EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016DC0592

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV Podpora spravodlivého, účinného a konkurencieschopného európskeho hospodárstva na jednotnom digitálnom trhu opierajúceho sa o autorské práva

COM/2016/0592 final

V Bruseli14. 9. 2016

COM(2016) 592 final

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Podpora spravodlivého, účinného a konkurencieschopného európskeho hospodárstva na jednotnom digitálnom trhu opierajúceho sa o autorské práva


1. Úvod

V stratégii Komisie pre jednotný digitálny trh 1 , ktorá bola prijatá v máji 2015, sa digitálny obsah určil za jednu z hlavných hybných síl rastu digitálneho hospodárstva. Zdôraznila sa v nej potreba opatrení, ktoré by používateľom umožnili širší online prístup k obsahu vrátane audiovizuálnych služieb, hudby, kníh a ostatných sektorov a ktoré by viedli k takému trhovému a regulačnému prostrediu, ktoré je aj naďalej priaznivé pre tvorivosť, jej udržateľné financovanie a kultúrnu rozmanitosť.

V oznámení Komisie „Kroky smerom k modernému, európskejšiemu rámcu autorských práv“ 2 z decembra 2015 bola ako kľúčový prvok pri dosahovaní týchto cieľov jednotného digitálneho trhu stanovená cielená modernizácia pravidiel EÚ v oblasti autorských práv . V tomto oznámení boli načrtnuté cielené opatrenia a dlhodobá vízia, ktoré odrážajú potrebu zlepšiť jednotný trh v tejto oblasti, aktualizovať pravidlá v súlade s digitálnou realitou, zabezpečiť, aby si európsky kreatívny priemysel zachoval konkurencieschopnosť a udržal vyváženosť medzi autorským právom a inými cieľmi verejnej politiky, ako sú vzdelávanie, výskum, inovácia a potreby osôb so zdravotným postihnutím.

V nadväznosti na návrh nariadenia o cezhraničnej prenosnosti online obsahových služieb 3 z decembra 2015, ktorého cieľom je umožniť osobám s pobytom v EÚ cestovať s digitálnym obsahom, ktorý si zakúpili alebo predplatili doma, Komisia teraz navrhuje súbor legislatívnych opatrení s tromi cieľmi: i) zabezpečiť širší online prístup k obsahu v EÚ a osloviť nové publikum, ii) prispôsobiť určité výnimky digitálnemu a cezhraničnému prostrediu, a iii) podporiť dobre fungujúci a spravodlivý obchod s autorskými právami. Komisia okrem toho pracuje aj na opatreniach na zabezpečenie účinného a vyváženého systému presadzovania práv. To je obzvlášť dôležité v boji proti porušovaniu autorských práv v komerčnom rozsahu.

Ako bolo zdôraznené v decembrovom oznámení, pravidlá EÚ týkajúce sa autorských práv nemožno posudzovať oddelene od širšieho súboru politík, a to okrem iného najmä programu Kreatívna Európa 4 , ktorý prispieva k bohatej kultúrnej produkcii Európy a ovplyvňuje prostredie v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu, inovácie a kultúrnej rozmanitosti.

EÚ je okrem iného domovom niektorých z najväčších vydavateľstiev, dynamického hudobného a filmového priemyslu, ktorý je uznávaný na celom svete. Vďaka tomu má celosvetové vedúce postavenie v priemyselnej a kultúrnej oblasti. Niektoré z odvetví kultúrneho a kreatívneho priemyslu však čelia osobitným výzvam v oblasti konkurencieschopnosti, podnikania a financovania. Bolo by prínosné, ak by si európska filmová produkcia pritiahla nové publikum v rámci EÚ i mimo nej. Ak by sa vyriešili hlavné otázky týkajúce sa rozsahu, dostupnosti a viditeľnosti produkcie, malo by to mať pozitívny vplyv na rozvoj nových obchodných modelov a nových zdrojov príjmov.

Program Kreatívna Európa sa popri podpore kultúrnej a jazykovej rozmanitosti, pomoci pri profesionalizácii kultúrneho a kreatívneho priemyslu a poskytovaní širšieho prístupu ku kultúrnemu a tvorivému obsahu zameriava aj na riešenie niektorých z týchto otázok konkurencieschopnosti, a to aj pokiaľ ide o prístup k finančným prostriedkom prostredníctvom nového záručného nástroja, ktorý už funguje s rozpočtom vo výške 121 miliónov EUR 5 .

Komisia prostredníctvom kombinácie legislatívnych a nelegislatívnych opatrení navrhuje ambiciózny program, ktorý má prispieť k rozvoju európskych odvetví založených na autorských právach na jednotnom trhu a umožniť európskym autorom osloviť nové publikum, a ktorý zároveň široko sprístupní európske diela európskym občanom, a to aj za hranicami. Toto oznámenie predstavuje najnovší vývoj a súčasný stav po decembrovom oznámení.

2. Opatrenia na zabezpečenie širšieho prístupu k obsahu v celej EÚ

Komisia vo svojom decembrovom oznámení oznámila postupné smerovanie k odstráneniu prekážok v cezhraničnom prístupe k obsahu a širšiemu obehu diel v celej EÚ, najmä vzhľadom na čoraz rozšírenejšie pripojenia na internet a digitálne technológie. Cieľom je zvýšiť dostupnosť diel pre občanov v rámci celej Európy, poskytovať nové distribučné kanály pre tvorcov, podporovať kultúry členských štátov a vyniesť do popredia spoločné kultúrne dedičstvo EÚ.

V decembrovom oznámení boli stanovené cielené opatrenia s cieľom uľahčiť cezhraničnú online distribúciu televíznych a rozhlasových programov, udeľovanie licencií európskym audiovizuálnym dielam na platformách videa na požiadanie a digitalizácie a rozsiahlejšie šírenie diel, ktoré už nie sú v predaji. Ako už bolo oznámené v decembrovom oznámení, niekoľko opatrení vykonaných v rámci programu Kreatívna Európa/MEDIA 6 , ktorý už 25 rokov podporuje rozvoj, propagáciu a distribúciu európskych diel, má takisto za cieľ zabezpečiť širší prístup k európskym filmom v celej EÚ, a to tak na komerčných staniciach, ako aj v nekomerčnom prostredí. Tieto opatrenia sa uvádzajú ďalej spolu s novo navrhovanými právnymi predpismi týkajúcimi sa autorských práv.

Po prvé, cieľom návrhu nariadenia 7 je vytvoriť priaznivé podmienky pre nové online spôsoby cezhraničnej distribúcie televíznych a rozhlasových programov porovnateľné s tými, ktoré sa uplatňujú pri tradičnejšom vysielaní cez satelit a cez káblovú retransmisiu. Nové pravidlá, ktoré sú inšpirované pravidlami uvedenými v smernici o satelitnom vysielaní a káblovej retransmisii 8 , zjednodušia a urýchlia vysporiadavanie práv, ktoré sú potrebné pre určité online služby poskytované vysielateľmi (programy, ktoré vysielatelia prenášajú online v rovnakom čase ako ich služby v oblasti vysielania a opakovaného vysielania), ako aj pre retransmisné služby prostredníctvom kanálov, ako sú IPTV (televízia alebo rozhlas v uzavretom okruhu internetových sietí založených na protokole). Cieľom týchto pravidiel je uľahčiť vývoj trhu a rozsiahlejšie šírenie európskych rozhlasových a televíznych produkcií, ktoré sú pre Európanov dôležitým zdrojom informácií a zábavy. Na druhej strane prinášajú väčší výber pre spotrebiteľov a kultúrnu rozmanitosť.

Návrhom smernice o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu 9 sa zároveň zavádza nový rokovací mechanizmus, ktorý uľahčí uzatváranie licenčných zmlúv s cieľom sprístupniť audiovizuálne diela na platformách videa na požiadanie. Súčasťou širšieho úsilia politiky je riešiť množstvo faktorov, ktoré sú v pozadí obmedzenej dostupnosti európskych audiovizuálnych diel, predovšetkým filmov, v celej EÚ 10 . Európske filmy, ktoré zvyčajne vyrábajú malé výrobné spoločnosti, sú v celej EÚ podstatne menej distribuované online než americké filmy 11 . Na územiach, kde neboli s miestnymi distribútormi podpísané žiadne dohody, nemajú európski občania žiadnu možnosť zákonného prístupu k takýmto filmom. Udeľovanie licencií a súvisiace právne a zmluvné ťažkosti pri využívaní európskych audiovizuálnych diel na služby videa na požiadanie budú tiež predmetom štruktúrovaného dialógu so zainteresovanými stranami. Komisia bude podporovať tento dialóg, ktorého sa budú pravidelne zúčastňovať priemyselné subjekty v rámci celého hodnotového reťazca (producenti, autori, obchodní zástupcovia, distribútori, vysielatelia, agregátori, platformy videa na požiadanie). Tento dialóg bude zameraný na zjednodušenie postupov udeľovania licencií a uľahčenie odvetvových dohôd s cieľom dosiahnuť udržateľnejšie využívanie a širšiu dostupnosť európskych diel. Komisia podá správu o výsledkoch tohto dialógu do konca roku 2018.

Komisia podporuje aj rozvoj praktických nástrojov, ktoré zjednodušia a zefektívnia udeľovanie licencií na využívanie audiovizuálnych diel na viacerých územiach v rámci EÚ. Patrí sem rozvoj licenčných uzlov, t. j. online nástrojov umožňujúcich digitálnu distribúciu európskych diel, a to aj v krajinách, v ktorých neboli uvedené do kín alebo v ktorých neexistuje vnútroštátny distribútor, a vytvorenie vybraných katalógov audiovizuálnych diel od rôznych výrobcov, ktoré možno ponúknuť poskytovateľom služieb videa na požiadanie. Ďalšie problémy vyplývajú zo skutočnosti, že v audiovizuálnom sektore sa nepoužíva žiadny univerzálny systém identifikácie. Namiesto toho na trhu spoločne existujú dva štandardné identifikátory 12 a odvetvie sa naďalej zdráha ich využívať, pretože nie sú interoperabilné. To znamená, že licenčné činnosti predstavujú záťaž a nie je možné ich jednoducho automatizovať. Organizácie zodpovedné za oba samostatné identifikátory v súčasnosti spolupracujú s Komisiou na úplnej interoperabilite svojich databáz a identifikátorov 13 . Komisia nakoniec preskúma aj spôsoby, ako podnietiť držiteľov práv na sprístupnenie diel, ktoré dostávajú podporu na distribúciu prostredníctvom programu Kreatívna Európa/MEDIA na územiach, kde nebola podpísaná žiadna dohoda o distribúcii.

Zavádzajú sa aj opatrenia na riešenie nedostatočnej viditeľnosti a jazykových prekážok, ktoré používateľom sťažujú prístup k európskym dielam. Titulky a dabing sú kľúčové pre cezhraničnú distribúciu audiovizuálnych diel 14 a sú financované z programu Kreatívna Európa/MEDIAiných verejných finančných prostriedkov. Komisia sa prostredníctvom prebiehajúcich projektov v rámci programu Kreatívna Európa MEDIA a online databázy umožňujúcej prevádzkovateľom v EÚ jednoduchý prístup k existujúcim titulkom a dabingu a ich opätovné použitie, ktorá sa má spustiť do konca roka 2016, zameriava na zvýšenie efektívnosti verejného financovania a využívania titulkov a dabingu. Online vyhľadávacie nástroje sú pre spotrebiteľov účinnými pomôckami pri vyhľadávaní legálnej ponuky online filmov. Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo vyvíja vyhľadávací nástroj, ktorý bude pracovať na európskej úrovni, a súbor nástrojov na vývoj vnútroštátnych vyhľadávacích nástrojov, ktorý bude plne funkčný do roku 2017 a členským štátom bude bezplatne k dispozícii. V záujme širšej dostupnosti európskych diel pre verejnosť Komisia podporí aj využívanie údajov a automatizovaných nástrojov pre odporúčanie obsahu, čo uspokojí zvýšený záujem verejnosti. Propagácia európskych filmov predstavuje vo všeobecnosti dôležitú výzvu, o ktorej v rámci Komisie ešte stále diskutuje s Európskym združením riaditeľov filmových agentúr (EFAD) a filmovým priemyslom. Vzhľadom na potenciál filmov vyrobených v koprodukcii dostať sa do celej Európy a aj za jej hranice 15 Komisia spolu so združením EFAD preskúma v roku 2017 vytvorenie spoločných propagačných stratégií pre európske koprodukčné diela. Všetky tieto opatrenia dopĺňajú nedávno prijatý návrh na zmenu smernice o audiovizuálnych mediálnych službách 16 , ktorou sa zavádza posilnená požiadavka na podporu európskych diel v rámci služieb videa na požiadanie, a to prostredníctvom zabezpečenia ich prezentácie a zviditeľnenia.

Komisia okrem toho pracuje na možnostiach preskúmania alternatívnych modelov financovania, výroby a distribúcie, ktoré majú od začiatku na zreteli jednotný trh a svetové trhy. Komisia bude v tejto súvislosti klásť osobitný dôraz na európsky sektor animácie. V tomto sektore má mimoriadny význam rozprávanie príbehov a diela sa tak ľahšie distribuujú do zahraničia. Výrobcovia animovaných diel majú tendenciu pracovať zároveň na rôznych projektoch pre televízne a filmové štúdiá a môžu tiež spolupracovať s ďalšími štúdiami na samostatných projektoch. Komisia súbežne so súčasnou podporou programu Kreatívna Európa/MEDIA otvorí do konca tohto roka dialóg s hlavnými európskymi animátorskými štúdiami s cieľom prediskutovať, ako môže tento sektor napredovať. Mala by tiež určiť aj osobitné potreby sektora v rámci širokej škály oblastí, a to od znižovania úniku mozgov po poskytnutie pomoci animovaným filmom a televíznym animáciám v záujme ešte lepšej distribúcie. Cieľom tohto dialógu je dohodnúť sa na spoločnom akčnom pláne pre toto odvetvie do polovice roka 2017.

Návrh smernice o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu 17 zavádza riešenia týkajúce sa jednoduchšieho udeľovania licencií na práva pre inštitúcie kultúrneho dedičstva, ako sa to vyžaduje v prípade digitalizácie a šírenia diel, ktoré už nie sú v predaji, ale majú veľký kultúrny význam. Prístup k dielam v nekomerčných zariadeniach, ako sú napr. vzdelávacie organizácie, verejné knižnice, rôzne spoločenské priestory okrem divadiel, je tiež veľmi dôležitý na podporu kultúrnej rozmanitosti, na účely vzdelávania a účasť na spoločenskom dianí. Tieto kanály môžu spolu so zlepšením mediálnej gramotnosti zohrávať kľúčovú úlohu pri podporovaní a vytváraní udržateľného publika pre európske diela. Komisia okrem toho skúma spolu so združením EFAD a audiovizuálnym odvetvím vytvorenie a financovanie katalógu európskych filmov na účely vzdelávania v roku 2017. Išlo by o vhodný pilotný projekt, ktorý by predstavil rozmanitosť a kvalitu európskych filmov mladému publiku.



3. Opatrenia na prispôsobenie výnimiek digitálnemu a cezhraničnému prostrediu

Výnimky z autorských práv umožňujú používať chránené diela bez súhlasu držiteľov práv na osobitné účely a za osobitných podmienok. Reagujú na ciele verejnej politiky na úrovni EÚ a zohrávajú dôležitú úlohu v širšom rámci autorských práv. V súčasnosti je však väčšina výnimiek v práve EÚ nepovinná a nemá cezhraničný účinok. Okrem toho, niektoré z nich je potrebné prehodnotiť vzhľadom na súčasnú technologickú realitu, čím sa zvýši úroveň harmonizácie tam, kde je to potrebné bez toho, aby tým boli dotknuté fungujúce systémy na vnútroštátnej úrovni.

Legislatívne opatrenia, ktoré dnes boli navrhnuté, prispôsobujú rámec EÚ pre výnimky rýchlosti digitálneho použitia v niektorých kľúčových oblastiach, akými sú napríklad vzdelávanie, výskum a prístup k vedomostiam, a sú osobitne zamerané na cezhraničné použitie, čím prispievajú k ďalšiemu prehĺbeniu jednotného trhu. V návrhu smernice o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu 18 sa zavádzajú nové povinné výnimky v oblasti vzdelávania, výskumu a zachovávania kultúrneho dedičstva.

Nová výnimka týkajúca sa názornej ukážky pri vyučovaní poskytne úplnú právnu istotu v súvislosti s používaním chráneného obsahu v digitálne podporovaných a online pedagogických činnostiach, a to aj cezhraničných. Bude to prínosom pre nové modely poskytovania vzdelávania, najmä diaľkového vzdelávania, a mobility študentov a učiteľov v celej EÚ.

V návrhu sa tiež zavádza nová povinná výnimka týkajúca sa hĺbkovej analýzy textov a údajov na účely vedeckého výskumu. Táto výnimka umožní výskumným organizáciám využívať technológie na hĺbkovú analýzu textov a údajov pri plnej právnej istote. Povinná výnimka v tejto oblasti zabráni prijímaniu rôznych prístupov v jednotlivých členských štátoch v oblasti, ako napríklad výskum, kde je čoraz častejšia cezhraničná spolupráca vo veľkom rozsahu a multidisciplinárna spolupráca. Podporí sa tým vedecký pokrok a inovácia v EÚ.

Navrhovaná smernica obsahuje aj novú povinnú výnimku pre digitálne uchovávanie inštitúciami kultúrneho dedičstva, ktorá zohľadňuje potrebu uchovávania obsahu v digitálnom formáte a používanie digitálnych technológií na jeho uchovanie. To je odrazom využívania digitalizácie ako technológie uchovávania ale aj zvýšeného počtu diel pôvodne vytvorených v digitálnom formáte, ktoré sa nachádzajú v zbierkach inštitúcií kultúrneho dedičstva. Zvýšená miera uchovávania bude prínosom pre zachovanie kultúrneho dedičstva a umožní občanom, aby ho dlhšie využívali.

Zároveň sa v súčasnosti prijali dva legislatívne návrhy 19 na transpozíciu Marakéšskej zmluvy do právnych predpisov EÚ 20 , na základe ktorých sa od zmluvných strán vyžaduje, aby zaviedli výnimky, ktoré umožnia ľuďom s poruchami čítania prístup ku knihám a k ostatným tlačeným materiálom vo formátoch, ktoré sú pre nich prístupné. Návrhom smernice sa stanoví povinná výnimka a zabezpečí sa jej fungovanie v záujme tvorby a výmeny takýchto kópií v prístupnom formáte v rámci jednotného trhu. Návrhom nariadenia sa umožní cezhraničná výmena takýchto kópií medzi EÚ a tretími krajinami, ktoré sú stranami zmluvy.

Komisia bude naďalej posudzovať niekoľko ďalších otázok týkajúcich sa výnimiek uvedených v decembrovom oznámení. Niektoré z týchto otázok bude možno potrebné prehodnotiť v neskoršom štádiu na základe výsledkov prípadov, ktoré sa v súčasnosti prejednávajú na Súdnom dvore EÚ. Patrí sem aj výnimka, na základe ktorej sú knižnice a iné inštitúcie oprávnené povoliť prehliadanie diel na obrazovke v ich priestoroch na výskumné a súkromné študijné účely 21 .

Komisia v nadväznosti na analýzu výsledkov verejnej konzultácie o výnimke označovanej ako „sloboda panorámy“ 22 ,ktorá umožňuje ľuďom vyhotovovať a nahrávať na internet fotografie diel, ako napríklad budovy alebo sochy umiestnené na verejných priestranstvách, potvrdzuje relevantnosť tejto výnimky. Podľa právnych predpisov EÚ majú členské štáty značnú voľnosť pri stanovovaní takýchto výnimiek. Takmer všetky členské štáty majú vo svojich vnútroštátnych právnych predpisoch stanovenú slobodu panorámy ako výnimku. Členské štáty, ktoré tak predtým neurobili, nedávno zaviedli túto výnimku do svojich zákonov alebo na tento účel rokujú o návrhu opatrení. Komisia bude pokračovať v monitorovaní tohto vývoja a dôrazne odporúča, aby všetky členské štáty zaviedli túto výnimku.

4. Opatrenia na zabezpečenie dobrého fungovania trhu pre autorské práva

V uplynulých rokoch sa internet stal hlavným trhom, ktorý umožňuje prístup a šírenie obsahu chráneného autorským právom. Online služby v súčasnosti predstavujú hlavný zdroj príjmov pre diela a ďalší chránený obsah a očakáva sa, že ich význam bude stále narastať. Existujú však aj čoraz väčšie obavy týkajúce sa spravodlivého rozdelenia hodnoty vytvorenej niektorými novými formami distribúcie online obsahu v celom hodnotovom reťazci. Držitelia práv poukazujú na ťažkosti, s ktorými sa stretávajú pri snahách o získavanie povolení a spravodlivej odmeny za používanie svojho obsahu online. Táto situácia by mohla tiež znevýhodniť poskytovateľov služieb prevádzkujúcich rovnocenné formy distribúcie. V tejto súvislosti vyvstáva aj otázka spravodlivého odmeňovania autorov a výkonných umelcov a rozdielu v ich vyjednávacej sile pri udeľovaní licencií alebo prevode ich práv, čo ovplyvňuje aj offline formy využívania.

Tieto ťažkosti ohrozujú dosiahnutie cieľa, ktorým je to, aby jednotný digitálny trh zabezpečil primeranú návratnosť investícií pre všetkých. Tieto otázky majú zásadný význam pre kultúrne a kreatívne odvetvia vrátane publikačného, fotografického, hudobného a audiovizuálneho sektora. V nadväznosti na decembrové oznámenie bola potreba ich riešenia potvrdená v oznámení o online platformách z mája 2016 23 .

Návrhom smernice o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu 24 sa poskytne vydavateľom tlače právna istota a zabezpečí sa im lepšia vyjednávacia pozícia v ich zmluvných vzťahoch s online službami, ktoré využívajú ich obsah a zabezpečujú prístup k nemu. Smernica im totiž zabezpečí nové súvisiace právo, ktoré uznáva kľúčovú úlohu, ktorú vydavatelia tlače zohrávajú z hľadiska investícií a celkového prínosu pri tvorbe kvalitného žurnalistického obsahu, a poskytne im ochranu, ktorú potrebujú na účinné využívanie svojich publikácií v digitálnom prostredí. Týmto návrhom sa členským štátom takisto umožní zaviesť systémy, v ktorých vydavatelia (vrátane vydavateľov knižných a vedeckých publikácií) môžu mať podiel na kompenzačných mechanizmoch, o akých sa uvažuje v prípade súkromného kopírovania alebo reprografie.

Návrhom sa takisto posilní postavenie držiteľov práv pri vyjednávaní a získavaní odmeny za online využívanie ich obsahu online službami, ktoré uchovávajú obsah a poskytujú prístup k obsahu nahraného ich používateľmi. Vzhľadom na úlohu, ktorú tieto služby zohrávajú pri oznamovaní chráneného obsahu, sa v tomto návrhu bude od poskytovateľov služieb, ktorí uchovávajú veľké množstvo diel a poskytujú k nim prístup, vyžadovať, aby v spolupráci s držiteľmi práv prijali vhodné a primerané opatrenia, ktoré sú založené aj na technológii rozpoznávania obsahu, s cieľom zabezpečiť fungovanie dohôd s držiteľmi práv. V tejto oblasti bude takisto dôležitá aktívna spolupráca medzi zainteresovanými stranami. Spotrebitelia tak budú môcť naďalej nahrávať svoj obsah na internet a využívať širokú ponuku obsahu v spravodlivejšom a právne bezpečnejšom prostredí.

Autori a výkonní umelci budú mať zároveň prospech zo zvýšenej transparentnosti pri využívaní ich diel a umeleckých výkonov a z lepšej možnosti získať primeranú odmenu. To by malo viesť k lepšiemu fungovaniu rámca pre všetky zúčastnené subjekty vďaka právnej zrozumiteľnosti pre tých, ktorí získavajú práva, a zvýšenej dôvere pre autorov a výkonných umelcov, a to aj v online prostredí. Účinné zavádzanie týchto opatrení si bude od členských štátov vyžadovať organizovanie odvetvovo špecifických diskusií s cieľom definovať v praxi príslušné povinnosti týkajúce sa transparentnosti podľa typu obsahu a odvetvia. Komisia bude pozorne sledovať túto činnosť na úrovni členských štátov s cieľom zabezpečiť účinnosť a súdržnosť výsledkov. Komisia bude aj naďalej spolupracovať so všetkými zainteresovanými stranami z kultúrnych a kreatívnych odvetví prostredníctvom všeobecných alebo odvetvových špecifických dialógov s cieľom diskutovať o vývoji týkajúcom sa tejto otázky a o potrebe ďalších opatrení.

Tieto opatrenia z celkového hľadiska prispejú k vytvoreniu takého trhu s autorskými právami, ktorý bude fungovať efektívne pre všetky strany, bude poskytovať vhodné stimuly pre investície do tvorivého obsahu v online prostredí a jeho šírenie, a ktorý zdôrazňuje význam slobodnej a rôznorodej tlače v EÚ.

5. Oparenia na zabezpečenie účinného a vyváženého systému presadzovania práv

Porušovanie autorských práv v komerčnom rozsahu, v rámci ktorého porušovatelia parazitujú na práci a investíciách iných, je v súčasnosti vážnou hrozbou pre európskych tvorcov, ktorá im bráni v získavaní oprávneného zisku zo svojej tvorby a v konečnom dôsledku ich odrádza od tvorivosti a inovácie. Bez účinného a vyváženého systému presadzovania práv nie sú autorské práva a iné práva duševného vlastníctva dostatočne chránené a dochádza k obmedzeniu investícií do tvorivosti a inovácie. V nadväznosti na svoje decembrové oznámenie Komisia vykonáva hodnotenie celkového fungovania súčasného právneho rámca v oblasti presadzovania práv duševného vlastníctva ako súčasť širšej iniciatívy, ktorej cieľom je posilniť ochranu všetkých práv duševného vlastníctva so zameraním sa na porušovanie práv v komerčnom rozsahu.

Príspevky do verejnej konzultácie o hodnotení a modernizácii právneho rámca na presadzovanie práv duševného vlastníctva 25 , ktorá bola začatá na podporu hodnotenia, potvrdili, že porušovanie práv duševného vlastníctva vrátane autorských práv predstavuje vážny problém. Viac ako tri štvrtiny opýtaných držiteľov práv a verejných orgánov poznamenali, že porušovanie práv duševného vlastníctva sa za uplynulých 10 rokov zvýšilo. Hoci sa väčšina respondentov domnievala, že existujúce pravidlá účinne pomáhajú chrániť duševné vlastníctvo a predchádzať porušovaniu práv duševného vlastníctva, mnoho držiteľov práv a najmä sprostredkovateľov je toho názoru že opatrenia a prostriedky nápravy stanovené v smernici o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva 26 sa neuplatňujú jednotným spôsobom vo všetkých členských štátoch. To by mohlo viesť k rozdielnej úrovni ochrany v členských štátoch a znamená to, že smernicou o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva sa úplne neodstránili rozdiely na vnútroštátnej úrovni, pokiaľ ide o prostriedky presadzovania práv duševného vlastníctva. Významný počet respondentov tiež uviedol, že niektoré z opatrení, ako je vydávanie predbežných a ochranných opatrení a súdne príkazy proti poskytovateľom sprostredkovateľských služieb alebo výpočet primeraného odškodnenia, je potrebné upraviť, aby sa zabezpečila právna istota a posilnila ich účinnosť. Držitelia autorských práv upozornili obzvlášť na ťažkopádny postup pri získavaní predbežných a ochranných opatrení alebo súdnych príkazov za rovnaké porušenia vo vzťahu k podobným adresátom vo viac než jednej jurisdikcii v EÚ.

Komisia navrhne po vyhodnotení potrebné zmeny legislatívneho rámca, ktoré pomôžu zlepšiť právny rámec na presadzovanie práv pri všetkých porušeniach práv duševného vlastníctva vrátane porušenia autorských práv, objasnenie rozsahu a uplatňovania predbežných a ochranných opatrení a súdnych príkazov, ako aj pravidiel pre výpočet škody a jej náhradu. Komisia tiež preskúma možnosti, ako uľahčiť vydávanie predbežných a ochranných opatrení alebo súdnych príkazov za rovnaké porušenie vo vzťahu k podobným adresátom vo viac než jednej jurisdikcii v EÚ.

Rýchlo sa rozvíjajúce digitálne prostredie a technológie však zároveň vyžadujú, aby príslušné vnútroštátne súdy mohli bez zbytočného odkladu uplatňovať a vydávať opatrenia, postupy a prostriedky nápravy stanovené v smernici o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva. To je obzvlášť relevantné pre ochranu diel a iných predmetov ochrany. Členské štáty musia zabezpečiť, aby ich súdne systémy boli schopné reagovať na potrebu rýchlej a účinnej ochrany práv duševného vlastníctva, najmä na internete. Komisia bude ďalej vyhodnocovať stimuly na podporu špecializácie sudcov vnútroštátnych súdov vo veciach porušenia a platnosti práv duševného vlastníctva, pričom sa vezmú do úvahy pozitívne skúsenosti tých členských štátov, ktoré už majú takýchto špecializovaných sudcov.

V decembrovom oznámení sa takisto uvádza, že „Komisia prijme okamžité opatrenia, aby zapojila všetky dotknuté strany s cieľom vytvoriť a uplatňovať mechanizmus „sledovania toku peňazí“ na samoregulačnom prístupe“ 27 . Komisia na základe pozitívnych skúseností s existujúcim a nedávno aktualizovaným memorandom o porozumení o online predaji falšovaného tovaru 28   podporila uzatvorenie dohôd o dobrovoľnej spolupráci, ktoré sa týkajú iných typov poskytovateľov sprostredkovateľských služieb v oblasti ochrany práv duševného vlastníctva 29 , vrátane online reklamy, platieb a poskytovateľov dopravných služieb. Online reklama je významným zdrojom príjmov pre internetové stránky porušujúce autorské práva. Cieľom tejto iniciatívy týkajúcej sa reklamy je odradiť od umiestňovania reklamy na webové sídla porušujúce práva duševného vlastníctva v komerčnom rozsahu, čím by sa zabránilo financovaniu porušovania práv duševného vlastníctva prostredníctvom príjmov z reklamy. Vzhľadom na to, že webové sídla porušujúce autorské práva ponúkajú tzv. prémiové alebo predplatné modely, ktoré umožňujú rýchlejší prístup k obsahu za úhradu, poskytovatelia platobných služieb môžu zohrávať kľúčovú úlohu pri uplatňovaní zásady sledovania toku peňazí tým, že pozastavia finančné transakcie a napokon svoje služby stiahnu, v dôsledku čoho sa tieto podniky stanú nerentabilnými. Komisia je plne odhodlaná dosiahnuť konkrétne výsledky v týchto procesoch, ktoré sú nevyhnutné na boj proti pirátstvu, a očakáva, že sa k nej pripojí čo najväčšie množstvo zainteresovaných strán na základe uzavretia podobných dohôd na vnútroštátnej úrovni. V závislosti od pokroku v rámci týchto iniciatív Komisia takisto preskúma ďalšie možnosti posilnenia účasti poskytovateľov sprostredkovateľských služieb pri ochrane práv duševného vlastníctva, ako je napríklad zodpovednosť sprostredkovateľov v prípadoch, keď sprostredkovateľ vie, že jeho služby využíva tretia strana na účely porušovania práv duševného vlastníctva, ale nereaguje na to.

6. Záver

Kultúrny a kreatívny priemysel je pre Európu dôležitý v mnohých ohľadoch. Predstavuje významný hospodársky sektor, ale je aj hlavným zdrojom vzdelávania a zábavy a je nevyhnutný na zachovanie a rozvoj európskej kultúrnej rozmanitosti. Schopnosť inovácie európskych odvetví založených na autorských právach v digitálnom prostredí je predpokladom ich úspechu a ich schopnosti konkurovať v celosvetovom meradle.

Dobre navrhnutý rámec autorských práv a podporné opatrenia sú preto nevyhnutné pre autorov, výkonných umelcov a kultúrny a kreatívny priemysel, aby mohli osloviť širšie publikum a v konečnom dôsledku poskytovať občanom väčší výber. Komisia realizuje ambiciózny program, ktorým sa modernizuje rámec autorských práv v EÚ v prospech všetkých zainteresovaných strán, ako aj podporuje dostupnosť a viditeľnosť európskeho kultúrneho a tvorivého obsahu, a to aj v zahraničí. Legislatívne iniciatívy a opatrenia finančnej podpory sa navzájom podporujú a posilňujú. Komisia bude monitorovať vplyv týchto opatrení, ako aj úsilie, ktoré toto odvetvie vynaložilo na začlenenie uvedených cieľov do svojich obchodných modelov.

(1)

     Oznámenie Komisie „Stratégia pre jednotný digitálny trh v Európe“, 6. mája 2015. COM(2015) 192 final.

(2)

     COM(2015) 626 final.

(3)

     COM(2015) 627 final.

(4)

     Rozpočet programu na roky 2014 – 2020 dosahuje sumu 1,46 miliardy EUR. Program Kreatívna Európa zahŕňa okrem medzisektorovej zložky podprogram pre kultúru a ďalší podprogram MEDIA.

(5)

     Komisia sa zaoberá aj inými zdrojmi financovania pre tento sektor vrátane kapitálového a kolektívneho financovania.

(6)

     Podprogram programu Kreatívna Európa.

(7)

     Návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania autorských a iných súvisiacich práv vzťahujúcich sa na niektoré internetové prenosy vysielateľských organizácií a retransmisiu televíznych a rozhlasových programov, COM(2016) 594.

(8)

     Smernica 93/83/EHS.

(9)

     Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu, COM(2016) 593.

(10)

     Európske filmy sa v priemere dostanú iba do 2,8 členského štátu EÚ, kým americké filmy sa dostanú do 6,8 členského štátu EÚ. V kinách je rozdiel medzi európskymi (2,6) a americkými filmami (9,7) ešte väčší [správa Európskeho audiovizuálneho observatória s názvom „How do films circulate on VOD services and in cinemas in the European Union?“ („O obehu filmov v rámci služieb videa na požiadanie a v kinách“, máj 2016].

(11)

     47 % filmov EÚ, ktoré boli v rokoch 2005 a 2014 uvedené v európskych kinách, je k dispozícii aspoň v jednej službe videa na požiadanie (5 046 filmov z 10 828), zatiaľ čo aspoň v jednej službe videa na požiadanie je k dispozícii 87 % amerických filmov (2 404 filmov z 2 748), ktoré boli v kinách EÚ uvedené v rovnakom čase [správa Európskeho audiovizuálneho observatória s názvom „How do films circulate on VOD services and in cinemas in the European Union?“ („O obehu filmov v rámci služieb videa na požiadanie a v kinách“, máj 2016].

(12)

     ISAN (International Standard Audiovisual Number – medzinárodné štandardné číslo audiovizuálnych záznamov) a EIDR (Entertainment Identifier Registry – register identifikátorov pre diela v zábavnom priemysle).

(13)

     Komisia do konca roka 2016 navrhne aj používať spoločný štandardný identifikátor ako požiadavku na získanie podpory z programu MEDIA.

(14)

     V prípade niektorých audiovizuálnych diel vyžadujú globálne platformy minimálny počet jazykových verzií.

(15)

     Podľa nedávnej správy Európskeho audiovizuálneho observatória s názvom„How do films circulate on VOD services and in cinemas in the European Union?“ („O obehu filmov v rámci služieb videa na požiadanie a v kinách“) z mája 2016 majú koprodukčné diela vyššiu sledovanosť než priemerné európske filmy. Európske filmy sú v priemere dostupné v 2,8 krajiny, zatiaľ čo európske koprodukcie sú dostupné v 3,6 krajiny.

(16)

     Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady, ktorou sa mení smernica 2010/13/EÚ o koordinácii niektorých ustanovení upravených zákonom, iným právnym predpisom alebo správnym opatrením v členských štátoch týkajúcich sa poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb s ohľadom na meniace sa podmienky na trhu, COM(2016) 287 final.

(17)

     Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu, COM(2016) 593.

(18)

     Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu, COM(2016) 593.

(19)

     Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o určitých povolených spôsoboch používania diel a iných materiálov chránených autorským právom a s ním súvisiacimi právami v prospech osôb, ktoré sú nevidiace, zrakovo postihnuté alebo postihnuté inou poruchou čítania, a o zmene smernice 2001/29/ES o zosúladení niektorých aspektov autorských práv a s nimi súvisiacich práv v informačnej spoločnosti, COM (2016) 596, a návrh nariadenia Európskeho parlamentu a Rady o cezhraničnej výmene kópií určitých druhov diel a iných materiálov chránených autorským právom a s ním súvisiacimi právami v prístupnom formáte medzi Úniou a tretími krajinami v prospech osôb, ktoré sú nevidiace, zrakovo postihnuté alebo postihnuté inou poruchou čítania, COM(2016) 595.

(20)

     Marakéšska zmluva o uľahčení prístupu k uverejneným dielam pre osoby nevidiace, zrakovo postihnuté alebo postihnuté inou poruchou čítania, podpísaná v mene EÚ 30. apríla 2014.

(21)

     Vec C-174/15. Vereniging Openbare Bibliotheken/Stichting Leenrecht.

(22)

     Pozri  https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/public-consultation-role-publishers-copyright-value-chain-and-panorama-exception .

(23)

     Oznámenie o online platformách a jednotnom digitálnom trhu – Príležitosti a výzvy pre Európu, COM(2016) 288 final.

(24)

     Návrh smernice Európskeho parlamentu a Rady o autorských právach na jednotnom digitálnom trhu, COM(2016) 593.

(25)

     Pozri http://ec.europa.eu/growth/industry/intellectual-property/enforcement/ .

(26)

     Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/48/ES z 29. apríla 2004 o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva.

(27)

     Porušovanie práva duševného vlastníctva v komerčnom rozsahu zahŕňa platby za služby na výrobu, distribúciu alebo propagáciu tovarov a služieb porušujúcich práva duševného vlastníctva, ako aj tvorbu príjmov z propagácie a predaja takýchto tovarov a služieb. Zásada „sledovania toku peňazí“ spočíva v zapojení rôznych typov poskytovateľov sprostredkovateľských služieb do ochrany práv duševného vlastníctva tým, že sa navrhujú politické opatrenia, ktoré umožňujú identifikovať toky príjmov z protizákonnej činnosti a majú za cieľ ich prerušiť.

(28)

      http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/18023/

(29)

     Vyhlásenie Komisie o zjednodušení a monitorovaní memoranda o porozumení s cieľom odradiť od činností porušovania práv duševného vlastníctva v komerčnom rozsahu na vnútornom trhu: http://ec.europa.eu/DocsRoom/documents/18023/  

Top