EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32015R2462

Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2015/2462 z 30. októbra 2015, ktorým sa mení delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1268/2012 o pravidlách uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie

OJ L 342, 29.12.2015, p. 7–56 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 01/08/2018; Nepriamo zrušil 32018R1046 A 32018D1520

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2015/2462/oj

29.12.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 342/7


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2015/2462

z 30. októbra 2015,

ktorým sa mení delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1268/2012 o pravidlách uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 z 25. októbra 2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, a zrušení nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (1), a najmä na jeho články 58, 60, 101, 103, 104, 104a, 105, 106, 107, 108, 110, 111, 112, 113, 115, 116, 117, 118, 119, 124, 131, 138, 139, 190, 191, 204 a 209,

keďže:

(1)

Nariadenie (EÚ, Euratom) č. 966/2012 bolo zmenené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2015/1929 (2) s cieľom zosúladiť ho so zmenenou smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2014/24/EÚ o verejnom obstarávaní (3) a smernicou Európskeho parlamentu a Rady 2014/23/EÚ o udeľovaní koncesií (4) a posilniť systém ochrany rozpočtu Únie. Je preto potrebné aktualizovať delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1268/2012 (5) o pravidlách uplatňovania nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012.

(2)

V článku 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“) sa stanovuje, že legislatívnym aktom sa môže na Komisiu delegovať právomoc prijímať nelegislatívne akty, ktorými sa iba dopĺňajú alebo menia určité nepodstatné prvky daného legislatívneho aktu.

(3)

Obsah dohôd o delegovaní so subjektmi poverenými plnením rozpočtu v rámci nepriameho hospodárenia je potrebné zosúladiť s rozšírenými povinnosťami zavedenými nariadením (EÚ, Euratom) č. 966/2012, a to oznamovať a ukladať administratívne sankcie hospodárskym subjektom v prípade nezrovnalostí alebo podvodu.

(4)

Považovanie neziskových organizácií za medzinárodné organizácie, ktoré umožňuje uplatniť príslušné osobitné pravidlá nepriameho hospodárenia, by sa malo obmedziť a malo by podliehať podmienkam. Je preto vhodné stanoviť postupy, ktoré sa majú dodržiavať, a kritériá, ktoré sa majú uplatňovať v každom takomto prípade.

(5)

V záujme zrozumiteľnosti a konzistentnosti je potrebné pridať nové vymedzenia pojmov a vykonať technické spresnenia, aby sa zabezpečilo, že terminológia používaná v delegovanom nariadení (EÚ) č. 1268/2012 bude v najväčšej možnej miere zodpovedať zneniu smerníc 2014/24/EÚ a 2014/23/EÚ.

(6)

Je vhodné, aby postupy verejného obstarávania, ktoré sa majú uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie, obsahovali informácie, ktoré sa pre oznámenia stanovujú v smernici 2014/24/EÚ, a aby sa tieto oznámenia zasielali elektronicky. Keďže sa tieto oznámenia musia uverejňovať vo všetkých jazykoch EÚ, je potrebné upraviť lehotu na prijatie ponúk tak, že sa predĺži lehota medzi odoslaním a zverejnením oznámenia na úrovni Únie nad rámec lehoty stanovenej v smernici 2014/24/EÚ.

(7)

Je vhodné zjednodušiť zverejňovanie zadávania zákaziek, ktoré nepatria do rozsahu pôsobnosti smernice 2014/24/EÚ, a je vhodné, aby sa takéto zverejňovanie uskutočňovalo v prvom rade na internetovej stránke verejného obstarávateľa, a nie v Úradnom vestníku Európskej únie, ako je to v prípade zverejňovania ex ante.

(8)

Za štandardný postup by sa malo považovať súťažné konanie s rokovaním, ktoré by malo nahradiť bývalé rokovacie konanie so zverejnením. Výročné správy o výnimočných postupoch je preto vhodné obmedziť na rokovacie konania bez predchádzajúceho zverejnenia.

(9)

Je potrebné zabezpečiť, aby sa inovatívne partnerstvo využívalo len vtedy, keď požadovaný výrobok neexistuje na trhu. Preto je vhodné stanoviť, že pred použitím inovatívneho partnerstva je potrebné vykonať predbežnú analýzu trhu.

(10)

Je nevyhnutné pokryť všetky modality nákupov vrátane tých, ktoré nepatria do rozsahu pôsobnosti smernice 2014/24/EÚ. V prípade týchto nákupov vrátane nákupov určitých právnych služieb a určitých kategórií finančných služieb, úverov a verejných komunikačných sietí by sa teda malo použiť rokovacie konanie bez predchádzajúceho zverejnenia.

(11)

Medzinárodné organizácie môžu poskytovať služby ako hospodárske subjekty, a preto je vhodné stanoviť právne podmienky ich možnej účasti na postupoch obstarávania. Je tiež potrebné stanoviť možnosť použiť rokovacie konanie bez predchádzajúceho zverejnenia v prípade niektorých medzinárodných organizácií, ktorým ich stanovy zakazujú účasť na súťažnom postupe verejného obstarávania. Výsledná zmluva by mala byť upravená so zreteľom na rozhodné právo a súdnu príslušnosť.

(12)

Na účely harmonizácie a zjednodušenia by sa mali štandardné postupy uplatniteľné na verejné obstarávanie vzťahovať aj na koncesné zmluvy vrátane súťažného konania s rokovaním. Spĺňajú sa tak požiadavky smernice 2014/23/EÚ o udeľovaní koncesií, v ktorej sa stanovuje povinnosť zverejňovania ex anteex post. Finančný limit pre koncesie na služby by sa preto mal zosúladiť s finančným limitom pre zákazky na poskytnutie služieb.

(13)

Na účely harmonizácie a zjednodušenia by sa mali štandardné postupy uplatniteľné na verejné obstarávanie vzťahovať aj na nákupy, ktoré upravuje zjednodušený režim stanovený smernicou 2014/24/EÚ, vrátane súťažného konania s rokovaním. Finančný limit pre nákupy, na ktoré sa vzťahuje zjednodušený režim, by sa preto mal zosúladiť s finančným limitom pre zákazky na poskytnutie služieb.

(14)

V záujme zrozumiteľnosti a zjednodušenia by sa trvanie výzvy na vyjadrenie záujmu a lehota na prijímanie žiadostí o účasť mali zosúladiť s lehotami v rámci dynamického nákupného systému, pretože oba tieto systémy sú si vo všetkých ostatných ohľadoch veľmi podobné.

(15)

V záujme administratívneho zjednodušenia a s cieľom podporiť účasť malých a stredných podnikov je vhodné stanoviť rokovacie konania pre zákazky so strednou hodnotou.

(16)

Určité ustanovenia by sa mali prispôsobiť, aby sa uľahčilo používanie elektronických postupov obstarávania vrátane elektronického predkladania ponúk. Najmä súťažné podklady vrátane úplného znenia špecifikácií ponuky by mali byť s výnimkou odôvodnených prípadov dostupné elektronicky od začiatku postupu, a to aj v prípade dvojstupňových postupov. Okrem toho by sa elektronicky mal oznamovať aj výsledok postupu a uchádzači a záujemcovia by mali v okamihu predloženia ponúk alebo žiadostí o účasť vyjadriť svoj súhlas so zasielaním oznámení týmto spôsobom a mali by na tento účel poskytnúť platnú e-mailovú adresu.

(17)

Od dodávateľov by sa malo vyžadovať dodržiavanie všetkých uplatniteľných povinností v oblasti environmentálneho, sociálneho a pracovného práva.

(18)

Verejný obstarávateľ by mal vždy, keď je to možné, akceptovať ako štandardizované vyhlásenie v súvislosti s kritériami vylúčenia a podmienkami účasti jednotný európsky dokument pre obstarávanie vymedzený v smernici 2014/24/EÚ, alebo prípadne čestné vyhlásenie. Podporné dokumenty by mal požadovať iba od úspešných uchádzačov alebo v osobitných prípadoch od všetkých uchádzačov alebo záujemcov.

(19)

S cieľom zabezpečiť riadne fungovanie databázy systému včasného odhaľovania rizika a vylúčenia je potrebné stanoviť pravidlá prístupu k informáciám obsiahnutým v databáze a ich prenosu.

(20)

V záujme zjednodušenia a s cieľom znížiť administratívnu záťaž je vhodné, aby sa existujúci automatizovaný informačný systém zriadený Komisiou na oznamovanie nezrovnalostí a podvodov v súlade s predpismi platnými v jednotlivých odvetviach využíval na účely systému včasného odhaľovania rizika a vylúčenia.

(21)

Je potrebné stanoviť podrobné pravidlá organizácie a zloženia výboru zriadeného na zabezpečenie, aby systém na ukladanie administratívnych sankcií bol účinný a konzistentný.

(22)

V súťažných podkladoch je potrebné určiť podmienky účasti pre jeden hospodársky subjekt aj skupinu hospodárskych subjektov a súčasne je potrebné zabezpečiť proporcionalitu a rovnaké zaobchádzanie.

(23)

V záujme právnej istoty je potrebné spresniť, že podmienky účasti sú dôsledne naviazané na hodnotenie záujemcov alebo uchádzačov a kritériá na vyhodnotenie ponúk sú dôsledne naviazané na hodnotenie ponúk. Najmä kvalifikácia a skúsenosti pracovníkov poverených plnením zákazky by sa mali používať iba ako podmienka účasti a nie ako kritérium na vyhodnotenie ponúk, keďže inak by to viedlo k riziku prekrývania a dvojitého hodnotenia toho istého prvku. Okrem toho akákoľvek zmena zamestnancov poverených plnením zákazky, a to aj zmena odôvodnená chorobou alebo zmenou pracovného zaradenia, by spochybnila podmienky, za ktorých bola zákazka zadaná, a tým by vytvorila právnu neistotu.

(24)

V záujme zjednodušenia je vhodné prepojiť požiadavky na komisiu pre otváranie ponúk a komisiu pre vyhodnotenie s úrovňou analýzy rizík, ktorú vykonáva povoľujúci úradník.

(25)

Je vhodné, aby pri oznamovaní výsledku postupu boli záujemcovia a uchádzači informovaní o dôvodoch, pre ktoré bolo takéto rozhodnutie prijaté, a aby im bolo poskytnuté podrobné odôvodnenie založené na obsahu hodnotiacej správy.

(26)

Je potrebné stanoviť možnosť požadovať v prípade stavebných prác, tovaru alebo komplexných služieb zábezpeku na plnenie, aby sa zaručilo dodržiavanie podstatných zmluvných záväzkov a zabezpečilo riadne plnenie počas celého trvania zákazky. Je potrebné stanoviť aj zádržnú zábezpeku, ktorá bude pokrývať obdobie záväznosti zmluvy, a to v súlade s obvyklou praxou v týchto odvetviach.

(27)

Malo by byť možné, aby určité administratívne subjekty vystupovali v prípade veľkoobchodných nákupov alebo centralizovaného obstarávania ako centrálne obstarávacie organizácie.

(28)

Je potrebné odložiť uplatňovanie zmeny týkajúcej sa lehoty medzi odoslaním oznámenia a jeho uverejnením v Úradnom vestníku Európskej únie, aby bolo možné prispôsobiť systém používaný na preklad oznámení.

(29)

Je potrebné odložiť uplatňovanie ustanovenia o dostupnosti informácií o podvodoch a nezrovnalostiach, ktoré sú obsiahnuté v automatizovanom informačnom systéme Komisie (systéme riadenia nezrovnalostí), v databáze systému včasného odhaľovania rizika a vylúčenia, kým nebude možné, aby databáza tieto informácie dostávala.

(30)

Toto nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť v deň nasledujúci po dni jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie, aby sa zabezpečilo jeho uplatňovanie od začiatku rozpočtového roka,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Delegované nariadenie (EÚ) č. 1268/2012 sa mení takto:

1.

V článku 32 sa úvodná veta odseku 1 prvého pododseku nahrádza takto:

„Konanie, ktoré môže byť ovplyvnené konfliktom záujmov v zmysle článku 57 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách, môže mať, a to bez toho, aby bola dotknutá možnosť kvalifikovať ho ako protiprávne konanie podľa článku 106 ods. 1 písm. d) nariadenia o rozpočtových pravidlách, okrem iného jednu z týchto foriem:“

2.

Názov článku 40 sa nahrádza takto:

„Článok 40

Obsah dohôd, na základe ktorých sa úlohy súvisiace s plnením rozpočtu zverujú subjektom a osobám

(Článok 60 ods. 3 a článok 61 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách)“

3.

V článku 40 sa písmeno f) nahrádza takto:

„f)

podmienky, na základe ktorých môže subjekt alebo osoba vylúčiť hospodárske subjekty nachádzajúce sa v jednej zo situácií uvedených v článku 106 ods. 1 písm. d) a f) a v článku 107 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách z účasti na postupoch verejného obstarávania, udeľovania grantov alebo cien alebo z možnosti zadania zákazky, udelenia grantu alebo ceny, a podmienky, na základe ktorých môže subjekt alebo osoba uložiť týmto hospodárskym subjektom peňažné sankcie;“

4.

V článku 40 sa písmeno h) bod i) nahrádza takto:

„h)

ustanovenia upravujúce:

i)

povinnosť povereného subjektu bezodkladne informovať Komisiu o podvodoch alebo nezrovnalostiach uvedených v článku 106 ods. 1 písm. d) a f) nariadenia o rozpočtových pravidlách, ku ktorým došlo pri hospodárení s finančnými prostriedkami Únie, a o prijatých opatreniach;“

5.

V článku 40 sa dopĺňajú tieto odseky:

„V prípade prvého odseku písm. f) sa na účely článku 106 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách za nečinnosť tretej krajiny považuje okrem iného to, ak vnútroštátne právne predpisy tejto tretej krajiny neumožňujú vylúčiť hospodársky subjekt zo všetkých postupov zadávania zákaziek a udeľovania grantov a cien financovaných EÚ v zmysle článku 106 nariadenia o rozpočtových pravidlách. V dohodách o delegovaní sa stanovuje, ktoré prípady sa považujú za nečinnosť tretej krajiny.

Na účely prvého odseku písmena h) bodu i) sa v súvislosti s tretími krajinami a medzinárodnými organizáciami v týchto dohodách stanovuje, v ktorých prípadoch musí tretia krajina alebo medzinárodná organizácia predchádzať nezrovnalostiam a podvodom, odhaľovať ich, zaisťovať ich nápravu a oznamovať ich v súlade článkom 60 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách.“

6.

Článok 43 sa nahrádza takto:

„Článok 43

Osobitné ustanovenia pre nepriame hospodárenie s medzinárodnými organizáciami

[Článok 58 ods. 1 písm. c) bod ii) a článok 188 nariadenia o rozpočtových pravidlách]

1.   Medzinárodnými organizáciami uvedenými v článku 58 ods. 1 písm. c) bode ii) nariadenia o rozpočtových pravidlách sú medzinárodné verejnoprávne organizácie zriadené medzinárodnými dohodami a špecializované agentúry zriadené takýmito organizáciami.

Dohody uvedené v prvom pododseku sa pred tým, ako Komisia zverí úlohy súvisiace s plnením rozpočtu, predkladajú povoľujúcemu úradníkovi zodpovednému za hodnotenie ex ante uvedené v článku 39.

2.   Za medzinárodné organizácie sa považujú tieto organizácie:

a)

Medzinárodný výbor Červeného kríža;

b)

Medzinárodná federácia národných spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

3.   Komisia môže prijať riadne odôvodnené rozhodnutie, na základe ktorého sa nezisková organizácia považuje za medzinárodnú organizáciu, za predpokladu, že daná organizácia spĺňa tieto podmienky:

a)

má vlastnú právnu subjektivitu a samostatné riadiace orgány;

b)

bola zriadená na vykonávanie osobitných úloh všeobecného medzinárodného záujmu;

c)

členom tejto neziskovej organizácie je minimálne šesť členských štátov;

d)

poskytuje dostatočné finančné záruky;

e)

funguje na základe stálej štruktúry a v súlade so systémami, s pravidlami a postupmi, ktoré môžu byť predmetom hodnotenia v súlade s článkom 61 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

4.   Ak Komisia plní rozpočet v rámci nepriameho hospodárenia s medzinárodnými organizáciami, uplatňujú sa dohody o overovaní, ktoré boli s nimi uzavreté.“

7.

Článok 53 sa nahrádza takto:

„Článok 53

Správy o rokovacom konaní

(Článok 66 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Povoľujúci úradníci vymenovaní delegovaním zaznamenávajú za každý rozpočtový rok zmluvy uzavreté na základe rokovacieho konania uvedeného v článku 134 ods. 1 písm. a) až f) a v článku 266 tohto nariadenia. Ak sa podiel rokovacieho konania na celkovom počte zákaziek udelených tým istým povoľujúcim úradníkom vymenovaným delegovaním v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne zvýšil alebo ak je tento podiel zreteľne vyšší ako priemer za danú inštitúciu, zodpovedný povoľujúci úradník podá inštitúcii správu, v ktorej uvedie všetky opatrenia prijaté na zvrátenie tohto trendu. Jednotlivé inštitúcie zasielajú Európskemu parlamentu a Rade správu o rokovacom konaní. V prípade Komisie tvorí táto správa prílohu k súhrnu výročných správ o činnosti uvedenému v článku 66 ods. 9 nariadenia o rozpočtových pravidlách.“

8.

V prvej časti sa názov hlavy V nahrádza takto:

„HLAVA V

VEREJNÉ OBSTARÁVANIE A KONCESIE“.

9.

V prvej časti hlave V kapitole 1 sa oddiely 1, 2 a 3 nahrádzajú takto:

„Oddiel 1

Rozsah pôsobnosti a zásady zadávania zákaziek

Článok 121

Rozsah pôsobnosti a vymedzenie pojmov

(Článok 101 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Predmetom zákazky na nehnuteľnosti je kúpa pozemkov, existujúcich budov alebo iného nehnuteľného majetku, alebo ich dlhodobý nájom, užívacie právo, lízing, prenájom alebo kúpa na splátky s možnosťou alebo bez možnosti odkúpenia.

2.   Predmetom zákazky na dodanie tovaru je kúpa, lízing, prenájom tovaru alebo kúpa tovaru na splátky s možnosťou alebo bez možnosti odkúpenia. Zákazka na dodanie tovaru môže ako vedľajší predmet zahŕňať aj montáž a inštaláciu;

3.   Predmetom zákazky na uskutočnenie stavebných prác je uskutočnenie stavebných prác alebo vypracovanie projektovej dokumentácie a uskutočnenie stavebných prác alebo prác súvisiacich s činnosťami uvedenými v prílohe II k smernici Európskeho parlamentu a Rady 2014/24/EÚ (6), alebo uskutočnenie stavby ľubovoľnými prostriedkami podľa požiadaviek určených verejným obstarávateľom, ktorý má rozhodujúci vplyv na druh alebo projekt stavby.

‚Stavba‘ je výsledok stavebných prác alebo stavebno-inžinierskych prác ako celku, ktorý sám osebe postačuje na to, aby plnil ekonomickú funkciu alebo technickú funkciu.

4.   Predmetom zákazky na poskytnutie služieb je poskytnutie služieb v oblasti intelektuálnej činnosti a iných služieb, okrem tých, ktoré sú predmetom zákazky na dodanie tovaru, zákazky na uskutočnenie stavebných prác a zákazky na nehnuteľnosti.

5.   V prípade zmiešaných zákaziek, ktorých predmetom je dodanie tovaru a poskytnutie služieb, sa hlavný predmet zákazky určí na základe porovnania hodnôt príslušných dodávok a služieb.

Zákazka, ktorá zahŕňa jeden druh obstarávania (stavebné práce, dodávky tovaru alebo služby) a koncesií (stavebné práce alebo služby) sa zadáva v súlade s ustanoveniami uplatniteľnými na verejné zákazky.

6.   Pri akomkoľvek odkaze na nomenklatúry v kontexte verejného obstarávania sa vychádza zo ‚spoločného slovníka obstarávania (CPV)‘ stanoveného v nariadení Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2195/2002 (7).

7.   Verejný obstarávateľ nesmie od skupiny hospodárskych subjektov vyžadovať, aby na účely predloženia ponuky alebo žiadosti o účasť mala určitú právnu formu, od vybratej skupiny sa však môže vyžadovať, aby nadobudla danú právnu formu po tom, ako jej bola zákazka zadaná, ak je táto zmena potrebná na riadne plnenie zákazky.

8.   Akákoľvek výmena informácií s dodávateľmi vrátane uzatvárania zmlúv a ich prípadných zmien a doplnení môže prebiehať prostredníctvom elektronických systémov výmeny informácií, ktoré zriadil verejný obstarávateľ.

9.   Elektronické systémy výmeny informácií musia spĺňať tieto požiadavky:

a)

len oprávnené osoby môžu mať prístup do systému a k dokumentom poskytovaným prostredníctvom tohto systému;

b)

len oprávnené osoby môžu mať právo na elektronický podpis a na poskytovanie dokumentov prostredníctvom tohto systému;

c)

systém musí identifikovať oprávnené osoby stanoveným spôsobom;

d)

musí byť presne určený čas a dátum elektronickej transakcie;

e)

musí byť zachovaná integrita dokumentov;

f)

musí byť zabezpečená dostupnosť dokumentov;

g)

v náležitých prípadoch musí byť zachovaná dôvernosť dokumentov;

h)

musí byť zabezpečená ochrana osobných údajov v súlade s požiadavkami uvedenými v nariadení (ES) č. 45/2001.

10.   V prípade údajov, ktoré sú prostredníctvom takého systému odosielané a prijímané, platí právna domnienka integrity týchto údajov, ako aj právna domnienka presnosti dátumu a času, ktorý tento systém uvádza v súvislosti s prijatím a odoslaním týchto údajov.

Dokument, ktorý sa prostredníctvom takéhoto systému prijíma alebo oznamuje, sa považuje za rovnocennú alternatívu dokumentu v papierovej podobe, je prípustný ako dôkaz v súdnom konaní, považuje sa za originál a platí pre neho právna domnienka autentickosti a integrity, a to za predpokladu, že neobsahuje žiadne dynamické prvky, ktoré by mohli spôsobiť automatickú zmenu tohto dokumentu.

Elektronický podpis uvedený v odseku 9 písm. b) má rovnocenný právny účinok ako vlastnoručný podpis.

Článok 122

Rámcové zmluvy a osobitné zákazky

(Článok 101 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Rámcovú zmluvu možno uzavrieť maximálne na štyri roky, okrem výnimočných prípadov odôvodnených predmetom rámcovej zmluvy.

Osobitné zákazky založené na rámcových zmluvách sa zadávajú v súlade s podmienkami stanovenými v rámcovej zmluve.

Pri zadávaní osobitných zákaziek nesmú zmluvné strany vykonať podstatné zmeny v rámcovej zmluve.

2.   V prípade uzavretia rámcovej zmluvy s jedným hospodárskym subjektom sa osobitná zákazka zadáva na základe podmienok stanovených v rámcovej zmluve.

Za riadne odôvodnených okolností sa môžu verejní obstarávatelia písomne obrátiť na dodávateľa so žiadosťou, aby v prípade potreby doplnil svoju ponuku.

3.   Ak sa má rámcová zmluva uzavrieť s viacerými hospodárskymi subjektmi (‚viacnásobná rámcová zmluva‘), môže mať formu samostatných zmlúv s rovnakými podmienkami podpísaných s každým dodávateľom.

Osobitné zákazky založené na rámcových zmluvách uzavretých s viacerými hospodárskymi subjektmi sa vykonávajú jedným z týchto spôsobov:

a)

na základe podmienok rámcovej zmluvy: bez opätovného otvorenia súťaže, ak sú v rámcovej zmluve stanovené všetky podmienky upravujúce uskutočňovanie dotknutých stavebných prác, dodávanie dotknutého tovaru alebo poskytovanie dotknutých služieb a objektívne podmienky na určenie toho, ktorý z dodávateľov ich má realizovať;

b)

ak v rámcovej zmluve nie sú stanovené všetky podmienky upravujúce uskutočňovanie dotknutých stavebných prác, dodávanie dotknutého tovaru alebo poskytovanie dotknutých služieb: prostredníctvom opätovného otvorenia súťaže medzi dodávateľmi v súlade s odsekom 4, a to a na základe:

i)

rovnakých a v prípade potreby presnejšie vymedzených podmienok; alebo

ii)

v náležitých prípadoch, na základe iných podmienok uvedených v súťažných podkladoch týkajúcich sa rámcovej zmluvy;

c)

čiastočne bez opätovného otvorenia súťaže podľa písmena a) a čiastočne s opätovným otvorením súťaže medzi dodávateľmi v súlade s písmenom b), ak verejný obstarávateľ uviedol túto možnosť v súťažných podkladoch týkajúcich sa rámcovej zmluvy.

V súťažných podkladoch uvedených v druhom pododseku písm. c) sa zároveň uvedie, na ktoré podmienky sa môže vzťahovať opätovné otvorenie súťaže.

4.   Viacnásobná rámcová zmluva s opätovným otvorením súťaže sa uzatvára najmenej s troma hospodárskymi subjektmi za predpokladu, že existuje dostatočný počet prípustných ponúk podľa článku 158 ods. 4

Pri zadávaní osobitnej zákazky prostredníctvom opätovného otvorenia súťaže medzi dodávateľmi sa verejný obstarávateľ písomne obráti na dodávateľov a následne stanoví dostatočne dlhú lehotu na predkladanie osobitných ponúk. Osobitné ponuky sa predkladajú písomne. Verejný obstarávateľ zadá osobitnú zákazku uchádzačovi, ktorý na základe kritérií na vyhodnotenie ponúk uvedených v súťažných podkladoch týkajúcich sa rámcovej zmluvy predložil ekonomicky najvýhodnejšiu osobitnú ponuku.

5.   Rámcové zmluvy bez opätovného otvorenia súťaže uzavreté v odvetviach, v ktorých dochádza k rýchlemu cenovému a technologickému vývoju, obsahujú buď ustanovenie o strednodobom hodnotení, alebo ustanovenie o systéme referenčného porovnávania. Ak zo strednodobého hodnotenia vyplýva, že pôvodne stanovené podmienky už nezodpovedajú vývoju cien a technológií, verejný obstarávateľ danú rámcovú zmluvu nepoužije a prijme príslušné opatrenia na jej ukončenie.

6.   V prípade osobitnej zákazky založenej na rámcových zmluvách sa rozpočtový záväzok prijíma vopred.

Oddiel 2

Zverejňovanie

Článok 123

Oznamovanie postupov, ktorých hodnota sa rovná finančným limitom uvedeným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje, alebo zákaziek, ktoré patria do rozsahu pôsobnosti smernice 2014/24/EÚ

(Článok 103 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   S cieľom zabezpečiť transparentnosť postupu musia oznámenia určené na uverejnenie v Úradnom vestníku Európskej únie obsahovať všetky informácie stanovené v príslušných štandardných vzoroch uvedených v smernici 2014/24/EÚ.

2.   Verejný obstarávateľ môže oznámiť svoj zámer uskutočniť plánované obstarávanie v danom rozpočtovom roku prostredníctvom zverejnenia predbežného oznámenia. Vzťahuje sa to na obdobie najviac 12 mesiacov odo dňa, kedy bolo oznámenie zaslané Úradu pre publikácie.

Verejný obstarávateľ môže uverejniť predbežné oznámenie v Úradnom vestníku Európskej únie alebo ho zverejniť vo svojom profile kupujúceho. V druhom uvedenom prípade sa oznámenie o zverejnení v profile kupujúceho uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

3.   Oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania sa používajú ako prostriedok na začatie postupu, ktorého hodnota sa rovná finančným limitom stanoveným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje, s výnimkou postupu stanoveného v článku 134 tohto nariadenia.

4.   Verejný obstarávateľ najneskôr 30 dní po podpise zmluvy alebo rámcovej zmluvy, ktorej hodnota sa rovná finančným limitom stanoveným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje, zašle Úradu pre publikácie oznámenie o výsledku obstarávania.

Oznámenia týkajúce sa zákaziek zadaných na základe dynamického nákupného systému sa však môžu zasielať hromadne za každý štvrťrok. V takom prípade verejný obstarávateľ zašle oznámenie najneskôr 30 dní po skončení každého štvrťroka.

Oznámenia o výsledku obstarávania sa nezverejňujú v prípade osobitných zákaziek založených na rámcovej zmluve.

5.   Verejný obstarávateľ zverejní oznámenie o výsledku obstarávania:

a)

pred podpisom zmluvy alebo rámcovej zmluvy, ktorej hodnota sa rovná finančným limitom stanoveným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje a ktorá sa zadáva podľa postupu uvedeného v článku 134 ods. 1 písm. b) tohto nariadenia;

b)

po podpise zmluvy alebo rámcovej zmluvy, ktorej hodnota sa rovná finančným limitom stanoveným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje a ktorá sa zadáva podľa postupov uvedených v článku 134 ods. 1 písm. a), c) a f) tohto nariadenia.

6.   Verejný obstarávateľ uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie oznámenie o úprave zákazky počas jej plnenia v prípadoch stanovených v článku 114a ods. 3 písm. a) a b) nariadenia o rozpočtových pravidlách, ak hodnota úpravy sa rovná finančným limitom uvedeným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje.

7.   V prípade medziinštitucionálneho postupu zabezpečuje uplatniteľné opatrenia na účely zverejňovania verejný obstarávateľ zodpovedný za daný postup.

Článok 124

Oznamovanie postupov, ktorých hodnota je nižšia ako finančné limity uvedené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo ktoré nepatria do rozsahu pôsobnosti smernice 2014/24/EÚ

(Článok 103 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Postupy, ktorých predpokladaná hodnota zákazky je nižšia ako finančné limity stanovené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách, sa oznámia primeraným spôsobom. Toto oznamovanie pozostáva z náležitého zverejnenia oznámenia o vyhlásení obstarávania ex ante na internete alebo, v prípade zákaziek zadaných v súlade s postupom stanoveným v článku 136 tohto nariadenia, uverejnenia oznámenia o výzve na vyjadrenie záujmu v Úradnom vestníku Európskej únie. Táto povinnosť sa nevzťahuje na postup stanovený v článku 134 tohto nariadenia ani na rokovacie konanie pre zákazky s veľmi nízkou hodnotou podľa článku 137 ods. 2 tohto nariadenia.

2.   V prípade zákaziek zadaných v súlade s článkom 134 písm. g) a i) tohto nariadenia verejný obstarávateľ zašle zoznam zákaziek najneskôr do 30. júna nasledujúceho rozpočtového roka Európskemu parlamentu a Rade. V prípade Komisie tvorí tento zoznam prílohu k súhrnu výročných správ o činnosti uvedenému v článku 66 ods. 9 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

3.   Informácia o zadaní zákazky musí obsahovať názov dodávateľa, predmetnú sumu a predmet zákazky a v prípade priamych a osobitných zákaziek musí byť v súlade s článkom 21 ods. 3.

Verejný obstarávateľ zverejní na svojej internetovej stránke najneskôr do 30. júna nasledujúceho rozpočtového roka zoznam zákaziek obsahujúci:

a)

zákazky, ktorých hodnota je nižšia ako finančné limity stanovené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

b)

zákazky zadané v súlade s článkom 134 písm. h) a j) až m) tohto nariadenia;

c)

úpravy zákaziek uvedené v článku 114a ods. 3 písm. c) nariadenia o rozpočtových pravidlách;

d)

úpravy zákaziek uvedené v článku 114a ods. 3 písm. a) a b) nariadenia o rozpočtových pravidlách, ak hodnota úpravy je nižšia ako finančné limity stanovené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

e)

osobitné zákazky založené na rámcovej zmluve.

Na účely druhého pododseku písm. e) môžu byť zverejnené informácie týkajúce sa toho istého predmetu zákazky zoskupené podľa dodávateľa.

4.   V prípade medziinštitucionálnych rámcových zmlúv je každý verejný obstarávateľ zodpovedný za oznamovanie svojich osobitných zákaziek a ich úprav podľa podmienok stanovených v odseku 3.

Článok 125

Zverejňovanie oznámení

(Článok 103 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ vypracuje oznámenia uvedené v článkoch 123 a 124 a elektronickými prostriedkami ich zašle Úradu pre publikácie.

2.   Úrad pre publikácie uverejní oznámenia uvedené v článkoch 123 a 124 v Úradnom vestníku Európskej únie najneskôr do:

a)

siedmich dní od ich odoslania, ak verejný obstarávateľ používa elektronický systém na vypĺňanie štandardných vzorov uvedených v článku 123 ods. 1 a obmedzuje voľný text na 500 slov;

b)

dvanástich dní od ich odoslania vo všetkých ostatných prípadoch.

3.   Verejný obstarávateľ musí byť schopný predložiť dôkaz o dátume odoslania.

Článok 126

Iné formy oznamovania

(Článok 103 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Okrem foriem oznamovania uvedených v článkoch 123 a 124 možno postupy obstarávania oznamovať aj iným spôsobom, a to najmä v elektronickej podobe. Pri takejto forme oznamovania sa uvedie odkaz na oznámenie uverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie, za predpokladu, že takéto oznámenie bolo uverejnené, pričom k takémuto oznamovaniu nesmie dôjsť pred samotným zverejnením tohto oznámenia, ktoré jediné je autentické.

Takáto forma oznamovania nesmie viesť k žiadnej diskriminácii medzi záujemcami alebo uchádzačmi a nesmie uvádzať žiadne iné údaje okrem tých, ktoré sú uvedené v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania, ak oznámenie bolo zverejnené.

Oddiel 3

Postupy obstarávania

Článok 128

Minimálny počet záujemcov a pravidlá pre rokovanie

(Článok 104 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   V prípade užšej súťaže a postupov uvedených v článku 136 ods. 1 písm. a) a b) a článku 136a je minimálny počet záujemcov päť.

2.   V prípade súťažného konania s rokovaním, súťažného dialógu, inovatívneho partnerstva, preskúmania miestneho trhu podľa článku 134 ods. 1 písm. g) a rokovacieho konania pre zákazky s nízkou hodnotou podľa článku 137 ods. 1 minimálny počet záujemcov sú traja záujemcovia.

3.   Odseky 1 až 2 tohto článku sa neuplatňujú v týchto prípadoch:

a)

rokovacie konania pre zákazky s veľmi nízkou hodnotou podľa článku 137 ods. 2;

b)

rokovacie konania bez predchádzajúceho zverejnenia podľa článku 134 s výnimkou súťaže návrhov podľa článku 134 ods. 1 písm. d) a preskúmania miestneho trhu podľa článku 134 ods. 1 písm. g).

4.   V prípade, že je počet záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky účasti nižší ako minimálny počet stanovený v odsekoch 1 a 2, verejný obstarávateľ môže pokračovať v postupe a vyzvať na predloženie ponuky záujemcov s požadovanou spôsobilosťou. Verejný obstarávateľ tu nesmie zahrnúť iné hospodárske subjekty, ktoré pôvodne nepožiadali o účasť alebo ktoré pôvodne nevyzval k účasti.

5.   Verejný obstarávateľ zabezpečí v priebehu rokovania rovnaké zaobchádzanie so všetkými uchádzačmi.

Rokovanie sa môže uskutočniť v niekoľkých po sebe nasledujúcich etapách s cieľom znížiť počet ponúk, ktoré sa majú prerokovať, prostredníctvom uplatnenia kritérií na vyhodnotenie ponúk uvedených v súťažných podkladoch. Verejný obstarávateľ v súťažných podkladoch uvedie, či túto možnosť využije.

6.   V prípade postupov stanovených v článku 134 ods. 1 písm. d) a g) a článkoch 136a a 137 verejný obstarávateľ vyzve aspoň všetky hospodárske subjekty, ktoré vyjadrili záujem na základe zverejnenia ex ante podľa článku 124 ods. 1 alebo preskúmania miestneho trhu alebo súťaže návrhov.

Článok 129

Inovatívne partnerstvo

(Článok 104 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Cieľom inovatívneho partnerstva je vývoj inovačného výrobku, služby alebo inovačných stavebných prác a následná kúpa výsledných stavebných prác, tovaru alebo služieb, a to za predpokladu, že zodpovedajú úrovni plnenia a maximálnym nákladom dohodnutým medzi verejnými obstarávateľmi a partnermi.

Inovatívne partnerstvo má štruktúru po sebe nasledujúcich fáz, ktoré kopírujú postupnosť krokov v procese výskumu a inovácie, čo môže zahŕňať uskutočnenie stavebných prác, výrobu výrobkov alebo poskytovanie služieb. V rámci inovatívneho partnerstva sa stanovujú čiastkové ciele, ktoré majú partneri dosiahnuť.

Verejný obstarávateľ môže na základe týchto čiastkových cieľov po každej fáze rozhodnúť o ukončení inovatívneho partnerstva alebo, v prípade inovatívneho partnerstva s viacerými partnermi, o znížení počtu partnerov ukončením individuálnych zmlúv, a to za predpokladu, že tieto možnosti a podmienky, za ktorých ich môže využiť, uviedol v súťažných podkladoch.

2.   Pred začatím inovatívneho partnerstva verejný obstarávateľ uskutoční trhové konzultácie, ako sa stanovuje v článku 137a, s cieľom uistiť sa, že dané stavebné práce, tovar alebo služby neexistujú na trhu alebo ako vývojová činnosť s potenciálnym uplatnením na trhu.

Musia sa dodržať pravidlá pre rokovanie uvedené v článku 104 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 128 ods. 5 tohto nariadenia.

Verejný obstarávateľ v súťažných podkladoch určí potrebu inovačných stavebných prác, tovaru alebo služieb, ktorú nemožno uspokojiť kúpou stavebných prác, tovaru alebo služieb, ktoré už sú dostupné na trhu. Uvedie, ktoré prvky tohto opisu vymedzujú minimálne požiadavky. Poskytnuté informácie musia byť dostatočne presné na to, aby hospodárskym subjektom umožnili určiť povahu a rozsah požadovaného riešenia a rozhodnúť sa, či požiadajú o účasť na danom postupe.

Verejný obstarávateľ môže rozhodnúť o zriadení inovatívneho partnerstva s jedným alebo viacerými partnermi vykonávajúcimi samostatné výskumné a vývojové činnosti.

Zákazky sa zadávajú výlučne na základe najlepšieho pomeru ceny a kvality, ako sa stanovuje v článku 110 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

3.   Verejný obstarávateľ v súťažných podkladoch uvedie dojednania uplatniteľné na práva duševného vlastníctva.

V rámci inovatívneho partnerstva verejný obstarávateľ nesprístupní iným partnerom bez súhlasu partnera riešenia, ktoré tento partner navrhuje, ani iné dôverné informácie, ktoré tento partner predložil.

Verejný obstarávateľ zabezpečí, aby sa do štruktúry partnerstva, a najmä do trvania a hodnoty jednotlivých fáz premietla úroveň inovácie navrhovaného riešenia a postupnosť výskumných a inovačných činností, ktoré sú potrebné na vývoj inovačného riešenia, ktoré ešte nie je na trhu dostupné. Predpokladaná hodnota stavebných prác, tovaru alebo služieb nesmie byť neprimeraná investíciám potrebným na ich vývoj.

Článok 130

Súťaže návrhov

(Článok 104 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Súťaže návrhov podliehajú pravidlám oznamovania stanoveným v článku 123 a môžu zahŕňať udelenie cien.

Ak sú súťaže návrhov obmedzené len na obmedzený počet záujemcov, verejný obstarávateľ stanoví jasné a nediskriminačné podmienky účasti.

Na účasť v súťaži návrhov musí byť vyzvaný dostatočný počet záujemcov, aby bola zabezpečená skutočná hospodárska súťaž.

2.   Porotu vymenuje zodpovedný povoľujúci úradník. Porota je zložená výlučne z fyzických osôb, ktoré sú nezávislé od záujemcov v súťaži. Ak sa od záujemcov v súťaži vyžaduje určitá odborná kvalifikácia, minimálne tretina členov poroty musí mať rovnakú alebo rovnocennú odbornú kvalifikáciu.

Porota je pri vydávaní svojich stanovísk nezávislá. Stanoviská vydáva k projektom, ktoré jej záujemcovia anonymne predkladajú, a to výlučne na základe kritérií uvedených v oznámení o vyhlásení súťaže návrhov.

3.   Porota uvedie svoje návrhy vychádzajúce z kvality jednotlivých projektov, poradie a pripomienky v správe podpísanej členmi poroty.

Anonymita záujemcov zostáva zachovaná dovtedy, kým porota nevydá svoje stanovisko.

Porota môže záujemcov vyzvať, aby zodpovedali otázky uvedené v správe na účely objasnenia projektu. O výslednom dialógu sa vypracuje kompletná zápisnica.

4.   Verejný obstarávateľ následne prijme rozhodnutie o zadaní zákazky, v ktorom uvedie meno a adresu vybratého záujemcu a dôvody toho výberu s odvolaním sa na kritériá uvedené v oznámení o vyhlásení súťaže návrhov, najmä ak sa toto rozhodnutie líši od návrhov uvedených v stanovisku poroty.

Článok 131

Dynamický nákupný systém

(Článok 104 ods. 6 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Dynamický nákupný systém je plne elektronický proces určený na obstarávanie tovaru, stavebných prác alebo služieb bežne dostupných na trhu, ktorý je počas svojho trvania otvorený pre každý hospodársky subjekt, ktorý spĺňa podmienky účasti. Môže sa rozdeliť na kategórie stavebných prác, tovaru alebo služieb, ktoré sú objektívne vymedzené na základe charakteristických znakov obstarávania, ktoré sa má vykonať v rámci dotknutej kategórie. V tomto prípade sa musia pre každú kategóriu vymedziť podmienky účasti.

2.   V súťažných podkladoch verejný obstarávateľ uvedie povahu a predpokladaný objem plánovaných nákupov, ako aj všetky potrebné informácie týkajúce sa tohto nákupného systému, používaných elektronických zariadení a podmienok a špecifikácií technického pripojenia.

3.   Verejný obstarávateľ umožní počas obdobia platnosti dynamického nákupného systému každému hospodárskemu subjektu, aby požiadal o účasť v systéme. Tieto žiadosti vyhodnotí do desiatich pracovných dní od ich doručenia. Túto lehotu možno v odôvodnených prípadoch predĺžiť na 15 pracovných dní. Lehotu na vyhodnotenie verejný obstarávateľ môže predĺžiť v tom prípade, že medzičasom nebola vyhlásená žiadna výzva na predkladanie ponúk.

Verejný obstarávateľ informuje záujemcu čo najskôr o tom, či mu bol alebo nebol poskytnutý prístup do dynamického nákupného systému.

4.   Verejný obstarávateľ následne vyzve všetkých záujemcov, ktorým bol poskytnutý prístup do systému v rámci príslušnej kategórie, aby v primeranej lehote predložili ponuku. Verejný obstarávateľ zadá zákazku uchádzačovi, ktorý na základe kritérií na vyhodnotenie ponúk uvedených v oznámení o vyhlásení obstarávania predložil ekonomicky najvýhodnejšiu ponuku. V náležitých prípadoch môžu byť tieto kritériá presnejšie vymedzené vo výzve na predkladanie ponúk.

5.   Verejný obstarávateľ uvedie obdobie platnosti dynamického nákupného systému v oznámení o vyhlásení obstarávania.

Dynamický nákupný systém nesmie trvať dlhšie ako štyri roky, okrem náležite odôvodnených výnimočných prípadov.

Verejný obstarávateľ nesmie používať tento systém spôsobom, ktorý by zabránil hospodárskej súťaži, alebo ktorý by hospodársku súťaž obmedzil alebo narušil.

Článok 132

Súťažný dialóg

(Článok 104 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ uvedie svoje potreby a požiadavky, kritériá na vyhodnotenie ponúk a orientačný harmonogram v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania alebo v informatívnom dokumente.

Zákazku zadá na základe tej ponuky, ktorá predstavuje najlepší pomer ceny a kvality.

2.   Verejný obstarávateľ vyzve na účasť na dialógu tých záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky účasti, s cieľom určiť a vymedziť prostriedky, ktoré by čo najlepšie prispeli k splneniu jeho potrieb. Počas tohto dialógu môže s vybranými záujemcami prediskutovať všetky aspekty obstarávania, ale nemôže meniť svoje potreby a požiadavky a kritériá na vyhodnotenie ponúk uvedené v odseku 1.

Počas dialógu zabezpečí verejný obstarávateľ rovnaké zaobchádzanie so všetkými uchádzačmi a nesprístupní navrhnuté riešenia ani iné dôverné informácie, ktoré získa od uchádzača, bez jeho súhlasu so zrušením dôverného charakteru týchto riešení a informácií.

Súťažný dialóg sa môže uskutočniť v niekoľkých po sebe nasledujúcich etapách s cieľom znížiť počet riešení, ktoré sa majú prediskutovať počas fázy dialógu, pokiaľ je takáto možnosť stanovená v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania alebo v informatívnom dokumente, pričom sa uplatnia oznámené kritériá na vyhodnotenie ponúk.

3.   Verejný obstarávateľ pokračuje v dialógu dovtedy, kým nenájde riešenie alebo riešenia, ktoré dokážu uspokojiť jeho potreby.

Verejný obstarávateľ informuje zostávajúcich uchádzačov o skončení dialógu a vyzve každého z nich na predloženie konečnej ponuky na základe jedného alebo viacerých riešení, ktoré boli predložené a špecifikované počas dialógu. Tieto ponuky obsahujú všetky požadované prvky, ktoré sú potrebné na realizáciu projektu.

Na základe žiadosti verejného obstarávateľa možno tieto konečné ponuky spresniť, konkretizovať a optimalizovať, a to za predpokladu, že tým nedôjde k podstatným zmenám ponuky alebo súťažných podkladov.

Verejný obstarávateľ môže rokovať s uchádzačom, ktorého ponuka predstavuje najlepší pomer ceny a kvality, s cieľom potvrdiť záväzky uvedené v tejto ponuke, a to za predpokladu, že tým nedôjde k zmene základných aspektov ponuky ani k narušeniu hospodárskej súťaže alebo k diskriminácii.

4.   Verejný obstarávateľ môže určiť platby pre vybraných záujemcov zúčastňujúcich sa na dialógu.

Článok 133

Medzi inštitucionálne postupy

(Článok 104a ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

V prípade medziinštitucionálneho postupu riadi postup a následnú priamu zákazku alebo rámcovú zmluvu jeden verejný obstarávateľ, pričom koná na svoj vlastný účet a na účet ostatných dotknutých verejných obstarávateľov.

V oznámení o vyhlásení obstarávania sa uvedú verejní obstarávatelia uvedení v článku 104a ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách, ktorí sú do postupu obstarávania zapojení, inštitúcia zodpovedná za postup, ako aj celková hodnota zákaziek za všetkých týchto verejných obstarávateľov.

Článok 134

Použitie rokovacieho konania bez predchádzajúceho zverejnenia oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania

(Článok 104 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak verejný obstarávateľ použije rokovacie konanie bez predchádzajúceho zverejnenia oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania, riadi sa pravidlami pre rokovanie uvedenými v článku 104 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 128 ods. 5 tohto nariadenia.

Verejný obstarávateľ môže použiť rokovacie konanie bez ohľadu na odhadovanú hodnotu zákazky, a to v týchto prípadoch:

a)

ak vo verejnej súťaži alebo v užšej súťaži po ukončení postupu neboli predložené žiadne ponuky alebo žiadne vhodné ponuky, resp. žiadne žiadosti o účasť alebo žiadne vhodné žiadosti o účasť podľa odseku 2, a to za predpokladu, že pôvodné súťažné podklady sa podstatne nezmenili;

b)

ak stavebné práce, tovar alebo služby môže poskytnúť len jeden hospodársky subjekt za podmienok stanovených v odseku 3 z ktoréhokoľvek z týchto dôvodov:

i)

cieľom obstarávania je vytvorenie alebo nadobudnutie jedinečného umeleckého diela alebo umeleckého výkonu;

ii)

z technických dôvodov neexistuje hospodárska súťaž;

iii)

musí byť zabezpečená ochrana výlučných práv vrátane práv duševného vlastníctva;

c)

ak je to nevyhnutne potrebné, pretože z dôvodov mimoriadnej naliehavosti spôsobenej nepredvídateľnými udalosťami nie je možné dodržať lehoty stanovené v článkoch 152, 154 a 275 a takéto odôvodnenie časovej tiesne nie je možné pripísať verejnému obstarávateľovi;

d)

ak zákazka na poskytnutie služieb vychádza zo súťaže návrhov a má sa zadať víťazovi alebo jednému z víťazov; v druhom z uvedených prípadov musia byť na rokovanie vyzvaní všetci víťazi;

e)

za podmienok uvedených v odseku 4 pri nových službách alebo stavebných prácach spočívajúcich v opakovaní podobných služieb alebo stavebných prác zverených hospodárskemu subjektu, ktorému ten istý verejný obstarávateľ zadal pôvodnú zákazku, za predpokladu, že sú tieto služby alebo stavebné práce v súlade so základným projektom, na ktorý bola zadaná pôvodná zákazka po zverejnení oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania;

f)

pri zákazkách na dodanie tovaru:

i)

pri doplňujúcich dodaniach, ktoré sú určené buď ako čiastočná náhrada dodaní tovaru alebo zariadenia, alebo ako rozšírenie existujúcich dodaní tovaru alebo zariadenia, ak by v dôsledku zmeny dodávateľa musel verejný obstarávateľ nadobudnúť tovar s odlišnými technickými parametrami, čo by malo za následok nezlučiteľnosť alebo neprimerané technické ťažkosti pri prevádzke a údržbe; keď inštitúcie zadávajú zákazky na vlastný účet, trvanie takýchto zákaziek nesmie presiahnuť tri roky;

ii)

ak sú príslušné výrobky vyrábané výlučne na výskumné, experimentálne, študijné alebo vývojové účely; takéto zákazky však nesmú zahŕňať veľkovýrobu na dosiahnutie obchodnej životaschopnosti alebo návratnosti nákladov na výskum a vývoj;

iii)

pri tovare kótovanom a nakupovanom na komoditnom trhu;

iv)

pri nákupe tovaru za obzvlášť výhodných podmienok buď od hospodárskeho subjektu, ktorý s konečnou platnosťou končí svoju podnikateľskú činnosť, alebo od likvidátorov v konkurznom konaní, z vysporiadania s veriteľmi alebo z podobného konania podľa vnútroštátnych právnych predpisov;

g)

pri zákazkách na nehnuteľnosti po preskúmaní miestneho trhu;

h)

pri zákazkách na ktorýkoľvek z týchto účelov:

i)

právne zastupovanie právnikom v zmysle článku 1 smernice Rady 77/249/EHS (8) v rozhodcovskom alebo zmierovacom konaní alebo súdnom konaní;

ii)

právne poradenstvo poskytnuté pri príprave konania uvedeného vyššie alebo ak existuje zjavný náznak a vysoká pravdepodobnosť, že vec, ktorej sa poradenstvo týka, sa stane predmetom takéhoto konania, a to za predpokladu, že poradenstvo poskytuje právnik v zmysle článku 1 smernice 77/249/EHS;

iii)

rozhodcovské a zmierovacie služby;

iv)

služby spočívajúce v osvedčovaní a overovaní listín, ktoré musia poskytovať notári;

i)

pri zákazkách, ktorých predmet tvoria utajované skutočnosti, alebo zákaziek, ktorých plnenie musia sprevádzať osobitné bezpečnostné opatrenia v súlade s platnými administratívnymi opatreniami, alebo ak si to vyžaduje ochrana základných záujmov Únie, za predpokladu, že dotknuté základné záujmy nemožno zaručiť inými opatreniami; tieto opatrenia môžu spočívať v požiadavkách zameraných na ochranu dôverného charakteru informácií, ktoré verejný obstarávateľ sprístupňuje v rámci postupu obstarávania;

j)

pri finančných službách spojených s emisiou, predajom, kúpou alebo prevodom cenných papierov alebo iných finančných nástrojov v zmysle smernice Európskeho parlamentu a Rady 2004/39/ES (9), služieb centrálnych bánk a operácií vykonávaných Európskym nástrojom finančnej stability a Európskym mechanizmom pre stabilitu;

k)

pri úveroch bez ohľadu na spojenie s emisiou, predajom, kúpou alebo prevodom cenných papierov alebo iných finančných nástrojov;

l)

pri nákupe verejných komunikačných sietí a elektronických komunikačných služieb v zmysle smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/21/ES (10);

m)

pri službách poskytovaných medzinárodnou organizáciou, ktorej stanovy alebo zriaďovací akt neumožňujú zúčastňovať sa na súťažných konaniach.

2.   Ponuka sa považuje za nevhodnú, ak nesúvisí s predmetom zákazky, a žiadosť o účasť sa považuje za nevhodnú, ak sa príslušný hospodársky subjekt nachádza v niektorej zo situácií vyžadujúcich vylúčenie podľa článku 106 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo ak nespĺňa podmienky účasti.

3.   Výnimky stanovené v odseku 1 písm. b) bodoch ii) a iii) sa uplatňujú len v prípadoch, keď neexistuje žiadna primeraná alternatíva alebo náhrada a chýbajúca hospodárska súťaž nie je výsledkom umelého zúženia parametrov pri vymedzovaní obstarávania.

4.   V prípadoch uvedených v odseku 1 písm. e) sa v základnom projekte uvádza rozsah možných nových služieb alebo stavebných prác a podmienky, za akých sa zadajú. Možnosť použitia rokovacieho konania sa zverejní už pri oznámení o zadaní základného projektu v rámci obstarávania, pričom sa zohľadňuje celková predpokladaná hodnota následných služieb alebo stavebných prác pri uplatnení finančných limitov uvedených v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo v článku 265 ods. 1 písm. a), článku 267 ods. 1 písm. a) alebo článku 269 ods. 1 písm. a) tohto nariadenia v oblasti vonkajších akcií. Keď inštitúcie zadávajú zákazky na vlastný účet, tento postup možno používať iba počas plnenia pôvodnej zákazky, maximálne však počas troch rokov od podpísania pôvodnej zmluvy.

Článok 135

Použitie súťažného konania s rokovaním alebo súťažného dialógu

(Článok 104 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak verejný obstarávateľ použije súťažné konanie s rokovaním alebo súťažný dialóg riadi sa pravidlami pre rokovanie uvedenými v článku 104 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 128 ods. 5 tohto nariadenia. Verejný obstarávateľ môže použiť uvedené postupy bez ohľadu na odhadovanú hodnotu zákazky, a to v týchto prípadoch:

a)

ak vo verejnej alebo užšej súťaži po ukončení postupu boli predložené iba neregulárne alebo neprijateľné ponuky, ako sú vymedzené v odsekoch 2 a 3, a to za predpokladu, že pôvodné súťažné podklady sa podstatne nezmenili; od zverejnenia oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania sa môže upustiť za podmienok stanovených v odseku 4;

b)

ak ide o stavebné práce, tovar alebo služby spĺňajúce jedno alebo viac z týchto kritérií:

i)

ak potreby verejného obstarávateľa nemožno uspokojiť bez prispôsobenia riešenia, ktoré je ihneď dostupné;

ii)

stavebné práce, tovar alebo služby zahŕňajú projekt alebo inovačné riešenia;

iii)

zákazku nemožno zadať bez predchádzajúceho rokovania v dôsledku osobitných okolností súvisiacich s povahou, zložitosťou alebo právnou a finančnou štruktúrou zákazky, alebo v dôsledku rizík, ktoré sú spojené s predmetom zákazky;

iv)

verejný obstarávateľ nemôže stanoviť technické špecifikácie dostatočne presne odkazom na nejakú normu podľa článku 139 ods. 3;

c)

v prípade koncesných zmlúv;

d)

v prípade zákaziek na poskytnutie služieb uvedených v prílohe XIV k smernici 2014/24/EÚ;

e)

v prípade služieb v oblasti výskumu a vývoja, na ktoré sa nevzťahujú kódy CPV 73000000-2 až 73120000-9, 73300000-5, 73420000-2 a 73430000-5, okrem prípadu, keď prospech z týchto služieb využíva výhradne verejný obstarávateľ na plnenie svojich vlastných úloh alebo keď odplatu za poskytnutú službu poskytuje v plnom rozsahu verejný obstarávateľ;

f)

v prípade zákaziek na poskytnutie služieb v oblasti nadobudnutia, vývoja, produkcie alebo koprodukcie programového materiálu určeného pre audiovizuálne mediálne služby alebo rozhlasové mediálne služby v zmysle smernice Európskeho parlamentu a Rady 2010/13/EÚ (11), alebo zákaziek na vysielací čas alebo poskytovanie programov.

2.   Ponuka sa považuje za neregulárnu v ktoromkoľvek z týchto prípadov:

a)

ak nespĺňa minimálne požiadavky stanovené v súťažných podkladoch;

b)

ak nespĺňa požiadavky na predloženie ponúk stanovené v článku 111 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

c)

ak je uchádzač vyradený podľa článku 107 ods. 1 písm. b) alebo c) nariadenia o rozpočtových pravidlách;

d)

ak verejný obstarávateľ vyhlási, že ponuka má neobvykle nízku cenu.

3.   Ponuka sa považuje za neprijateľnú v ktoromkoľvek z týchto prípadov:

a)

ak cena ponuky presahuje maximálny rozpočet verejného obstarávateľa stanovený a zdokumentovaný pred začatím postupu obstarávania;

b)

ak ponuka nespĺňa minimálnu úroveň kvality podľa kritérií na vyhodnotenie ponúk.

4.   V prípadoch uvedených v odseku 1 písm. a) verejný obstarávateľ nemusí uverejniť oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania, ak do súťažného konania s rokovaním zahrnie všetkých uchádzačov, ktorí spĺňajú kritériá vylúčenia a podmienky účasti, okrem tých, ktorých ponuky boli vyhlásené za ponuky s neobvykle nízkou cenou.

Článok 136

Postup na základe výzvy na vyjadrenie záujmu

(Článok 104 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Bez toho, aby boli dotknuté články 134 a 135 tohto nariadenia, verejný obstarávateľ môže v prípade zákaziek, ktorých hodnota je nižšia ako finančné limity uvedené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo v článku 265 ods. 1 písm. b) tohto nariadenia, použiť výzvu na vyjadrenie záujmu s cieľom:

a)

predbežne vybrať záujemcov, ktorí budú v rámci budúcej užšej súťaže vyzvaní na predkladanie ponúk;

b)

vypracovať zoznam predajcov, ktorí budú vyzvaní na predloženie žiadosti o účasť alebo na predkladanie ponúk.

2.   Zoznam vypracovaný na základe výzvy na vyjadrenie záujmu je platný najviac štyri roky odo dňa, keď bolo oznámenie uvedené v článku 124 ods. 1 zverejnené.

Zoznam uvedený v prvom pododseku môže pozostávať z čiastkových zoznamov.

Každý zainteresovaný hospodársky subjekt môže vyjadriť záujem počas celej doby trvania platnosti tohto zoznamu, s výnimkou posledných troch mesiacov.

3.   Ak sa má zadať zákazka, verejný obstarávateľ vyzve všetkých záujemcov alebo predajcov zapísaných na príslušnom zozname alebo čiastkovom zozname, aby:

a)

v prípade uvedenom v odseku 1 písm. a) predložili ponuku;

b)

v prípade zoznamu uvedeného v odseku 1 písm. b) predložili buď:

i)

ponuku vrátane dokladov týkajúcich sa kritérií vylúčenia a podmienok účasti;

ii)

doklady týkajúce sa kritérií vylúčenia a podmienok účasti, pričom v druhej etape predložia tie subjekty, ktoré spĺňajú tieto podmienky, ponuky.

Článok 136a

Zákazky so strednou hodnotou

(Článok 104 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Zákazka so strednou hodnotou, ktorá je nižšia ako finančné limity uvedené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách, sa môže zadať rokovacím konaním v súlade s pravidlami pre rokovanie uvedenými v článku 104 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách a v článku 128 ods. 5 tohto nariadenia. Na tieto konania sa uplatňuje článok 124 ods. 1 a článok 128 ods. 1 a 4 tohto nariadenia. Prvotnú ponuku môžu predložiť len záujemcovia, ktorých k tomu verejný obstarávateľ súčasne a písomnou formou vyzve.

Článok 137

Zákazky s nízkou hodnotou

(Článok 104 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Zákazka s nízkou hodnotou, ktorá nepresahuje 60 000 EUR, sa môže zadať rokovacím konaním v súlade s pravidlami pre rokovanie uvedenými v článku 104 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách a v článku 128 ods. 5 tohto nariadenia. Na tieto konania sa uplatňuje článok 124 ods. 1 a článok 128 ods. 2 a 4 tohto nariadenia. Prvotnú ponuku môžu predložiť len záujemcovia, ktorých k tomu verejný obstarávateľ súčasne a písomnou formou vyzve.

2.   Zákazka s veľmi nízkou hodnotou, ktorá nepresahuje 15 000 EUR, sa môže zadať rokovacím konaním v súlade s pravidlami pre rokovanie uvedenými v článku 104 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách a v článku 128 ods. 5 tohto nariadenia. Na tieto konania sa vzťahuje článok 128 ods. 3 tohto nariadenia. Prvotnú ponuku môžu predložiť len záujemcovia, ktorých k tomu verejný obstarávateľ súčasne a písomnou formou vyzve.

3.   Platby výdavkov vo výške nepresahujúcej 1 000 EUR možno vykonávať formou uhradenia faktúry, a to bez predchádzajúceho prijatia ponuky.

Článok 137a

Predbežná trhová konzultácia

(Článok 105 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Pri predbežnej trhovej konzultácii môže verejný obstarávateľ žiadať o rady alebo prijať rady od nezávislých expertov alebo orgánov alebo od hospodárskych subjektov. Uvedené rady sa môžu použiť pri plánovaní a vykonávaní postupu obstarávania, a to za predpokladu, že takéto rady nenarušia hospodársku súťaž ani nepovedú k porušeniu zásad nediskriminácie a transparentnosti.

2.   Ak hospodársky subjekt poskytol verejnému obstarávateľovi poradenstvo alebo ak sa iným spôsobom podieľal na príprave postupu obstarávania, verejný obstarávateľ prijme primerané opatrenia uvedené v článku 142 na zaistenie toho, aby sa účasťou daného hospodárskeho subjektu nenarušila hospodárska súťaž.

Článok 138

Súťažné podklady

(Článok 105 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Súťažné podklady obsahujú:

a)

v náležitých prípadoch oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo iné opatrenia v oblasti oznamovania uvedené v článkoch 123 až 126;

b)

výzvu na predkladanie ponúk;

c)

špecifikácie ponuky alebo v prípade súťažného dialógu informatívne dokumenty, ktoré musia obsahovať technické špecifikácie a príslušné kritériá;

d)

návrh zmluvy vypracovaný na základe vzorovej zmluvy.

Prvý pododsek písmena d) sa neuplatňuje na prípady, v ktorých z dôvodu výnimočných a riadne odôvodnených okolností nemožno vzorovú zmluvu použiť.

2.   Vo výzve na predkladanie ponúk sa musia uviesť:

a)

pravidlá, ktoré upravujú predkladanie ponúk, vrátane podmienok zachovania dôvernosti ponúk až do ich otvorenia, ako aj dátum a hodina ukončenia lehoty na prijatie ponúk a adresa, na ktorú musia byť odoslané alebo doručené, alebo internetová adresa v prípade elektronického podania;

b)

skutočnosť, že predloženie ponuky znamená vyjadrenie súhlasu s podmienkami uvedenými v súťažných podkladoch, ako aj skutočnosť, že dodávateľ, ktorému bola zákazka zadaná, je počas plnenia tejto zákazky viazaný predloženou ponukou;

c)

doba platnosti ponuky, počas ktorej nemožno vykonať žiadnu zmenu tejto ponuky;

d)

zákaz kontaktu medzi verejným obstarávateľom a uchádzačom počas postupu zadávania zákazky, okrem výnimočných prípadov stanovených v článku 160, ak je stanovená kontrola na mieste, tak aj podmienky vykonania tejto kontroly;

e)

spôsoby, ktorými sa preukazuje dodržanie lehoty na prijatie ponúk;

f)

skutočnosť, že predloženie ponuky znamená vyjadrenie súhlasu s doručením oznámenia o výsledku postupu elektronickými prostriedkami.

3.   Špecifikácie ponuky musia obsahovať:

a)

kritériá vylúčenia a podmienky účasti

b)

kritériá na vyhodnotenie ponúk a ich relatívnu váhu alebo, ak určenie váhy nie je z objektívnych dôvodov možné, zostupné poradie dôležitosti týchto kritérií, platí to aj pre variantné riešenia, ak sú povolené v oznámení o vyhlásení verejného obstarávania;

c)

technické špecifikácie uvedené v článku 139;

d)

ak sú povolené variantné riešenia, minimálne požiadavky, ktoré musia spĺňať;

e)

informáciu, či sa uplatňuje Protokol o výsadách a imunitách Európskej únie a v náležitých prípadoch Viedenský dohovor o diplomatických stykoch alebo Viedenský dohovor o konzulárnych stykoch;

f)

dôkazy o prístupe k obstarávaniu podľa článkov 172 a 263;

g)

v prípade dynamického nákupného systému alebo elektronických katalógov používané elektronické zariadenia a potrebné podmienky a špecifikácie technického pripojenia.

4.   Návrh zmluvy obsahuje tieto údaje:

a)

finančnú náhradu za škodu spôsobenú nedodržaním ustanovení tejto zmluvy;

b)

údaje, ktoré musia byť uvedené na faktúrach a na príslušných účtovných dokladoch v súlade s článkom 102;

c)

skutočnosť, že ak inštitúcie zadávajú zákazky na vlastný účet, rozhodným právom pre zákazky je právo Únie, ktoré je v prípade potreby doplnené o vnútroštátne právo, alebo, ak je to potrebné v prípade zmlúv uvedených v článku 121 ods. 1, výlučne vnútroštátne právo;

d)

súd príslušný na riešenie sporov;

e)

skutočnosť, že dodávateľ musí plniť uplatniteľné povinnosti v oblasti environmentálneho, sociálneho a pracovného práva stanovené v práve Únie, vnútroštátnom práve, kolektívnych dohodách alebo ustanoveniach medzinárodného environmentálneho, sociálneho a pracovného práva uvedených v prílohe X k smernici 2014/24/EÚ;

f)

prípadnú potrebu prevodu práv duševného vlastníctva;

g)

skutočnosť, že cena uvedená v ponuke je pevná a nerevidovateľná, alebo sa tu stanovia podmienky alebo vzorce na revíziu cien počas doby trvania zmluvy.

Na účely prvého pododseku písm. g) musí verejný obstarávateľ v prípade, že je v zmluve stanovená revízia cien, zohľadniť najmä:

i)

predmet obstarávania a hospodársku situáciu, v ktorej obstarávanie prebieha;

ii)

typ a trvanie zmluvy a úloh;

iii)

svoje finančné záujmy.

Od požiadaviek prvého pododseku písm. c) a d) možno upustiť v prípade zmlúv podpísaných v súlade s článkom 134 ods. 1 písm. m).

Článok 139

Technické špecifikácie

(Článok 105 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Technické špecifikácie umožňujú hospodárskym subjektom rovnaký prístup k postupom obstarávania a nesmú mať za následok vytváranie neopodstatnených prekážok otváraniu obstarávania hospodárskej súťaži.

Technické špecifikácie obsahujú požadované charakteristické znaky stavebných prác, tovaru alebo služieb vrátane minimálnych požiadaviek tak, aby spĺňali účel použitia plánovaný verejným obstarávateľom.

2.   Charakteristické znaky uvedené v odseku 1 zahŕňajú:

a)

úrovne kvality;

b)

úrovne vplyvu na životné prostredie a klímu;

c)

v prípade nákupov na používanie fyzickými osobami kritériá prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím alebo riešenia vhodné pre všetkých používateľov, s výnimkou náležite odôvodnených prípadov;

d)

úrovne a postupy posudzovania zhody;

e)

výkonnostné alebo úžitkové vlastnosti tovaru;

f)

bezpečnosť alebo rozmery, v prípade dodávok tovaru aj obchodný názov a návod na použitie, a pri všetkých zákazkách terminológiu, symboly, skúšanie a skúšobné metódy, balenie, označovanie a etiketovanie, výrobné postupy a metódy;

g)

v prípade zákaziek na uskutočnenie stavebných prác postupy týkajúce sa zabezpečenia kvality a pravidlá, ktoré sa vzťahujú na návrh a výpočet nákladov, skúšobné, kontrolné a akceptačné podmienky pre stavebné práce a konštrukčné metódy alebo techniky, ako aj všetky ostatné technické podmienky, ktoré má verejný obstarávateľ právo stanoviť na základe všeobecných alebo špecifických predpisov, vo vzťahu k ukončeným prácam a k materiálom alebo súčastiam, ktoré tieto práce zahŕňajú.

3.   Technické špecifikácie sa formulujú jedným z týchto spôsobov:

a)

v poradí prostredníctvom odkazu na európske normy, európske technické posúdenia, spoločné technické špecifikácie, medzinárodné normy, iné technické referenčné systémy zavedené európskymi úradmi pre normalizáciu, a ak také neexistujú – odkazom na ich vnútroštátne ekvivalenty; každý odkaz je doplnený slovami ‚alebo rovnocenné‘;

b)

pomocou výkonnostných alebo funkčných požiadaviek vrátane environmentálnych charakteristík za predpokladu, že tieto parametre sú dostatočne presné na to, aby uchádzačom umožnili určiť predmet zákazky a aby verejnému obstarávateľovi umožnili zákazku zadať;

c)

kombináciou oboch metód uvedených v písmenách a) a b).

4.   Ak verejný obstarávateľ využíva možnosť odkazu na technické špecifikácie uvedené v odseku 3 písm. a), nesmie zamietnuť ponuku z dôvodu, že nespĺňa uvedené technické špecifikácie, ak uchádzač akýmkoľvek vhodným spôsobom preukáže, že navrhované riešenie rovnocenným spôsobom spĺňa požiadavky vymedzené v technických špecifikáciách.

5.   Ak verejný obstarávateľ využíva možnosť stanovenú v odseku 3 písm. b) na to, aby formuloval technické špecifikácie pomocou výkonnostných alebo funkčných požiadaviek, nesmie zamietnuť ponuku, ktorá zodpovedá vnútroštátnej norme, ktorou sa transponuje európska norma, európskemu technickému osvedčeniu, spoločným technickým špecifikáciám, medzinárodnej norme alebo technickým referenčným systémom zavedeným európskym úradom pre normalizáciu, ak sa tieto špecifikácie týkajú výkonnostných alebo funkčných požiadaviek, ktoré stanovil.

Uchádzač akýmkoľvek vhodným spôsobom preukáže, že stavebné práce, tovar alebo služby, ktoré spĺňajú danú normu, spĺňajú výkonnostné alebo funkčné požiadavky stanovené verejným obstarávateľom.

6.   Ak má verejný obstarávateľ v úmysle nakúpiť stavebné práce, tovar alebo služby s osobitnými environmentálnymi, sociálnymi alebo inými charakteristickými znakmi, môže požadovať konkrétnu značku alebo mať konkrétne požiadavky odvíjajúce sa od značky, a to za predpokladu, že sú splnené všetky tieto podmienky:

a)

požiadavky pre získanie značky sa vzťahujú len na kritériá, ktoré sú spojené s predmetom zákazky a ktoré sú vhodné na vymedzenie charakteristických znakov nákupu;

b)

požiadavky pre získanie značky vychádzajú z objektívne overiteľných a nediskriminačných kritérií;

c)

značky sa stanovujú v rámci otvoreného a transparentného postupu, na ktorom sa môžu zúčastniť všetky zainteresované strany;

d)

značky sú prístupné všetkým zainteresovaným stranám;

e)

požiadavky pre získanie značky sú stanovené treťou stranou, nad ktorou hospodársky subjekt, ktorý žiada o značku, nemôže uplatňovať rozhodujúci vplyv.

Verejný obstarávateľ môže od hospodárskych subjektov požadovať, aby na preukázanie súladu so súťažnými podkladmi predložili skúšobný protokol vypracovaný orgánom posudzovania zhody akreditovaným v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 (12) alebo rovnocenným orgánom posudzovania zhody alebo osvedčenie vydané takýmto orgánom.

7.   Ak hospodársky subjekt nemal prístup k osvedčeniam alebo skúšobným protokolom, alebo ak nemal možnosť získať ich alebo získať konkrétnu značku v príslušných lehotách z dôvodov, ktoré nemožno pripísať tomuto hospodárskemu subjektu, verejný obstarávateľ popri dôkazových prostriedkoch uvedených v odseku 6 akceptuje akékoľvek iné vhodné dôkazové prostriedky, ako napríklad technickú dokumentáciu výrobcu, ak dotknutý hospodársky subjekt preukáže, že stavebné práce, tovar alebo služby, ktoré má poskytnúť, spĺňajú požiadavky konkrétnej značky alebo konkrétne požiadavky, ktoré uviedol verejný obstarávateľ.

8.   Pokiaľ si to nevyžaduje predmet zákazky, technické špecifikácie nesmú odkazovať na konkrétneho výrobcu alebo zdroj alebo na určitý postup, ktorý charakterizuje produkty alebo služby, ktoré poskytuje konkrétny hospodársky subjekt, ani na ochranné známky, patenty, druhy alebo určitý pôvod alebo výrobu, ak by to viedlo k uprednostneniu alebo vylúčeniu určitých výrobkov alebo hospodárskych subjektov.

Takýto odkaz sa povoľuje len výnimočne, ak nie je možné dostatočne presne a zrozumiteľne opísať predmet zákazky. Takýto odkaz musí byť doplnený slovami ‚alebo rovnocenné‘.

Článok 141

Vyhlásenie a dôkaz o neexistencii situácie vyžadujúcej vylúčenie

(Články 106 a 107 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Na účely článku 106 ods. 10 nariadenia o rozpočtových pravidlách verejný obstarávateľ akceptuje jednotný európsky dokument pre obstarávanie uvedený v smernici 2014/24/EÚ alebo, ak to nie je možné, podpísané a datované čestné vyhlásenie potvrdzujúce, že hospodársky subjekt sa nenachádza v žiadnej zo situácií uvedených v článku 106 ods. 1 a 4 a v článku 107 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo že sa naň vzťahuje niektorý z prípadov uvedených v článku 106 ods. 7 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Hospodársky subjekt môže opätovne použiť jednotný európsky dokument pre obstarávanie, ktorý už bol použitý v predchádzajúcom postupe, za predpokladu, že potvrdí, že informácie, ktoré sú v ňom uvedené, sú naďalej správne.

Ak verejný obstarávateľ obmedzí počet záujemcov podľa článku 104 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách, dôkaz uvedený v odseku 3 toho článku musia predložiť všetci záujemcovia.

Verejný obstarávateľ sa môže v závislosti od toho, ako zhodnotil riziko, rozhodnúť, že jednotný európsky dokument pre obstarávanie alebo čestné vyhlásenie nebude požadovať v prípade:

a)

postupov pre zákazky s veľmi nízkou hodnotou podľa článku 137 ods. 2;

b)

postupov pre zákazky v oblasti vonkajších akcií s hodnotou, ktorá neprekračuje 20 000 EUR, podľa článku 265 ods. 1, článku 267 ods. 1 alebo článku 269 ods. 1.

2.   Pred podpisom zmluvy predloží úspešný uchádzač v rámci lehoty stanovenej verejným obstarávateľom dôkaz uvedený v odseku 3, ktorý potvrdzuje jednotný európsky dokument pre obstarávanie alebo čestné vyhlásenie, a to v týchto prípadoch:

a)

pri zákazkách, ktoré zadávajú inštitúcie na vlastný účet, s hodnotou, ktorá sa rovná finančným limitom uvedeným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto finančné limity presahuje;

b)

pri zákazkách v oblasti vonkajších akcií s hodnotou, ktorá sa rovná finančným limitom stanoveným v článku 265 ods. 1 písm. a), v článku 267 ods. 1 písm. a) alebo v článku 269 ods. 1 písm. a), alebo tieto limity presahuje.

3.   Verejný obstarávateľ akceptuje ako dostatočný dôkaz o tom, že hospodársky subjekt, ktorému sa má zadať zákazka, sa nenachádza v žiadnej zo situácií uvedených v článku 106 ods. 1 písm. a), c), d) alebo f) nariadenia o rozpočtových pravidlách, aktuálny výpis z registra trestov alebo, ak to nie je možné, aktuálny rovnocenný dokument, z ktorého vyplýva, že sú tieto požiadavky splnené, vydaný súdnym alebo správnym orgánom v krajine, v ktorej je hospodársky subjekt usadený.

Verejný obstarávateľ akceptuje ako dostatočný dôkaz o tom, že hospodársky subjekt sa nenachádza v žiadnej zo situácií uvedených v článku 106 ods. 1 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách, aktuálne osvedčenie vydané príslušným orgánom dotknutého štátu.

V prípade, že osvedčenie sa v dotknutom štáte nevydáva, môže hospodársky subjekt predložiť miestoprísažné vyhlásenie vykonané pred súdnym orgánom alebo notárom, alebo, ak to nie je možné, čestné vyhlásenie pred správnym orgánom alebo príslušnou profesijnou organizáciou v krajine, v ktorej je usadený.

4.   Verejný obstarávateľ oslobodí hospodársky subjekt od povinnosti predložiť písomný dôkaz uvedený v odseku 3 v prípade medzinárodných organizácií, ak má bezplatný prístup k tomuto dôkazu vo vnútroštátnej databáze alebo ak mu takýto dôkaz už bol predložený na účely iného postupu a za predpokladu, že od dátumu jeho vydania neuplynul viac ako jeden rok a že je stále platný.

V takom prípade hospodársky subjekt čestne vyhlási, že písomný dôkaz už bol predložený v prechádzajúcom postupe, a potvrdí, že sa jeho situácia nezmenila.

Článok 142

Opatrenia na účely zabránenia narušeniu hospodárskej súťaže

(Článok 107 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Medzi opatrenia uvedené v článku 107 ods. 1 písm. c) nariadenia o rozpočtových pravidlách patrí povinnosť oznámiť ostatným záujemcom a uchádzačom príslušné informácie, ktoré boli predmetom výmeny v súvislosti s účasťou záujemcu alebo uchádzača na príprave postupu obstarávania alebo ktoré z takejto účasti vyplývajú, a stanoviť primerané lehoty na prijímanie ponúk.

Dotknutý záujemca alebo uchádzač sa z postupu vyradí len vtedy, ak neexistujú žiadne iné prostriedky na zaistenie dodržania zásady rovnakého zaobchádzania.

Záujemcom alebo uchádzačom sa pred takýmto vyradením poskytne možnosť preukázať, že v dôsledku ich účasti na príprave postupu obstarávania nemôže dôjsť k narušeniu hospodárskej súťaže.

Článok 143

Fungovanie databázy systému včasného odhaľovania rizika a vylúčenia

(Článok 108 ods. 1, 2, 3, 4 a 12 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

V záujme zabezpečenia fungovania databázy uvedenej v článku 108 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách určia inštitúcie, úrady, orgány, agentúry a subjekty uvedené v článku 108 ods. 2 písm. c), d) a e) nariadenia o rozpočtových pravidlách oprávnené osoby.

Tieto oprávnené osoby v náležitých prípadoch poskytnú informácie uvedené v článku 108 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách. Umožní sa im prístup v súlade s článkom 108 ods. 4 a 12 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Na účely článku 108 ods. 12 nariadenia o rozpočtových pravidlách možno využiť oprávnené osoby, ktoré už boli určené subjektmi uvedenými v článku 108 ods. 2 písm. d) nariadenia o rozpočtových pravidlách v súlade s predpismi platnými v konkrétnom odvetví.

Informácie vyžiadané od subjektov uvedených v článku 108 ods. 2 písm. d) nariadenia o rozpočtových pravidlách sa poskytujú len prostredníctvom systému riadenia nezrovnalostí, t. j. automatizovaného informačného systému zriadeného Komisiou, ktorý sa v súčasnosti používa na oznamovanie podvodov a nezrovnalostí v súlade s predpismi platnými v konkrétnom odvetví.

Na účely článku 108 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách informácie poskytnuté prostredníctvom tohto automatizovaného informačného systému sprístupňuje Komisia v databáze uvedenej v článku 108 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Článok 144

Výbor

(Článok 108 ods. 6 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Predsedu výboru vymenuje Komisia. Predseda sa vyberá spomedzi bývalých členov Dvora audítorov, Súdneho dvora alebo bývalých úradníkov, ktorí zastávali prinajmenšom funkciu generálneho riaditeľa v niektorej z inštitúcií Únie okrem Komisie. Predseda sa vyberá na základe jeho osobných a profesijných kvalít, rozsiahlych skúseností v právnej a finančnej oblasti a preukázanej odbornej spôsobilosti, nezávislosti a integrity. Jeho funkčné obdobie je päť rokov a nie je obnoviteľné. Predseda sa vymenuje ako osobitný poradca v zmysle článku 5 Podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov Európskej únie.

Predseda výboru predsedá všetkým zasadnutiam výboru. Svoje povinnosti vykonáva nezávisle. Nesmie existovať konflikt záujmov medzi jeho služobnými povinnosťami ako predsedu výboru a akýmikoľvek inými úradnými povinnosťami.

2.   Komisia vymenuje dvoch stálych členov. Jeden ďalší člen výboru zastupuje žiadajúceho verejného obstarávateľa a je určený v súlade s jeho vnútornými organizačnými pravidlami.

3.   Stály sekretariát výboru zabezpečuje:

a)

prípravu analýzy informácií, ktoré sa výboru predkladajú podľa článku 108 ods. 8 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách;

b)

kontakty s hospodárskymi subjektmi a inými povoľujúcimi úradníkmi na účely článku 108 ods. 8 písm. b), c) a f) nariadenia o rozpočtových pravidlách;

c)

evidenciu odporúčaní prijatých Komisiou v súlade s článkom 108 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách a rozhodnutí prijatých verejným obstarávateľom v súlade s článkom 106 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

d)

centralizované zverejňovanie v súlade s článkom 106 ods. 16 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

4.   Každý člen výboru zváži každý predložený prípad v súlade s pravidlami a postupmi stanovenými v tomto nariadení, v nariadení o rozpočtových pravidlách a v iných uplatniteľných pravidlách stanovených Komisiou. Každý člen výboru je pred svojím určením a počas výkonu svojej funkcie povinný bezodkladne oznámiť akékoľvek konanie, ktoré môže predstavovať konflikt záujmov v zmysle článku 57 nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 32 tohto nariadenia. Členovia výboru sú povinní odstúpiť z účasti na posudzovaní prípadu, v ktorom sú v situácii konfliktu záujmov.

5.   Rokovací poriadok výboru prijíma Komisia.

Článok 146

Podmienky účasti

(Článok 110 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ uvedie v súťažných podkladoch podmienky účasti a minimálne úrovne spôsobilosti a dôkazy potrebné na preukázanie tejto spôsobilosti. Všetky požiadavky musia súvisieť s predmetom zákazky a musia mu byť primerané.

Verejný obstarávateľ v súťažných podkladoch spresní, ako majú skupiny hospodárskych subjektov splniť podmienky účasti pri zohľadnení odseku 6.

Ak je zákazka zadaná po častiach, verejný obstarávateľ môže stanoviť minimálne úrovne spôsobilosti pre každú časť. Môže stanoviť doplňujúce minimálne úrovne spôsobilosti v prípade, že viacero častí bolo zadaných tomu istému dodávateľovi.

2.   Pokiaľ ide o spôsobilosť vykonávať profesijnú činnosť, verejný obstarávateľ môže požadovať, aby hospodársky subjekt spĺňať aspoň jednu z týchto podmienok:

a)

byť zapísaný v príslušnom profesijnom alebo obchodnom registri, s výnimkou medzinárodných organizácií;

b)

v prípade zákaziek na poskytnutie služieb – byť držiteľom osobitného povolenia preukazujúceho, že je oprávnený plniť zákazku v štáte, v ktorom je usadený, alebo byť členom určitej profesijnej organizácie.

3.   Pri prijímaní žiadostí o účasť alebo ponúk verejný obstarávateľ akceptuje jednotný európsky dokument pre obstarávanie alebo, ak to nie je možné, čestné vyhlásenie potvrdzujúce, že záujemca alebo uchádzač spĺňa podmienky účasti.

Verejný obstarávateľ môže kedykoľvek v priebehu postupu požiadať uchádzačov a záujemcov, aby predložili aktualizované vyhlásenie alebo všetky alebo niektoré podporné dokumenty, ak je to nevyhnutné na zabezpečenie riadneho vykonania postupu.

Verejný obstarávateľ od záujemcov alebo od úspešného uchádzača vyžaduje, aby predložili aktuálne podporné dokumenty, okrem prípadov, keď ich už dostal na účely iného postupu – za predpokladu, že dokumenty sú stále aktuálne – alebo prípadov, keď je prístup k nim vo vnútroštátnej databáze bezplatný.

4.   Verejný obstarávateľ sa môže v závislosti od toho, ako zhodnotil riziko, rozhodnúť, že preukázanie právnej, regulačnej, finančnej, hospodárskej, technickej a odbornej spôsobilosti hospodárskych subjektov nebude požadovať v prípade:

a)

postupov pre zákazky so strednou alebo nízkou hodnotou, ktoré zadávajú inštitúcie na vlastný účet, s hodnotou, ktorá nepresahuje hodnotu uvedenú v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

b)

postupov pre zákazky, ktoré sa zadávajú v oblasti vonkajších akcií, s hodnotou, ktorá nepresahuje finančné limity uvedené v článku 265 ods. 1 písm. a), článku 267 ods. 1 písm. a) alebo článku 269 ods. 1 písm. a).

Ak sa verejný obstarávateľ rozhodne nepožadovať preukázanie právnej, regulačnej, finančnej, hospodárskej, technickej a odbornej spôsobilosti hospodárskych subjektov, predbežné financovanie sa neuskutoční.

5.   Hospodársky subjekt sa môže v náležitých prípadoch a v prípade konkrétnej zákazky spoľahnúť na spôsobilosť iných subjektov, bez ohľadu na právnu povahu väzieb, ktoré sú medzi ním a týmito subjektmi. V takomto prípade musí verejnému obstarávateľovi preukázať, že bude mať k dispozícii zdroje potrebné na plnenie zákazky, a to predložením záväzku týchto subjektov v uvedenom zmysle.

Pokiaľ ide o technické a odborné kritériá, hospodársky subjekt sa môže spoľahnúť na spôsobilosť iných subjektov iba vtedy, keď tieto iné subjekty budú vykonávať stavebné práce alebo poskytovať služby, pre ktoré sa táto spôsobilosť vyžaduje.

Ak sa hospodársky subjekt spolieha na spôsobilosť iných subjektov, pokiaľ ide o kritériá týkajúce sa hospodárskej a finančnej spôsobilosti, verejný obstarávateľ môže požadovať, aby hospodársky subjekt a tieto subjekty spoločne zodpovedali za plnenie zákazky.

Verejný obstarávateľ si môže od uchádzača vyžiadať informácie o tej časti zákazky, ktorú má uchádzač v úmysle zadať subdodávateľom, ako aj informácie o totožnosti týchto subdodávateľov.

V prípade stavebných prác alebo služieb realizovaných v zariadení pod priamym dohľadom verejného obstarávateľa žiada verejný obstarávateľ od dodávateľa, aby uviedol mená, kontakty a splnomocnených zástupcov subdodávateľov, ktorí sú zapojení do plnenia zákazky, vrátane akýchkoľvek zmien subdodávateľov.

6.   Verejný obstarávateľ overí, či subjekty, na ktorých spôsobilosť sa má hospodársky subjekt v úmysle spoliehať, a predpokladaní subdodávatelia, ak subdodávka predstavuje na zákazke významný podiel, spĺňajú príslušné podmienky účasti.

Verejný obstarávateľ vyžaduje, aby hospodársky subjekt nahradil subjekt alebo subdodávateľa, ktorý nespĺňa relevantnú podmienku účasti.

7.   Verejný obstarávateľ môže v prípade zákaziek na uskutočnenie stavebných prác, poskytnutie služieb a montáže alebo inštalácie v súvislosti so zákazkou na dodanie tovaru požadovať, aby určité rozhodujúce úlohy vykonal priamo sám uchádzač alebo – ak ponuku predkladá skupina hospodárskych subjektov – člen skupiny.

Článok 147

Hospodárska a finančná spôsobilosť

(Článok 110 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   S cieľom zabezpečiť, aby hospodárske subjekty mali potrebnú hospodársku a finančnú spôsobilosť na plnenie zákazky, verejný obstarávateľ môže najmä požadovať, aby:

a)

hospodárske subjekty mali určitý minimálny ročný obrat vrátane určitého minimálneho obratu v oblasti, na ktorú sa vzťahuje zákazka;

b)

hospodárske subjekty poskytli informácie o svojej ročnej závierke, v ktorej sa uvádza pomer medzi aktívami a pasívami;

c)

hospodárske subjekty poskytli primeranú úroveň poistenia náhrady škôd vyplývajúcich z podnikateľského rizika.

Na účely prvého pododseku písm. a) minimálny ročný obrat neprekročí dvojnásobok predpokladanej ročnej hodnoty zákazky s výnimkou náležite odôvodnených prípadov týkajúcich sa povahy nákupu, ktoré verejný obstarávateľ vysvetlí v súťažných podkladoch.

Na účely prvého pododseku písm. b) verejný obstarávateľ vysvetlí metódy a kritériá pre tieto pomery v súťažných podkladoch.

2.   V prípade dynamického nákupného systému sa maximálny ročný obrat vypočíta na základe očakávanej maximálnej veľkosti osobitných zákaziek, ktoré sa majú zadať v rámci tohto systému.

3.   Verejný obstarávateľ v súťažných podkladoch uvedie dôkazy, ktoré má hospodársky subjekt poskytnúť na preukázanie svojej hospodárskej a finančnej spôsobilosti. Môže požadovať najmä predloženie jedného alebo viacerých z týchto dokumentov:

a)

príslušných výpisov z bánk alebo v náležitých prípadoch potvrdenia o poistení zodpovednosti za škodu;

b)

finančných výkazov alebo ich výpisov za obdobie posledných troch rokov alebo kratšie, za ktoré boli účty uzatvorené;

c)

výkazu o celkovom obrate hospodárskeho subjektu a v náležitých prípadoch o obrate týkajúcom sa oblasti, na ktorú sa vzťahuje zákazka za posledné tri dostupné rozpočtové roky.

Ak z akýchkoľvek opodstatnených dôvodov hospodársky subjekt nie je schopný poskytnúť doklady požadované verejným obstarávateľom, môže svoju hospodársku a finančnú spôsobilosť preukázať akýmkoľvek iným dokumentom, ktorý verejný obstarávateľ považuje za vhodný.

Článok 148

Technická a odborná spôsobilosť

(Článok 110 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ overí, že záujemcovia alebo uchádzači spĺňajú minimálne podmienky účasti týkajúce sa technickej a odbornej spôsobilosti v súlade s odsekmi 2 až 5.

2.   Verejný obstarávateľ v súťažných podkladoch uvedie dôkazy, ktoré má hospodársky subjekt poskytnúť na preukázanie svojej technickej a odbornej spôsobilosti. Môže požadovať predloženie jedného alebo viacerých z týchto dokumentov:

a)

v prípade stavebných prác, dodávok tovaru, ktoré si vyžadujú montáž alebo inštaláciu, alebo v prípade služieb dokumenty o vzdelanostnej a odbornej kvalifikácii, zručnostiach, skúsenostiach a znalostiach osôb zodpovedných za plnenie zákazky;

b)

zoznam:

i)

základných služieb, ktoré boli poskytnuté, a dodávok tovaru za posledné tri roky, s uvedením súm, dátumov a verejných alebo súkromných klientov, ku ktorému sa na požiadanie pripoja vyhlásenia týchto klientov;

ii)

stavebných prác vykonaných za posledných päť rokov, s pripojením potvrdení o uspokojivom vykonaní najdôležitejších stavebných prác;

c)

výkaz technického a strojového vybavenia a výrobného zariadenia, ktoré má hospodársky subjekt k dispozícii na poskytnutie služieb alebo na uskutočnenie stavebných prác;

d)

popis technického zariadenia a prostriedkov, ktoré má hospodársky subjekt k dispozícii na zabezpečenie kvality, ako aj popis študijných a výskumných zariadení, ktoré má k dispozícii;

e)

informácie, či technici alebo technické orgány, ktoré má hospodársky subjekt k dispozícii, patria alebo nepatria priamo do podniku, a to najmä tí, ktorí sú zodpovední za kontrolu kvality;

f)

v prípade dodávok tovaru: vzorky, opisy alebo autentické fotografie alebo osvedčenia vydané oficiálnymi ústavmi alebo agentúrami na kontrolu kvality, ktoré majú priznanú právomoc vydávať potvrdenia o zhode výrobkov, ktorá je jasne určená odkazmi na technické špecifikácie alebo normy;

g)

v prípade stavebných prác alebo služieb výkaz priemerného ročného počtu zamestnancov a počtu riadiacich pracovníkov hospodárskeho subjektu za posledné tri roky;

h)

informácie týkajúce sa riadenia dodávateľského reťazca a sledovacích systémov, ktoré hospodársky subjekt bude môcť použiť pri plnení zákazky;

i)

informácie o opatreniach environmentálneho manažérstva, ktoré bude hospodársky subjekt schopný uplatňovať pri plnení zákazky.

Na účely prvého pododseku písm. b) bodu i), ak je to potrebné na zaistenie primeranej úrovne hospodárskej súťaže, verejný obstarávateľ môže uviesť, že sa zohľadnia dôkazy o príslušných tovaroch dodaných alebo službách poskytnutých pred viac ako troma rokmi.

Na účely prvého pododseku písm. b) bodu ii), ak je to potrebné na zaistenie primeranej úrovne hospodárskej súťaže, verejný obstarávateľ môže uviesť, že sa zohľadnia dôkazy o príslušných stavebných prácach vykonaných pred viac ako piatimi rokmi.

3.   Ak sú dodávky tovaru alebo služby zložité alebo sa výnimočne požadujú na osobitný účel, dôkaz o technickej a odbornej spôsobilosti sa môže získať prostredníctvom kontroly vykonanej verejným obstarávateľom alebo v jeho mene príslušným úradným orgánom štátu, v ktorom je hospodársky subjekt alebo dodávateľ tovaru usadený, na základe dohody s týmto orgánom. Takéto kontroly sa týkajú technickej spôsobilosti a výrobnej kapacity dodávateľa tovaru a v prípade potreby aj jeho študijných a výskumných zariadení a opatrení na kontrolu kvality.

4.   Ak verejný obstarávateľ požaduje predloženie osvedčení vystavených nezávislými orgánmi, ktoré potvrdzujú, že hospodársky subjekt spĺňa určité normy zabezpečenia kvality, ako aj prístupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím, odvolá sa na systémy zabezpečenia kvality, ktoré sú založené na sérii európskych noriem v tejto oblasti a potvrdené akreditovanými orgánmi. Verejný obstarávateľ akceptuje od hospodárskeho subjektu aj iné dôkazy o rovnocenných opatreniach na zabezpečenie kvality, ak hospodársky subjekt preukázateľne nemá prístup k takýmto osvedčeniam alebo nemá možnosť získať takéto osvedčenia v stanovených lehotách z dôvodov, za ktoré tento hospodársky subjekt nenesie zodpovednosť, a za predpokladu, že hospodársky subjekt preukáže, že navrhované opatrenia na zabezpečenie kvality sú v súlade s vyžadovanými normami zabezpečenia kvality.

5.   Ak verejný obstarávateľ požaduje predloženie osvedčení vystavených nezávislými orgánmi, ktoré potvrdzujú, že hospodársky subjekt dodržuje určité systémy alebo normy environmentálneho manažérstva, odvolá sa na schému Európskej únie pre environmentálne manažérstvo a audit alebo iné systémy environmentálneho manažérstva, ktoré sú uznané v súlade s článkom 45 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1221/2009 (13), alebo iné normy environmentálneho manažérstva založené na európskych alebo medzinárodných normách v tejto oblasti, ktoré sú potvrdené akreditovanými orgánmi. Ak hospodársky subjekt preukázateľne nemal prístup k takýmto osvedčeniam alebo nemal možnosť získať ich v stanovených lehotách z dôvodov, za ktoré tento hospodársky subjekt nenesie zodpovednosť, verejný obstarávateľ akceptuje aj iné dôkazy o opatreniach environmentálneho manažérstva za predpokladu, že hospodársky subjekt preukáže, že tieto opatrenia sú rovnocenné opatreniam vyžadovaným v rámci uplatniteľného systému alebo normy environmentálneho manažérstva.

6.   Verejný obstarávateľ môže dospieť k záveru, že hospodársky subjekt nemá požadovanú odbornú spôsobilosť pre plnenie zákazky na primeranej kvalitatívnej úrovni, ak verejný obstarávateľ zistil, že sa hospodársky subjekt nachádza v situácii konfliktu záujmov, ktorá by mohla mať nepriaznivý vplyv na plnenie zákazky z jeho strany.

Článok 149

Kritériá na vyhodnotenie ponúk

(Článok 110 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Kritériá kvality môžu zahŕňať prvky, ako sú technický prínos, estetické a funkčné charakteristiky, prístupnosť, riešenia vhodné pre všetkých používateľov, sociálne, environmentálne a inovačné charakteristiky, výrobný proces, proces poskytovania a obchodovania a akýkoľvek iný špecifický proces v akejkoľvek fáze ich životného cyklu, organizácia zamestnancov poverených plnením zákazky, záručný a pozáručný servis, technická pomoc alebo podmienky dodania, ako je dátum dodania, postup dodania a dodacia lehota alebo termín ukončenia.

2.   Verejný obstarávateľ uvedie v súťažných podkladoch relatívnu váhu, ktorú priraďuje každému z kritérií zvolených na určenie ekonomicky najvýhodnejšej ponuky, okrem prípadu, keď sa používa metóda najnižšej ceny. Táto váha sa môže vyjadriť prostredníctvom intervalu s príslušným maximálnym rozpätím.

Váha, ktorá sa uplatňuje na cenu alebo náklady vo vzťahu k iným kritériám, nesmie viesť k neutralizácii ceny alebo nákladov.

Ak z objektívnych príčin nemožno váhu určiť, verejný obstarávateľ uvedie kritériá v zostupnom poradí dôležitosti.

3.   Verejný obstarávateľ môže stanoviť minimálne úrovne kvality. Ponuky nespĺňajúce tieto úrovne kvality sa zamietnu.

4.   Náklady na životný cyklus zahŕňajú všetky tieto náklady alebo ich časti v zodpovedajúcom rozsahu počas životného cyklu stavebných prác, dodávok alebo služieb:

a)

náklady, ktoré znáša verejný obstarávateľ alebo iní používatelia, ako napríklad:

i)

náklady súvisiace s nadobudnutím;

ii)

náklady na používanie, ako sú náklady na spotrebu energie a iných zdrojov;

iii)

náklady na údržbu;

iv)

náklady na ukončenie životného cyklu, ako sú náklady na zber a recykláciu;

b)

náklady spôsobené environmentálnymi externalitami spojenými so stavebnými prácami, dodávkami alebo službami počas ich životného cyklu za predpokladu, že je možné určiť a overiť peňažnú hodnotu.

5.   Ak verejný obstarávateľ posudzuje náklady na základe prístupu spočívajúceho v určení nákladov na životný cyklus, v súťažných podkladoch uvedie údaje, ktoré by mali uchádzači poskytnúť, ako aj metódu, ktorú použije na určenie nákladov na životný cyklus na základe týchto údajov.

Metóda použitá na posúdenie nákladov spôsobených environmentálnymi externalitami musí spĺňať všetky tieto podmienky:

a)

vychádza z objektívne overiteľných a nediskriminačných kritérií.

b)

je dostupná všetkým zainteresovaným stranám;

c)

hospodárske subjekty môžu poskytnúť požadované údaje s vynaložením primeraného úsilia.

Verejný obstarávateľ v náležitých prípadoch použije povinné spoločné metódy na výpočet nákladov na životný cyklus stanovené v prílohe XIII k smernici 2014/24/EÚ.

Článok 150

Používanie elektronických aukcií

(Článok 110 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ môže použiť elektronické aukcie, v ktorých sa oznamujú nové ceny upravené smerom nadol alebo nové hodnoty týkajúce sa určitých prvkov ponúk.

Verejný obstarávateľ štruktúruje elektronickú aukciu ako opakovaný elektronický postup, ktorý sa realizuje po počiatočnom úplnom vyhodnotení ponúk a na základe ktorého je možné stanoviť poradie ponúk s použitím automatických metód hodnotenia.

2.   Pokiaľ ide o verejné súťaže, užšie súťaže alebo súťažné konania s rokovaním, ak je možné presne určiť súťažné podklady, verejný obstarávateľ môže rozhodnúť, že sa pred zadaním verejnej zákazky uskutoční elektronická aukcia.

Elektronická aukcia sa môže uskutočniť v prípade opätovného otvorenia súťaže medzi stranami rámcovej zmluvy uvedeného v článku 122 ods. 3 písm. b) a v prípade otvorenia súťaže pri zákazkách, ktoré sa majú zadávať v rámci dynamického nákupného systému uvedeného v článku 131.

Elektronická aukcia je založená na niektorej z metód zadávania zákaziek stanovených v článku 110 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

3.   Ak sa verejný obstarávateľ rozhodne uskutočniť elektronickú aukciu, uvedie to v oznámení o vyhlásení obstarávania.

Súťažné podklady obsahujú tieto informácie:

a)

hodnoty charakteristík, ktoré budú predmetom elektronickej aukcie za predpokladu, že sú kvantifikovateľné a dajú sa vyjadriť v číslach alebo percentách;

b)

prípadné limity hodnôt, ktoré sa môžu predložiť, ktoré vyplývajú zo špecifikácií týkajúcich sa predmetu zákazky;

c)

informácie, ktoré budú k dispozícii uchádzačom počas elektronickej aukcie, a v náležitých prípadoch čas, kedy im budú k dispozícii;

d)

príslušné informácie týkajúce sa priebehu elektronickej aukcie vrátane toho, či zahŕňa fázy a ako bude ukončená podľa odseku 7;

e)

podmienky, za ktorých budú môcť uchádzači predkladať ponuky, a najmä minimálne rozdiely, ktoré sa budú v náležitých prípadoch požadovať pri predkladaní ponúk;

f)

dôležité informácie o používanom elektronickom zariadení a o podmienkach a technických špecifikáciách týkajúcich sa pripojenia.

4.   Všetci uchádzači, ktorí predložili prípustné ponuky, sa súčasne elektronickou cestou vyzvú, aby sa zúčastnili na elektronickej aukcii s použitím pripojenia v súlade s pokynmi. Vo výzve sa uvedie dátum a čas začatia elektronickej aukcie.

Elektronická aukcia môže prebiehať v niekoľkých po sebe nasledujúcich fázach. Elektronická aukcia sa nesmie začať skôr ako dva pracovné dni od dátumu odoslania výziev.

5.   K výzve sa priloží výsledok úplného vyhodnotenia príslušnej ponuky.

Výzva tiež obsahuje matematický vzorec, ktorým sa počas elektronickej aukcie určí nové automatizované prehodnotenie poradia na základe predložených nových cien a/alebo nových hodnôt. Tento vzorec zahŕňa váhy všetkých kritérií stanovených na určenie ekonomicky najvýhodnejšej ponuky, ktoré sú uvedené v súťažných podkladoch. Na tento účel sa prípadné rozpätia vopred znížia na určitú hodnotu.

V prípadoch, v ktorých sú povolené variantné riešenia, sa stanoví osobitný vzorec pre každé variantné riešenie.

6.   Počas každej fázy elektronickej aukcie oznamuje verejný obstarávateľ bezodkladne všetkým uchádzačom dostatočné informácie, ktoré im umožňujú kedykoľvek zistiť ich relatívne poradie. Môže tiež, ak to bolo vopred uvedené, poskytnúť iné informácie týkajúce sa ostatných predložených cien alebo hodnôt, ako aj oznámiť informácie o počte účastníkov v ktorejkoľvek konkrétnej fáze aukcie. Nemôže však zverejniť totožnosť uchádzačov v priebehu žiadnej fázy elektronickej aukcie.

7.   Verejný obstarávateľ ukončí elektronickú aukciu jedným alebo viacerými z týchto spôsobov:

a)

v deň a čas, ktoré boli vopred stanovené;

b)

ak nedostane ďalšie nové ceny alebo nové hodnoty, ktoré spĺňajú požiadavky týkajúce sa minimálnych rozdielov, za predpokladu, že vopred stanovil čas, ktorý uplynie medzi prijatím posledného príspevku a ukončením elektronickej aukcie;

c)

keď sa vyčerpal vopred stanovený počet fáz aukcie.

8.   Po ukončení elektronickej aukcie verejný obstarávateľ zadá zákazku na základe výsledkov elektronickej aukcie.

Článok 151

Ponuky s neobvykle nízkou cenou

(Článok 110 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak sa pri danej zákazke zdá, že navrhovaná cena alebo náklady v ponuke sú neobvykle nízke, verejný obstarávateľ si písomne vyžiada podrobné údaje o základných prvkoch ceny alebo nákladov, ktoré považuje za relevantné, a poskytne uchádzačovi možnosť predložiť svoje pripomienky.

Verejný obstarávateľ môže brať do úvahy najmä pripomienky, ktoré sa týkajú:

a)

hospodárnosti výrobného procesu, poskytovania služieb alebo stavebného postupu;

b)

zvolených technických riešení alebo mimoriadne výhodných podmienok, ktoré má uchádzač k dispozícii;

c)

osobitosti ponuky;

d)

dodržiavania uplatniteľných povinností v oblasti environmentálneho, sociálneho a pracovného práva zo strany uchádzača;

e)

dodržiavania uplatniteľných povinností v oblasti environmentálneho, sociálneho a pracovného práva zo strany subdodávateľov;

f)

možnosti uchádzača získať štátnu pomoc v súlade s platnými pravidlami.

2.   Verejný obstarávateľ môže ponuku zamietnuť len v prípade, ak poskytnuté dôkazy uspokojivo nevysvetľujú nízku úroveň navrhovaných cien alebo nákladov.

Verejný obstarávateľ zamietne ponuku, ak zistí, že ponuka je neobvykle nízka preto, lebo nie je v súlade s platnými povinnosťami v oblasti environmentálneho, sociálneho a pracovného práva.

3.   Ak verejný obstarávateľ zistí, že ponuka je neobvykle nízka preto, lebo uchádzač získal štátnu pomoc, k zamietnutiu ponuky na základe výlučne tohto dôvodu môže dôjsť len vtedy, ak uchádzač nie je schopný v rámci dostatočne dlhej lehoty stanovenej verejným obstarávateľom preukázať, že príslušná pomoc je zlučiteľná s vnútorným trhom v zmysle článku 107 ZFEÚ.

Článok 152

Lehoty na prijatie ponúk a žiadostí o účasť

(Článok 111 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ stanoví lehoty na prijatie ponúk a žiadostí o účasť.

Pri stanovovaní lehôt verejný obstarávateľ zohľadní komplexnosť zákazky a čas potrebný na vypracovanie ponúk. Lehoty sú dlhšie než minimálne lehoty stanovené v tomto článku, ak ponuky možno vybrať až po obhliadke príslušného miesta alebo po nahliadnutí na mieste do dokladov podporujúcich súťažné podklady.

Lehoty sa predĺžia o päť dní v ktoromkoľvek z týchto prípadov:

a)

verejný obstarávateľ neponúka priamy bezplatný elektronický prístup k súťažným podkladom;

b)

oznámenie o vyhlásení obstarávania je zverejnené v súlade s článkom 125 ods. 2 písm. b).

2.   V prípade verejných súťaží nesmie byť lehota na prijatie ponúk kratšia ako 37 dní od dátumu odoslania oznámenia o vyhlásení obstarávania.

3.   V užších súťažiach, v prípadoch použitia súťažného dialógu a v súťažných konaniach s rokovaním, pri dynamických nákupných systémoch a inovatívnych partnerstvách nesmie byť lehota na prijatie žiadostí o účasť kratšia ako 32 dní od dátumu odoslania oznámenia o vyhlásení obstarávania.

4.   V prípade užších súťaží a súťažných konaní s rokovaním nesmie byť lehota na prijatie ponúk kratšia ako 30 dní od dátumu odoslania výzvy na predkladanie ponúk.

5.   V prípade dynamického nákupného systému nesmie byť lehota na prijatie ponúk kratšia ako desať dní od dátumu odoslania výzvy na predkladanie ponúk.

6.   V prípade postupu po výzve na vyjadrenie záujmu podľa článku 136 ods. 1 nesmie byť lehota:

a)

kratšia ako desať dní od dátumu odoslania výzvy na predkladanie ponúk, pokiaľ ide o prijatie ponúk v prípade postupu uvedeného v článku 136 ods. 1 písm. a) a článku 136 ods. 3 písm. b) bode i);

b)

kratšia ako desať dní odo dňa prijatia žiadostí o účasť a kratšia ako desať dní od prijatia ponúk v prípade dvojstupňového postupu uvedeného v článku 136 ods. 3 písm. b) bode ii).

7.   Verejný obstarávateľ môže skrátiť lehotu na prijatie ponúk o päť dní v prípade verejných súťaží alebo užších súťaží, ak akceptuje, že ponuky sa môžu predkladať elektronicky.

Článok 153

Prístup k súťažným podkladom a lehota na poskytnutie doplňujúcich informácií

(Článok 111 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ poskytuje priamy bezplatný elektronický prístup k súťažným podkladom od dátumu zverejnenia oznámenia o vyhlásení obstarávania alebo, v prípade postupov bez oznámenia o vyhlásení obstarávania alebo podľa článku 136, od dátumu odoslania výzvy na predkladanie ponúk.

V odôvodnených prípadoch môže verejný obstarávateľ súťažné podklady poskytnúť iným spôsobom, ktorý si stanovil, ak z technických dôvodov nie je možné poskytnúť priamy elektronický prístup alebo ak súťažné podklady obsahujú informácie dôverného charakteru. V týchto prípadoch sa uplatňuje článok 152 ods. 1 tretí pododsek s výnimkou naliehavých prípadov podľa článku 154 ods. 1

Verejný obstarávateľ môže pre hospodárske subjekty stanoviť požiadavky zamerané na ochranu dôverného charakteru informácií uvedených v súťažných podkladoch. Oznámi tieto požiadavky, ako aj spôsob, ako možno získať prístup k dotknutým súťažným podkladom.

2.   Verejný obstarávateľ čo najskôr poskytne doplňujúce informácie týkajúce sa súťažných podkladov súčasne a v písomnej forme všetkým hospodárskym subjektom, ktoré o to prejavia záujem.

Verejný obstarávateľ nie je povinný odpovedať na žiadosti o doplňujúce informácie, ktoré nie sú podané najneskôr šesť pracovných dní pred uplynutím lehoty na prijatie ponúk.

3.   Verejný obstarávateľ predĺži lehotu na prijatie ponúk, ak:

a)

neposkytol doplňujúce informácie najneskôr šesť dní pred uplynutím lehoty na prijatie ponúk, zatiaľ čo hospodársky subjekt o ne požiadal včas;

b)

vykoná podstatné zmeny v súťažných podkladoch.

Článok 154

Lehoty v naliehavých prípadoch

(Článok 111 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak za opodstatnených mimoriadnych okolností nemožno pri verejných súťažiach alebo užších súťažiach dodržať minimálne lehoty stanovené v článku 152 ods. 2 a 3, verejný obstarávateľ môže stanoviť:

a)

lehotu na prijatie žiadostí o účasť alebo ponúk v prípade verejných súťaží, ktorá nesmie byť kratšia ako 15 dní od dátumu odoslania oznámenia o vyhlásení obstarávania;

b)

lehotu na prijatie ponúk v prípade užších súťaží, ktorá nesmie byť kratšia ako desať dní od dátumu odoslania výzvy na predkladanie ponúk.

2.   V naliehavých prípadoch je lehota stanovená v článku 153 ods. 2 prvom pododseku a v článku 153 ods. 3 písm. a) štyri dni.

Článok 155

Postupy predkladania ponúk

(Článok 111 ods. 1 a 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Postupy predkladania ponúk a žiadostí o účasť stanoví verejný obstarávateľ, ktorý môže určiť výlučný spôsob predkladania.

Zvolené spôsoby komunikácie majú taký charakter, aby sa zabezpečilo splnenie týchto podmienok:

a)

každá predložená ponuka alebo žiadosť o účasť obsahuje všetky informácie potrebné na jej vyhodnotenie;

b)

integrita údajov je zachovaná;

c)

dôvernosť ponúk a žiadostí o účasť je zachovaná a verejný obstarávateľ sa oboznámi s ich obsahom až po uplynutí lehoty na ich predloženie;

d)

ochrana osobných údajov je zabezpečená v súlade s požiadavkami uvedenými v nariadení (ES) č. 45/2001.

2.   S výnimkou zákaziek, ktorých hodnota je nižšia ako finančné limity stanovené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách, zariadenia na elektronické prijímanie ponúk a žiadostí o účasť musia prostredníctvom technických prostriedkov a primeraných postupov zaručovať, že:

a)

hospodársky subjekt je možné s určitosťou autentifikovať;

b)

je možné presne určiť čas a dátum prijatia ponúk a žiadostí o účasť;

c)

je možné primerane zabezpečiť, že do stanovenej lehoty nikto nemôže mať prístup k údajom prenášaným podľa týchto požiadaviek;

d)

len oprávnené osoby môžu stanoviť alebo zmeniť dátumy pre otváranie prijatých údajov;

e)

v priebehu jednotlivých etáp postupu obstarávania iba oprávnené osoby môžu mať prístup k všetkým predloženým údajom a poskytnúť k nim prístup pre potreby tohto postupu;

f)

je možné primerane zabezpečiť možnosť odhalenia akéhokoľvek pokusu o porušenie ktorejkoľvek z podmienok stanovených v písmenách a) až e).

3.   Ak verejný obstarávateľ povolí predkladanie ponúk a žiadostí o účasť v elektronickej podobe, elektronické dokumenty predložené prostredníctvom takýchto systémov sa považujú za originály.

4.   Ak predkladanie prebieha prostredníctvom listu, záujemcovia alebo uchádzači môžu predložiť žiadosť o účasť alebo ponuku jedným z týchto spôsobov:

a)

poštou alebo kuriérskou službou, pričom v takomto prípade je rozhodujúcim dátumom dátum uvedený na poštovej pečiatke alebo dátum na doručenke;

b)

osobným doručením do priestorov verejného obstarávateľa uchádzačom alebo záujemcom alebo ich zástupcom, pričom v takomto prípade je rozhodujúcim dátumom dátum uvedený na potvrdení o prijatí.

5.   Predložením žiadosti o účasť alebo ponuky záujemcovia alebo uchádzači vyjadrujú súhlas s tým, že im bude doručené oznámenie o výsledku postupu elektronickými prostriedkami.

Článok 155a

Elektronické katalógy

(Článok 111 ods. 7 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak sa vyžaduje použitie elektronických prostriedkov komunikácie, verejný obstarávateľ môže vyžadovať, aby sa ponuky predkladali vo forme elektronického katalógu alebo aby zahŕňali elektronický katalóg.

2.   Ak sa akceptuje alebo vyžaduje predkladanie ponúk vo forme elektronických katalógov, verejný obstarávateľ:

a)

to uvedie v oznámení o vyhlásení obstarávania;

b)

uvedie v súťažných podkladoch všetky potrebné informácie týkajúce sa formátu, používaných elektronických zariadení a podmienok a špecifikácií technického pripojenia, ktoré sa uplatňujú v prípade daného katalógu.

3.   V prípade uzavretia viacnásobných rámcových zmlúv po predložení ponúk vo forme elektronických katalógov môže verejný obstarávateľ stanoviť, že opätovné otvorenie súťaže v prípade osobitných zákaziek sa uskutoční na základe aktualizovaných katalógov pomocou jednej z týchto metód:

a)

verejný obstarávateľ vyzve dodávateľov, aby opätovne predložili svoje elektronické katalógy prispôsobené požiadavkám príslušnej osobitnej zákazky;

b)

verejný obstarávateľ oznámi dodávateľom, že má v úmysle získať z už predložených elektronických katalógov informácie potrebné na vytvorenie ponúk prispôsobených požiadavkám príslušnej osobitnej zákazky za predpokladu, že použitie tejto metódy bolo v prípade danej rámcovej zmluvy oznámené v súťažných podkladoch.

4.   V prípade použitia metódy uvedenej odseku 3 písm. b) verejný obstarávateľ oznámi dodávateľom dátum a čas, kedy má v úmysle získať informácie potrebné na vytvorenie ponúk prispôsobených požiadavkám príslušnej osobitnej zákazky a poskytne dodávateľom možnosť odmietnuť takéto získanie informácií.

Verejný obstarávateľ poskytne medzi oznámením a skutočným získaním informácií dostatočný časový odstup.

Verejný obstarávateľ predloží pred zadaním osobitnej zákazky dotknutému dodávateľovi získané informácie, aby mu poskytol možnosť namietať alebo potvrdiť, že ponuka takto vytvorená neobsahuje žiadne podstatné chyby.

Článok 156

Zábezpeky v súvislosti s ponukami

(Článok 111 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ môže požadovať, aby bola v súvislosti s ponukou zložená zábezpeka v súlade s článkom 163, ktorá predstavuje 1 % až 2 % z celkovej hodnoty zákazky.

2.   Verejný obstarávateľ vyzve na uplatnenie zábezpeky v súvislosti s ponukou, ak je ponuka stiahnutá pred podpísaním zmluvy.

Verejný obstarávateľ uvoľní zábezpeku v súvislosti s ponukou v prípade:

a)

vyradených uchádzačov uvedených v článku 159 ods. 2 písm. b) a zamietnutých ponúk uvedených v článku 159 ods. 2 písm. c) po informovaní o výsledku postupu;

b)

ponúk zoradených podľa článku 159 ods. 2 písm. e), keď sa podpisuje zmluva.

Článok 157

Otváranie ponúk a žiadostí o účasť

(Článok 111 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   V prípade verejných súťaží sa môžu otvárania zúčastniť splnomocnení zástupcovia uchádzačov.

2.   Ak sa hodnota zákazky rovná finančným limitom stanoveným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje, zodpovedný povoľujúci úradník vymenuje komisiu pre otváranie ponúk. Povoľujúci úradník môže od tejto povinnosti na základe analýzy rizika upustiť v prípade opätovného otvorenia súťaže v rámci rámcovej zmluvy a v prípadoch stanovených v článku 134 ods. 1 tohto nariadenia okrem písmen d) a g) uvedeného článku.

Komisia pre otváranie ponúk pozostáva najmenej z dvoch osôb, ktoré zastupujú najmenej dva organizačné subjekty dotknutej inštitúcie, medzi ktorými nie je žiadne hierarchické prepojenie. S cieľom zabrániť akémukoľvek konfliktu záujmov sa na tieto osoby vzťahujú povinnosti stanovené v článku 57 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Ak v zastúpeniach alebo v miestnych jednotkách uvedených v článku 72 tohto nariadenia alebo izolovaných jednotkách v členskom štáte neexistujú žiadne oddelené subjekty, požiadavka na organizačné subjekty bez hierarchického prepojenia medzi nimi sa neuplatňuje.

3.   V prípade postupu obstarávania vyhláseného na medziinštitucionálnom základe vymenuje komisiu pre otváranie ponúk zodpovedný povoľujúci úradník z inštitúcie, ktorá je zodpovedná za postup obstarávania.

4.   Verejný obstarávateľ akýmkoľvek vhodným spôsobom overí a zabezpečí integritu pôvodnej ponuky vrátane finančnej ponuky a dôkazu o dátume a čase jej prijatia stanoveného v článku 155 ods. 2 a 4.

5.   V prípade verejných súťaží, v rámci ktorých sa zákazka zadáva na základe metódy najnižšej ceny alebo najnižších nákladov v súlade s článkom 110 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách, ceny uvedené v ponukách, ktoré spĺňajú požiadavky, sa musia prečítať nahlas.

6.   Písomný záznam o otvorení prijatých ponúk podpíše osoba zodpovedná alebo osoby zodpovedné za otvorenie alebo členovia komisie pre otváranie ponúk. Uvedú sa v ňom ponuky, ktoré spĺňajú požiadavky článku 155, a ponuky, ktoré ich nespĺňajú, a uvedú sa tu dôvody, na základe ktorých boli ponuky podľa článku 111 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách zamietnuté. Tento záznam sa môže podpísať v elektronickom systéme, ktorý umožňuje dostatočnú identifikáciu podpisujúcej osoby.

Článok 158

Vyhodnotenie ponúk a žiadostí o účasť

(Článok 111 ods. 5 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Zodpovedný povoľujúci úradník vymenuje komisiu pre vyhodnotenie na účely poskytnutia poradného stanoviska k zákazkám s hodnotou, ktorá sa rovná finančným limitom uvedeným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje. Povoľujúci úradník môže od tejto povinnosti na základe analýzy rizika upustiť v prípade opätovného otvorenia súťaže v rámci rámcovej zmluvy a v prípadoch stanovených v článku 134 ods. 1 písm. c) a e), písm. f) bodoch i) a iii) a písm. h).

Zodpovedný povoľujúci úradník však môže rozhodnúť, že komisia pre vyhodnotenie hodnotí a zostavuje poradie ponúk len na základe kritérií na vyhodnotenie ponúk a že kritériá vylúčenia a podmienky účasti budú hodnotené inými primeranými prostriedkami, ktoré zaistia neexistenciu konfliktu záujmov.

2.   Komisia pre vyhodnotenie pozostáva najmenej z troch osôb, ktoré zastupujú najmenej dva organizačné subjekty inštitúcií alebo orgánov uvedených v článku 208 nariadenia o rozpočtových pravidlách, medzi ktorými nie je vzájomné hierarchické prepojenie, a z ktorých sa najmenej jedna nezodpovedá zodpovednému povoľujúcemu úradníkovi.

Ak v zastúpeniach a v miestnych jednotkách uvedených v článku 72 alebo izolovaných jednotkách v členskom štáte neexistujú žiadne oddelené subjekty, požiadavka na organizačné subjekty bez hierarchického prepojenia medzi nimi sa neuplatňuje.

Externí experti môžu pomáhať komisii na základe rozhodnutia zodpovedného povoľujúceho úradníka.

Zodpovedný povoľujúci úradník zabezpečí, aby osoby zapojené do vyhodnocovania vrátane externých expertov dodržiavali povinnosti stanovené v článku 57 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

3.   V prípade postupu obstarávania vyhláseného na medziinštitucionálnom základe vymenuje komisiu pre vyhodnotenie zodpovedný povoľujúci úradník z inštitúcie, ktorá je zodpovedná za postup obstarávania. Zloženie komisie pre vyhodnotenie zohľadňuje podľa možnosti medziinštitucionálny charakter postupu obstarávania.

4.   Žiadosti o účasť a ponuky, ktoré sú vhodné podľa článku 134 ods. 2, nie sú neregulárne alebo neprijateľné podľa článku 135 ods. 2 a 3, sa považujú za prípustné.

Článok 159

Výsledky hodnotenia a rozhodnutia o zadaní zákazky

(Článok 113 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Výsledky hodnotenia sa uvedú v hodnotiacej správe obsahujúcej návrh na zadanie zákazky. Hodnotiaca správa je datovaná a podpísaná osobou alebo osobami, ktoré vykonali hodnotenie alebo členmi komisie pre vyhodnotenie. Táto správa sa môže podpísať v elektronickom systéme, ktorý umožňuje dostatočnú identifikáciu podpisujúcej osoby.

Ak komisia pre vyhodnotenie nebola poverená overením ponúk na základe kritérií vylúčenia a podmienok účasti, podpíšu hodnotiacu správu aj osoby, ktoré boli touto úlohou poverené zodpovedným povoľujúcim úradníkom.

2.   Hodnotiaca správa obsahuje:

a)

názov a adresu verejného obstarávateľa, ako aj predmet a hodnotu zákazky, alebo predmet a maximálnu hodnotu rámcovej zmluvy;

b)

mená vyradených záujemcov alebo uchádzačov a dôvody ich vyradenia s odkazom na situácie uvedené v článku 107 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo na podmienky účasti;

c)

odkazy na zamietnuté ponuky s uvedením niektorého z týchto dôvodov ich zamietnutia:

i)

nedodržanie minimálnych požiadaviek stanovených v článku 110 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách;

ii)

nedodržanie minimálnych úrovní kvality stanovených v článku 149 ods. 3 tohto nariadenia;

iii)

zistenie, že ide o ponuky s neobvykle nízkou cenou uvedené v článku 151 tohto nariadenia;

d)

mená vybraných záujemcov alebo uchádzačov a dôvody ich výberu;

e)

mená uchádzačov podľa ich poradia s uvedením ich počtu bodov a jeho odôvodnením;

f)

mená navrhnutých záujemcov alebo úspešných uchádzačov a dôvody ich výberu;

g)

ak je to známe, podiel zákazky alebo rámcovej zmluvy, ktorý má navrhnutý dodávateľ v úmysle zadať tretím stranám.

3.   Verejný obstarávateľ potom prijme svoje rozhodnutie, v ktorom uvedie niektorú z nasledujúcich informácií:

a)

schválenie hodnotiacej správy so všetkými informáciami uvedenými v odseku 2 a s doplnením týchto informácií:

i)

meno úspešného uchádzača a dôvody takéhoto výberu na základe vopred oznámených podmienok účasti a kritérií na vyhodnotenie ponúk, pričom sa súčasne v náležitých prípadoch uvedú dôvody pre neuplatnenie odporúčaní uvedených v hodnotiacej správe;

ii)

v prípade rokovacieho konania bez predchádzajúceho zverejnenia, súťažného konania s rokovaním alebo súťažného dialógu okolnosti uvedené v článkoch 134, 135 a 266, ktoré odôvodňujú ich použitie;

b)

v náležitých prípadoch dôvody rozhodnutia verejného obstarávateľa o nezadaní zákazky.

4.   Povoľujúci úradník môže spojiť obsah hodnotiacej správy a rozhodnutia o zadaní zákazky do jedného dokumentu a podpísať ho v ktoromkoľvek z týchto prípadov:

a)

pri postupe s hodnotou, ktorá je nižšia ako finančné limity uvedené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách, ak bola doručená iba jedna ponuka;

b)

pri opätovnom otvorení súťaže v rámci rámcovej zmluvy, ak nebola vymenovaná komisia pre vyhodnotenie;

c)

v prípadoch podľa článku 134 ods. 1 písm. c), e), písm. f) bodov i), iii) a písm. h), ak nebola vymenovaná komisia pre vyhodnotenie.

5.   V prípade postupu obstarávania vyhláseného na medziinštitucionálnom základe prijíma rozhodnutie uvedené v odseku 3 verejný obstarávateľ zodpovedný za postup obstarávania.

Článok 160

Kontakty medzi verejnými obstarávateľmi a záujemcami alebo uchádzačmi

(Článok 112 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Kontakt medzi verejným obstarávateľom a záujemcami alebo uchádzačmi v priebehu postupu obstarávania sa môže uskutočniť iba výnimočne a za podmienok stanovených v odsekoch 2 a 3.

2.   Pred konečným dátumom pre prijatie žiadostí o účasť alebo ponúk môže verejný obstarávateľ oznámiť doplňujúce informácie v súlade s článkom 153 ods. 2:

a)

z podnetu záujemcov alebo uchádzačov len na účely objasnenia súťažných podkladov;

b)

z vlastného podnetu, ak zistí chybu, nepresnosť, opomenutie niečoho alebo akúkoľvek inú administratívnu chybu v texte súťažných podkladov.

3.   V každom prípade nadviazania kontaktu a v riadne odôvodnených prípadoch, keď sa kontakt nenadviazal podľa článku 96 nariadenia o rozpočtových pravidlách, sa o tom v spise o obstarávaní vykoná záznam.

Článok 161

Informovanie záujemcov a uchádzačov

(Článok 113 ods. 2 a 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ informuje všetkých uchádzačov alebo záujemcov súčasne a jednotlivo elektronickou cestou o prijatých rozhodnutiach týkajúcich sa výsledku postupu čo najskôr po ktorejkoľvek z týchto etáp:

a)

po etape otvárania – v prípadoch uvedených v článku 111 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

b)

po prijatí rozhodnutia na základe kritérií vylúčenia a podmienok účasti – v postupoch obstarávania, ktoré sú rozdelené do dvoch osobitných etáp;

c)

po prijatí rozhodnutia o zadaní zákazky.

Verejný obstarávateľ v každom prípade uvedie dôvody neakceptovania žiadosti o účasť alebo ponuky a informáciu o možných opravných prostriedkoch.

Pri informovaní úspešného uchádzača verejný obstarávateľ spresní, že oznámené rozhodnutie nepredstavuje záväzok z jeho strany.

2.   Verejný obstarávateľ oznámi informácie uvedené v článku 113 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách čo najskôr a v každom prípade do 15 dní od prijatia písomnej žiadosti. Zákazky na vlastný účet zadáva verejný obstarávateľ s použitím elektronických prostriedkov. Uchádzač môže takisto zaslať žiadosť elektronicky.

3.   Ak verejný obstarávateľ komunikuje prostredníctvom elektronických prostriedkov, informácie sa považujú za doručené záujemcom alebo uchádzačom, ak verejný obstarávateľ môže preukázať, že ich zaslal na elektronickú adresu uvedenú v ponuke alebo v žiadosti o účasť.

V takom prípade sa informácie považujú za doručené záujemcovi alebo uchádzačovi k dátumu odoslania verejným obstarávateľom.

(6)

(1)*

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/24/EÚ z 26. februára 2014 o verejnom obstarávaní a o zrušení smernice 2004/18/ES (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 65).

(7)

(2)*

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 2195/2002 z 5. novembra 2002 o spoločnom slovníku obstarávania (CPV) (Ú. v. ES L 340, 16.12.2002, s. 1).

(8)

(3)*

Smernica Rady 77/249/EHS z 22. marca 1977 na uľahčenie účinného výkonu slobody právnikov poskytovať služby (Ú. v. ES L 78, 26.3.1977, s. 17).

(9)

(4)*

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/39/ES z 21. apríla 2004 o trhoch s finančnými nástrojmi, o zmene a doplnení smerníc Rady 85/611/EHS a 93/6/EHS a smernice Európskeho parlamentu a Rady 2000/12/ES a o zrušení smernice Rady 93/22/EHS (Ú. v. EÚ L 145, 30.4.2004, s. 1).

(10)

(5)*

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2002/21/ES zo 7. marca 2002 o spoločnom regulačnom rámci pre elektronické komunikačné siete a služby (rámcová smernica) (Ú. v. ES L 108, 24.4.2002, s. 33).

(11)

(6)*

Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/13/EÚ z 10. marca 2010 o koordinácii niektorých ustanovení upravených zákonom, iným právnym predpisom alebo správnym opatrením v členských štátoch týkajúcich sa poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb (smernica o audiovizuálnych mediálnych službách) (Ú. v. EÚ L 95, 15.4.2010, s. 1).

(12)

(7)*

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 z 9. júla 2008, ktorým sa stanovujú požiadavky akreditácie a dohľadu nad trhom v súvislosti s uvádzaním výrobkov na trh a ktorým sa zrušuje nariadenie (EHS) č. 339/93 (Ú. v. EÚ L 218, 13.8.2008, s. 30).

(13)

(8)*

Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1221/2009 z 25. novembra 2009 o dobrovoľnej účasti organizácií v schéme Spoločenstva pre environmentálne manažérstvo a audit (EMAS), ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 761/2001 a rozhodnutia Komisie 2001/681/ES a 2006/193/ES (Ú. v. EÚ L 342, 22.12.2009, s. 1).“

10.

V prvej časti hlave V kapitole 1 sa oddiel 4 nahrádza takto:

„Oddiel 4

Plnenie zákazky, zábezpeky a nápravné opatrenia

Článok 163

Zábezpeky

(Článok 115 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak sa verejný obstarávateľ rozhodne žiadať zábezpeku, oznámi to v súťažných podkladoch.

2.   Ak sa od dodávateľov vyžaduje zloženie zábezpeky, táto zábezpeka musí byť na sumu a obdobie postačujúce na jej uplatnenie.

3.   Zábezpeku poskytuje banka alebo schválená finančná inštitúcia, ktoré verejný obstarávateľ akceptuje. Po súhlase verejného obstarávateľa môže byť nahradená spoločným a nerozdielnym ručením tretej strany.

Zábezpeka je zložená v eurách.

Jej účelom je, aby banková alebo finančná inštitúcia alebo tretia strana poskytla na záväzky zmluvnej strany neodvolateľnú zábezpeku alebo záruku vyplácanú na prvé požiadanie.

Článok 164

Zábezpeka na predbežné financovanie

(Článok 115 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak verejný obstarávateľ stanovil potrebu predbežného financovania, posúdi riziká spojené s platbami predbežného financovania, a to pred začatím postupu obstarávania, pričom zohľadní najmä tieto kritériá:

a)

predpokladanú hodnotu zákazky;

b)

jej predmet;

c)

jej trvanie a tempo;

d)

štruktúru trhu.

2.   V prípade zákaziek s nízkou hodnotou uvedených v článku 137 ods. 1 sa zábezpeka nepožaduje.

Zábezpeka sa uvoľní vtedy, keď sa predbežné financovanie odpočíta z priebežných platieb alebo platieb zostatku v prospech dodávateľa v súlade so zmluvnými podmienkami.

Článok 165

Zábezpeka na plnenie

(Článok 115 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   V závislosti od jednotlivých prípadov a na základe predbežnej analýzy rizika môže verejný obstarávateľ požiadať o zábezpeku na plnenie, aby sa zabezpečilo, že dodávateľ dodrží svoje podstatné zmluvné záväzky.

2.   Zábezpeka na plnenie predstavuje maximálne 10 % celkovej hodnoty zákazky.

3.   Po konečnom prevzatí stavebných prác, tovaru alebo komplexných služieb v lehote podľa článku 92 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách, ktorá sa stanoví v zmluve, sa zábezpeka uvoľní v plnej výške. Môže byť uvoľnená čiastočne alebo úplne po predbežnom prevzatí stavebných prác, tovaru alebo komplexných služieb.

Článok 165a

Zádržná zábezpeka

(Článok 115 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   V závislosti od jednotlivých prípadov a na základe predbežnej analýzy rizika môže verejný obstarávateľ požiadať o zádržnú zábezpeku, aby sa zabezpečilo, že dodávateľ napraví chyby počas obdobia záväznosti zmluvy.

Zádržná zábezpeka sa nepoužíva v prípade zákazky, pri ktorej sa vyžadovala zábezpeka na plnenie, ktorá nebola uvoľnená.

2.   Zádržná zábezpeka predstavujúca 10 % celkovej hodnoty zákazky sa môže vytvoriť zrážkami z uskutočnených priebežných platieb alebo zrážkou zo záverečnej platby.

Verejný obstarávateľ určí sumu, ktorá je primeraná zisteným rizikám týkajúcim sa splnenia zákazky, pričom sa zohľadní predmet a bežné obchodné podmienky uplatniteľné v rámci odvetvia.

3.   S výhradou súhlasu verejného obstarávateľa môže dodávateľ požiadať o nahradenie zádržnej zábezpeky zábezpekou uvedenou v článku 163.

4.   Verejný obstarávateľ uvoľní zádržnú zábezpeku po konečnom prevzatí stavebných prác, tovaru alebo komplexných služieb v lehote podľa článku 92 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách, ktorá sa stanoví v zmluve.

Článok 166

Pozastavenie v prípade závažných chýb alebo nezrovnalostí

(Článok 116 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Ak sa po pozastavení plnenia zákazky v súlade s článkom 116 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách nepotvrdí podozrenie, že došlo k závažným chybám, nezrovnalostiam alebo podvodu, plnenie zákazky sa čo najskôr obnoví.“

11.

V prvej časti hlave V sa kapitola 2 nahrádza takto:

„KAPITOLA 2

Ustanovenia vzťahujúce sa na zákazky, ktoré zadávajú inštitúcie Únie na vlastný účet

Článok 166a

Centrálna obstarávacia organizácia

(Článok 117 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Centrálna obstarávacia organizácia môže konať ako:

a)

veľkoobchodník nákupom, skladovaním a opätovným predajom tovaru a služieb iným verejným obstarávateľom;

b)

ako sprostredkovateľ udeľovaním rámcových zmlúv alebo prevádzkovaním dynamických nákupných systémov, ktoré podľa pôvodného oznámenia môžu použiť ostatní verejní obstarávatelia.

2.   Centrálna obstarávacia organizácia vykoná všetky postupy obstarávania s použitím elektronických prostriedkov komunikácie.

Článok 167

Stanovenie vhodnej úrovne na výpočet hodnoty zákazky

(Článok 117 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Každý povoľujúci úradník vymenovaný delegovaním alebo subdelegovaním v rámci každej inštitúcie posúdi, či sa dosiahli finančné limity stanovené v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

Článok 168

Časti

(Článok 118 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ak je to vhodné, technicky uskutočniteľné a nákladovo efektívne, zákazky sa zadávajú vo forme samostatných častí v rámci toho istého postupu.

2.   Ak je predmet zákazky rozdelený na niekoľko častí, pričom každá z nich je predmetom samostatnej zákazky, pri celkovom hodnotení uplatniteľného finančného limitu sa berie do úvahy celková hodnota všetkých častí.

Ak sa celková hodnota všetkých častí rovná finančným limitom stanoveným v článku 118 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo tieto limity presahuje, ustanovenia článku 103 ods. 1, článku 104 a článku 104a nariadenia o rozpočtových pravidlách sa uplatňujú na každú z častí.

3.   Ak sa má zákazka zadať vo forme samostatných častí, ponuky sa hodnotia osobitne pre každú časť. Ak sa tomu istému uchádzačovi zadá viacero častí, je s ním možné podpísať na tieto časti jedinú zmluvu.

Článok 169

Mechanizmy určenia predpokladanej hodnoty zákazky

(Článok 118 ods. 4 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejný obstarávateľ určí predpokladanú hodnotu zákazky na základe celkovej splatnej sumy vrátane akejkoľvek formy opcií a predĺženia.

Táto predpokladaná hodnota sa určí najneskôr vtedy, keď verejný obstarávateľ začína postup obstarávania.

2.   V prípade rámcových zmlúv a dynamických nákupných systémov sa berie do úvahy najvyššia hodnota všetkých zákaziek plánovaných počas celého trvania rámcovej zmluvy alebo dynamického nákupného systému.

Pre inovatívne partnerstvá sa za hodnotu, ktorá sa má zohľadniť, pokladá maximálna predpokladaná hodnota výskumných a vývojových činností, ktoré sa majú uskutočniť počas všetkých etáp plánovaného partnerstva, ako aj stavebných prác, tovaru alebo služieb, ktoré sa majú nakúpiť na konci plánovaného partnerstva.

Ak verejný obstarávateľ poskytuje záujemcom alebo uchádzačom platby, zohľadní ich pri výpočte predpokladanej hodnoty zákazky.

3.   V prípade zákaziek na poskytnutie služieb sa berie do úvahy:

a)

splatné poistné a ostatné formy odmeny, ak ide o poisťovacie služby;

b)

poplatky, provízie, úroky a ostatné formy odmeny, ak ide o bankové alebo finančné služby;

c)

poplatky, splatné provízie a ostatné formy odmeny, ak ide o zákazky zahŕňajúce vypracovanie návrhov.

4.   V prípade zákaziek na poskytnutie služieb, pre ktoré nie je uvedená celková cena, alebo zákaziek na dodanie tovaru v prípade lízingu, prenájmu tovaru alebo kúpy tovaru na splátky, je základom pre výpočet predpokladanej hodnoty zákazky:

a)

v prípade zmlúv na určitú dobu:

i)

celková hodnota zákazky počas celej doby trvania zmluvy, ak sa doba trvania rovná alebo je kratšia ako 48 mesiacov pri službách alebo sa rovná alebo je kratšia ako 12 mesiacov pri dodávkach tovaru;

ii)

celková hodnota vrátane predpokladanej zostatkovej hodnoty, ak je doba trvania dlhšia ako 12 mesiacov pri dodávkach tovaru;

b)

v prípade zmlúv uzavretých na dobu neurčitú alebo, v prípade služieb, na dobu, ktorá presahuje 48 mesiacov, 48-násobok mesačného plnenia.

5.   V prípade zákaziek na poskytnutie služieb alebo zákaziek na dodanie tovaru, ktoré sa zadávajú pravidelne alebo sa v rámci daného obdobia obnovujú, je základom pre výpočet predpokladanej hodnoty zákazky:

a)

celková skutočná hodnota zákaziek rovnakého druhu nasledujúcich po sebe a zadaných v priebehu predchádzajúcich 12 mesiacov alebo predchádzajúceho rozpočtového roka upravená podľa možnosti tak, aby zohľadňovala zmeny množstva alebo hodnoty, ku ktorým by došlo v priebehu 12 mesiacov nasledujúcich po pôvodnej zákazke,

b)

celková predpokladaná hodnota zákaziek rovnakého druhu nasledujúcich po sebe, ktoré sa majú zadať v priebehu rozpočtového roka.

6.   V prípade zákaziek na uskutočnenie stavebných prác sa do úvahy neberie iba hodnota stavebných prác, ale aj predpokladaná celková hodnota dodávok a služieb nevyhnutných na uskutočnenie stavebných prác, ktoré verejný obstarávateľ poskytol dodávateľovi.

7.   V prípade koncesných zmlúv je hodnotou odhadovaný celkový obrat koncesionára vytvorený počas doby trvania zmluvy.

Hodnota sa vypočíta s použitím objektívnej metódy uvedenej v súťažných podkladoch, pričom sa zohľadňujú najmä:

a)

príjmy z úhrady poplatkov a pokút používateľmi stavieb alebo služieb okrem príjmov vybraných v mene verejného obstarávateľa;

b)

hodnota grantov alebo akýchkoľvek iných finančných výhod od tretích strán za plnenie koncesie;

c)

príjmy z predaja akýchkoľvek aktív, ktoré sú súčasťou koncesie;

d)

hodnota všetkých dodávok tovaru a služieb, ktoré koncesionárovi poskytne verejný obstarávateľ za predpokladu, že sú nevyhnutné pre uskutočnenie stavebných prác alebo poskytnutie služieb;

e)

platby záujemcom alebo uchádzačom.

Článok 171

Odkladná lehota pred podpísaním zmluvy

(Článok 118 ods. 2 a 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Odkladná lehota začína plynúť od jedného z týchto dátumov:

a)

odo dňa, ktorý nasleduje po súbežnom odoslaní oznámení úspešným a vylúčeným uchádzačom elektronickými prostriedkami;

b)

v prípade, že sa zákazka zadá alebo rámcová zmluva uzavrie podľa článku 134 ods. 1 písm. b), odo dňa uverejnenia oznámenia o výsledku obstarávania uvedeného v článku 123 ods. 5 v Úradnom vestníku Európskej únie.

Verejný obstarávateľ môže v prípade potreby odložiť podpísanie zmluvy v záujme ďalšieho preskúmania, ak je to opodstatnené na základe žiadostí alebo pripomienok vylúčených alebo poškodených záujemcov alebo uchádzačov, alebo na základe akejkoľvek inej relevantnej informácie, ktorú získal počas lehoty stanovenej v článku 118 ods. 3 nariadenia o rozpočtových pravidlách. V prípade odkladu sú všetci záujemcovia alebo uchádzači informovaní do troch pracovných dní po prijatí rozhodnutia o odklade.

Ak nie je možné zmluvu alebo rámcovú zmluvu podpísať s predpokladaným úspešným uchádzačom, môže ju verejný obstarávateľ uzatvoriť s nasledujúcim najlepším uchádzačom.

2.   Lehota stanovená v odseku 1 sa neuplatňuje na tieto prípady:

a)

postupy, v rámci ktorých bola predložená len jediná ponuka;

b)

osobitné zákazky založené na rámcovej zmluve;

c)

dynamické nákupné systémy;

d)

rokovacie konanie bez predchádzajúceho zverejnenia uvedené v článku 134 okrem konania podľa článku 134 ods. 1 písm. b).

Článok 172

Dôkazy o prístupe k obstarávaniu

(Článok 119 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

V súťažných podkladoch sa od záujemcov alebo uchádzačov vyžaduje, aby uviedli, v ktorom štáte sú usadení, a aby predložili podporné dôkazy bežne akceptovateľné podľa práva tohto štátu.“

12.

V článku 182 sa odsek 4 nahrádza takto:

„4.   Ak kontrola ex post odhalí, že skutočnosť, na základe ktorej vzniká nárok, nenastala a príjemcovi bola nenáležite vyplatená suma grantu na základe jednorazových platieb, jednotkových nákladov alebo paušálneho financovania, Komisia je oprávnená vymáhať sumu až do výšky grantu.“

13.

Článok 197 sa nahrádza takto:

„Článok 197

Dôkaz o nevylúčení

(Článok 131 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Zodpovedný povoľujúci úradník môže v závislosti od hodnotenia rizika požadovať, aby úspešní žiadatelia predložili dôkaz uvedený v článku 141 ods. 3 s výhradou článku 141 ods. 4.

Úspešní žiadatelia predložia na žiadosť zodpovedného povoľujúceho úradníka dôkaz uvedený v článku 141 ods. 3 s výhradou článku 141 ods. 4 okrem prípadu, keď zodpovedný povoľujúci úradník uzná, že to objektívne nie je možné.“

14.

Článok 200 sa vypúšťa.

15.

V článku 212 sa odsek 1 nahrádza takto:

„1.   Pravidlá súťaží stanovia:

a)

podmienky účasti, z toho aspoň:

i)

kritériá oprávnenosti;

ii)

mechanizmy registrácie a v prípade potreby konečný dátum registrácie účastníkov a predkladania súťažných príspevkov, za podmienok stanovených v odseku 2;

iii)

kritériá vylúčenia účastníkov, ktorí sa nachádzajú v jednej zo situácií uvedených v článku 106 ods. 1 a článku 107 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

iv)

výhradnú zodpovednosť účastníkov v prípade nárokov súvisiacich s činnosťami, ktoré sa uskutočnili v rámci súťaže;

v)

súhlas víťazov s kontrolami a auditmi zo strany Komisie, úradu OLAF a Dvora audítorov a povinnosti týkajúce sa zverejňovania uvedené v pravidlách súťaže;

vi)

skutočnosť, že na súťaž sa vzťahuje právo Únie, v prípade potreby doplnené vnútroštátnym právom uvedeným v pravidlách súťaže;

vii)

príslušný súd alebo arbitrážny súd na riešenie sporov;

viii)

možnosť uloženia peňažných sankcií a prijatia rozhodnutia o vylúčení podľa článku 106 nariadenia o rozpočtových pravidlách;

b)

kritériá udeľovania cien také, aby bolo možné posúdiť kvalitu súťažných príspevkov so zreteľom na sledované ciele a očakávané výsledky a objektívne určiť, či možno príspevky kvalifikovať ako víťazné;

c)

výšku ceny alebo cien;

d)

mechanizmy vyplatenia cien víťazom po udelení cien.

Na účely prvého pododseku písm. a) bodu i) sú oprávnení aj príjemcovia grantov Únie, ak sa v pravidlách súťaže nestanovuje inak.

Na účely prvého pododseku písm. a) bodu vi) je možné urobiť výnimku v prípade účasti medzinárodných organizácií.“

16.

V článku 221 sa vypúšťa odsek 3

17.

V druhej časti hlave IV sa kapitola 3 nahrádza takto:

„KAPITOLA 3

Obstarávanie

Článok 260

Nájom nehnuteľností

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Z operačných rozpočtových prostriedkov na vonkajšie akcie sa môžu financovať len tie zákazky na nehnuteľnosti, ktoré sa týkajú prenájmu budov, ktoré sú v čase podpísania nájomnej zmluvy už postavené. Tieto zákazky sa zverejnia v súlade s článkom 124.

Článok 261

Zákazky na poskytnutie služieb

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Zákazky na poskytnutie služieb zahŕňajú:

a)

zákazku na vypracovanie štúdie uzatvorenú medzi dodávateľom a verejným obstarávateľom, ktorá obsahuje štúdie slúžiace na identifikáciu a prípravu projektov, štúdie realizovateľnosti, ekonomické štúdie a štúdie trhu, technické štúdie a audity;

b)

zákazku na poskytnutie technickej pomoci, pri ktorej je dodávateľ vyzvaný, aby zabezpečil poradnú úlohu, riadil alebo dozeral na projekt alebo zabezpečil konzultantov presne vymedzených v zmluve.

2.   Ak tretí štát má vo svojich úradoch alebo v subjektoch s účasťou verejného sektora kvalifikovaných riadiacich pracovníkov, uvedené zákazky môžu plniť priamo tieto úrady alebo subjekty formou priamej pracovnej činnosti.

Článok 262

Osobitné ustanovenia týkajúce sa finančných limitov a postupov zadávania vonkajších zákaziek

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Články 123 až 126, s výnimkou vymedzení pojmov, článok 128, článok 134 ods. 1 písm. a), článok 135 ods. 1 písm. a) a písm. c) až f), článok 135 ods. 4, články 137 a 137a, článok 139 ods. 3 až 7, článok 148 ods. 4, článok 151 ods. 3, článok 152, článok 153 ods. 2 a 3, články 154, 155, 157, 158 s výnimkou článku 158 ods. 4, a článok 160 tohto nariadenia sa neuplatňujú na zmluvy o obstarávaní uzatvorené verejnými obstarávateľmi uvedenými v článku 190 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách alebo v ich mene.

O vykonávaní ustanovení o obstarávaní podľa tejto kapitoly rozhodne Komisia vrátane náležitých kontrol, ktoré má uplatniť zodpovedný povoľujúci úradník v prípadoch, keď Komisia nie je verejným obstarávateľom.

Článok 263

Dôkazy o prístupe k obstarávaniu

(Článok 191 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

V súťažných podkladoch sa od záujemcov alebo uchádzačov vyžaduje, aby uviedli, v ktorom štáte sú skutočne usadení a aby predložili podporné dôkazy bežne akceptovateľné podľa práva tohto štátu.

Článok 264

Oznamovanie

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   V náležitých prípadoch sa predbežné oznámenie o medzinárodných výzvach na predkladanie ponúk zašle Úradu pre publikácie čo najskôr elektronickou cestou.

2.   Na účely tejto kapitoly sa oznámenie o vyhlásení obstarávania uverejní:

a)

aspoň v Úradnom vestníku Európskej únie v prípade medzinárodných výziev na predkladanie ponúk;

b)

aspoň v úradnom vestníku prijímajúceho štátu alebo v akejkoľvek inej rovnocennej publikácii v prípade miestnych výziev na predkladanie ponúk.

Ak sa oznámenie o vyhlásení obstarávania zverejňuje na miestnej úrovni, musí byť totožné s oznámením uverejneným v Úradnom vestníku Európskej únie a musí sa uverejniť súčasne. Komisia je zodpovedná za uverejnenie v Úradnom vestníku Európskej únie. Ak sa oznámenie zverejňuje na miestnej úrovni, môžu tak urobiť subjekty uvedené v článku 190 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.

3.   Oznámenie o výsledku obstarávania sa zašle po podpísaní zmluvy s výnimkou, keď je to nevyhnutné v prípade zákazky, ktorej predmet tvoria utajované skutočnosti, alebo v prípade zákazky, pri ktorej sa vyžadujú osobitné bezpečnostné opatrenia, alebo v prípade, keď si to vyžaduje ochrana základných záujmov Únie alebo tretej krajiny, a v prípade, keď sa uverejnenie oznámenia o výsledku obstarávania nepovažuje za vhodné.

4.   Oznámenie o úprave zákazky sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie v prípadoch stanovených v článku 114a ods. 3 písm. a) a b) nariadenia o rozpočtových pravidlách, ak sa hodnota úpravy rovná finančným limitom stanoveným v článku 265 ods. 1) písm. a), článku 267 ods. 1) písm. a) alebo článku 269 ods. 1) písm. a) tohto nariadenia alebo tieto limity presahuje.

Článok 265

Finančné limity a postupy zadávania zákaziek na poskytnutie služieb a koncesné zmluvy na poskytnutie služieb

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Finančné limity a postupy uvedené v článku 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách sú v prípade zákaziek na poskytnutie služieb a koncesných zmlúv na poskytnutie služieb tieto:

a)

v prípade zákaziek s hodnotou 300 000 EUR alebo vyššou:

i)

medzinárodná užšia výzva na predkladanie ponúk v zmysle článku 104 ods. 1 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 264 ods. 2 písm. a) tohto nariadenia;

ii)

medzinárodná verejná výzva na predkladanie ponúk v zmysle článku 104 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 264 ods. 2 písm. a) tohto nariadenia;

b)

v prípade zákaziek s hodnotou nižšou ako 300 000 EUR: súťažné rokovacie konanie v zmysle tohto článku odseku 3;

c)

zákazky s hodnotou najviac 20 000 EUR sa môžu zadať na základe jedinej ponuky;

d)

platby výdavkov vo výške najviac 2 500 EUR sa môžu vykonávať formou uhradenia faktúry, a to bez predchádzajúceho prijatia ponuky.

2.   V prípade medzinárodnej užšej súťaže uvedenej v odseku 1 písm. a) sa v oznámení o vyhlásení obstarávania uvedie počet záujemcov, ktorí budú vyzvaní na predloženie ponuky. V prípade zákaziek na poskytnutie služieb sa vyzvú najmenej štyria záujemcovia. Počet záujemcov, ktorým sa umožní predložiť ponuky, musí byť dostatočný na zabezpečenie skutočnej hospodárskej súťaže.

Zoznam vybraných záujemcov sa zverejní na internetovej stránke Komisie.

Ak je počet záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky účasti alebo minimálne úrovne spôsobilosti, menší ako minimálny počet, verejný obstarávateľ môže vyzvať na predloženie ponuky len tých záujemcov, ktorí spĺňajú kritériá na predloženie ponuky.

3.   V rámci súťažného rokovacieho konania uvedeného v odseku 1 písm. b) verejný obstarávateľ vypracuje zoznam najmenej troch uchádzačov podľa svojho výberu bez zverejnenia oznámenia.

Uchádzači pre súťažné rokovacie konanie sa môžu vybrať zo zoznamu predajcov uvedeného v článku 136 ods. 1 písm. b), ktorý bol náležite oznámený v rámci výzvy na vyjadrenie záujmu.

Ak je verejnému obstarávateľovi po ukončení rokovania so záujemcami predložená iba jediná administratívne a technicky platná ponuka, zákazku môže zadať za predpokladu, že sú splnené kritériá na vyhodnotenie ponúk.

4.   V prípade právnych služieb, na ktoré sa nevzťahuje článok 134 ods. 1 písm. h), môžu verejní obstarávatelia použiť súťažné rokovacie konanie bez ohľadu na predpokladanú hodnotu zákazky.

Článok 266

Použitie rokovacieho konania pre zákazky na poskytnutie služieb, dodanie tovaru a uskutočnenie stavebných prác

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Verejní obstarávatelia môžu použiť rokovacie konanie s jedinou ponukou v týchto prípadoch:

a)

ak sú službami poverené orgány verejnej správy alebo neziskové inštitúcie alebo združenia a tieto služby sa týkajú činností inštitucionálneho charakteru alebo sú určené na poskytnutie pomoci ľuďom v sociálnej oblasti;

b)

ak postup verejného obstarávania bol neúspešný, to znamená, že nebola prijatá žiadna kvalitatívne a/alebo finančne vhodná ponuka; v takomto prípade po zrušení verejného obstarávania môže verejný obstarávateľ rokovať s jedným alebo viacerými uchádzačmi podľa svojho výberu spomedzi tých, ktorí sa zúčastnili výzvy na predkladanie ponúk, za predpokladu, že pôvodné zmluvné podmienky sa podstatne nezmenili;

c)

ak sa musí zadať nová zákazka po predčasnom ukončení platnosti existujúcej zmluvy.

2.   Na účely článku ods. 134 ods. 1 písm. c) sa operácie vykonávané v krízových situáciách podľa článku 190 ods. 2 považujú za vyhovujúce skúške mimoriadnej naliehavosti. Povoľujúci úradník vymenovaný delegovaním, v náležitých prípadoch v súčinnosti s inými povoľujúcimi úradníkmi vymenovanými delegovaním potvrdí, že stav mimoriadnej naliehavosti existuje a pravidelne preskúmava svoje rozhodnutie so zreteľom na zásadu riadneho finančného hospodárenia.

3.   Činnosti inštitucionálneho charakteru uvedené v odseku 1 písm. a) zahŕňajú služby priamo súvisiace so štatutárnym poslaním subjektov verejnej správy.

Článok 267

Finančné limity a postupy zadávania zákaziek na dodanie tovaru

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Podľa článku 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách sú pre zákazky na dodanie tovaru stanovené tieto finančné limity a postupy:

a)

v prípade zákaziek s hodnotou 300 000 EUR alebo vyššou: medzinárodná verejná výzva na predkladanie ponúk v zmysle článku 104 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 264 ods. 2 písm. a) tohto nariadenia;

b)

v prípade zákaziek s hodnotou nižšou ako 300 000 EUR:

i)

v prípade zákaziek s hodnotou 100 000 EUR alebo vyššou, ale nižšou ako 300 000 EUR: miestna verejná výzva na predkladanie ponúk v zmysle článku 104 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 264 ods. 2 písm. b) tohto nariadenia;

ii)

v prípade zákaziek s hodnotou nižšou ako 100 000 EUR: súťažné rokovacie konanie v zmysle odseku 2;

c)

platby výdavkov vo výške najviac 2 500 EUR sa môžu vykonávať formou uhradenia faktúry, a to bez predchádzajúceho prijatia ponuky;

d)

zákazky s hodnotou najviac 20 000 EUR sa môžu zadať na základe jedinej ponuky.

2.   V rámci súťažného rokovacieho konania uvedeného v odseku 1 písm. b) bode ii) verejný obstarávateľ vypracuje zoznam najmenej troch dodávateľov podľa svojho výberu bez zverejnenia oznámenia.

Ak je verejnému obstarávateľovi po ukončení rokovania so záujemcami predložená iba jediná administratívne a technicky platná ponuka, zákazku môže zadať za predpokladu, že sú splnené kritériá na vyhodnotenie ponúk.

Článok 269

Finančné limity a postupy zadávania zákaziek na uskutočnenie stavebných prác a koncesií

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Podľa článku 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách sú pre zákazky na uskutočnenie stavebných prác a koncesné zmluvy na uskutočnenie stavebných prác stanovené tieto finančné limity a postupy:

a)

v prípade zákaziek s hodnotou 5 000 000 EUR alebo vyššou:

i)

medzinárodná verejná výzva na predkladanie ponúk v zmysle článku 104 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 264 ods. 2 písm. a) tohto nariadenia;

ii)

s prihliadnutím na charakteristiky určitých stavebných prác medzinárodná užšia výzva na predkladanie ponúk v zmysle článku 104 ods. 1 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 264 ods. 2 písm. a) tohto nariadenia;

b)

v prípade zákaziek s hodnotou 300 000 EUR alebo vyššou, ale nižšou ako 5 000 000 EUR: miestna verejná výzva na predkladanie ponúk v zmysle článku 104 ods. 1 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách a článku 264 ods. 2 písm. b) tohto nariadenia;

c)

v prípade zákaziek s hodnotou nižšou ako 300 000 EUR: súťažné rokovacie konanie v zmysle tohto článku odseku 2;

d)

zákazky s hodnotou najviac 20 000 EUR sa môžu zadať na základe jedinej ponuky;

e)

platby výdavkov vo výške najviac 2 500 EUR sa môžu vykonávať formou uhradenia faktúry, a to bez predchádzajúceho prijatia ponuky.

2.   V rámci súťažného rokovacieho konania uvedeného v odseku 1 písm. c) tohto článku verejný obstarávateľ vypracuje zoznam najmenej troch dodávateľov podľa svojho výberu bez zverejnenia oznámenia.

Ak je verejnému obstarávateľovi po ukončení rokovania so záujemcami predložená iba jediná administratívne a technicky platná ponuka, zákazku môže zadať za predpokladu, že sú splnené kritériá na vyhodnotenie ponúk.

Článok 273

Špecifikácie ponuky

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

Odchylne od článku 138 ods. 3 v prípade všetkých postupov zahŕňajúcich žiadosť o účasť môžu byť špecifikácie ponuky rozdelené podľa dvoch etáp postupu a prvý krok môže obsahovať iba informácie uvedené v článku 138 ods. 3 písm. a) a f).

Článok 274

Zábezpeky

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Odchylne od článku 163 sú zložené zábezpeky denominované v eurách alebo v príslušnej mene zákazky, na ktorú sa vzťahujú.

2.   Verejný obstarávateľ môže vyžadovať zloženie zábezpeky v súvislosti s ponukou v súlade s článkom 156. Odchylne od článku 156 ods. 2 môže verejný obstarávateľ uvoľniť zábezpeku v súvislosti s ponukou, keď sa podpisuje zmluva.

3.   Odchylne od článku 165 ods. 1, zábezpeka na plnenie je povinná v prípade prekročenia týchto finančných limitov:

a)

345 000 EUR v prípade zákaziek na uskutočnenie stavebných prác;

b)

150 000 EUR v prípade zákaziek na dodanie tovaru.

4.   Verejný obstarávateľ môže vyžadovať zádržnú zábezpeku v súlade s článkom 165a.

Článok 275

Lehoty na postupy

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Ponuky sa musia doručiť verejnému obstarávateľovi na uvedenú adresu a najneskôr v deň a v čase uvedenom vo výzve na predkladanie ponúk. Verejní obstarávatelia stanovia dostatočne dlhú lehotu na prijatie ponúk a žiadostí o účasť, aby zainteresované strany mali k dispozícii dostatočný a primeraný čas na vypracovanie a predloženie svojich ponúk.

Minimálny čas medzi dátumom odoslania listu o výzve na predkladanie ponúk a konečným dátumom pre prijatie ponúk je v prípade zákaziek na poskytnutie služieb 50 dní. V určitých výnimočných prípadoch sa však môžu povoliť aj iné lehoty.

2.   Uchádzači môžu klásť otázky písomnou formou pred konečným dátumom pre prijatie ponúk. Verejný obstarávateľ poskytne odpovede na otázky pred konečným dátumom pre prijatie ponúk.

3.   V prípade medzinárodných užších súťaží nesmie byť lehota na prijatie žiadostí o účasť kratšia ako 30 dní od dátumu zverejnenia oznámenia o vyhlásení obstarávania. Lehota medzi dátumom odoslania výzvy a konečným dátumom na prijatie ponúk nesmie byť kratšia ako 50 dní. V určitých výnimočných prípadoch sa však môžu povoliť aj iné lehoty.

4.   V prípade medzinárodných verejných súťaží sú lehoty na prijatie ponúk plynúce od dátumu odoslania oznámenia o vyhlásení obstarávania aspoň:

a)

90 dní v prípade zákaziek na uskutočnenie stavebných prác;

b)

60 dní v prípade zákaziek na dodanie tovaru.

V určitých výnimočných prípadoch sa však môžu povoliť aj iné lehoty.

5.   V prípade miestnej verejnej súťaže sú lehoty na prijatie ponúk plynúce od dátumu zverejnenia oznámenia o vyhlásení obstarávania aspoň:

a)

60 dní v prípade zákaziek na uskutočnenie stavebných prác;

b)

30 dní v prípade zákaziek na dodanie tovaru.

V určitých výnimočných prípadoch sa však môžu povoliť aj iné lehoty.

6.   V prípade súťažných rokovacích konaní uvedených v článku 265 ods. 1 písm. b), v článku 267 ods. 1 písm. b) bode ii) a v článku 269 ods. 1 písm. c) sa na predkladanie ponúk poskytne záujemcom lehota aspoň 30 dní od dátumu odoslania výzvy na predkladanie ponúk.

Článok 276

Komisia pre vyhodnotenie

(Článok 190 nariadenia o rozpočtových pravidlách)

1.   Komisia pre vyhodnotenie vyhodnotí a zoradí na základe vopred zverejnených kritérií vylúčenia, podmienok účasti a kritérií na vyhodnotenie ponúk všetky žiadosti o účasť a ponuky, ktoré spĺňajú požiadavky. Táto komisia má nepárny počet členov, minimálne však troch, ktorí majú všetky potrebné technické a administratívne znalosti na vyhodnotenie ponúk. Členovia komisie pre vyhodnotenie musia podpísať vyhlásenie o nestrannosti a o neexistencii konfliktu záujmov.

2.   Ak verejným obstarávateľom nie je Komisia, môže požiadať o kópiu súťažných podkladov, ponúk, vyhodnotenia ponúk a podpísaných zmlúv. Komisia sa môže takisto zúčastniť na otváraní a vyhodnotení ponúk ako pozorovateľ.

3.   Ponuky, ktoré neobsahujú všetky hlavné položky požadované v súťažných podkladoch alebo ktoré nezodpovedajú stanoveným osobitným požiadavkám, sa vylúčia.

Komisia pre vyhodnotenie alebo verejný obstarávateľ však môžu od záujemcov alebo uchádzačov požadovať poskytnutie ďalších podkladov alebo vysvetlenie podporných dokumentov predložených okrem iného v súvislosti s kritériami vylúčenia, podmienkami účasti a kritériami na vyhodnotenie ponúk v lehote, ktorú stanovia, a pri zohľadnení zásady rovnakého zaobchádzania.

4.   Komisia pre vyhodnotenie ponúk si v prípade ponúk s neobvykle nízkou cenou uvedených v článku 151 vyžiada všetky potrebné informácie týkajúce sa zostavenia ponuky.

5.   Od povinnosti zriadiť komisiu pre vyhodnotenie sa môže upustiť v prípade postupov v súvislosti so zákazkami s hodnotou najviac 20 000 EUR a na základe analýzy rizika pri opätovnom otvorení súťaže v rámci rámcovej zmluvy a v prípade rokovacích konaní uvedených v článku 134 ods. 1 písm. c), e), písm. f) bode i) a iii) a písm. h).“

18.

V článku 287 sa odsek 3 nahrádza takto:

„3.   Každá zainteresovaná fyzická osoba môže predložiť žiadosť o účasť kedykoľvek počas celého obdobia platnosti výzvy na vyjadrenie záujmu, s výnimkou posledných troch mesiacov tohto obdobia.“

Článok 2

1.   Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

S výhradou odsekov 2 a 3 sa uplatňuje od 1. januára 2016.

2.   Lehota stanovená v článku 125 ods. 2 písm. a) delegovaného nariadenia (EÚ) č. 1268/2012 zmeneného týmto nariadením sa uplatňuje od 1. januára 2018.

Pokiaľ ide o lehoty uvedené v článku 152 ods. 2 a 3 delegovaného nariadenia (EÚ) č. 1268/2012 zmeneného týmto nariadením, do 31. decembra 2017 nesmie byť lehota na prijatie ponúk kratšia ako 42 dní a lehota na prijatie žiadostí o účasť nesmie byť kratšia ako 37 dní.

3.   Článok 143 piaty pododsek delegovaného nariadenia (EÚ) č. 1268/2012 zmeneného týmto nariadením sa uplatňuje od 1. januára 2017.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 30. októbra 2015

Za Komisiu

predseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Ú. v. EÚ L 298, 26.10.2012, s. 1.

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2015/1929 z 28. októbra 2015, ktorým sa mení nariadenie (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie (Ú. v. EÚ L 286, 30.10.2015, s. 1).

(3)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/24/EÚ z 26. februára 2014 o verejnom obstarávaní a o zrušení smernice 2004/18/ES (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 65).

(4)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/23/EÚ z 26. februára 2014 o udeľovaní koncesií (Ú. v. EÚ L 94, 28.3.2014, s. 1).

(5)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) č. 1268/2012 z 29. októbra 2012 o pravidlách uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 966/2012 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie (Ú. v. EÚ L 362, 31.12.2012, s. 1).


Top