Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012SC0099

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE Rámec kvality pre stáže Sprievodný dokument Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov Smerom k oživeniu hospodárstva sprevádzanému tvorbou veľkého počtu pracovných miest

    /* SWD/2012/0099 final */

    52012SC0099

    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE Rámec kvality pre stáže Sprievodný dokument Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov Smerom k oživeniu hospodárstva sprevádzanému tvorbou veľkého počtu pracovných miest /* SWD/2012/0099 final */


    PRACOVNÝ DOKUMENT ÚTVAROV KOMISIE

    Rámec kvality pre stáže

    Sprievodný dokument

    Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov

    Smerom k oživeniu hospodárstva sprevádzanému tvorbou veľkého počtu pracovných miest

    OBSAH

    1........... Úvod.............................................................................................................................. 3

    2........... Rozsah pôsobnosti rámca............................................................................................... 4

    3........... Úprava a organizácia stáží v členských štátoch................................................................. 5

    4........... Smerom ku rámcu kvality pre stáže................................................................................. 8

    5........... Ďalší postup................................................................................................................... 8

    Vyhlásenie o odmietnutí zodpovednosti: Tento dokument je pracovným dokumentom útvarov Európskej komisie a slúži len na informačné účely. Nepredstavuje oficiálne stanovisko Komisie k tejto veci, ani takéto stanovisko nepredpokladá.

    1.           Úvod

    Nezamestnanosť mladých ľudí (vo veku od 15 do 24 rokov) významne narastá: od roku 2008 vzrástol celkový počet nezamestnaných mladých ľudí v EÚ o milión. V súčasnosti si v 27 členských krajinách EÚ nedokáže nájsť zamestnanie viac než päť miliónov mladých ľudí vo veku nižšom než 25 rokov.

    V tejto situácii môžu pri zlepšovaní prístupu mladých ľudí na trh práce zohrávať kľúčovú úlohu stáže. Stáže môžu preklenúť rozdiely medzi teoretickými znalosťami nadobudnutými v škole a zručnosťami a schopnosťami potrebnými v práci a týmto spôsobom môžu zvýšiť šance mladých ľudí nájsť si zamestnanie.

    Stáže však v niektorých prípadoch nespĺňajú svoj účel tak, ako by mali: už niekoľko rokov panujú obavy o kvalitu stáží. Organizácie „Génération précaire“[1] vo Francúzsku a „Generation Praktikum“[2] v Rakúsku napríklad vyjadrili vážne obavy z toho, že stáže môžu zamestnávatelia zneužívať ako zdroj lacnej alebo neplatenej pracovnej sily a že v mnohých prípadoch nie sú prvým krokom k dôstojnému a udržateľnému zamestnaniu. Tieto organizácie sú toho názoru, že táto situácia môže vyústiť do začarovaného kruhu nestáleho zamestnania a neistoty. V niektorých členských štátoch založili mladí ľudia iniciatívy na zlepšenie transparentnosti stáží.[3] V roku 2010 Európsky parlament prijal z vlastnej iniciatívy správu s názvom „Podpora prístupu mladých ľudí na trh práce, posilnenie postavenia stážistov, stáží a učňovských programov“[4], v ktorej Komisiu vyzval, aby vypracovala návrh Európskej charty kvality stáží, poskytla štatistiky o stážach a vypracovala komparatívnu štúdiu o rôznych systémoch stáží existujúcich v jednotlivých členských štátoch.

    Nedávno predložilo Európske fórum mládeže návrh Európskej charty stáží[5], ktorý vychádza z internetových konzultácií s mladými ľuďmi. Z výsledkov konzultácií vyplýva, že v mnohých krajinách dochádza k znižovaniu významu vzdelávacieho rozmeru stáží a od stážistov sa vyžaduje, aby vykonávali úlohy, ktoré neprispievajú k pokroku v ich profesijnom rozvoji.

    Komisia uznáva potrebu zaoberať sa týmito obavami. V reakcii na to Komisia v hlavnej iniciatíve stratégie Európa 2020 „Mládež v pohybe“[6] vydanej v roku 2010 vyhlásila, že navrhne rámec kvality pre stáže, ktorý bude zahŕňať ich cezhraničný rozmer, úlohu sociálnych partnerov a aspekty týkajúce sa sociálnej zodpovednosti podnikov. V súlade s týmto záväzkom členské štáty v záveroch Rady týkajúcich sa zamestnanosti mladých ľudí z júna 2011 vyzvali Komisiu, aby poskytla usmernenia týkajúce sa podmienok vysokokvalitných stáží prostredníctvom rámca kvality pre stáže[7].

    Vzhľadom na ďalšie zhoršovanie prístupu mladých ľudí na trh práce Komisia začala v decembri 2011 iniciatívu „Príležitosti pre mladých“[8]. Jedno z hlavných opatrení iniciatívy sa týka podpory, ktorú Komisia poskytuje členským štátom v záujme účinnejšieho využívania Európskeho sociálneho fondu, okrem iného na účely podpory miest pre stážistov, ako tomu už je v niektorých krajinách. Okrem toho sa v zostávajúcom súčasnom programovom období zvýši podpora Komisie pre vysokokvalitné cezhraničné stáže v rámci programov Erasmus a Leonardo da Vinci a v rámci programu „Erasmus pre všetkých“, ktorý sa začína v roku 2014, sa navrhne ďalšie zvýšenie rozpočtu. Iniciatívou „Príležitosti pre mladých“ sa taktiež potvrdzujú predchádzajúce záväzky Komisie týkajúce sa predloženia rámca kvality pre stáže v roku 2012.

    Na základe uvedených skutočností a s vedomím, že poskytnutie vysokokvalitných stáží si vyžaduje zapojenie všetkých príslušných aktérov, predovšetkým podnikov, ale aj vnútroštátnych orgánov, sociálnych partnerov a predstaviteľov mladých ľudí a stážistov, GR pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie predkladá toto stanovisko na účely konzultácie všetkým zainteresovaným stranám. Cieľom je zabezpečiť potrebný konsenzus pre spoločné uznanie rámca kvality pre stáže v podobe odporúčania Rady, ktoré sa má prijať pred koncom roka 2012, ako sa uvádza v oznámení Komisie Smerom k oživeniu hospodárstva sprevádzanému tvorbou veľkého počtu pracovných miest[9]. Tento pracovný dokument útvarov Komisie je záväzný len pre GR pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie, a nie pre Komisiu ako celok. Informácie obsiahnuté v tomto dokumente slúžia len na konzultačné účely a nepredstavujú ani nemajú vplyv na záverečnú pozíciu, ktorú Komisia prijme k téme, ktorou sa dokument zaoberá.

    2.           Rozsah pôsobnosti rámca

    Jednotná európska definícia stáží neexistuje a často dochádza k zámene pojmov stáž, odborná prax a učňovská príprava. Na účely tejto iniciatívy sa bude používať len pojem „stáže“, ktorým sa rozumie:

    pracovná prax zahŕňajúca vzdelávaciu zložku (buď ako súčasť študijného programu alebo nie), ktorá je časovo obmedzená. Účelom týchto stáží je pomôcť stážistovi uskutočniť prechod zo vzdelávania do zamestnania prostredníctvom získania pracovných skúseností, poznatkov a zručností, ktoré dopĺňajú jeho/jej teoretické vzdelanie.

    Táto iniciatíva sa preto primárne zameriava na stáže, ktoré sú súčasťou programov vysokoškolského vzdelávania, ako aj na (zvyčajne postgraduálne) stáže, ktoré zahŕňajú len stážistu a zamestnávateľa. Do rozsahu pôsobnosti tiež spadajú cezhraničné stáže, nie však učňovská príprava.

    Hoci má učňovská príprava podobné ciele ako opísané stáže, ide skôr o systematickú, dlhodobú odbornú prípravu na technické povolanie, v rámci ktorej sa striedajú obdobia pôsobenia na pracovisku a vo vzdelávacej inštitúcii alebo v stredisku odbornej prípravy. Okrem toho, pokiaľ ide o učňovskú prípravu, zamestnávateľ nesie zodpovednosť za zabezpečenie odbornej prípravy, ktorá vedie ku konkrétnemu povolaniu.

    3.           Úprava a organizácia stáží v členských štátoch

    Ako súčasť pilotného projektu iniciovaného Európskym parlamentom Komisia zadala štúdiu týkajúcu sa komplexného prehľadu organizácie stáží v členských štátoch (ďalej len „štúdia“).

    Táto štúdia bude k dispozícii v máji 2012 a poskytne prvý úplný prehľad o príslušných vnútroštátnych politikách a legislatívnych rámcoch, ponuke, obsahu a kvalite stáží. Hlavné predbežné zistenia sú uvedené ďalej.

    Prehľad o úrovni vnútroštátnych právnych predpisov

    Vo veľkom počte členských štátov buď neexistujú žiadne predpisy, ktoré sa výslovne zaoberajú stážami, alebo sú veľmi obmedzené, prípadne sú zahrnuté do iných právnych predpisov, ktoré sa zvyčajne týkajú vzdelávania a odbornej prípravy[10]. V členských štátoch, v ktorých existujú osobitné právne predpisy, majú stáže tieto spoločné znaky, ktoré ich definujú: i) všeobecný vzdelávací účel; ii) praktický prvok vo vzdelávaní; iii) ich dočasný charakter.

    Stáže integrované do programov (vysokoškolského) vzdelávania sú vo všeobecnosti viac regulované. Stáže ponúkané zamestnávateľmi na ad hoc báze, ktoré mladí ľudia dobrovoľne využívajú po skončení štúdia, sú spravidla menej regulované.

    V členských štátoch, v ktorých sú zavedené formálne opatrenia, sa pravidlá pre zabezpečenie kvality stáží týkajú najmä:

    · mzdy

    · sociálneho zabezpečenia

    · prístupu k odbornej príprave a jej kvality

    · pracovných skúseností stážistu

    · rizika nahrádzania stálych zamestnancov.

    V prípade určitých povolaní, v ktorých je ukončenie povinných stáží súčasťou povinného odborného vzdelávania (zvyčajne medicína/ošetrovateľstvo, právo, pedagogika, architektúra/technické inžinierstvo), sú predpisy takmer vo všetkých štátoch vypracúvané profesijnými združeniami. Ani tieto predpisy nie sú však vždy zárukou kvalitných stáží. Taliansko napríklad vyniká vďaka svojmu vysoko regulovanému rámcu pre slobodné povolania, v praxi sa však spôsob, akým sa stáže uskutočňujú, veľmi líši od právnych predpisov.

    Prehľad o prístupe k stážam/dostupnosti stáží

    V Európskej únii sa na stáže a praktické pracovné skúsenosti kladie stále väčší dôraz ako na kľúčové nástroje, ktoré majú nezamestnaným mladým ľuďom alebo mladým absolventom pomôcť pri prechode zo vzdelávania do zamestnania[11]. V južnej a východnej Európe sa tieto programy často (aspoň čiastočne) podporujú z Európskeho sociálneho fondu. Cieľom mnohých z nich je zvýšiť mieru využívania stáží prostredníctvom dotácií pre zamestnávateľa, príspevkov na odvody do systémov sociálneho zabezpečenia alebo náhrad a príspevkov poskytovaných priamo stážistom.

    Vo všeobecnosti existuje veľký tlak na začlenenie stáží a praktickej odbornej prípravy do študijných programov, či už povinných alebo nepovinných. Pri týchto druhoch stáží je monitorovanie a zaistenie kvality zabezpečované vzdelávacími inštitúciami, jasnými cieľmi výučby a motivovanejšími spoločnosťami. Takýchto stáží je však nedostatok, a to z dôvodu nedostatočných väzieb medzi vzdelávacími systémami a trhom práce a ťažkostiam malých a stredných podnikov pri uvoľňovaní vnútorných zdrojov na riadenie a vedenie stážistov. V niektorých krajinách sa zamestnávatelia na druhej strane obávajú, že vzdelávací systém nedokáže uspokojiť ich potreby, pokiaľ ide o požadované zručnosti (EL, LV, RO, UK). To jednoznačne vyžaduje silnejšie partnerstvá medzi podnikmi a vzdelávacími inštitúciami s cieľom zvýšiť počet stáží, ktoré by boli súčasťou študijného programu.

    Osobitnou formou stáží sú pracovné stáže v zahraničí. Eurobarometer Mládež v pohybe (2011) ukazuje, že možnosť cezhraničnej výučby pomáha mladým ľuďom oboznámiť sa s požiadavkami pracovného trhu EÚ a prispôsobiť sa im a rozvíjať pritom nielen jazykové a osobitné profesijné a odborné zručnosti, ale aj sociálne zručnosti, akými sú tímová práca, sebadôvera a prispôsobivosť, ktoré sa považujú za kľúčové pre úspešný prechod zo vzdelávania do zamestnania.

    Nedávno prijatá referenčná hodnota EÚ pre vzdelávaciu mobilitu[12] stanovuje ambiciózne ciele; do roku 2020 by najmenej 20 % absolventov vysokoškolského vzdelávania a 6 % absolventov počiatočného odborného vzdelávania a absolventov odbornej prípravy malo stráviť určité obdobie štúdia alebo odbornej prípravy v zahraničí (vrátane pracovných stáží). Túto referenčnú hodnotu nemožno dosiahnuť len prostredníctvom programov EÚ, ale bude potrebná značná podpora prostredníctvom vnútroštátnych opatrení. Preto je dôležité zabezpečiť, aby boli tieto stáže kvalitné a aby poskytovali relevantné vzdelávacie príležitosti.

    Nedávna štúdia, ktorú zadala Komisia[13], potvrdzuje potrebu prijať opatrenia v záujme uľahčenia cezhraničnej mobility stážistov. Priority vytýčené v štúdii poukazujú na potrebu ďalšieho objasnenia kontextuálnych, právnych a regulačných rozdielov medzi členskými štátmi, ktoré majú vplyv na cezhraničné stáže, tiež potrebu lepšieho prístupu k informáciám a zavedenia konkrétnejších požiadaviek a kritérií pre celkovú organizáciu stáží v zahraničí.

    Hlavné nedostatky / záležitosti vyvolávajúce obavy v súvislosti s kvalitou stáží

    Pokiaľ ide o kvalitu stáží, v členských štátoch dochádza k diskutabilným praktikám, ktoré sa len mierne líšia vzhľadom na druh režimu regulácie. Hlavné obavy vo všetkých členských štátoch súvisia s:

    · nízkou mzdou, nízkou úrovňou ochrany a pomerne zlými podmienkami,

    · obsahom výučby, ktorý nemá dostatočne vysokú kvalitu,

    · využívaním stážistov na vykonávanie nezáživnej práce a s

    · nahradzovaním stálych pracovníkov stážistami.

    V niekoľkých krajinách sú obavy týkajúce sa stáží spojené so širšími obavami súvisiacimi s tým, že mladí ľudia sa dostávajú do pasce neistej alebo nestabilnej práce (napr. EL, ES, FR, IT, LT, PL, PT, UK). Zároveň sa zdá, že príčinou diskutabilných praktík je najmä zlé postavenie mladých ľudí na trhu práce, čo zamestnávateľom umožňuje „využívať“ tých mladých ľudí, ktorí majú ťažkosti vstúpiť do zamestnania. To je prípadom najmä v krajinách a odvetviach, v ktorých sa snaží nájsť si zamestnanie vysoký počet mladých ľudí.

    V 19 členských štátoch je bežnou praxou uzatvárať zmluvy o stážach, ale požiadavka na minimálnu mzdu existuje len v 11 členských štátoch. Vzdelávací obsah stáže je s najväčšou pravdepodobnosťou formálne vymedzený vtedy, ak je do stáže zapojená vzdelávacia inštitúcia. V prípade stáží, ktorých účastníkom je len stážista a zamestnávateľ, však často chýba vymedzenie vzdelávacieho obsahu. To nevyhnutne neznamená, že týmto pracovným stážam úplne chýba štruktúra a obsah. V Spojenom kráľovstve napríklad mnoho zamestnávateľov dobrovoľne poskytlo dobre štruktúrované stáže s vopred vymedzeným obsahom. Je však očividné, že v tejto oblasti existuje veľká miera variability. Aj v členských štátoch, v ktorých existujú predpisy na vymedzenie obsahu stáží (napr. AT, LU), existujú obavy, že zamestnávatelia nie vždy dodržiavajú tieto pravidlá.

    Jednou zo znepokojujúcich skutočností v súvislosti so stážami je neexistencia náležitej sociálnej ochrany (najčastejšie sa stážistom poskytuje len zdravotné poistenie a v niektorých prípadoch poistenie pracovných rizík/úrazov). Je však potrebné poznamenať, že stáže, ktoré sú súčasťou vládou podporovaných programov, v narastajúcej miere ukladajú zamestnávateľom povinnosť platiť za stážistu odvody do systému sociálneho zabezpečenia, buď v plnej miere alebo sčasti prostredníctvom dotácií (napr. v CY, EL, PL).

    Stážistom sa väčšinou ponúkajú písomné zmluvy o stáži, ale medzi jednotlivými krajinami a odvetviami existujú veľké rozdiely v charakteristike týchto zmlúv (a teda aj v právach). Okrem toho neexistuje jednotná definícia „náležitej“ odmeny. Neexistencia odmeny alebo nízka mzda a možnosť vykorisťovania predstavujú všeobecné obavy, najmä v prípade stáží na otvorenom trhu a v prípade programov povinnej odbornej prípravy.

    Riziko nahradzovania stálych zamestnancov stážistami je vyššie v členských štátoch s vysokou nezamestnanosťou a/alebo s nepriaznivými podmienkami pre mladých ľudí na trhu práce (napr. EL, ES, IT, PT). Využívanie stáží ako neplatenej pracovnej sily je však stále častejším javom aj v iných krajinách, kde mladí ľudia sú prípadne nútení absolvovať viacero stáží pred tým, než si nájdu riadne zamestnanie.

    Zneužívanie stážistov je okrem toho bežnejšie tam, kde neexistuje monitorovanie a jednoznačne vymedzené ciele stáže. Zo štatistík okrem toho vyplýva, že existujú značné rozdiely v odmeňovaní žien a mužov v rámci stáží vzhľadom na to, že väčší podiel žien vykonáva neplatené alebo slabo platené stáže.

    4.           Smerom ku rámcu kvality pre stáže

    Informovanosť o otázkach kvality stáží a ich možnom zneužívaní v EÚ sa zlepšuje a dochádza k pokusom zaviesť špecifické rámce kvality s cieľom zaoberať sa týmito záležitosťami (napr. AT, EL, FI, FR, IT, a UK).

    K zvýšeniu kvality stáží v EÚ by mohol vo veľkej miere prispieť rámec kvality na úrovni EÚ vypracovaný v spolupráci so zástupcami vlád, sociálnymi partnermi, mládežníckymi organizáciami a všetkými ostatnými príslušnými zainteresovanými stranami. Presadzovanie kvalitných stáží prispeje k naplneniu cieľov stratégie Európa 2020, pokiaľ ide o uľahčenie bezproblémovej mobility v rámci trhu práce a geografickej mobility mladých ľudí.

    Ďalej uvedené prvky vychádzajú zo zistení štúdie a z existujúcich osvedčených postupov v členských štátoch a mohli by sa zvážiť pri navrhovaní takéhoto rámca:

    a)         Uzatvorenie zmluvy o stáži

    Štúdia týkajúca sa komplexného prehľadu organizácie stáží v členských štátoch ako aj dotazník Európskeho fóra mládeže vykázali, že v prípade veľkej časti stáží (25 % respondentov prieskumu Európskeho fóra mládeže) nebola medzi stážistom a hostiteľskou organizáciou uzatvorená zmluva. To vedie k situácii, že stážista nie je chránený zákonom a hostiteľská organizácia si zároveň nemôže byť istá, aký bude prínos stážistu. Zmluva o stáži by mala byť základom všetkých stáží a mala by zahŕňať profesijné a vzdelávacie ciele, trvanie a prípadne výšku odmeny/náhrady. Tieto požiadavky sa už uplatňujú v rámci dohôd o odbornej príprave a záväzku kvality uplatňovaných pri programoch Erasmus a Leonardo da Vinci. Sú založené na zásadách Európskej charty kvality mobility[14] prijatej Európskym parlamentom a členskými štátmi v roku 2006.

    b)         Vymedzenie profesijných a vzdelávacích cieľov a odborné vedenie/poradenstvo

    Stáže s náležite vymedzenými profesijnými a vzdelávacími cieľmi s väčšou pravdepodobnosťou obsahujú užitočné vzdelávacie prvky, a tak stážistom pomáhajú nájsť si po absolvovaní stáže zamestnanie. Okrem potreby jednoznačne vymedziť profesijné a vzdelávacie ciele stáže by mala hostiteľská organizácia určiť každému stážistovi, ktorý je v danej organizácii na stáži, osobu, ktorá na neho osobne dohliada. Táto osoba by mala sledovať stážistov pokrok a vysvetliť mu všeobecné pracovné postupy a metódy. Mala by tiež stážistovi poskytovať spätnú väzbu o jeho výkone v podobe strednodobého a konečného hodnotenia.

    c)         Náležité uznávanie stáží

    Zo získaných poznatkov vyplýva, že stáže sa príliš často končia bez náležitého osvedčenia potvrdzujúceho znalosti, zručnosti a schopnosti nadobudnuté počas stáže. Po ukončení stáže by stážista mal získať osvedčenie, v ktorom sa uvedie trvanie a vzdelávací obsah stáže, vykonávané úlohy ako aj nadobudnuté znalosti, zručnosti a schopnosti. Ako vhodný nástroj zaznamenávania znalostí a zručností nadobudnutých v inej krajine by sa mohol zvážiť dokument Europass-mobilita[15].

    d)         Primerané trvanie

    V narastajúcej miere dochádza k nahrádzaniu stálych zamestnancov stážistami. V záujme zníženia tejto tendencie je dôležité jasne stanoviť trvanie stáží, aby mohli plniť svoju úlohu ako nástroj umožňujúci hladší prechod na trh práce. Vo všeobecnosti sa za vhodné považuje obdobie troch až šiestich mesiacov v závislosti od druhu stáže (súčasť vzdelávacieho programu/odbornej prípravy alebo stáž po ukončení štúdia). V prípade určitých povolaní ako právnici, učitelia a lekári môžu platiť výnimky.

    e)         Náležitá sociálna ochrana a odmeňovanie stážistov

    Jedným z najzávažnejších zistených problémov je neexistencia náležitej sociálnej ochrany stážistov v krajine, v ktorej vykonávajú stáž (najmä pokrytie všeobecným zdravotným a úrazovým poistením).

    Kvalitné stáže nemusia byť nevyhnutne platené. Počas štúdia stážistu môže byť vhodné vykonávať neplatené stáže za predpokladu, že stážista je krytý systémom sociálneho zabezpečenia. V takýchto prípadoch sa odporúča náhrada výdavkov alebo vecná podpora (napr. doprava, strava a ubytovanie). V prípade postgraduálnych stáží sa vo všeobecnosti odporúča odmena, pretože stážista je už držiteľom diplomu, ktorý ho oprávňuje na výkon určitého povolania a už nemá status študenta. Málo platené alebo neplatené stáže okrem iného vedú k tomu, že osoby, ktoré nemajú potrebné finančné/rodinné, resp. iné zázemie, nemajú túto možnosť získať pracovnú skúsenosť.

    f)          Transparentnosť informácií o právach a povinnostiach

    Práva a povinnosti stážistu, zamestnávateľa a prípadne vzdelávacej inštitúcie by mali byť transparentné a jasné pre všetky strany. Všetkým stranám zapojeným do organizovania a využívania stáží by mali byť ľahko a v porovnateľnom formáte dostupné aktuálne informácie o právnych a iných predpisoch platných na európskej a vnútroštátnej úrovni. Vo všetkých členských štátoch je jednou z hlavných prekážok organizovania cezhraničných stáží sťažený prístup k spoľahlivým a úplným informáciám o týchto predpisoch.

    5.           Ďalší postup

    Komisia pri viacerých príležitostiach vyjadrila svoj záväzok predložiť rámec kvality pre stáže. Prostredníctvom predloženého konzultačného dokumentu[16] pripravuje GR pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie pôdu na to, aby Komisia mohla do konca roku 2012 vypracovať návrh odporúčania Rady týkajúceho sa takého rámca.

    Všetky príslušné zainteresované strany sa vyzývajú, aby sa vyjadrili k uvedeným hlavným prvkom, a najmä k:

    1.         rozsahu pôsobnosti iniciatívy,

    2.         forme, akú by táto iniciatíva mala mať na úrovni EÚ a k

    3.         hlavným prvkom, ktoré charakterizujú vysoko kvalitné stáže a ktoré by mali byť súčasťou rámca kvality.

    Odpovede môžete zasielať na e-mailovú adresu EMPL-QUALITY-STAGES@EC.EUROPA.EU

    Ak nemáte prístup k internetu, odpovede môžete zaslať na adresu: European Commission Directorate-General for Employment, Social Affairs & Inclusion Consultation on a Quality Framework for Traineeships Unit C3 rue Joseph II 27 B - 1040 Brussels

    Konečný termín na odpoveď: 11. júl 2012

    [1]               www.generation-precaire.org

    [2]               www.generation-praktikum.at

    [3]               Napríklad v Taliansku, pozri www.reppublicadeglistagisti.it

    [4]               Spravodajca: Pani Emilie Turunen MEP, EP 2009/2221(INI), 14.6.2010.

    [5]               www.qualityinternships.eu

    [6]               KOM(2010) 477 v konečnom znení, 15.9.2010.

    [7]               Závery Rady 11838/11 „Podpora zamestnanosti mládeže v záujme dosiahnutia cieľov stratégie Európa 2020“; 17.6.2011.

    [8]               KOM(2011) 933 v konečnom znení, 20.12.2011.

    [9]               KOM(2012) 173 v konečnom znení, 18.4.2012.

    [10]             Napr. v AT, CY, CZ, DE, EL, IE, LU, MT, PL, PT, SK, UK.

    [11]             Napr. BE, CY, DK, EE, EL, ES, IE, FI, FR, HU, LT, LU, LV, MT, NL, PT, PL, SE, UK.

    [12]             Závery Rady o referenčnej hodnote pre vzdelávaciu mobilitu: 2011/C372/08 Ú. V. EÚ 20.12.2011.

    [13]             Štúdia o možnom rámci na uľahčenie cezhraničnej mobility v oblasti pracovných stáží v podnikoch, GHK pre Európsku komisiu, apríl 2011.

    [14]             Odporúčanie Európskeho parlamentu a Rady 2006/961/ES týkajúce sa medzinárodnej mobility v rámci Spoločenstva na účely vzdelávania a odbornej prípravy: Európska charta kvality mobility, Ú. v. EÚ L 394 z 30.12.2006.

    [15]             http://www.europass.ie/europass/euro_mob.html

    [16]             Informácie obsiahnuté v tomto dokumente nepredstavujú ani nemajú vplyv na záverečnú pozíciu, ktorú Komisia prijme k téme, ktorou sa dokument zaoberá.

    Top