Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0474

    Návrh NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly

    COM/2018/474 final

    V Štrasburgu12. 6. 2018

    COM(2018) 474 final

    2018/0258(COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje
    nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly

    {SWD(2018) 347}
    {SWD(2018) 348}
    {SEC(2018) 315}


    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1.KONTEXT NÁVRHU

    Dôvody a ciele návrhu

    Komisia 2. mája 2018 prijala balík viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 1 . Navrhla nový, moderný a dlhodobý rozpočet úzko previazaný s politickými prioritami Únie 27 štátov. V navrhovanom rozpočte sú nové nástroje skombinované s modernizovanými programami, aby efektívne plnili priority Únie. Na tomto základe Komisia navrhuje zriadenie nového Fondu pre integrované riadenie hraníc v rámci rozpočtového okruhu Migrácia a riadenie hraníc. Tento nový fond je zameraný na poskytovanie nevyhnutnej a posilnenej podpory členským štátom na zabezpečenie spoločných vonkajších hraníc Únie.

    Fond pre integrované riadenie hraníc bude prispievať k ďalšiemu vývoju spoločnej vízovej politiky a európskemu integrovanému riadeniu hraníc členskými štátmi v záujme boja proti neregulárnej migrácii a uľahčenia cestovania a obchodu. Z finančných prostriedkov by sa mala naďalej členským štátom poskytovať podpora na budovanie a posilnenie ich kapacít v týchto oblastiach a na posilnenie spolupráce, a to aj s príslušnými agentúrami Únie. Fond bude zohrávať úlohu aj pri zjednocovaní výkonu colných kontrol na vonkajších hraniciach, pretože sa bude zameriavať na nerovnováhu, ktorá v súčasnosti medzi členskými štátmi existuje z dôvodu geografických rozdielov a nerovnakých kapacít a zdrojov, ktoré majú k dispozícii. Navrhovaný Fond na riadenie hraníc (IBMF) bude tvoriť nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza a nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly.

    Tento návrh sa týka iba nástroja na vybavenie na colné kontroly. Súčasne Komisia predkladá samostatný návrh týkajúci sa nástroja pre riadenie hraníc a víza.

    V tomto návrhu sa ako dátum začatia uplatňovania stanovuje 1. január 2021 a tento návrh sa predkladá Únii 27 členských štátov v súlade s oznámením Spojeného kráľovstva o jeho zámere vystúpiť z Európskej únie a Euratomu na základe článku 50 Zmluvy o Európskej únii, ktoré bolo Európskej rade doručené 29. marca 2017.

    Viacročný akčný program pre colníctvo (program Colníctvo), ktorý existuje od roku 1991 2 , zabezpečuje primerané financovanie akcií spolupráce medzi colnými orgánmi, elektronických systémov, ako aj budovanie administratívnych kapacít, a dobre dopĺňa národné iniciatívy a investície v tejto oblasti. Nezabezpečujú sa ním však možnosti ani prostriedky financovania vybavenia, ktoré sa používa na vykonávanie colných kontrol na vonkajších hraniciach EÚ. Táto potreba sa na úrovni EÚ až doteraz podporovala len okrajovo z iných nástrojov (program Hercule III 3 , program na podporu štrukturálnych reforiem 4 , európske štrukturálne a investičné fondy 5 ).

    Počas rokovaní v Rade o návrhu programu Colníctvo 2020 členské štáty vyzvali Komisiu, aby vypracovala „analýzu nákladovej efektívnosti detekčného vybavenia a súvisiacej techniky s cieľom uľahčiť colným orgánom nadobúdanie moderných nástrojov na colné kontroly po roku 2020“. Táto výzva bola začlenená do odôvodnenia 4 nariadenia (EÚ) č. 1294/2013, ktorým sa ustanovuje program Colníctvo na obdobie rokov 2014 – 2020. Okrem toho Rada 23. mája 2017 prijala závery 6 , v ktorých Komisiu vyzýva, aby „najneskôr v polovici roka 2018 predložila správu o poskytnutí potrebných finančných zdrojov na obstaranie primeraných nástrojov na colné kontroly (...), vrátane možnosti prideľovať tieto zdroje prostredníctvom jediného fondu.“

    Odvtedy členské štáty opakovane upozorňovali na potrebu finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly a žiadali o podrobnú analýzu problematiky v Skupine pre colnú politiku 7 .

    Ako reakciu na uvedené žiadosti Komisia vypracovala oznámenie z roku 2016 s názvom Rozvíjanie colnej únie EÚ a jej riadenia 8 , v ktorom uznala problém a oznámila, že zváži a na základe posúdenia vplyvu budúcej generácie programu Colníctvo vyhodnotí možnosť financovania potrieb v oblasti vybavenia z budúcich finančných programov Komisie. V marci 2017 Rada vypracovala závery týkajúce sa financovania colníctva, v ktorých znovu zdôraznila „potrebu EÚ a jej členských štátov reagovať na globalizáciu obchodu a súčasnú globalizáciu trestných činov a udržať s ňou krok, ako aj riešiť následné hrozby, ktoré vyžadujú primerané vybavenie na podporu účinného fungovania colnej únie a finančné prostriedky na zabezpečenie potrebného technického vybavenia pre colné orgány na vykonávanie kontrol tovaru, ktorý prekračuje vonkajšie hranice EÚ“.

    Rada preto vyzvala Komisiu, aby do konci roka 2017 „zvážila a vyhodnotila možnosť financovania potrieb v oblasti technického vybavenia z budúcich finančných programov Komisie a aby prostredníctvom lepšieho partnerstva na úrovni EÚ zlepšila koordináciu, ako aj spoluprácu medzi colnými orgánmi a ďalšími orgánmi presadzovania práva na účely financovania“.

    V niekoľkých uzneseniach 9 sa Európsky parlament takisto vyjadril, že „colná únia je základným kameňom Európskej únie, jedného z najväčších obchodných blokov na svete, a (keďže) má zásadný význam pre riadne fungovanie jednotného trhu v prospech podnikov a občanov EÚ“. Vyzval preto Komisiu aj nato, aby „vypracovala jasnú, súdržnú a ambicióznu stratégiu a časový plán, aby sa zabezpečilo, že na všetky prvky, ktoré sú potrebné na presadzovanie colných systémov EÚ, sa vzťahujú vhodné návrhy, ktoré zodpovedajú súčasnému vývoju svetového obchodu a vykonávaniu programu obchodnej politiky EÚ“. Špecifický cieľ tohto nástroja prispieť k primeranej a rovnocennej colnej kontrole prostredníctvom nákupu, údržby a modernizácie vybavenia na colné kontroly je konkrétnou odpoveďou na túto žiadosť.

    Vďaka novému nástroju na vybavenie na colné kontroly sa lepšie zjednotí vykonávanie colných kontrol naprieč členskými štátmi a tým sa predíde smerovaniu toku tovarov do najslabších miest. Cielená intervencia Únie zameraná na vybavenie na colné kontroly umožní aj podporu nákupu, údržby a modernizácie oprávneného detekčného vybavenia na colné kontroly v širšom zmysle. Nástroj sa bude týkať aj detekčného vybavenia používaného na colné účely mimo colných kontrol, ak budú colné kontroly jeho hlavným účelom.

    Súlad s existujúcimi ustanoveniami v tejto oblasti politiky

    Tento návrh je v úplnom súlade s cieľmi colnej únie a bude prispievať k ich dosahovaniu. Zabezpečenie rovnocenných colných kontrol na vonkajších hraniciach EÚ má naozaj kľúčový význam pri zamedzovaní odklonu tokov tovarov na najslabšie miesta. Je to dôležité nielen pre tradičnú funkciu colníctva, ktorá spočíva vo výbere príjmov, ale aj na zaistenie ochrany a bezpečnosti. Zároveň by tieto kontroly na riadenie prepravy tovaru cez vonkajšie hranice nemali narúšať legálny obchod, naopak, mali by ho uľahčovať. V súčasnosti však existuje nerovnováha, za ktorú sú čiastočne zodpovedné rozdielne kapacity a zdroje, ktoré sú k dispozícii v jednotlivých členských štátoch. Ich schopnosť reagovať na výzvy vznikajúce v dôsledku neustále sa meniacich globálnych obchodných modelov a dodávateľských reťazcov nezávisí len od ľudskej zložky, ale aj od dostupnosti moderného a spoľahlivého vybavenia na kontroly.

    Navrhovaný nástroj bude dopĺňať akcie plánované v rámci programu Colníctvo. Z nástroja na vybavenie na colné kontroly sa bude podporovať iba nákup, údržba a modernizácia oprávneného vybavenia, zatiaľ čo z programu Colníctvo všetky súvisiace akcie, ako sú akcie spolupráce na posudzovanie potrieb v oblasti vybavenia alebo, v prípade potreby, odborná príprava v súvislosti so zakúpeným vybavením.

    Súlad s ostatnými politikami Únie

    Tento návrh je v úplnom súlade s politikami Únie v oblasti ochrany a bezpečnosti. Od zavedenia colnej únie sa podstatne zmenila úloha colných orgánov pri riadení vonkajších hraníc a ich povinnosti sa rozšírili vysoko nad rámec tradičnej úlohy dohľadu nad obchodom EÚ a uľahčovania tohto obchodu, ako aj presadzovania finančných a hospodárskych záujmov EÚ. Colné orgány naozaj preberajú čoraz viac povinností na poli ochrany a bezpečnosti. Táto nová realita však nepôsobí iba na colné orgány, ale dotýka sa aj iných odborov alebo agentúr, ako je polícia, pohraničná stráž, zdravotnícke orgány a orgány na ochranu spotrebiteľa. Vďaka kúpe vybavenia s mnohorakým využitím (colné kontroly, hraničné kontroly a bezpečnosť), pričom hlavným účelom zostane colná kontrola, tento návrh umožní čo najväčšie využitie rozpočtových prostriedkov Únie, pretože sa podporí spoločné využívanie a vzájomná interoperabilita vybavenia na kontroly a tým aj medziagentúrna spolupráca ako jedna zo zložiek európskeho integrovaného riadenia hraníc medzi všetkými dotknutými zúčastnenými stranami (colnými orgánmi, pohraničnou strážou atď.), ako sa uvádza v článku 4 písm. e) nariadenia (EÚ) 2016/1624 10 .

    Budú existovať synergie medzi programom EÚ pre boj proti podvodom, v ktorom sa presadzuje špecifický cieľ ochrany finančných záujmov Únie, a nástrojom na vybavenie na colné kontroly, ktorým sa podporuje správne fungovanie colnej únie, čím sa prispieva k ochrane finančných a hospodárskych záujmov Únie a jej členských štátov. Svojím zameraním sa teda programy líšia, majú však potenciál pre doplnkovú činnosť.

    2.PRÁVNY ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právny základ

    Týmto nariadením sa spoločne s nariadením (EÚ) č. …/2018, ktorým sa zriaďuje nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza, zriaďuje Fond pre integrované riadenie hraníc. Vzhľadom na široký rozsah cieľov, ktorých sa tieto dva nástroje týkajú, sú potrebné rôzne zmluvné základy. Preto nie je právne možné zriadiť Fond pre integrované riadenie hraníc ako jeden výdavkový program. Z tohto dôvodu sa navrhuje zriadiť fond ako komplexný finančný rámec pozostávajúci z dvoch návrhov pre konkrétne sektory, z ktorých jedným je súčasný návrh.

    Pokiaľ ide o tento návrh, financovanie vybavenia na colné kontroly si vyžaduje kombináciu niekoľkých právnych základov, keďže vybavenie môže slúžiť na niekoľko rozdielnych, ale súvisiacich účelov:

    článku 33 Zmluvy o fungovaní Európskej únie (ďalej len „ZFEÚ“), v ktorom sa vyzýva na akciu Únie v oblasti colnej spolupráce a colnej únie EÚ,

    článku 114 ZFEÚ, v ktorom sa vyzýva na akciu Únie v oblasti vnútorného trhu, a

    článku 207 ZFEÚ, v ktorom sa vyzýva na akciu Únie v oblasti spoločnej obchodnej politiky.

    Odôvodnená je aj akcia EÚ, a to v dôsledku povinností vyplývajúcich z medzinárodných dohôd, najmä v rámci pôsobnosti Svetovej obchodnej organizácie.

    Subsidiarita (v prípade inej ako výlučnej právomoci)

    Hoci je colná únia oblasťou výlučnej právomoci s vysokou mierou harmonizácie právnych predpisov EÚ, vykonávanie týchto právnych predpisov zostáva na jednotlivých členských štátoch. Každý členský štát teda určuje prostriedky vrátane vybavenia, ktoré prideľuje na colné kontroly.

    V súčasnosti však medzi členskými štátmi existuje nerovnováha, a to aj v dôsledku geografických rozdielov. V závislosti od povahy vonkajších hraníc majú členské štáty rozdielne zdroje a potreby v oblasti vybavenia na colné kontroly. Veľké prístavy s obrovskými objemami napríklad vytvárajú vyššie príjmy, čo má za následok zvyšovanie súm pre colné orgány na pokrytie ich nákladov na výber a zároveň umožňuje synergie v oblasti využívania vybavenia. Dlhé pozemné hranice s veľkým počtom malých hraničných priechodov obchodu, ktoré si vyžadujú množstvo materiálu a najrôznejšie vybavenie nato, aby boli plne vybavené a funkčné, vytvárajú nižšie príjmy, a preto disponujú menšími zdrojmi na pokrytie nákladov colných orgánov na výber. Existujúce akcie Únie sa ukázali ako obmedzené a neuspokojivé. Nečinnosť na úrovni EÚ v oblasti tejto nerovnováhy prináša riziko zhoršenia vznikajúceho politického napätia a nakoniec bude viesť k zvýšeniu rizika využívania najslabších hraničných priechodov zo strany občanov alebo hospodárskych subjektov so zlými úmyslami.

    Proporcionalita

    Tento návrh neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie jeho cieľov. Návrh je založený na prvku centralizácie – vytvorení osobitných skupín zložených z členských štátov, ktoré spoločne posudzujú potreby v oblasti vybavenia a určujú spoločné optimálne normy vybavenia – a jeho cieľom je posilniť nákup, údržbu a modernizáciu homogénneho alebo jednotného minimálneho vybavenia na colné kontroly na hraniciach Únie. V rámci obmedzení dohody o grante sa potom konečné rozhodnutie o verejnom obstarávaní ponecháva na členských štátoch.

    Komisia na účely vykonávania nástroja vykonáva podľa článku 17 Zmluvy o Európskej únii (ďalej len „ZEÚ“) koordinačné, výkonné a riadiace funkcie, ako je to stanovené v zmluvách.

    Výber nástroja

    V súlade so záverom príslušného posúdenia vplyvu je intervencia EÚ pomocou nástroja financovania náležitá. Komisia navrhuje nový nástroj na vybavenie na colné kontroly v podobe nariadenia ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc.

    3.VÝSLEDKY HODNOTENÍ EX POST, KONZULTÁCIÍ SO ZAINTERESOVANÝMI STRANAMI A POSÚDENÍ VPLYVU

    Konzultácie so zainteresovanými stranami

    Keďže ide o novú iniciatívu, v prípade nástroja na vybavenie na colné kontroly nie je možné priamo zužitkovať získané poznatky z hodnotení minulých skúseností. Výzvy a potreby v oblasti vybavenia na colné kontroly sa však skúmali v štúdii o programe Colníctvo po roku 2020, ktorej vypracovanie bolo zadané externému dodávateľovi. Konkrétne sa realizovali špecializovaný prieskum a osobitné rozhovory, ale aj prípadové štúdie. Okrem toho sa od 10. januára 2018 do 9. marca 2018 uskutočnila otvorená verejná konzultácia týkajúca sa finančných prostriedkov EÚ v oblasti investícií, výskumu a inovácie, malých a stredných podnikov a jednotného trhu, ktorá sa okrem iného venovala colným aspektom. Zhrnutie všetkých týchto príspevkov sa nachádza v prílohe 2 k posúdeniu vplyvu, ktoré je priložené k tomuto návrhu.

    Všetky tieto činnosti potvrdili, že je potrebná akcie Únie a očakávajú významnú pridanú hodnotu EÚ. Rastúci objem tovarov spolu s čoraz intenzívnejšou potrebou účinných a rýchlych kontrol hraníc vskutku sa opiera nie len o tradičnú funkciu colníctva spočívajúcu vo výbere príjmov, ale aj o potrebu značného posilnenia kontroly tovarov, ktoré vstupujú a vystupujú cez vonkajšie hranice EÚ, s cieľom zaistiť ochranu a bezpečnosť. Zároveň by tieto kontroly na riadenie prepravy tovaru cez vonkajšie hranice nemali narúšať legálny obchod, naopak, mali by ho uľahčovať. Vybavenie na colné kontroly predstavuje základný predpoklad dosahovania týchto cieľov a vzhľadom na to je naliehavo potrebné vypracovať špecializovaný nástroj Únie zameraný na odstránenie súčasnej nerovnováhy a zabezpečiť tak jednotné uplatňovanie colných predpisov na hraniciach EÚ.

    Posúdenie vplyvu

    Tento návrh je podporený posúdením vplyvu zameraným na návrhy týkajúce sa Fondu pre azyl a migráciu, Fondu pre vnútornú bezpečnosť a Fondu pre integrované riadenie hraníc, ktorý zahŕňa tento nástroj a nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza.

    K posúdeniu vplyvu vydal Výbor pre kontrolu regulácie 13. apríla 2018 kladné stanovisko s odporúčaním podrobnejšie vysvetliť nový nástroj na vybavenie na colné kontroly, a to aj pokiaľ ide o vhodnosť režimu priameho riadenia. Tento aspekt sa zvažoval v konečnej verzii posúdenia vplyvu, v ktorej sa v samotnom texte aj v osobitnej prílohe 6 uviedli vysvetlenia celkovej koncepcie nástroja.

    Hlavná posudzovaná možnosť sa naozaj týka režimu riadenia, t. j. toho, či sa má v rámci nástroja nákup, údržba a vývoj vybavenia na colné kontroly uskutočňovať na základe poskytovania grantov vnútroštátnym orgánom alebo na základe zdieľaného riadenia. Z diskusií s ďalšími útvarmi Komisie vykonávajúcimi zdieľané riadenie jednoznačne vyplynulo, že, odhliadnuc od jeho zložitosti, nezabezpečuje zdieľané riadenie celkovú koherentnosť a cezhraničnú koordináciu potrebnú pre colníctvo na dosiahnutie rovnocennej úrovne kontrol vo všetkých členských štátoch. Okrem toho vzhľadom na neexistenciu spolupráce medzi členskými štátmi, ktorá je dôsledkom toho, že každý členský štát si vypracúva vlastný nezávislý národný plán, sa zdieľaným riadením neposilňuje výmena skúseností, odborných znalostí a najlepších postupov, ktoré predstavujú dôležité očakávané prínosy tejto intervencie pre jednotné uplatňovanie colných predpisov EÚ.

    Uprednostňovanou možnosťou je preto priame riadenie prostredníctvom udeľovania grantov vnútroštátnym orgánom. Nová intervencia EÚ sa zameriava na riešenie súčasnej nerovnováhy medzi členskými štátmi a zabezpečuje sa ňou rovnocennosť vykonávania colných kontrol v celej colnej únii. Takýto cieľ si, samozrejme, vyžaduje koordináciu nad rámec hraníc štátov, ktorá sa najlepšie dosahuje centralizovaným prístupom prostredníctvom priameho riadenia. Keďže vybavenie, ktoré sa používa na plnenie povinností na hraniciach EÚ, by mali naďalej priamo vlastniť vnútroštátne orgány (a nie Únia), intervencia EÚ by mala podobu grantov členským štátom na podporu nákupu, údržby a vývoja vybavenia na colné kontroly v súlade s vopred stanovenými normami podľa druhu hranice. Priame riadenie je okrem toho mechanizmom realizácie pre existujúce akcie v oblasti colníctva, či už v rámci programu Colníctvo alebo Hercule III. Predstavuje vhodný prístup aj preto, že bude zahŕňať iba obmedzený počet príjemcov, t. j. 27 členských štátov.

    Zjednodušenie

    Nástroj je koncipovaný tak, aby bol veľmi jednoduchý, pričom prijatiu pracovného programu predchádza počiatočné posúdenie potrieb vykonané osobitnými skupinami. Priame riadenie bude vychádzať z grantov a umožňovať uplatňovanie viacerých zjednodušení stanovených v nariadení o rozpočtových pravidlách a jeho vykonávacích predpisoch, a to najmä výnimiek z výziev na predkladanie návrhov.

    Základné práva

    Návrh nemá žiadny konkrétny vplyv na základné práva.

    4.VPLYV NA ROZPOČET

    Návrh Komisie týkajúci sa budúceho viacročného rámca zahŕňa návrh vo výške 9 318 mil. EUR (v bežných cenách) pre Fond pre integrované riadenie hraníc na obdobie rokov 2021 – 2027. V rámci tohto celkového balíka prostriedkov tvoria finančné zdroje dostupné na vykonávanie tohto konkrétneho nariadenia 1,3 miliardy EUR (v bežných cenách).

    Hoci je táto suma v absolútnom vyjadrení vysoká, predstavuje iba časť odhadovaného nedostatku investícií. Na základe informácií získaných od členských štátov v rokoch 2014 – 2015 sa nedostatok investícií odhadoval vo výške 2,3 miliardy EUR za 5 rokov. Intervencia Únie by však nemala pokrývať celý odhadovaný nedostatok investícií, keďže úroveň intervencie Únie by sa mala analyzovať v širšom kontexte ciel ako vlastný zdroj, z ktorého si členské štáty ponechávajú v súčasnosti 20 % 11 , čo v roku 2015 predstavovalo sumu 4,7 miliardy EUR na pokrytie colných nákladov a investícií.

    Úroveň intervencie Únie by sa tiež mala posudzovať v pomere k celkovému objemu zahraničného obchodu Únie, na ktorého monitorovanie ale aj uľahčovanie colné kontroly prispievajú. Pri vykonávaní obchodnej politiky Únie colné orgány denne vybavujú obrovský objem obchodu: celková štatistická hodnota obchodného toku krajín EÚ 28 dosiahla v roku 2016 výšku 3,46 bilióna EUR (1,75 bilióna EUR za vývoz a 1,71 bilióna EUR za dovoz) alebo 9,5 miliardy EUR denne. Navrhovaná intervencia Únie by preto predstavovala menej než 0,01 % objemu zahraničného obchodu.

    Nástroj sa bude vykonávať v režime priameho riadenia a prioritným spôsobom. Zriadia sa pracovné programy (spoločne so zainteresovanými stranami a na základe posúdenia potrieb), v ktorých sa stanovia priority na konkrétne obdobie.

    Nástroj na vybavenie na colné kontroly bude mať vplyv na príjmy Únie aj členských štátov. Hoci sa nedá kvantifikovať, očakáva sa, že uľahčí a zefektívni prácu colných orgánov v oblasti výberu ciel, ako aj DPH a spotrebných daní pri dovoze. Zvýšením kvality kontrol sa zabezpečí väčšia efektivita colných správ pri ochrane finančných a hospodárskych záujmov Únie a jej členských štátov.

    5.ĎALŠIE PRVKY

    Plány vykonávania, spôsob monitorovania, hodnotenia a podávania správ

    Keďže ide o novú oblasť intervencie EÚ, bude mimoriadne dôležité zabezpečiť zameranie a realizáciu nástroja na vybavenie na colné kontroly. Pred úplným zavedením akcií bude potrebné prijať aj politické rozhodnutia: zatiaľ čo v rámci činností prebiehajúceho programu Colníctvo 2020 bolo možné vyhodnotiť situáciu na vonkajších pozemných hraniciach EÚ a zmapovať na nej výskyt colných úradníkov a dostupného vybavenia pre všetky dotknuté hraničné priechody, pokiaľ ide o námorné a vzdušné hranice a poštové uzly, k dispozícii sú len obmedzené informácie.

    Na základe tohto stavu bol navrhnutý špecializovaný model prispôsobený konkrétnym okolnostiam a potrebám nástroja. Vychádza z požiadavky centralizovanej koordinácie (nad rámec hraníc štátov s cieľom dosiahnuť rovnaké podmienky), ktorá sa vo veľkej miere opiera o vnútroštátne odborné znalosti a skúsenosti. Pri dosahovaní stanovených všeobecných a špecifických cieľov pomôžu štyri základné prvky zodpovedajúce štyrom stanoveným krokom:

    Všetky tieto štyri základné prvky sú podrobnejšie rozpísané v prílohe 6 k posúdeniu vplyvu. V skratke bude proces vyzerať takto:

    Prvý krok bude spočívať v posúdení potrieb na každom druhu hranice: pozemnej, námornej, vzdušnej, na poštových uzloch. Konkrétne sa zopakuje úspech tímu CELBET 12  – odborný tím pre centrálnu a juhovýchodnú pozemnú hranicu – prax, ktorej výsledkom boli súpis vybavenia na pozemnej hranici EÚ na základe spracovania viac než 9 200 dátových polí zo 172 hraničných priechodov, určenie hlavných vlastností týchto hraničných priechodov a návrh typológie hraničných priechodov (napr. cestné verzus železničné hraničné priechody s nákladnou alebo iba s nekomerčnou dopravou), určenie navrhovaných noriem vybavenia pre každú kategóriu a na záver analýza nedostatkov medzi súpisom a vymedzenými normami, ktorá umožnila odhadnúť potrebné finančné prostriedky.

    Druhý krok bude zameraný na programovanie a jeho kľúčovými výsledkami budú pracovný program a zodpovedajúce dohody o grantoch. Keďže pre každý druh hranice bude k dispozícii jedno samostatné posúdenie, práca sa nebude obmedzovať na kontrolu oprávnenosti, ale skôr bude zameraná na organizáciu prideľovania finančných prostriedkov v súlade s colnými prioritami, hrozbami a objemami. Okrem toho budú pri prijímaní pracovného programu potrebné politické rozhodnutia.

    Tretím krokom bude implementácia: po podpísaní dohody o grante členské štáty kúpia vybavenie v súlade so zmluvnými podmienkami.

    Štvrtým a posledným krokom bude monitorovanie a kontrola.

    S cieľom zabezpečiť pravidelné monitorovanie a podávanie správ sa návrhom zavádza osobitný rámec na monitorovanie výsledkov dosiahnutých v rámci nástroja a jeho akcií. Takéto monitorovanie a podávanie správ bude založené na ukazovateľoch, ktorými sa merajú účinky akcií v rámci nástroja v porovnaní s vopred stanovenými východiskovými hodnotami. Požiadavky na primerané podávanie správ budú obsahovať niektoré minimálne informácie o vybavení nad určitú prahovú hodnotu.

    Okrem toho Komisia vykoná priebežné a záverečné hodnotenie. Tieto hodnotenia sa vykonajú v súlade s odsekmi 22 a 23 medziinštitucionálnej dohody z 13. apríla 2016 13 , v ktorej všetky tri inštitúcie potvrdili, že hodnotenia existujúcich právnych predpisov a politiky by mali predstavovať základ pre posúdenie vplyvu možností vykonania ďalšej akcie. V hodnoteniach sa budú posudzovať účinky nástroja na základe ukazovateľov a cieľov, ako aj podrobnej analýzy miery, do ktorej sa môže nástroj považovať za relevantný, účinný, efektívny, poskytujúci dostatočnú pridanú hodnotu EÚ a koherentný s ostatnými politikami EÚ. Hodnotenia budú obsahovať získané poznatky na určovanie nedostatkov/problémov alebo potenciálu na ďalšie zlepšenie akcií či výsledkov, ako aj na dosahovanie maximalizácie vplyvu. Okrem toho budú obsahovať identifikáciu a kvantifikáciu regulačných nákladov, prínosov a úspor.

    Podrobné vysvetlenie konkrétnych ustanovení návrhu

    Kapitola I: Všeobecné ustanovenia

    Týmto nariadením sa zriaďuje Fond pre integrované riadenie hraníc spoločne s nariadením (EÚ) [2018/XXX], ktorým sa zriaďuje nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza 14 . Obidva nástroje sú úzko prepojené: z toho, ktorého sa týka tento návrh, sa podporuje vybavenie určené na kontrolu tovaru na hraniciach Únie, zatiaľ čo nákup vybavenia s podporou z druhého nástroja (z ktorého sa poskytuje podpora aj iné akcie spojené s integrovaným riadením hraníc) sa bude zameriavať výlučne na kontroly v súvislosti s riadením hraníc a vízami. Fond pre integrované riadenie hraníc je potrebné zriadiť ako komplexný finančný rámec pozostávajúci z dvoch návrhov pre konkrétne sektory, a to v dôsledku existencie rôznych zmluvných základov, ktoré je potrebné použiť vzhľadom na široký rozsah cieľov.

    Tento nástroj je teda primárne orientovaný na podporu colnej únie a colných orgánov. V súlade s právnym základom bude preto vybavenie určené primárne na colné kontroly. Je to však potrebné chápať tak, že sa to netýka len colných predpisov, ale aj iných právnych predpisov o preprave tovaru medzi colným územím Únie a mimo neho, t. j. iných právnych predpisov o vonkajších aspektoch vnútorného trhu, spoločnej obchodnej politiky a ďalších spoločných politík Únie, ktoré majú vplyv na obchod a celkovú bezpečnosť dodávateľského reťazca.

    Nástroj sa zameriava na podporu colnej únie a colných orgánov s cieľom chrániť finančné a hospodárske záujmy Únie, zaistiť ochranu a bezpečnosť, chrániť Úniu a jej členské štáty pred nekalým a nedovoleným obchodom a zároveň uľahčovať legitímnu obchodnú činnosť. Konkrétne nástroj prispeje k primeranosti a rovnocennosti colných kontrol tým, že umožní nákup, údržbu a modernizáciu relevantného, moderného a spoľahlivého vybavenia na colné kontroly.

    Nástroj sa bude vykonávať prostredníctvom priameho riadenia, konkrétne grantov. S cieľom zabezpečiť efektívnosť a interoperabilitu medzi všetkým vybavením zakúpeným s podporou programov Únie Komisia zavedie koordinačný mechanizmus v kontexte prípravy pracovných programov.

    Kapitola II: Oprávnenosť

    Nástroj umožní financovanie nákupu, údržby a modernizácie oprávneného vybavenia, ktoré je určené primárne na vykonávanie colných kontrol. Keďže väčšina vybavenia na colné kontroly môže byť rovnocenne alebo neplánovane vhodná aj na kontroly súladu s ďalšími právnymi predpismi (napr. ustanoveniami týkajúcimi sa víz alebo polície), vybavenie, ktoré je určené aj na ďalšie účely okrem colných kontrol, nie je vylúčené, ale jeho použitie na takéto iné účely sa, naopak, výslovne povoľuje. Tým sa maximalizuje vplyv možných akcií financovaných týmto nástrojom.

    S cieľom zabezpečiť, aby bolo prideľovanie finančných prostriedkov cielené a v súlade s prioritami, obsahuje nástroj osobitné kritériá oprávnenosti, ako aj neoprávnené náklady. Konkrétne vybavenie, ktoré sa nenachádza na jednoznačnom zozname neoprávnených nákladov, bude oprávnené len vtedy, ak má minimálne jeden z týchto šiestich účelov: neintruzívne kontroly; zisťovanie skrytých predmetov na osobách; radiačná detekcia a zisťovanie nuklidov; laboratórna analýza vzoriek; odoberanie vzoriek a analýza vzoriek v teréne; prehliadka ručnými prostriedkami. V prílohe 1 sa stanovuje orientačný zoznam vybavenia na účely colnej kontroly. Komisia je splnomocnená zrevidovať na základe meniacich sa potrieb prostredníctvom delegovaných aktov tento zoznam kontrolných účelov, ako aj prílohu 1.

    Okrem nákupu, údržby a modernizácie oprávneného vybavenia sa bude z nástroja v prípade vhodnosti podporovať aj nákup alebo modernizácia vybavenia na colné kontroly, ktoré je určené na testovanie nových zariadení alebo nových funkcií za prevádzkových podmienok. Je to nevyhnutný krok pred tým, než členské štáty začnú vo veľkom nové vybavenie nakupovať. Testovanie v prevádzkových podmienkach tvorí ďalší krok po uskutočnení výskumných akcií v rámci programu Horizont. S cieľom využiť všetky dostupné prínosy vyplývajúce z financovania Únie a zabrániť prekrývaniu financovania bude Komisia zabezpečovať primeranú koordináciu medzi oboma nástrojmi v rámci prípravy pracovných programov.

    S cieľom zabezpečiť čo najväčšiu pridanú hodnotu EÚ bude nástroj otvorený pre všetky verejné správy členských štátov, ktoré plnia colné a súvisiace povinnosti. Na to, aby colný orgán členského štátu získal oprávnenie na financovanie, bude musieť poskytnúť informácie potrebné na posúdenie potrieb, ktoré sú uvedené v článku 11 ods. 3.

    Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) [2018/XXX] 15 sa zriaďuje program Colníctvo zameraný na spoluprácu v colnej oblasti na podporu colnej únie a colných orgánov. V záujme zachovania súdržnosti a horizontálnej koordinácie akcií spolupráce je vhodné, aby sa všetky takéto akcie implementovali podľa jedného a toho istého právneho aktu a súboru pravidiel. Z tohto nástroja sa bude preto podporovať iba nákup, údržba a modernizácia oprávneného vybavenia na colné kontroly, zatiaľ čo z programu Colníctvo pre spoluprácu v colnej oblasti všetky súvisiace akcie, ako sú akcie spolupráce na posudzovanie potrieb alebo odborná príprava v súvislosti s dotknutým vybavením.

    Kapitola III: Granty

    Granty sa budú udeľovať v súlade s ustanoveniami nariadenia o rozpočtových pravidlách. Vzhľadom na konkrétnu identitu príjemcov nástroja, ktorými sú colné orgány členských štátov, a v súlade s výnimkami stanovenými v nariadení o rozpočtových pravidlách sa budú granty udeľovať bez výzvy na predkladanie návrhov.

    Napriek tomu, že k jednej akcii môže prispievať niekoľko programov, by sa malo zabrániť prekrývaniu financovania. Osobitným ustanovením sa preto zabraňuje tomu, aby sa financovanie Únie na pokrytie rovnakých nákladov poskytovalo z viacerých nástrojov.

    Kapitola IV: Programovanie, monitorovanie, hodnotenie a kontrola

    Nástroj sa bude implementovať na základe pracovných programov, ktoré Komisia prijme v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie.

    Príprava pracovného programu sa podporí posúdeniami potrieb, ktoré sú zhrnuté v tomto texte a podrobnejšie rozpísané v prílohe 6 k posúdeniu vplyvu. Tieto posúdenia potrieb sa budú vykonávať v rámci programu Colníctvo 2020 a od roku 2021 v rámci nového programu Colníctvo.

    Zavádza sa komplexný rámec monitorovania, hodnotenia a podávania správ s cieľom zabezpečiť plnenie cieľov nástroja. Systémom podávania správ o hodnotení sa najmä zabezpečuje účinné, efektívne, včasné a dostatočne podrobné získavanie údajov na hodnotenie nástroja; tieto údaje a informácie sa oznamujú Komisii spôsobom, ktorý je v súlade s ostatnými právnymi ustanoveniami; v prípade potreby sa napríklad osobné údaje anonymizujú. Na tento účel sa príjemcom finančných prostriedkov Únie ukladajú primerané požiadavky, pokiaľ ide o podávanie správ.

    Kapitola V: Výkon delegovania právomocí a postup výboru

    Komisia je splnomocnená prijímať delegované akty:

    aby mohla preskúmať kontrolné účely, t. j. základné kritériá oprávnenosti, keďže sa môžu časom podstatne zmeniť podľa colných priorít, hrozieb a technologického vývoja, ako aj

    aby mohla zmeniť prílohu 2 s cieľom preskúmať alebo doplniť ukazovatele, ak sa to považuje za potrebné, a doplniť toto nariadenia o ustanovenia o zriadení rámca pre monitorovanie a hodnotenie.

    Komisii bude pomáhať výbor. S cieľom zabezpečiť koherentnosť a horizontálnu spoluprácu všetkých colných akcií v rámci tohto nástroja aj programu Colníctvo sa navrhuje zriadenie jedného výboru. Keďže v rámci súčasného programu Colníctvo 2020 už existuje výbor, ktorý sa navrhuje potvrdiť aj v rámci nového programu Colníctvo, navrhuje sa, aby mal výbor programu Colníctvo kompetencie aj pre tento nástroj.

    Kapitola VI: Prechodné a záverečné ustanovenia

    Zabezpečia sa koherentné, efektívne a primerane zacielené informácie pre rôzne cieľové skupiny vrátane médií a verejnosti.

    2018/0258 (COD)

    Návrh

    NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje
    nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej články 33, 114 a 207,

    so zreteľom na návrh Európskej komisie,

    po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru 16 ,

    konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom,

    keďže:

    (1)Na prevádzku colnej únie je potrebné riadne vybaviť 2 140 colných úradov 17 , ktoré sa nachádzajú na vonkajších hraniciach Európskej únie. Potreba primeraných a rovnocenných colných kontrol je mimoriadne naliehavá nielen z hľadiska plnenia tradičnej úlohy colníc vyberať clo, ale čoraz viac aj preto, že v záujme ochrany a bezpečnosti je potrebné výrazne posilniť kontrolu tovaru, ktorý prekračuje smerom dnu alebo von vonkajšie hranice Únie. Zároveň by však tieto kontroly pohybu tovaru cez vonkajšie hranice nemali brániť legitímnemu obchodu s tretími krajinami, ale mali by ho skôr zjednodušovať.

    (2)Vo vykonávaní colných kontrol je dnes medzi členskými štátmi nerovnováha. Túto nerovnováhu spôsobujú zemepisné rozdiely medzi členskými štátmi, ako aj ich kapacity a dostupné prostriedky. Schopnosť členských štátov reagovať na výzvy, ktoré prináša neustály vývoj globálnych obchodných modelov a dodávateľských reťazcov, závisí nielen od ľudského faktora, ale aj od dostupnosti moderného a spoľahlivého vybavenia na colné kontroly. Pri riešení súčasnej nerovnováhy preto zohráva dôležitú úlohu zabezpečenie rovnocenného vybavenia na colné kontroly. Vďaka nemu sa lepšie zjednotí vykonávanie colných kontrol naprieč členskými štátmi a tým sa predíde smerovaniu toku tovarov do najslabších miest.

    (3)Členské štáty sa opakovane vyjadrili, že potrebujú finančnú podporu, a požiadali o hĺbkovú analýzu potrebného vybavenia. Rada vo svojich záveroch 18 o financovaní colných kontrol z 23. marca 2017 vyzvala Komisiu, aby „zvážila a zhodnotila možnosť financovania potrieb technického vybavenia z budúcich programov financovania Komisie a aby zlepšila koordináciu a posilnila spoluprácu medzi colnými orgánmi a inými orgánmi presadzovania práva na účely financovania.“

    (4)V zmysle nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 19 sa pod „colnými kontrolami“ má rozumieť dohľad nad dodržiavaním nielen colných predpisov, ale aj iných právnych predpisov upravujúcich vstup, výstup, tranzit, pohyb, skladovanie a konečné použitie tovaru prepravovaného medzi colným územím Únie a krajinami alebo územiami mimo tohto územia a prítomnosť a pohyb tovaru, ktorý nie je tovarom Únie, a tovaru prepusteného do režimu konečné použitie v rámci colného územia Únie. Takýmito inými právnymi predpismi, v ktorých sa colné orgány poverujú osobitnými kontrolnými činnosťami, sú ustanovenia o daniach, najmä vo vzťahu k spotrebným daniam a dani z pridanej hodnoty, o vonkajších aspektoch vnútorného trhu, o spoločnej obchodnej politike a iných spoločných politikách Únie s vplyvom na obchod, o celkovej bezpečnosti dodávateľského reťazca a o ochrane finančných a hospodárskych záujmov Únie a jej členských štátov.

    (5)Podporou primeranej a rovnocennej úrovne colných kontrol na vonkajších hraniciach Únie sa umožní maximalizovať výhody colnej únie. Cielená intervencia Únie zameraná na nápravu nerovnováhy z hľadiska vybavenia na colné kontroly by okrem toho prispela k celkovej súdržnosti medzi členskými štátmi. Vzhľadom na výzvy, ktorým svet čelí, najmä na neustálu potrebu chrániť finančné a hospodárske záujmy Únie a jej členských štátov a pritom zjednodušovať priebeh zákonného obchodu, je nevyhnutné zabezpečiť moderné a spoľahlivé vybavenie na colné kontroly na vonkajších hraniciach.

    (6)Preto je vhodné zriadiť nový nástroj finančnej podpory určený pre vybavenie na colné kontroly.

    (7)Keďže colné orgány členských štátov zodpovedajú za čoraz viac úloh, ktoré často zasahujú do oblasti bezpečnosti a vykonávajú sa na vonkajších hraniciach, rovnocenné vykonávanie hraničných a colných kontrol na vonkajších hraniciach si vyžaduje primeranú finančnú podporu Únie členským štátom. Rovnako dôležité je zlepšiť medziagentúrnu spoluprácu na hraniciach Únie v oblasti kontroly tovaru a osôb, ktorá prebieha v každom členskom štáte medzi vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za hraničné kontroly alebo iné úlohy vykonávané na hraniciach.

    (8)Preto je potrebné zriadiť Fond pre integrované riadenie hraníc (ďalej len „fond“)

    (9)Vzhľadom na právne špecifiká platné pre hlavu V ZFEÚ, ako aj na skutočnosť, že na politiky vonkajších hraníc a colných kontrol sa vzťahujú iné právne základy, fond nie je právne možné zriadiť ako jediný nástroj.

    (10)Fond by sa preto mal zriadiť ako súborný rámec finančnej podpory Únie v oblasti riadenia hraníc, ktorý bude zahŕňať nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly (ďalej len „nástroj“), zriadený na základe tohto nariadenia, a nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza, zriadený na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. .../... 20 .

    (11)Týmto nariadením sa stanovuje finančné krytie nástroja, ktoré má v priebehu ročného rozpočtového postupu predstavovať pre Európsky parlament a Radu hlavnú referenčnú sumu v zmysle bodu 17 Medziinštitucionálnej dohody z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení 21 .

    (12)Na tento nástroj sa uplatňuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) [2018/XXX] 22 (ďalej len „nariadenie o rozpočtových pravidlách“). Stanovujú sa v ňom pravidlá plnenia rozpočtu Únie vrátane pravidiel, ktoré sa týkajú grantov.

    (13)Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) [2018/XXX] 23 sa zriaďuje program Colníctvo zameraný na spoluprácu v colnej oblasti na podporu colnej únie a colných orgánov. V záujme zachovania súdržnosti a horizontálnej koordinácie akcií spolupráce je vhodné, aby sa všetky takéto akcie implementovali podľa jedného a toho istého právneho aktu a súboru pravidiel. Preto by sa z tohto nástroja mal podporiť len nákup, údržba a modernizácia oprávneného vybavenia na colné kontroly, zatiaľ čo z programu Colníctvo pre spoluprácu v colnej oblasti by sa mali podporiť príbuzné akcie, ako napríklad spolupráca na posúdení potrieb príslušného vybavenia alebo súvisiaca odborná príprava.

    (14)Okrem toho by mal nástroj v prípade potreby podporiť aj nákup alebo modernizáciu vybavenia na colné kontroly potrebného na odskúšanie nových častí alebo nových funkcií v prevádzkových podmienkach ešte pred tým, ako členské štáty pristúpia k veľkokapacitným nákupom takýchto nových častí. Skúšanie v prevádzkových podmienkach by malo nadväzovať najmä na výsledky výskumu v oblasti vybavenia na colné kontroly v rámci nariadenia (EÚ) [2018/XXX] 24 .

    (15)Väčšina vybavenia na colné kontroly môže byť rovnako alebo zhodou okolností spôsobilá na kontrolu súladu s inými právnymi predpismi, napríklad s ustanoveniami o riadení hraníc, vízach alebo policajnej spolupráci. Preto sa Fond pre integrované riadenie hraníc skladá z dvoch vzájomne komplementárnych nástrojov, ktoré majú z hľadiska nákupu vybavenia odlišnú pôsobnosť. Na jednej strane nástroj na riadenie hraníc a víza zriadený nariadením [2018/XXX] 25 sa nevzťahuje na vybavenie, ktoré možno použiť na riadenie hraníc aj na colné kontroly. Na druhej strane z nástroja finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly zriadeného týmto nariadením sa bude nielen finančne podporovať vybavenie na colné kontroly, ktoré predstavujú jeho hlavný účel, ale umožní sa jeho používanie aj na ďalšie účely, ako napríklad hraničné kontroly a bezpečnosť. Vďaka rozdeleniu úloh sa zintenzívni medziagentúrna spolupráca ako jedna zo zložiek európskeho integrovaného riadenia hraníc uvedená v článku 4 písm. e) nariadenia (EÚ) 2016/1624 26 , čím sa colným a pohraničným orgánom umožní spolupráca a spoločné používanie a vzájomná interoperabilita vybavenia na kontroly umožní maximalizovať vplyv rozpočtu Únie.

    (16)Odchylne od nariadenia o rozpočtových pravidlách by sa malo povoliť financovanie akcie z niekoľkých programov alebo nástrojov Únie, aby sa umožnila a v prípade potreby podporila spolupráca a interoperabilita naprieč oblasťami. V takýchto prípadoch však príspevky nesmú pokrývať rovnaké náklady v súlade so zásadou zamedzenia dvojitému financovaniu, ktorá je ustanovená v nariadení o rozpočtových pravidlách.

    (17)Vzhľadom na rýchly vývoj v oblasti colných priorít, hrozieb a technológií by sa pracovné programy nemali vzťahovať na dlhé obdobia. Potreba zriaďovať ročné pracovné programy zároveň zvyšuje administratívne zaťaženie Komisie aj členských štátov, hoci na implementáciu nástroja nie sú nevyhnutné. Vzhľadom na to by pracovné programy mali v zásade pokrývať viac ako jeden rozpočtový rok.

    (18)S cieľom zabezpečiť jednotné podmienky implementácie pracovného programu v zmysle tohto nariadenia by sa mali na Komisiu preniesť vykonávacie právomoci. Uvedené právomoci by sa mali vykonávať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 27 .

    (19)Hoci špecifický cieľ zabezpečiť rovnocenné colné kontroly si vyžaduje centrálnu implementáciu, vzhľadom na technický charakter tohto nástroja je potrebná technická príprava. Preto by sa na podporu implementácie malo vykonať posúdenie potrieb, ktoré bude vychádzať z národnej expertízy a skúseností a do ktorého sa zapoja colné správy členských štátov. Takéto posúdenie potrieb by sa malo zakladať na jasnej metodike vrátane minimálneho počtu krokov potrebných na získanie požadovaných informácií.

    (20)Na účely pravidelného monitorovania a podávania správ by sa mal zaviesť vhodný rámec monitorovania výsledkov, ktoré sa dosiahli vďaka nástroju a jeho akciám. Takéto monitorovanie a podávanie správ by malo vychádzať z ukazovateľov, ktorými sa meria vplyv akcií nástroja. Podávané správy by mali obsahovať informácie o vybavení na colné kontroly, ktoré prekračuje určité hraničné hodnoty nákladov.

    (21)Podľa odsekov 22 a 23 Medziinštitucionálnej dohody o lepšej tvorbe práva z 13. apríla 2016 28 je tento nástroj potrebné vyhodnotiť vo svetle informácií získaných na základe konkrétnych požiadaviek monitorovania, a pritom predchádzať nadmernej regulácii a administratívnej záťaži, najmä vo vzťahu k členským štátom. Medzi tieto požiadavky možno v prípade potreby zaradiť merateľné ukazovatele, na základe ktorých sa budú hodnotiť účinky nástroja v praxi.

    (22)V záujme primeranej odozvy na vývoj priorít politík, hrozieb a technológií by mala byť na Komisiu delegovaná právomoc prijímať akty v súlade s článkom 290 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, ktorými možno pre akcie oprávnené na financovanie z tohto nástroja meniť účely colných kontrol a zoznamy ukazovateľov, ktorými sa meria dosiahnutie špecifických cieľov. Je zvlášť dôležité, aby Komisia počas prípravných prác uskutočnila príslušné konzultácie, a to aj na úrovni expertov, a aby sa tieto konzultácie viedli v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva. Predovšetkým v záujme zaistenia rovnakého zastúpenia pri príprave delegovaných aktov sa všetky dokumenty poskytujú Európskemu parlamentu a Rade v rovnakom čase ako expertom z členských štátov a experti Európskeho parlamentu a Rady majú stály prístup na zasadnutia expertných skupín Komisie, ktoré sa venujú príprave delegovaných aktov.

    (23)V súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách, nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 29 , nariadením Rady (Euratom, ES) č. 2988/95 30 , nariadením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 31 a nariadením (EÚ) 2017/1939 32 majú byť finančné záujmy Únie chránené primeranými opatreniami vrátane prevencie, zisťovania, nápravy a vyšetrovania nezrovnalostí a podvodov, vymáhania stratených, nesprávne vyplatených alebo nesprávne použitých finančných prostriedkov a v prípade potreby ukladania administratívnych sankcií. Konkrétne môže Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vykonávať v súlade s nariadením (EÚ, Euratom) č. 883/2013 a nariadením (Euratom, ES) č. 2185/96 administratívne vyšetrovanie vrátane kontrol a inšpekcií na mieste s cieľom zistiť, či nedošlo k podvodu, korupcii alebo akémukoľvek inému trestnému činu poškodzujúcemu finančné záujmy Únie. Európska prokuratúra môže v súlade s nariadením (EÚ) 2017/1939 vyšetrovať a stíhať podvody a iné protiprávne konania poškodzujúce finančné záujmy Únie, ako sa stanovuje v smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1371 33 . V súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách má každá osoba alebo každý subjekt, ktoré prijímajú finančné prostriedky Únie, v plnej miere spolupracovať pri ochrane finančných záujmov Únie, udeliť Komisii, úradu OLAF, Európskej prokuratúre a Európskemu dvoru audítorov potrebné práva a prístup a zabezpečiť, aby všetky tretie strany zúčastňujúce sa na implementácii finančných prostriedkov Únie udelili rovnocenné práva.

    (24)Na toto nariadenie sa uplatňujú horizontálne rozpočtové pravidlá prijaté Európskym parlamentom a Radou na základe článku 322 Zmluvy o fungovaní Európskej únie. Tieto pravidlá, stanovené v nariadení o rozpočtových pravidlách, predovšetkým upravujú postup prípravy a plnenia rozpočtu cez granty, zákazky, ceny, nepriame plnenie a určujú kontroly zodpovednosti účastníkov finančných operácií. Pravidlá prijaté na základe článku 322 ZFEÚ sa vzťahujú aj na ochranu rozpočtu Únie v prípade všeobecných nedostatkov v oblasti dodržiavania zásad právneho štátu v členských štátoch, keďže dodržiavanie zásad právneho štátu je nevyhnutnou podmienkou riadneho finančného hospodárenia a účinnosti financovania z prostriedkov EÚ.

    (25)Typy financovania a spôsoby plnenia podľa tohto nariadenia sa zvolia na základe ich schopnosti splniť špecifické ciele akcií a dosiahnuť výsledky, berúc do úvahy najmä náklady na kontroly, administratívne zaťaženie a riziko konfliktu záujmov. V tejto súvislosti by sa malo zvážiť použitie jednorazových platieb, paušálnych sadzieb a jednotkových nákladov, ako aj financovania, ktoré nie je spojené s nákladmi, ako sa uvádza v článku 125 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

    (26)Keďže cieľ tohto nariadenia, čiže zriadiť nástroj na podporu colnej únie a colných orgánov, nemôžu členské štáty uspokojivo dosiahnuť samostatne z dôvodu objektívnych zemepisných nerovnováh medzi nimi, ale vzhľadom na koordinovaný postup a centralizované financovanie, ktoré pomôže dosiahnuť rovnocennú úroveň a kvalitu colných kontrol, možno tento cieľ lepšie dosiahnuť na úrovni Únie, Únia môže prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity, ako sa uvádza v článku 5 Zmluvy o Európskej únii. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie tohto cieľa,

    PRIJALI TOTO NARIADENIE:

    KAPITOLA I

    VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

    Článok 1

    Predmet úpravy

    1.Týmto nariadením sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc (ďalej len „fond“) zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly (ďalej len „nástroj“), z ktorého sa poskytuje finančná podpora na nákup, údržbu a modernizáciu vybavenia na colné kontroly.

    2.Týmto nariadením sa spolu s nariadením [2018/XXX], ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na riadenie hraníc a víza 34 , zriaďuje fond.

    3.Stanovujú sa v ňom ciele nástroja, rozpočet na obdobie 2021 – 2027, formy financovania z prostriedkov Únie a pravidlá poskytovania týchto finančných prostriedkov.

    Článok 2

    Vymedzenie pojmov

    Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

    1.„Colné orgány“ sú orgány vymedzené v bode 1 článku 5 nariadenia (EÚ) č. 952/2013;

    2.„Colné kontroly“ sú konkrétne úkony vymedzené v bode 3 článku 5 nariadenia (EÚ) č. 952/2013;

    3.„Vybavenie na colné kontroly“ je vybavenie určené v prvom rade na vykonanie colných kontrol;

    4.„Mobilné vybavenie na colné kontroly“ je akýkoľvek dopravný prostriedok, ktorý popri svojich mobilných vlastnostiach má byť ako taký súčasťou vybavenia na colné kontroly alebo je v plnej miere zariadený vybavením na colné kontroly;

    5.„Údržba“ sú preventívne, nápravné a predbežné zásahy vrátane prevádzkových a funkčných kontrol, obsluhy, opráv a generálnych opráv, potrebné na zachovanie alebo vrátenie časti vybavenia na colné kontroly do stanoveného prevádzkového stavu, aby dosiahlo maximálnu dobu použiteľnosti, s výnimkou modernizácie;

    6.„Modernizácia“ sú vývojové zásahy potrebné na premenu zastaranej časti vybavenia na colné kontroly do určeného prevádzkového stavu podľa aktuálneho vývoja.

    Článok 3

    Ciele nástroja

    1.Všeobecným cieľom tohto nástroja, ktorý je súčasťou Fondu pre integrované riadenie hraníc, je podporovať colnú úniu a colné orgány pri ochrane finančných a hospodárskych záujmov Únie a jej členských štátov, starať sa o istotu a bezpečnosť v Únii, chrániť Úniu pred nekalým a nezákonným obchodovaním, a zároveň zjednodušovať legálnu obchodnú činnosť.

    2.Nástroj má špecifický cieľ prispievať k primeranosti a rovnocennosti colných kontrol nákupom, údržbou a modernizáciou vhodného, aktuálneho a spoľahlivého vybavenia na colné kontroly.

    Článok 4

    Rozpočet

    1.Finančné krytie na vykonávanie tohto nástroja na obdobie 2021 až 2027 sa stanovuje na 1 300 000 000 EUR v bežných cenách.

    2.Zo sumy uvedenej v odseku 1 sa môžu takisto uhrádzať výdavky na prípravu, monitorovanie, kontrolu, audit, hodnotenie a iné činnosti súvisiace s riadením nástroja a hodnotením dosahovania jeho cieľov. Okrem toho sa z nej môžu uhrádzať výdavky na štúdie, stretnutia expertov, informačné a komunikačné akcie, pokiaľ sa týkajú cieľov nástroja, ako aj výdavky spojené so sieťami informačných technológií zameranými na spracovanie a výmenu informácií vrátane nástrojov informačných technológií na úrovni inštitúcií a ostatné výdavky na technickú a administratívnu pomoc potrebnú v súvislosti s riadením nástroja.

    Článok 5

    Implementácia a formy financovania zo strany EÚ

    1.Nástroj sa implementuje v priamom riadení v súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách.

    2.Z nástroja sa môžu poskytovať finančné prostriedky v akejkoľvek forme stanovenej v nariadení o rozpočtových pravidlách, a to najmä vo forme grantov.

    3.Ak sa v rámci podporenej akcie nakupuje alebo modernizuje vybavenie, Komisia zavedie mechanizmus koordinácie, ktorým zabezpečí efektivitu a vzájomnú interoperabilitu každého vybavenia zakúpeného s podporou niektorého z programov a nástrojov Únie.

    KAPITOLA II

    OPRÁVNENOSŤ

    Článok 6

    Oprávnené akcie

    1.Akcie sú oprávnené na financovanie z tohto nástroja pod podmienkou, že spĺňajú tieto požiadavky:

    a)spĺňajú ciele uvedené v článku 3;

    b)podporujú nákup, údržbu a modernizáciu vybavenia na colné kontroly určeného na jeden alebo viac z týchto účelov:

    1.neintruzívne kontroly;

    2.zisťovanie skrytých predmetov na osobách;

    3.radiačná detekcia a zisťovanie nuklidov;

    4.laboratórna analýza vzoriek;

    5.odoberanie vzoriek a analýza vzoriek v teréne;

    6.prehliadka ručnými prostriedkami.

    V prílohe 1 sa stanovuje orientačný zoznam vybavenia na colné kontroly, ktoré možno použiť na účely colných kontrol uvedené v bodoch 1 až 6.

    2.Odchylne od odseku 1 sa v riadne odôvodnených prípadoch môžu akcie vzťahovať aj na nákup, údržbu a modernizáciu vybavenia na colné kontroly určeného na odskúšanie nových častí alebo funkcií v prevádzkových podmienkach.

    3.Komisia je oprávnená prijatím delegovaných aktov v súlade s článkom 14 zmeniť účely colných kontrol uvedené v odseku 1 písm. b), ako aj v prílohe 1, ak sa takáto revízia považuje za potrebnú.

    4.Vybavenie na colné kontroly financované z tohto nástroja možno využívať okrem colných kontrol aj na ďalšie účely vrátane kontroly osôb na podporu vnútroštátnych orgánov riadenia hraníc a vyšetrovania.

    Článok 7

    Oprávnené subjekty

    Odchylne od článku 197 nariadenia o rozpočtových pravidlách sú oprávnenými subjektmi colné orgány členských štátov, ak poskytujú informácie nevyhnutné na posúdenie potrieb, ako sa uvádza v článku 11 ods. 3.

    Článok 8

    Miera spolufinancovania

    1.Z nástroja sa môže financovať až 80 % celkových oprávnených nákladov akcie.

    2.Akékoľvek finančné prostriedky, ktoré presahujú tento strop, sa poskytujú len v riadne odôvodnených výnimočných prípadoch.

    Článok 9

    Oprávnené náklady

    Na financovanie z nástroja nie sú oprávnené tieto náklady:

    a)náklady spojené s nákupom pozemku;

    b)náklady na infraštruktúru, ako sú budovy alebo vonkajšie zariadenia, a na nábytok;

    c)náklady spojené s elektronickými systémami s výnimkou softvéru, ktorý je priamo potrebný na používanie vybavenia na colné kontroly;

    d)náklady na siete, ako sú zabezpečené alebo nezabezpečené komunikačné kanály, alebo na odbery služieb;

    e)náklady na dopravné prostriedky, ako sú vozidlá, lietadlá alebo lode, s výnimkou mobilného vybavenia na colné kontroly;

    f)náklady na spotrebný tovar pre vybavenie na colné kontroly vrátane referenčných alebo kalibračných materiálov;

    g)náklady na osobné ochranné prostriedky.

    KAPITOLA III

    GRANTY

    Článok 10

    Udeľovanie grantov, komplementarita a kombinované financovanie

    1.Granty v rámci nástroja sa udeľujú a riadia v súlade s hlavou VIII nariadenia o rozpočtových pravidlách.

    2.V súlade s článkom 195 písm. f) nariadenia o rozpočtových pravidlách sa granty udeľujú oprávneným subjektom uvedeným v článku 7, a to bez výzvy na predkladanie návrhov.

    3.Odchylne od článku 191 nariadenia o rozpočtových pravidlách môže akcia podporená príspevkom z programu Colníctvo pre spoluprácu v colnej oblasti, ktorý je stanovený nariadením (EÚ) [2018/XXX] 35 , alebo z ktoréhokoľvek iného programu Únie, získať príspevok aj z tohto nástroja, pokiaľ tieto príspevky nepokrývajú tie isté náklady. Každý príspevok na akciu podlieha pravidlám toho programu Únie, z ktorého pochádza. Kumulatívne financovanie nepresiahne celkové oprávnené náklady na akciu a podporu z iných programov Únie možno vypočítať na pomernom základe v súlade s dokumentmi, v ktorých sa stanovujú podmienky podpory.

    KAPITOLA IV

    PROGRAMOVANIE, MONITOROVANIE A HODNOTENIE

    Článok 11

    Pracovný program

    1.Nástroj sa implementuje prostredníctvom pracovných programov uvedených v článku 110 ods. 2 nariadenia o rozpočtových pravidlách.

    2.Pracovné programy prijíma Komisia prostredníctvom vykonávacieho aktu. Uvedený vykonávací akt sa prijme v súlade s postupom preskúmania uvedeným v článku 15.

    3.Na podporu prípravy pracovných programov uvedených v odseku 1 sa vypracujú posúdenia potrieb, ktoré budú obsahovať aspoň tieto informácie:

    a)spoločná kategorizácia hraničných priechodov;

    b)vyčerpávajúci zoznam dostupného vybavenia na colné kontroly;

    c)spoločné vymedzenie minimálnej a optimálnej normy vybavenia na colné kontroly podľa kategórie hraničných priechodov a

    d)podrobný odhad finančných potrieb.

    Posúdenie potrieb vyplýva z akcií uskutočnených v rámci programu Colníctvo 2020, ktorý bol ustanovený nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1294/2013 36 , alebo v rámci programu Colníctvo pre spoluprácu v colnej oblasti, ktorý bol ustanovený nariadením (EÚ) [2018/XXX] 37 , a pravidelne, aspoň každý tretí rok, sa aktualizuje.

    Článok 12

    Monitorovanie a podávanie správ

    1.Ukazovatele, ktoré sa majú uvádzať v správach na účely posúdenia pokroku pri dosahovaní všeobecných a špecifických cieľov nástroja stanovených v článku 3, sú uvedené v prílohe 2.

    2.Aby mohla Komisia spoľahlivo posúdiť pokrok nástroja v dosahovaní jeho cieľov, je oprávnená v súlade s článkom 14 prijímať delegované akty, ktorými sa v prípade potreby menia alebo dopĺňajú ukazovatele uvedené v prílohe 2 alebo sa nimi toto nariadenie dopĺňa o ustanovenia týkajúce sa zriadenia rámca na monitorovanie a hodnotenie.

    3.Systém podávania správ o výkonnosti zabezpečuje, aby sa údaje potrebné na monitorovanie implementácie nástroja a výsledkov zbierali efektívne, účinne a včas. Na tento účel sa príjemcom finančných prostriedkov Únie ukladajú primerané požiadavky, pokiaľ ide o podávanie správ.

    4.Ak náklady na jednu časť vybavenia na colné kontroly prekročia sumu 10 000 EUR bez daní, súčasťou požiadaviek na správy uvedených v odseku 3 je aspoň raz ročne oznámiť Komisii tieto informácie:

    a)dátum zavedenia príslušného vybavenia na colné kontroly do prevádzky a jeho vyradenia z prevádzky;

    b)štatistika používania príslušného vybavenia na colné kontroly;

    c)informácie o výsledkoch používania príslušného vybavenia na colné kontroly.

    Článok 13

    Hodnotenie

    1.Hodnotenia sa vykonávajú včas, aby sa mohli využiť v rozhodovacom procese.

    2.Priebežné hodnotenie nástroja sa vykoná hneď, ako sú k dispozícii dostatočné informácie o implementácii nástroja, najneskôr však štyri roky po začatí implementácie nástroja.

    3.Na konci implementácie nástroja, najneskôr však štyri roky po uplynutí obdobia uvedeného v článku 1, Komisia vykoná záverečné hodnotenie nástroja.

    4.Komisia oznámi závery týchto hodnotení spolu so svojimi pripomienkami Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov.

    KAPITOLA V

    DELEGOVANIE PRÁVOMOCI A POSTUP VÝBORU

    Článok 14

    Delegovanie právomoci

    1.Komisii sa udeľuje právomoc prijímať delegované akty za podmienok stanovených v tomto článku.

    2.Komisii sa udeľuje právomoc prijímať delegované akty uvedené v článku 6 ods. 3 a článku 12 ods. 2 do 31. decembra 2028.

    3.Delegovanie právomoci uvedené v článku 6 ods. 3 a článku 12 ods. 2 môže Európsky parlament alebo Rada kedykoľvek odvolať. Rozhodnutím o odvolaní sa ukončuje delegovanie právomoci, ktoré sa v ňom uvádza. Rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie alebo k neskoršiemu dátumu, ktorý je v ňom určený. Nie je ním dotknutá platnosť delegovaných aktov, ktoré už nadobudli účinnosť.

    4.Pred prijatím delegovaného aktu Komisia konzultuje s expertmi, ktorých určí každý členský štát v súlade so zásadami stanovenými v Medziinštitucionálnej dohode z 13. apríla 2016 o lepšej tvorbe práva.

    5.Komisia oznamuje delegovaný akt hneď po prijatí súčasne Európskemu parlamentu a Rade.

    6.Delegovaný akt prijatý podľa článku 6 ods. 3 a článku 12 ods. 2 nadobudne účinnosť, ak Európsky parlament alebo Rada voči nemu nevzniesli námietku v lehote dvoch mesiacov odo dňa oznámenia uvedeného aktu Európskemu parlamentu a Rade alebo ak pred uplynutím uvedenej lehoty Európsky parlament aj Rada informovali Komisiu o svojom rozhodnutí nevzniesť námietku. Na podnet Európskeho parlamentu alebo Rady sa táto lehota predĺži o dva mesiace.

    Článok 15

    Postup výboru

    1.Komisii pomáha Výbor pre program Colníctvo uvedený v článku 18 nariadenia (EÚ) [2018/XXX] 38 .

    2.Ak sa odkazuje na tento odsek, uplatňuje sa článok 5 nariadenia (EÚ) č. 182/2011.

    KAPITOLA VI

    PRECHODNÉ A ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

    Článok 16

    Poskytovanie informácií, komunikácia a zverejňovanie

    1.Príjemcovia finančných prostriedkov Únie priznávajú pôvod a zabezpečujú viditeľnosť finančných prostriedkov Únie (najmä pri propagácii akcií a ich výsledkov) tým, že poskytujú ucelené, účinné a primerané cielené informácie rôznym cieľovým skupinám vrátane médií a verejnosti.

    2.Komisia vykonáva v súvislosti s nástrojom a jeho akciami a výsledkami informačné a komunikačné činnosti. Finančné zdroje pridelené na nástroj zároveň prispievajú k inštitucionálnej komunikácii o politických prioritách Únie, pokiaľ sa týkajú cieľov uvedených v článku 3.

    Článok 17

    Prechodné ustanovenia

    V prípade potreby možno do rozpočtu na obdobie po roku 2027 zahrnúť rozpočtové prostriedky na pokrytie výdavkov uvedených v článku 4 ods. 2, aby sa umožnilo riadenie akcií, ktoré sa nedokončia do 31. decembra 2027.

    Článok 18

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Štrasburgu

    Za Európsky parlament    Za Radu

    predseda    predseda

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

    1.1.Názov návrhu/iniciatívy

    1.2.Príslušné oblasti politiky v rámci ABM/ABB

    1.3.Druh návrhu/iniciatívy

    1.4.Ciele

    1.5.Dôvody návrhu/iniciatívy

    1.6.Trvanie a finančný vplyv

    1.7.Plánovaný spôsob riadenia

    2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA

    2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ

    2.2.Systémy riadenia a kontroly

    2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

    3.1.Príslušné okruhy viacročného finančného rámca a rozpočtové riadky výdavkov

    3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky

    3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky

    3.2.2.Odhadovaný vplyv na operačné rozpočtové prostriedky

    3.2.3.Odhadovaný vplyv na administratívne rozpočtové prostriedky

    3.2.4.Súlad s platným viacročným finančným rámcom

    3.2.5.Príspevky od tretích strán

    3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1.RÁMEC NÁVRHU/INICIATÍVY

    1.1.Názov návrhu/iniciatívy

    Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly

    1.2.Príslušné oblasti politiky (programové zoskupenie)

    11 Riadenie hraníc

    11.02 Fond pre integrované riadenie hraníc

    11.02.11 Nástroj na vybavenie na colné kontroly

    1.3.Návrh/iniciatíva sa týka:

    X novej akcie

     novej akcie, ktorá nadväzuje na pilotný projekt/prípravnú akciu 39

     predĺženia trvania existujúcej akcie

     zlúčenia jednej alebo viacerých akcií do ďalšej/novej akcie alebo presmerovania jednej alebo viacerých akcií na ďalšiu/novú akciu

    1.4.Dôvody návrhu/iniciatívy

    1.4.1.Potreby, ktoré sa majú uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte vrátane podrobného harmonogramu prvotnej fázy vykonávania iniciatívy.

    Nástroj sa bude implementovať prostredníctvom vykonávacieho aktu, ktorým sa prijíma pracovný program. Prijate je naplánované na prvý štvrťrok 2021 po posúdení potrieb (v rámci súčasného programu Colníctvo 2020) a na základe konzultácií výboru pre program Colníctvo. Vykonávanie pracovného programu sa uskutoční na základe uzatvorenia dohôd o grantoch s príjemcami najneskôr v druhom štvrťroku 2021.

    1.4.2.Prínos zapojenia Únie (môže byť výsledkom rôznych faktorov, napr. lepšej koordinácie, právnej istoty, väčšej účinnosti alebo komplementárnosti). Na účely tohto bodu je „prínos zapojenia Únie“ hodnota vyplývajúca zo zásahu Únie, ktorá dopĺňa hodnotu, ktorú by inak vytvorili len samotné členské štáty.

    Dôvody na akciu na európskej úrovni (ex ante): Komisia navrhuje tento nový nástroj, pretože uznáva potrebu zlepšiť rovnocennosť vo vykonávaní colných kontrol vo všetkých členských štátoch a zabrániť tak odklonu tokov tovarov na najslabšie miesta. Zásadnou oblasťou pri riešení súčasnej nerovnováhy je vskutku zabezpečenie rovnocenného colného vybavenia a colnej infraštruktúry. Nerovnováha je čiastočne spôsobená rozdielmi v kapacite a zdrojoch, ktoré sú v členských štátoch dostupné. Ich schopnosť reagovať na výzvy, ktoré vznikajú z dôvodu neustále sa vyvíjajúcich globálnych obchodných modelov a dodávateľských reťazcov, nezávisí len od ľudskej zložky, ale aj od dostupnosti moderného a spoľahlivého vybavenia na kontroly. Rastúci objem tovarov spolu s čoraz intenzívnejšou potrebou kontroly hraníc nevyplýva len z tradičnej funkcie colníctva spočívajúcej vo výbere príjmov, ale aj z potreby značného posilnenia kontroly tovarov, ktoré vstupujú a vystupujú cez vonkajšie hranice EÚ, s cieľom zaistiť ochranu a bezpečnosť. Zároveň by tieto kontroly na riadenie prepravy tovaru cez vonkajšie hranice nemali narúšať legálny obchod, naopak, mali by ho uľahčovať.

    Očakávaný prínos vytvorený Úniou (ex-post): V colnej únii to možno dosiahnuť, len ak sa zabezpečí, že aj najslabší článok bude dosť silný na to, aby plnil svoju funkciu. Nástroj preto posilní colnú úniu a bude dopĺňať najmä akcie programu Colníctvo.

    1.4.3.Poznatky získané z podobných skúseností v minulosti

    Neuplatňuje sa.

    1.4.4.Zlučiteľnosť a možná synergia s inými vhodnými nástrojmi

    Nástroj je úzko prepojený s novým programom Colníctvo, ktorým sa podporí posúdenie potrieb. Okrem toho súvisí aj s činnosťami vykonávanými Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF) v oblasti boja proti podvodom s cieľom chrániť finančné záujmy Únie v súlade s článkom 325 ZFEÚ.

    1.5.Trvanie a finančný vplyv

    X obmedzené trvanie

    X    v platnosti od 1. 1. 2021 do 31. 12. 2027

    X    Finančný vplyv na viazané rozpočtové prostriedky trvá od roku 2021 do roku 2027 a na platobné rozpočtové prostriedky od roku 2021 do roku 2030.

     neobmedzené trvanie

    Počiatočná fáza implementácie bude trvať od RRRR do RRRR,

    a potom bude implementácia pokračovať v plnom rozsahu.

    1.6.Plánovaný spôsob riadenia 40

    X Priame riadenie na úrovni Komisie

    X prostredníctvom jej útvarov vrátane zamestnancov v delegáciách Únie

       prostredníctvom výkonných agentúr.

     Zdieľané riadenie s členskými štátmi

     Nepriame riadenie, pri ktorom sa plnením rozpočtu poveria:

    tretie krajiny alebo subjekty, ktoré tieto krajiny určili,

    medzinárodné organizácie a ich agentúry (uveďte),

    Európska investičná banka (EIB) a Európsky investičný fond,

    subjekty uvedené v článkoch 70 a 71 nariadenia o rozpočtových pravidlách,

    verejnoprávne subjekty,

    súkromnoprávne subjekty poverené vykonávaním verejnej služby, pokiaľ tieto subjekty poskytujú dostatočné finančné záruky,

    súkromnoprávne subjekty spravované právom členského štátu, ktoré sú poverené vykonávaním verejno-súkromného partnerstva a ktoré poskytujú dostatočné finančné záruky,

    osoby poverené vykonávaním osobitných činností v oblasti SZBP podľa hlavy V Zmluvy o Európskej únii a určené v príslušnom základnom akte.

    V prípade viacerých spôsobov riadenia uveďte v oddiele „Poznámky“ presnejšie vysvetlenie.

    Poznámky

    2.OPATRENIA V OBLASTI RIADENIA

    2.1.Opatrenia týkajúce sa monitorovania a predkladania správ

    Uveďte časový interval a podmienky.

    Priebežné hodnotenie týkajúce sa splnenia cieľov nástroja, jeho efektívnosti a prínosov na úrovni Únie sa vykoná vtedy, keď budú k dispozícii dostatočné informácie o implementácii nástroja, ale najneskôr štyri roky od začatia jeho implementácie.

    Záverečné hodnotenie by sa okrem toho malo zaoberať dlhodobým vplyvom a udržateľnými účinkami nástroja. Uskutoční sa na konci implementácie nástroja, ale najneskôr štyri roky od skončenia rozpočtového obdobia.

    Tieto hodnotenia budú okrem iného vychádzať z ukazovateľov stanovených pre monitorovanie a podávanie správ.

    2.2.Systémy riadenia a kontroly

    2.2.1.Opodstatnenie navrhovaných spôsobov riadenia, mechanizmu vykonávania financovania, spôsobov platieb a stratégie kontrol

    V súvislosti so zložkou týkajúcou sa vybavenia na colné kontroly je preferovanou možnosťou priame riadenie na základe poskytovania grantov vnútroštátnym orgánom na nákup, údržbu a vývoj vybavenia na colné kontroly.

    Nová intervencia EÚ sa zameria na riešenie súčasnej nerovnováhy medzi členskými štátmi a zabezpečenie rovnocennosti pri vykonávaní colných kontrol v celej colnej únii. Takýto cieľ si, samozrejme, vyžaduje koordináciu nad rámec hraníc štátov, ktorá sa najlepšie dosahuje centralizovaným prístupom prostredníctvom priameho riadenia. Keďže vybavenie, ktoré sa používa na plnenie povinností na hraniciach EÚ, by mali naďalej priamo vlastniť vnútroštátne orgány (a nie Únia), intervencia EÚ by mala podobu grantov členským štátom na podporu nákupu, údržby a vývoja vybavenia na colné kontroly v súlade s vopred stanovenými normami podľa druhu hranice.

    Priame riadenie je mechanizmom realizácie pre existujúce akcie v oblasti colníctva, či už v rámci programu Colníctvo alebo Hercule III. Ide zároveň o primeraný prístup, pretože v tomto prípade pôjde len o obmedzený počet príjemcov, t. j. 27 členských štátov, čo umožní uplatňovanie viacerých zjednodušení stanovených v nariadení o rozpočtových pravidlách a jeho vykonávacích predpisoch, konkrétne výnimiek v oblasti výziev na predkladanie návrhov.

    S cieľom dôkladne využiť vedomosti a prevádzkové skúsenosti vnútroštátnych orgánov a splniť tak ich skutočné potreby priame riadenie na úrovni Komisie podporia pri prípravných úlohách tímy odborníkov zložené z členských štátov (napr. posúdenie potrieb a vymedzenie noriem minimálneho vybavenia podľa druhu hranice). Konečné politické rozhodnutie prijme Komisia, ktorá pridelí finančné prostriedky prostredníctvom grantov v súlade s colnými prioritami, hrozbami a objemami podľa komitologického postupu.

    Do úvahy sa vezme aj spolufinancovanie, napr. vnútroštátne príspevky popri intervencii EÚ, a ex-ante kondicionality, ako je preukázanie primeranej administratívnej kapacity, pokiaľ ide napr. o počet zamestnancov a zručnosti. Zaistí sa tak, že vybavenie na colné kontroly sa bude poskytovať len na základe plnej angažovanosti členských štátov a v prípade splnenia podmienok, čím sa zabezpečí skutočné využitie vybavenia a skutočný vplyv intervencie EÚ.

    V prípade grantov sa predpokladá predbežné financovanie, ale skôr v obmedzenej miere (približne 20 % – vymedzí sa v pracovných programoch) v prvom roku dohody o grante, lebo verejné obstarávanie vybavenia na colné kontroly s účasťou colných orgánov je obyčajne zdĺhavý postup, a preto zvyčajne presiahne obdobie prvého roka dohody o grante.

    Záverečné platby/vymožené sumy za granty sa uskutočnia na základe finančnej správy a auditov ex post na mieste.

    Keďže tento nástroj je novým programom, stratégia kontroly sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť vzhľadom na prvé výsledky postupne doladiť. Konkrétne bude stavať na dvojitom prístupe:

    vnútroštátne finančné správy sa po administratívnej kontrole, po ktorej bude nasledovať záverečná platba/príkaz na vymáhanie, uzatvoria (skráti sa oneskorenie platieb), tieto platby/príkazy na vymáhanie sa naďalej overujú kontrolami ex ante začlenenými do postupu schvaľovania finančných transakcií,

    uvedené kontroly sa opierajú o audity ex post na mieste v členských štátoch; GR TAXUD sa každý rok zameriava na audity na mieste asi v polovici členských štátov.

    2.2.2.Informácie o zistených rizikách a systémoch vnútornej kontroly zavedených na ich zmierňovanie

    Riziká spojené s finančnými transakciami, ktorými sa nástroj implementuje, sú obmedzené, najmä z týchto dôvodov:

    príjemcami sú colné správy v členských štátoch – v tomto prípade sa nevydá výzva na predkladanie návrhov,

    v rámci pracovného programu bude financovanie zamerané na konkrétne určené a spoločné priority na základe posúdenia potrieb, a preto bude väčšina akcií v členských štátoch porovnateľná, odchýlky viditeľné a ľahko identifikovateľné,

    použitie elektronického systému na zaznamenávanie akcií a zostavovanie finančných správ bude povinné – tento systém zahŕňa rozličné kontroly a uľahčí monitorovanie nákladov,

    očakáva sa, že financovanie bude zamerané hlavne na drahé zariadenia na colné kontroly, čím sa zníži počet jednotlivých kusov, ktoré sa nakúpili, udržiavali alebo zmodernizovali, a uľahčí sa monitorovanie a kontroly,

    v návrhu sa uvádzajú minimálne povinnosti podávania správ, ktoré sa doplnia v pracovných programoch a dohodách o grante, s cieľom obmedziť alebo zmierniť možné riziká.

    2.2.3.

    2.2.4.Odhad a opodstatnenie nákladovej účinnosti kontrol (pomer náklady na kontroly – hodnota súvisiacich riadených finančných prostriedkov) a posúdenie očakávaných úrovní rizika chyby (pri platbe a uzavretí)

    Na základe prechádzajúceho programu Colníctvo sa očakáva, že celkové ročné náklady na kontroly zostanú vzhľadom na obmedzené riziko chýb, ako sa uvádza vyššie, pomerne obmedzené, zohľadňujúc povahu a spôsob plnenia súvisiacich finančných transakcií.

    Cieľom celkového systému vnútornej kontroly, ktorý je založený na kontrolách ex ante začlenených v postupe schvaľovania finančných operácií, je odstrániť možné chyby ešte pred platbou/uzávierkou. Kontroly grantov ex post na mieste vďaka silnému odrádzajúcemu účinku ešte viac znížia možné riziko chýb pri platbe/uzávierke.

    Pre porovnanie možno uviesť, že v rámci predchádzajúceho programu Colníctvo sa uplatňovaná stratégia kontroly ukázala ako účinná a efektívna a náklady na kontroly obmedzené. Vzhľadom na to, že v tomto novom nástroji sa použijú rovnaké systémy kontroly, očakáva sa, že predpokladané náklady na kontroly a očakávaná úroveň rizika pri platbe/uzávierke budú v rámci nového nástroja podobné.

    2.3.Opatrenia na predchádzanie podvodom a nezrovnalostiam

    Uveďte existujúce a plánované preventívne a ochranné opatrenia, napr. zo stratégie boja proti podvodom.

    Stratégia boja proti podvodom GR TAXUD sa v rámci GR zameriava na rozvíjanie silnej kultúry boja proti podvodom prostredníctvom činností na zvyšovanie informovanosti o možných rizikách podvodu a etickom správaní medzi zamestnancami GR TAXUD. Stratégia sa takisto zameriava na riešenie otázky aktívnej spolupráce s Európskym úradom pre boj proti podvodom a začlenenia aspektov podvodného konania do cyklu strategického plánovania a programovania (SPP) GR.

    3.ODHADOVANÝ FINANČNÝ VPLYV NÁVRHU/INICIATÍVY

    3.1.Okruh viacročného finančného rámca a nové navrhované rozpočtové riadky výdavkov

    Okruh viacročného finančného rámca

    Rozpočtový riadok

    Druh
    výdavkov

    Príspevky

    Číslo

    DRP/NRP 41

    krajín EZVO 42

    kandidátskych krajín 43

    tretích krajín

    v zmysle článku 21 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách

    4

    11.01.02 Podporné výdavky na nástroj na vybavenie na colné kontroly

    NRP

    NIE

    NIE

    NIE

    NIE

    4

    11.02.11 Nástroj na vybavenie na colné kontroly

    DRP

    NIE

    NIE

    NIE

    NIE

    3.2.Odhadovaný vplyv na výdavky

    3.2.1.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na výdavky

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Okruh viacročného finančného
    rámca:

    4

    ‚Migrácia a riadenie hraníc‘

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po roku 2027

    SPOLU

    Operačné rozpočtové prostriedky 11.02.11

    Záväzky

    (1)

    174,903

    178,403

    181,973

    185,614

    189,329

    193,117

    195,961

    1 299,300

    Platby 44

    (2)

    42,481

    129,274

    162,474

    170,688

    175,066

    178,602

    182,209

    258,506

    1 299,300

    Administratívne rozpočtové prostriedky financované z finančného krytia nástroja 45 46  11.01.02

    Záväzky = Platby

    (3)

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Rozpočtové prostriedky na finančné krytie nástroja SPOLU

    Záväzky

    = 1 + 3

    175,003

    178,503

    182,073

    185,714

    189,429

    193,217

    196,061

    1 300,000

    Platby

    = 2 + 3

    42,581

    129,374

    162,574

    170,788

    175,166

    178,702

    182,309

    258,506

    1 300,000





    Okruh viacročného finančného
    rámca

    7

    „Administratívne výdavky“

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po roku 2027

    SPOLU

    Ľudské zdroje

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    25,025

    Ostatné administratívne výdavky

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Rozpočtové prostriedky v rámci OKRUHU 7 viacročného finančného rámca SPOLU

    (Záväzky spolu = Platby spolu)

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    25,725

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Po roku 2027

    SPOLU

    Rozpočtové prostriedky
    v rámci všetkých OKRUHOV
    viacročného finančného rámca SPOLU
     

    Záväzky

    178,678

    182,178

    185,748

    189,389

    193,104

    196,892

    199,736

     

    1 325,725

    Platby

    46,256

    133,049

    166,249

    174,463

    178,841

    182,377

    185,984

    258,506

    1 325,725

    3.2.2.Zhrnutie odhadovaného vplyvu na administratívne rozpočtové prostriedky

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov.

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie administratívnych rozpočtových prostriedkov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Roky

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    OKRUH 7
    viacročného finančného rámca

    Ľudské zdroje

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    3,575

    25,025

    Ostatné administratívne výdavky

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Medzisúčet OKRUHU 7
    viacročného finančného rámca

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    3,675

    25,725

    Mimo OKRUHU 7 47
    viacročného finančného rámca

    Ľudské zdroje

    Ostatné
    administratívne výdavky

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    Medzisúčet mimo
    OKRUHU 7
    viacročného finančného rámca

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,100

    0,700

    SPOLU

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    3,775

    26,425

    Rozpočtové prostriedky potrebné na ľudské zdroje a na ostatné administratívne výdavky budú pokryté rozpočtovými prostriedkami GR, ktoré už boli pridelené na riadenie akcie a/alebo boli prerozdelené v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov a v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    3.2.2.1.Odhadované potreby ľudských zdrojov

       Návrh/iniciatíva si nevyžaduje použitie ľudských zdrojov.

    X    Návrh/iniciatíva si vyžaduje použitie ľudských zdrojov, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    odhady sa vyjadrujú v jednotkách ekvivalentu plného pracovného času

    Roky

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    •Plán pracovných miest (úradníci a dočasní zamestnanci)

    Ústredie a zastúpenia Komisie

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    Delegácie

    Výskum

    Externí zamestnanci (ekvivalent plného pracovného času: EPPČ) – ZZ, MZ, VNE, DAZ a PED  48

    Okruh 7

    Financované z OKRUHU 7 viacročného finančného rámca 

    – ústredia

    – delegácie

    Financované z finančného krytia nástroja  49

    – ústredia

    – delegácie

    Výskum

    Iné (uveďte)

    SPOLU

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    25

    Potreby ľudských zdrojov budú pokryté úradníkmi GR, ktorí už boli pridelení na riadenie akcie a/alebo boli interne prerozdelení v rámci GR, a v prípade potreby budú doplnené zdrojmi, ktoré sa môžu prideliť riadiacemu GR v rámci ročného postupu prideľovania zdrojov v závislosti od rozpočtových obmedzení.

    Opis úloh, ktoré sa majú vykonať:

    Úradníci a dočasní zamestnanci

    Na riadenie nástroja a jeho implementáciu bude treba prijať dodatočných zamestnancov. To zahŕňa okrem iného aj tieto úlohy:

    – zapojenie, dohľad a koordinácia posúdenia potrieb: súpis, typológia a norma, analýza nedostatkov a odhad potrebných finančných prostriedkov pre všetky druhy hraníc (pozemné, námorné, vzdušné, poštové uzly),

    – programovanie: horizontálna koordinácia (najmä posúdenie hrozieb a objemov), príprava pracovných programov a súvisiacich postupov (komitológia) a príprava dohôd o grante a rokovania o nich,

    – implementácia: monitorovanie a podpora (napr. spoločné obstarávanie) implementácie colnými orgánmi,

    – podávanie správ a kontrola/audit

    Externí zamestnanci

    Neuplatňuje sa.

    3.2.3.Príspevky od tretích strán

    Návrh/iniciatíva:

    X    nezahŕňa spolufinancovanie tretími stranami.

       zahŕňa spolufinancovanie tretími stranami, ako je odhadnuté v nasledujúcej tabuľke:

    rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Roky

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    SPOLU

    Uveďte spolufinancujúci subjekt 

    Prostriedky zo spolufinancovania SPOLU

    3.3.Odhadovaný vplyv na príjmy

       Návrh/iniciatíva nemá finančný vplyv na príjmy.

    X    Návrh/iniciatíva má finančný vplyv na príjmy, ako je uvedené v nasledujúcej tabuľke:

    X        vplyv na vlastné zdroje

       vplyv na iné príjmy

    uveďte, či sú príjmy pripísané rozpočtovým riadkom výdavkov    

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Rozpočtový riadok príjmov:

    Vplyv návrhu/iniciatívy 50

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Článok ….

    V prípade pripísaných príjmov uveďte príslušné rozpočtové riadky výdavkov.

    Neuplatňuje sa.

    Ďalšie poznámky (napr. spôsob/vzorec použitý na výpočet vplyvu na príjmy alebo akékoľvek ďalšie informácie).

    Nástroj nepriamo ovplyvní tradičné vlastné zdroje Únie, pretože sa očakáva, že efektívnejšie colné kontroly budú viesť k zvýšeniu ciel. Takýto účinok sa však nedá kvantifikovať.

    (1)    COM(2018) 322 final.
    (2)    Program Colníctvo bol stanovený v roku 1991 rozhodnutím Rady z 20. júna 1991 o prijatí programu akcie Spoločenstva v oblasti odbornej prípravy colných úradníkov (program Matthaeus); neskôr bol nahradený celým súborom programu Colníctvo, ktorý bol stanovený rozhodnutím Európskeho parlamentu a Rady č. 210/97/ES z 19. decembra 1996 o prijatí akčného programu pre colníctvo v Spoločenstve (Colníctvo 2000) a nástupníckymi programami stanovenými rozhodnutiami č. 105/2000/ES, č. 253/2003/ES, č. 624/2007/ES a nariadením (EÚ) č. 1294/2013.
    (3)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 250/2014 z 26. februára 2014, ktorým sa ustanovuje program na podporu činností v oblasti ochrany finančných záujmov Európskej únie (program Hercule III) a ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 804/2004/ES (Ú. v. EÚ L 84, 20.3.2014, s. 6).
    (4)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/825 zo 17. mája 2017, ktorým sa ustanovuje program na podporu štrukturálnych reforiem na obdobie rokov 2017 až 2020 a ktorým sa menia nariadenia (EÚ) č. 1303/2013 a (EÚ) č. 1305/2013 (Ú. v. EÚ L 129, 19.5.2017, s. 1).
    (5)     https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/funding-opportunities/funding-programmes/overview-funding-programmes/european-structural-and-investment-funds_sk  
    (6)     https://www.consilium.europa.eu/media/22301/st09581en17-vf.pdf http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7586-2017-INIT/sk/pdf .
    (7)    Skupina pre colnú politiku je skupina odborníkov zriadená Komisiou na poskytovanie poradenstva Komisii v strategických otázkach colnej politiky; na monitorovanie vývoja rôznych aspektov colnej politiky; na uľahčovanie výmeny názorov členských štátov. Ďalšie informácie: http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=944 .
    (8)    COM(2016) 813 final.
    (9)    Pozri napríklad: Uznesenie Európskeho parlamentu o riešení výziev spojených s vykonávaním Colného kódexu Únie [2016/3024(RSP)].
    (10)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1624 zo 14. septembra 2016 o európskej pohraničnej a pobrežnej stráži, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/399 a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 863/2007, nariadenie Rady (ES) č. 2007/2004 a rozhodnutie Rady 2005/267/ES (Ú. v. EÚ L 251, 16.9.2016, s. 1).
    (11)    V návrhu [COM(2018) 325 final] rozhodnutia Rady o systéme vlastných zdrojov Európskej únie sa navrhuje zníženie nákladov na výber, ktoré si ponechávajú členské štáty, z 20 % na pôvodnú úroveň 10 %.
    (12)     https://ec.europa.eu/taxation_customs/expert-teams-europa_en  
    (13)    Medziinštitucionálna dohoda z 13. apríla 2016 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o lepšej tvorbe práva (Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1).
    (14)    COM(2018) 473.
    (15)    COM(2018) 442.
    (16)    Ú. v. EÚ C , , s. .
    (17)    Príloha k výročnej správe o výkonnosti colnej únie 2016 je k dispozícii na adrese: https://ec.europa.eu/info/publications/annual-activity-report-2016-taxation-and-customs-union_en .
    (18)     https://www.consilium.europa.eu/media/22301/st09581en17-vf.pdf http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-7586-2017-INIT/en/pdf .
    (19)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013 z 9. októbra 2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie (Ú. v. EÚ L 269, 10.10.2013, s. 1).
    (20)    COM(2018) 473.
    (21)    Medziinštitucionálna dohoda z 2. decembra 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou o rozpočtovej disciplíne, spolupráci v rozpočtových otázkach a riadnom finančnom hospodárení (Ú. v. EÚ C 373, 20.12.2013, s. 1).
    (22)    COM(2016) 605.
    (23)    COM(2018) 442.
    (24)    COM(2018) 435.
    (25)    COM(2018) 473.
    (26)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1624 zo 14. septembra 2016 o európskej pohraničnej a pobrežnej stráži, ktorým sa mení nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/399 a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 863/2007, nariadenie Rady (ES) č. 2007/2004 a rozhodnutie Rady 2005/267/ES (Ú. v. EÚ L 251, 16.9.2016, s. 1).
    (27)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 182/2011 zo 16. februára 2011, ktorým sa ustanovujú pravidlá a všeobecné zásady mechanizmu, na základe ktorého členské štáty kontrolujú vykonávanie vykonávacích právomocí Komisie (Ú. v. EÚ L 55, 28.2.2011, s. 13).
    (28)    Medziinštitucionálna dohoda z 13. apríla 2016 medzi Európskym parlamentom, Radou Európskej únie a Európskou komisiou o lepšej tvorbe práva (Ú. v. EÚ L 123, 12.5.2016, s. 1).
    (29)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) č. 883/2013 z 11. septembra 2013 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (OLAF), ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 a nariadenie Rady (Euratom) č. 1074/1999 (Ú. v. EÚ L 248, 18.9.2013, s. 1).
    (30)    Nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 2988/95 z 18. decembra 1995 o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev (Ú. v. ES L 312, 23.12.1995, s. 1).
    (31)    Nariadenie Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 z 11. novembra 1996 o kontrolách a inšpekciách na mieste, vykonávaných Komisiou s cieľom ochrany finančných záujmov Európskych spoločenstiev pred spreneverou a inými podvodmi (Ú. v. ES L 292,15.11.1996, s. 2).
    (32)    Nariadenie Rady (EÚ) 2017/1939 z 12. októbra 2017, ktorým sa vykonáva posilnená spolupráca na účely zriadenia Európskej prokuratúry (Ú. v. EÚ L 283, 31.10.2017, s. 1).
    (33)    Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2017/1371 z 5. júla 2017 o boji proti podvodom, ktoré poškodzujú finančné záujmy Únie, prostredníctvom trestného práva (Ú. v. EÚ L 198, 28.7.2017, s. 29).
    (34)    COM(2018) 473.
    (35)    COM(2018) 442.
    (36)    Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1294/2013 z 11. decembra 2013, ktorým sa ustanovuje akčný program pre colníctvo v Európskej únii na obdobie rokov 2014 – 2020 (Colníctvo 2020) a ktorým sa zrušuje rozhodnutie č. 624/2007/ES (Ú. v. EÚ L 347, 20.12.2013, s. 209).
    (37)    COM(2018) 442.
    (38)    COM(2018) 442.
    (39)    Podľa článku 58 ods. 2 písm. a) alebo b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.
    (40)    Vysvetlenie spôsobov riadenia a odkazy na nariadenie o rozpočtových pravidlách sú k dispozícii na webovom sídle BudgWeb: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (41)    DRP = diferencované rozpočtové prostriedky/NRP = nediferencované rozpočtové prostriedky.
    (42)    EZVO: Európske združenie voľného obchodu.
    (43)    Kandidátske krajiny a prípadne potenciálne kandidátske krajiny západného Balkánu.
    (44)    Profil platieb pre tento nový program v rámci VFR na roky 2021 – 2027 vychádza z extrapolácie minulých profilov platieb na obdobie rokov 2007 – 2017 pre programy s podobným mechanizmom realizácie v porovnateľných oblastiach politiky, najmä čo sa týka colného systému, daňového systému a boja proti podvodom.
    (45)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie implementácie programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
    (46)    Príklady: preklady, siete informačných technológií a systémy pre správu nástroja (podvojné účtovníctvo, e-granty, AGM…)
    (47)    Technická a/alebo administratívna pomoc a výdavky určené na financovanie implementácie programov a/alebo akcií Európskej únie (pôvodné rozpočtové riadky „BA“), nepriamy výskum, priamy výskum.
    (48)    ZZ = zmluvný zamestnanec, MZ = miestny zamestnanec, VNE = vyslaný národný expert, DAZ = dočasný agentúrny zamestnanec, PED = pomocný expert v delegácii.
    (49)    Čiastkový strop pre externých zamestnancov financovaných z operačných rozpočtových prostriedkov (pôvodné rozpočtové riadky „BA“).
    (50)    Pokiaľ ide o tradičné vlastné zdroje (clá, odvody z produkcie cukru), uvedené sumy musia predstavovať čisté sumy, t. j. hrubé sumy po odčítaní nákladov na výber.
    Top

    V Štrasburgu12. 6. 2018

    COM(2018) 474 final

    PRÍLOHY

    k

    návrhu NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY,

    ktorým sa ako súčasť Fondu pre integrované riadenie hraníc zriaďuje nástroj finančnej podpory na vybavenie na colné kontroly

    {SWD(2018) 347}
    {SWD(2018) 348}
    {SEC(2018) 315}


    PRÍLOHA 1

    Orientačný zoznam vybavenia na colné kontroly vo vzťahu k účelom colných kontrol
    uvedeným v článku 6 ods. 1;

    ÚČEL COLNEJ KONTROLY

    VYBAVENIE NA COLNÉ KONTROLY

    KATEGÓRIA

    POUŽITIE

    Neintruzívne kontroly

    röntgenový skener – vysokoenergetický

    kontajnery, nákladné vozidlá, železničné vozne

    röntgenový skener – nízkoenergetický

    palety, škatule, balíky

    batožina cestujúcich

    detektor spätného rozptylu röntgenového žiarenia

    kontajnery

    nákladné vozidlá

    vozidlá

    iné

    systémy automatického rozpoznávania evidenčných čísel vozidiel/kontajnerov

    váhy na váženie vozidiel

    vysokozdvižné vozíky a podobné mobilné vybavenie na colné kontroly

    Zisťovanie skrytých predmetov na osobách 1 ;

    portál detektora spätného rozptylu röntgenového žiarenia

    Používa sa najmä na letiskách na detekciu skrytých predmetov na ľuďoch (drog, výbušnín, hotovosti).

    skener tela

    Riadiačná detekcia a zisťovanie nuklidov

    rádiologická a jadrová detekcia

    osobný radiačný monitor/detektor (PRM)

    ručný radiačný detektor

    prístroj na identifikáciu izotopov (RIID)

    radiačný portálový monitor (RPM)

    spektrometrický portálový monitor na identifikáciu izotopov (SPM)

    Laboratórna analýza vzoriek

    identifikácia, kvantifikácia a overovanie všetkých možných tovarov

    plynová a kvapalinová chromatografia (GC, LC, HPLC…)

    spektrometria a techniky kombinované so spektrometriou (IR, Raman, UV-VIS, fluorescencia, GC-MS…)

    röntgenové zariadenie (XRF…)

    NMR spektrometria a analýza stabilných izotopov

    iné laboratórne vybavenie (AAS, destilačný analyzátor, DSC, elektroforéza, mikroskop, LSC, nafajčovací stroj...)



    ÚČEL COLNEJ KONTROLY

    VYBAVENIE NA COLNÉ KONTROLY

    KATEGÓRIA

    POUŽITIE

    Odoberanie vzoriek a analýza vzoriek v teréne

    stopová detekcia založená na iónovej pohyblivostnej spektrometrii (IMS)

    prenosné zariadenie na skríning stôp určitých nebezpečných látok

    stopová detekcia psami

    Používa sa pri spektre rizík na malé a väčšie predmety.

    odoberanie vzoriek

    nástroje na odoberanie vzoriek, odsávač dymu, rukavicový box

    mobilné laboratóriá

    vozidlo s plne zabudovaným zariadením na analýzu vzoriek v teréne

    [analýza organického materiálu, kovov a zliatin] ručné detektory

    chemické kolorimetrické testy

    Ramanova spektroskopia

    infračervená spektroskopia

    röntgenová fluorescencia

    detektory plynov pre kontajnery

    Prehliadka ručnými prostriedkami

    osobné ručné náradie

    vreckové náradie

    súprava mechanického náradia

    teleskopické zrkadlo

    zariadenia

    endoskop

    stacionárny alebo prenosný detektor kovov

    kamery na kontrolu podvozkov

    ultrazvukové zariadenie

    merač hustoty

    iné

    kontrola pod vodou

    PRÍLOHA 2

    Ukazovatele

    Špecifický cieľ: prispievať k primeranosti a rovnocennosti colných kontrol nákupom, údržbou a modernizáciou vhodného, aktuálneho a spoľahlivého vybavenia na colné kontroly.

    1.Dostupné vybavenie

    a)Dostupnosť vybavenia na colné kontroly, ktoré spĺňa schválené normy, na pozemných hraničných priechodoch (podľa typu vybavenia)

    b)Dostupnosť vybavenia na colné kontroly, ktoré spĺňa schválené normy, na námorných hraničných priechodoch (podľa typu vybavenia)

    c)Dostupnosť vybavenia na colné kontroly, ktoré spĺňa schválené normy, na letiskových hraničných priechodoch (podľa typu vybavenia)

    d)Dostupnosť vybavenia na colné kontroly, ktoré spĺňa schválené normy, na poštových hraničných priechodoch (podľa typu vybavenia)

    e)Dostupnosť vybavenia na colné kontroly, ktoré spĺňa schválené normy, na železničných hraničných priechodoch (podľa typu vybavenia)

    (1)    Podlieha platným právnym ustanoveniam a iným odporúčaniam v oblasti ochrany zdravia a rešpektovania súkromia.
    Top