Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023JC0051

    SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE Nenávisť tu nemá miesto: Európa zjednotená proti nenávisti

    JOIN/2023/51 final

    V Bruseli6. 12. 2023

    JOIN(2023) 51 final

    SPOLOČNÉ OZNÁMENIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    Nenávisť tu nemá miesto: Európa zjednotená proti nenávisti


    Únia je založená na hodnotách úcty k ľudskej dôstojnosti, slobody, demokracie, rovnosti, právneho štátu a rešpektovania ľudských práv vrátane práv osôb patriacich k menšinám.

    Tieto hodnoty sú spoločné členským štátom v spoločnosti, v ktorej prevláda pluralizmus, nediskriminácia, tolerancia, spravodlivosť, solidarita a rovnosť medzi ženami a mužmi.

    Článok 2 Zmluvy o Európskej únii.

    1.ZINTENZÍVNENIE OPATRENÍ PROTI NENÁVISTI

    Hodnoty stanovené v zmluvách EÚ nie sú teoretické ani voliteľné: predstavujú základné podmienky, na ktorých sú založené naše demokratické a pluralistické spoločnosti. Musia platiť pre všetkých v EÚ. Každá osoba, každá komunita, každá viera si zaslúži byť rovnako rešpektovaná. Keď sa stupňuje tlak voči konkrétnym skupinám, súdržnosť našej spoločnosti sa oslabuje.

    V uplynulých týždňoch došlo v Európe k situáciám, ktoré sme dúfali, že už nikdy nenastanú. Násilné zločinecké útoky na židovskú komunitu nám hrozivo pripomenuli, že pred opätovnými prejavmi nenávisti nikdy nemôžeme zatvárať oči. Je neprijateľné, aby sa židovské komunity cítili neisto a ľudia sa báli venovať sa každodenným činnostiam, posielať svoje deti do školy, žiť v univerzitných areáloch či ísť do práce. Je neprijateľné, že obavy o bezpečnosť v posledných rokoch čiastočne spôsobili pokles židovského obyvateľstva v EÚ, pričom množstvo ľudí sa radšej sťahuje mimo EÚ. Židovské komunity v Európe sú neoddeliteľnou súčasťou našej histórie, našej kultúry a našej spoločnosti. Antisemitizmus je v rozpore so všetkým, čo Európska únia zastáva. Situácia, v akej sa dnes nachádzame, je v rozpore s ľudskými právami, s našimi hodnotami a s európskym spôsobom života.

    To isté platí pre všetky formy nenávisti. Sme svedkami nárastu nenávisti voči moslimom, ktorí čelia zastrašovaniu, obťažovaniudiskriminácii. Rešpekt si vyžadujú všetky rozličné aspekty, ktoré robia Európu jedinečnou rozmanitou spoločnosťou 1 . Pre nás Európanov ideneoddeliteľnú súčasť našej rozmanitosti.

    Ide o jasný dôkaz toho, že uplynulé týždne poznamenal všeobecnejší nárast prejavov nenávisti. Nenávisť podnecuje ďalšiu nenávisť: ide o deštruktívnu silu, ktorá neničí len konkrétne komunity, ale nás všetkých. Nenávisť predstavuje riziko pre našu spoločnosť a demokraciu. Nemôžeme akceptovať, že ľuďom sa znemožňuje naplno zohrávať svoju úlohu pre to, ako vyzerajú, čomu veria, koho milujú alebo odkiaľ pochádzajú. Európska história ukazuje, že nečinnosť a mĺkve prizeranie sa ponecháva priestor pre vzostup nenávisti. Znevažujúce vyjadrovanie stimuluje pocit beztrestnosti pri útokoch na konkrétne komunity alebo jednotlivcov. Tí, ktorí chcú oslabiť naše demokracie, aby vyvolali konflikt, využívajú dezinformácie, ako aj zahraničnú manipuláciu s informáciami a zahraničné zasahovanie. Využívajú sa pritom iné sociálne napätia, napríklad sociálne vylúčenie a chudobu, aby sa vyčlenili skupiny na stigmatizáciu. Sloboda prejavu je základným právom a dôležitou hodnotou, no v práve v oblasti ľudských práv sa uznáva, že sa nesmie zneužívať na podnecovanie nenávisti a násilia. A tí, ktorí prekročia medze, by nemali ostať nepotrestaní.

    Našu históriu a naše spoločné hodnoty sprevádza zodpovednosť za ochranu židovských komunít v Európe a za zjednotenie v solidarite s týmito komunitami, ako aj za boj proti nenávisti, zvaľovaniu viny a hanobeniu akejkoľvek osoby z dôvodu jej rasového alebo etnického pôvodu, viery, pohlavia alebo sexuality. Násilie a nenávisť, ktoré sme v posledných týždňoch zaznamenali vo forme priamych činov, ale aj podnecovania, sú neprijateľné a vyžadujú si silnú a ráznu reakciu.

    Toto oznámenie je výzvou pre všetkých Európanov, aby začali konať, čím sa zabezpečí, že Európa bude miestom, kde všetci požívajú naše základné hodnoty na rovnakom základe. Nevšímavosť a neinformovanosť nie je hrozbou len pre ľudí, ktorí čelia diskriminácii, ale aj pre otvorenú a rozmanitú spoločnosť, demokraciu a európsky spôsob života. Nečinnosť nie je možnosťou. Musíme sa tomu vzoprieť a držať spolu.

    ***

    Nenávisť sa môže prejavovať v mnohých podobách: šikanovanie, obťažovanie, slovné napádanie alebo urážky, dezinformácie, vyhrážky alebo vyzývanie na násilie až po samotné násilie. Je rozšírená v celom sociálnom a politickom spektre a to si vyžaduje komplexnú reakciu.

    V posledných rokoch Komisia spolupracovala s Európskym parlamentom a Radou na vypracovaní súboru právnych nástrojov a politických iniciatív na podporu a ochranu spoločných hodnôt a základných práv EÚ stanovených v našich zmluvách a v Charte základných práv EÚ.

    Základným rámcom EÚ pre silnú spoločnú reakciu na rasistickéxenofóbne nenávistné prejavytrestné činy páchanénenávisti je rámcové rozhodnutieroku 2008boji proti rasizmuxenofóbii 2 . Stanovuje sa ním trestnoprávny rámeccieľom zabezpečiť, aby sa závažné prejavy rasizmuxenofóbiecelej EÚ trestali účinnými, primeranýmiodrádzajúcimi trestnými sankciami. Od členských štátov sa konkrétne vyžaduje, aby kriminalizovali nenávistné prejavy – verejné podnecovanienásiliu alebo nenávisti na základe rasy, farby pleti, náboženského vyznania, rodového pôvodu či národného alebo etnického pôvodu 3  –aby pri odsúdení páchateľov trestných činov náležite zohľadňovali rasistické motívy. Vnútroštátne orgány musia vyšetrovať, trestne stíhaťsúdiť prípady údajných trestných činov alebo prejavov motivovaných nenávisťou vrátane verejného schvaľovania, popierania alebo hrubého zľahčovania holokaustu.

    Vynaložilo sa značné úsilie na zabezpečenie úplnej a správnej transpozície rámcového rozhodnutia, najmä začatím konaní o nesplnení povinnosti proti 13 členským štátom od októbra 2020. V desiatich členských štátoch to viedlo k prijatiu krokov. Na účinné vykonávanie týchto pravidiel v plnej miere je potrebné, aby ostatné členské štáty podnikli ďalšie kroky.

    V decembri 2021 Komisia navrhla rozšíriť súčasný zoznam „trestných činovEÚ“ stanovenýzmluváchnenávistné prejavytrestné činy páchanénenávisti 4 cieľom riešiť súčasné rozdielneroztrieštené prístupy členských štátovtrestnej činnostizabezpečiť dôslednú ochranu obetícelej EÚ. Vyžaduje si to jednomyseľné rozhodnutie Rady so súhlasom Európskeho parlamentu, ktoré by potom Komisii umožnilo predložiť legislatívny návrh na posilnenie existujúceho právneho rámca na boj proti nenávistným prejavomtrestným činom páchanýmnenávisticelej EÚ. Nedávne udalosti zdôrazňujú nevyhnutnosť rýchleho prijatia tohto rozhodnutia Radyzáujme ochrany našich spoločných hodnôt EÚ, ktoré sú oslabené všetkými formami nenávistných prejavovtrestných činov páchanýchnenávisti,to bez ohľadu na dotknuté osobyskupiny.

    2.OCHRANA ĽUDÍ A MIEST

    „Nikto sa nenarodí s tým, že nenávidí inú osobu pre jej farbu pleti, pôvod či vierovyznanie. Ľudia sa musia naučiť nenávidieť, a ak sa dokážu naučiť nenávidieť, možno ich naučiť milovať, pretože pre ľudské srdce je prirodzenejšia láska než jej opak.“

    Nelson Mandela – prezident Južnej Afriky (1994 – 1999)

    Stratégii pre bezpečnostnú úniu na roky 2020 – 2025 5 sa zdôraznila potreba zaistiť bezpečnosť pre každéhosúladehodnotamizásadami EÚ.

    Európa aktuálne zažíva znepokojivý nárast nenávistných prejavovtrestných činov páchanýchnenávisti 6 . Patria sem fyzické 7 aj online 8 útokydochádzanim popri existujúcej rasovej diskriminácii.dôkazov vyplýva, že nenávistné prejavynepriateľstvo majú dosah najmä na židovskúmoslimskú komunitu 9 . Bezpečnostné obavy, ako aj vnímaný nedostatok odhodlania riešiť antisemitizmus zohrali dôležitú úlohu 10 predchádzajúcich opatreniach, ktoré sa teraz musia zintenzívniť.

    -Ochrana pred fyzickými hrozbami

    Orgány presadzovania práva nesú osobitnú zodpovednosť za presadzovanie opatrení na ochranu pred rizikami, ktoré nenávistné prejavytrestné činy páchanénenávisti predstavujú pre osobnú bezpečnosť. Skupina na vysokej úrovni pre boj proti nenávistným prejavomtrestným činom páchanýmnenávisti 11 pomáha členským štátom rozvíjať odbornú prípravubudovať kapacity orgánov presadzovania práva, zlepšovať zaznamenávanie trestných činov páchanýchnenávistizber údajov, ako aj dodávať obetiam odvahu, aby trestné činy páchanénenávisti nahlásili. Spolupracujeagentúrami EÚ na zlepšení odbornej prípravy polícieoblasti trestných činov páchanýchnenávistina podpore obetí týchto trestných činov 12 .každom prípade je nevyhnutné, aby boli do rozvojarealizácie stratégií pre bezpečnosť zapájané ohrozené komunity 13 .

    K súčasným opatreniam patrí:

    ·Agentúra EÚ pre odbornú prípravuoblasti presadzovania práva (CEPOL) plánuje cielené podujatiaonline školenia bližšie zamerané na záruky týkajúce sa boja proti antisemitizmu, nenávisti voči moslimomvšeobecnejšie boja proti rasizmu. Stretnutieorgánmi presadzovania práva členských štátov, ktoré sa uskutočníapríli 2024Budapešti, bude zamerané na zlepšenie koordinácieúčinného vykonávania právnych predpisovoblasti trestných činov páchanýchnenávisti.

    ·Takisto aj Europol zintenzívni podporu určenú pre orgány presadzovania práva, aby využívali kybernetické vyšetrovacie nástroje na identifikáciu páchateľov pôsobiacich onlinesiete páchajúce trestné činynenávisti.

    ·Stratégia európskej odbornej justičnej prípravy na roky 2021 – 2024 14 zahŕňa osobitnú prácu na odbornej príprave venovanej uplatňovaniu Charty základných práv EÚ vrátane odbornej prípravykontexte opatrení EÚ na boj proti nenávisti.

    ·Školiace materiály týkajúce sa boja pri diskriminácii vrátane antisemitizmu sú dostupné na Európskej platforme odbornej prípravy na Európskom portáli elektronickej justície. Na túto tému sa bude nadväzovaťďalšej fáze európskej odbornej justičnej prípravy.

    Tieto opatrenia má podporiť sieť vnútroštátnych kontaktných miest pre presadzovanie práva, ktoré sa budú špecializovať na vyšetrovanie nenávistných prejavovtrestných činov páchanýchnenávisti,cieľom zlepšiť koordináciučinnosťami na úrovni EÚ, ako je napríklad skupina na vysokej úrovni pre boj proti nenávistným prejavomtrestným činom páchanýmnenávisti, cezhraničná podpora pri vyšetrovaniachvýmena osvedčených postupovnástrojov 15 .

    stratégii EÚoblasti práv obetí na roky 2020 –2025 16 sa zdôraznila potreba zabezpečiť špecializovanú podporuochranu obetí trestných činov páchanýchnenávisti. Poukázalo sanej na to, že trestné činy páchanénenávisti nepomerne zasahujú určité komunity, ako sú židia alebo moslimovia.stratégii sa stanovujú opatrenia na stimuláciu nahlasovania trestných činov 17 , lepšie vyšetrovanie motivácií zaujatostiposilnenú podporu obetiam rasistickýchxenofóbnych trestných činov. Toto úsilie je podporené financovanímprostriedkov EÚ pre obete trestných činov páchanýchnenávistiiniciatívami zameranými na zvyšovanie povedomiarámci programov Občania, rovnosť, právahodnotySpravodlivosť.júli 2023 Komisia prijala návrh na revíziu smerniceprávach obetí 18 . Rýchle prijatie tejto revízie by posilnilo ochranu zraniteľných obetí, akými sú obete trestných činov páchanýchnenávisti,zabezpečilo by lepšiu identifikáciu osobitných potrieb obetí trestných činov páchanýchnenávistikomplexnejšie uplatňovanie špecializovanej podporyochranných opatrení.

    Séria násilných útokovEurópe ukázala, že bohoslužobné miestakomunitné centrá potrebujú ochranu. Hoci za ochranu občanov sú zodpovedné vnútroštátne orgány, väčšina židovských komunítorganizácií občianskej spoločnosti musela investovať značné finančné prostriedky do vlastných bezpečnostných opatrení. Práve preto sastratégii EÚ pre boj proti antisemitizmu 19 uprednostnila podpora členských štátovžidovských komunít, aby posilnili ochranu bohoslužobných miest ako súčasť úsiliaochranu verejných priestorov. EÚ označila ochranu verejných priestorov za prioritumobilizovala finančné prostriedkyFondu pre vnútornú bezpečnosťrámci svojho programu boja proti terorizmuroku 2020 20 . Pokiaľ ideverejné miesta, ktoré sa majú chrániť, osobitná pozornosť sa venovala bohoslužobným miestam.

    Od roku 2020 program PROTECT podporuje celý rad nadnárodnýchmedzináboženských projektov posudzovaním zraniteľnosti na bohoslužobných miestachposkytovaním odbornej prípravy náboženským vodcomich komunitám 21 . Tieto skúsenosti pomohliroku 2022 získať nové finančné prostriedky na rozšírenie programuochranu bohoslužobných miestkomunít všetkých vyznaní. Projektyrámci tohto programu sú zamerané na ochranu židovských bohoslužobných miest, vzdelávaciekomunitné stretnutiaspoluprácuorganizáciami vrátane bezpečnostnéhokrízového centra Európskeho židovského kongresu 22 . Finančné prostriedky sa aktuálne ďalej zvyšujú prostredníctvom nadchádzajúcej výzvy na ochranu verejných priestorov,rámci ktorej bohoslužobné miesta, napríklad synagógymešity, ako aj náboženské školykomunitné stretnutia budú patriť medzi kľúčové priority. Vzhľadom na naliehavosť situácie bude táto výzva na predkladanie návrhov presunutápôvodne plánovaného roku 2024 na rok 2023,to vrátane finančných prostriedkov vyhradených na boj proti antisemitizmu 23 . Popritom Komisia podporuje členské štáty pri prispôsobovaní ich reakcií na vnútroštátnej úrovni,to aj dodatočným financovanímFondu pre vnútornú bezpečnosť, aby bolo možné zamerať sa na bezprostredné priority 24 .

    Špecializované misie poradcov EÚ pre ochrannú bezpečnosť 25 sa na požiadanie nasadia na základe súboru odborných znalostí potrebných na podporu členských štátov pri posudzovaní zraniteľnosti: boli použité na zmapovanie zraniteľností bohoslužobných miestiných verejných priestorov, ako aj kritickej infraštruktúry 26 .roku 2021 Komisia uverejnila Sprievodcu na podporu ochrany bohoslužobných miest 27 , ktorý sa použil na podujatiach odbornej prípravy školiteľovPoľskuvo Švédskuochrane bohoslužobných miest venovaných židovskej viere. Táto činnosť bola podporenároku 2022 príručkoubezpečnosti užštádiu návrhu 28 , ktorá slúži ako inšpirácia pre orgány na začlenenie bezpečnostných aspektov do navrhovania budúcich riešeníobnovy existujúcich verejných priestorov. Databáza incidentov nenávisti voči moslimom, ktorú vypracovala Agentúra pre základné práva, by sa mala využívaťrámci ďalšieho boja proti tejto formy nenávisti 29 .

    Komisia:

       posilní program PROTECTrámci Fondu pre vnútornú bezpečnosť zvýšeným financovanímuprednostnením ochrany najmä židovských bohoslužobných miest, náboženských škôlkomunitných stretnutí,

       urýchli pripravovanú výzvu na predkladanie návrhov.

    Komisia naliehavo vyzýva:

       Radu, aby rozhodlarozšírení súčasného zoznamu „trestných činovEÚ“ stanovenéhozmluváchnenávistné prejavytrestné činy páchanénenávisti,

       Európsky parlamentRadu, aby urýchlene prijali revidovanú smernicuprávach obetí.

    Komisia vyzýva tieto subjekty/bude s nimi spolupracovať:

       CEPOL na organizáciu špecializovaných podujatíonline školení bližšie zameraných na záruky týkajúce sa boja proti rasizmu, antisemitizmunenávisti voči moslimom,

       Europol na zintenzívnenie podpory určenej pre orgány presadzovania práva, aby využívali kybernetické vyšetrovacie nástroje na identifikáciu sietí páchajúcich trestné činynenávisti.

        Ochrana pred hrozbami online

    Online prostredie sa vyvinulo do kľúčového činiteľa pre naše demokracie, zároveň však poskytuje priestor pre nezákonný obsah, nenávistné prejavyzákerné pokusy šíriťpodnecovať nenávisťnásilný extrémizmus 30 . Obavy týkajúce sa konkrétne antisemitizmuvšeobecnejšie nenávistných prejavov predstavujú významnú hnaciu silu na zintenzívnenie opatrení.

    EÚ vypracovala súbor právnych predpisoviniciatív na boj proti rôznym hrozbám, ktoré sa vyskytujúdigitálnej sfére. Ústredným prvkom aktudigitálnych službách 31 je bezpečnosť používateľov. Akt stanovuje nové povinnosti pre online platformy, aby bojovali proti nezákonnému obsahu. Platformy označené za veľmi veľké online platformy alebo vyhľadávače majú povinnosť posudzovaťzmierňovať systémové riziká spojené so šírením nezákonného obsahu, ako aj negatívny vplyv na základné práva, demokratické procesy, občiansku diskusiuvolebné procesy vrátane rizík dezinformácií, ako aj verejnej bezpečnosti. Pokiaľ ideveľmi veľké online platformyveľmi veľké internetové vyhľadávače, Komisia má právomocioblasti priameho dohľadupresadzovania práva 32 . Aktdigitálnych službách Komisii umožňuje vyzvať platformy, aby poskytli údajecieľom preukázať, že dodržiavajú svoje záväzky. Komisia rýchlo nadviazala kontaktnajvýznamnejšími technologickými spoločnosťamizdôraznila riziká vyvolané aktuálnym konfliktomzaslala formálne žiadostiinformáciepožadovaných posúdeniach rizíkzmierňujúcich opatreniach. Nový mechanizmus reakcie na incidenty prvýkrát aktivovali írske orgány po násilných incidentochDubline, ku ktorým došlo 23. novembra 2023 33 .

    Jednýmopatrení na zmiernenie rizika týkajúceho sa nezákonného obsahurámci aktudigitálnych službách je dodržiavanie uznávaných kódexov správania. Kódexy správania sú dôležitou súčasťou rámca pre presadzovanie právarámci aktudigitálnych službách na zmiernenie rizika týkajúceho sa konkrétnych druhov nezákonného obsahu. Komisia od roku 2016 spolupracujehlavnými platformami na základe kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom online. Jednýmkľúčových záväzkov zúčastnených platforiemrámci kódexu správania je posúdiť nezákonné nenávistné prejavy, ktoré im boli oznámené vo väčšine prípadov do 24 hodín,urýchlene odstrániť nezákonný obsah. Urýchlene sa pracuje na uzavretí rokovanínovom kódexe správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom online prebiehajúcich od marca 2023nový kódex sa stane formálnym kódexom správaniarámci aktudigitálnych službách 34 . Hlavným cieľom revízie kódexu je zlepšiť jeho schopnosť prevenciepremeniť ho na nástroj, ktorý môže pomôcť predvídať rastúcu hrozbu nenávistných prejavov pred tým, než sa obsah na internete rozšíri.

    V aktedigitálnych službách sa konkrétne uznáva úloha dôveryhodných nahlasovateľov identifikovaťnahlásiť nenávistné prejavy onlineumožniť prijatie opatrení, aby sa im zabránilo. Na základe kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom online je už aktívna široká sieť dôveryhodných nahlasovateľovje to jedenjeho najvýznamnejších úspechov.súčasnom kontexte je úloha dôveryhodných nahlasovateľov pri identifikácii nezákonných antisemitskýchprotimoslimských nenávistných prejavov online mimoriadne dôležitá. Komisia posilní financovanie na podporu siete dôveryhodných nahlasovateľov 35 . Bude to zahŕňať osobitnú zložku na zriadeniepodporu siete dôveryhodných nahlasovateľov antisemitských nenávistných prejavov, ako sa predpokladástratégii EÚ pre boj proti antisemitizmu. Zorganizuje sa hackatóncieľom vypracovať nové inovatívne spôsoby riešenia antisemitizmuonlinedigitálnom prostredí. Podľa aktudigitálnych službách poskytovatelia online platforiem budú musieť oznámenia predložené dôveryhodnými nahlasovateľmi riešiť prednostnebezodkladnenich rozhodovať.

    Účinná reakcia na nenávistné prejavy online založená na dôkazoch závisí od pochopenia ich pôvodu a spôsobu ich šírenia. Komisia bude financovať štúdie o „ekosystémoch“ nenávisti online v rámci programu Občania, rovnosť, práva a hodnoty tým, že uprednostní boj proti nenávistným prejavom a trestným činom páchaným z nenávisti. Ako sa uvádza v stratégii EÚ pre boj proti antisemitizmu, Komisia zároveň vykoná komplexnú analýzu údajov, aby lepšie pochopila šírenie antisemitizmu na internete, ako cestuje a expanduje.

    Jednounajnebezpečnejších foriem obsahu na internete je teroristický obsah úzko prepojený na najzávažnejšie formy nenávistných prejavov. Nariadenieteroristickom obsahu online 36 poskytuje členským štátom silný legislatívny rámec na zabezpečenie odstránenia teroristického obsahuinternetu do jednej hodiny. Od poskytovateľov online platforiem sa vyžaduje, aby konali hneď, ako dostanú príkaz na odstránenie od vnútroštátnych orgánov 37 . KomisiaEuropol zintenzívnia podporu členských štátovposkytovateľov hostingových služieb (poskytovateľov online platforiem)cieľom odstrániť praktické prekážkyzabezpečiť dôslednébezproblémové uplatňovanie nariadenia. Na tento účel sa 24. novembra 2023 uskutočnil seminár, na ktorom sa zúčastnili príslušné vnútroštátne orgányposkytovatelia hostingových služieb,momentálne sa realizujú tri projekty na pomoc malým poskytovateľom hostingových služieb dodržiavať pravidlá 38 .

    Internetové fórum EÚ je dobrovoľná iniciatíva vedená Komisiou, ktorej cieľom je spolupracovaťtechnologickým odvetvímďalšími relevantnými zainteresovanými stranamiboji proti násilnému, extrémistickémuteroristickému obsahu online 39 . Poskytuje členským štátomtechnologickým spoločnostiam usmernenia, ako riešiť výzvy, ktoré predstavuje škodlivýnezákonný obsah online vrátane obsahu, ktorý je škodlivý, ale stále chránený právom na slobodu prejavu,preto ho nemožno riešiť odstránením. Napríkladroku 2023 fórum uverejnilo príručku„hraničnom obsahu“cieľom usmerniť technologické spoločnosti pri identifikácii takéhoto obsahu.súvislostinenávistným obsahom by to mohlo zahŕňať prejavy, ktoré sú poburujúce, kontroverznéživia stereotypyskupinách alebo menšináchpotenciálne by mohli viesťradikalizácii, ale nedosahujú hranicu podnecovaniarasistickémuxenofóbnemu násiliu alebo nenávisti, ktoré členské štáty musia podľa práva EÚ považovať za trestné činy. Príručka obsahuje súbor kategórií vrátane zákonného, ale škodlivého antisemitského obsahu, hraničného obsahu súvisiacehokrízou COVID-19, útokom proti osobám LGBTIQBratislaveobsahu proti osobám LGBTIQ vo všeobecnosti. Do revidovanej verzieroku 2024 saspoluprácikoordinátorom Komisie pre boj proti nenávisti voči moslimom doplní kapitolaprotimoslimskom hraničnom obsahu. Fórum bude poskytovať poradenstvotom, ako riešiť hraničný obsah,bude naďalej zvyšovať povedomietakomto obsahu, ktorý môže viesťradikalizácii,podporovať technologické spoločnostiúsilímoderovanie obsahu.

    Okrem toho Internetové fórum EÚ vypracovalo po teroristickom útoku v novozélandskom meste Christchurch krízový protokol EÚ (v roku 2019 a revidovalo ho v roku 2023). Protokol je dobrovoľným mechanizmom, ktorý pomáha koordinovať rýchlu, kolektívnu a cezhraničnú reakciu na vírusové šírenie teroristického a násilného extrémistického obsahu online v reakcii na incidenty v reálnom svete. Internetové fórum EÚ a jednotka EÚ pre nahlasovanie internetového obsahu v rámci Europolu zorganizujú začiatkom roka 2024 simulačné cvičenie s cieľom otestovať vykonávanie tohto krízového protokolu spolu s príslušnými povinnosťami a operačnými postupmi podľa nariadenia o teroristickom obsahu online a zohľadniť vplyv situácie na Blízkom východe na online prostredie.

    EÚ saposledných rokoch usiluje pomáhať členským štátom bojovať proti radikalizácii, ktorá vytvára priestor pre terorizmus 40 , ale aj pre nenávistné prejavytrestné činy páchanénenávisti. Sieť na zvyšovanie povedomiaradikalizácii (RAN) 41 zhromažďuje odborné znalostiskúsenostioblasti predchádzania násilnému extrémizmuboja proti nemu. Sieť RAN aktuálne skúma, ako ekosystém online informáciíEurópe reaguje na nedávny vývoj na Blízkom východe. Výsledky sa prediskutujúčlenskými štátmidecembri 2023cieľom podporiť ich úsiliestrategickú komunikáciubojovať proti nenávistnej rétorike online.

    Zistilo sa, že algoritmické systémy online platforiem sa zneužívajú na rozsiahlejšie šírenie nezákonných prejavov, násilného extrémistickéhoteroristického obsahu.EÚ saaktedigitálnych službách konkrétne požaduje, aby veľmi veľké online platformy posudzovali vplyv algoritmického rozširovania na svoje systémyprijímali opatrenia na zmiernenie možných rizík negatívnych účinkov na demokratické procesy, občiansku diskusiuvolebné procesy, ako aj na verejnú bezpečnosť. Keďže šírenie online obsahu nekončí na fyzických hraniciach, je nevyhnutné zvyšovať povedomie medzi partnermizainteresovanými stranami mimo EÚ. Nadväzuje sa na činnosti pracovnej skupiny iniciatívy Christchurch Calloblasti algoritmického rozširovania, pričom Komisia zorganizuje stretnutieiniciatívou Christchurch Call 7. decembra 2023 42 .

    Napokon sa osobitná pozornosť venuje riziku nenávistných prejavov pre detiaktualizácii stratégie vytvárania lepšieho internetu pre deti 43 roku 2022pri vykonávaní aktudigitálnych službách.snahe bojovať proti mizogýnnej nenávisti online sanávrhu smerniceboji proti násiliu na ženách kriminalizuje kybernetické podnecovanienásiliunenávisti na základe pohlavia alebo roduuľahčuje odstraňovanie takéhoto obsahu 44 .

    Komisia:

    -dokončíspoluprácionline platformami posilnený kódex správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom online do februára 2024,

    -rozšíri siete dôveryhodných nahlasovateľov na sociálnych médiách na všetky dôvody podnecovanianásiliunenávisti, čím podporí presadzovanie aktudigitálnych službáchprípravu naň,to aj osobitnú sieť dôveryhodných nahlasovateľov špecializujúcich sa na antisemitizmus,

    -zintenzívni spoluprácuinternetovým fórom EÚcieľom odhaľovať nezákonné nenávistné prejavypomôcť riešiť hraničný obsah,to aj identifikáciou antisemitskéhoprotimoslimského nenávistného obsahu, ako aj podporovaním orgánov presadzovania právatechnologických spoločnostíreakciách na incidenty,

    -bude spolupracovaťčlenskými štátmiposkytovateľmi hostingových služieb na prekonávaní praktických prekážok, ktoré bránia uplatňovaniu nariadeniateroristickom obsahu online,

    -posilní úsiliestrategickú komunikáciou so sieťou na zvyšovanie povedomiaradikalizácii,

    -posilní spoluprácupracovnou skupinou iniciatívy Christchurch Call pre algoritmické rozširovanie na zasadnutí 7. decembra.

    3.ZAPÁJANIE SPOLOČNOSTI AKO CELKU

    „Ľahostajnosť previňuje viac než samotné násilie. Môže za to morálna apatia tých, ktorí sa odvracajú od iných ľudí: deje sa to aj dnes pri rasizme a iných hrôzach vo svete“.

    Liliana Segre, doživotná talianska senátorka, preživšia holokaustu

    -Držíme spolu prostredníctvom vzdelávania, kultúry, médiíšportu

    Poznatky a informovanosť sú kľúčom k vzájomnému rešpektu a tolerancii, pričom nedostatočná informovanosť je jednou zo základných podmienok, ktoré umožňujú nárast nenávisti. Nevedomosť vytvára medzery, ktoré možno zneužiť dezinformáciami, extrémizmom a zahraničnou manipuláciou s informáciami. Pochopenie rôznych komunít a tradícií zvyšuje odolnosť pred tými, ktorí sa snažia prezentovať rozmanitosť a odlišnosť ako nebezpečenstvo pre našu sociálnu štruktúru.

    Komisia spustila prieskum v rámci celej EÚ o antisemitských predsudkoch širokej verejnosti vo všetkých členských štátoch, a to aj medzi mladými ľuďmi, Komisia okrem toho v spolupráci s členskými štátmi vytvorí Európske centrum výskumu súčasného antisemitizmu, židovského života a židovskej kultúry. Program Horizont Európa podporuje aj výskumné projekty na hlbšie pochopenie nenávisti, jej príčin, dôsledkov a spôsobu jej riešenia, zatiaľ čo Nástroj technickej podpory ponúka členským štátom príležitosť pomoci pri navrhovaní a vykonávaní stratégií boja proti nenávisti.

    Kampane na zvyšovanie povedomia širokej verejnosti na úrovni EÚ alebo na vnútroštátnej úrovni, ako napríklad kampaň na zvyšovanie povedomiažidovskom živote, ktorá sa uvádzastratégii EÚ pre boj proti antisemitizmu, alebo kampaňnázvom Otvorené oči 45 roku 2023 na zvyšovanie povedomiaprávach obetí vrátane obetí trestných činov páchanýchnenávisti, môžu vzbudiť záujemvyvrátiť nepravdivé tvrdenia.

    Najsilnejšími činiteľmi na budovanie povedomia a poznatkov sú tie, ktoré sú súčasťou každodenného života, napríklad médiá, vzdelávanie a odborná príprava, kultúra a šport. Takáto práca sa musí vždy uskutočňovať v úzkej spolupráci s rôznymi komunitami, čo si zase vyžaduje hlbší medzikultúrny a medzináboženský dialóg. Tvorcovia verejnej mienky v týchto oblastiach majú zodpovednosť voči spoločnosti ako celku a jej súdržnosti. Skvelé príklady sa objavujú v športe, predovšetkým vo futbale, kde niektoré národné federácie a kluby už poukazujú na antisemitské a rasistické správanie a incidenty. Najvýznamnejšie športové podujatia v Európe môžu byť príležitosťami na zvyšovanie povedomia o boji proti nenávisti a na podporu európskych hodnôt. Tieto príležitosti by sa mali využívať. Za rozmanitosť by sa malo postaviť viac vplyvných osobností zo sveta kultúry, médií a športu. Naplno by sa mali využívať kľúčové momenty, ktorým venuje verejnosť pozornosť, akými sú olympijské hry, medzinárodné majstrovstvá alebo ostro sledované kultúrne podujatia.

    Médiá zohrávajú dôležitú úlohu pri sprostredkúvaní spoľahlivých informácií občanom. Podľa akčného plánu pre európsku demokraciu sú úsilie EÚ o ochranu slobody médií a boj proti dezinformáciám dve strany tej istej mince. Súčasťou opatrení na posilnenie postavenia profesionálnej žurnalistiky a zároveň odbornej prípravy novinárov v oblasti dodržiavania a rozvíjania noriem pre médiá je rozpoznávanie všetkých foriem antisemitizmu, nenávisti voči moslimom a všeobecne rasizmu, ako aj odhaľovanie predpojatosti a negatívnych stereotypov v spravodajstve, pričom sa budú realizovať v rámci mediálnych programov. Opatrenia na posilnenie základných digitálnych kompetencií občanov, najmä mediálnej a digitálnej gramotnosti, sú dôležitým prvkom na zabezpečenie informovanosti a kritického myslenia verejnosti a podporujú občanov pri rozpoznávaní dezinformácií a predchádzaní ich šíreniu a zlepšujú dôveryhodné digitálne prostredie, v ktorom sa môže úspešne rozvíjať pluralitná verejná diskusia.

    Vzdelávanie musí prispievaťzvyšovaniu povedomia žiakov, študentovučiteľov a k ich pripravenosti reagovať na predsudky, extrémistickú rétoriku, konšpiračné teórie, negatívne stereotypyideológie, ktoré sú hnacou silou diskriminácienenávisti. Každý členský štát je zodpovedný za svoje učebné plány, ale toto je oblasť, pre ktorú môže byť vzájomné učenieskúsenosti veľmi prínosné. Európsky vzdelávací priestor 46 akčný plán digitálneho vzdelávania 47 predstavujú niekoľko iniciatív, ktoré môžu pomôcť bojovať proti nenávisti vo vzdelávaní a v odbornej prípraveprostredníctvom vzdelávaniaodbornej prípravy. Komisia začne presadzovať nové závery Rady 48 príspevku vzdelávaniaodbornej prípravyposilneniu spoločných európskych hodnôtdemokratického občianstva 49 , pričom na začiatku roka 2024 bude venovať osobitnú pozornosť téme „Nenávisť tu nemá miesto“. Podpora vzájomného učeniavýmeny osvedčených postupov by sa mala osobitne zamerať na vzdelávacie zdrojepedagogické prístupy zamerané proti nenávisti so zacielením na rôzne úrovnetypy vzdelávania. Popritom je dôležité riešiť osobné prejavy nenávistiškolách opatreniami proti šikanovaniunásiliuškolách 50 .

    Programy Erasmus+ 51 Európsky zbor solidarity 52 ponúkajú príležitosti na financovanieoblasti vzdelávaniaodbornej prípravy, kultúry, mládežešportu, ako aj na riešenie týchto tém. Prioritou je „začlenenierozmanitosť“obidva programy podporujú mnoho projektov zameraných na začlenenie, rozmanitosť, medzikultúrny dialóg, boj proti neznášanlivostirasizmu vrátane antisemitizmu 53 nenávisti voči moslimom. Táto priorita sa bude naďalej posilňovať, najmä dodatočným úsilím zo strany implementačných orgánovčlenských štátoch, aby sa podporilo prihlasovanie projektov zameraných na boj proti nenávisti.

    Komisiaroku 2022 uverejnila súbor usmernení pre učiteľovpedagógov týkajúcich sa boja proti dezinformáciámpodpory digitálnej gramotnosti prostredníctvom vzdelávaniaodbornej prípravy 54 . Usmernenia pomôžu učiteľom zlepšiť schopnosti detímládeže čeliť online výzvam, akými sú napríklad nenávistné prejavy. Počas preskúmania akčného plánu digitálneho vzdelávaniaroku 2024 sa Komisia zameria na využívanie usmernenípreskúma, ako na túto činnosť nadviazaťrámci komunity vzdelávaniaodbornej prípravy 55 .

    Komisia v roku 2023 začala v spolupráci s UNESCO a OBSE realizovať projekt zameraný na antisemitizmus prostredníctvom vzdelávania, v rámci ktorého sa usporiadali prezenčné školenia v 12 členských štátoch. Trvanie tohto projektu sa predĺži v rokoch 2024 až 2025, aby bolo možné zahrnúť všetky členské štáty a vyškoliť učiteľov a tvorcov politík v EÚ v oblasti riešenia súčasného antisemitizmu v triede.

    Zapájanie sa do spoločných komunitných činností môže značne pomôcť vytvárať nové spoločenské väzbyprehĺbiť chápanie 56 . Komisia podporuje úlohu, ktorú šport zohráva pri propagovaní tolerantnejinkluzívnej spoločnostipri potláčaní násiliarasizmuspoločnosti. Možno nadviazať na spoluprácuRadou Európy na spoločnom projektenázvom Boj proti nenávistným prejavomšportecieľom rozvíjať inovatívne prístupyriešeniu nenávistných prejavovšporte,to ajonline prostredí. Erasmus+ môže takisto pomôcť podporiť začlenenie, rovnosťnediskrimináciu pomocou športu. Súčasná dohodaspolupráci medzi KomisiouÚniou európskych futbalových zväzov 57 poskytuje rámec na podporu rovnosti, rozmanitostizačlenenia, boj proti všetkým formám diskriminácie, pričom zdôrazňuje, ako môže futbal pomôcťboji proti rasizmuantisemitizmuEurópe 58 .

    Kľúčovú úlohu pri budovaní tolerancievedení dialógudemokratických, rozmanitýchotvorených spoločnostiach bude zohrávať aj umeniekultúra.správe Komisieroku 2023názvom Culture and Democracy – the evidence (Kultúrademokracia – dôkazy) 59 sa ilustruje, ako umeniekultúra upevňujú toleranciu občanov, empatiu voči ľuďomrôznych prostredí, solidaritusociálnu súdržnosťako dokážu pomôcť obmedziť trestné činy páchanénenávisti. Obsahuje dôkazytalianskej štúdieroku 2022 60 , ktorá preukazuje, ako 1 % nárast kultúrnej spotreby súvisí20 % poklesom trestných činov páchanýchnenávisti.

    Program Kreatívna Európa borí prekážky a bojuje proti stereotypom v európskej spoločnosti. Okrem toho sa v rámci tohto programu zavedie opatrenie na podporu ocenenia mimoriadneho projektu židovského kultúrneho dedičstva s cieľom propagovať a rozšíriť chápanie židovského kultúrneho dedičstva.

    Umeniekultúra zohrávajú dôležitú úlohu aj pri občianskom vzdelávaní. Pracovný plán EÚ pre kultúru na roky 2023 – 2026 61 sa usiluje rozvíjať medzisektorové synergie medzi školami, kultúrnymi organizáciami, občianskou spoločnosťouďalšími aktérmisnahe využiť transformačný potenciál kultúry na posilnenie demokracie 62 . Komisiasúčasnosti zhromažďuje konkrétne príkladypoznatky týkajúce sa toho, ako budovať účinné synergie orientované na občanov medzi školamikultúrnymi referentmi. Výsledky sa poskytnú zainteresovaným stranámčlenským štátomcieľom podporiť ich úsiliezlepšenie občianskeho vzdelávania žiakov, ich informovanosťpripravenosť reagovať na predsudky, extrémistickú rétoriku, konšpiračné teórieideológie, ktoré podnecujú diskrimináciunenávisť 63 .

    Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť informovanosť, je využiť pamätné dni, o ktorých sa môže ďalej hovoriť v médiách, školách a univerzitách a môžu o nich hovoriť aj politické organizácie a iné subjekty, aby sa zdôraznil význam boja proti nenávisti. Malo by sa zintenzívniť úsilie o využitie momentov, ktoré si už pripomíname, aby mali väčší účinok, napríklad Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (27. január), Deň pamiatky rómskych obetí holokaustu (2. august), Medzinárodný deň boja za odstránenie rasovej diskriminácie (21. marec), Medzinárodný deň boja proti nenávistným prejavom (18. jún) či Medzinárodný deň boja proti homofóbii, bifóbii, interfóbii a transfóbii (17. máj). Čím častejšia a viditeľnejšia bude angažovanosť a čím viac sa budú zapájať rôzne komunity, tým silnejšie bude posolstvo takýchto podujatí. Európsky parlament a Rada by mohli podporiť rozsiahlejší dosah takýchto pamätných dní.

    V rámci stratégie EÚ pre boj proti antisemitizmu bude Komisia pripomínať pamiatku obetí holokaustu v školách, univerzitách a inštitúciách odborného vzdelávania a prípravy. Okrem toho v spolupráci s miestnymi komunitami vytvorí sieť miest, na ktorých došlo k holokaustu.

    Komisia:

    -podporí opatrenia na organizáciu odbornej prípravy novinárovoblasti dodržiavania noriem pre médiá vrátane rozpoznávania nenávistných prejavovodhaľovania predpojatostispravodajstve,

    -v roku 2024 sa zameriarámci programov Erasmus+Európsky zbor solidarity na podporu začleneniarozmanitostiboj proti diskrimináciinenávisti,

    -začne realizovať projektnázvom Štúdiakultúredemokraciipartnerské učeniecieľom pomôcť školámkultúrnym aktérom podporovať občianske vzdelávanie žiakovoblasti tolerancie, rozmanitostidemokracie,

    -rozšíri projektspolupráciorganizáciami UNESCOOBSEsnahe riešiť antisemitizmus prostredníctvom vzdelávania vo všetkých členských štátoch,

    -bude podporovať výskumné projekty zamerané na boj proti trestným činom páchanýmnenávistinenávistným prejavom prostredníctvom rámcového programu EÚ pre výskuminovácie Horizont Európa 64 ,

    -začne realizovať spoločný projektRadou Európynázvom Boj proti nenávistným prejavomšporte,

    -v rámci programu Kreatívna Európa vytvorí nové ocenenie zamerané na zachovanie židovského kultúrneho dedičstva,

    -zintenzívni prácu na opatreniach na zvyšovanie povedomiarámci stratégie boja proti antisemitizmu vrátane siete mladých európskych veľvyslancov, siete miest súvisiacichholokaustombudovania nového výskumného centra, ako aj zvýšenia financovania 65 .

    -Ochrana demokracie pred nenávisťou

    Prejavy nenávisti nie sú len cielenou hrozbou pre jednotlivcov a komunity, oslabujú aj spoločnosť ako celok a ohrozujú základy našich demokracií. Dezinformácie vrátane zahraničnej manipulácie s informáciami a zahraničného zasahovania majú často za cieľ umocniť polarizáciu a nenávisť. Momenty sociálneho a geopolitického napätia možno zneužiť na intenzívnejšie šírenie dezinformácií a zapojenie zahraničných aktérov, čo bolo zrejmé v uplynulých týždňoch. Účelom je vytlačiť vyváženú rétoriku, polarizovať a radikalizovať, pokúšať sa podkopať úsilie mnohých ľudí v židovských a moslimských komunitách, ako aj všeobecne medzi obyvateľmi, ktorí chcú preukázať svoju snahu o mier, rešpekt a spolunažívanie.

    Ochrana európskych demokracií pred hrozbamiškodlivými účinkami dezinformáciímanipulácieinformáciamizasahovania, najmä zo strany zahraničných aktérov, sa stala pre EÚ strategickou prioritou.kontexte akčného plánu pre európsku demokraciu 66 Komisiavysoký predstaviteľ vypracovali súbor opatrení na boj proti dezinformáciám.

    Zaviedlo sa aj niekoľko iniciatív na zvýšenie zodpovednosti poskytovateľov online platforiem 67 . Konkrétne dôležitým prvkom aktudigitálnych službách je povinnosť veľmi veľkých online platforiem posudzovaťzmierňovať riziká spojenédezinformáciami. Táto povinnosť dopĺňa dlhoročný posilnený Kódex postupov proti šíreniu dezinformácií, ktorý je pružným nástrojom zaväzujúcim signatárov vrátane všetkých hlavných online platforiem rýchlo reagovať na rizikáspolupráciobčianskou spoločnosťou, ako ajiniciatívami na miestnej úrovni a s orgánmi 68 .

    Rýchlej reakcii napomáha situačné povedomie a strategická komunikačná reakcia na dezinformácie, pričom sa využíva sieť Komisie proti dezinformáciám a systém rýchleho varovania v správe Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, ktoré spájajú kontaktné miesta v členských štátoch a inštitúciách EÚ, a to aj v kontexte volieb, s Európskou sieťou pre spoluprácu v oblasti volieb. Táto reakcia pozostáva z aktívneho vyvracania dezinformácií a cielených kampaní (so zvýšenou intenzitou s cieľom riešiť zahraničnú manipuláciu s informáciami a zahraničné zasahovanie vrátane dezinformácií o pandémii COVID-19 a nezákonnej agresii Ruska voči Ukrajine), ako aj z komplexnej a konštantnej cielenej reakcie na konkrétne incidenty. Veľký vplyv na dezinformácie má aj zvýšená podpora overovateľov faktov. Komisia a vysoký predstaviteľ zintenzívnia opatrenia proti šíreniu dezinformácií a bude podporovať nezávislých overovateľov faktov, ktorí zohrávajú významnú úlohu v reakcii na dezinformácie. Pôjde aj o podporu miestnych digitálnych dobrovoľníkov sprístupnením alebo vývojom ďalších nástrojov s otvoreným zdrojovým kódom vrátane nástrojov umelej inteligencie, ktoré im umožnia účinnejšie bojovať proti nenávistným prejavom a dezinformáciám.

    Komisia bude podnecovať informovanosť a dodržiavanie predpisov prostredníctvom zintenzívnenia kontaktov so signatármi kódexu postupov a sieť Európskeho strediska pre monitorovanie digitálnych médií (EDMO) zvýši kapacitu svojich overovateľov faktov. Účinná reakcia si vyžaduje rýchle moderovanie obsahu. Využijú sa kontakty, aby sa kľúčovým zainteresovaným stranám pripomenuli existujúce pravidlá a posilnila sa ochota prijímať opatrenia v oblasti boja proti dezinformáciám. Zámerom je využiť stredisko EDMO ako nezávislého sprostredkovateľa, ktorý môže organizovať prácu medzi platformami a dôveryhodnými nahlasovateľmi a inými odborníkmi. Pomôže to rýchlemu a účinnému moderovaniu a odstraňovaniu nahláseného dezinformačného obsahu (a niekedy aj identifikácii potenciálne nezákonného obsahu).

    EÚ môže vychádzať zo súboru opatrení, ktoré už boli zavedené, vrátane súboru nástrojov v oblasti zahraničnej manipulácie s informáciami a zahraničného zasahovania. Na zvýšenie osvety sa využijú programy cielenej verejnej diplomacie v spolupráci s mladými mienkotvorcami/veľvyslancami mládeže na Blízkom východe a v severnej Afrike. Rozšíri sa prebiehajúci projekt na podporu arabskej siete overovateľov faktov s cieľom ďalej rozvíjať platformy na overovanie faktov a softvér, ktorý pomáha platformám odhaľovať zahraničné zasahovanie a nenávistné prejavy.

    Komisia pripravuje súbor iniciatív v oblasti obrany demokracie na podporu spoločných noriem EÚ pri riešení konkrétnych hrozieb a podpore inkluzívnej občianskej angažovanosti a účasti občanov v našich demokraciách, pričom vychádza z akčného plánu pre európsku demokraciu. Legislatívnym návrhom by sa zaviedli spoločné normy v oblasti transparentnosti a zodpovednosti na vnútornom trhu pre činnosti zastupovania záujmov zamerané na ovplyvnenie rozhodovacieho procesu v EÚ a vykonávané v mene tretích krajín. Návrhy budú obsahovať aj odporúčania týkajúce sa inkluzívnych a odolných volieb s opatreniami na zabránenie zavádzajúcemu alebo nenávistnému obsahu, ako aj na podporu úctivého demokratického prostredia prostredníctvom občianskej angažovanosti a účasti občanov.

    Nezávislá žurnalistika je mimoriadne dôležitá na to, aby občania mohli prijímať informované rozhodnutia,na potláčanie dezinformáciínenávistných prejavov. Napriek tomu nezávislá žurnalistika celosvetovo čelí vzrastajúcemu tlaku 69 . EÚ je naďalej pevne odhodlaná chrániť nezávislúkvalitnú žurnalistiku na celom svete,to silnou aj konkrétnou podporou nezávislých médií. Celosvetovo je zavedených niekoľko programov EÚ na podporu nezávislých médií, budovanie kapacít, posilňovanie ochrany novinárovposkytovanie príležitostí na ich profesionálny rozvoj.rámci EÚna celom svete sú zavedené osobitné programycelkovou výškou podpory presahujúcou 180 miliónov EUR za posledných päť rokov. EÚ takisto osobitne chráni nezávislých novinárov, ktorým hrozí riziko 70 ,chráni miestny inkluzívny demokratický priestordigitálnom veku 71 .

    Komisia:

    -zintenzívni podporu overovateľov faktov,to aj preskúmaním toho, ako môže umelá inteligencia podporiť úsilieidentifikáciu dezinformácií, pri ktorých hrozí riziko podnecovania nenávisti,

    -prijme nový súbor návrhovoblasti obrany demokraciezároveň navrhne harmonizované normyoblasti transparentnostizodpovednosti pre činnosti zastupovania záujmov zamerané na ovplyvnenie rozhodovacieho procesuvykonávanémene tretích krajín.

    EÚ:

    –     rozšíri projekt týkajúci sa arabskej siete overovateľov faktovcieľom ďalej rozvíjať platformy na overovanie faktovsoftvér, ktorý pomáha platformám odhaľovať zahraničné zasahovanienenávistné prejavy,

    -podporí programy cielenej verejnej diplomaciespoluprácimladými tvorcami verejnej mienky/veľvyslancami mládeže na Blízkom východe a v severnej Afrike na zvýšenie osvety proti všetkým podobám nenávisti vrátane antisemitizmuna riešenie informácií získaných mimo EÚ.

    4.ZJEDNOTENÍROZMANITOSTI PROTI NENÁVISTI

    „Ak chceme dosiahnuť svoj cieľ, mali by sme sa obrniť vedomosťami a chrániť sa jednotou a spolupatričnosťou.“

    Malala Yousafzai – laureátka Nobelovej ceny

    Rovnosť a nediskriminácia sú základnými hodnotami každej demokracie. Tieto hodnoty sú nevyhnutné na zabezpečenie toho, aby všetci ľudia, nech už sú hocikým, mohli žiť spoločne bez strachu. EÚ je odhodlaná budovať spoločnosť, v ktorej má každý rovnakú príležitosť prosperovať, môže slobodne vyjadriť svoju individualitu, vyjadriť svoj názor, slobodne vyznávať svoju vieru a milovať, koho chce. Budovanie takejto spoločnosti značne pomáha ochraňovať pred nenávisťou.

    V prieskume, ktorýroku 2019 uskutočnila Agentúra EÚ pre základné práva (FRA), sa zdôraznila obava, žeEÚ sa prehlbuje diskriminácia na základe sexuálnej orientácie, rodovej identity či rodového prejavupohlavných znakov. Každý desiaty LGBTI respondent (11 %) bolpriebehu piatich rokov pred rokom 2020 fyzicky alebo sexuálne napadnutý, pretože bol LGBTI osobou. Transrodoví (17 %)intersexuálni (22 %) respondenti zažívali častejšie útoky 72 .celej EÚ je zvlášť rozšírené násilie na ženáchdomáce násilie.údajov vyplýva, žeEÚ bola každá tretia žena obeťou násilia na ženách 73 každá piata žena sa stane obeťou domáceho násilia 74 . Pokiaľ ideRómov,roku 2021 bol zaznamenaný pozitívny vývojboji proti obťažovaniunásiliu motivovanému nenávisťouporovnanípredchádzajúcimi výsledkamiroku 2016, ale pokiaľ ideboj proti diskriminácii, neboli zaznamenané žiadne skutočné zlepšenia 75 .

    Z uvedených dôvodov Komisia zasadila rovnosťnediskrimináciu do jadra svojho programu.stratégiách Únie rovnosti 76 prijatýchrokoch 20202021 sa stanovil komplexný prístupsnahe vytvoriť podmienky, aby každý mohol žiť, prosperovaťbyť lídromspoločnosti bez ohľadu na rozdiely na základe pohlavia, rodu, rasového alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, zdravotného postihnutia, veku alebo sexuálnej orientácie. Na tento účel sastratégiách kladie dôraz na boj proti stereotypom, boj proti štrukturálnemu rasizmudiskriminácii tam, kde sa vyskytuje,na nápravu nedostatočnej skutočnej rovnostinašich spoločnostiach prostredníctvom pozitívnych opatrení.

    Kľúčovým prvkom týchto stratégií je zapojenie členských štátov a občianskej spoločnosti s cieľom premietnuť ciele na úrovni EÚ na vnútroštátnu úroveň, a to aj prostredníctvom národných stratégií a akčných plánov v súlade s prijatými záväzkami. Skupina na vysokej úrovni pre nediskrimináciu, rovnosť a rozmanitosť predstavuje dôležité fórum na výmenu osvedčených postupov a snaží sa zlepšiť vývoj a vykonávanie politík a programov, ktoré bojujú proti diskriminácii a podporujú rovnosť. Platforma EÚ pre charty rozmanitosti takisto pomáha organizáciám, ktoré sa chcú dobrovoľne zaviazať podporovať rozmanitosť a rovnaké príležitosti na pracovisku prostredníctvom európskych chárt rozmanitosti.

    Na podporu rovnosti a boj proti diskriminácii je dôležitá aj mobilizácia finančných prostriedkov EÚ a zaistenie, aby sa dostali k tým, ktorí ich najviac potrebujú. Na tento účel je nevyhnutné, aby prijímatelia finančných prostriedkov EÚ rešpektovali hodnoty EÚ.

    Podľa horizontálnej základnej podmienky Charty základných práv EÚ sa vyžaduje, aby členské štáty zaviedli účinné mechanizmy na zabezpečenie súladu programovich vykonávaniachartou 77 . Idenevyhnutný predpoklad, aby bolo možné uhradiť súvisiace výdavky.

    Systém včasného odhaľovania rizikavylúčenia Komisie už poskytuje možnosť vylúčiťposkytovania finančnej podpory EÚ subjekty spojenéfinancovaním terorizmu alebotrestnými činmi spojenýmiteroristickými aktivitami 78 .prípade závažného porušenia zmluvných záväzkov sa finančná podpora pre prijímateľov môže pozastaviť, znížiť alebo vymáhať a v prípade závažného odborného pochybenia sa môžu prijať primerané opatrenia,to ajprípadoch porušenia hodnôt EÚ. A čo je najdôležitejšie,cieľom posilniť zásadu, že programy financované EÚ musia rešpektovať zásady rovnostibyťsúladeprávom EÚ, Komisiarámci revízie nariadeniarozpočtových pravidlách navrhla doplniť ako nový výslovný dôvod vylúčenia „podnecovaniediskriminácii, nenávisti alebo násiliu“. Rešpektovanie hodnôt EÚ je už súčasťou dohodygrante, ktorú musí podpísať každý prijímateľ finančných prostriedkov EÚ,Komisia vypracúva usmernenia, aby jasnejšie stanovila dôsledky porušenia hodnôt EÚ pre prijímateľov. Komisia takisto realizuje pilotné projekty na posilnenie kontrolpostupov overovania pre rozpočtové programypríslušných výdavkových oblastiach, na ktoré sa vzťahuje vyššie riziko zneužitianerešpektovania hodnôt EÚ.

    Rovnako dôležité je zabezpečiť, aby sa netransparentné zahraničné financovanie nevyužívalo na oslabovanie hodnôt EÚ. EÚ bude naďalej bojovať proti skrytémuškodlivému zahraničnému financovaniu kultúrnych, občianskychnáboženských organizácií. Transparentnosťzodpovednosť najlepšie chránia pred potenciálnym zahraničným financovaním na zámerné alebo nezámerné presadzovanie názorovpodnecovaniesprávaniu, ktoré jerozporenašimi demokratickými zásadami, základnýmiľudskými právami 79 . EÚ navyše udržiava pevný rámec pre boj proti praniu špinavých peňazífinancovaniu terorizmu.

    Komisia:

    -bude monitorovať vykonávanie stratégií rovnostipredložítom správy.roku 2024 predloží správyvykonávaní akčného plánu EÚ proti rasizmu, stratégie EÚ pre boj proti antisemitizmupodporu židovského životastratégie pre rovnosť LGBTIQ osôb na roky 2020 – 2025,

    -bude informovaťrevidovanej anotovanej dohodegrante, aby lepšie stanovila dôsledky nerešpektovania hodnôt EÚ pre prijímateľov.

    Komisia vyzýva Európsky parlament a Radu, aby:

       urýchlene uzavreli rokovanianariadenírozpočtových pravidláchcieľom ďalej posilniť ochranu hodnôt EÚfinančných záujmov Únie vo všeobecnosti.

    Komisia vyzýva členské štáty, aby:

    -dodržiavali záväzky prijatézáveroch Radyboji proti rasizmuantisemitizmu 80 , najmä záväzok vypracovať národné akčné plány a/alebo stratégiepoužívať právne nezáväzné pracovné definície pre antisemitizmuspopieranieskresľovanie holokaustu, ktoré prijala Medzinárodná aliancia pre pripomínanie holokaustu.

    5.SPOLUPRÁCAKĽÚČOVÝMI ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI

    „Sami dokážeme veľmi málo, no spoločne oveľa viac.“

    Helen Keller – americká autorka a obhajkyňa práv osôb so zdravotným postihnutím

    Jednotlivé iniciatívy na úrovni EÚ dosahujú svoj plný potenciál vďaka zapájaniu všetkých členských štátov, všetkých komunít a najširšej možnej škály občianskej spoločnosti. Platí to zvlášť v prípade dlhodobého záväzku EÚ k rovnosti, s ktorým sa spájajú osobitné iniciatívy na podporu rovnakých práv a na uľahčenie účasti marginalizovaných osôb vo všetkých aspektoch našej spoločnosti.

    Komisia podnecuje podporu EÚ prostredníctvom koordinátorov pre boj proti antisemitizmupodporu židovského života, pre boj proti nenávisti voči moslimomnedávno vytvoreného koordinátora pre boj proti rasizmu, ktorí majú dôležitý vplyv na silnejšie zapojenie zainteresovaných strán. Tento vplyv sa teraz posilní výslovným mandátom pre každéhonich.mandáte sa vymedzí ich vymenovanie za vyslancov, ako aj ich úlohaoblastiach, medzi ktoré majú patriť konkrétne projekty financovanéprostriedkov EÚmaximalizácia potenciálu politík EÚhľadiska boja proti nenávisti online aj priamo 81 . Mandáty budú zahŕňať aj výročné správytrendoch, osvedčených postupochdosiahnutých politických cieľoch. Kľúčovou súčasťou ich úlohy bude rozvíjanie blízkeho vzťahu so širokou škálou organizácií vrátane miestnych organizácií, ktoré pomáhajú presadzovať kultúru rešpektovaniapochopeniapodporovať celospoločenskú mobilizáciu pri presadzovaníochrane hodnôtzákladných zásad EÚ.

    Agentúry EÚ,najmä Agentúra pre základné práva (FRA), poskytujú kľúčové vstupy pre opatrenia na úrovni EÚ. Zberanalýza údajov vrátane spoľahlivýchporovnateľných údajovrovnosti 82 sú nevyhnutné pre dôkladnejšiu informovanosťlepšie pochopenie súčasných hrozieb. Ďalšou dôležitou úlohou je jej podporamonitorovanie národných akčných plánov týkajúcich sa antisemitizmu, boja proti rasizmu, rovnosti Rómov, začleňovaniaúčastirovnosti LGBTIQ osôb. Komisia preskúma, ako maximalizovať potenciál agentúry FRA prispievaťúsiliu EÚ, aby pomohlaboji proti nenávisti, ako aj možnosti vytvorenia spoločnej metodiky zaznamenávania antisemitských incidentov.

    Náboženské združenia takisto môžu pôsobiť ako významní aktéri pre komunity a medzi nimi. Dialóg na základe článku 17 medzi inštitúciami EÚ a cirkvami, náboženskými združeniami a filozofickými a nekonfesionálnymi organizáciami predstavuje osvedčené fórum pre združovanie rôznych vierovyznaní. Vzhľadom na rastúce obavy v súvislosti s náboženskou neznášanlivosťou je činnosť dialógu na základe článku 17 ešte dôležitejšia, pretože môže byť nevyhnutné vytvoriť priestor na preskúmanie spôsobov, ako zvýšiť toleranciu a podporiť rešpektovanie náboženských a nekonfesionálnych spoločenstiev.

    Napokon treba uviesť, že aj podpora povedomiavýzname rozmanitostiboj proti nenávisti sú cieľom vonkajšej činnosti EÚ. Programypartnerských krajinách na podporu rovnosti, začleňovaniarešpektovania rozmanitosti podporované EÚvykonávané občianskou spoločnosťoukľúčových partnerských krajinách zahŕňajú tematický program Globálna Európa pre ľudské právademokraciu 83 .

    Boj proti nenávisti je celosvetovým problémommedzinárodná spolupráca je nevyhnutná. Hoci našou primárnou zodpovednosťou je bojovať proti nenávistichrániť ľudské právarámci EÚ, zároveň máme zodpovednosť aj záujem posilniť vonkajšiu činnosť EÚtejto oblasti. Všetky stratégie Únie rovnostistratégia EÚ pre boj proti antisemitizmu obsahujú osobitné opatrenia zamerané na boj proti nenávistidiskriminácii na celosvetovej úrovni. EÚ je jednýmnajaktívnejších globálnych aktérov na multilaterálnej úrovni, napríklad na zasadnutiach OSNRady Európy, pri podpore slobody náboženského vyznaniaviery 84 má osobitného vyslanca pre podporu slobody náboženského vyznaniaviery mimo EÚ. Svoju činnosť vykonáva aj prostredníctvom dialógovopatrenípartnerských krajináchspoluprácipartnerskými vládami, miestnymi zainteresovanými stranami, organizáciami občianskej spoločnostináboženskými aktérmi. Úzka spoluprácatými, ktorí sú zodpovední za presadzovanie práv na celosvetovej, regionálnej úrovnina úrovni krajín 85 , posilňuje dôveryhodnosťúčinnosť opatrení EÚrámci Únie aj mimo nej: Komisiavysoký predstaviteľ posilnia svoju účasťsiete na všetkých úrovniach, pričom využijú diplomatickú prácu EÚkonkrétne opatreniavonkajšie partnerstvá. Účasť EÚMedzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu umožňuje užšiu spoluprácuboji proti popieraniu holokaustupredchádzaní rasizmu, xenofóbiiantisemitizmu.

    Napokon najvyššie normy v oblasti boja proti diskriminácii a nenávisti dodržiavajú aj inštitúcie EÚ, ich pracoviská a zamestnanci. Predstavuje to hlavnú prioritu Komisie, pričom aktualizovaný akčný plán pre rozmanitosť a začlenenie na roky 2023 – 2024 bude zameraný na vnútorné ľudské zdroje, etiku a komunikačnú politiku.

    Komisia:

    -poskytne vyslancom výslovný mandát na prehĺbenie koordinácie,to aj prostredníctvom konkrétnych projektov financovaných EÚ,na maximalizáciu potenciálu politík EÚhľadiska boja proti nenávisti online aj priamo,

    -usporiada 19. decembra 2023 osobitné stretnutie zamerané na medzináboženský dialóg na základe článku 17.

    6.ZÁVER

    „To, čo bolí obete najviac, nie je krutosť násilníka, ale mlčanie náhodného diváka.“

    Elie Wiesel – laureát Nobelovej ceny a preživší holokaustu

    EÚ sa zrodila z odhodlania spojiť sa po vojne a zjednotiť sa na základe hodnôt, ktoré sú stredobodom inkluzívnej, rozmanitej a demokratickej spoločnosti. Vzhľadom na dve vojny v našom susedstve a každodenné dôkazy o rozporoch prinášaných do našich domovov a komunít musí Európa preukázať svoje odhodlanie rešpektovať a presadzovať tieto hodnoty.

    Začiatkom roka 2024 Komisia zorganizuje konferenciu na vysokej úrovni na tému boja proti nenávisti s významnými účastníkmi pôsobiacimi v oblasti boja proti nenávisti a diskriminácii. Otvorí tým celoeurópsky priestor pre dialóg a zmierenie, čím umožní prejsť od nenávisti a rozporov k spoločnému požívaniu našich európskych hodnôt rovnosti a rešpektovania ľudských práv a dôstojnosti. Na tento účel Komisia na európskej úrovni združí aj občanov z celej EÚ, najmä mladých ľudí, s rozhodovacími subjektmi, odborníkmi a členmi najviac postihnutých komunít. Tieto európske dialógy o zmierení by mali vyústiť do odporúčaní, ako poprepájať roztrieštené komunity a uviesť do života heslo EÚ „Zjednotení v rozmanitosti“. Komisia vyzve členské štáty, aby usporiadali podobné dialógy na vnútroštátnej úrovni či ďalších úrovniach.

    Nenávisť je neprijateľná v Európskej únii aj na celom svete. Politici a verejné osobnosti, ako aj občania zo všetkých oblastí života by mali byť pripravení vzoprieť sa a prehovoriť. Nesmieme pochybovať o našom odhodlaní nielen chrániť svoje hodnoty, ale urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme ich uplatňovali v praxi. Ochrana osôb pod hrozbou nenávisti je nevyhnutná na ochranu našej spoločnosti a nášho spôsobu života. Spoločným úsilím môže EÚ rezolútne preukázať toto odhodlanie, vyzvať všetkých Európanov, aby sa postavili proti nenávisti a vyjadrili podporu rovnosti, začleneniu a úcte.

    (1)

         Osobitní vyslancikoordinátori pre boj proti antisemitizmu 6. novembra 2023 uverejnili spoločné vyhlásenie boji proti nenávisti voči židom. Koordinátori, osobitní zástupcoviaveľvyslanci venujúci sa nenávisti voči moslimomrasizmu 29. novembra 2023 uverejnili medzinárodné vyhlásenie o boji proti všetkým formám nenávisti, a najmä proti nenávisti voči moslimom .

    (2)

         Rámcové rozhodnutie Rady 2008/913/SVV28. novembra 2008boji proti niektorým formámprejavom rasizmuxenofóbie prostredníctvom trestného práva (Ú. v. EÚ L 328, 6.12.2008, s. 55 – 58).

    (3)

         Článok 1 rámcového rozhodnutia.

    (4)

          Inkluzívnejšia Európavyššou mierou ochrany:   rozšírenie zoznamu trestných činovnenávistné prejavytrestné činy páchanénenávisti , COM(2021) 777 final , 9. decembra 2021. Táto iniciatíva je jednýmvýstupov oznámenýchroku 2020akčnom pláne pre európsku demokraciu.

    (5)

         Stratégia EÚ pre bezpečnostnú úniu, COM(2020) 605 final , 24. júla 2020.

    (6)

       Z údajovprojektu financovaného EÚnázvom European Observatory on Online Hate (Európske observatórium pre nenávistné prejavy online) vyplýva, žerámci ôsmich miliónov online správ analyzovanýchEÚ sa úroveň nenávistnej toxicity od začiatku roka 2023 zvýšila30 %. Úrovne sú vyššie vo francúzskom,ruskom, slovenskomšpanielskom jazyku. https://eooh.eu/ .

    (7)

         Hoci verejné orgány ešte len budú dokončovať štatistiky, občianska spoločnosť či médiá už uviedli množstvo príkladov. Organizácie občianskej spoločnostiNemecku zaznamenali náhly nárast tak antisemitských (zdroj: RIAS), ako aj protimoslimských (zdroj: CLAIM) incidentov.tlačových správach sa uvádza významný nárast antisemitských útokov vo Francúzsku (zdroj: Le Monde),Rakúsku (zdroj: euractiv)Holandsku (zdroj: jta.org).

    (8)

         V jednej štúdii sa uviedol 50-násobný nárast absolútneho objemu antisemitských komentárovvideám na platforme YouTubeizraelsko-palestínskom konfliktepriebehu októbra. Celkový podiel antisemitských správ satom istom období viac ako zdvojnásobil (zdroj: isdglobal.org, 31. októbra 2023). Podobný prieskum na platforme X ukázal, že počas víkendu, keď došloteroristickým útokom Hamasu, prudko vzrástol počet príspevkovprotimoslimskými kľúčovými slovami, pričom oproti situácii spred dvoch dní bol viac ako štvornásobný (zdroj: isdglobal.org, 2. novembra 2023).

    (9)

         Being Black in the EU (Živottmavou pleťouEÚ) – správa uverejnená Agentúrou pre základné právaoktóbri 2023,ktorej sa zdôrazňuje skutočnosť, žeobdobí piatich rokov pred prieskumom tretina respondentov zažila rasistické obťažovanie4 % zažili rasistické násilie.

    (10)

         Stratégia boja proti antisemitizmupodpory židovského životaEÚ (2021 – 2030), COM(2021) 615 , 5. októbra 2021.

    (11)

          https://commission.europa.eu/strategy-and-policy/policies/justice-and-fundamental-rights/combatting-discrimination/racism-and-xenophobia/combating-hatesccscsc-speech-and-hate-crime_en .

    (12)

         Najmä FRACEPOL, ako aj Úrad pre demokratické inštitúcieľudské práva (ODIHR)rámci Organizácie pre bezpečnosťspoluprácuEurópe (OBSE).

    (13)

         Od roku 2021 Komisia spoločneOBSE/ODIHRso Svetovým židovským kongresom zorganizovala sedem podujatí pre vnútroštátne orgány presadzovania právažidovské komunity, aby posilnili vzájomnú spoluprácuoblasti bezpečnosti. Najbližšie podujatie je naplánované na 11. decembra 2023Taliansku.

    (14)

         Zabezpečenie spravodlivostiEÚ – stratégia európskej odbornej justičnej prípravy na roky 2021 – 2024, COM(2020) 713 final , 2. decembra 2020.

    (15)

         Tento návrh presadzuje španielske predsedníctvoRade.

    (16)

         Stratégia EÚoblasti práv obetí (2020 – 2025), COM(2020) 258 final, 24. júna 2020.

    (17)

       Nedostatočné nahlasovanie vyvoláva ďalšiu viktimizáciu, vediebeztrestnosti páchateľov a k nižšej úrovni bezpečnosti celých skupín zasiahnutých trestnými činmi páchanýminenávisti.rámci štúdie agentúry FRAantisemitizme sa zistilo, že 79 % židov, ktorí zažili antisemitské obťažovanie, nenahlásilo najzávažnejšie incidenty. Prieskum FRA, Skúsenostiantisemitizmomjeho vnímanie – Druhý prieskumdiskrimináciitrestných činochnenávisti namierených proti židomEÚ, 2018.

    (18)

         Návrh smernice, ktorou sa mení smernica 2012/29/EÚ, ktorou sa stanovujú minimálne normyoblasti práv, podporyochrany obetí trestných činov, COM(2023) 424 final .

    (19)

         Stratégia boja proti antisemitizmupodpory židovského životaEÚ (2021 – 2030), COM(2021) 615 , 5. októbra 2021.

    (20)

         Program boja proti terorizmu pre EÚ: predvídanie, predchádzanie, ochranareakcia, COM(2020) 795 final , 9. decembra 2020.

    (21)

         Výzva PROTECTroku 2020 zodpovedala sume 14,5 milióna EUR na projekty týkajúce sa ochrany bohoslužobných miestcelkovej sumy 22,7 milióna EUR.rámci výzvyroku 2022 projekty týkajúce sa ochrany bohoslužobných miest získali 8,3 milióna EURcelkového rozpočtu 17,8 milióna EUR.rámci týchto výziev bolo vybraných 11 projektov týkajúcich sa ochrany bohoslužobných miest. Šesťnich má židovských partnerovjeden sa plne zameriava na posilnenie ochrany židovských komunít, EUCARE . Päť projektov má moslimských partnerovrámci ich združení.

    (22)

       Tento projekt, ktorý bol dokončený tento rokktorého financovanie predstavovalo 2,5 milióna EUR, umožnil vybaviť 1 000 bohoslužobných miestEurópe tabletmi pre prípad núdze.

    (23)

       Nová výzva PROTECT bude uverejnená do konca roka 2023; celkový rozpočet bude predstavovať 30 miliónovbude zahŕňať5 miliónov vyšší príspevok na riešenie hrozieb vyplývajúcichnárastu antisemitizmu.

    (24)

       Očakáva sa dodatočné financovanie vo výške 3 miliónov EUR.

    (25)

       Poradcovia EÚ pre bezpečnostnú ochranu predstavujú iniciatívurámci programu boja proti terorizmu.

    (26)

         Praktický sprievodca Komisieochrane bohoslužobných miest bol podporený stretnutiami zameranými na ochranu židovských miestPoľskuroku 2021vo Švédskuroku 2022.

    (27)

        Sprievodca EÚ na podporu ochrany bohoslužobných miest (europa.eu) .

    (28)

        https://counterterrorism.ec.europa.eu/book.php .

    (29)

         Databáza obsahuje zistenia vnútroštátnych orgánov pre ľudské právasúvislostiincidentmi nenávisti voči moslimom, ako sú násilie, majetkové delikty, podnecovanienásiliu alebo nenávisti, iné formy nenávistných prejavov, diskriminácia, obťažovanie –  https://fra.europa.eu/en/databases/anti-muslim-hatred .

    (30)

         Pozri správu agentúry FRA: Online content moderation –  Current challenges in detecting hate (Moderovanie online obsahu – Súčasné výzvy pri odhaľovaní nenávistných prejavov).

    (31)

         Návrh nariadeniajednotnom trhudigitálnymi službami (aktdigitálnych službách) a o zmene smernice 2000/31/ES, COM(2020) 825 final , 15. decembra 2020.

    (32)

         Komisia nedávno prijala odporúčaniekoordinácii reakcií na incidenty vyplývajúce najmä zo šírenia nezákonného obsahu. Týmto odporúčaním sa členské štáty povzbudzujútomu, aby koordinovanekonzistentne reagovali na incidenty.

    (33)

       Orgánom Coimisiún na Meán (www.cnam.ie).

    (34)

       To si vyžaduje, aby boloplnej miere zavedené mechanizmy riadenia aktudigitálnych službách, pričom do februára 2024 sa má zriadiť výbor pre digitálne služby zloženýkoordinátorov digitálnych služiebčlenských štátochKomisie.

    (35)

         Dodatočnú sumu 2,5 milióna EURroku 2024.

    (36)

         Nariadenie (EÚ) 2021/784riešení šírenia teroristického obsahu online (Ú. v. EÚ L 172, 17.5. 2021, s. 79 – 106).

    (37)

       Na základe informácií, ktoré má Komisiadispozícii, bolo od začiatku októbra 2023 vydaných najmenej 100 príkazov na odstránenie teroristického obsahu onlinesúvislosti so situáciou na Blízkom východe.

    (38)

          ALLIES , FRISCO TATE .

    (39)

          Internetové fórum Európskej únie .

    (40)

         Program boja proti terorizmu pre EÚ: predvídanie, predchádzanie, ochranareakcia, COM(2020) 795 final , 9. decembra 2020.

    (41)

          Sieť na zvyšovanie povedomiaradikalizácii (RAN) .

    (42)

       Christchurch Call je komunita vyše 130 vlád, poskytovateľov online služieborganizácií občianskej spoločnosti, ktoré spoločne pracujú na eliminácii teroristickéhonásilného extrémistického obsahu na internete.

    (43)

       Digitálne desaťročie pre detimládež: nová Európska stratégia vytvárania lepšieho internetu pre deti (stratégia BIK+), COM(2012) 196 final , 11. mája 2022.

    (44)

         Návrh smerniceboji proti násiliu na ženáchdomácemu násiliu, COM(2022) 105 final , 8. marca 2022.

    (45)

          Majte oči otvorenévšímajte si rôzne trestné činy páchané na ľuďoch. | Práva obetí (europa.eu) .

    (46)

         Vytvorenie európskeho vzdelávacieho priestoru do roku 2025, COM(2020) 625 final , 30. septembra 2020.

    (47)

       Akčný plán digitálneho vzdelávania 2021 – 2027: Prispôsobenie vzdelávaniaodbornej prípravy digitálnemu veku, COM(2020) 624 final .

    (48)

          Závery Rady o príspevku vzdelávania a odbornej prípravy k posilneniu spoločných európskych hodnôt a demokratického občianstva , 23. novembra 2023.

    (49)

         V roku 2023 pracovná skupina pre rovnosťhodnoty vo vzdelávaní a v odbornej príprave, ktorá je súčasťou strategického rámca európskeho vzdelávacieho priestoru, uverejnila dva tematické dokumenty,to Tackling different forms of discrimination in and through education (Boj proti rôznym formám diskriminácie vo vzdelávaní a v odbornej prípraveprostredníctvom nich) Citizenship education (Občianske vzdelávanie).

    (50)

         Pozri odporúčanie Rady týkajúce sa iniciatívy Cestaúspechuškole.

    (51)

         Nariadenie 2021/817 (Ú. v. EÚ L 189, 28.5.2021, s. 1 – 33).

    (52)

         Nariadenie 2018/1475, ktorým sa stanovuje právny rámec Európskeho zboru solidarity, 2. októbra 2018.

    (53)

         Ako príklad možno uviesť projektnázvom Football History for Inclusion (Začlenenie vďaka histórii futbalu), ktorý koordinovala Európska asociácia učiteľov dejepisu spoločneNadáciou Anny Frankovejinými partnermi, futbalové múzeum klubu Eintracht Frankfurtrumunskú futbalovú federáciu financované Komisiou prostredníctvom programu Erasmus+. Cieľom bolo pomôcť učiteľom, ktorí sa stanú svedkami prípadov vylúčeniaktorí chcú pomôcť svojim žiakom zapojiť sa do zmysluplných rozhovorovzačlenenírozvíjať sociálneobčianske kompetencie pomocou histórie futbalu.

    (54)

          Usmernenia pre učiteľovpedagógov týkajúce sa boja proti dezinformáciámpodpory digitálnej gramotnosti prostredníctvom vzdelávaniaodbornej prípravy –  https://op.europa.eu/sk/publication-detail/-/publication/a224c235-4843-11ed-92ed-01aa75ed71a1/language-en .

    (55)

         Boj proti nenávisti prostredníctvom požiadaviek na kvalitu obsahu digitálneho vzdelávania by mal byť témou činnosti nadväzujúcej na nedávno prijaté odporúčanie Rady týkajúce sa kľúčových faktorov umožňujúcich digitálne vzdelávanie  z 23. novembra 2023.

    (56)

         Idejeden zo získaných poznatkovrámci prípravnej akcie EÚnázvom Kultúra pre zdravie (2021 – 2023).

    (57)

         Dohodaspolupráci medzi Európskou komisiouÚniou európskych futbalových zväzov (UEFA) –  C(2022) 3721 final .

    (58)

         Príkladom je projektnázvom Football for UNITY 2.0 (FutbalomJEDNOTE 2.0) financovanýFondu EÚ pre azyl, migráciuintegráciu, ktorý bude realizovať nadácia UEFA pre deti. Projekt využije popularitu futbaluplatformu EURO 2024 na boj proti diskrimináciina podporu sociálneho začlenenia utečencov.

    (59)

         Culture and Democracy – the evidence. How citizens’ participation in cultural activities enhances civic engagement, democracy and social cohesion. Lessons from international research (Kultúrademokracia – dôkazy. Ako účasť občanov na kultúrnych činnostiach posilňuje občiansku angažovanosť, demokraciusociálnu súdržnosť. Poznatkymedzinárodného výskumu).

    (60)

         Denti, D., Crociata, A.,Faggian, A., Knocking on Hell’s door: dismantling hate with cultural consumption (Klopanie na dvere pekla: rozklad nenávisti kultúrnou spotrebou), Journal of Cultural Economics, 2022, s. 1 – 47.

    (61)

        Uznesenie Rady o pracovnom pláne EÚ pre kultúru na roky 2023 – 2026 (Ú. v. EÚ C 466, 7.12.2022, s. 1 – 18).

    (62)

       Viacročné pracovné plány pre kultúru usmerňujú politickú spoluprácu na úrovni EÚoblasti kultúry medzi členskými štátmiEurópskou komisiou.

    (63)

         Tento postup je uvedenýpracovnom programe na rok 2024 na vykonávanie programu Kreatívna Európa: https://culture.ec.europa.eu/resources/creative-europe-annual-work-programmes .

    (64)

         Z programu Horizont Európa sa budú od roku 2024 financovať výskumné projekty zamerané na boj proti nenávistným prejavom onlineoffline.

    (65)

         Komisia zvýšila finančné prostriedky dostupnéroku 2024rámci zložky CERV pre pamiatku obetí na 12 miliónov EUR,to aj na projekty na pripomínanie si holokaustu, boj proti prekrúcaniu holokaustu, okrem iného aj prostredníctvom digitalizácie archívovsvedectiev osôb, ktoré prežili holokaust.

    (66)

       COM(2020) 790. Pripravuje sa preskúmanie opatrenírámci akčného plánu pre európsku demokraciu.

    (67)

         Medzi ďalšie kľúčové iniciatívy patrí nedávno schválený návrhtransparentnosti politickej reklamy, ktorým sa zavádzajú jasné pravidlá transparentnosticielenia politickej reklamy,návrhrámci európskeho aktuslobode médií, ktorý by po prijatí zaručil účinnejšiu redakčnú slobodunezávislosť poskytovateľov mediálnych služieb.

    (68)

         Pripravované nariadeniepolitickej reklame poskytne spoločné normyoblasti transparentnosti umožňujúce odlíšiť politickú reklamu od iného obsahuidentifikovať odkazy, ktoré majú za cieľ formovať politické názoryrozhodnutia. Návrhom sa obmedzí aj zneužívanie osobných údajov na šírenie politickej reklamy.

    (69)

       Podľa správy Sloboda vo svete roku 2023 (vypracovanej organizáciou Freedom House) je sloboda médií jednýmukazovateľov, ktorý sa za posledných 17 rokov najviac znížil.súčasnosti až 85 % ľudí žijekrajinách, kde sa sloboda médií za posledných päť rokov zhoršila (zdroj: OSN).

    (70)

       Prostredníctvom mechanizmu ProtectDefenders.eu, ale aj ďalších opatrení.

    (71)

       Aj na základe partnerstvaDánskomsúvislostiiniciatívou týkajúcou sa digitálnej demokracie.

    (72)

       Prieskum agentúry FRA, 2020, A long way to go for LGBTI equality (Dlhá cestarovnosti LGBTI ľudí): A long way to go for LGBTI equality (Dlhá cestarovnosti LGBTI ľudí): Agentúra Európskej únie pre základné práva (europa.eu)

    (73)

         Prieskum Agentúry pre základné práva: ‘ Violence against women: an EU wide survey (Násilie páchané na ženách: celoeurópsky prieskum), 5. 3. 2014

    (74)

         Tento údaj vychádzaadministratívnych údajovzahŕňa len činy, ktoré boli nahlásené orgánom. EIGE, databáza rodových štatistík, https://eige.europa.eu/gender-statistics/dgs , 2019.

    (75)

         Prieskum agentúry FRA, 2021, Roma in 10 European countries (Rómovia10 európskych krajinách), Agentúra Európskej únie pre základné práva.

    (76)

         Stratégie Únie rovnosti: stratégia pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025, COM(2020) 152 final , 5. 3. 2020; strategický rámec EÚ pre rovnosť, začleňovanieúčasť Rómov na roky 2020 – 2030, COM(2020) 620 final , 7. 10. 2020; Únia rovnosti: stratégia pre rovnosť LGBTIQ na roky 2020 – 2025, COM(2020) 698 final, 12. 11. 2020; Únia rovnosti: akčný plán EÚ proti rasizmu na roky 2020 – 2025, COM(2020) 565 final , 18. 9. 2020; Stratégiaoblasti práv osôb so zdravotným postihnutím na roky 2021 – 2030, COM(2021) 101 final , 3. 3. 2021. Tieto stratégie boli doplnené stratégiou boja proti antisemitizmupodpory židovského životaEÚ (2021 – 2030), 5. októbra 2021, COM(2021) 615 final .

    (77)

         Článok 15 nariadenia (EÚ) 2021/1060  – nariadeniespoločných ustanoveniach.

    (78)

         Článok 135 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046  – nariadenierozpočtových pravidlách.

    (79)

         Návrh na prepracované znenie nariadeniarozpočtových pravidlách COM(2022) 223 .

    (80)

          Závery Rady o boji proti rasizmu a antisemitizmu , 2. marca 2022.

    (81)

         Do tejto činnosti sa zapojí aj koordinátor Komisie pre dialóg medzi Európskou komisioucirkvami, náboženskými združeniami alebo spoločenstvami, ako aj filozofickýminekonfesionálnymi organizáciami uvedenýmičlánku 17 ZFEÚ.

    (82)

         Na tento účel Komisia spolupracujeagentúrou FRA pri koordinácii práce podskupiny pre údajerovnosti zriadenejrámci skupiny na vysokej úrovni pre nediskrimináciu, rovnosťrozmanitosť.

    (83)

         Spoločné oznámenieakčnom pláne EÚ pre ľudské právademokraciu na roky 2020 – 2024 JOIN(2020) 5 final , 25. marca 2020. Nová výzva na predkladanie návrhov zameraná na podporu slobody náboženského vyznaniaviery je teraz otvorená na predkladanie žiadostí –  Výzvy na predkladanie návrhov a ponúk (europa.eu) .

    (84)

         Pozri aj Rabatský akčný plánzákaze obhajoby národnej, rasovej alebo náboženskej nenávisti .

    (85)

         Napríklad osobitný spravodajca OSN pre slobodu náboženského vyznania alebo viery, komisár Rady Európy pre ľudské právajej osobitný zástupca pre antisemitské, protimoslimskéiné formy náboženskej neznášanlivostitrestných činov páchanýchnenávisti.

    Top