Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0544

    SPRÁVA KOMISIE Dánsko Správa vypracovaná v súlade s článkom 126 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    COM/2020/544 final

    V Bruseli20. 5. 2020

    COM(2020) 544 final

    SPRÁVA KOMISIE

    Dánsko

    Správa vypracovaná v súlade s článkom 126 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie


    SPRÁVA KOMISIE

    Dánsko

    Správa vypracovaná v súlade s článkom 126 ods. 3 Zmluvy o fungovaní Európskej únie

    1.    Úvod

    Komisia 20. marca 2020 prijala oznámenie o aktivácii všeobecnej únikovej doložky Paktu stability a rastu. Doložka v zmysle článku 5 ods. 1, článku 6 ods. 3, článku 9 ods. 1 a článku 10 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1466/97, ako aj článku 3 ods. 5 a článku 5 ods. 2 nariadenia (ES) č. 1467/97 uľahčuje koordináciu rozpočtových politík v časoch prudkého hospodárskeho poklesu. Komisia vo svojom oznámení adresovanom Rade vyjadrila názor, že vzhľadom na očakávaný prudký hospodársky pokles v dôsledku vypuknutia pandémie COVID-19 súčasné podmienky umožňujú aktiváciu doložky. Ministri financií členských štátov vyjadrili 23. marca 2020 súhlas s posúdením Komisie. Aktivácia všeobecnej únikovej doložky umožňuje dočasný odklon od postupu úprav smerom k dosiahnutiu strednodobého rozpočtového cieľa za predpokladu, že to neohrozí fiškálnu udržateľnosť zo strednodobého hľadiska. Pokiaľ ide o nápravnú časť paktu, Rada môže na základe odporúčania Komisie tiež rozhodnúť, že prijme revidovanú fiškálnu trajektóriu. Všeobecnou únikovou doložkou sa nepozastavujú postupy Paktu stability a rastu. Členským štátom to umožňuje odchýliť sa od rozpočtových požiadaviek, ktoré by sa za bežných okolností uplatňovali, zatiaľ čo Komisii a Rade to umožňuje uskutočniť potrebné opatrenia koordinácie politík v rámci paktu.

    Z údajov, ktoré dánske orgány oznámili 5. mája 2020 a ktoré následne overil Eurostat, 1 vyplýva, že prebytok verejných financií v Dánsku dosiahol v roku 2019 úroveň 3,7 % HDP, zatiaľ čo hrubý dlh verejnej správy sa nachádzal na úrovni 33,2 % HDP. Podľa konvergenčného programu na rok 2020 plánuje Dánsko v roku 2020 deficit na úrovni 8 % HDP, zatiaľ čo dlh sa plánuje na úrovni 40¾ % HDP.

    Plánovaný deficit na rok 2020 predstavuje dôkaz prima facie o existencii nadmerného deficitu podľa vymedzenia v Pakte stability a rastu.

    Na základe uvedených skutočností Komisia vypracovala túto správu, v ktorej sa analyzuje dodržiavanie kritéria deficitu vymedzeného v zmluve zo strany Dánska. Dlhové kritérium možno považovať za splnené, keďže miera zadlženosti je v roku 2019 pod referenčnou hodnotou 60 % HDP stanovenou v zmluve. V správe sa zohľadňujú všetky závažné faktory a náležite sa prihliada na rozsiahly hospodársky otras, ktorý súvisí s pandémiou ochorenia COVID-19.

    Tabuľka 1. Deficit a dlh verejných financií (% HDP) 

    2016

    2017

    2018

    2019

    2020

    Komisia

    2021

    Komisia

    Kritérium deficitu

    Saldo verejných financií

    0,2

    1,7

    0,5

    3,7

    –7,2

    –2,3

    Dlhové kritérium

    Hrubý dlh verejnej správy

    37,2

    35,5

    33,9

    33,2

    44,7

    44,6

    Zdroj: Eurostat, prognóza Komisie z jari 2020

    2.    Kritérium deficitu

    Na základe konvergenčného programu sa očakáva, že deficit verejných financií Dánska v roku 2020 dosiahne 8 % HDP, čo je výrazne nad referenčnou hodnotou 3 % HDP stanovenou v zmluve.

    Plánované prekročenie referenčnej hodnoty stanovenej v zmluve je v roku 2020 výnimočné, keďže je dôsledkom prudkého hospodárskeho poklesu. Vzhľadom na vplyv pandémie COVID-19 sa v prognóze Komisie z jari 2020 predpokladá, že v roku 2020 dôjde k poklesu reálneho HDP o 5,9 %.

    Na základe prognózy Komisie z jari 2020, v ktorej sa predpokladá, že deficit verejnej správy sa v roku 2021 zníži pod úroveň 3 % HDP, by tak plánované prekročenie referenčnej hodnoty stanovenej v zmluve malo byť len dočasné. Tieto prognózy však sprevádza mimoriadne vysoký stupeň neistoty.

    Stručne povedané, plánovaný deficit je v roku 2020 výrazne nad referenčnou hodnotou 3 % HDP stanovenou v zmluve. Plánované prekročenie referenčnej hodnoty sa považuje za výnimočné, ako sa stanovuje v zmluve a Pakte stability a rastu, pričom charakter prekročenia sa v súčasnosti pokladá za dočasný. Z analýzy teda vyplýva, že kritérium deficitu vymedzené v zmluve a nariadení (ES) č. 1467/97 prima facie nie je splnené.

    3.    Závažné faktory

    V článku 126 ods. 3 zmluvy sa stanovuje, že ak členský štát nesplní požiadavky vyplývajúce z jedného alebo z oboch uvedených kritérií, Komisia pripraví správu. Uvedená správa „prihliadne tiež na to, či štátny deficit prekračuje štátne výdavky na investície a zohľadní všetky ostatné závažné faktory vrátane stavu hospodárskeho a rozpočtového výhľadu členského štátu na stredne dlhé obdobie“.

    Uvedené faktory sú ďalej objasnené v článku 2 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1467/97, v ktorom sa takisto stanovuje, že treba náležite zohľadniť „všetky ostatné faktory, ktoré sú podľa názoru dotknutého členského štátu závažné z hľadiska komplexného posúdenia súladu s kritériami deficitu a dlhu, a ktoré členský štát predložil Rade a Komisii“.

    V súčasnej situácii je kľúčovým ďalším faktorom, ktorý treba zohľadniť v súvislosti s rokom 2020, hospodársky dosah pandémie COVID-19, ktorá má veľmi významný vplyv na rozpočtovú situáciu a do veľkej miery zneisťuje výhľad. Pandémia zároveň viedla k aktivácii všeobecnej únikovej doložky.

    3.1.        Pandémia COVID-19

    Pandémia COVID-19 spôsobila rozsiahly hospodársky otras, ktorý má výrazný negatívny vplyv na celú Európsku úniu. Dôsledky na rast HDP budú závisieť od trvania pandémie aj opatrení prijatých vnútroštátnymi orgánmi, ako aj na európskej a celosvetovej úrovni s cieľom spomaliť jej šírenie, chrániť výrobné kapacity a podporiť celkový dopyt. Členské štáty už prijali alebo prijímajú rozpočtové opatrenia s cieľom zvýšiť kapacitu svojich systémov zdravotnej starostlivosti a poskytnúť pomoc tým jednotlivcom a odvetviam, ktorých pandémia osobitne zasiahla. Prijali sa aj významné opatrenia na podporu likvidity a iné záruky. Po získaní podrobnejších informácií príslušné štatistické orgány preskúmajú, či tieto opatrenia majú bezprostredný vplyv na saldo verejných financií. Uvedené opatrenia spolu s poklesom hospodárskej činnosti povedú k podstatnému zvýšeniu deficitu verejných financií a dlhových pozícií.

    3.2    Strednodobá hospodárska pozícia

    Dánsko vstúpilo do krízy spôsobenej ochorením COVID-19 so silnými ekonomickými základmi a bez nejakých veľkých makroekonomických nerovnováh. Reálny HDP sa v roku 2019 zvýšil o 2,4 % nad rámec svojej potenciálnej miery rastu, k čomu pozitívne prispeli všetky zložky dopytu. Tieto optimistické trendy pokračovali aj v roku 2020, kým začiatkom marca 2020 nedošlo k náhlemu prerušeniu. Z dôvodu pandémie COVID-19 sa v prognóze Komisie z jari 2020 predpokladá pokles HDP o 5,9 % v roku 2020, v čom sa odráža narušenie hospodárskej činnosti spôsobené opatreniami na obmedzenie pohybu a bezprecedentný pokles zahraničného dopytu. Predpokladá sa, že kríza ťažko postihne súkromnú spotrebu v dôsledku nárastu nezamestnanosti, nižšieho rastu miezd a slabej dôvery spotrebiteľov. V roku 2020 sa očakáva aj prudký pád investícií, keďže rastie neistota a mnohé podniky odkladajú alebo rušia investičné rozhodnutia. Produkcia sa v prvej polovici roka zrejme výrazne zníži, ale počínajúc od tretieho štvrťroka sa bude postupne zotavovať. V roku 2021 sa predpokladá rast HDP stimulovaný výrazným oživením spotreby domácností a investícií. Je však nepravdepodobné, že HDP sa vráti na úroveň z roku 2019. Tento výhľad je navyše poznačený mimoriadnym stupňom neistoty. Ide o zmierňujúci faktor pri hodnotení dodržiavania kritéria deficitu zo strany Dánska v roku 2020.

    3.3        Strednodobá rozpočtová pozícia

    Na základe výsledných údajov a prognózy Komisie z jari 2020 Dánsko v roku 2019 dodržalo svoj strednodobý rozpočtový cieľ.

    V konvergenčnom programe sa uvádzajú informácie o podstatných nových opatreniach na zamedzenie šíreniu pandémie a na podporu hospodárstva. Odhaduje sa v ňom, že tieto priame podporné opatrenia s vplyvom na rozpočet dosiahnu v roku 2020 úroveň 4,9 % HDP.

    S ohľadom na vplyv pandémie a opatrení na zamedzenie jej šíreniu možno dospieť k záveru, že Dánsko čelí obzvlášť vysokej neistote, pokiaľ ide o jeho hospodársku a rozpočtovú situáciu.

    3.4    Iné faktory, na ktoré upozornil členský štát

    Dánske orgány zaslali 14. mája 2020 list, v ktorom v súlade s článkom 2 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1467/97 uviedli závažné faktory. Kľúčové faktory uvedené orgánmi sú už rozobraté v analýze uvedenej v predchádzajúcich oddieloch.

    4.    Závery

    Podľa konvergenčného programu sa v Dánsku plánuje v roku 2020 zvýšenie deficitu verejných financií na 8 % HDP, čo je výrazne nad referenčnou hodnotou 3 % HDP stanovenou v zmluve. Plánované prekročenie referenčnej hodnoty sa považuje za výnimočné a v súčasnosti aj za dočasné.

    V súlade so zmluvou a s Paktom stability a rastu sa v tejto správe skúmajú aj závažné faktory.

    Keďže plánovaný deficit je výrazne nad úrovňou 3 % HDP a s prihliadnutím na všetky závažné faktory, z analýzy celkovo vyplýva, že kritérium pre deficit vymedzené v zmluve a v nariadení (ES) č. 1467/1997 nie je splnené.

    Top