % hmotnosti.

3.   Hmotnosť kovu nesmie presiahnuť 30 g na produkt, s výnimkou závesných zaraďovačov, zakladačov s kovovými sponami, krúžkových rozraďovačov a pákových zakladačov s kapacitou do 225 listov, kde môže byť do 75 g, a s výnimkou pákových zakladačov s kapacitou nad 225 listov, kde môže byť do 170 g.

4.   Skupina produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ nezahŕňa tieto produkty ani materiály:

a)

obaly a prvky, ktoré sú súčasťou balenia, ako napríklad etikety (s výnimkou papierových tašiek a baliaceho papiera);

b)

vlnitá lepenka;

c)

materiály a produkty určené na styk s potravinami, ktoré spadajú do rozsahu pôsobnosti článku 1 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 (8);

d)

produkty patriace do skupiny produktov „tissue papier a výrobky z tissue papiera“ vymedzenej v článku 2 rozhodnutia Komisie (EÚ) 2019/70 (9);

e)

parfumované produkty z potlačeného papiera, parfumované kancelárske papierové produkty a parfumované tašky;

f)

polyvinylchlorid (PVC).

Článok 2

Na účely tohto rozhodnutia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„šanóny“ sú produkty z papiera používané na ukladanie dokumentov alebo časopisov, ktoré tvorí kryt, spravidla z lepenky, s kruhmi určenými na spojenie voľných papierov vrátane krúžkových rozraďovačov a pákových zakladačov;

2.

„knihy“ sú produkty z potlačeného papiera v šitej alebo lepenej, tvrdej alebo mäkkej väzbe, ktoré nezahŕňajú výročné správy, periodiká, brožúry, časopisy ani katalógy vydávané periodicky;

3.

„archivačné produkty“ sú produkty, ktoré sa používajú na organizovanie, ukladanie a ochranu papierových dokumentov, vrátane závesných zaraďovačov a pákových zakladačov;

4.

„zakladač“ je skladací obal alebo kryt používaný na ukladanie voľných papierov vrátane produktov s rozdeľovačmi a registrami, spisových dosiek, odkladacích máp bez chlopní, závesných zaraďovačov, kartónových škatúľ a odkladacích máp s tromi chlopňami;

5.

„vložka“ je samostatný list alebo diel vytlačený oddelene od daného produktu z potlačeného papiera, ktorý sa buď vkladá medzi stránky produktu z potlačeného papiera a dá sa vyňať (voľná vložka), alebo je viazaný k stranám produktu z potlačeného papiera a tvorí tak jeho neoddeliteľnú súčasť (pevná vložka), vrátane viacstránkovej inzercie, brožúr, odpovedných korešpondenčných lístkov alebo iných propagačných materiálov;

6.

„obaly“ sú všetky produkty z akéhokoľvek materiálu akejkoľvek povahy určené na balenie a ochranu tovaru, manipuláciu s tovarom, dodanie alebo obchodnú úpravu tovaru, od surovín po spracovaný tovar, ktoré výrobca postupuje používateľovi alebo spotrebiteľovi;

7.

„papierové tašky“ sú produkty z papiera určené na manipuláciu s tovarom alebo jeho prepravu;

8.

„produkt z potlačeného papiera“ je produkt s obrazovou potlačou, ktorý je výsledkom spracovania tlačiarskeho materiálu vytlačeného na papieri vrátane konečnej úpravy;

9.

„kancelárske papierové produkty“ sú materiály určené na písanie a archiváciu vyrobené z papiera vrátane obálok a kancelárskych materiálov;

10.

„baliaci papier“ je papierový list alebo kotúč používaný na zabalenie predmetov, ako sú darčeky a balíky.

Článok 3

Na udelenie environmentálnej značky EÚ podľa nariadenia (ES) č. 66/2010 pre skupinu produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ musí produkt zodpovedať vymedzeniu pojmu tejto skupiny produktov v zmysle článku 1 tohto rozhodnutia a musí byť v súlade s kritériami a súvisiacimi požiadavkami na posudzovanie a overovanie stanovenými v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 4

Kritériá environmentálnej značky EÚ pre skupinu produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“, ako aj súvisiace požiadavky na posudzovanie a overovanie platia do 31. decembra 2028.

Článok 5

Na administratívne účely sa skupine produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ prideľuje číselný kód „053“.

Článok 6

Rozhodnutia 2012/481/EÚ a 2014/256/EÚ sa zrušujú.

Článok 7

1.   Bez ohľadu na článok 6 sa žiadosti o udelenie environmentálnej značky EÚ skupine produktov „potlačený papier“ vymedzenej v rozhodnutí 2012/481/EÚ predložené pred dátumom prijatia tohto rozhodnutia vyhodnocujú v súlade s podmienkami stanovenými v rozhodnutí 2012/481/EÚ.

2.   Bez ohľadu na článok 6 sa žiadosti o udelenie environmentálnej značky EÚ skupine produktov „spracované papierenské výrobky“ vymedzenej v rozhodnutí 2014/256/EÚ predložené pred dátumom prijatia tohto rozhodnutia vyhodnocujú v súlade s podmienkami stanovenými v rozhodnutí 2014/256/EÚ.

3.   Žiadosti o udelenie environmentálnej značky EÚ produktom patriacim do skupiny produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ predložené v deň prijatia tohto rozhodnutia alebo do dvoch mesiacov po tomto dni sa môžu zakladať buď na kritériách stanovených v tomto rozhodnutí, alebo na kritériách stanovených v rozhodnutí 2012/481/EÚ v prípade skupiny produktov „potlačený papier“, resp. v rozhodnutí 2014/256/EÚ v prípade skupiny produktov „spracované papierenské výrobky“. Predmetné žiadosti sa vyhodnocujú v súlade s kritériami, na ktorých sa zakladajú.

4.   Licencie na environmentálnu značku EÚ udelené na základe žiadosti vyhodnotenej podľa kritérií stanovených v rozhodnutí 2012/481/EÚ alebo v rozhodnutí 2014/256/EÚ sa môžu používať 18 mesiacov odo dňa prijatia tohto rozhodnutia.

Článok 8

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 27. novembra 2020

Za Komisiu

Virginijus SINKEVIČIUS

člen Komisie


(1)   Ú. v. EÚ L 27, 30.1.2010, s. 1.

(2)  Rozhodnutie Komisie 2012/481/EÚ zo 16. augusta 2012, ktorým sa ustanovujú ekologické kritériá na udeľovanie environmentálnej značky EÚ pre potlačený papier (Ú. v. EÚ L 223, 21.8.2012, s. 55).

(3)  Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2018/1590 z 19. októbra 2018, ktorým sa menia rozhodnutia 2012/481/EÚ, 2014/391/EÚ, 2014/763/EÚ a 2014/893/EÚ, pokiaľ ide o obdobie platnosti ekologických kritérií udeľovania environmentálnej značky EÚ určitým výrobkom, ako aj súvisiace požiadavky na posudzovanie a overovanie (Ú. v. EÚ L 264, 23.10.2018, s. 24).

(4)  Rozhodnutie Komisie 2014/256/EÚ z 2. mája 2014, ktorým sa stanovujú ekologické kritériá na udeľovanie environmentálnej značky EÚ pre spracované papierenské výrobky (Ú. v. EÚ L 135, 8.5.2014, s. 24).

(5)  Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2017/1525 zo 4. septembra 2017, ktorým sa mení rozhodnutie 2014/256/EÚ s cieľom predĺžiť platnosť ekologických kritérií na udeľovanie environmentálnej značky EÚ spracovaným papierenským výrobkom (Ú. v. EÚ L 230, 6.9.2017, s. 28).

(6)  Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade o revízii vykonávania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1221/2009 z 25. novembra 2009 o dobrovoľnej účasti organizácií v schéme Spoločenstva pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS) a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 66/2010 z 25. novembra 2009 o environmentálnej značke EÚ [COM(2017) 355].

(7)  Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru Regiónov – Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo – Za čistejšiu a konkurencieschopnejšiu Európu [COM(2020) 98 final].

(8)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1935/2004 z 27. októbra 2004 o materiáloch a predmetoch určených na styk s potravinami a o zrušení smerníc 80/590/EHS a 89/109/EHS (Ú. v. EÚ L 338, 13.11.2004, s. 4).

(9)  Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2019/70 z 11. januára 2019, ktorým sa stanovujú kritériá environmentálnej značky EÚ pre grafický papier a kritériá environmentálnej značky EÚ pre tissue papier a výrobky z tissue papiera (Ú. v. EÚ L 15, 17.1.2019, s. 27 – 57).


PRÍLOHA

Kritériá na udeľovanie environmentálnej značky EÚ skupine produktov „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky “

RÁMEC

Ciele kritérií

Kritériá environmentálnej značky EÚ sa zameriavajú na najlepšie produkty skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ na trhu z hľadiska environmentálnych vlastností. Sústreďujú sa na hlavné environmentálne vplyvy spojené so životným cyklom týchto produktov a podporujú aspekty obehového hospodárstva.

Cieľom kritérií je najmä propagácia takých produktov, ktoré majú vysoký obsah udržateľných alebo recyklovaných vláken, sú recyklovateľné, vyvolávajú nízke emisie a môžu obsahovať iba obmedzené množstvo nebezpečných látok.

Na tento účel sa v kritériách:

vyžaduje, aby mal environmentálnu značku EÚ použitý papierový substrát vrátane kartónu a lepenky,

stanovujú prísne limity používania nebezpečných látok,

stanovujú požiadavky na zaručenie recyklovateľnosti produktu a správneho nakladania s odpadom vrátane maximálnych množstiev vyprodukovaného papierového odpadu,

stanovujú požiadavky na emisie – najmä na znižovanie emisií prchavých organických zlúčenín (VOC) s cieľom pomôcť zaručiť súvisiace prínosy pre zdravie pracovníkov a zníženie miestneho a regionálneho znečistenia ovzdušia,

stanovujú požiadavky na spotrebu energie vo výrobnej prevádzke.

Kritériá udeľovania environmentálnej značky EÚ produktom skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ sú:

1.

Substrát;

2.

Obmedzenia týkajúce sa používania látok:

2.1.

Obmedzenia týkajúce sa látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC);

2.2.

Obmedzenia látok klasifikovaných podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 (1);

2.3.

Biocídne výrobky a biocídne účinné látky;

2.4.

Čistiace prostriedky;

2.5.

Alkylfenoletoxyláty, halogénované rozpúšťadlá a ftaláty;

2.6.

Ďalšie obmedzenia platné pre tlačové farby, tonery a laky;

2.7.

Zhodnocovanie toluénu z rotačnej hĺbkotlače;

3.

Recyklovateľnosť:

3.1.

Odstrániteľnosť nepapierových častí;

3.2.

Rozvlákniteľnosť;

3.3.

Odstrániteľnosť lepidiel;

3.4.

Odstrániteľnosť farieb;

4.

Emisie:

4.1.

Emisie do vody z rotačnej hĺbkotlače;

4.2.

Emisie zo zariadení, na ktoré sa vzťahuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ (2), alebo z rovnocenných zariadení;

4.3.

Emisie VOC z tlačiarenských procesov, na ktoré sa nevzťahuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ;

5.

Odpad:

5.1.

Systém nakladania s odpadom;

5.2.

Papier na recykláciu z tlačiarenských zariadení;

5.3.

Papier na recykláciu z prevádzok vyrábajúcich kancelárske papierové výrobky a papierové tašky;

6.

Spotreba energie;

7.

Školenia;

8.

Funkčná spôsobilosť;

9.

Informácie na produkte;

10.

Informácie uvedené na environmentálnej značke EÚ.

Ekologické kritériá sa vzťahujú na výrobu produktov skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ vrátane čiastkových procesov od výroby papiera až po prevádzky a špecializované výrobné linky, kde sa produkty skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ potláčajú a/alebo spracúvajú. Ekologické kritériá sa nevzťahujú na prepravu a balenie.

Všetky operácie potlače alebo spracovania potlačeného papiera, kancelárskeho papiera a papierových tašiek musia spĺňať príslušné požiadavky. Časti konečného produktu, ktorých potlač alebo spracovanie sa zadá subdodávateľovi, musia takisto spĺňať súvisiace požiadavky. Žiadosť musí zahŕňať zoznam všetkých tlačiarní a subdodávateľov podieľajúcich sa na výrobe produktu a údaje o ich geografickej polohe.

Žiadosť možno podať na sériu produktov špecifikovaného typu, ako napr. lepená brožúra v rozsahu 2 – 30 strán. V takom prípade musí spĺňať kritériá vzorka produktu reprezentatívna pre túto sériu. Pri vzorkovom produkte sa musia analyzovať všetky použité materiály a chemikálie, druhy papiera, maximálny počet strán, maximálny formát a všetky možné druhy väzby. Environmentálnu značku EÚ možno použiť na všetkých následných produktoch, ktoré spĺňajú kritériá stanovené pre vzorkový produkt.

Zmeny dodávateľov, výrobných prevádzok a výrobných procesov vzťahujúce sa na produkty, ktorým bola udelená environmentálna značka EÚ, sa musia oznámiť príslušným orgánom spolu s podkladmi umožňujúcimi overiť, že produkty sú naďalej v súlade s kritériami. Pri type produktu, ktorý sa vyrába opakovane, resp. type produktu, ktorý sa vyrobí iba raz, sa musí žiadosť vzťahovať na konkrétny produkt.

Posudzovanie a overovanie: V rámci každého kritéria sa uvádzajú osobitné požiadavky na posudzovanie a overovanie.

Ak sa od žiadateľa vyžaduje, aby predložil vyhlásenia, dokumentáciu, analýzy, protokoly o skúške alebo iný dôkazový materiál potvrdzujúci splnenie kritérií, tieto dokumenty môžu podľa potreby pochádzať od žiadateľa a/alebo jeho dodávateľa (dodávateľov), prípadne ich dodávateľa (dodávateľov) atď.

Príslušné orgány prednostne uznávajú osvedčenia, ktoré vydávajú orgány akreditované podľa príslušnej harmonizovanej normy pre skúšobné a kalibračné laboratóriá, a overenia vydávané orgánmi, ktoré sú akreditované podľa príslušnej harmonizovanej normy pre orgány certifikujúce produkty, procesy a služby.

V prípade potreby sa môžu použiť iné skúšobné metódy než tie, ktoré sú uvedené pre každé kritérium, ak ich príslušný orgán posudzujúci žiadosť uzná za rovnocenné.

V prípade potreby môžu príslušné orgány požadovať podpornú dokumentáciu a môžu vykonávať nezávislé overovania alebo kontroly na mieste s cieľom skontrolovať zhodu s týmito kritériami.

Zmeny dodávateľov a výrobných prevádzok vzťahujúce sa na produkty, ktorým bola udelená environmentálna značka EÚ, sa musia oznámiť príslušným orgánom spolu s podkladmi umožňujúcimi overiť, že produkty sú naďalej v súlade s kritériami.

Podmienkou je, aby produkty skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ spĺňali všetky príslušné právne požiadavky krajiny alebo krajín, kde sa uvádzajú na trh. Žiadateľ musí poskytnúť vyhlásenie o zhode produktu s touto požiadavkou.

Uplatňuje sa toto vymedzenie pojmov:

1.

„aplikácia lepidla“ sa vzťahuje na spracované lepidlá používané v konečných papierových produktoch (zvyčajne sa nanášajú ako film);

2.

„čistiace prostriedky“ sú: a) kvapalné chemikálie používané na vymývanie tlačových foriem – buď oddelené (off-press) alebo integrované (in-press) – a tlačiarenských strojov s cieľom odstrániť tlačovú farbu, papierový prach a podobne; b) prostriedky na čistenie strojov na konečné úpravy a tlač – napríklad na odstránenie zvyškov lepidla a lakov; c) odstraňovače tlačiarenských farieb používané na umývanie zaschnutej tlačiarenskej farby; nezahŕňajú čistiace prostriedky na čistenie iných častí tlačiarenského stroja ani na čistenie iných ako tlačiarenských strojov a strojov na konečné úpravy;

3.

„proces spracovania“ je proces, pri ktorom sa materiál premieňa na spracovaný papierenský výrobok, čo niekedy zahŕňa aj proces tlače (predtlačovú prípravu, samotnú tlač a dokončovacie spracovanie);

4.

„spracovaný papierenský produkt“ je papier, lepenka, kartón alebo papierový substrát, potlačený alebo nepotlačený, vo všeobecnosti používaný na ochranu predmetov alebo zápisov, manipuláciu s nimi alebo ich uloženie, pri ktorom proces spracovania predstavuje podstatnú časť výrobného procesu; zahŕňa tri hlavné kategórie výrobkov: obálky, papierové tašky a kancelárske papierové výrobky;

5.

„flexografia“ je tlačiarenská činnosť, ktorá ako nosič obrazu využíva gumu alebo elastické fotopolyméry a pri ktorej sú tlačiace plochy nad netlačiacimi plochami za použitia tekutých tlačiarenských farieb schnúcich odparovaním;

6.

„fugitívne emisie“ sú akékoľvek emisie prchavých organických zlúčenín s výnimkou odpadových plynov do ovzdušia, pôdy a vody, ako aj rozpúšťadiel, ktoré sú obsiahnuté v akýchkoľvek výrobkoch, pokiaľ nie je stanovené inak v časti 2 prílohy VII k smernici 2010/75/EÚ;

7.

„halogénované organické rozpúšťadlo“ je organické rozpúšťadlo, ktorého každá molekula obsahuje minimálne jeden atóm brómu, chlóru, fluóru alebo jódu;

8.

„tepelná rotačná ofsetová tlač“ je tlač s kotúčovým podávaním využívajúca nosič obrazu, pri ktorom sú tlačiaca a netlačiaca plocha v tej istej rovine, pričom rotačná znamená, že materiál, na ktorý sa tlačí, je podávaný do stroja z kotúča na rozdiel od samostatných hárkov;

9.

„laminovanie“ je spájanie dvoch alebo viacerých pružných materiálov na výrobu laminátov;

10.

„papier na recykláciu“ je tok papierového odpadu vznikajúci počas výroby konečného produktu;

11.

„lepiace povlaky citlivé na tlak“ (PSA) sú lepidlá, ktoré majú na povrchu molekuly, ktoré sú stále pohyblivé a aj po stuhnutí môžu vykazovať dostatočnú priľnavosť pritláčaním lepivých filmov (vrchnej vrstvy) k povrchu, ktorý sa má zlepiť;

12.

„publikačná rotačná hĺbkotlač“ je rotačná hĺbkotlač používaná na tlač papiera pre časopisy, brožúry, katalógy alebo podobné výrobky za použitia tlačiarenských farieb na báze toluénu;

13.

„rozvlákňovanie“ je premena papiera späť na buničinu;

14.

„rotačná sieťotlač“ je rotačná tlač, pri ktorej sa tlačiarenská farba dostáva na povrch, na ktorý sa má tlačiť, tak, že sa pretlačí cez pórovitú tlačovú formu, pri ktorej je tlačiaca plocha otvorená a netlačiaca plocha je oddelená a používajú sa tekuté tlačiarenské farby schnúce len vyparovaním;

15.

„rotačná hĺbkotlač“ je tlač, pri ktorej sa používa valcový nosič obrazu, pri ktorej je tlačiaca plocha pod netlačiacou plochou, za použitia tekutých tlačiarenských farieb schnúcich vyparovaním;

16.

„TVOC“ je celkový obsah prchavého organického uhlíka, vyjadrený ako C (v ovzduší);

17.

„kotúčové podávanie“ znamená, že materiál, na ktorý sa má tlačiť, sa do stroja podáva z kotúča a nie ako samostatné hárky;

18.

„lakovanie“ je činnosť, pri ktorej sa lak alebo lepidlo nanáša na pružný materiál na účel neskoršieho zapečatenia obalového materiálu;

19.

„prchavé organické zlúčeniny“ (VOC) sú akékoľvek organické zlúčeniny vrátane frakcií kreozotu, ktoré majú pri teplote 293,15 K tlak pary 0,01 kPa alebo viac, alebo ktoré majú zodpovedajúcu prchavosť za konkrétnych podmienok použitia.

KRITÉRIÁ ENVIRONMENTÁLNEJ ZNAČKY EÚ

Kritérium 1 – Substrát

Papierový substrát vrátane kartónu alebo lepenky použitý v konečnom produkte musí mať environmentálnu značku EÚ pre „grafický papier“ v súlade s prílohou I k rozhodnutiu Komisie (EÚ) 2019/70 (3).

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne kópiu platného certifikátu environmentálnej značky EÚ podľa prílohy I k rozhodnutiu Komisie (EÚ) 2019/70 za každý papierový substrát použitý v produktoch skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“, na ktoré sa má vzťahovať environmentálna značka EÚ.

Žiadateľ poskytne opis substrátov, na ktoré sa má vzťahovať environmentálna značka EÚ, vrátane obchodných názvov a použitých množstiev papiera. V zozname sa takisto uvedú mená dodávateľov používaného papiera.

Kritérium 2 — Obmedzenia týkajúce sa používania látok

Základom na preukázanie zhody s každým z čiastkových kritérií v kritériu 2 je, že žiadateľ poskytne zoznam všetkých relevantných použitých chemických látok spolu s príslušnou dokumentáciou (karta bezpečnostných údajov a/alebo vyhlásenie od dodávateľa chemikálií). Preveriť sa musia minimálne všetky chemikálie používané žiadateľom v príslušných procesoch tlače alebo spracovania.

2.1.   Obmedzenia týkajúce sa látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy (SVHC)

Ku všetkým vstupným chemikáliám, ktoré žiadateľ používa vo výrobnom procese, ako aj ku všetkým dodaným materiálom, ktoré sú súčasťou konečného produktu, musia byť k dispozícii vyhlásenia dodávateľov, že neobsahujú v koncentráciách vyšších než 0,10 % (hmotnostných) látky, ktoré zodpovedajú kritériám uvedeným v článku 57 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 (4), ktoré boli identifikované postupom opísaným v článku 59 daného nariadenia a zaradené do zoznamu kandidátskych látok vzbudzujúcich veľmi veľké obavy, ktoré podliehajú autorizácii. Z tejto požiadavky sa nesmie udeliť žiadna výnimka.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie, že produkt bol vyrobený s použitím dodaných chemikálií alebo materiálov, ktoré neobsahujú žiadne SVHC v koncentráciách vyšších ako 0,10 % (hmotnostných). Toto vyhlásenie sa doloží kartami bezpečnostných údajov v prípade chemikálií používaných v procesoch, resp. náležitými vyhláseniami od dodávateľov chemikálií alebo materiálov.

Zoznam látok označených ako SVHC a zaradených do zoznamu látok podľa článku 59 nariadenia (ES) č. 1907/2006 je k dispozícii na adrese:

http://echa.europa.eu/chem_data/authorisation_process/candidate_list_table_en.asp.

Smerodajný je zoznam platný v deň podania žiadosti o environmentálnu značku EÚ.

2.2.   Obmedzenia látok klasifikovaných podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 (5);

Pokiaľ v tabuľke 1 nie je zaznamenaná výnimka, produkt ani žiadna z jeho jednotlivých častí nesmie obsahovať v koncentráciách vyšších ako 0,10 % (hmotnostných) látky ani zmesi, ktoré spadajú do ktorejkoľvek z tried a kategórií nebezpečnosti a súvisiacich kódov výstražných upozornení v súlade s nariadením (ES) č. 1272/2008:

Skupina nebezpečnosti 1: Karcinogénne, mutagénne a/alebo poškodzujúce reprodukciu (CMR) zaradené v kategórii 1A alebo 1B: H340, H350, H350i, H360, H360F, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df.

Skupina nebezpečnosti 2: Kategória 2 – CMR: H341, H351, H361, H361f, H361d, H361fd, H362; Kategória 1 – vodná toxicita: H400, H410; Kategória 1 a 2 – akútna toxicita: H300, H310, H330; Kategória 1 – aspiračná toxicita: H304; Kategória 1 – toxicita pre špecifický cieľový orgán (STOT): H370, H372; Kategória 1 – kožný senzibilizátor: H317 (6).

Skupina nebezpečnosti 3: Kategórie 2, 3 a 4 – vodná toxicita: H411, H412, H413; Kategória 3 – akútna toxicita: H301, H311, H331; Kategória 2 – STOT: H371, H373.

Na používanie látok alebo zmesí, ktoré sú vo výrobnom procese chemicky modifikované tak, že zanikne príslušné nebezpečenstvo, pre ktoré bola daná látka alebo zmes klasifikovaná podľa nariadenia (ES) č. 1272/2008, sa uvedená požiadavka nevzťahuje.

Tabuľka 1

Výnimky z obmedzení týkajúcich sa látok klasifikovaných podľa nariadenia (ES) č. 1272/2008 a platné podmienky

Typ látky/zmesi

Uplatniteľnosť

Vyňatá trieda nebezpečnosti, kategória a kód výstražných upozornení

Podmienky výnimky

Minerálne oleje a destiláty

Produkty z papiera potlačeného heatsetovou (tepelnou) tlačou, coldsetovou (tlač za studena) alebo digitálnou tlačou

Aspiračná nebezpečnosť, kategória 1, H304

Žiadateľ príslušnému orgánu preukáže, že sú v zmysle karty bezpečnostných údajov zavedené všetky príslušné pokyny na bezpečnú manipuláciu a skladovanie, ako aj vhodné kontroly expozície a opatrenia osobnej ochrany, a poskytne vyhlásenie, že sa dodržiavajú.

Nikel

Kovové súčasti

Kožná senzibilizácia, kategória 1, H317, karcinogenita, kategória 2, H351, toxicita pre špecifický cieľový orgán, opakovaná expozícia, kategória 1, H372

Žiadateľ musí spotrebiteľa informovať o použití niklu na elektrolytické alebo iné pokovovanie alebo legovanie.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne zoznam všetkých relevantných chemikálií použitých vo výrobnom procese spolu s príslušnou kartou bezpečnostných údajov alebo vyhlásením dodávateľa chemikálie a všetkými príslušnými vyhláseniami od dodávateľov jednotlivých častí produktu.

Musia sa zdôrazniť všetky chemikálie obsahujúce látky alebo zmesi s klasifikáciou podľa nariadenia (ES) č. 1272/2008, na ktorú sa vzťahujú obmedzenia. Približná dávka chemickej látky spolu s koncentráciou obmedzovanej látky alebo zmesi v tejto chemickej látke (ako je uvedené v karte bezpečnostných údajov alebo vo vyhlásení dodávateľa) a predpokladaným retenčným faktorom 100 % sa použije na odhad množstva obmedzenej látky alebo zmesi zostávajúcej v konečnom výrobku.

Keďže jedna licencia môže pokrývať viacero produktov alebo potenciálnych produktov využívajúcich v procesoch tie isté chemikálie, výpočet treba predložiť iba pre najhorší možný scenár produktu pokrytého licenciou na environmentálnu značku EÚ (napr. produkt z najintenzívnejšou potlačou).

Odôvodnenia akejkoľvek odchýlky od retenčného faktora 100 % (napríklad odparovanie rozpúšťadla) alebo chemickej modifikácie nebezpečnej látky alebo zmesi, pre ktorú platia obmedzenia, sa musia písomne predložiť príslušnému orgánu.

Pri všetkých látkach alebo zmesiach, pre ktoré platia obmedzenia a ktoré v konečnom produkte skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ alebo v jeho jednotlivých relevantných častiach presahujú 0,10 % (hmotnostných), musí byť zavedená príslušná výnimka a musí sa predložiť dôkaz o splnení všetkých príslušných podmienok danej výnimky.

2.3.   Biocídne výrobky a biocídne účinné látky

Na produkty skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ sa nesmie aplikovať žiaden biocídny výrobok vrátane výrobkov typu 7 (prostriedky na konzerváciu povlakov) a typu 9 (konzervačné prostriedky na vlákna, kožu, gumu a polymerizované materiály).

Povoľujú sa iba prostriedky na skladovanie (t. j. biocídne výrobky typu 6: konzervačné prostriedky používané počas skladovania výrobkov) prítomné v tlačiarenských farbách, lakoch a ďalších prípravkoch používaných vo výrobných procesoch, ako aj konzervačné prostriedky na chladiace a spracovateľské systémy využívajúce kvapaliny (t. j. biocídne výrobky typu 11), avšak za predpokladu, že:

boli schválené podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 528/2012 (7) na použitie ako výrobky typu 6 alebo 11, podľa potreby, alebo

sa skúmajú na účely rozhodnutia o schválení podľa nariadenia (EÚ) č. 528/2012 na použitie ako výrobky typu 6 alebo 11, podľa potreby.

Ak sa ktorejkoľvek biocídnej účinnej látke spĺňajúcej uvedené podmienky priradí kód výstražných upozornení H410 alebo H411 (nebezpečnosť pre vodné prostredie, chronická nebezpečnosť, kategória 1 alebo 2), jej použitie sa povolí len vtedy, ak potenciál bioakumulácie (rozdeľovacia konštanta log Pow v systéme oktanol/voda) je < 3,0 alebo ak biokoncentračný faktor (BCF) je ≤ 100.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ vyhlási, ktoré biocídne výrobky boli použité vo výrobnom procese, uvedie povahu ich použitia (t. j. výrobok typu 6 alebo 11) a poskytne kópie kariet bezpečnostných údajov a všetky príslušné vyhlásenia alebo skúšobné protokoly od výrobcu daných biocídnych výrobkov.

2.4.   Čistiace prostriedky

Čistiace prostriedky používané na bežné čistenie v tlačiarenských procesoch a/alebo čiastkových procesoch:

nesmú obsahovať rozpúšťadlá s teplotou vzplanutia < 60 °C v koncentráciách > 0,10 % (hmotnostných),

nesmú obsahovať benzén v koncentráciách > 0,10 % (hmotnostných),

nesmú obsahovať toluén alebo xylén v koncentráciách > 1,0 % (hmotnostných),

nesmú obsahovať aromatické uhľovodíky (≥ C9) v koncentráciách > 0,10 % (hmotnostných),

nesmú obsahovať žiadne zložky založené na halogénovaných uhľovodíkoch, terpénoch, n-hexáne, nonylfenoloch, N-metyl-2-pyrolidóne alebo 2-butoxyetanole v koncentráciách > 0,10 % (hmotnostných).

Tieto obmedzenia sa nevzťahujú na čistiace prostriedky používané príležitostne v špeciálnych prípravkoch, ako napríklad odstraňovače zaschnutých farieb a regenerovače gumových valcov.

Obmedzenie toluénu sa nevzťahuje na čistiace prostriedky používané v procesoch rotačnej hĺbkotlače.

Posudzovanie a overovanie : žiadateľ uvedie všetky používané čistiace prostriedky, ako aj to, či sa používajú na bežné čistenie alebo pri osobitných postupoch ako odstraňovanie zaschnutých farieb alebo regenerovanie gumových valcov. Za každý použitý čistiaci prostriedok sa poskytne karta bezpečnostných údajov. Pri bežne používaných čistiacich prostriedkoch musí byť karta bezpečnostných údajov doložená vyhlásením ich dodávateľa o súlade s vyššie uvedenými obmedzeniami.

2.5.   Alkylfenoletoxyláty, halogénované rozpúšťadlá a ftaláty

Nasledujúce látky alebo prípravky nesmú byť prítomné v koncentráciách vyšších ako 0,10 % (hmotnostných) v žiadnych farbách, farbivách, toneroch, lepidlách ani čistiacich prostriedkoch používaných v tlačiarenskom procese alebo v súvisiacich čiastkových procesoch na výrobu produktu skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“:

alkylfenoletoxyláty a ich deriváty, z ktorých môžu pri rozklade vznikať alkylfenoly,

halogénované rozpúšťadlá, ktoré sú v čase podania žiadosti klasifikované v ktorejkoľvek z tried nebezpečnosti uvedených v bode 2.2,

ftaláty, ktorým boli v čase podania žiadosti pridelené triedy nebezpečnosti „reprodukčná toxicita“ (kategória 1A, 1B alebo 2) a jeden alebo viacero z týchto súvisiacich kódov výstražných upozornení: H360F, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df, H361, H361f, H361d, H361fd alebo H362 v súlade s nariadením (ES) č. 1272/2008.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne karty bezpečnostných údajov a vyhlásenia svojich dodávateľov chemikálií preukazujúce, že v daných chemikáliách nie sú alkylfenoletoxyláty ani iné alkylfenolové deriváty, halogénované rozpúšťadlá ani príslušné ftaláty prítomné v koncentráciách vyšších ako 0,10 % (hmotnostných).

2.6.   Ďalšie obmedzenia platné pre tlačové farby, tonery a laky

Poznámka

:

na účely tohto kritéria a pokiaľ nie je uvedené inak, platí obmedzenie, že koncentrácia príslušnej nebezpečnej látky alebo zmesi vo farbe, toneri alebo lakovacom prípravku nesmie presiahnuť 0,10 % (hmotnostných).

Nasledujúce obmedzenia platia pre všetky látky alebo zmesi používané v tlačiarenských farbách, toneroch a lakoch určených na použitie v tlačiarenskom procese alebo v čiastkových procesoch výroby produktov skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“ s environmentálnou značkou EÚ:

nesmú sa použiť žiadne látky ani zmesi, ktorým boli pridelené triedy nebezpečnosti označujúce, že sú karcinogénne, mutagénne a/alebo poškodzujú reprodukciu (kategória 1A, 1B alebo 2), a jeden alebo viacero z týchto kódov výstražných upozornení: H340, H350, H350i, H360, H360F, H360D, H360FD, H360Fd, H360Df,

nesmú sa použiť žiadne látky ani zmesi, ktorým boli pridelené triedy nebezpečnosti akútnej toxicity (orálna, dermálna, inhalačná – kategória 1 alebo 2) a jeden alebo viacero z týchto kódov výstražných upozornení: H300, H310, H330,

nesmú sa použiť žiadne látky ani zmesi, ktorým boli pridelené triedy nebezpečnosti akútnej toxicity (orálna, dermálna – kategória 3) a jeden alebo viacero z týchto kódov výstražných upozornení: H301, H311,

nesmú sa použiť žiadne látky ani zmesi, ktorým boli pridelené triedy nebezpečnosti toxicity pre špecifický cieľový orgán (jednorazová alebo opakovaná expozícia – kategória 1) a jeden alebo viacero z týchto kódov výstražných upozornení: H370, H372,

nesmú sa používať žiadne pigmenty ani prísady na báze antimónu, arzénu, kadmia, chrómu (VI), olova, ortuti, selénu, kobaltu alebo akýchkoľvek ich zlúčenín; povolené sú iba stopové množstvá týchto kovov do 0,010 % (hmotnostných) ako nečistoty,

nesmú sa používať žiadne azofarbivá, ktoré redukčným štiepením jednej alebo viacerých azoskupín môžu uvoľniť jeden alebo viac aromatických amínov uvedených v položke 43 dodatku 8 prílohy XVII k nariadeniu (ES) č. 1907/2006 (pozri orientačný zoznam v dodatku I k danej prílohe),

nesmú sa používať tieto rozpúšťadlá: 2-metoxyetanol, 2-etoxyetanol, (2-metoxyetyl)-acetát, (2-etoxyetyl)-acetát, 2-nitropropán a metanol,

nesmú sa používať tieto zmäkčovadlá: chlórované naftalény, chlórované parafíny, monokrezyl-fosfát, trikrezyl-fosfát a monokrezyl-difenyl-fosfát,

nesmie sa používať diaminostilbén a jeho deriváty, 6-tert-butyl-2,4-dimetylfenol, 4,4’-bis(dimetylamino)benzofenón (Michlerov ketón) a hexachlórcyklohexán.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne zoznam všetkých tlačiarenských farieb a súvisiacich produktov používaných pri výrobe produktov skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“, na ktoré sa žiada environmentálna značka EÚ, spolu s kartou bezpečnostných údajov a vyhlásením dodávateľa/výrobcu o súlade s týmto kritériom za každú tlačiarenskú farbu, toner a lak.

2.7.   Zhodnocovanie toluénu z rotačnej hĺbkotlače

Vo všetkých procesoch rotačnej hĺbkotlače používaných pri výrobe produktov skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“, na ktoré sa žiada environmentálna značka EÚ, musí byť zavedený systém rekuperácie rozpúšťadiel a musí sa dať preukázať aspoň 97 % účinnosť zhodnocovania toluénu.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria podložené opisom systému rekuperácie rozpúšťadiel a materiálovou (hmotnostnou) bilanciou toluénu, ktorá preukazuje počas posledného ukončeného kalendárneho roka zhodnotenie na úrovni aspoň 97 %. V prípade nového alebo zrekonštruovaného výrobného zariadenia musia výpočty vychádzať zo stabilnej prevádzky zariadenia najmenej počas troch mesiacov.

Kritérium 3 – Recyklovateľnosť

3.1.   Odstrániteľnosť nepapierových častí

Nepapierové súčasti kancelárskych papierových výrobkov (napríklad kovové lišty či plastové obaly) sa musia dať ľahko odstrániť, aby sa zabezpečilo, že tieto súčasti nebudú prekážať pri recyklácii. Táto požiadavka sa nevzťahuje na malé nepapierové súčasti ako spinky alebo okienka obálok.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria podložené aspoň jedným z týchto dokladov: vyhlásenie výrobcu alebo návrhára produktu, zberného alebo recyklačného podniku alebo rovnocennej organizácie. Toto vyhlásenie sa doloží zoznamom nepapierových materiálov použitých v produkte.

3.2.   Rozvlákniteľnosť

Výrobok musí byť vhodný na rozvláknenie.

Nesmú sa používať prostriedky na dosiahnutie pevnosti za mokra, s výnimkou papierových tašiek a baliaceho papiera, kde ich možno použiť, iba ak možno preukázať rozvlákniteľnosť produktu.

Laminovanie vrátane použitia polyetylénu a/alebo polypropylénu sa smie použiť iba na zvýšenie trvanlivosti produktov so životnosťou aspoň 1 rok. Patria sem knihy, šanóny, zakladače, zošity, kalendáre, zápisníky a diáre. Laminovanie sa nesmie použiť v časopisoch, papierových taškách ani baliacom papieri. V žiadnom produkte sa nesmie použiť dvojité laminovanie.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria podložené nasledujúcimi dokladmi.

V prípade produktov z potlačeného papiera a kancelárskych papierových výrobkov žiadateľ poskytne vyhlásenie o nepoužívaní prostriedkov na dosiahnutie pevnosti za mokra.

V prípade papierových tašiek a baliaceho papiera žiadateľ poskytne vyhlásenie o nepoužívaní prostriedkov na dosiahnutie pevnosti za mokra. Inak žiadateľ preukáže rozvlákniteľnosť produktu výsledkami skúšobných protokolov na základe metódy PTS-RH 021, systému hodnotenia ATICELCA 501 alebo rovnocenných štandardných metód, ktoré príslušný orgán uzná za zdroj údajov rovnocennej vedeckej kvality.

Žiadateľ poskytne vyhlásenie o nepoužití laminovania v prípade novín, časopisov, papierových tašiek, baliaceho papiera alebo kancelárskych papierových výrobkov. Inak žiadateľ poskytne výsledky skúšobných protokolov preukazujúcich rozvlákniteľnosť na základe metódy PTS-RH 021, systému hodnotenia ATICELCA 501 alebo rovnocenných štandardných metód, ktoré uzná príslušný orgán.

V prípade laminovaných produktov žiadateľ poskytne vyhlásenie o nepoužití dvojitého laminovania.

Ak papierový produkt zahŕňa ľahko odstrániteľnú časť (napríklad kovová lišta v závesnom zaraďovači, vložka v časopise, plastový obal alebo opätovne použiteľný obal na zošit), skúšku rozvlákniteľnosti možno vykonať bez tejto časti.

3.3.   Odstrániteľnosť lepidiel

Toto kritérium sa vzťahuje na produkty skupiny „potlačený papier, kancelársky papier a papierové tašky“.

Súlad s touto požiadavkou sa musí preukázať pri nálepkách, ktoré tvoria 0,50 % (hmotnostných) konečného produktu alebo viac. Kritériá sa nevzťahujú na nelepiace štítky.

Ak nie je uvedené inak, lepidlo možno použiť, iba ak sa dá preukázať jeho odstrániteľnosť na úrovni aspoň 71 bodov na stupnici „Adhesive Removal Scorecard“ Európskej rady pre zhodnotený papier (EPRC).

Lepiace povlaky citlivé na tlak možno použiť, iba ak sa dá preukázať ich odstrániteľnosť aspoň kladným hodnotením odstrániteľnosti na stupnici „Adhesive Removal Scorecard“ rady EPRC.

Lepidlá na báze vody sú od tejto požiadavky oslobodené.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o súlade so stupnicou „Adhesive Removal Scorecard“ v zmysle usmernení Európskej rady pre zhodnotený papier (EPRC). Toto vyhlásenie sa doloží výsledkami skúšky odstrániteľnosti lepidla podľa metódy INGEDE 12 alebo rovnocenných štandardných metód, ktoré príslušný orgán uzná za zdroj údajov rovnocennej vedeckej kvality.

V prípade lepidiel na báze vody poskytne výrobca lepidla vyhlásenie, že lepidlo je na báze vody. Karta bezpečnostných údajov lepidla sa uzná za doklad zhody, iba ak sa v nej uvádza, že lepidlo použité v produkte je na báze vody.

Aplikácie lepidiel uvedené v prílohe k dokumentu „Assessment of Printed Product Recyclability, Scorecard for the Removability of Adhesive Applications“ (Posudzovanie recyklovateľnosti potlačených produktov, hodnotiaca stupnica odstrániteľnosti aplikácií lepidiel) sa považujú za vyhovujúce tejto požiadavke.

3.4.   Odstrániteľnosť farieb

Toto kritérium sa vzťahuje na produkty z potlačeného papiera a obálky z bieleho papiera.

Preukáže sa odstrániteľnosť farieb.

Potlačený produkt sa považuje za vyhovujúci tejto požiadavke, ak všetky individuálne analyzované parametre majú kladné hodnotenie a výsledné hodnotenie je aspoň 51 bodov na hodnotiacej stupnici „Deinkability Scorecard“ rady EPRC, alebo ak sa dosiahne rovnocenné hodnotenie. Obálky skúške odstrániteľnosti farieb nepodliehajú.

Pri obálkach sa vnútorná potlač použije výlučne na ochranu dôvernosti a iba na obálkach vyrobených z papiera s gramážou do 135g/m2 alebo s opacitou pod úrovňou 98 %. Potlačený vnútorný povrch musí zaberať menej než 80 % celkového vnútorného povrchu (vynímajúc lepenú oblasť) a na tlač sa musia použiť svetlé odtiene.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ alebo výrobca farby poskytne vyhlásenie o súlade dosiahnutých hodnôt so stupnicou odstrániteľnosti farieb v zmysle usmernení Európskej rady pre zhodnotený papier (EPRC). Toto vyhlásenie sa doloží výsledkami skúšky odstrániteľnosti farieb podľa metódy INGEDE 11 alebo rovnocenných štandardných metód, ktoré príslušný orgán uzná za zdroj údajov rovnocennej vedeckej kvality.

V prípade obálok poskytne žiadateľ vyhlásenie o splnení požiadavky doložené špecifikáciami použitého papiera z hľadiska hmotnosti/m2 podľa normy UNE-EN ISO 536 alebo opacity podľa normy ISO 2471, odtieňom tlačiarenskej farby a % vnútornej plochy potlačenej vzorom.

Tlačiarenské technológie a kombinácie materiálov uvedené v prílohe k dokumentu „Assessment of Printed Product Recyclability, Deinkability Score“ (Posudzovanie recyklovateľnosti potlačených produktov, hodnotiaca stupnica odstrániteľnosti farieb) sa považujú za vyhovujúce tejto požiadavke.

Tlačiarenské technológie alebo farby sa musia skúšať na typoch papiera, ktoré sú použité v produkte. Osvedčenie o skúške možno použiť na výtlačky rovnakých farieb na rovnakom type substrátu, ak je intenzita farbenia rovnaká alebo nižšia než pri skúšanom produkte.

Kritérium 4 – Emisie

4.1.   Emisie do vody z rotačnej hĺbkotlače

Špecifické množstvo chrómu (Cr) v mieste vypúšťania nesmie prekročiť 20 mg/m2 povrchovej plochy tlačového valca použitej pri tlači; pri medi (Cu) je táto hodnota 200 mg/m2.

Posudzovanie a overovanie: vypúšťanie Cr a Cu sa kontroluje v zariadeniach rotačnej hĺbkotlače po spracovaní a bezprostredne pred vypustením. Reprezentatívne súhrnné vzorky vypúšťaného Cr a Cu sa odoberajú aspoň každé tri mesiace. Akreditované laboratórium vykoná aspoň raz ročne analytickú skúšku na stanovenie obsahu Cr a Cu v súhrnnej vzorke podľa normy EN ISO 11885 alebo rovnocenných štandardných metód, ktoré príslušný orgán uzná za zdroj údajov rovnocennej vedeckej kvality.

Splnenie tohto kritéria sa posúdi tak, že obsah Cr a Cu stanovený ročnou analytickou skúškou sa vydelí povrchom valca používaného v tlačiarenskom stroji pri tlači. Povrch valcov používaných v tlačiarenskom stroji pri tlači sa vypočíta vynásobením povrchu valca (= 2πrL, kde r je polomer a L dĺžka valca) počtom tlačiarskych produkcií za rok (= počet jednotlivých tlačí).

4.2.   Emisie zo zariadení, na ktoré sa vzťahuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ (8) , alebo z rovnocenných zariadení

Pre tlačiarenské procesy, na ktoré sa vzťahujú prílohy I a VII k smernici 2010/75/EÚ, alebo pre rovnocenné tlačiarenské procesy mimo EÚ, ktoré spĺňajú špecifikácie príloh I a VII k smernici 2010/75/EÚ, platia nasledujúce požiadavky.

4.2. a)   Emisie prchavých organických zlúčenín (VOC) a chrómu (VI) z publikačnej rotačnej hĺbkotlače

Fugitívne emisie VOC vypočítané na základe materiálovej bilancie rozpúšťadla by mali byť nanajvýš 2,0 % vstupného množstva rozpúšťadla a emisie TVOC (9) v odpadových plynoch smú byť nanajvýš 16,0 mg C/Nm3.

Emisie Cr(VI) do ovzdušia nesmú prekročiť 15,0 mg/t papiera. Musí byť nainštalované zariadenie na znižovanie emisií do ovzdušia.

4.2. b)   Emisie prchavých organických zlúčenín (VOC) z tepelnej rotačnej offsetovej tlače

Celkové emisie VOC vypočítané na základe materiálovej bilancie rozpúšťadla by mali byť nanajvýš 0,03 kg VOC na 1 kg vstupného množstva farby; alternatívne by fugitívne emisie VOC vypočítané na základe materiálovej bilancie rozpúšťadla mali byť nanajvýš 8 % vstupného množstva rozpúšťadla a emisie TVOC v odpadových plynoch by mali byť nanajvýš 12,0 mg C/Nm3.

4.2. c)   Emisie prchavých organických zlúčenín (VOC) z flexografie a nepublikačnej rotačnej hĺbkotlače

Celkové emisie VOC vypočítané na základe materiálovej bilancie rozpúšťadla by mali byť nanajvýš 0,24 kg VOC na 1 kg vstupného množstva farby; alternatívne by fugitívne emisie VOC vypočítané na základe materiálovej bilancie rozpúšťadla mali byť nanajvýš 9,6 % vstupného množstva rozpúšťadla a emisie TVOC v odpadových plynoch by mali byť nanajvýš 16,0 mg C/Nm3.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne podrobné výpočty a údaje zo skúšok, ktoré preukazujú splnenie tohto kritéria, spolu s príslušnou sprievodnou dokumentáciou.

V prípade celkových alebo fugitívnych emisií VOC (podľa konkrétneho prípadu) musí byť výpočet materiálovej bilancie rozpúšťadla založený na výrobe počas 12 mesiacov prevádzky. Materiálová bilancia rozpúšťadla musí byť v súlade s vymedzením stanoveným v časti 7 bode 2 prílohy VII k smernici 2010/75/EÚ. V prípade nového alebo zrekonštruovaného výrobného zariadenia musia výpočty vychádzať zo stabilnej prevádzky zariadenia najmenej počas troch mesiacov.

Žiadateľ alebo dodávateľ chemikálií musí poskytnúť vyhlásenie o obsahu VOC vo farbách, umývacích prostriedkoch, zvlhčovacích roztokoch alebo iných zodpovedajúcich chemických produktoch.

Materiálová bilancia rozpúšťadiel sa vykonáva každoročne. Zodpovedný zamestnanec musí poskytnúť písomné hodnotenie. Na požiadanie sa hodnotenie poskytne príslušnému orgánu.

Na monitorovanie celkových emisií TVOC do ovzdušia v odpadových plynoch by sa mal každý komín so zaťažením TVOC nižším ako 10 kg C/h monitorovať aspoň raz za rok podľa normy EN 12619 alebo rovnocennej normy. Ak je zaťaženie TVOC nižšie ako 0,1 kg C/h (ročný priemer), alebo v prípade neznižovaného a stabilného zaťaženia TVOC nižšieho ako 0,3 kg C/h možno frekvenciu monitorovania znížiť na raz za tri roky alebo možno monitorovanie nahradiť výpočtom, pokiaľ sa zabezpečia údaje rovnocennej vedeckej kvality.

Pri každom komíne so zaťažením TVOC 10 kg C/h alebo viac musí byť monitorovanie nepretržité a v súlade s normami EN 15267-1, EN 15267-2, EN 15267-3 a EN 14181. Pri nepretržitom meraní predstavujú údaje denný priemer za obdobie jedného dňa na základe platných hodinových alebo polhodinových priemerov.

Likvidácia VOC v systéme znižovania emisií (napr. tepelná oxidácia, adsorpcia aktívnym uhlím) sa určí aspoň raz za tri roky kombinovanými meraniami koncentrácie VOC v neupravenom plyne a čistom plyne.

Namerané údaje o odpadovom plyne sa zaznamenajú a na požiadanie sprístupnia príslušnému orgánu.

Žiadateľ poskytne opis zavedeného systému spolu s dokumentáciou týkajúcou sa kontroly a monitorovania emisií Cr(VI). Táto dokumentácia musí zahŕňať výsledky skúšok súvisiacich so znižovaním emisií Cr(VI) do ovzdušia.

4.3.   Emisie prchavých organických zlúčenín z tlačiarenských procesov, na ktoré sa nevzťahuje smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ

Pre tlačiarenské procesy, na ktoré sa nevzťahuje príloha I alebo časť 2 prílohy VII k smernici 2010/75/EÚ, alebo pre rovnocenné tlačiarenské procesy mimo EÚ, ktoré nespĺňajú špecifikácie príloh I a VII k smernici 2010/75/EÚ, platia nasledujúce požiadavky.

Celkové emisie VOC vypočítané na základe materiálovej bilancie rozpúšťadla musia byť nanajvýš:

4,5 kg VOC/t papiera v prípade hárkovej ofsetovej tlače,

1,0 kg VOC/t papiera v prípade digitálnej tlače,

2,0 kg VOC/t papiera v prípade tepelnej rotačnej offsetovej tlače,

2,5 kg VOC/t papiera v prípade rotačnej ofsetovej tlače za studena,

3,0 kg VOC/t papiera v prípade inej rotačnej hĺbkotlače, flexografie, rotačnej sieťotlače, laminačných alebo lakovacích strojov.

Alternatívne, ak sa upravuje výstupný plyn, by fugitívne emisie VOC vypočítané na základe materiálovej bilancie rozpúšťadla mali byť nanajvýš 10 % vstupného množstva rozpúšťadla a emisie TVOC v odpadových plynoch by mali byť nanajvýš 20 mg C/Nm3.

S prchavými rozpúšťadlami z procesu sušenia v prípade tepelnej ofsetovej tlače, rotačnej hĺbkotlače a flexografickej tlače sa manipuluje prostredníctvom rekuperácie alebo tepelnej úpravy rozpúšťadla, resp. akýmkoľvek rovnocenným systémom, t. j. náhradou farbami na báze vody.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne opis zavedeného systému spolu s dokumentáciou a výsledkami skúšok v súvislosti s kontrolou a monitorovaním emisií do ovzdušia.

V prípade celkových alebo fugitívnych emisií VOC (podľa konkrétneho prípadu) sa materiálová bilancia rozpúšťadla vypočíta na základe výroby počas 12 mesiacov prevádzky. Materiálová bilancia rozpúšťadla musí byť v súlade s vymedzením stanoveným v časti 7 bode 2 prílohy VII k smernici 2010/75/EÚ. Na priradenie emisií prchavých organických zlúčenín k hmotnosti papiera sa vypočítajú všetky tlačené plochy. V prípade nového alebo zrekonštruovaného výrobného zariadenia musia výpočty vychádzať zo stabilnej prevádzky zariadenia najmenej počas troch mesiacov.

Na monitorovanie celkových emisií TVOC do ovzdušia v odpadových plynoch by sa mal každý komín so zaťažením TVOC nižším ako 10 kg C/h monitorovať aspoň raz za rok podľa normy EN 12619 alebo rovnocennej normy. Ak je zaťaženie TVOC nižšie ako 0,1 kg C/h (ročný priemer), alebo v prípade neznižovaného a stabilného zaťaženia TVOC nižšieho ako 0,3 kg C/h možno frekvenciu monitorovania znížiť na raz za tri roky alebo možno monitorovanie nahradiť výpočtom, pokiaľ sa zabezpečia údaje rovnocennej vedeckej kvality.

Žiadateľ alebo dodávateľ chemikálií musí poskytnúť vyhlásenie o obsahu VOC vo farbách, umývacích prostriedkoch, zvlhčovacích roztokoch alebo iných zodpovedajúcich chemických produktoch.

Kritérium 5 – Odpad

5.1.   Systém nakladania s odpadom

Zariadenie, v ktorom sa produkt vyrába, musí mať zavedený systém nakladania s odpadom, ktorý rieši a dokumentuje opatrenia prijaté na zníženie množstva tuhého a kvapalného odpadu vrátane odpadového papiera, odpadových farieb, roztokov čistiacich prostriedkov a zvlhčovacích roztokov v zmysle vymedzenia miestnymi alebo národnými regulačnými orgánmi.

Tento systém nakladania s odpadom musí byť zdokumentovaný alebo vysvetlený, pričom sa musia poskytnúť informácie prinajmenšom o týchto postupoch:

manipulácia s recyklovateľnými materiálmi z toku odpadu, ich zber, triedenie a využitie,

zhodnocovanie materiálov na iné použitie, napríklad na spaľovanie na výrobu technologickej pary alebo vykurovanie, alebo na použitie v poľnohospodárstve,

manipulácia s nebezpečným odpadom, jeho zber, triedenie a zneškodňovanie v súlade s vymedzeniami príslušnými miestnymi a národnými regulačnými orgánmi,

ciele neustáleho zlepšovania týkajúce sa znižovania objemu vzniknutého odpadu a zvýšenia miery opätovného použitia a recyklácie.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria spolu s opisom príslušných postupov prijatých na nakladanie s odpadom. Žiadateľ predloží plán nakladania s odpadom pre každú z dotknutých prevádzok. Keď sa nakladanie s odpadom zabezpečuje externe, vyhlásenie o splnení tohto kritéria musí predložiť aj subdodávateľ.

Žiadatelia zaregistrovaní v schéme EÚ pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS) a/alebo certifikovaní podľa normy ISO 14001 sa považujú za žiadateľov, ktorí splnili toto kritérium, ak:

1.

je začlenenie nakladania s odpadom v príslušných výrobných prevádzkach zdokumentované v environmentálnom vyhlásení EMAS danej spoločnosti alebo

2.

sa otázka začlenenia nakladania s odpadom dostatočne rieši certifikáciou ISO 14001 pre dané výrobné prevádzky.

5.2.   Papier na recykláciu z tlačiarenských zariadení

Toto kritérium sa vzťahuje na produkty z potlačeného papiera. Vyprodukované množstvo odpadového papiera „X“ nesmie prekročiť hodnoty uvedené v nasledujúcej tabuľke

Metóda tlače

Maximálne % odpadového papiera

Hárková ofsetová

23

Za studena, noviny

10

Za studena, tlač formulárov

18

Za studena, rotačná (okrem novín)

19

Tepelná rotačná

21

Rotačná hĺbkotlač

15

Flexografická tlač

17

Digitálna tlač

10

Sieťotlač

23

Kde:

X = ročný počet ton odpadového papiera vyprodukovaného pri tlači (vrátane konečných úprav) produktov z potlačeného papiera, na ktoré sa žiada environmentálna značka, vydelené ročným počtom ton papiera nakúpeného a použitého na výrobu produktov z potlačeného papiera, na ktoré sa žiada environmentálna značka.

Ak tlačiareň vykonáva konečné úpravy v mene inej tlačiarne, množstvo odpadového papiera vyprodukovaného pri týchto postupoch sa do výpočtu „X“ nezahŕňa.

Ak sú konečné úpravy zadané externe inej spoločnosti, vo výpočte „X“ sa započíta a zaznamená množstvo odpadového papiera vzniknutého pri externe zadaných prácach.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ predloží opis výpočtu množstva odpadového papiera spolu s vyhlásením zmluvného odberateľa tohto papiera od tlačiarne. Je potrebné predložiť podmienky externého zadania a výpočty množstiev odpadového papiera vyprodukovaného v súvislosti s konečnými úpravami.

Výpočty musia vychádzať z výroby za obdobie 12 mesiacov. V prípade nového alebo rekonštruovaného výrobného zariadenia musia výpočty vychádzať zo stabilnej prevádzky zariadenia počas najmenej 45 po sebe nasledujúcich dní.

Ak nie je výpočet ročného počtu ton odpadového papiera vyprodukovaného pri tlači produktu z potlačeného papiera, na ktorý sa žiada environmentálna značka, technicky možný, žiadateľ môže poskytnúť výpočty týkajúce sa celkového množstva papiera na recykláciu vyprodukovaného ročne v tlačiarni.

5.3.   Papier na recykláciu z prevádzok vyrábajúcich kancelárske papierové výrobky a papierové tašky

Toto kritérium sa vzťahuje na kancelárske papierové výrobky a papierové tašky. Množstvo odpadového papiera „X“ nesmie presiahnuť:

19 % pri obálkach,

15 % pri písacích kancelárskych potrebách okrem diárov,

20 % pri diároch a archivačných kancelárskych výrobkoch potlačených jednostranne,

30 % pri archivačných kancelárskych výrobkoch potlačených obojstranne,

11 % pri papierových taškách a baliacom papieri,

kde

X = ročný počet ton odpadového papiera vyprodukovaného pri výrobe kancelárskych papierových výrobkov a papierových tašiek (vrátane konečnej úpravy), na ktoré sa žiada environmentálna značka, vydelený ročným počtom ton papiera nakúpeného a použitého na výrobu kancelárskych papierových výrobkov a papierových tašiek, na ktoré sa žiada environmentálna značka.

Ak tlačiareň vykonáva konečné úpravy v mene inej tlačiarne, množstvo odpadového papiera vyprodukovaného pri týchto postupoch sa do výpočtu „X“ nezahŕňa.

Ak sú konečné úpravy zadané externe inej spoločnosti, vo výpočte „X“ sa započíta a zaznamená množstvo odpadového papiera vzniknutého pri externe zadaných prácach.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ predloží opis výpočtu množstva odpadového papiera spolu s vyhlásením zmluvného odberateľa tohto papiera od tlačiarne. Je potrebné predložiť podmienky externého zadania a výpočty množstiev odpadového papiera vyprodukovaného v súvislosti s konečnými úpravami.

Výpočty musia vychádzať z výroby za obdobie 12 mesiacov. V prípade nového alebo rekonštruovaného výrobného závodu musia výpočty vychádzať zo stabilnej prevádzky zariadenia počas najmenej 45 po sebe nasledujúcich dní.

Ak nie je výpočet ročného počtu ton odpadového papiera vyprodukovaného pri výrobe kancelárskych papierových výrobkov a papierových tašiek, na ktoré sa žiada environmentálna značka, technicky možný, žiadateľ môže poskytnúť výpočty týkajúce sa celkového množstva papiera na recykláciu vyprodukovaného v prevádzke za rok.

Kritérium 6 — Spotreba energie

Prevádzka vyrábajúca produkt, na ktorý sa žiada environmentálna značka EÚ, musí mať zavedený systém energetického manažérstva pokrývajúci všetky zariadenia spotrebúvajúce energiu (vrátane strojov, osvetlenia, vzduchotechniky, chladenia). Tento systém energetického manažérstva musí zahŕňať opatrenia na zvyšovanie energetickej efektívnosti, pričom sa musia poskytnúť informácie prinajmenšom o týchto postupoch:

vypracovanie a vykonávanie plánu zberu energetických údajov s cieľom identifikovať kľúčové energetické ukazovatele,

analýza spotreby energie vrátane zoznamu systémov, procesov a zariadení spotrebúvajúcich energiu,

identifikácia opatrení na efektívnejšie využívanie energie,

ciele neustáleho zlepšovania týkajúce sa znižovania spotreby energie.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria v danej výrobnej prevádzke podložené opisom systému energetického manažérstva.

Žiadatelia certifikovaní podľa normy ISO 50001, EN 16247 alebo rovnocennej normy/schémy sa považujú za žiadateľov, ktorí splnili túto požiadavku.

Žiadatelia zaregistrovaní v schéme EMAS sa považujú za žiadateľov, ktorí splnili túto požiadavku, ak je zahrnutie energetického manažérstva do rozsahu schémy EMAS pre danú výrobnú prevádzku zdokumentované v environmentálnom vyhlásení EMAS.

Žiadatelia certifikovaní podľa normy ISO 14001 sa považujú za žiadateľov, ktorí splnili toto kritérium, ak je zahrnutie plánu energetického manažérstva v dostatočnej miere pokryté certifikáciou ISO 14001 pre danú výrobnú prevádzku.

Ciele neustáleho zlepšovania týkajúce sa znižovania spotreby energie sa musia uplatňovať každoročne. Zodpovedný zamestnanec musí poskytnúť písomné hodnotenie. Na požiadanie sa hodnotenie poskytne príslušnému orgánu.

Kritérium 7 – Školenia

Všetci relevantní pracovníci zapojení do každodennej prevádzky daného zariadenia si musia osvojiť potrebné znalosti, aby sa zabezpečilo dodržiavanie a neustále zlepšovanie požiadaviek environmentálnej značky.

Posudzovanie a overovanie : žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria spolu s podrobnosťami o programe a obsahu školení, pričom uvedie, ktorí pracovníci absolvovali ktoré školenia a kedy. Žiadateľ poskytne príslušnému orgánu aj vzorku školiacich materiálov.

Kritérium 8 – Funkčná spôsobilosť

Produkt musí byť vhodný na svoj účel.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria podložené aspoň jedným z týchto dokladov:

listy/dokumenty/vyhlásenia klientov ku konkrétnemu produktu s uistením, že produkt splnil ich špecifikácie a správne slúži na určený účel,

podrobný opis postupu vybavovania sťažností spotrebiteľov,

dokumentácia preukazujúca certifikáciu kvality v súlade s normou ISO 9001 alebo rovnocennou normou,

dokumentácia preukazujúca kvalitu papiera v súlade s normou EN ISO/IEC 17050-1, ktorá zahŕňa všeobecné kritériá pre vyhlásenie dodávateľov o zhode s normami.

Kritérium 9 — Informácie na produkte

Na papierových taškách sa uvedie:

„Uschovajte, prosím, túto tašku na opätovné použitie“.

Na produktoch z potlačeného papiera sa uvedie:

„Zbierajte papier na opätovné použitie“.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o splnení tohto kritéria podložené obrázkom produktu s požadovanými informáciami.

Kritérium 10 — Informácie uvedené na environmentálnej značke EÚ

Ak sa použije voliteľný štítok s textovým poľom, musí obsahovať tieto tri vyhlásenia:

nízke emisie z procesov do ovzdušia a vody,

produkt je recyklovateľný,

použil sa papier s nízkym vplyvom na životné prostredie.

Žiadateľ musí postupovať podľa pokynov o správnom používaní loga environmentálnej značky EÚ uvedených v usmerneniach o logu environmentálnej značky EÚ:

http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/documents/logo_guidelines.pdf.

Posudzovanie a overovanie: žiadateľ poskytne vyhlásenie o zhode s týmto kritériom podložené obrázkom balenia výrobku vo vysokom rozlíšení, na ktorom je zreteľne viditeľná značka, registračné/licenčné číslo a prípadne vyhlásenia, ktoré sa môžu zobraziť spolu so značkou.


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 zo 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí, o zmene, doplnení a zrušení smerníc 67/548/EHS a 1999/45/ES a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 1907/2006 (Ú. v. EÚ L 353, 31.12.2008, s. 1).

(2)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ z 24. novembra 2010 o priemyselných emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia) (Ú. v. EÚ L 334, 17.12.2010, s. 17).

(3)  Rozhodnutie Komisie (EÚ) 2019/70 z 11. januára 2019, ktorým sa stanovujú kritériá environmentálnej značky EÚ pre grafický papier a kritériá environmentálnej značky EÚ pre tissue papier a výrobky z tissue papiera [oznámené pod číslom C(2019) 3] (Ú. v. EÚ L 15, 17.1.2019, s. 27).

(4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 z 18. decembra 2006 o registrácii, hodnotení, autorizácii a obmedzovaní chemikálií (REACH) a o zriadení Európskej chemickej agentúry, o zmene a doplnení smernice 1999/45/ES a o zrušení nariadenia Rady (EHS) č. 793/93 a nariadenia Komisie (ES) č. 1488/94, smernice Rady 76/769/EHS a smerníc Komisie 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (Ú. v. EÚ L 396, 30.12.2006, s. 1).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 zo 16. decembra 2008 o klasifikácii, označovaní a balení látok a zmesí, o zmene, doplnení a zrušení smerníc 67/548/EHS a 1999/45/ES a o zmene a doplnení nariadenia (ES) č. 1907/2006 (Ú. v. EÚ L 353, 31.12.2008, s. 1).

(6)  Vzťahuje sa iba na použité farbiace prípravky, farbivá, prípravky na povrchovú úpravu a náterové materiály.

(7)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 528/2012 z 22. mája 2012 o sprístupňovaní biocídnych výrobkov na trhu a ich používaní (Ú. v. EÚ L 167, 27.6.2012, s. 1).

(8)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/75/EÚ z 24. novembra 2010 o priemyselných emisiách (integrovaná prevencia a kontrola znečisťovania životného prostredia) (Ú. v. EÚ L 334, 17.12.2010, s. 17).

(9)  Celkový obsah prchavého organického uhlíka, vyjadrený ako C (v ovzduší).


Top