EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020D1308

Vykonávacie rozhodnutie Komisie (EÚ) 2020/1308 z 21. septembra 2020, ktorým sa na obmedzený čas určuje, že regulačný rámec uplatniteľný na centrálne protistrany v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska je rovnocenný podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 [oznámené pod číslom C(2020) 6539] (Text s významom pre EHP)

C/2020/6539

OJ L 306, 21.9.2020, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 30/06/2022

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2020/1308/oj

21.9.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 306/1


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE (EÚ) 2020/1308

z 21. septembra 2020,

ktorým sa na obmedzený čas určuje, že regulačný rámec uplatniteľný na centrálne protistrany v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska je rovnocenný podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012

[oznámené pod číslom C(2020) 6539]

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 zo 4. júla 2012 o mimoburzových derivátoch, centrálnych protistranách a archívoch obchodných údajov (1), a najmä na jeho článok 25 ods. 6,

keďže:

(1)

Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska (ďalej len „Spojené kráľovstvo“) 29. marca 2017 predložilo oznámenie o svojom úmysle vystúpiť z Únie podľa článku 50 Zmluvy o Európskej únii. Únia a Spojené kráľovstvo dospeli 17. októbra 2019 k dohode v súvislosti s dohodou o vystúpení (2) s revidovaným protokolom o Írsku a Severnom Írsku a revidovaným politickým vyhlásením (3). Podľa uvedenej dohody a po jej ratifikácii Dolnou snemovňou v Spojenom kráľovstve, prijatí Európskym parlamentom a uzavretí Radou sa Spojené kráľovstvo 1. februára 2020 stalo treťou krajinou, pričom právo EÚ sa v Spojenom kráľovstve prestane uplatňovať 31. decembra 2020.

(2)

Ako sa uvádza v oznámení Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov z 9. júla 2020 s názvom „Príprava na zmeny – Oznámenie o pripravenosti na konci prechodného obdobia medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom“ (4), na základe analýzy vykonanej spolu s Európskou centrálnou bankou (ECB), Jednotnou radou pre riešenie krízových situácií a európskymi orgánmi dohľadu Komisia zistila, že v oblasti centrálneho zúčtovania derivátov prostredníctvom centrálnych protistrán usadených v Spojenom kráľovstve (ďalej len „centrálne protistrany Spojeného kráľovstva“) by mohli vzniknúť riziká pre finančnú stabilitu. S cieľom poskytnúť zúčtovacím členom usadeným v Únii (ďalej len „zúčtovací členovia Únie“) čas na zníženie ich expozície voči trhovej infraštruktúre Spojeného kráľovstva a centrálnym protistranám usadeným v Únii (ďalej len „centrálne protistrany Únie“) čas na ďalší rozvoj ich kapacít v oblasti zúčtovania príslušných obchodov a s cieľom riešiť prípadné riziká pre finančnú stabilitu je opodstatnené, aby sa v súvislosti so Spojeným kráľovstvom prijalo v uvedenej oblasti rozhodnutie o rovnocennosti.

(3)

Centrálnym zúčtovaním sa zvyšuje transparentnosť trhu, zmierňujú sa kreditné riziká a znižujú sa riziká škodlivého vplyvu v prípade zlyhania jedného alebo viacerých účastníkov centrálnej protistrany. Poskytovanie takýchto služieb má preto rozhodujúci význam pre zabezpečenie finančnej stability. Poskytovanie zúčtovacích služieb by mohlo mať vplyv aj na vykonávanie menovej politiky centrálnych bánk, v rámci ktorej sa transakcie zúčtovávajú v mene, ktorú vydáva centrálna banka Únie. Finančné nástroje zúčtovávané centrálnymi protistranami sú navyše veľmi dôležité aj pre finančných sprostredkovateľov a ich klientov, napr. na hedžing úrokových rizík, a preto by mohli takisto viesť k rizikám pre reálnu ekonomiku Únie.

(4)

K 31. decembru 2019 predstavovala nesplatená nominálna hodnota mimoburzových derivátov celosvetovo približne 500 biliónov EUR, pričom na úrokové deriváty pripadalo viac než 75 % tejto sumy a na devízové deriváty takmer 20 % tejto sumy. Približne 30 % všetkých mimoburzových derivátov je denominovaných v eurách a iných menách Únie. Trh s centrálnym zúčtovaním mimoburzových derivátov je vysoko koncentrovaný, a to najmä trh s centrálnym zúčtovaním úrokových mimoburzových derivátov denominovaných v eurách, z ktorých približne 90 % sa zúčtováva v jednej z centrálnych protistrán Spojeného kráľovstva.

(5)

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z vnútorného trhu a z ekosystému spoločnej regulácie, koordinovaného dohľadu a presadzovania právnych predpisov, ktoré sú oporou vnútorného trhu, spolu so značným množstvom finančných nástrojov denominovaných v menách Únie, ktoré zúčtovávajú centrálne protistrany Spojeného kráľovstva, spôsobujú orgánom Únie a členských štátov veľké problémy pri riadení finančnej stability, najmä v časoch finančného stresu.

(6)

Vplyv vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie bol predmetom viacerých oznámení Komisie Európskemu parlamentu, Rade a ECB vrátane krízového akčného plánu, v ktorom sa nalieha, aby boli účastníci trhu pripravení (5). Vzhľadom na objem súčasných expozícií zúčtovacích členov Únie voči centrálnym protistranám Spojeného kráľovstva, zásadné zmeny, ku ktorým dôjde 1. januára 2021 v regulačnom rámci a rámci dohľadu uplatniteľnom na centrálne protistrany Spojeného kráľovstva a na finančný systém Spojeného kráľovstva vo všeobecnosti, ako aj vzhľadom na riziká pre finančnú stabilitu Únie a transmisiu a vykonávanie menovej politiky Únie je potrebné, aby sa znížila závislosť od infraštruktúr Spojeného kráľovstva. To znamená zníženie expozícií zúčtovacích členov Únie voči centrálnym protistranám Spojeného kráľovstva, najmä expozícií súvisiacich s mimoburzovými derivátmi, ktoré sú denominované v eurách a iných menách Únie, ako aj ďalšie rozšírenie a rozvoj kapacít centrálnych protistrán, ktorým bolo udelené povolenie v Únii na poskytovanie takýchto služieb. V záujme dosiahnutia takéhoto zníženia sa od odvetvia očakáva, že vytvorí jasný postup na zníženie svojich expozícií voči centrálnym protistranám Spojeného kráľovstva a závislosti od týchto protistrán, ktoré sú pre Úniu systémovo dôležité.

(7)

Centrálne protistrany Spojeného kráľovstva sa od 1. januára 2021 budú považovať za „centrálne protistrany z tretích krajín“ v zmysle nariadenia (EÚ) č. 648/2012 a ako také nesmú poskytovať zúčtovacie služby v Únii, pokiaľ nie sú uznané Európskym orgánom pre cenné papiere a trhy (ESMA) v súlade s článkom 25 uvedeného nariadenia. ESMA môže uznať centrálnu protistranu usadenú v tretej krajine len vtedy, ak Komisia prijme vykonávací akt, ktorým sa určí, že právny rámec a rámec dohľadu, ktorými sa riadia centrálne protistrany z danej krajiny, sú rovnocenné s požiadavkami stanovenými v nariadení (EÚ) č. 648/2012, a po tom, ako určí, či je centrálna protistrana systémovo dôležitá pre finančnú stabilitu Únie. V prípade neuznania centrálnych protistrán Spojeného kráľovstva nesmú protistrany usadené v Únii zúčtovávať mimoburzové deriváty, ktoré podliehajú zúčtovacej povinnosti stanovenej v článku 4 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, prostredníctvom centrálnych protistrán Spojeného kráľovstva. Táto situácia môže viesť k tomu, že uvedené protistrany budú mať dočasný problém splniť si zúčtovacie povinnosti, čo zase môže predstavovať riziká pre finančnú stabilitu a vykonávanie menovej politiky Únie a jej členských štátov. V tejto bezprecedentnej situácii je preto nevyhnutné, aby za predpokladu, že právny rámec a rámec dohľadu, ktorými sa riadia centrálne protistrany Spojeného kráľovstva, boli určené za rovnocenné, uvedené centrálne protistrany mohli pokračovať v poskytovaní zúčtovacích služieb v Únii na obmedzený čas a za osobitných podmienok.

(8)

V súlade s článkom 25 ods. 6 nariadenia (EÚ) č. 648/2012 majú byť na stanovenie toho, že právny rámec a rámec dohľadu tretej krajiny týkajúce sa centrálnych protistrán, ktorým bolo udelené povolenie v danej tretej krajine, sú rovnocenné s tými, ktoré sú stanovené v uvedenom nariadení, splnené tri podmienky.

(9)

Po prvé, právnym rámcom a rámcom dohľadu tretej krajiny sa má zaistiť, aby centrálne protistrany v danej tretej krajine dodržiavali právne záväzné požiadavky, ktoré sú rovnocenné s požiadavkami stanovenými v hlave IV nariadenia (EÚ) č. 648/2012. Na základe informácií, ktoré má Komisia k dispozícii, Spojené kráľovstvo začlenilo príslušné ustanovenia nariadenia (EÚ) č. 648/2012 do svojho vnútroštátneho práva, pričom toto právo nadobudlo účinnosť dňom vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie (6), a preto možno vnútroštátne právo Spojeného kráľovstva považovať za rovnocenné s požiadavkami stanovenými v hlave IV nariadenia (EÚ) č. 648/2012.

(10)

Po druhé, právnym rámcom a rámcom dohľadu tretej krajiny sa má zabezpečiť, aby centrálne protistrany usadené v danej tretej krajine priebežne podliehali účinnému dohľadu a presadzovaniu právnych predpisov. Do 31. decembra 2020 sú centrálne protistrany Spojeného kráľovstva pod dohľadom Bank of England, ako sa stanovuje vo vnútroštátnom práve Spojeného kráľovstva v súlade s nariadením (EÚ) č. 648/2012 (7). V rámci začleňovania nariadenia (EÚ) č. 648/2012 do vnútroštátneho práva Spojeného kráľovstva zostáva Bank of England po uvedenom dátume naďalej zodpovedná za dohľad nad centrálnymi protistranami, pričom zatiaľ neexistujú žiadne náznaky, že by sa v súvislosti s týmto dohľadom plánovali akékoľvek dôležité zmeny.

(11)

Po tretie, právnym rámcom tretej krajiny sa má zabezpečiť účinný rovnocenný systém na uznávanie centrálnych protistrán, ktorým bolo udelené povolenie na základe právneho režimu danej tretej krajiny. Spojené kráľovstvo začlenilo kľúčové prvky systému rovnocennosti podľa článku 25 nariadenia (EÚ) č. 648/2012 do vnútroštátneho práva Spojeného kráľovstva. Spojené kráľovstvo však zaviedlo dočasný režim uznávania, ktorým sa pozastavuje uplatňovanie kľúčových zmien nariadenia (EÚ) č. 648/2012 na obdobie najmenej troch rokov. Dočasným režimom uznávania sa Bank of England takisto poskytujú rozsiahle diskrečné právomoci zrušiť „dočasné predpokladané uznanie“, čo vedie k právnej neistote pre centrálne protistrany uznané v rámci tohto režimu. Bez ohľadu na túto neistotu možno tretiu podmienku v tejto chvíli považovať za splnenú.

(12)

Na tomto základe možno dospieť k záveru, že právny rámec a rámec dohľadu Spojeného kráľovstva, ktoré sa budú uplatňovať na centrálne protistrany Spojeného kráľovstva po skončení prechodného obdobia, spĺňajú všetky podmienky stanovené v článku 25 ods. 6 nariadenia (EÚ) č. 648/2012.

(13)

Toto rozhodnutie vychádza z informácií, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii v súvislosti s právnym rámcom a rámcom dohľadu uplatniteľnými na centrálne protistrany Spojeného kráľovstva od 1. januára 2021. Uvedený právny rámec a rámec dohľadu by sa mali považovať za rovnocenné len vtedy, ak sú požiadavky uplatniteľné na centrálne protistrany vo vnútroštátnom práve Spojeného kráľovstva zachované a k uvedenému dátumu a po ňom sa naďalej účinne uplatňujú a presadzujú, s cieľom zabrániť tomu, aby akékoľvek zmeny regulačného rámca a rámca dohľadu Spojeného kráľovstva nepriaznivo ovplyvnili rovnocennosť, pokiaľ ide o reguláciu alebo dohľad, čo by viedlo k nerovnakým podmienkam medzi centrálnymi protistranami Únie a Spojeného kráľovstva alebo k rizikám pre finančnú stabilitu Únie. Keďže Komisia môže toto rozhodnutie kedykoľvek zmeniť, pozastaviť jeho účinnosť, preskúmať ho alebo ho zrušiť, najmä ak v tretej krajine dôjde k zmenám, ktoré majú vplyv na určovanie rovnocennosti, účinná výmena informácií a koordinácia činností dohľadu medzi ESMA a Bank of England je nevyhnutným predpokladom zachovania určovania rovnocennosti počas obdobia platnosti tohto rozhodnutia.

(14)

Výmena informácií medzi ESMA a Bank of England si vyžaduje, aby sa uzavreli dohody o komplexnej a účinnej spolupráci v súlade s článkom 25 ods. 7 nariadenia (EÚ) č. 648/2012. Uvedenými dohodami o spolupráci sa zabezpečuje proaktívne zdieľanie všetkých relevantných informácií s orgánmi uvedenými v článku 25 ods. 3 nariadenia (EÚ) č. 648/2012 vrátane ECB a ostatných členov Európskeho systému centrálnych bánk na účely toho, aby bolo možné poradiť sa s uvedenými orgánmi o uznanom štatúte centrálnych protistrán Spojeného kráľovstva, alebo ak sú uvedené informácie nevyhnutné pre uvedené orgány na výkon ich úloh v oblasti dohľadu.

(15)

Dohodami o spolupráci uzavretými podľa článku 25 ods. 7 nariadenia (EÚ) č. 648/2012 sa musí zabezpečiť, aby mal ESMA za každých okolností okamžitý priebežný prístup ku všetkým informáciám zahŕňajúcim okrem iného informácie umožňujúce posúdenie akýchkoľvek závažných rizík, ktoré centrálne protistrany Spojeného kráľovstva predstavujú pre Úniu alebo jej členské štáty, či už priamo alebo nepriamo. V dohodách o spolupráci sa preto majú spresniť mechanizmy a postupy na urýchlenú výmenu informácií súvisiacich so zúčtovacími činnosťami centrálnych protistrán Spojeného kráľovstva, pokiaľ ide o finančné nástroje denominované v menách Únie, obchodné miesta, účastníkov zúčtovania, ako aj dcérske spoločnosti úverových inštitúcií a investičných spoločností Únie; o dohody o interoperabilite s ďalšími centrálnymi protistranami; o vlastné zdroje; o štruktúru a kalibráciu fondov pre prípad zlyhania, marže, zdroje likvidity a portfóliá kolaterálu vrátane kalibrácie zrážok (haircut) a záťažové testy. Takisto v nich treba spresniť mechanizmy a postupy na urýchlené oznamovanie akýchkoľvek zmien, ktoré majú vplyv na centrálne protistrany Spojeného kráľovstva alebo právny rámec a rámec dohľadu Spojeného kráľovstva uplatniteľné na centrálne protistrany Spojeného kráľovstva, a na urýchlené oznamovanie akéhokoľvek vývoja v súvislosti s centrálnymi protistranami Spojeného kráľovstva, ktorý by mohol ovplyvniť menovú politiku v Únii, orgánu ESMA. Bank of England má zároveň úzko spolupracovať s orgánmi Únie v súlade s článkom 25 ods. 7. Predovšetkým je dôležité, aby medzi ESMA a zodpovednými orgánmi Spojeného kráľovstva existovali účinné dohody o spolupráci, pokiaľ ide o koordináciu ich činností dohľadu, čo zahŕňa najmä postupy na riešenie akýchkoľvek núdzových situácií súvisiacich s uznanými centrálnymi protistranami Spojeného kráľovstva, ktoré majú alebo môžu mať nepriaznivý vplyv na trhovú likviditu alebo stabilitu finančného systému Únie.

(16)

Od orgánov Spojeného kráľovstva sa očakáva, že budú Úniu informovať o všetkých zmenách regulačného rámca alebo rámca dohľadu Spojeného kráľovstva, ktoré majú vplyv na poskytovanie zúčtovacích služieb v Spojenom kráľovstve. Komisia bude v spolupráci s ESMA monitorovať všetky zmeny, ktoré sa zavedú do právneho rámca a rámca dohľadu a budú mať vplyv na poskytovanie zúčtovacích služieb v Spojenom kráľovstve, vývoj na trhu a účinnosť spolupráce v oblasti dohľadu vrátane urýchlenej výmeny informácií medzi ESMA a Bank of England. Komisia môže vykonať preskúmanie kedykoľvek, keď je vzhľadom na príslušný vývoj potrebné, aby Komisia opätovne posúdila rovnocennosť udelenú týmto rozhodnutím, vrátane situácie, keď orgány Spojeného kráľovstva účinne nespolupracujú, neumožňujú účinné posúdenie rizika, ktoré centrálne protistrany Spojeného kráľovstva predstavujú pre Úniu alebo jej členské štáty, alebo keď opatrenia prijaté centrálnymi protistranami Spojeného kráľovstva alebo Bank of England podporujú neprimeranú a nekalú hospodársku súťaž.

(17)

S cieľom poskytnúť zúčtovacím členom Únie čas na zníženie ich expozície voči trhovým infraštruktúram Spojeného kráľovstva a centrálnym protistranám Únie čas na ďalší rozvoj ich kapacít v oblasti zúčtovania príslušných obchodov, ako aj vzhľadom na možný vplyv regulačného vývoja, vývoja v oblasti dohľadu alebo vývoja na trhu na finančnú stabilitu Únie a jej členských štátov a na vykonávanie a transmisiu menovej politiky Únie by toto rozhodnutie malo mať obmedzené trvanie.

(18)

Týmto rozhodnutím sa ESMA poskytuje čas na vykonanie komplexného preskúmania systémového významu centrálnych protistrán Spojeného kráľovstva a ich zúčtovacích služieb alebo činností pre Úniu a prijatie akýchkoľvek primeraných opatrení na riešenie rizík pre finančnú stabilitu v súlade s článkom 25 nariadenia (EÚ) č. 648/2012, vrátane odporúčania Komisii, aby centrálna protistrana Spojeného kráľovstva nebola uznaná, alebo zrušenia jej uznania.

(19)

S cieľom poskytnúť ESMA dostatok času na preskúmanie systémového významu centrálnych protistrán Spojeného kráľovstva, centrálnym protistranám Únie dostatok času na ďalší rozvoj ich kapacít v oblasti zúčtovania príslušných obchodov a zúčtovacím členom Únie dostatok času na zníženie ich expozície voči trhovým infraštruktúram Spojeného kráľovstva je vhodné, aby účinnosť tohto rozhodnutia uplynula 18 mesiacov od dátumu začatia jeho uplatňovania.

(20)

Toto rozhodnutie by malo nadobudnúť účinnosť čo najskôr, aby sa zabezpečila právna istota pre zúčtovacích členov a obchodné miesta usadené v Únii pred skončením prechodného obdobia v súlade s dohodou o vystúpení. Malo by sa preto uplatňovať odo dňa nasledujúceho po dni, ku ktorému sa právo Únie prestane uplatňovať na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve.

(21)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Európskeho výboru pre cenné papiere,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Na účely článku 25 nariadenia (EÚ) č. 648/2012 sa právny rámec a rámec dohľadu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska uplatniteľné na centrálne protistrany, ktoré už sú usadené v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a ktorým bolo v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska udelené povolenie, považujú za rovnocenné s požiadavkami uvedenými v nariadení (EÚ) č. 648/2012.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2021.

Stráca účinnosť 30. júna 2022.

V Bruseli 21. septembra 2020

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 201, 27.7.2012, s. 1.

(2)  Dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (Ú. v. EÚ C 384I, 12.11.2019, s. 1).

(3)  Politické vyhlásenie, ktorým sa stanovuje rámec budúceho vzťahu medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom (Ú. v. EÚ C 384I, 12.11.2019, s. 178).

(4)  COM(2020) 324 final.

(5)  Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade a Európskej centrálnej banke zo 4. mája 2017 týkajúce sa reakcie na výzvy pre zásadné infraštruktúry finančného trhu a ďalší rozvoj únie kapitálových trhov [COM(2017) 225 final], oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskej centrálnej banke, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskej investičnej banke z 19. júla 2018 s názvom „Príprava na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie dňa 30. marca 2019“ [COM(2018) 556 final] a oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Európskej rade, Rade, Európskej centrálnej banke, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru, Výboru regiónov a Európskej investičnej banke z 13. novembra 2018 s názvom „Príprava na vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie 30. marca 2019: krízový akčný plán“ [COM(2018) 880 final].

(6)  Po skončení prechodného obdobia sa vo viacerých právnych predpisoch Spojeného kráľovstva stanovuje regulačný rámec a rámec dohľadu, ktoré sa týkajú zúčtovacích služieb v Spojenom kráľovstve. To zahŕňa okrem iného zákon o vystúpení z Európskej únie z roku 2018, nariadenia o mimoburzových derivátoch, centrálnych protistranách a archívoch obchodných údajov (zmena atď. a prechodné ustanovenie) (týkajúce sa vystúpenia z EÚ) z roku 2020, nariadenia o finančných službách (následné zmeny) z roku 2020 a nariadenia o zmluvách o finančných službách (prechodné a ochranné ustanovenie) (týkajúce sa vystúpenia z EÚ) z roku 2019.

(7)  Časť 5 nariadení z roku 2013 týkajúcich sa zákona o finančných službách a trhoch z roku 2000 (mimoburzové deriváty, centrálne protistrany a archívy obchodných údajov).


Top