Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009PC0014

    Návrh rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady z […], ktorým sa ustanovuje program Spoločenstva určený na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu {SEK(2009) 54}

    /* KOM/2009/0014 v konečnom znení - COD 2009/0001 */

    52009PC0014

    Návrh rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady z […], ktorým sa ustanovuje program Spoločenstva určený na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu {SEK(2009) 54} /* KOM/2009/0014 v konečnom znení - COD 2009/0001 */


    [pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

    Brusel, 23.1.2009

    KOM(2009) 14 v konečnom znení

    2009/0001 (COD)

    Návrh

    ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    z […],

    ktorým sa ustanovuje program Spoločenstva určený na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu

    {SEK(2009) 54}

    (predložená Komisiou)

    DÔVODOVÁ SPRÁVA

    1. KONTEXT NÁVRHU

    V odvetví finančných služieb a v oblasti finančného výkazníctva a štatutárneho auditu sa od Spoločenstva očakáva, že finančne podporí činnosti určitých orgánov na európskej, ako aj medzinárodnej úrovni s cieľom zabezpečiť účinnosť politík Spoločenstva v týchto oblastiach. Cieľom tohto rozhodnutia je preto ustanovenie nového programu Spoločenstva, prostredníctvom ktorého sa umožní priame prispievanie k financovaniu týchto orgánov v rámci rozpočtu Spoločenstva. Prostredníctvom týchto príspevkov sa zabezpečí stabilné, diverzifikované, riadne a primerané financovanie, ktoré takýmto orgánom umožní nezávisle a efektívne plniť svoje úlohy.

    Komisia uznala kľúčovú úlohu, ktorú zohrávajú výbory orgánov dohľadu, Nadácia výboru pre medzinárodné účtovné štandardy (IASCF), Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG) a Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB), pri dosahovaní a fungovaní vnútorného trhu. Komisia zároveň zistila, že náležité vykonávanie niektorých kľúčových politík Spoločenstva môže byť ohrozené z dôvodu neprimeraného financovania týchto orgánov. Takáto situácia v súčasnosti vyplýva buď i) z nedostatku finančných prostriedkov na realizáciu určitých projektov (výbory orgánov dohľadu, EFRAG), alebo ii) z dôvodu spoliehania sa na nediverzifikované a dobrovoľné financovanie zo strany zainteresovaných strán (IASCF, EFRAG, PIOB). V druhom prípade teda súčasné mechanizmy financovania vedú k pretrvávajúcim obavám o nezávislosť týchto orgánov. V rozsiahlom hodnotení ex-ante Komisia hodnotila päť možností politiky, ktoré prichádzajú do úvahy: (1) zachovanie súčasného stavu; (2) zvýšenie príspevkov v rámci existujúcich modelov financovania; (3) stanovenie vnútroštátnych systémov financovania; (4) spolufinancovanie v rámci rozpočtu Spoločenstva; a (5) zriadenie špecializovaných agentúr EÚ (vo vzťahu k výborom orgánov dohľadu a skupine EFRAG). Hodnotenie Komisie vychádzalo z akademickej analýzy, z informácií a štatistických údajov, ktoré jej poskytli samotné príslušné orgány, a z návrhov a hodnotení od iných európskych inštitúcií. Komisia okrem toho overila príslušné ustanovenia v súčasnosti platných právnych predpisov, v ktorých sa stanovujú týmto orgánom povinnosti alebo sa na ne prevádzajú úlohy. Na základe tohto hodnotenia sa dospelo k záveru, že najlepším spôsobom je spolufinancovanie výborov orgánov dohľadu, IASCF, EFRAG a PIOB buď prostredníctvom akčných grantov (výbory orgánov dohľadu), alebo prostredníctvom prevádzkového grantu (IASCF, EFRAG a PIOB). Takýmto prístupom sa zabezpečí, že (1) výbory orgánov dohľadu a skupina EFRAG budú primerane vybavené finančnými prostriedkami na realizáciu určitých strategických projektov, ktoré v značnej miere prevyšujú rámec súčasných mechanizmov financovania; a že (2) IASCF, EFRAG a PIOB sa nebudú spoliehať len na nediverzifikované a dobrovoľné financovanie zo strany zainteresovaných strán, prostredníctvom čoho sa zabráni vzniku obáv o nezávislosť vo vykonávaní ich činnosti súvisiacej so stanovovaním štandardov.

    V súvislosti so súčasnou finančnou krízou nadobúdajú ciele navrhovaného programu Spoločenstva ďalší význam. Členské štáty EÚ sa domnievajú, že posilneniu zbližovania postupov dohľadu a spolupráce v oblasti finančných služieb a v súvislosti s finančným výkazníctvom a auditom treba pripísať vysokú prioritu[1]. V oznámení Komisie nazvanom „Od finančnej krízy k ozdraveniu: Európsky rámec pre činnosť“ z 29. októbra 2008 sa uvádza, že EÚ musí opätovne stanoviť model regulácie a dohľadu pre finančný sektor EÚ, najmä v prípade veľkých cezhraničných finančných inštitúcií[2]. V tejto súvislosti sa na úrovni EÚ realizujú viaceré iniciatívy zamerané na výrazné skvalitnenie v rámci existujúcich štruktúr dohľadu (napr. nadchádzajúce zmeny a doplnenia rozhodnutí Komisie o zriadení výborov orgánov dohľadu[3] alebo zavedenie kolégií orgánov dohľadu podľa návrhu na revíziu smernice o kapitálových požiadavkách[4]). Tieto iniciatívy sa vykonávajú súbežne s výhľadovými úvahami o budúcej architektúre európskeho dohľadu a bez toho, aby bol dotknutý tento proces, ktorými je poverená skupina na vysokej úrovni, ktorú Komisia zriadila 21. októbra 2008 a ktorej predsedá Jacques de Larosière[5]. V oznámení Komisie z 29. októbra 2008 sa uvádza, že z krízy rovnako vyplynula potreba koordinácie činností na európskej, ako aj na medzinárodnej úrovni[6]. V tejto súvislosti sú kľúčovými závery zo samitu G20, ktorý sa uskutočnil 15. novembra 2008 vo Washingtone[7], v ktorých sa zdôrazňuje najmä potreba posilniť medzinárodnú koordináciu medzi orgánmi finančného dohľadu a medzinárodnými normami s cieľom skvalitniť správu a riadenie medzinárodného finančného systému. Energia súčasnej politiky umožňuje prijímať zmeny na úrovni EÚ, ako aj na medzinárodnej úrovni. Navrhovaný program Spoločenstva by k tomuto cieľu mohol prispieť a posilniť prispievanie EÚ k implementácii akčného plánu vytýčeného vo vyhlásení zo samitu G20.

    1.1. Výbory orgánov dohľadu

    Výbory orgánov dohľadu sú nezávislé poradné orgány, ktoré Komisia zriadila v rokoch 2001 až 2004[8] a ktoré pozostávajú z vnútroštátnych orgánov dohľadu príslušných v oblastiach cenných papierov, bankovníctva a poisťovníctva v každom členskom štáte. Ich mandát je trojitý. V prvom rade konajú ako nezávislé orgány, ktoré Komisii poskytujú priestor na úvahy, diskusie a poradenstvo v uvedených oblastiach. V druhom rade prispievajú ku konzistentnému a včasnému vykonávaniu právnych predpisov Spoločenstva v členských štátoch. Po tretie, prispievajú ku zbližovaniu postupov dohľadu v rámci Spoločenstva a podporujú spoluprácu v každej z uvedených oblastí, napríklad prostredníctvom výmeny informácií. Výbory orgánov dohľadu konajú nezávisle pri vykonávaní druhého a tretieho aspektu svojho mandátu, pričom dohľad nad finančnými inštitúciami nie je ako taký právomocou EÚ. Nedávne hodnotenia fungovania týchto výborov, ktoré pripravili európske inštitúcie a rôzne konzultačné skupiny,[9] ako aj kríza na finančných trhoch, ktorej príznaky sa začali objavovať v roku 2007[10], preukázali potrebu urýchleného napredovania v týchto oblastiach.

    Je vhodné, aby Spoločenstvo finančne prispievalo na konkrétne opatrenia výborov orgánov dohľadu vzhľadom na to, že výbory i) majú kľúčové funkcie, pokiaľ ide o európsku štruktúru dohľadu, ii) realizujú projekty, ktoré môžu byť významnou súčasťou vykonávania právnych predpisov EÚ a iii) ako siete vnútroštátnych orgánov dohľadu zastupujúce všetky odvetvia finančných služieb vytvárajú európsku kultúru finančného dohľadu.

    Tieto tri výbory orgánov dohľadu nemajú na európskej úrovni právnu subjektivitu. Aby však boli schopné uzatvárať zmluvy s tretími stranami a v záujme uľahčenia fungovania a správy výborov, zriadili členovia jednotlivých výborov orgánov dohľadu podporné štruktúry s právnou subjektivitou v každom členskom štáte, v ktorom sa tieto výbory nachádzajú, t. j. vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve a v Nemecku[11]. Spoločenstvo bude finančne prispievať na chod týchto podporných štruktúr prostredníctvom akčných grantov. Tieto akčné granty budú využívať výlučne podporné štruktúry na financovanie určitých projektov týkajúcich sa najmä školení zamestnancov vnútroštátnych orgánov dohľadu a riadenie projektov v oblasti informačných technológií. Tieto akčné granty nijakým spôsobom nezasahujú do rozsahu mandátu výborov ako takých. V samotných grantoch sa bude okrem toho uvádzať, že všetky záväzky, ktoré vzniknú v dôsledku financovania Spoločenstva výborov orgánov dohľadu, budú niesť príjemcovia, t. j. štruktúry, ktoré poskytujú právnu podporu. Štruktúram, ktoré poskytujú výborom právnu podporu, bude tiež nariadené, aby zabezpečili, že v ich stanovách sa jednoznačne uvádza, že ich úlohy sú obmedzené na funkcie administratívnej podpory, najmä vrátane školenia zamestnancov vnútroštátnych orgánov dohľadu a riadenia projektov týkajúcich sa informačných technológií.

    1.2. Finančné výkazníctvo

    Jediný súbor vysoko kvalitných medzinárodných účtovných štandardov podporuje účinné fungovanie vnútorného trhu Spoločenstva tak, že zabezpečuje, aby investori, veritelia a iné zainteresované strany mali prístup k včasným, spoľahlivým a relevantným informáciám o finančnej situácii podnikov.

    Podobne ako v prípade dohľadu nad finančnými inštitúciami, kríza na finančných trhoch, ktorá sa vyvíjala od roku 2007, spôsobila, že otázka účtovných štandardov sa dostala do centra politického programu EÚ[12]. Transparentnosť a globálna spolupráca sú potrebné, aby sa zabezpečilo, že bude možné monitorovať cezhraničný tok kapitálu a operácie medzinárodne konzistentným spôsobom. Zároveň sa musia pri stanovovaní povinností finančného výkazníctva zabezpečiť rovnaké podmienky pre spoločnosti sídliace v rôznych krajinách sveta.

    V nariadení (ES) č. 1606/2002 (nariadenie o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem, ďalej len „nariadenie IAS“) sa stanovuje povinnosť používať Medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (IFRS) pre spoločnosti, ktorých cenné papiere sú kótované na regulovanom trhu v EÚ.

    Štandardy IFRS vydáva Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) a príslušné výklady vydáva Výbor pre interpretáciu medzinárodného finančného výkazníctva (IFRIC), ktoré predstavujú dva orgány Nadácie výboru pre medzinárodné účtovné štandardy (IASCF) [13].

    Začlenenie štandardov IFRS do právneho poriadku Spoločenstva znamená, že tieto štandardy zohrávajú zásadnú úlohu vo fungovaní jednotného trhu a hospodárstva EÚ. Spoločenstvo má preto priamy záujem zabezpečiť, aby boli výsledkom procesu, prostredníctvom ktorého sa tieto štandardy vypracúvajú a schvaľujú, štandardy, ktoré sú v súlade s verejným záujmom (napr. finančná stabilita), s právnym rámcom Spoločenstva a s európskou podnikateľskou realitou.

    Kľúčová je najmä nezávislosť procesu stanovovania štandardov bez akéhokoľvek nevhodného vplyvu strán, ktoré majú záujem na výsledku procesu stanovovania štandardov v IASB. Hlavným záujmom v tejto súvislosti je zabrániť tomu, aby sa tvorca štandardov spoliehal na dobrovoľné financovanie zo strany zainteresovaných strán (akými sú audítori alebo kótované spoločnosti). Na ukončenie tejto závislosti je potrebné vytvoriť vhodné mechanizmy financovania nadácie IASCF. Tým by sa malo na druhej strane prispieť k zaručeniu nezávislosti činnosti v oblasti stanovovania štandardov a mali by sa obmedziť obavy z možného konfliktu záujmov. Vzhľadom na to, že IFRS sa majú stať súčasťou práva Spoločenstva, je na dosiahnutie spomínaných cieľov potrebný finančný príspevok do rozpočtu nadácie IASCF z rozpočtu Spoločenstva, ktorý bude primeraný váhe Spoločenstva na svetovom hospodárstve a kapitálovom trhu. Opätovne boli zdôrazňované pretrvávajúce obavy súvisiace s mechanizmom financovania IASCF, a to konkrétne Radou ECOFIN vo svojich záveroch, ktoré prijala v júli 2006[14] a v júli 2007[15], ako aj Európskym parlamentom[16].

    Reforma systému financovania IASCF je potrebným, nie však postačujúcim predpokladom na posilnenie nezávislosti IASCF, a preto je ju potrebné posúdiť v rámci širšieho kontextu navrhovaných reforiem správy a riadenia IASCF. V rámci prebiehajúceho ústavného preskúmania IASCF, ktoré sa vykonáva každých päť rokov, Komisia takisto vykonáva niekoľko reforiem správy a riadenia zameraných na posilnenie zodpovednosti a nezávislosti IASCF, ako aj na posilnenie príslušného procesu fungovania IASB. Tieto reformy by sa mali zrealizovať skôr, než bude zavedené spolufinancovanie Spoločenstva.

    Európsku poradnú skupinu pre finančné výkazníctvo (EFRAG) zriadili v roku 2001 európske organizácie zastupujúce emitentov, investorov a účtovnícku profesiu, ktoré sa podieľajú na procese finančného výkazníctva[17]. V súlade s nariadením IAS poskytuje EFRAG Európskej komisii stanoviská týkajúce sa skutočnosti, či je daný účtovný štandard vydaný radou IASB alebo výklad poskytnutý výborom IFRIC, ktorý sa má schváliť, v súlade s právnym poriadkom Spoločenstva, a to najmä s požiadavkami stanovenými v nariadení IAS, pokiaľ ide o zrozumiteľnosť, relevantnosť, spoľahlivosť a porovnateľnosť štandardu a či prispieva k verejnému dobru a zásade pravdivosti a objektívnosti uvedenej v smerniciach Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS. Úloha skupiny EFRAG bola formalizovaná v pracovnej dohode uzavretej s útvarmi Komisie v marci 2006.

    Skupina EFRAG sa okrem toho čoraz častejšie využíva ako platforma európskych zainteresovaných strán (z verejného aj súkromného sektora) na poskytovanie nadväzných technických vstupov pre IASB týkajúcich sa vypracúvania účtovných štandardov.

    Tento posledný aspekt práce EFRAG je však obmedzený nedostatkom zdrojov, čo znamená, že počas diskusií s IASB/IFRIC nie sú obchodné a hospodárske záujmy EÚ dostatočne zastúpené na medzinárodnej úrovni. EFRAG je navyše v súčasnosti závislá od nediverzifikovaného, dobrovoľného financovania zo strany zainteresovaných strán (akými sú napríklad audítori), čo vedie k obavám o nezávislosť činnosti skúmania štandardov a k obavám zo vzniku možného konfliktu záujmov. Vo svojich záveroch prijatých 8. júla 2008 Rada ECOFIN uvítala úsilie zamerané na posilnenie úlohy EFRAG, s cieľom zabezpečiť, aby sa európske záujmy riadne zohľadňovali v procese stanovovania medzinárodných účtovných štandardov[18]. Európsky parlament zaujal podobný postoj vo svojej správe vypracovanej z vlastnej iniciatívy a prijatej v apríli 2008. Okrem toho Výbor pre hospodárske a menové záležitosti Európskeho parlamentu vo svojom stanovisku z 10. septembra 2008 opätovne zdôraznil, že „ je potrebné vyčleniť dostatočný objem prostriedkov […] na stanovenie medzinárodných účtovných štandardov, najmä pre Nadáciu Výboru pre medzinárodné účtovné štandardy vrátane Rady pre medzinárodné účtovné štandardy a jej európskeho sprostredkovateľa Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo “[19]. Tieto obavy vyjadrili aj mnohé zúčastnené strany zastupujúce súkromný sektor v rámci projektu „skvalitnenie skupiny EFRAG“, s ktorého realizáciou skupina EFRAG začala v júli 2008[20].

    Správa a riadenie skupiny EFRAG v súčasnosti podstupujú reformu v snahe zvýšiť zodpovednosť skupiny, zabezpečiť väčšiu transparentnosť a verejný dohľad nad touto organizáciou. Tieto reformy by mali nadobudnúť účinnosť v prvom polroku 2009 a zabezpečiť, že správna a riadiaca štruktúra EFRAG bude spĺňať očakávania spojené s jej úlohou verejného záujmu.

    Vzhľadom na kľúčové úlohy EFRAG pri podpore právnych predpisov a politík Spoločenstva a pri zastupovaní európskych záujmov v procese stanovovania štandardov na medzinárodnej úrovni je nevyhnutné, aby Spoločenstvo prispelo k financovaniu skupiny EFRAG s cieľom zabezpečiť vierohodné a nezávislé odporúčania a rovnako aj umožniť účinný a včasný vstup informácií do procesu stanovovania štandardov radou IASB.

    1.3. Audit

    Podľa právnych predpisov Spoločenstva sa vyžaduje, aby boli účtovné závierky spoločnosti kontrolované štatutárnymi audítormi, ktorí by mali vydať nezávislé stanovisko týkajúce sa finančnej situácie spoločnosti, ako vyplýva z účtovných závierok.

    Harmonizovaný prístup k štatutárnym auditom založený na kvalitných štandardoch schválených na medzinárodnej úrovni zvyšuje celkovú kvalitu auditov v Spoločenstve, ako aj na celom svete, zvyšuje dôveru verejnosti v audítorskú činnosť, a tak zabezpečuje efektívne fungovanie kapitálového a vnútorného trhu v Spoločenstve.

    Podľa smernice 2006/43/ES sa medzinárodné audítorské štandardy (ISA) môžu prijať na používanie v Európske únii za predpokladu splnenia niekoľkých podmienok, najmä podmienky vypracovania štandardu riadnym, náležitým a transparentným spôsobom pod verejným dohľadom. Medzinárodné audítorské štandardy vypracúva a schvaľuje Rada pre medzinárodné štandardy auditu a uistenia (IAASB), ktorá je výborom ustanoveným Medzinárodnou federáciou účtovníkov (IFAC).

    Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB) bola vytvorená 28. februára 2005 monitorovacou skupinou, ktorá je medzinárodnou organizáciou zodpovednou za monitorovanie reformy správy a riadenia federácie IFAC[21]. Úlohou rady PIOB je dohliadať na proces vedúci k prijímaniu štandardov ISA a na ostatné činnosti, ktoré Medzinárodná federácia účtovníkov (IFAC) vykonáva vo verejnom záujme. PIOB je kľúčovým orgánom na pri zabezpečovaní skutočnosti, že štandardy ISA sa vypracovali a prijali v rámci riadneho, náležitého a transparentného procesu pod verejným dohľadom v súlade s požiadavkami článku 26 smernice 2006/43/ES. Skutočnosť, že dvoch z desiatich členov rady PIOB v marci 2008 vymenovala Komisia na obdobie 3 rokov dokazuje záujem EÚ o správne fungovanie rady PIOB.

    Možnosť zavedenia štandardov ISA do právneho poriadku Spoločenstva, o ktorom sa uvažuje v smernici 2006/43/ES znamená, že Spoločenstvo má priamy záujem zabezpečiť, aby boli výsledkom procesu, prostredníctvom ktorého sa tieto štandardy vypracúvajú a schvaľujú, štandardy, ktoré sú v súlade s verejným záujmom (napr. finančná stabilita), s právnym rámcom Spoločenstva a s európskou podnikateľskou realitou.

    Rozhodujúca je najmä nezávislosť procesu dohľadu bez nevhodného ovplyvňovania. V tejto súvislosti je kľúčovým záujmom odstránenie závislosti rady PIOB od nediverzifikovaného, dobrovoľného financovania zo strany zainteresovaných strán, ktoré majú na audítorských štandardoch priamy záujem. Túto obavu vyjadrili, okrem iných, všetky verejné inštitúcie sponzorujúce radu PIOB.

    Na odstránenie tejto závislosti je potrebné vytvoriť vhodné mechanizmy financovania PIOB. Týmto by sa malo na druhej strane prispieť k zaručeniu nezávislosti činnosti v oblasti dohľadu a mali by sa obmedziť obavy z možného konfliktu záujmov. Na dosiahnutie tohto cieľa je preto nevyhnutné, aby Spoločenstvo primerane prispievalo k financovaniu PIOB.

    1.4. Ostatní možní príjemcovia

    Kríza na finančných trhoch, ktorá sa prejavuje od roku 2007, by mohla mať dôsledky v oblasti dohľadu nad finančnými inštitúciami a trhmi, ako aj v oblasti finančného výkazníctva a štatutárneho auditu. Jedným z následkov krízy by mohlo byť ustanovovanie nových orgánov na úrovni Spoločenstva alebo na medzinárodnej úrovni s mandátom zahŕňajúcim v jednej alebo viacerých oblastiach podobné ciele Spoločenstva ako v prípade uvedených príjemcov navrhovaného programu Spoločenstva. Mohlo by navyše dôjsť k tomu, že v období medzi prijatím rozhodnutia a ukončením navrhovaného programu Spoločenstva by sa jeden z príjemcov tohto programu Spoločenstva nahradil svojím nástupcom, t. j. novým orgánom. Preto je nesmierne dôležité, aby sa v rozhodnutí uvádzalo ustanovenie, prostredníctvom ktorého sa umožní flexibilne prispôsobovať program zmenám v inštitucionálnom rámci, pričom sa aj naďalej bude dodržiavať celkový cieľ tohto programu. V rozhodnutí sa preto stanovuje, že Komisia môže prostredníctvom samostatného rozhodnutia prijatého v súlade s rozhodnutím Rady 1999/468 z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu, začleniť nového alebo nahradiť pôvodného príjemcu uvedeného v prílohe. Doplnenie nových príjemcov alebo nahradenie pôvodných príjemcov počas obdobia financovania je možné len v jednej z týchto dvoch situácií:

    1. Jeden z príjemcov programu je nahradený priamym nástupcom. Komisia rozhoduje, či tento nástupca spĺňa kritériá oprávnenosti, a môže tak prevziať právo svojho predchodcu na získanie finančných prostriedkov z tohto programu Spoločenstva. Príloha by sa mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť. K tomuto výberu by malo dôjsť v súlade s regulačným postupom ustanoveným v článku 5 rozhodnutia 1999/468/ES[22].

    2. Finančný rámec vymedzený v článku 9 ods. 1 nebol do úplnej miery vyčerpaný. Komisia môže navrhnúť ďalšieho príjemcu akčného grantu za predpokladu, že spĺňa kritériá oprávnenosti stanovené v tomto rozhodnutí. Komisia rozhoduje, či navrhovaný príjemca a jeho príslušná činnosť spĺňajú kritériá stanovené v tomto rozhodnutí. Príloha by sa mala zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť. K zmene a doplneniu by malo dôjsť v súlade s regulačným postupom ustanoveným v článku 5 rozhodnutia 1999/468/ES[23].

    Každý nový príjemca musí spĺňať jedno z týchto kritérií:

    - mal by mať právnu formu a mandát podobný výborom orgánov dohľadu uvedeným v oddiele 1.1 (t. j. sú zriadené podľa práva Spoločenstva a vykonávajú činnosti podporujúce vykonávanie príslušných politík Spoločenstva zameraných na zbližovanie postupov dohľadu a spoluprácu v oblasti finančných služieb);

    - mal by mať mandát podobný orgánom, ktoré pôsobia v oblasti finančného výkazníctva a auditu, uvedeným v oddieloch 1.2 a 1.3 (t. j. podieľajú sa priamo na procese vypracúvania, používania a monitorovania štandardov alebo dohliadajú na proces stanovovania štandardov na podporu vykonávania príslušných politík Spoločenstva v oblasti finančného výkazníctva a auditu).

    2. PRÁVNE PRVKY NÁVRHU

    2.1. Právny základ

    Zmluva o založení Európskeho spoločenstva, a najmä jej článok 95.

    2.2. Zásada subsidiarity

    V rámci programu Spoločenstva sa stanovuje možnosť spolufinancovania činností určitých orgánov, ktoré plnia ciele všeobecného záujmu Spoločenstva týkajúce sa záležitostí v oblasti finančných služieb v celom Spoločenstve a plnia ich prostredníctvom navrhovania štandardov, ich schvaľovania alebo dohliadania na procesy stanovovania štandardov v oblasti finančného výkazníctva a auditu. Návrh je v súlade so zásadou subsidiarity, pretože v súlade s článkom 5 Zmluvy o ES jeho ciele nemôžu byť uspokojivo dosiahnuté na úrovni členských štátov, môžu byť však z dôvodu rozsahu a účinkov opatrení dosiahnuté lepšie na úrovni Spoločenstva.

    2.3. Zásada proporcionality

    Návrh je v súlade so zásadou proporcionality stanovenou v článku 5 Zmluvy o ES. Ako bolo posúdené v hodnotení ex-ante, toto rozhodnutie neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie jeho cieľov. Financovanie Spoločenstva sa navrhuje pre dobre vymedzený a obmedzený počet najdôležitejších orgánov v oblasti finančných služieb. V súčasnom inštitucionálnom rámci sa novým mechanizmom financovania zabezpečí stabilné, diverzifikované, riadne a primerané financovanie, aby príslušné orgány mohli plniť nezávisle a efektívne svoje úlohy súvisiace so Spoločenstvom alebo verejným záujmom Spoločenstva. Finančná podpora sa poskytne v súlade s podmienkami stanovenými v nariadení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002[24] z 25. júna 2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev a v nariadení Komisie (ES, Euratom) č. 2342/2002[25] z 23. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá na vykonávanie nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002.

    3. VPLYV NA ROZPOčET

    Celková suma, ktorá sa má uhradiť z rozpočtu Spoločenstva, predstavuje 36,2 miliónov EUR na obdobie rokov 2010 – 2013. Program je štvorročným programom, ktorý sa zhoduje s trvaním finančného rámca na roky 2007 – 2013.

    2009/0001 (COD)

    Návrh

    ROZHODNUTIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY

    z […],

    ktorým sa ustanovuje program Spoločenstva určený na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu

    EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej článok 95,

    so zreteľom na návrh Komisie[26],

    so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru[27],

    konajúc v súlade s postupom stanoveným v článku 251 Zmluvy[28],

    keďže:

    (1) Sektor finančných služieb je kľúčovou súčasťou vnútorného trhu, ktorá je nepostrádateľná pre riadne fungovanie európskeho hospodárstva a globálnu konkurencieschopnosť. Zdravý a dynamický finančný sektor si vyžaduje pevný regulačný rámec a dohľad, v rámci ktorého je možné zvládať problémy rastúcej integrácie finančných trhov v Spoločenstve.

    (2) V rámci svetového hospodárstva takisto existuje potreba zbližovania štandardov medzi jednotlivými jurisdikciami, resp. rozvoja medzinárodných štandardov. Preto je dôležité, aby Spoločenstvo zohrávalo v procese stanovovania medzinárodných štandardov pre finančné trhy svoju úlohu. S cieľom zabezpečiť, že záujmy Spoločenstva budú rešpektované a že svetové štandardy budú vysoko kvalitné a budú v súlade s právnymi predpismi Spoločenstva, je nevyhnutné, aby boli záujmy Spoločenstva primerane zastúpené v procesoch stanovovania medzinárodných štandardov.

    (3) Finančná kríza posunula otázku dohľadu nad finančnými inštitúciami, najmä na cezhraničnom základe, a finančného výkazníctva do centra politického programu Spoločenstva. Táto situácia by mohla viesť k predkladaniu nových návrhov opatrení na aproximáciu ustanovení zákonov, iných právnych predpisov alebo správnych opatrení v členských štátoch, cieľom ktorých je vytvorenie alebo skvalitnenie fungovania vnútorného trhu.

    (4) Preto je vhodné stanoviť program Spoločenstva umožňujúci spolufinancovanie činnosti Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo (EFRAG), Nadácie výboru pre medzinárodné účtovné štandardy (IASCF) a Rady pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB), ktoré v súlade s článkom 162 nariadenia Komisie (ES, Euratom) č. 2342/2002 z 23. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá na vykonávanie nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002[29], prostredníctvom navrhovania štandardov, ich schvaľovania a dohľadu nad procesmi stanovovania štandardov v oblasti finančného výkazníctva a auditu sledujú ciele všeobecného európskeho záujmu.

    (5) Zároveň je vhodné poskytnúť akčné granty trom štruktúram, ktoré poskytujú právnu podporu a ktorých výlučným cieľom je poskytovanie administratívnej podpory Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov, zriadenému rozhodnutím Komisie 2001/527/ES[30], Výboru európskych orgánov bankového dohľadu, zriadenému rozhodnutím Komisie 2004/5/ES[31] a Výboru európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov, zriadenému rozhodnutím Komisie 2004/6/ES[32], a to na realizáciu projektov týkajúcich sa, okrem iného, školení zamestnancov vnútroštátnych orgánov dohľadu a riadenie projektov informačných technológií.

    (6) Orgány pôsobiace v oblasti dohľadu, účtovníctva a auditu sú vysoko závislé od financovania a, napriek ich dôležitým úlohám v Spoločenstve, nie je žiadnemu z navrhovaných príjemcov programu Spoločenstva z rozpočtu Spoločenstva poskytovaná finančná podpora, čo môže ovplyvňovať ich schopnosť plniť svoje príslušné úlohy, ktoré sú pre fungovanie vnútorného trhu rozhodujúce.

    (7) Spolufinancovaním Spoločenstva sa zabezpečuje, že tieto orgány čerpajú výhody z jasného, stabilného, diverzifikovaného, riadneho a primeraného financovania a sú schopné plniť svoje úlohy vo verejnom záujme nezávislým a efektívnym spôsobom.

    (8) Okrem zmeny mechanizmu financovania prechádzajú nadácia IASCF a skupina EFRAG v súčasnosti reformami správy a riadenia, ktorých úlohou je zaručiť, že ich štruktúry a procesy zaisťujú ich schopnosť plniť si svoje úlohy vo verejnom záujme nezávislým a efektívnym spôsobom. Tieto reformy by mali byť zrealizované skôr, než bude zavedené spolufinancovanie Spoločenstva.

    (9) Kríza na finančných trhoch by mohla viesť k ustanovovaniu nových orgánov na úrovni Spoločenstva alebo na medzinárodnej úrovni s mandátom zahŕňajúcim podobné ciele Spoločenstva ako v prípade príjemcov navrhovaného programu Spoločenstva.

    (10) Do programu by malo byť možné zahŕňať nové orgány, ak tieto splnia prísne kritériá oprávnenosti stanovené v tomto rozhodnutí.

    (11) Keďže výber nových príjemcov je opatrením všeobecného rozsahu v zmysle článku 2 rozhodnutia Rady 1999/468/ES z 28. júna 1999, ktorým sa ustanovujú postupy pre výkon vykonávacích právomocí prenesených na Komisiu[33], tento výber by sa mal uskutočniť v súlade s regulačným postupom uvedeným v článku 5 uvedeného rozhodnutia.

    (12) Nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 z 25. júna 2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev[34] (nariadenie o rozpočtových pravidlách) a nariadenie (ES, Euratom) č. 2342/2002[35], ktoré zabezpečujú finančné záujmy Spoločenstva, sa musia s prihliadnutím na zásady jednoduchosti a konzistentnosti uplatňovať pri výbere rozpočtových nástrojov, na obmedzenie počtu prípadov, keď si Komisia ponecháva priamu zodpovednosť za ich vykonávanie a riadenie, a na požadovanú proporcionalitu medzi úrovňou zdrojov a administratívnym zaťažením súvisiacim s ich využívaním.

    (13) V rámci návrhu sa stanovuje možnosť spolufinancovania činností určitých orgánov, ktoré plnia ciele všeobecného záujmu Spoločenstva týkajúce sa záležitostí v oblasti finančných služieb v celom Spoločenstve a plnia ich prostredníctvom navrhovania štandardov, ich schvaľovania alebo dohliadania na procesy stanovovania štandardov v oblasti finančného výkazníctva a auditu. Návrh je v súlade so zásadou subsidiarity, pretože v súlade s článkom 5 Zmluvy jeho ciele nemôžu byť uspokojivo dosiahnuté na úrovni členských štátov, môžu však byť z dôvodu rozsahu a účinkov opatrení dosiahnuté lepšie na úrovni Spoločenstva.

    (14) Tento návrh je v súlade so zásadou proporcionality, ktorá je stanovená v článku 5 Zmluvy. Ako bolo starostlivo posúdené v hodnotení ex-ante, toto rozhodnutie neprekračuje rámec toho, čo je nevyhnutné na dosiahnutie jeho cieľov. Financovanie Spoločenstva sa navrhuje pre dobre vymedzený a obmedzený počet najdôležitejších orgánov v oblasti finančných služieb. V súčasnom inštitucionálnom rámci sa novým mechanizmom financovania zabezpečí stabilné, diverzifikované, riadne a primerané financovanie, aby príslušné orgány mohli plniť nezávisle a efektívne svoje úlohy súvisiace so Spoločenstvom alebo verejným záujmom Spoločenstva. Finančná podpora sa poskytne v súlade s podmienkami stanovenými v nariadení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002[36] z 25. júna 2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev a v nariadení Komisie (ES, Euratom) č. 2342/2002[37] z 23. decembra 2002, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá na vykonávanie nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002,

    ROZHODLI TAKTO:

    Článok 1

    Ustanovenie programu

    Na obdobie od 1. januára 2010 do 31. decembra 2013 sa týmto ustanovuje program Spoločenstva (ďalej len „program“) určený na podporu činnosti orgánov, ktoré prispievajú k dosiahnutiu cieľov politiky Spoločenstva v súvislosti so zbližovaním postupov dohľadu a spoluprácou v oblasti finančných služieb a v súvislosti s finančným výkazníctvom a auditom.

    Článok 2

    Ciele

    1. Všeobecným cieľom programu je podporovať činnosti alebo opatrenia vykonávané určitými orgánmi v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu.

    2. Program sa vzťahuje na tieto činnosti:

    a) činnosti, ktoré podporujú vykonávanie politík Spoločenstva zameraných na zbližovanie postupov dohľadu, najmä prostredníctvom školenia zamestnancov a riadenia projektov informačných technológií v oblasti finančných služieb;

    b) činnosti, v rámci ktorých sa vyvíja alebo poskytuje vstupy na vypracúvanie štandardov, uplatňovanie, hodnotenie alebo monitorovanie štandardov alebo na dohľad nad procesmi stanovovania štandardov na podporu vykonávania politík Spoločenstva v oblasti finančného výkazníctva a auditu.

    Článok 3

    Prístup k programu

    Na to, aby bol orgán oprávnený na získanie financovania z programu, musí spĺňať tieto podmienky:

    a) musí byť neziskovou právnickou osobou, ktorej ciele sú zamerané na podporu verejného záujmu a plnenie cieľov všeobecného európskeho záujmu v súlade s ustanoveniami článku 162 nariadenia (ES, Euratom) č. 2342/2002;

    b) v čase udelenia grantu sa nesmie nachádzať ani v jednej zo situácií uvedených v článku 93 ods. 1, v článku 94 a v článku 96 ods. 2 písm. a) nariadenia o rozpočtových pravidlách.

    Článok 4

    Príjemcovia programu

    Program využívajú príjemcovia uvedení v prílohe.

    Článok 5

    Udelenie grantov

    1. Komisia poskytuje finančné prostriedky z programu v podobe grantov a len po prijatí príslušného pracovného programu a predbežného celkového rozpočtu.

    2. Finančné prostriedky Spoločenstva pre príjemcov uvedených v oddiele A prílohy sa poskytujú len vo forme prevádzkových grantov, ktoré sa musia použiť na financovanie ich prevádzkových nákladov a výdavkov vrátane vedenia sekretariátov a odmien pre zamestnancov. V prípade obnovenia sa prevádzkové granty automaticky neznižujú.

    3. Finančné prostriedky Spoločenstva pre príjemcov uvedených v oddiele B prílohy sa poskytujú len vo forme akčných grantov. Akčné granty sa poskytujú len na činnosti stanovené v článku 6 a vzťahujú sa na ne všetky tieto podmienky:

    a) nevzťahujú sa na činnosti zahrnuté v mandáte Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov, Výboru európskych orgánov bankového dohľadu a Výboru európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov;

    b) funkcia administratívnej podpory príjemcov uvedených v oddiele B prílohy je jednoznačne stanovená v ich stanovách. Funkcia administratívnej podpory je jediným cieľom príjemcov uvedených v oddiele B prílohy a zahŕňa vykonávanie činností stanovených v článku 6 v prospech Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov, Výboru európskych orgánov bankového dohľadu a Výboru európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov.

    4. Komisia rozhodne o výške a maximálnom percentuálnom podiele na financovaní. Takéto rozhodnutia Komisie sa uverejnia.

    Článok 6

    Oprávnené činnosti príjemcov akčných grantov

    Bez toho, aby boli dotknuté články 3 a 5, sa v prípade akčných grantov za oprávnené považujú tieto činnosti:

    a) organizovanie konferencií, seminárov, školení a stretnutí odborníkov;

    b) príprava a vydávanie publikácií, príprava a vykonávanie iných informačných činností;

    c) realizácia výskumu, príprava štúdií;

    d) iné činnosti zamerané na podporu súvisiace s právnymi predpismi alebo politikami Spoločenstva v oblasti účtovníctva a auditu;

    e) projekty v oblasti informačných technológií týkajúce sa, okrem iného, výmeny informácií medzi vnútroštátnymi orgánmi dohľadu;

    f) programy vzdelávania a systémy dočasného vysielania zamestnancov vnútroštátnych orgánov dohľadu.

    Článok 7

    Výber nových príjemcov

    1. V súlade s postupom uvedeným v článku 13 ods. 2 môže Komisia vyberať nových príjemcov finančných prostriedkov udeľovaných v rámci programu a príslušným spôsobom meniť a dopĺňať prílohu.

    2. Aby sa orgán mohol stať novým príjemcom, musí spĺňať kritériá stanovené v článku 3 a okrem nich aj jedno z týchto kritérií:

    a) je priamym nástupcom jedného z príjemcov uvedených v prílohe;

    b) vykonáva činnosti zamerané na podporu vykonávania politík Spoločenstva zameraných na zbližovanie dohľadu a spoluprácu v oblasti finančných služieb;

    c) priamo sa zapája do procesu vývoja alebo poskytovania vstupov na vypracúvanie štandardov, uplatňovanie, hodnotenie alebo monitorovanie štandardov alebo na dohľad nad procesmi stanovovania štandardov na podporu vykonávania politík Spoločenstva v oblasti finančného výkazníctva a auditu.

    3. Ak orgán, ktorý Komisia vybrala za nového príjemcu:

    a) spĺňa kritériá oprávnených činností stanovených v článku 6 a kritérium stanovené v odseku 2 písm. a) tohto článku, môže mu byť priznaný grant jeho predchodcu uvedeného v prílohe; alebo

    b) spĺňa kritériá oprávnených činností stanovených v článku 6 a kritérium stanovené v odseku 2 písm. b) alebo c) tohto článku, môže mu byť priznaný akčný grant. V takom prípade maximálny objem financovania dostupného v rámci akčného grantu nepresiahne ročne nevyčerpané úvery v rámci grantov udelených na osobitné činnosti alebo prevádzkových grantov podľa článku 9.

    Článok 8

    Transparentnosť

    Každý príjemca finančných prostriedkov udelených na základe programu uvedie na viditeľnom mieste, napríklad na internetových stránkach alebo vo výročnej správe, že mu boli poskytnuté finančné prostriedky z rozpočtu Európskej únie.

    Článok 9

    Finančné ustanovenia

    1. Finančná referenčná suma na vykonávanie tohto rozhodnutia v období rokov 2010 – 2013 je 36,2 miliónov EUR.

    2. Rozpočtové prostriedky pridelené v súlade s týmto rozhodnutím každoročne stanovuje rozpočtový orgán v rámci obmedzení finančného rámca.

    Článok 10

    Vykonávanie

    Opatrenia potrebné na vykonávanie tohto rozhodnutia prijíma Komisia v súlade s postupmi stanovenými v nariadení o rozpočtových pravidlách a v nariadení (ES, Euratom) č. 2342/2002[38].

    Článok 11

    Monitorovanie

    1. Komisia pre každú činnosť financovanú z programu zabezpečuje, aby príjemca každoročne predkladal odborné a finančné správy o dosiahnutom pokroku a aby bola po ukončení činnosti predložená záverečná správa. Komisia určí formu a obsah správ.

    2. Bez toho, aby boli dotknuté audity vykonávané Dvorom audítorov v súčinnosti s príslušnými vnútroštátnymi audítorskými orgánmi alebo útvarmi podľa článku 248 Zmluvy alebo akékoľvek kontroly vykonávané podľa článku 279 ods. 1 prvý pododsek písm. b) Zmluvy, úradníci a iní zamestnanci Komisie môžu vykonávať v prípade činností financovaných v rámci programu a v súlade s nariadením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96[39]kontroly na mieste vrátane náhodných kontrol. V prípade potreby Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) uskutoční prešetrovanie podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999[40].

    3. Komisia zabezpečuje, aby zmluvy a dohody vyplývajúce z vykonávania tohto programu upravovali najmä dohľad a finančnú kontrolu Komisiou (alebo jej povereným zástupcom), vykonávané v prípade potreby na mieste, a audit Dvorom audítorov.

    4. Zamestnanci Komisie a externí zamestnanci splnomocnení Komisiou majú primerané právo prístupu, a to najmä do kancelárskych priestorov príjemcu a ku všetkým informáciám vrátane informácií v elektronickej forme potrebných na vykonanie takéhoto auditu.

    5. Dvor audítorov a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) majú tie isté práva ako Komisia, najmä právo prístupu.

    6. Príjemca prevádzkového alebo akčného grantu uchováva k dispozícii pre Komisiu všetky podklady vrátane finančného výkazu overeného auditom týkajúce sa výdavkov, ktoré vznikli počas dotovaného roku, za obdobie piatich rokov po poslednej platbe. Príjemca grantu zabezpečí, že v prípade, ak je to vhodné, sa Komisii sprístupnia podklady v držbe partnerských subjektov alebo členov.

    7. Na základe výsledkov správ a náhodných kontrol podľa odsekov 1 a 2 Komisia v prípade potreby zabezpečí, aby sa upravil rozsah alebo podmienky prideľovania pôvodne schválenej finančnej pomoci, ako aj časový rozvrh platieb.

    8. Komisia zabezpečuje, aby sa podnikli všetky ďalšie kroky potrebné na overenie toho, či sa financované akcie uskutočňujú riadne a v súlade s týmto rozhodnutím a nariadením o rozpočtových pravidlách.

    Článok 12

    Ochrana finančných záujmov Spoločenstva

    1. Komisia zabezpečuje, aby počas realizácie činností financovaných v rámci tohto programu boli finančné záujmy Spoločenstva chránené prostredníctvom preventívnych opatrení proti podvodom, korupcii a iným protiprávnym aktivitám, ako aj prostredníctvom vykonávania účinných kontrol a vymáhania nenáležite vyplatených prostriedkov, a v prípade zistenia nezrovnalostí prostredníctvom uplatňovania účinných, primeraných a odrádzajúcich sankcií v súlade s nariadením Rady (ES, Euratom) č. 2988/95[41], nariadením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96[42] a nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999[43].

    2. V prípade činností Spoločenstva financovaných v rámci tohto programu je podľa článku 1 ods. 2 nariadenia (ES, Euratom) č. 2988/95[44] nezrovnalosťou akékoľvek porušenie ustanovenia právneho poriadku Spoločenstva vyplývajúce z konania alebo opomenutia hospodárskeho subjektu, dôsledkom čoho je alebo by bolo poškodenie všeobecného rozpočtu Spoločenstiev alebo rozpočtov nimi spravovaných, a to buď znížením alebo stratou výnosov plynúcich z vlastných zdrojov vyberaných priamo v mene Spoločenstiev alebo neoprávnenou výdajovou položkou.

    3. Komisia zabezpečuje, aby sa výška finančnej podpory poskytnutej na činnosť znížila, pozastavila alebo vymohla späť v prípade, že sa zistia nezrovnalosti vrátane nesúladu s ustanoveniami tohto rozhodnutia, samostatného rozhodnutia alebo zmluvy či dohody o poskytovaní príslušnej finančnej pomoci, alebo ak sa preukáže, že bez predchádzajúceho súhlasu Komisie bola činnosť podrobená takej zmene, ktorá je v rozpore s povahou alebo vykonávacími podmienkami projektu.

    4. Ak sa nedodržia lehoty alebo ak pokrokom pri realizácii činnosti možno odôvodniť len časť pridelenej finančnej pomoci, príjemca predloží v stanovenej lehote Komisii svoje odôvodnenia. V prípade, že príjemca neposkytne uspokojivú odpoveď, Komisia môže zrušiť zvyšnú finančnú podporu a môže žiadať o vrátenie už vyplatených súm.

    5. Komisia zabezpečuje, aby sa jej vrátila každá nenáležitá platba. K sumám, ktoré sa nevrátia včas, sa pripočítava úrok podľa podmienok ustanovených v nariadení o rozpočtových pravidlách.

    Článok 13

    Výbor

    1. Komisii pomáha regulačný výbor.

    2. Ak sa uvádza odkaz na tento odsek, uplatňuje sa regulačný postup stanovený v článku 5 rozhodnutia 1999/468/ES, v súlade s jeho článkami 7 a 8.

    Lehota stanovená v článku 5 ods. 6 rozhodnutia 1999/468/ES je 3 mesiace.

    Článok 14

    Vyhodnotenie

    1. Najneskôr do 31. decembra 2014 predloží Komisia Európskemu parlamentu a Rade správu o dosiahnutí cieľov programu, ktorá vychádza, okrem iného, z výročných správ uvedených v článku 11 ods. 1.

    V tejto správe sa hodnotí aspoň celková vhodnosť a súdržnosť programu, účinnosť jeho realizácie a celková a individuálna účinnosť rôznych činností z hľadiska dosiahnutia cieľov stanovených v článku 2.

    Táto správa sa pre informáciu predkladá aj Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru.

    2. Európsky parlament a Rada rozhodnú v súlade so Zmluvou o pokračovaní programu od 1. januára 2014.

    Článok 15

    Nadobudnutie účinnosti

    Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie .

    V Bruseli

    Za Európsky parlament Za Radu

    predseda predseda

    PRÍLOHA

    Príjemcami, na ktorých sa odkazuje v tomto rozhodnutí, sú:

    Oddiel A

    Príjemcovia v oblasti finančného výkazníctva:

    - Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG);

    - Nadácia výboru pre medzinárodné účtovné štandardy (IASCF).

    Príjemcovia v oblasti auditu:

    - Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB).

    Oddiel B

    Orgány uvedené nižšie, ktorých cieľom je poskytovanie administratívnej podpory Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov, Výboru európskych orgánov bankového dohľadu a Výboru európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov:

    - V prípade Výboru európskych orgánov bankového dohľadu (CEBS) je to CEBS Secretariat Limited, spoločnosť s ručením obmedzeným zárukou bez akciového kapitálu ( limited company by guarantee without share capital ) v Spojenom kráľovstve, ktorej sídlo sa nachádza v Londýne a ktorá je zaregistrovaná v obchodnom registri (Companies House) pod číslom 5161108.

    - V prípade Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov (CESR) francúzska nezisková organizácia ( Association Loi 1901 ), ktorej sídlo sa nachádza v Paríži a ktorá je zaregistrovaná u prefecture de Police pod číslom 441545308 .

    - V prípade Výboru európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov (CEIOPS) nemecká nezisková organizácia ( eingetragener Verein, e.V.), ktorej sídlo sa nachádza vo Frankfurte a ktorá je pod číslom VR 12777 registrovaná v Amstgericht Frankfurt am Main .

    LEGISLATÍVNY FINANČNÝ VÝKAZ

    1. NÁZOV NÁVRHU:

    Program Spoločenstva určený na podporu osobitných činností v oblasti finančných služieb, finančného výkazníctva a auditu

    2. RÁMEC ABM/ABB

    Príslušná oblasť (oblasti) politiky a súvisiace činnosti:

    Oblasť politiky: 12 Vnútorný trh a služby

    Činnosť: Oblasť obchodných spoločností, účtovníctvo a audit

    Činnosť: Finančné trhy

    3. ROZPOČTOVÉ POLOŽKY

    3.1. Rozpočtové položky [prevádzkové položky a súvisiace položky technickej a administratívnej pomoci (predtým položky BA)] vrátane ich názvov:

    Výdavková kapitola 1A: Konkurencieschopnosť pre rast a zamestnanosť

    12.0401 – nová prevádzková rozpočtová položka, o ktorej zavedenie bude požiadané

    3.2. Trvanie činnosti a finančného vplyvu:

    Trvanie akcie: 4 roky (2010 – 2013)

    Orientačné trvanie finančného vplyvu vrátane platieb: 5 rokov (2010 – 2014)

    3.3. Rozpočtové charakteristiky:

    Rozpočtová položka | Druh výdavku | Nový | Príspevok EZVO | Príspevky kandidátskych krajín | Výdavková kapitola vo finančnom výhľade |

    12.0401 | Nepovinné | Dif.[45] | ÁNO | NIE | NIE | č. 1A |

    4. ZHRNUTIE ZDROJOV

    4.1. Finančné zdroje

    4.1.1. Zhrnutie viazaných rozpočtových prostriedkov (VRP) a platobných rozpočtových prostriedkov (PRP)

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Druh výdavkov | Oddiel č. | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 | Spolu |

    Prevádzkové výdavky[46] |

    Viazané rozpočtové prostriedky (VRP) | 8.1. | a | 5,300 | 10,300 | 10,300 | 10,300 | 36,200 |

    Platobné rozpočtové prostriedky (PRP) | b | 2,650 | 7,800 | 10,300 | 10,300 | 5,150 | 36,200 |

    Administratívne výdavky zahrnuté v referenčnej sume[47] |

    Technická a administratívna pomoc (NRP) | 8.2.4. | C |

    CELKOVÁ REFERENČNÁ SUMA |

    Viazané rozpočtové prostriedky | a+c | 5,300 | 10,300 | 10,300 | 10,300 | 36,200 |

    Platobné rozpočtové prostriedky | b+c | 2,650 | 7,800 | 10,300 | 10,300 | 5,150 | 36,200 |

    Administratívne výdavky nezahrnuté v referenčnej sume[48] |

    Ľudské zdroje a súvisiace výdavky (NRP) | 8.2.5. | D | 1,406 | 1,406 | 1,406 | 1,406 | 1,406 | 7,030 |

    Administratívne náklady nezahrnuté v referenčnej sume (NRP) okrem nákladov na ľudské zdroje a súvisiacich nákladov | 8.2.6. | E | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,100 |

    VRP vrátane nákladov na ľudské zdroje SPOLU | a+c+d+e | 6,726 | 11,726 | 11,726 | 11,726 | 1,426 | 43,330 |

    PRP spolu vrátane nákladov na ľudské zdroje SPOLU | b+c+d+e | 4,076 | 9,226 | 11,726 | 11,726 | 6,576 | 43,330 |

    Údaje o spolufinancovaní

    V návrhu sa predpokladá spolufinancovanie zo strany príjemcov, ktorí využijú vlastné zdroje alebo zdroje získané od tretích strán (napr. členských organizácií, zainteresovaných strán)[49].

    Odhad úrovne tohto spolufinancovania sa uvádza v tejto tabuľke:

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Orgán podieľajúci sa na spolufinancovaní | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 | Spolu |

    IASCF s vlastnými prostriedkami a s prostriedkami získanými od tretích strán (priemerný podiel spoluúčasti príjemcu 76 %) | f | --- | 16,000 | 16,000 | 16,000 | 0 | 48,000 |

    EFRAG s vlastnými prostriedkami a s prostriedkami získanými od tretích strán (priemerný podiel spoluúčasti príjemcu 50 %) | f | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 3,000 | 0 | 12,000 |

    PIOB s vlastnými prostriedkami a s prostriedkami získanými od tretích strán (priemerný podiel spoluúčasti príjemcu 70 %) | f | 0,700 | 0,700 | 0,700 | 0,700 | 0 | 2,800 |

    CESR, CEBS a CEOIPS (výbory na 3. úrovni) s vlastnými prostriedkami a s prostriedkami získanými od tretích strán (priemerný podiel spoluúčasti príjemcu 52 %) | f | 2,153 | 2,153 | 2,153 | 2,153 | 0 | 8,612 |

    VRP vrátane spolufinancovania SPOLU | a+c+d+e+f | 12,579 | 33,579 | 33,579 | 33,579 | 1,426 | 114,742 |

    4.1.2. Zlučiteľnosť s finančným plánovaním

    X Návrh si vyžaduje zmenu v plánovaní príslušnej výdavkovej kapitoly vo finančnom výhľade.

    4.1.3. Finančný vplyv na príjmy

    X Návrh nemá finančný vplyv na príjmy.

    4.2. Ľudské zdroje – pracovníci zamestnaní na plný úväzok (vrátane úradníkov, dočasných zamestnancov a externých pracovníkov) – pozri podrobné informácie v bode 8.2.1

    Ročné požiadavky | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 |

    Počet ľudských zdrojov spolu | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |

    5. CHARAKTERISTIKY A CIELE

    5.1. Potreba, ktorá sa má uspokojiť v krátkodobom alebo dlhodobom horizonte

    Operatívny cieľ 1 : zabezpečiť stabilné, diverzifikované, riadne a primerané financovanie s cieľom umožniť príslušným orgánom plniť svoje úlohy verejného záujmu v oblasti finančného výkazníctva a auditu (Nadácia výboru pre medzinárodné účtovné štandardy (IASCF), Európska poradná skupina pre finančné výkazníctvo (EFRAG) a Rada pre dohľad nad verejným záujmom (PIOB)) nezávislým a účinným spôsobom v primeranom období vzhľadom na naliehavosť situácie v EÚ a vo svete. Operatívny cieľ 2: zabezpečiť, aby výbory orgánov dohľadu (3 výbory na 3. úrovni) boli primerane vybavené finančnými prostriedkami v primeranom období vzhľadom na naliehavosť situácie v EÚ a vo svete.

    5.2. Pridaná hodnota v prípade zapojenia Spoločenstva, zlučiteľnosť návrhu s inými finančnými nástrojmi a možná synergia

    - účasťou Spoločenstva sa posilní postavenie Európskej únie, najmä v rámci prebiehajúcich diskusií o správe a riadení týchto orgánov EÚ a medzinárodných orgánov (IASCF, EFRAG a PIOB);

    - financovaním Spoločenstva sa v súvislosti so súčasnou finančnou krízou preukáže ochota EÚ skvalitniť záležitosti súvisiace s dohľadom nad finančnými inštitúciami a účtovnými štandardmi (IASCF, EFRAG a výbory orgánov dohľadu);

    - osobitným financovaním Spoločenstva sa preukáže všetkým zainteresovaným stranám záujem Spoločenstva a podporia ostatné verejné orgány a inštitúcie EÚ k poskytovaniu väčšieho objemu finančných prostriedkov a k venovaniu zvýšenej pozornosti týmto organizáciám;

    - okrem toho sa zásahom Spoločenstva zlepší aj všeobecné uznanie organizácií príjemcov (najmä EFRAG a PIOB), a zároveň zabezpečí stabilné financovanie pre orgány, ktoré majú problémy s nedostatkom finančných prostriedkov (najmä výbory orgánov dohľadu a skupina EFRAG);

    - navrhované financovanie Spoločenstva bude hlavným prvkom krátkodobých opatrení zameraných na dosiahnutie jednotného trhu v oblasti finančných trhov.

    5.3. Ciele, očakávané výsledky a súvisiace ukazovatele návrhu v kontexte rámca ABM

    - Cieľ : eliminovať závislosť IASCF, EFRAG a PIOB od dobrovoľného súkromného financovania zo strany zainteresovaných strán, a tým zabezpečiť nezávislosť ich práce. Očakávaný výsledok : ukončenie pretrvávajúcich obáv z možného konfliktu záujmov a nezávislosti vo vzťahu k činnostiam súvisiacim so štandardami (stanovovanie štandardov, pokiaľ ide o medzinárodné štandardy finančného výkazníctva (IFRS) v prípade IASCF, preskúmavanie IFRS v rámci procesu schvaľovania v prípade EFRAG a dohľad nad procesom stanovovania medzinárodných audítorských štandardov (ISA) v prípade PIOB) vzhľadom na to, že tieto štandardy sú súčasťou alebo potenciálnou súčasťou acquis communautaire .

    - Cieľ : presadzovať všeobecné prijatie IFRS a IAS spoločne s ostatnými verejnými orgánmi v USA a v iných krajinách/regiónoch. Očakávaný výsledok : koordinované medzinárodné uznanie IFRS a IAS, čo je aj dlhodobým cieľom EÚ.

    - Cieľ : zabezpečiť spravodlivejšie rozloženie zaťaženia v rámci EÚ v oblasti financovania nadácie IASCF a skupiny EFRAG, keďže v súčasnosti len niektoré zo zainteresovaných strán EÚ nesú náklady na financovanie týchto inštitúcií, pričom ostatné členské štáty alebo zainteresované strany tieto náklady nenesú. Očakávaný výsledok : prostredníctvom finančného príspevku Komisie sa vyrovnajú podmienky účasti jednotlivých členských štátov v hlavných orgánoch pre stanovovanie štandardov na medzinárodnej úrovni a v EÚ (IASCF a EFRAG).

    - Cieľ : zabezpečiť, aby výbory orgánov dohľadu a skupina EFRAG boli dostatočne vybavení technickými a finančnými zdrojmi. Očakávaný výsledok : prostredníctvom príspevku Spoločenstva sa zabezpečí existujúca prevádzka týchto orgánov a bude sa spolufinancovať kvalitný súbor nových činností, ktoré sú zásadné v celkovej finančnej politike EÚ. Dosiahne sa aj vyššia miera transparentnosti v správe a riadení týchto inštitúcií.

    - Cieľ : dosiahnuť spomínané ciele v čo najkratšom termíne vzhľadom na súčasnú finančnú krízu. Očakávaný výsledok : spolufinancovanie Spoločenstva môže byť príjemcom k dispozícii vo veľmi krátkom čase, ak spoločné zákonodarné orgány prijmú rozhodnutie v roku 2009.

    - Meranie/ukazovatele : efektivita a kvalita sa budú merať prostredníctvom analýzy realizovaných činností/dokumentov/dokladov a ich praktického vplyvu v rámci cieľov politík Európskej únie v oblasti finančných trhov.

    5.4. Spôsob implementácie (orientačný)

    X Centralizované hospodárenie

    X priamo na úrovni Komisie

    6. MONITOROVANIE A HODNOTENIE

    6.1. Systém monitorovania

    Komisia bude starostlivo monitorovať vykonávanie programov a hodnotiť vplyv navrhovaného financovania. S týmto cieľom Komisia bude:

    - monitorovať a analyzovať výročné správy príjemcov o plánovaní a činnosti;

    - hodnotiť kvalitu výstupu všeobecných činností/osobitných činností, ktoré majú byť spolufinancované Spoločenstvami. Zavedie sa presný mechanizmus spätnej väzby s cieľom zabezpečiť, aby sa finančné prostriedky Spoločenstva využívali v súlade s pôvodnými cieľmi a zásadami riadneho finančného riadenia;

    - požadovať, aby bola Komisii predložená osobitná výročná správa podľa jednotlivých cieľov každého programu a v súlade s usmerneniami nariadenia o rozpočtových pravidlách;

    - Európska komisia ako člen monitorovacích/riadiacich skupín, ktoré boli (alebo budú) zriadené príjemcami, bude zabezpečovať, aby fungovali efektívne a vo verejnom záujme EÚ;

    - viesť priebežný dialóg s ostatnými poskytovateľmi finančných prostriedkov a s hlavnými zainteresovanými stranami.

    6.2. Hodnotenie

    6.2.1. Hodnotenie ex-ante

    Pred vypracovaním predbežného návrhu sa vykonalo jedno podrobné hodnotenie ex-ante. Pozostáva zo všeobecnej zo všeobecnej hodnotiacej správy a štyroch podrobných príloh, pričom každá z nich je venovaná jednému z navrhovaných príjemcov finančných prostriedkov Spoločenstva (výbory orgánov dohľadu, IASCF, EFRAG a PIOB).

    6.2.2. Opatrenia prijaté po strednodobom hodnotení/hodnotení ex-post (znalosti získané z podobných predchádzajúcich skúseností)

    Keďže navrhovaná iniciatíva je v rámci GR MARKT nová, v tejto fáze sa na ňu strednodobé hodnotenie/hodnotenie ex-post nevzťahuje.

    6.2.3. Podmienky a interval budúcich hodnotení

    Priebežné hodnotenie sa vykoná po dvoch rokoch vykonávania programu. Hodnotenie ex-post sa zorganizuje na konci plánovaných činností.

    7. OPATRENIA PROTI PODVODOM

    - pravidelná analýza účtovných závierok, výročných správ a osvedčení o audite príjemcov;

    - kontroly v priestoroch príjemcov, ak bude potrebné overiť rozpočtové systémy a kontroly;

    - všetky pravidelné kontroly príjemcov grantu, ktoré sa stanovujú v nariadení o rozpočtových pravidlách.

    8. PODROBNÉ ÚDAJE O ZDROJOCH

    8.1. Ciele návrhu z hľadiska ich finančných nákladov

    Orientačné viazané rozpočtové prostriedky v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    (Uveďte názvy cieľov, akcií a výstupov) | Druh výstupu | Priemerné náklady | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | SPOLU |

    Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 |

    Úradníci alebo dočasní zamestnanci[51] (XX 01 01) | A*/AD | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |

    B*, C*/AST | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |

    Zamestnanci financovaní[52] podľa článku XX 01 02 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

    Iní zamestnanci financovaní[53] podľa článku XX 01 04/05 | --- | --- | --- | --- | --- |

    SPOLU | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |

    8.2.2. Opis úloh vyplývajúcich z akcie

    Operatívne riadenie akčných a prevádzkových grantov

    Finančné riadenie, monitorovanie a audit grantových dohôd

    Všetci 12 zamestnanci sa budú čiastočne podieľať na príprave akcií.

    8.2.3. Pôvod ľudských zdrojov (štatutárny)

    X Pracovné miesta preobsadzované zo zdrojov existujúcich v príslušnom riadiacom útvare (vnútorná reorganizácia): 10

    X Pracovné miesta požadované v ďalšom postupe RPS/PNR: 2

    Zatiaľ čo vnútorne sa preobsadí 10 zamestnancov, jeden úradník v kategórii AD a jeden úradník v kategórii AST bude potrebný na zabezpečenie správneho riadenia týchto nových grantových dohôd. Tieto dve pracovné miesta budú nevyhnutné na primerané monitorovanie (finančné, audit, technické úlohy) a sledovanie nepochybne vysokých pridelených súm, čo je pre GR MARKT významnou výzvou.

    8.2.4. Ostatné administratívne výdavky zahrnuté v referenčnej sume (XX 01 04/05 – Výdavky na administratívne riadenie)

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Rozpočtová položka (číslo a názov) | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 | SPOLU |

    Iná technická a administratívna pomoc |

    - intra muros |

    - extra muros |

    Technická a administratívna pomoc spolu |

    8.2.5. Finančné náklady na ľudské zdroje a súvisiace náklady nezahrnuté v referenčnej sume

    v mil. EUR (zaokrúhlené na 3 desatinné miesta)

    Druh ľudských zdrojov | Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 |

    Úradníci a dočasní zamestnanci (XX 01 01) | 1,342 | 1,342 | 1,342 | 1,342 | 1,342 |

    Zamestnanci financovaní podľa článku XX 01 02 (pomocní zamestnanci, vyslaní národní experti, zmluvní zamestnanci atď.) | 0,064 | 0,064 | 0,064 | 0,064 | 0,064 |

    Náklady na ľudské zdroje a súvisiace náklady (nezahrnuté v referenčnej sume) spolu | 1,406 | 1,406 | 1,406 | 1,406 | 1,406 |

    Výpočet – Úradníci a dočasní zamestnanci |

    9 úradníkov na prevádzkových oddeleniach 1 úradník na finančnom oddelení 1 úradník v IAC (oddelenie vnútorného auditu GR MARKT) |

    Výpočet – Zamestnanci financovaní podľa článku XX 01 02 |

    1 zmluvný zamestnanec vo finančnom oddelení |

    Rok 2010 | Rok 2011 | Rok 2012 | Rok 2013 | Rok 2014 | SPOLU |

    XX 01 02 11 01 – Služobné cesty | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,100 |

    XX 01 02 11 02 – Zasadnutia a konferencie |

    XX 01 02 11 03 – Výbory[55] |

    XX 01 02 11 04 – Štúdie a konzultácie |

    XX 01 02 11 05 – Informačné systémy |

    2 Ostatné výdavky na riadenie (XX 01 02 11) spolu | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,100 |

    3 Ostatné výdavky administratívnej povahy (spresnite uvedením odkazu na rozpočtovú položku) |

    Administratívne náklady (NEZAHRNUTÉ v referenčnej sume) okrem nákladov na ľudské zdroje a súvisiacich nákladov spolu | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,020 | 0,100 |

    Náklady na možné stretnutia nie sú zahrnuté v tomto finančnom výkaze, pretože budú súčasťou tzv. celkového balíka GR MARKT.

    Výpočet – Iné administratívne výdavky nezahrnuté v referenčnej sume |

    --- |

    [pic]

    [1] Pozri vyhlásenie o spoločnom európskom akčnom pláne krajín eurozóny (dokument 14239/08), Samit krajín eurozóny, Brusel, 12. október 2008, a Závery z októbrového zasadnutia Európskej rady (dokument 14368/08), Brusel, 15. – 16. október 2008, ods. 1 a ďalšie.

    [2] Oznámenie Komisie „Od finančnej krízy k ozdraveniu: Európsky rámec pre činnosť“ (KOM (2008) 706 v konečnom znení), Brusel, 29. október 2008, s. 4.

    [3] Viac informácií nájdete na: http://ec.europa.eu/internal_market/finances/committees/index_en.htm

    [4] Viac informácií nájdete na: http://ec.europa.eu/internal_market/bank/regcapital/index_en.htm#capitalrequire

    [5] Viac informácií: Tlačová správa Komisie z 11. novembra 2008 (IP/08/1679), dostupná na http://europa.eu/rapid/pressReleasesAction.do?reference=IP/08/1679&format=HTML&aged=0&language=EN&guiLanguage=en

    [6] Viac informácií: Oznámenie Komisie „Od finančnej krízy k ozdraveniu: Európsky rámec pre činnosť“ (KOM (2008) 706 v konečnom znení), Brusel, 29. október 2008.

    [7] Vyhlásenie zo samitu o finančných trhoch a svetovom hospodárstve, Washington, 15. november 2008.

    [8] Rozhodnutie Komisie 2001/527/ES, ktorým sa zakladá Výbor európskych regulačných orgánov cenných papierov (CESR), rozhodnutie Komisie 2004/5/ES, ktorým sa zriaďuje Výbor európskych orgánov bankového dohľadu (CEBS) a rozhodnutie Komisie 2004/6/ES, ktorým sa zriaďuje Výbor európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov (CEIOPS).

    [9] Viac informácií nájdete napríklad v oznámení Komisie o preskúmaní Lamfalussyho postupu – Posilnenie spolupráce orgánov dohľadu (KOM(2007) 727 v konečnom znení), správe výboru pre finančné služby o dlhodobých záležitostiach dohľadu (tzv. Ter Haarova správa, FSC 4162/08); uznesení Európskeho parlamentu o politike finančných služieb (2007)0338 a správe medziinštitucionálnej monitorovacej skupiny (IIMG) dostupnej na http://ec.europa.eu/internal_market/finances/committees/index_en.htm#interinstitutional

    [10] Napríklad Závery z jarného zasadnutia Európskej rady (Závery predsedníctva 7652/1/08), Brusel, 13. – 14. marec 2008, ods. 30 a ďalšie dostupné na http://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/ec/99410.pdf.

    [11] „Association Loi 1901“ vo Francúzsku pre CESR, „eingeschriebener Verein (e.V.)“ v Nemecku pre CEOIPS a „Limited company by guarantee and without share capital“ v Spojenom kráľovstve pre CEBS.

    [12] Napríklad Závery z jarného zasadnutia Európskej rady (Závery predsedníctva 7652/1/08), Brusel, 13. – 14. marec 2008, ods. 30 a ďalšie dostupné na http://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/ec/99410.pdf.

    [13] Nadácia IASCF je európskym normalizačným orgánom v zmysle článku 162 písm. a) nariadenia, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá na vykonávanie nariadenia o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet EÚ, ktorý stanovuje účtovné štandardy, ktoré sa uplatňujú v EÚ v súlade s ustanoveniami nariadenia (ES) č. 1606/2002.

    [14] 2741. zasadnutie Rady Európskej únie (Hospodárske a finančné záležitosti). Brusel, 11. júla 2006 Tlačová správa je dostupná na: http://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/ecofin/90465.pdf

    [15] 2813. zasadnutie Rady Európskej únie (Hospodárske a finančné záležitosti). Brusel, 10. júla 2007. Tlačová správa je dostupná na: http://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/ecofin/95233.pdf

    [16] Pozri odsek 16 uznesenia EP o medzinárodných štandardoch finančného výkazníctva (IFRS) a riadení Rady pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) prijatého 24. apríla 2008, dostupný na: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+REPORT+A6-2008-0032+0+DOC+XML+V0//SK.

    [17] EFRAG je ako európska organizácia predstavujúca sieť neziskových orgánov pôsobiacich v členských štátoch, orgánom, ktorý sleduje cieľ všeobecného európskeho záujmu v zmysle článku 162 písm. b) nariadenia, ktorým sa ustanovujú podrobné pravidlá na vykonávanie nariadenia o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet EÚ (nariadenie č. 2342/2002).

    [18] 2882. zasadnutie Rady Európskej únie (Hospodárske a finančné záležitosti). Brusel, 8. júla 2008. Tlačová správa je dostupná na: http://www.consilium.europa.eu/ueDocs/cms_Data/docs/pressData/en/ecofin/101742.pdf

    [19] Pozri návrh 6 stanoviska k návrhu všeobecného rozpočtu Európskej únie na rozpočtový rok 2009, dostupného na: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//NONSGML+COMPARL+PE-407.786+02+DOC+PDF+V0//SK&language=SK

    [20] Viac informácií nájdete na: http://www.efrag.org/projects/detail.asp?id=134

    [21] Monitorovacia skupina pozostáva z Medzinárodnej organizácie komisií pre cenné papiere, Bazilejského výboru pre bankový dohľad, Medzinárodného združenia orgánov dohľadu nad poistením, Svetovej banky a Fóra pre finančnú stabilitu. Pozri napríklad prvú verejnú správu rady PIOB, 2005, s. 5.

    [22] Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/512/ES (Ú. v. EÚ L 200, 22.7.2006, s. 11).

    [23] Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/512/ES (Ú. v. EÚ L 200, 22.7.2006, s. 11).

    [24] Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1.

    [25] Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 1.

    [26] Ú. v. EÚ C , , s.

    [27] Ú. v. EÚ C , , s. .

    [28] Ú. v. EÚ C , , s. .

    [29] Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 1.

    [30] Ú. v. ES L 191, 13.7.2001, s. 43 – 44.

    [31] Ú. v. EÚ L 3, 7.1.2004, s. 28 – 29.

    [32] Ú. v. EÚ L 3, 7.1.2004, s. 30 – 31.

    [33] Ú. v. ES L 184, 17.7.1999, s. 23.

    [34] Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1.

    [35] Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 1.

    [36] Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1.

    [37] Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 1.

    [38] Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 1.

    [39] Ú. v. ES L 292, 15.11.1996, s. 2.

    [40] Ú. v. ES L 136, 31.5.1999, s. 1.

    [41] Ú. v. ES L 312, 23.12.1995, s. 1.

    [42] Ú. v. ES L 292, 15.11.1996, s. 2.

    [43] Ú. v. ES L 136, 31.5.1999, s. 1.

    [44] Ú. v. ES L 312, 23.12.1995, s. 1.

    [45] Diferencované rozpočtové prostriedky.

    [46] Výdavky, ktoré nespadajú do kapitoly xx 01 príslušnej hlavy xx.

    [47] Výdavky, ktoré spadajú do článku xx 01 04 hlavy xx.

    [48] Výdavky, ktoré spadajú do kapitoly xx 01, okrem výdavkov podľa článkov xx 01 04 alebo xx 01 05.

    [49] V súčasnosti sú orgány financované týmto spôsobom: Nadácia IASCF je financovaná najmä prostredníctvom dobrovoľných príspevkov od zainteresovaných strán zo súkromného sektora; Skupina EFRAG je v súčasnosti financovaná viacerými európskymi združeniami (akými sú, napríklad, BUSINESSEUROPE, Fédération des Experts Comptables Européens, Comité Européen des Assurances, European Banking Federation atď.) a súkromnými alebo verejnými vnútroštátnymi mechanizmami financovania, ktoré sú zriadené v niektorých členských štátoch; Rada PIOB je financovaná najmä federáciou IFAC, ktorá zastupuje účtovnícku profesiu; Výbory orgánov dohľadu (CESR, CEBS a CEIOPS) sú financované svojimi členmi, ktorými sú vnútroštátne orgány dohľadu príslušné v oblasti cenných papierov, bankovníctva a poisťovníctva v jednotlivých členských štátoch. Podrobnejší prehľad členských organizácií a zainteresovaných strán sa uvádza v hodnotení ex-ante bod 1.1.

    [50] Uvedenie troch výborov orgánov dohľadu je len na zjednodušenie odkazu. Z právneho hľadiska výbory orgánov dohľadu nemajú na európskej úrovni právnu subjektivitu. Aby však boli schopné uzatvárať zmluvy s tretími stranami a v záujmu uľahčenia fungovania a správy výborov zriadili členovia jednotlivých výborov orgánov dohľadu podporné štruktúry s právnou subjektivitou v každom členskom štáte, v ktorom sa tieto výbory nachádzajú, t. j. vo Francúzsku, v Spojenom kráľovstve a v Nemecku. V praxi bude teda Spoločenstvo finančne prispievať na tieto podporné štruktúry, ako sa uvádza v článku 5 rozhodnutia.

    [51] Náklady, ktoré NIE SÚ zahrnuté v referenčnej sume.

    [52] Náklady, ktoré NIE SÚ zahrnuté v referenčnej sume.

    [53] Náklady, ktoré sú zahrnuté v referenčnej sume.

    [54] Mal by sa uviesť odkaz na konkrétny legislatívny finančný výkaz pre príslušnú výkonnú agentúru (agentúry).

    [55] Uveďte druh výboru a skupinu, ku ktorej patrí.

    Top