Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0126

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE o krátkodobej štatistike v zmysle požiadavky článku 14 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 1165/98

    COM/2021/126 final

    V Bruseli18. 3. 2021

    COM(2021) 126 final

    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o krátkodobej štatistike v zmysle požiadavky článku 14 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 1165/98


    SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

    o krátkodobej štatistike v zmysle požiadavky článku 14 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 1165/98

    1.Úvod

    Európska krátkodobá podniková štatistika (STS) poskytuje komplexný súbor ukazovateľov, ktoré okrem iného zahŕňajú produkciu, tržby, produkčné ceny (často nazývané aj „ceny zo závodu“), počet zamestnaných osôb, odpracované hodiny, hrubé mzdy atď. Uvedené ukazovatele STS sa týkajú týchto štyroch hlavných ekonomických oblastí: priemysel, stavebníctvo, maloobchod a služby (okrem finančných a verejných služieb). Tabuľka 1 obsahuje ich prehľad.

    Tabuľka 1: Ukazovatele krátkodobej štatistiky

    Priemysel    

    Stavebníctvo

    Maloobchod

    Ostatné služby

    Priemyselná výroba

    Produkcia v stavebníctve

    – Výstavba budov

    – Inžinierske stavby

    Tržby v priemysle, na domácom trhu a z predaja do zahraničia (v eurozóne a mimo eurozóny)

    Tržby v maloobchode

    Tržby v (ostatných) službách

    Stavebné povolenia

    – počet bytov

    – m2 úžitkovej podlahovej plochy

    Počet zamestnaných osôb

    Počet zamestnaných osôb

    Počet zamestnaných osôb

    Počet zamestnaných osôb

    Odpracované hodiny

    Odpracované hodiny

    Odpracované hodiny

    Odpracované hodiny

    Hrubé mzdy a platy

    Hrubé mzdy a platy

    Hrubé mzdy a platy

    Hrubé mzdy a platy

    Produkčné ceny v priemysle, na domácom trhu a z predaja do zahraničia (v eurozóne a mimo eurozóny)

    Produkčné ceny v stavebníctve/stavebné náklady

    Objem maloobchodu

    Produkčné ceny v (ostatných) službách

    Dovozné ceny v priemysle (v eurozóne a mimo eurozóny)

    Právny základ krátkodobej podnikovej štatistiky tvorí nariadenie Rady (ES) č. 1165/98 1 (ďalej len „nariadenie o STS“). Komisia musí v súlade s jeho článkom 14 ods. 2 predložiť správu Európskemu parlamentu a Rade o štatistike zostavenej podľa uvedeného nariadenia a najmä o jej relevantnosti a kvalite a o revízii ukazovateľov. Správa sa okrem toho zaoberá nákladmi štatistického systému a zaťažením podnikov, ktoré vyplývajú z nariadenia o STS, v pomere k jeho prínosom.

    Táto správa nadväzuje na správy predložené v januári 2003, júni 2008, júni 2011, júni 2014 a auguste 2017 2 .

    V druhom oddiele sa uvádzajú použitia krátkodobej štatistiky, ako aj jej relevantnosť pre kľúčové európske politiky a riadenie európskej menovej politiky. Uvádzajú sa v ňom aj hlavné zmeny krátkodobej štatistiky od predchádzajúcej správy z augusta 2017.

    V treťom oddiele sa podrobnejšie opisujú rôzne aspekty kvality krátkodobej štatistiky.

    Štvrtý oddiel obsahuje určité informácie o nákladoch a zaťažení spojených so zberom a spracovaním údajov pre krátkodobú štatistiku.

    Posledný oddiel zahŕňa perspektívu ďalšieho vývoja krátkodobej štatistiky, najmä v spojení s nariadením (EÚ) 2019/2152 o európskych podnikových štatistikách (EBS) 3 . 

    2.Prehľad krátkodobej štatistiky a najdôležitejšie trendy vývoja

    Krátkodobá štatistika zahŕňa veľký počet hlavných európskych ekonomických ukazovateľov 4 , ktoré boli vyvinuté s cieľom sledovať ekonomický vývoj (hospodársky cyklus) Európskej únie a jej členských štátov, a najmä riadiť menovú politiku v eurozóne. Sú to tieto ukazovatele: priemyselná výroba, produkčné ceny v priemysle na domácom trhu, dovozné ceny v priemysle, produkcia v stavebníctve a objem maloobchodu, tržby v službách (okrem maloobchodu), stavebné povolenia a indexy produkčných cien za služby.

    Najvýznamnejšími používateľmi krátkodobej štatistiky je Európska centrálna banka a národné centrálne banky, no údaje majú veľký význam aj pre Európsku komisiu, verejné správy jednotlivých členských štátov, výskumné ústavy, ale aj podniky a podnikateľské organizácie. Krátkodobá štatistika okrem toho poskytuje dôležité vstupy pre iné štatistické oblasti, ako sú napríklad národné účty.

    Krátkodobá štatistika sa najčastejšie používa na analýzu ekonomických trendov, prognózy a modelovanie. Je potrebná aj na tvorbu politických rozhodnutí, výskumné účely, kontrolu a overovanie správnosti údajov z iných zdrojov a ako podklad pre podnikateľské rozhodnutia. Výsledky krátkodobej štatistiky môžu využiť aj podniky na rôzne ďalšie účely (napr. využívanie indexov produkčných cien na indexáciu zmlúv).

    Na zaistenie relevantnosti krátkodobej štatistiky pre jej používateľov a v záujme ďalšieho skvalitňovania údajov podnikol Eurostat od predchádzajúcej správy o krátkodobej štatistike z augusta 2017 viacero iniciatív.

    Reštrukturalizácie a zmeny obchodných modelov v prípade niektorých nadnárodných podnikov viedli k neočakávaným značným revíziám niektorých ukazovateľov krátkodobej štatistiky, ako aj údajov národných účtov. Eurostat v spolupráci s národnými štatistickými úradmi zriadil „systém včasného varovania“. Týmto mechanizmom sa má zabezpečiť, aby bol Eurostat včas informovaný o očakávaných zmenách týkajúcich sa podnikovej štatistiky a národných účtov, ktoré vyplývajú z takýchto globalizačných javov v nadnárodných podnikoch, a aby príslušné národné štatistické úrady štatistiku prispôsobovali koherentne a koordinovane. Účasť štatistických úradov na systéme včasného varovania je dobrovoľná a je zaručená dôvernosť podnikových údajov 5 .

    Eurostat v záujme zlepšenia kvality ukazovateľov týkajúcich sa produkcie v stavebníctve a stavebných povolení zriadil elektronickú osobitnú skupinu, ktorá sa pravidelne stretávala s cieľom vymieňať si osvedčené postupy a zlepšiť dostupné metodické usmernenie k týmto ukazovateľom. Zlepšenia údajov o stavebníctve sa podporili aj prostredníctvom finančnej pomoci, ktorú Eurostat poskytol národným štatistickým úradom.

    V reakcii na globálnu finančnú krízu bol v roku 2010 zriadený Európsky výbor pre systémové riziká (ESRB), ktorý mal dohliadať nad finančným systémom EÚ a zabrániť systémovým rizikám 6 . ESRB v rámci svojho mandátu vydáva varovania a odporúčania. Eurostat na základe odporúčaní ESRB/2016/14 a ESRB/2019/3 pracoval na vývoji ukazovateľov týkajúcich sa komerčných nehnuteľností; v tejto súvislosti sa krátkodobá štatistika zamerala na ukazovatele týkajúce sa začatia výstavby, dokončenia výstavby a miery voľných pracovných miest. Na vývoj týchto nových štatistických ukazovateľov sa využili osobitné skupiny expertov z členský štátov a granty na podporu metodickej práce.

    Eurostat a národné štatistické úrady zaviedli v roku 2018 v súlade s článkom 11 nariadenia Rady (ES) č. 1165/98 nové váhy pre agregáciu indexov krátkodobej štatistiky s bázickým rokom 2015.

    3.Rozsah pôsobnosti nariadenia o STS a súlad s ním

    Eurostat monitoruje súlad členských štátov s nariadením o STS z hľadiska včasnosti a úplnosti. Dvakrát ročne sa vypočíta komplexné skóre súladu za každú krajinu a za každý ukazovateľ 7 . Výsledky monitorovania vo všeobecnosti svedčia o vysokej miere súladu s nariadením. K 1. aprílu 2020 bolo priemerné skóre za EÚ-27 na úrovni 9,7 (z 10), pričom veľký počet členských štátov je plne v súlade. Kvalita údajov STS sa zisťuje na základe rôznych aspektov kvality uvedených v Kódexe postupov pre európsku štatistiku 8 .

    3.1.Presnosť, spoľahlivosť, koherentnosť a porovnateľnosť

    Nariadením Komisie (ES) č. 1503/2006 9 sa v krátkodobej štatistike zaviedli spoločné definície na zaistenie koherentnosti a porovnateľnosti údajov. Eurostat a národné štatistické úrady úzko spolupracujú s cieľom zabezpečiť a ďalej zlepšovať vysokú presnosť, spoľahlivosť a koherentnosť ukazovateľov krátkodobej štatistiky. Metodický rámec vytvorený nariadením o STS sa neustále zlepšuje v konzultácii s technickými expertmi a osobitnými tematickými skupinami.

    Napriek jednotným definíciám však nemusia byť prístupy k zostavovaniu štatistických údajov v jednotlivých členských štátoch identické. V súlade so zásadou subsidiarity a s cieľom zohľadniť rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi, napríklad pokiaľ ide o veľkosť, hospodársku štruktúru a dostupnosť administratívnych údajov, nariadenie o STS ponecháva rozhodnutie o najúčinnejších a najefektívnejších spôsoboch zberu a spracovania údajov na členské štáty.

    Eurostat spolupracuje aj s ďalšími medzinárodnými organizáciami s cieľom zlepšiť porovnateľnosť údajov a metodiky mimo Európskej únie.

    3.2.Včasnosť a časová presnosť

    Krátkodobá štatistika patrí medzi prvé oficiálne údaje, ktoré vypovedajú o najnovšom ekonomickom vývoji. Preto sa v nariadení o STS stanovujú veľmi krátke lehoty na zasielanie národných údajov Eurostatu 10 . V tabuľke 2 sú uvedené lehoty na zasielanie údajov Eurostatu (tretí stĺpec) a cieľové dátumy stanovené Hospodárskym a finančným výborom v jeho správe o požiadavkách na informácie v európskej menovej únii. V poslednom stĺpci sú uvedené aktuálne lehoty na zverejňovanie (napr. tematické tlačové správy a zverejňovanie v online databázach).

    Včasnosť krátkodobej štatistiky možno vo všeobecnosti označiť ako veľmi dobrú. K oneskoreniam dochádza zväčša iba vtedy, keď cieľový dátum zaslania pripadá na víkend alebo štátny sviatok.

    Vďaka kalendáru tlačových správ na webových stránkach Eurostatu sú používatelia informovaní o dátume zverejnenia tlačových správ v dostatočnom predstihu 11 . V posledných rokoch sa dodržali všetky termíny uvedené v kalendári.

    Tabuľka 2: Včasnosť – počet dní od skončenia referenčného obdobiaa) po lehotu na zaslanie podľa nariadenia STS, lehota na zaslanie podľa cieľa Hospodárskeho a finančného výboru a skutočné zverejnenie agregátov za eurozónu (2020)

    Ukazovateľ

    Periodicita

    Termíny podľa nariadenia o STS b)

    Ciele Hospodárskeho a finančného výboru na rok 2020 c)

    Zverejnenie úhrnov za eurozónu d)

    Priemyselná výroba

    mesačne

    40

    40

    47

    Produkčné ceny v priemysle na domácom trhu

    mesačne

    35

    35

    33

    Dovozné ceny v priemysle

    mesačne

    45

    45

    37

    Produkcia v stavebníctve

    mesačne

    45

    45

    50

    Stavebné povolenia

    štvrťročne

    90

    90

    92

    Tržby v maloobchode

    mesačne

    30

    30

    34

    Tržby v (ostatných) službách

    štvrťročne

    60

    60

    64

    Produkčné ceny v službách

    štvrťročne

    90

    90

    92

    a)    Referenčné obdobie je časové obdobie, za ktoré sa štatistické výsledky zbierajú alebo vypočítavajú, a na ktoré sa uvedené hodnoty teda vzťahujú. V prípade STS je to buď mesiac, alebo štvrťrok.

    b)    Lehoty na zasielanie údajov Eurostatu podľa nariadenia o krátkodobej štatistike; pre menšie krajiny sa môžu uplatňovať dlhšie lehoty.

    c)    Ciele stanovené v správe Hospodárskeho a finančného výboru o stave informačných požiadaviek v HMÚ z roku 2020 (2020 Status Report on information requirements on EMU).

    d)    Počet dní od skončenia referenčného obdobia po zverejnenie (napr. tlačová správa, zverejnenie údajov).

    3.3.Revízie ukazovateľov krátkodobej štatistiky

    Aby sa dodržali krátke lehoty na zverejnenie, prvé výsledky krátkodobých ukazovateľov sa musia zakladať na predbežných, odhadovaných a neúplných údajoch. Po prvom zverejnení údajov sa výsledky zisťovania revidujú, keď pribudnú vstupy od oneskorených respondentov. Údaje však možno revidovať aj z mnohých iných dôvodov – napríklad sezónne očisťovanie, referenčné porovnávanie, nové a/alebo lepšie zdroje údajov či oprava chýb alebo metodické zmeny. Rozsah revízií je zväčša pomerne obmedzený, najmä na agregovanej úrovni EÚ a za eurozónu.

    V záujme posúdenia kvality prvých výsledkov štyroch ukazovateľov krátkodobej štatistiky zverejňovaných mesačne v tlačových správach sa analyzovali zmeny medzi prvým a druhým zverejnením mesačných mier rastu za roky 2017, 2018 a 2019.

    V tabuľke 3 sa uvádza priemerný rozsah revízií mier rastu medzi prvým zverejnením a druhým zverejnením o mesiac neskôr (druhý stĺpec) v prípade agregátov štyroch ukazovateľov STS za eurozónu, ktoré sa zverejňujú v tlačovej správe. Hodnota je nula alebo takmer nula, čo znamená, že revízie mier rastu smerom nahor a nadol sa vykompenzujú, a teda sa zdá, že nedochádza k systémovej chybe nadhodnocovania či podhodnocovania výsledkov.

    V absolútnom vyjadrení (tretí stĺpec) sa priemerné revízie pohybujú od 0,1 v prípade produkčných cien v priemysle po 0,4 percentuálneho bodu v prípade produkcie v stavebníctve. Rozdiely medzi ukazovateľmi možno vysvetliť odlišnými metódami zostavovania a revidovania. Zatiaľ čo produkčné ceny v priemysle sa často nerevidujú vôbec, ukazovatele týkajúce sa produkcie sa môžu revidovať aj niekoľko rokov po ich prvom zverejnení.

    Priemerné miery rastu (v absolútnom vyjadrení pri druhom zverejnení) sú uvedené v štvrtom stĺpci. V poslednom stĺpci sa uvádza vzťah medzi revíziou miery rastu a samotnou mierou rastu (v čase druhého zverejnenia). Táto hodnota presnejšie opisuje veľkosť revízií, pretože je rozdiel, či sa revízia o x percentuálneho bodu uplatní na pomerne vysokú alebo pomerne nízku mieru rastu.

    Tabuľka 3: Rozsah revízie štyroch hlavných ukazovateľov krátkodobej štatistiky, 2017-19 a) 

    1

    2

    3

    4

    5

     

    Priemerná revízia b)

    Priemerná absolútna revízia c)

    Priemerná absolútna miera rastu

    Relatívna priemerná revízia d)

    Priemyselná výroba

    0,0

    0,2

    0,7

    0,2

    Produkčné ceny v priemysle (domáci trh)

    0,0

    0,1

    0,3

    0,2

    Produkcia v stavebníctve

    0,2

    0,4

    0,9

    0,4

    Objem maloobchodu

    0,1

    0,2

    0,6

    0,4

    a)    Sezónne očistené miery rastu ukazovateľov za eurozónu.

    b)    Rozdiely medzi mierami rastu pri prvom a druhom zverejnení, priemer za 2017 – 2019.

    c)    Absolútne rozdiely medzi mierami rastu pri prvom a druhom zverejnení, priemer za 2017 – 2019.

    d)    Pomer medzi absolútnou revíziou (tretí stĺpec) a absolútnou mierou rastu pri druhom zverejnení (štvrtý stĺpec), priemer za 2017 – 2019. Odchýlky sú spôsobené zaokrúhľovaním.

    V prvom polroku 2020 predstavovala pandémia COVID-19 pre krátkodobú štatistiku veľkú výzvu. V dôsledku obmedzenia pohybu a iných opatrení nebolo v mnohých prípadoch možné skontaktovať podniky na účely zberu údajov. Pre bezprecedentné poklesy a nárasty v ekonomických činnostiach bolo zostavovanie odhadov ťažšie. Predĺženie lehôt na podanie daňových priznaní a podobné opatrenia na zníženie zaťaženia podnikov viedli k tomu, že na účely štatistiky bolo k dispozícii menej administratívnych údajov. Eurostat zorganizoval na podporu národných štatistických orgánov online stretnutie, aby sa prediskutovali problémy a riešenia a poskytlo sa metodické usmernenie k otázkam, ako sú odhady a riešenie problému chýbajúcich údajov. Napriek ťažkostiam nebolo zverejnenie krátkodobých údajov významným spôsobom narušené a všetky lehoty na zverejnenie údajov boli dodržané.

    Tabuľka 4 obsahuje prehľad revízií údajov za obdobie od marca 2020 do júna 2020. Ako vidieť, zvýšili sa revízie v absolútnom vyjadrení a v prvom zverejnení údajov možno pri porovnaní s druhým pozorovať systematickú chybu, ktorá svedčí o konzervatívnych prvých odhadoch, keď hodnoty ukazovateľov STS počas pandémie COVID-19 výrazne klesli. V pomere k zvýšeniu absolútnych mier zmeny v prípade ukazovateľov boli výsledky revízií v tomto období ešte lepšie.

    Tabuľka 4: Rozsah revízie štyroch hlavných ukazovateľov krátkodobej štatistiky, marec 2020 – jún 2020 a)

    1

    2

    3

    4

    5

     

    Priemerná revízia b)

    Priemerná absolútna revízia c)

    Priemerná absolútna miera rastu

    Relatívna priemerná revízia d)

    Priemyselná výroba

    –0,4

    0,4

    10,6

    0,0

    Produkčné ceny v priemysle (domáci trh)

    –0,2

    0,2

    1,2

    0,1

    Produkcia v stavebníctve

    –1,4

    2,4

    16,0

    0,1

    Objem maloobchodu

    –0,8

    1,8

    11,0

    0,2

    a)    Sezónne očistené miery rastu ukazovateľov za eurozónu.

    b)    Rozdiely medzi mierami rastu pri prvom a druhom zverejnení, priemer za marec 2020 – jún 2020.

    c)    Absolútne rozdiely medzi mierami rastu pri prvom a druhom zverejnení, priemer za marec 2020 – jún 2020.

    d)    Pomer medzi absolútnou revíziou (tretí stĺpec) a absolútnou mierou rastu pri druhom zverejnení (štvrtý stĺpec), priemer za marec 2020 – jún 2020. Odchýlky sú spôsobené zaokrúhľovaním.

    3.4.Prístupnosť, zrozumiteľnosť a dostupnosť metaúdajov

    Eurostat zverejňuje v prípade krátkodobej štatistiky 48 tlačových správ ročne – mesačné správy o štyroch hlavných ukazovateľoch (priemyselná výroba, produkčné ceny v priemysle, produkcia v stavebníctve a objem maloobchodu). V minulých rokoch sa všetky tlačové správy zverejnili v súlade s harmonogramom.

    Všetky údaje európskej krátkodobej štatistiky sú dostupné na webovej stránke Eurostatu. Údaje sú bezplatné. Časť venovaná krátkodobej štatistike 12 umožňuje prístup k úplnej databáze krátkodobej štatistiky, ale aj k viacerým vopred definovaným štatistickým tabuľkám. Okrem toho sa v osobitnej sekcii uvádzajú informácie o právnom základe krátkodobej štatistiky, ako aj mnohé metodické publikácie. Metaúdaje k agregátom EÚ, ako aj národné metaúdaje k jednotlivým ukazovateľom krátkodobej štatistiky boli nedávno rozšírené o ukazovatele týkajúce sa kvality a výkonnosti a sú k dispozícii aj v osobitnej sekcii.

    Stručné články o všetkých ukazovateľoch krátkodobej štatistiky, ako aj mnohé články venované metodickým východiskám sa uverejňujú na online wiki platforme sprievodcu európskou štatistikou („Statistics Explained“) 13 .

    4.Aktuálne náklady na štatistický systém a zaťaženie podnikov

    Meranie nákladov (na štatistické systémy v súvislosti so zberom, spracovaním a zverejňovaním údajov) a zaťaženia (podnikov poskytujúcich údaje) spojených s krátkodobou štatistikou sa ukázalo ako mimoriadne zložité. V súlade so zásadou subsidiarity štatistické úrady uplatňujú rozdielne metódy zberu a zostavovania údajov. Rozdielne sú napríklad zdroje údajov: niektoré krajiny používajú údaje zo zisťovaní, iné sa spoliehajú na sekundárne administratívne zdroje a niektoré kombinujú údaje zo zisťovaní s administratívnymi údajmi. Rozdielne sú aj metódy zisťovania a nástroje na zber údajov. K akémukoľvek porovnávaniu odhadov nákladov a zaťaženia medzi členskými štátmi treba preto pristupovať veľmi obozretne. Okrem toho treba pri posudzovaní nákladov a zaťaženia v spojení s krátkodobou štatistikou zohľadniť aj prínosy, keďže tieto údaje sú cenným vstupom pre ďalšie štatistiky (najmä národné účty).

    Z údajov o zaťažení spojenom so zberom tejto štatistiky, ktoré sa získali od členských štátov, vyplýva, že podniky musia v priemere mesačne investovať asi 20 minút, aby vyhoveli štatistickým požiadavkám týkajúcim sa údajov o produkcii (priemysel a stavebníctvo); údaje o tržbách sa poskytujú jednoduchšie (5 až 10 minút mesačne) a poskytnutie údajov o cenách si mesačne vyžaduje približne 15 minút. Tieto číselné údaje sú však len približné, keďže rozdiely medzi členskými štátmi sú pomerne veľké.

    5.Budúci vývoj v oblasti krátkodobej štatistiky

    Podiel trhových služieb (okrem bankovníctva a poisťovníctva) za posledných 20 rokov vzrástol zo 43,0 % na 47,6 % 14 . Aby sa tento nárast významu sektora služieb v krátkodobej štatistike primerane zohľadnil, Eurostat v spolupráci s členskými štátmi a po dôkladnej konzultácii s kľúčovými používateľmi vypracoval návrh komplexného rozšírenia a zlepšenia legislatívneho základu krátkodobej štatistiky, ktorého cieľom je lepšie pokryť sektory služieb.

    Nové požiadavky na krátkodobú podnikovú štatistiku sú súčasťou nariadenia (EÚ) 2019/2152 a súvisiaceho vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2020/1197 15 .

    Konkrétne sa v zmysle nariadenia (EÚ) 2019/2152 do súboru ukazovateľov krátkodobej štatistiky od januára 2021 zahrnie ukazovateľ produkcie (objemu) sektora služieb (okrem finančných a verejných služieb). Navyše sa ním rozšíri rozsah sektorov služieb pokrytých jednotlivými ukazovateľmi krátkodobej štatistiky. Nový ukazovateľ produkcie v službách (ISP) bude mať mesačné referenčné obdobie a mal by byť k dispozícii 60 dní po jeho skončení. Okrem lepšieho pokrytia sektora služieb sa krátkodobé štatistiky zefektívnia a harmonizujú aj z niektorých ďalších hľadísk, ako napríklad lehoty na zasielanie, používanie štatistických jednotiek či vymedzenie veľkostných tried krajín. Všetky zmeny sa budú uplatňovať od referenčného obdobia január 2021 resp. prvý štvrťrok 2021.

    Zmeny zaručia, že krátkodobá štatistika bude naďalej plniť úlohu správneho a primeraného merania vývoja hospodárskeho cyklu v dynamickom hospodárskom prostredí.

    V súlade s článkom 25 nariadenia (EÚ) 2019/2152 sa nariadenie o krátkodobej štatistike zrušuje s účinnosťou od 1. januára 2024.

    (1)    Ú. v. ES L 162, 5.6.1998, s. 1.
    (2)    KOM(2003) 36 v konečnom znení, 29.1.2003; KOM(2008) 340 v konečnom znení z 9.6.2008; KOM(2011) 329 v konečnom znení z 8.6.2011; COM (2014) 381 final z 26.6.2014 a COM(2017) 411 final z 2.8.2017.
    (3)

          Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2152 z 27. novembra 2019 o európskych podnikových štatistikách, ktorým sa zrušuje 10 právnych aktov v oblasti podnikových štatistík (Ú. v. EÚ L 327, 17.12.2019, s. 1).

    (4)    Pôvodný zoznam hlavných európskych ekonomických ukazovateľov bol zostavený v roku 2002 [oznámenie Komisie Európskemu parlamentu a Rade o štatistike eurozóny, KOM(2002) 661 v konečnom znení z 27.11.2002].
    (5)       https://ec.europa.eu/eurostat/web/economic-globalisation/early-warning-system ((dostupné v angličtine, vo francúzštine a v nemčine).
    (6)       https://www.esrb.europa.eu/home/html/index.sk.html .
    (7)      Pri posudzovaní súladu sa zohľadňuje najmä úplnosť a včasnosť zaslaných národných údajov. Vypočítané skóre závisí od toho, či údaje spĺňajú požiadavky úplne, takmer úplne (pretože chýbajú niektoré menšie prvky), čiastočne alebo či sú údaje vo veľkej miere neúplné.
    (8)    Kódex postupov pre európsku štatistiku je k dispozícii na adrese: http://ec.europa.eu/eurostat/web/quality/european-statistics-code-of-practice .
    (9)    Nariadenie Komisie (ES) č. 1503/2006 z 28. septembra 2006, ktorým sa vykonáva, mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1165/98 o krátkodobej štatistike, pokiaľ ide o definície ukazovateľov, zoznam ukazovateľov a periodicitu spracovania údajov ((Ú. v. EÚ L 281, 12.10.2006, s. 15).
    (10)

       Pôvodné lehoty v nariadení (ES) č. 1165/98 sa ešte viac skrátili nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1158/2005 zo 6. júla 2005, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Rady (ES) č. 1165/98 o krátkodobej štatistike (Ú. v. EÚ L 191, 22.7.2005, s. 1).

    (11)    Kalendár je dostupný na adrese: http://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/overview . (dostupné iba v angličtine, vo francúzštine a v nemčine).
    (12)     http://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/overview (dostupné iba v angličtine, vo francúzštine a v nemčine).
    (13)     http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Short-term_business_statistics (dostupné iba v angličtine).
    (14)     EÚ27, hrubá pridaná hodnota – reťazené objemy, Eurostat, národné účty, vlastné výpočty.
    (15)    Vykonávacie nariadenie Komisie (EÚ) 2020/1197 z 30. júla 2020, ktorým sa stanovujú technické špecifikácie a podrobnosti podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/2152 o európskych podnikových štatistikách, ktorým sa zrušuje 10 právnych aktov v oblasti podnikových štatistík (Ú. v. EÚ L 271, 18.8.2020).
    Top