EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014H0063

2014/63/EÚ: Odporúčanie Komisie zo 6. februára 2014 o opatreniach na kontrolu organizmu Diabrotica virgifera virgifera Le Conte v oblastiach Únie, kde je jeho prítomnosť potvrdená

OJ L 38, 7.2.2014, p. 46–48 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2014/63/oj

7.2.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 38/46


ODPORÚČANIE KOMISIE

zo 6. februára 2014

o opatreniach na kontrolu organizmu Diabrotica virgifera virgifera Le Conte v oblastiach Únie, kde je jeho prítomnosť potvrdená

(2014/63/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 292,

keďže:

(1)

Diabrotica virgifera virgifera Le Conte (ďalej len „Diabrotica“) je nepôvodný škodlivý hmyz napádajúci kukuricu. Tento škodca sa rozšíril a usadil na viac než polovici územia Únie, v ktorej sa pestuje kukurica.

(2)

Opatrenia na prevenciu šírenia Diabrotica v rámci Únie vykonávané podľa rozhodnutia Komisie 2003/766/ES (1) neboli úspešné. Okrem toho podľa posúdenia vplyvu vykonaného Komisiou nie je možné dosiahnuť eradikáciu tohto škodcu na území Únie, ani zabrániť jeho ďalšiemu rozšíreniu do oblastí, ktoré sú v súčasnosti bez výskytu tohto škodlivého organizmu. Komisia sa preto prostredníctvom vykonávacej smernice 2014/19/EÚ (2) a vykonávacieho rozhodnutia 2014/62/EÚ (3) rozhodla zrušiť uznanie škodlivého organizmu Diabrotica za regulovaný škodlivý organizmus s karanténnym statusom tým, že ho vymazala z prílohy I k smernici Rady 2000/29/ES (4) a zrušila rozhodnutie 2003/766/ES.

(3)

Podľa rozhodnutia 2003/766/ES bolo striedanie plodín povinné iba na eradikáciu izolovaných výskytov ohniska organizmu Diabrotica. Z vedeckých štúdií však vyplýva, že striedanie plodín je najúčinnejšou metódou aj na spomalenie šírenia organizmu Diabrotica a na zníženie jeho vplyvu. Striedanie plodín má okrem toho, že je účinnou metódou na kontrolu organizmu Diabrotica, viaceré ďalšie výhody z environmentálneho hľadiska. K týmto výhodám patrí zlepšenie alebo zachovanie úrodnosti a štruktúry pôdy, narušenie cyklov škodcov a buriny, čo môže poľnohospodárov viesť k tomu, aby obmedzili používanie hnojív a prípravkov na ochranu rastlín. Striedanie plodín má v dôsledku toho pozitívny vplyv aj na kvalitu vody a ovzdušia a na biodiverzitu. V iných štúdiách týkajúcich sa tohto škodcu sa však ukázalo, že jeho ďalšie rozširovanie môže viesť k zvýšenej miere používania insekticídov, keďže v niektorých prípadoch môže byť ťažké nájsť ekonomicky atraktívnu alternatívnu plodinu na striedanie s kukuricou.

(4)

Členské štáty by preto aj po zrušení uznania škodlivého organizmu Diabrotica za regulovaný škodlivý organizmus s karanténnym statusom mali naplánovať účinnú a udržateľnú kontrolu tohto škodlivého organizmu. V článku 14 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/128/ES (5) sa stanovuje, že členské štáty vytvoria vhodné stimuly, aby podnietili profesionálnych používateľov dobrovoľne plniť špecifické usmernenia integrovanej ochrany proti škodcom pre jednotlivé plodiny alebo odvetvia. Takéto usmernenia môžu vypracovať orgány verejnej moci a/alebo organizácie zastupujúce jednotlivých profesionálnych používateľov. V súlade so všeobecnými zásadami integrovanej ochrany proti škodcom má pri znižovaní potreby používania prípravkov na ochranu rastlín kľúčový význam prevencia výskytu škodlivých organizmov. Namiesto chemických metód by sa okrem toho mali uprednostniť trvalo udržateľné biologické, fyzikálne a iné nechemické metódy, ak poskytujú uspokojivú kontrolu škodcov.

(5)

V súlade s týmito všeobecnými zásadami integrovanej ochrany proti škodcom je potrebné do špecifických usmernení pre jednotlivé plodiny alebo odvetvia zahrnúť striedanie plodín, náležité monitorovanie populácií škodlivého organizmu Diabrotica a iné príslušné opatrenia na zamedzenie šírenia škodlivých organizmov, ako sú hygienické opatrenia, napr. čistenie poľnohospodárskych strojov.

(6)

Okrem toho na podporu dôslednejšieho dodržiavania článku 55 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 (6) zo strany používateľov v prípadoch, v ktorých sa na ochranu pred organizmom Diabrotica používajú insekticídy, špecifické usmernenia integrovanej ochrany proti škodcom pre jednotlivé plodiny alebo odvetvia, ktoré sa týkajú tohto škodcu, by mali byť v súlade s pravidlami pre správne používanie prípravkov na ochranu rastlín, ako sa uvádza v uvedenom ustanovení.

(7)

Profesionálni používatelia prípravkov na ochranu rastlín by mali mať k dispozícii informácie a nástroje na monitorovanie škodlivého organizmu Diabrotica, ako aj poradenské služby týkajúce sa integrovanej ochrany proti škodcom vrátane osobitných metód prevencie a ochrany pred škodlivým organizmom Diabrotica. Výsledky monitorovania by mali poľnohospodárom pomôcť pri rozhodovaní o tom, či a kedy je ešte potrebné použiť opatrenia na ochranu rastlín. Je dôležité, aby sa pre daný región stanovili pevné a vedecky podložené prahové hodnoty populácie škodlivého organizmu Diabrotica, pretože tieto hodnoty sú nevyhnutným predpokladom pre rozhodovanie.

(8)

Členské štáty, ktoré v súlade s článkom 5 smernice 2009/128/ES majú zabezpečiť, aby všetci profesionálni užívatelia mali prístup k odbornej príprave zameranej na konkrétnu problematiku, by preto mali zahrnúť do príslušného programu odbornej prípravy aj ustanovenia tohto odporúčania.

(9)

S cieľom zabezpečiť nákladovo efektívnejšie a environmentálne udržateľné opatrenia proti škodlivému organizmu Diabrotica by sa mal podporovať výskum a technologický rozvoj v oblasti nástrojov na udržateľnú kontrolu tohto škodlivého organizmu,

PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

1.

Členské štáty by mali v súvislosti s kontrolou škodlivého organizmu Diabrotica virgifera virgifera Le Conte (ďalej len „Diabrotica“) v oblastiach Únie, v ktorých je potvrdený jeho výskyt, zohľadňovať všeobecné zásady integrovanej ochrany proti škodcom stanovené v prílohe III k smernici 2009/128/ES. Na účely tohto odporúčania sa „kontrolou“ rozumie potlačenie hustoty populácie daného škodcu na úroveň, ktorá z hľadiska cieľa zabezpečiť hospodársky udržateľnú produkciu kukurice nespôsobuje významné hospodárske straty.

2.

Členské štáty by mali zabezpečiť, aby špecifické usmernenia integrovanej ochrany proti škodcom pre jednotlivé plodiny alebo odvetvia, ktoré vypracovali orgány verejnej moci alebo organizácie zastupujúce jednotlivých profesionálnych používateľov v súvislosti so škodlivým organizmom Diabrotica, určené pestovateľom kukurice a profesionálnym používateľom prípravkov na ochranu rastlín boli v súlade s pravidlami pre správne používanie prípravkov na ochranu rastlín, ako sa uvádza v článku 55 nariadenia (ES) č. 1107/2009.

3.

Namiesto chemických metód by sa mali uprednostniť trvalo udržateľné biologické, fyzikálne a iné nechemické metódy, ak poskytujú uspokojivú ochranu pred škodcami. Profesionálni používatelia by preto kontrolu škodlivého organizmu Diabrotica mali dosahovať alebo podporovať prostredníctvom týchto opatrení:

a)

striedanie plodín;

b)

používanie prvkov biologickej kontroly;

c)

prispôsobenie dátumu výsevu kukurice tak, aby sa klíčenie neprekrývalo s liahnutím lariev;

d)

čistenie poľnohospodárskych strojov a odstraňovanie rastlín kukurice zo samovýsevu a iné hygienické opatrenia.

Striedanie plodín by sa malo uprednostniť vzhľadom na jeho vysokú účinnosť pri kontrole škodlivého organizmu Diabrotica a jeho environmentálne a dlhodobé agronomické prínosy.

4.

Všetky opatrenia uvedené v bode 3 by malo sprevádzať monitorovanie výskytu škodlivého organizmu Diabrotica, aby bolo možné určiť potrebu a vhodné načasovanie ochranných opatrení. Členské štáty by mali zabezpečiť, aby bolo monitorovanie populácie organizmu Diabrotica účinné a aby sa vykonávalo za použitia náležitých metód a nástrojov. Vedecky podložené prahové hodnoty populácie organizmu Diabrotica by sa mali stanovovať na regionálnej úrovni, keďže sú základným predpokladom pri rozhodovaní o uplatnení akýchkoľvek kontrolných opatrení.

5.

Členské štáty by v súlade s článkom 14 ods. 2 smernice 2009/128/ES mali zabezpečiť, aby profesionálni používatelia prípravkov na ochranu rastlín mali k dispozícii informácie a nástroje na monitorovanie škodlivého organizmu Diabrotica.

6.

Členské štáty by mali zabezpečiť, aby sa v rámci poradenských služieb v oblasti integrovanej ochrany proti škodcom, ako sa ustanovuje v článku 14 ods. 2 smernice 2009/128/ES, poskytovalo všetkým profesionálnym používateľom prípravkov na ochranu rastlín aj osobitné poradenstvo týkajúce sa kontroly škodlivého organizmu Diabrotica. Členské štáty by tiež mali zaviesť vhodné stimuly, aby podnietili profesionálnych používateľov dodržiavať špecifické usmernenia pre jednotlivé plodiny alebo odvetvia uvedené v bode 2.

7.

Členské štáty by mali zabezpečiť, aby všetci profesionálni používatelia prípravkov na ochranu rastlín mali prístup k odbornej príprave týkajúcej sa udržateľnej kontroly organizmu Diabrotica. Ustanovenia tohto odporúčania by sa mali stať súčasťou odbornej prípravy, ktorú členské štáty zabezpečujú podľa článku 5 smernice 2009/128/ES.

8.

Členské štáty by mali podporovať výskum a technologický rozvoj nástrojov na udržateľnú kontrolu organizmu Diabrotica.

V Bruseli 6. februára 2014

Za Komisiu

Tonio BORG

člen Komisie


(1)  Rozhodnutie Komisie 2003/766/ES z 24. októbra 2003 o núdzových opatreniach na prevenciu šírenia Diabrotica virgifera Le Conte (Ú. v. EÚ L 275, 25.10.2003, s. 49).

(2)  Vykonávacia smernica Komisie 2014/19/EÚ zo 6. februára 2014, ktorou sa mení príloha I k smernici Rady 2000/29/ES o ochranných opatreniach proti zavlečeniu organizmov škodlivých pre rastliny alebo rastlinné produkty do Spoločenstva a proti ich rozšíreniu v rámci Spoločenstva. Pozri stranu 30 tohto úradného vestníka.

(3)  Vykonávacie rozhodnutie Komisie 2014/62/EÚ zo 6. februára 2014, ktorým sa zrušuje rozhodnutie 2003/766/ES o núdzových opatreniach na prevenciu šírenia Diabrotica virgifera Le Conte. Pozri stranu 45 tohto úradného vestníka.

(4)  Smernica Rady 2000/29/ES z 8. mája 2000 o ochranných opatreniach proti zavlečeniu organizmov škodlivých pre rastliny alebo rastlinné produkty do Spoločenstva a proti ich rozšíreniu v rámci Spoločenstva (Ú. v. ES L 169, 10.7.2000, s. 1).

(5)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/128/ES z 21. októbra 2009, ktorou sa ustanovuje rámec pre činnosť Spoločenstva na dosiahnutie trvalo udržateľného používania pesticídov (Ú. v. EÚ L 309, 24.11.2009, s. 71).

(6)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1107/2009 z 21. októbra 2009 o uvádzaní prípravkov na ochranu rastlín na trh a o zrušení smerníc Rady 79/117/EHS a 91/414/EHS (Ú. v. EÚ L 309, 24.11.2009, s. 1).


Top